IE, >se ING Zaterdag 17 Juni. HOOG SPEL. No. 140. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. lid van p VRIJ. etaris. PANJE. EIST dborg v.r. DIENST. O enieente bestuur. mede te werken tot verzachting van Gemeenteraad van Vlissingen FEUILLETON. Land- en Tuinbouw, 70 ets. f 1.35, brikant, seher Anstich *P -iBioisr; Jouraat. Ireau der 'ant" be- e plaat- en Li én ^elde Jr i a n 01- j n d ij k e. s s e m. i'geteekende. |uds bekende waarborgt shten, Par ijnen, Li- en Siga- |n zijn van egen matige Keet. aeobstraat). I - i s ev.ni. 5.50. 9.30, 11.—, 5-, 7.-, luis: n.m. 30. Remise:) ilmarkt: 1.20, 2.50, Padhuis: 7.05, 8,45. 15, 11,15. 6.20, 7—, 0.20, 10.40, 125*, 4.50, 6.10, 6,10, 6.30. HO, 10.30, .10, 12.45. 4.10, 4.35, dags uitv VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maande® tMO* Franco pQ'v posé 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitge v er F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teiepliaonnuinmer 10. Abonnements-Advertentiiin op zeer voortleelige voorwaarden. een ieder uit om door milde bijdragen bet ongelukkige lot van zoovele oude en gebrekkige krijgslieden, die na hun leven te hebben gewijd en hunne krach ten en gezondheid ten offer gebracht aan de verdediging des vaderlands, in kommervolle omstandigheden hunne overige levensdagen slijten, j Vlissingen, 15 Juni 1905. Burg. en "Wetij. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. j De Secretaris, WIT T E V E E N. OPENBARE VERGADERING VAM" DEM op Dinsdag den 20 Juni 1905, des namiddags ten 2 uur. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. 0. Te verleenen ontslag aan den heer J H. Voerman als Regent over het Burger Weeshuis; aan de heeren P. de Maret Tak, P. C. A. Krugers en B. Reijnvaan als leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. D. Benoemingen van 3 leden der commissie van toe zicht op het lager onderwijs. Aanbe velingen: a. ds. Torenbeek en ds. Talma b. P. O. T. Hollingerus Pijpers en L. Timmere. C. M. J. Koorevaar en A. J. van Oekenburg Jr. E. Te behandelen punten 1. Verkoop van gemeentegrond. 2. Voorstel van Burg. en "Weth. tot wijziging van het reglement voor het Burger "Weeshuis. 3. Idem tot beschikking op de recla mes tegen den aanslag in het vergun ningsrecht. 4. Idem tot teruggave van gestorte pensioensbij dragen aan den onderwijzer Cl. de Jonge. 5. Idem tot het opnieuw vaststellen der bouwverordening. 6. Idem tot het verleenen van ver gunning aanA. van de Sande en de commissie voor de spaarbank tot het aanbrengen jvan reclameborden en aan de wed. J. Pervoost tot het uithangen van een zonnescherm. 7. Idem tot goedkeuring der reke ning 1904 van: a het Burger "Wees huis, b. het Gasthuis, e. de dd. Schut terij (voorloopig). 8.1dem tot voorloopige goedkeuring der begrooting voor 1906 van de dd. Schut terij en tot goedkeuring der begrooting van de gezondheidscommissie. 9. Idem tot vaststelling van een sup- pletoire staat van ontheffingen wegens Hoofdelijken Omslag dienst 1904. 10. Idem tot beschikking op recla mes tegen het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1904. GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders van Ylissingen maken hekend dat de gewone jaarlijksche collecte ton behoeve van het fonds tot aanmoedigiug en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, zal gehouden wor den Haandag 19 Juni e.k,, en noodigen 51.) Die laatste woorden lieten geen te genspraak toe. Elvira sprak ook niet tegen, doch zij hield met de handen achter zich het behangsel vast alsof zij slechts voor geweld zou wijkeu. „Ach, wil je