HOOG SPEL. 16 Juni, No. 139. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. Gemeentebestuur. COURANT. Prijs per drie maanden 1.80. ÏTaneo f» posé 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgsv er •F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADYERTENT1ËNvan 14 regels ƒ0.40» Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepluonnuiniJier 10. Ahonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Verkiezingen. Burgemeester- en Wethouders van Vlissingen, brengen de kiezers in kiesdistrict I in herinnering, dat het stembureau in dat district niet meer zitting heeft in school A( Verlengde Oöosje Buskenstraat) doch in het gymnastieklokaal van school D aan de Groote Markt. Vlissingen, 15 Juni 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de gewone jaarljksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, zal gehouden wor den Maandag 19 Juni e.k., en noodigen een ieder uit om door milde bijdragen mede te werken tot verzachting van het ongelukkige lot van zoovele oude en gebrekkige krijgslieden, die na hun leven te hebben gewijd en hunne krach ten en gezondheid ten offer gebracht aan de verdediging des vaderlands, in kommervolle omstandigheden hunne overige levensdagen slijten. Vlissingen, 15 Juni 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Centrale middelbare technische school. De minister zegt in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer dat getracht is in de memorie van toelich ting een wel overdacht werkplan op het gebied van het vakonderwijs in het algemeen uiteen te zettenvoor het uitvoeren van den eersten stap wordt de medewerking der Staten-Generaal thans ingeroepen. Er wordt alleen geld aangevraagd om thans tot de stichting van een centrale middelbare technische school te kunnen overgaan en, alleen om de juiste plaats aan te duiden, welke aan die school in het geheele samenstel wordt toegedacht, heeft de regeering ook den sluier over de latere plannen opgelicht. Aan deze laatsten is de ver tegenwoordiging niet gebonden. De be slissing zal moeten wezen of thans het 50.) Zijn moed begon te zinken, en hij besefte dat hij slechts door een plotseling heftig optreden zijn voornemen zou kun nen volvoeren wanneer hij tegenover een enkel persoon zou gestaan hebben, zouden hem zeker de woorden hebben ontbroken. Hij had een gevoel, alsof hij een overmoedigen sprong in een rivier vol drijfijs moest doen. Doch waar was de vijand nu, dien hij zocht, de moordenaar, wiens handen met bloed waren bevlekt Hij liep de eene kamer door na de andere, zonder Snoward te vinden. Den heer des huizes en zijn kinderen zag hij ook niet. Of was hij ze voorbijgegaan en had hij ze in zijn opgewondenheid niet opgemerkt Intusschen zocht Snoward zijn vrouw. Hij geloofde, dat zij den cotillon, die juist geëindigd was, had meegedanst, doch onder de zich verstrooiende paren oogenblik is gekomen om eene inrich ting ter opleiding van „opzichter" op bouw- en werktuigkundig gebied in het leven te roepen. Zelfs omtrent de onder- deelen van het leerplan en omtrent verdere detailregeling behoeft men niet te beamen al wat in de toelichting is De taak der zoogenaamde ineenscha- kelingscom missie staat geheel buiten dit wetsontwerp. Regeling van het vak onderwijs in zijne verschillende nuancen en geledingen, zoomede in zijne verhou ding tot het algemeen ontwikkelings- onderwijs, zal, wanneer daaromtrent de denkbeelden meer gevestigd zullen zijn, later ongetwijfeld aan de orde moeten komen. Bij de beantwoording van de beden kingen die de door den minister gegeven schets heeft uitgelokt, komt de minister met name op tegen het verwijt, alsof hij door te theoretisch en phiiosophisch opzet het voetspoor van de mannen der revolutie betrad. Dit zou dan alleen het geval zijn wanneer men, ontevreden met eenen bestaanden toestand, dien buiten samen hang met het historisch gewordene poogde om te zetten in de belichaming van een uit de lucht gegrepen ideaal. Maar hield men daarbij in zóó strengen zin aan de evolutie vast, dat op geen enkel punt mag worden ingegrepen, maar steeds moeten worden afgewacht, totdat het lagere dat aanwezig is, uit eigen beweging alle hoogere formatie ontwikkelt, dan zou de bestaande ach terlijkheid telkens Bterker uitkomen en 's lands welvaart daaronder lijden. Het practisch leven wijst wel den weg, maar het