hier schandaal verwek ken, mijn beste vroeg hij halfluid, en met een grijnslach trad hij op haar toe. Zijn oogen schitterden onheilspellend, terwijl zijn pokdalig gelaat een afschu welijken trek vertoonde. Elvira gevoelde een onuitsprekelijken afkeer, terwijl zij hem aankeek. Zij begreep niet hoe zij een oogenblik zoo verblind had kunnen wezen om do le vensgezellin van dien man te willen worden. Zij rilde, toen hij haar met ijzeren hand aan de pols greep. „Kom, zeg ik Je moet oogenblikke- lijk volgen 1" Er hij dwong haat inderdaad om. 'a De predikanten en de verkiezingen, Naar aanleiding van het groot aan tal dienstdoende predikanten bij de Ned. Herv. kerk, die een candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer hebben aanvaard, zal op de clas- sicale vergadering van Deventer op 21 Juni e.k. het volgende voorstel worden gedaan „De classicale vergadering van Deven ter, overwegende dat bij de verkiezin gen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dezes jaars ver scheidene dienstdoende predikanten der Ned. Herv. Kerk zich de candidatuur voor een Kamerzetel hebben laten wel gevallen en bij eventueele verkiezing alzoo het mandaat als volksvertegen woordiger zullen aanvaardendat zij dientengevolge een goed deel van hun tijd en hun krachten zullen moeten wijden aan de richtige waarneming van het veel inspanning en arbeid vorde rende lidmaatschap der Tweede Kamer, en mitsdien deze moeten onttrekken aan hun ambtsbezigheden als dienaren des Woords, welke een heelen mensch vragendat daardoor de gemeenten aan hun zorgen toevertrouwd, niet an ders dan schade kunnen lijden, ook doordien de politieke atmosfeer aan dacht vraagt voor geheel andersoortige belangen en den gtest heendringt in een richting, die meestal vreemd is en vreemd moet blijven aan wat bij een Evangeliedienaar hoofdzaak moet zijn dat de geestelijke belangen der Kerk in haar geheel hiermede to zeer ge - mooid zijn, dan dat het raadzaam ge acht kan worden de beslissing omtrent de samenkoppeling van het Kamerlid maatschap met het ambt van Evangelie dienaar aan de afzonderlijke gemeenten over te laten verzoekt aan de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk in baar reglementen een bepaling op te nemen, waarbij „het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal on- vereenigbaar wordt verklaard met het predikambt bij de Herv. kerk." Stbl. no. 177 bevat de wet van 6 dezer, tot regeling van 1 o. den rechts- schrede voorwaarts te doen. Op dat zelfde oogenblik klonk Schwerdtner's doordringende stem op den drempel der kamer „Neen, mr. Snoward, deze dame zal u niet volgenSprakeloos staarde de Amerikaan den brutalea indringer aan hij vertrouwde zijn eigen ooren niet. Eivira daarentegen kreeg plotseling moed. Zij rukte zich los uit de hauden van haar man en snelde weg, zoo ver zij kon. Zij was nog te veel iu verwarring om recht te begrijpen, wat er gebeurde alleen zag zij Schwerdtner met blikse mende oogen naar het midden der kamer stappen, terwijl in de aangrenzende kamer baron V"on Ellerick, Robert en een steeds aangroeiende menigte gasten zichtbaar werden, die allen kwamen toeschieten, wegens het vreemde optre den van den gouverneur. „Wilt ge u niet duidelijk verklaren vroeg Snoward, werkelijk verbaasd. „Ja, dat wil ik en meer dan u lief kan zijn Mijnheer de baron en gij allen, mijne heeren, vergeef mij, dat ik hier schandaal moet maken doch wij mogen niet dulden, dat een gemeene misdadiger zich hier ongebrandmerkt blijft bewegen, zoodra hij ontmaskerd is. Die man daar»..» toestand van het reserve-personeel