nadenken moet gedurig de practjk te hulp komen en hier tot hooger ont wikkeling brengen. Het zeer nauwe verband van het nijverheids handels- en landbouw onderwijs met de nijverheid, den handel en den landbouw vormt op zichzelf nog niet een afdoend argument om de zorg voor het geheele vakonderwijs naar het departement van waterstaat, handel en nijverheid over te brengen en de vraag, of het oogenblik niet gekomen is te achten om de behartiging van de be langen der nijverheid (en dan vermoe delijk ook die van den handel en den landbouw) te zamen met die van het onderwijs toe te vertrouwen aan een afzonderlijk daarvoor in het leven te roepen departement, is niet bij deze gelegenheid terloops af te doen. Wat de practische zijde van het vraag stuk betreft, blijft de regeering van meening, dat men in den meest uitge- breiden kring nut zal stichten door de constructieve bedrijven in de eerste plaats ter hulp te komen. In het regee- ringsplan wordt het particulier initiatief volstrekt niet voorbijgegaan, maar slechts te hulp gekomen. Inrichtingen als eene technische hoogeschool kan men ten onzent onmogelijk aan de offervaardig heid van het publiek overlaten. kon hij haar niet opmerken. In het voorbijgaan vroeg hij baron Von Ellerich, maar die wist niet waar zijn dochter was. „Verlaten al mijn huisgenooten mij van daag sprak de baron met een ontevreden glimlach. „Guido zit liever hier of daar aan een Bpeeltafel, dan hier aan het bal deel te nemen Robert is in een anderen hoek weggekropen zijn gouverneur is ook verdwenen en nu vermist gij EWira." Zij sloegen verschillende richtingen in om de jonggehuwde vrouw te zoeken. Vijf minuten later lichtte de Ameri kaan de portière op van een hoekka - mertje en vond daar Elvira naast Robert op den divan zitten. In de hand hield zij haar vochtigen zakdoek krampachtig vast, met de andere drukte zij haar broeder aan haar borst. „Wat zei Snoward, terwijl zij on middellijk opstond, toen zij hem zag. „Nog altijd weemoedig gestemd Je bent nu juist niet in vrooljk gezelschap, lieve I" Zij trilde, alsof zij een zweepslag had ontvangen. Het was de eerste maal, dat hij haar op zulk een vertrouweijken toon toesprak. Die beweging ontging zijn aandacht niet j met gefronst Ook in het buitenland heeft de Over heid zich in hoofdzaak met dit onder wijs belast. In Duitschland en Oosten rijk de staat, in België en Engeland inzonderheid de gemeentebesturen of wie daarvoor in de plaats treden. Het regeeringsvoorstel wijkt dus van de anti revolutionaire lijn niet af, en het be ginsel van de souvereiniteit in eigen kring wordt niet miskend. Aan de Centrale Middelbare Techni sche School is overigens niet de voor keur toegekend, omdat langs dien weg geschikt personeel voor het Centrale Nijverheidsinstituut zou zijn te kweeken, maar omdat men, voor wat het instituut betreft, op dit oogenblik te rekenen heeft met de thans bestaande sehaarschte aan beschikbaar personeel, dat voor de inwerkingstelling noodig zal zijn, ter wijl het al aanstonds veel gemakkelijker zal vallen op bouw- en werktuigkundig gebied geschikt personeel te verkrijgen. Ook de financieele zijde der zaak be hoeft den doorslag niet te geven. Sljöd en handenarbeid op de lagere school, hoe nuttig ook, vormen geen vakonderwijs en kunnen dus in 's minis ters plan geen plaats vinden. Afgezien van de vraag of het succes der zaak mettertijd niet eene uitbrei ding van de thans voorgenomen inrich ting zal noodig maken, mag men aan nemen dat eene nieuwe aanvrage voor verdere uitbreiding niet reeds in de naaste toekomst noodig zal worden. Stelt men het aantal leerlingen in de eerste jaren op 200, dan meent de minister er voor te kunnen instaan dat zoowel met het gesteld bedrag voor bouw en inrichting als met den jaarl jkschen post van f 125,000 toegekomen zal kunnen worden. Niet gelukkig zou de minister het achten zoo men bezuiniging zocht door het gymnastieklokaal en het sport- lokaal uit de plannen te schrappen. Overigens tracht de minister aan te toonen dat het nut van de school wel degelijk geëvenredigd zal zijn aan de inderdaad belangrijke geldelijke offers, welke het rijk zich daarvoor zal ge troosten. Niet voor eiken kring des lands kan op zich zelve een gelegenheid worden opengesteld tot het ontvangen van het hierbedoeld middelbaar technisch onder wijs, tenzij men weder terugvalt op het denkbeeld van de kostbare opzichters cursussen aan de ambachtscholenen besloot men tot het openen bijv. zelfs van een vijftal scholen in verschillende streken des lands, dan zou bij het on vermijdelijk stijgen der kosten niettemin hetzelfde bezwaar blijven bestaan, dat toch verschillende leerlingen uit hoofde van den grooten afstand niet van uit de ouderlijke woning dagelijks de school zouden kunnen bezoeken. Ook heffing van een evenredig schoolgeld zou de moeilijkheid niet wegnemen. Naar de zienswijze van den minister kan daarom alleen het beurzenstelsel hier een uitweg openen. Hierbij bedenke men, dat meer- voorhoofd legde hij zijn sigaar op het asehbakje, dat op den schoorsteenmantel stond, en trad op haar toe. Den knaap, die zijn zuster omklemd hield, alsof hij haar wilde beschermen, verwaardigde hij met geen enkelen blik. „Wij moesten maar opbreken, dunkt me. Het is al laat genoeg..." „O, ik bid u, laat mij nog hier... ik heb... ik zou mijn broeder... morgen vertrekt hij..." „Wat scheelt je toch viel Snoward in. „Je spreekt me aan met „u," je gedraagt je, alsof... Stuur den knaap toch weg, ik heb je iets te zeggen." „Ga heen", verzocht Elvira, nadat zij Robert nogmaals op het voorhoofd had gekust. Het bloed steeg den knaap naar de wangen, doch terwille van zijn zuster bedwong hij zich en slingerde den Ame rikaan geen grof woord naar het hoofd. Langzaam sloeg hij de portière open en mengde zich onder de gasten in de aan grenzende kamer. „Je houding verlaagt me in de oogen van het gezelschap, want die is bepaald zonderling", zei Snoward. „Ik weet niet, wat ik er van denken moet." Zij antwoordde niet, maar keek hem deren zeer wel de noodige offers gedu rende een tweetal jaren zullen kunnen en willen brengen, om daardoor voor het maatschappel jk leven een grooteïe bruik baarheid te verwerven. Bj de verdediging van den eisch voor toelating tot de school betoogt de minister de wenschelijkheid, dat de jonge man, alvorens tot de school te worden toegelaten, zich in werkmansverhoudin gen bebbe ingewerkt, dat hij zich werk man hebbe gevoeld met den werkman. De bedoeling is overigens om slechts in de uiterste noodzakeljkheid zijn toe vlucht te nemen tot het onderwerpen van den adspirant aan een toelatings examen. Ss landbouw en de tariefwet, In het „Vliegend Blaadje" no. 40 van de vereeniging „Het Vrije Ruil verkeer" lezen wj o.a. De minister heeft de belaste en on belaste artikelen in de ontworpen tarief- wet verdeeld in 15 groepen, waarvan 5 te rangschikken zijn onder de voor naamste, 10 onder dé kleinere. Immers de minister, die de vermoedeljke geza menlijke opbrengst schat op f20 000.000, berekent dat door die 5 groepen te zamen voor ruim 15, door de andere 10 te zamen voor nauwelijks 5 millioen zal worden bjgedragen. Eene aardige som, zou men zoo zeggen. Maar ten eerste komt dat geheele bedrag niet ten volle in de schatkist terecht en ten tweeden zullen, geljk reeds in ver schillende onzer blaadjes is aangetoond, de voorgestelde tarieven naar evenredig heid het zwaarst drukken op hen, die dit het minst kunnen drager. Deze zullen voor levensonderhoud meer heb ben uit te geven dan tegenwoordig het geval is. Weinig is er nog gezegd over de ge volgen, die de voorgestelde wet zal heb ben op den landbouw, de veohouding, de zuivelbereiding en wat meer gerekend kan worden daartoe te behooren. Hoewel zij, die in den landbouw hun bestaan moeten zoeken, evenals alle an dere verbruikers, den druk zullen ge - voelen, die door kunstmatige duurte van tal van artikelen zal ontstaan kan het van belang geacht worden na te gaan welke artikelen, in meer dadeljk verband tot den landbouw staande, door de voor gestelde wet zullen worden getroffen. Onder volgnommer 285 komen voor klompen en schoenklompen op de 100 K.G. bruto-gewicht f 2.50, hetgeen voor dienstboden, voor arbeiders en huune vaak talrijke gezinnen, die in den regel in de week altijd op klompen loopen en in betrekkelijk korten tijd een paar verslijten, eene ongewenschte vermeer dering van uitgaven teweeg brengt. Bj het tegenwoordige tarief zijn klompen vrij, schoenklompen belast met 5 per cent. Dat deze belasting, die bjna uit sluitend den minderen man treft, niet zoo matig is, wordt o.a. bewezen door ontsteld aan. „Zwjg je? Dan zullen we hierover later wel eens spreken. Maar intusschen zul