der landmacht2o. de bevordering, het ont slag en de non-activiteit van de officie ren behoorende tot dat personeel3o het op pensioen stellen van de officieren en de mindere militairen behoorende tot het reservepersoneel der landmacht, alsmedo het verleenen van pensioen aan hunne weduwen en kinderen. Amfctssawn van de registratie, Binnen niet al te langen tijd is wat betreft het dienstvak der registratie en hetgeen daaronder ressorteert, (o. a. het kadaster) ook de invoering van den maatregel te verwachten, dat de ambte naren bij die dienstvakken op 70jarigen leeftijd den dienst zullen moeten ver laten. Genoemde leeftijdsgrens is na de aanneming van de motie yan Raalte in de zitting der Tweede Kamer van 22 De cember 1904, ook reeds ingevoerd voor de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, welke ambte naren den len Mei, volgende op het be reiken van den70jarigen leeftijd,door den directeur der belastingen voor ontslag zullen worden voorgedragen.Te verwach ten is evenwel, dat voor die registratie- ambtenaren, die op het tijdstip van de invoering van den maatregel den 70- jarigen leeftijd reeds hebben bereikt, een overgangstijdperk in bet desbetreffend besluit zal worden opgenomen. Niettemin stelt de invoering van de leeftijdsgrens vooral onder de hoofdamb tenaren der registratie een belangrijke promotie in uitzicht en zal het moeilijk vallen door gebrek aan jongere ambte naren alle ledig komende plaatsen te bezetten. Jongelieden, die zich aan den staats dienst willen wijden, zullen dientenge volge in de naaste toekomst bij het dienstvak der registratie spoedig promo tie kunnen maken, zooals dit ook reeds eenige jaren geleden, bij de invoering der vermogensbelasting, door de aan stelling van tal van inspecteurs het geval was. Yoor den dienst van het blijvend ge deelte der lichting 1905 zijn bij bet wapen der infanterie twee ploegen aan gewezen de eerste ploeg voor het tijd vak van 1 December a. s. tot en met 30 dan wel 31 Maart d. a. v.de tweede ploeg voor het tijdvak van 30 Maart 1906 tot en met 28 Juli d. a. v. Tegen hat alcohol-gebruik. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal dit jaar hare 72ste algemeene ver gadering houden te Utrecht op Maandag 31 Juli. Een groot aantal voorstellen zullen worden behandeld, o. a. betreffende de mogelijkheid van de uitgave van een wetenschappelijk tijdschriftaansluiting bij het landelijk comité voor algemeen Ralph Snoward... is de moordenaar van den bankier Yon Döbel Die woorden hadden een uitwerking, alsof er een dynamietbom tusscben de aanwezigen was gevallen. De algemeene ontsteltenis en verbazing sprak zich uit in een verwarring van stemgeluiden, die van de eene kamer in de andere over sloeg. Yervolgens werd het weer stil, oindat iedereen overtuigd wilde zijn, dat hij goed gehoord had. Baron VonElle- rich stond als verlamd op den drempel en versperde zoo, zonder het te weten, aan iedereen den weg. Hij kon geen woord uitbrengen eu keek bij afwisseling Schwerdtner en den Amerikaan in het gelaat. De vreesalijke beschuldiging had Sno ward doen terugdeinzen doch dat zou een onschuldige ook gedaan hebben. Hij was de eerste, die zijn kalmte her wonnen had. „Schoonpapa, hebt ge geen dwangbuis "bij de hand vroeg hij, terwijl hij met een gebaar, vol verzachting en medelij den naar den jongen geleerde wees. Die woorden gaven aan allen hun zelfbeheersching terug. Men hoorde een gemompel van verontwaardiging. Men dacht algemeen dat Schwerdtner be- kiesreohtwensehelijkheid van het op richten van een asyl voor drankzuchtige vrouwen uitgave van kleino geschriften betreffende het alcoholisme gebruik van alcoholvrije dranken bij godsdienstige plechtigheden ageeren tegen art. 159, 2e lid van het ontwerp van de ziekte verzekeringswet voorkeur aan geheel onthouders te geven yoor de betrekkin gen bij de drankinspectie instellen van een drankwetcommissieniet langer verstrekken van drank aan militairen. Het jaarverslag der vereeniging bevat de volgende cijfers van het aautal ledeu van de verschillende drankbestrijders organisaties, vergeleken met dat dei- beide voorgaande jaren. Yolksbond, vereeniging tegen drank misbruik 17350 (15850, 13500); Ver eeniging aangesloten bij den Bond van Roomsoh-Katbolieke drankbestrijders Sobriëtas 12400 (12752, 8572)Natio nale Christen Geheelonthoudersvereeni- ging 7500 (7000, 7000)Leger des ïïeils 5200 (5025, 4500) Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken 4950 (4023, 3012) Algem. Nederl. Geh. Out. Bond 1550 (verleden jaar geen opgave ontvangen) Nederl. Christen Geh. Ontb. Bond 1000 (1000, 900)Ned. Onderwijzers Propa- ganda-club 782 (807, 835)Gerefor meerde Vereeniging voor Drankbestrij ding 1000 (900, 597)Ned. Vrouwen bond voor Geheelonthouding 90 (135, 118); Vrouwen Christen Geheel Onth. Unie 112 (106, 105); Ned. Studenten Anti-alcoholbond pl. m. 80 (81, 32) Ned. Orde van Goede Tempelieren 100 Ned. Artsen Geheel-Outhoudersvereeni- ging 25 (32, 32)Predikanten Geheol- onthoudersvereeniging 133. Tijaudeu en ziekten der ge kweekte planten. Talrijk zijn de vijanden, waardoor de gekweekte planten, inzonderheid die, welke buiten in den grond staan, in heur groei worden belemmerd, soms zelfs iu haar bestaan worden bedreigd, en niet minder dan mensch en dier zijn zij aan verschillende ziekten onderhevig. Over enkele dier vijanden en ziekten, alsmede over de middelen ter bestrijding, willen we hier spreken. We zullen ons bepalen tot den bloemhof. Al dadelijk willen we dan opmerken, dat ook hier de regel van toepassing is Voorkomen is beter en gemakkelijker dan genezen. Dit voorkomen kan, voor zoover we het in onze macht hebben, geschieden door een goed beredeneerde cultuurwe dienen te zorgen voor ge schikte aarde, een doelmatige bemesting en een behoorlijke verzorging, waartoe we b.v. rekenen het eens of meermalen por dag besprooien der planten. Die ver zorging vooral laat dikwijls te wenscken over en zoo komt het, dat we, meestal schonken was en dat in dezen ongewonen toestand zijn verbeelding, geprikkeld door de gesprekken over die moordge schiedenis, hem deze poets had gespeeld. Nu kwam de heer des huizes er tus- schen met de woorden „Ik bezweer u, mijnheer Schwerdtner"VVat kraamt ge toch voor onzin uit!..." „Ik ben geheel nuchter en bij mijn volle verstand", sprak Schwerdtner, met luider stem zich tot de aanwezigen richtende. En nu verhaalde hij in weinige woorden, wat hij bij het voorloopig rechtelijk onderzoek had verklaard en hoe hij Snoward als den moordenaar had herkend, toen hij daar straks onder de lichtkroon in dezelfde houding stond als destijds in den coupé, toen hij de lamp uitdeed en hem verdoofde met een zakdoek, gedrenkt met chloroform. Die woorden maakten een geweldigen indruk. Men keek elkaar met ontzetting aan, zonder te weten, wat men er van denken moest. De akelige stilte werd verbroken door een kreet uit Robert's mond, „Ellil" riep de knaap en snelde naar de vensternis, waar Eivira in zwijm was gevallen. De meesten der aanwezigen, en daaronder was ook de lieer des huizes, vrij onverwacht, onze vak- en hamer- planten door zeer onderscheidene plagen zien aangevallen