je toch wel begrjpen wat je aan mj verschuldigd bent en wat ik dan ook onverbiddeljk moet vorderen." Nu verzamelde zj opeens al haar moed en zei snel: „En als ik daar eens niet aan voldeed Dit klonk niet trotsch of heftig, meer alsof zj' een voorstel deed. „Als ik u de bekentenis aflegde, dat ik niet goed bj mjn verstand was, toen... kortom, als ik u zou smeeken... om mj de vrjheid te geven..." Snoward keek een oogenblik verbaasd op, doch onmiddelljk barstte hj in een harden, snj denden lach uit. „Op mjn eer, je doet me verbaasd staan 1 Zes uren nadat het huweljk is gesloten... een verzoek om echtscheiding 1 Hat spjt me, dat ik heb kunnen geloo- ven, dat ge een sterken geest bezat. Ik zou er zeker nooit aan gedacht hebben u ten huweljk te vragen als... als ik geweten had... dat men op een vrouw eigenljk nooit staat kon maken." Elvira schepte met verlicht hart weder adem. Uit zjne woorden meende zj een toestemmend antwoord op haar vraag te mogen opmaken. het feit, dat de minister de opbrengst raamt op f50.000 Bj groep XIV, volgnommer 409 rj- en voertuigen, niet afzonderijk be last, met inbegrip van motorwagens, rij wielen en dergel jke wordt het recht verdubbeld nameljk van 5 op 10 per cent gebracht. Neemt men hierbj in aanmerking, dat, althans ten plattelande, de rjwie- len bj lange na niet uitsluitend dienen voor genot en weelde, maar heel vaak gebruikt worden in het bedrjf van landbouwers en anderen, dan is het licht te begr jpen dat deze verdubbeling van inkomende rechten voor hen eene geenszins onverschillige zaak is. Zooals in het begin is gezegd, zjn in dit blaadje alleen die artikelen be sproken, die meer rechtstreeks met den landbouw in verband staan. Maar het is duideljk dat de druk, die door in voering of verhooging van rechten op anderen zal worden gelegd, ook zal neerkomen op den landbouwer, die, evenals alle andere verbruikers, voor tal van benoodigdheden meer zal heb ben te betalen. En wat staat voor hem daar tegenover Geen voordeel, maar wel een gevaar. Het behoeft geen uitvoerig betoog, dat de Nederlandscke landbouwer, vee houder, zuivelbereider, groenten- en vruchtenteler het vooral moeten hebben van den uitvoer naar het buitenland, Uitvoer van vee, boter, kaas, fijne zaden, kool en andere voortbrengselen. Waar moest het voor hem heen, zoo dat alles binnen de grenzen moet bij- ven Alles dient alzoo in 't werk te worden gesteld, om dien uitvoer te bevorderen en uit te breiden. Nu is het wel treurig, dat het buitenland door vaak hooge inkomende rechten onzen uitvoer bemoeiljkt, doch wj kunnen dat niet keeren. Maar wel is het zaak die groote naburen geen aanleiding te geven om, bj wjze van wraakneming, die rechten nog te gaan verhoogen, waardoor onze toestand er niet op ver beteren zou. En dat zoo iets geen denkbeeldig gevaar is, dat leert de ge schiedenis in de landen om ons heen, waar, zoodra de een het invoerrecht verhoogt, de buurman dit eveneens doet en de tarieven oorlog uitbreekt. Sen middenstandspartij. Volgens het „Centrum" is dit een. beweging, die in 't zand verloopen moet, gewoonweg een onding. De middenstanders vormen een stand, geen partj. Of acht men de leden van dien stand zóó onnoozel, dat zij geen oog hebben voor de groote strjdvragen van onzen tjd, en zóó weinig „politiek", dat zj zich tot een hopeloos allegaartje zullen laten opeenjagen De „beweging" voor de oprichting van zulk een „politieke partij" doet onwillekeurig denken aan de actie, welke „Ge hebt recht mj te berispen en mj wispelturig te noemen. Ik vraag u vergiffenis voor de ongelegenheden, die ik u nu veroorzaak en ik dank u op recht voor de edelmoedigheid, waarmee ge mj..." „Ho, niet verder Je begrjpt me ver keerd, mjn waarde", zei Snoward met effen gelaat. „Ik denk er niet aan, te voldoen aan zulk een ongehoord verlan gen. Ik wil je volstrekt niet ontslaan van je huweljksbanden." Elvira wrong de handen en deinsde ontsteld terug. „Ik wil mj niet bespotteljk maken in de oogen van de geheele wereld. Het is erg genoeg voor jou, dat je niet van plan bent je in de omstandigheden te schikken, zooals je zegt want dan dwing je mj, om je te toonen, dat ik ten minste niet met me laat spotten. Ik hoop echter, dat je nog zult inzien, wat het beste voor je is. Doch... hierover later! Nu gaan we naar huis!" Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1