en geteisterd. Het ver rast ons meestal, omdat het juist de kleinste insecten zijn, die hier als vijan den optreden, waarvan de enkeling ter nauwernood kan worden opgemerkt, maar die zich verbazend snel vermenig vuldigen, zoodat bij droog weer de bladeren en stengels in een paar dagen er geheel mee bezet kunnen zijn. Een veelvuldige plaag is die der luizen, waarvan we allereerst noemen de bladluizen, die door hun kleverige uitwerpselen de huidmondjes verstoppen en alzoo de ademhaling der planten verhinderen. Men vindt ze vooral op jonge scheuten en heeft er zeer vele soorten van. De schildluizen zijn even eens veelsoortigdeze geven de voor keur aan het oude hout, hoewel ze ook aan beide zijden der bladeren, als kleine ronde verhevenheden, schildjes, voor komen. De schildluizen zuigen zich op een bepaalde plaats vast en sterven daar, nadat zij de eieren, welke zij bij zich hebben, met een schild hebben gedekt. Uit deze eitjes komen de larven. Een derde vijand is de wolluis, welko men veelal in de oksels der bladeren aantreft, en haar naam draagt naar heur wit, wolachtig voorkomen. Komen deze parasieten op een enkele plant in geringen getale voor, dan kan men ze eenvoudig met de hand ver wijderen, evenals men zich van de grootere, de rupsen, door ijverig afzoe ken moet bevrijden. Zijn ze echter tal rijk, dan gebruikt men ter verwijdering een kwast, waarmee men ze voorzichtig afstrijkt en vervolgens behandelt men de planten met een zeepoplossing of met tabak-extract. Ook tegen andere vijanden, als de Roode spin en de Thrips is zeepsop een beproefd middel. De Roode spin, eerst een grijs, later rood gekleurd, nauwelijks zichtbaar diertje, vindt men aan den onderkant van het blad, waar bet zich over een webachtig spinsel vlug beweegt, aan het blad het bladgroen onttrekkende en dit aldus doet sterven. De Thrips is een gevleu geld, eveneens klein diertje, dat zich ook aan de onderzijde van het blad ophoudt en zijn aanwezigheid doet kennen door de kleine zwarte vlekjes zijner uitwerpselen. Het voedt zich met het sap der bladeren, dat het bemachtigt door met zijn scherpe monddeelende opperhuid af te schaven. Afwasschen met sterk zeepsop, nog beter insmeren hiermee is het aangewezen middel. De gewone groene zeep is hiertoe dienstig. Kleinbladige planten kan men in zulk een mengsel, met de kroon naar beneden, even indompelen, men laat ze dan tot den volgenden dag staan, om ze dan goed af te spuiten. Zoo noodig, herhaalt men dit na een week, en na 2 weken nog eens. Het mengsel wordt vóór het gebruik tot 100 graden Fahrenheit ver warmd. Als voorbehoedmiddel tegen luis is bemerkten nu eerst de tegenwoordigheid der jonge vrouw. Eenige dames kwamen toeschieten om hulp te verleenen. Snoward kwam ook met gewichtige houding nader. Alweder scheen hij de eenige, wiens zenuwen niet geschokt waren. „Laat dien krankzinnige tooh hier vandaan brengen", sprak hij tot den baron. „Intusschen zal ik wel voor mijn vrouw zorgen." „Waag het niet, deze dame ook slechts met den vinger aan te raken riep Schwerdtner hem toe. De brutale kalmte van den Amerikaan deed zijn vreese- lijke opgewondenheid overslaan tot ra zernij. Gevoelende, dat Snoward door zijnonbeschaamd optreden de aanwezigen op zijn hand zon krijgen, voordat hij al zijn bewijsgronden had aangevoerd, ver loor Schwerdtner alle bezonnenheid, en daar bij zijn doodsvijand niet met woor - den zou kunnen overwinnen, werd de begeerte om hem tenminste handtastelijk te overwinnen, voortdurend sterker en sterker. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1