Woensdag HOOG SPEL. 14 Juni. teancL No. 137. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. en hoera op Idolf, wieng hoera's be. odslievende van de me. en waarbij bestdrift be- ran" meldt: rde in geen van Stock- iamelijk on- ag der Unie. de toekomst 'schtdaaren- het buiten- 1 van mede- •orst. al van tele- i den koning •ntwikkelen, te voorzien, d gebruiken, inie, zij het n stand zal rsehe crisis ■n uitvoerige en Nansen. uit, dat er uilen voort- >ning Oscar, slijk anders uit Chris- lij eenroeping eval Koning ate van een te doen. De Jelen treffen opvolgings- enhagon aan men daar >m den troon aldemar aan prins is bij hagen naar ilk bejegend. fgton wordt van de ge- bpreking der 'den, waar- gesteld is. Ft den Czaar |sehe vredes- doch hem (3e Japansche stemming londerhande- de ijzer- en Zweden be- personen in WD: 30 j., en P. P. Lauwe- A. Brackx, 'renks, d. IN: pn J. I. de d. 3 m. 'IC. Bok, 31 j. - P. P. C. Jwertvagher, trekk. 5e kl, hooger. VlIS COURANT Prijs per drie maanden la30o Franoo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Versclijjnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli donii timmer 10. Abonncments-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Tarisfwat. Versohenen is het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wets ontwerp tot vaststelling eener nieuwe tariefwet. Vele leden, klagende over geheel onvoldoende toelichting van het voorstel, betoogden, dat verwacht mocht worden, dat in de toelichting het antwoord zou zijn te vinden op de vragen, waarom thans versterking van middelen wordt voorgesteld, waarom 9 millioen noodig geacht wordt, waarom het middel tot versterking gezocht is in een tariefs herziening. Een verwijzing naar een naar den aard der zaak in zeer vage bewoordin gen vervat, wei-gemotiveerd regeerings- programma kan niet als toelichting van het wetsontwerp worden beschouwd. De Kamer ziet zich dus geBteld voor het feit, dat een voorstel tot het opleggen van een belasting van negen millioen en tot ingrijpende wijziging van het belastingstelsel en van de handelspoli tiek aan haar oordeel onderworpen wordt, zonder dat de hoofdpunten, waar op het aankomt, met een enkel woord zijn toegelicht. Zulk een wijze van handelen noemde men zonder voorbeeld. Indien het al vaststaat, dat de maat regelen, welke dit ministerie bezig is tot stand te brengen, ter zake van het bijzonder onderwijs, versterking der middelen zuilen noodig maken, en dat dit evenzeer noodig zal zijn voor de sociale hervormingen, die in voorbe reiding zijn, zoo is daarmede immers nog niet uitgemaakt, dat reeds in een voorstel het heffen van 9 millioen gerechtvaardigd zou zijn. Nog minder is het als een van zelf sprekende zaak te beschouwen, dat de versterking moet geschieden door een herziening der in voerrechten. In overeenstemming met een goed financieel beleid zou 't zijn geweest, indien de regeering haar toevlucht had genomen tot verschillende bronnen van belastingheffing. Even onvoldoende werd de toelich ting geacht uit een oogpunt van han delspolitiek. Daarbij wees men er op dat de voorbereidende werkzaamheden voor het Duitsohe tarief drie jaar en 7 maanden geduurd hebbenen alle belanghebbende personen gelegenheid hadden hun adviezen uit te brengen en twee duizend deskundigen gehoord werden. Het standpunt der regeering in deze geeft aanleiding tot de onderstelling, dat aan deze herziening, al schroomt de regeering het ondubbelzinnig uit te spreken, protectionistische bedoelingen niet vreemd zijn. Jarenlang is van de zijde der Boomsch katholieke Staats partij het protectionisme in ons land aanbevolen. In de laatste jaren hebben 48.) „Toen ik u vertelde, dat Elvira ver loofd was, waart ge vreeselijk heftig dat herinner ik me nog zeer goedGe waart zeer boos op Elvira, en ge dacht, dat zij het gedaan bad om het vele geld, dat die man moet bezitten. Doch nu weet ik beter zij verdient niet, dat gij of iemand anders met minachting op haar neerzietzij wist niet wat zij deed. En zij heeft niemand, die zich haar lot aantrekt, zij hoeft geen vriend, en nu moet zij boeten voor een onbe raden oogenbiik veel zwaarder dan mijn arme zuster verdiend heeft." Op dit oogenbiik hield het rijtuig stil voor het paleis van den baron. Schwerdt- ner verheugde zich hierover. Tegenover den knaap had hij niet langer zij n uiter- lijke kalmte kunnen bewaren. verder velo belijders der antirevolu tionaire richting zich voor protectionis tische maatregelen verklaard. Waar nu de aanhangers van deze beide richtingen thans een meerderheid hebben in de beide takken der Volksvertegenwoordi ging, mocht een ondubbelzinnige ver klaring omtrent de protectionistische be doeling der voorgestelde herziening niet ontbroken hebben. Het voor te stellen, alsof,nu versterking der middelen noodig is en er toch een herziening van het tarief moet plaats hebben, tevens wel iets kan worden gedaan tot bevordering van den nationalen arbeid, is naar men meende, niet openhartig en pleit niet voor flinkheid van overtuiging. Geloofd werd verder, dat gevorderd mag worden, dat blij ke of de regeering voldoende op de hoogte van de feite lijke toestanden ia, om te kunnen be- oordeelen, welke gevolgen een ingrij pende wijziging der handelspolitiek zou hebbe. In de tweede plaats bestaan er geen betrouwbare opgaven omtrent de be- teekenis der inlandsche nijverheid. Men drong aan op een opzettelijk onderzoek naar den landbouw, handel en nijverheid in verband met de naar den tegenwoordigen toestand van het land gevoerde handelspolitiek, omdat daarin aanzienlijke verandering werd gebracht. Het tijdstip van indiening van het wetsontwerp werd niet gelukkig geacht. De minister had kunnen voorzien, dat, waar hij zoo laat met zijn voorstel kwam, het niet mogelijk zou blijken het vóór het einde der loopende vier jarige periode af te doen. Nu blijft de zaak jaren lang aanhangig, hetgeen men bedenkelijk rekende. Uit een finan cieel oogpunt had de indiening zonder bezwaar uitgesteld kunnen zijn. Im mers, omtrent verschillende hervormin gen, in de kosten waarvan de voorge stelde herziening zal moeten voorzien, isnog geen beslissing genomen en overigens is vooralsnog een versterking der middelen niet noodig. Tegenover deze beschouwingen werd door andere leden aangevoerd, dat de memorie van Toelichting, die zich door helderheid en beknoptheid van redactie onderscheidt, al datgene bevat, wat voor de beoordeeling eener herziening van den voorgestelden aard noodig is. Anders zou het zeker zijn, indien men hier, als bij de jongste tariefsher ziening in Duitschland het geval was, te doen had met een maatregel van prin cipieel protectionistische strekking. De voorgestelde herziening bepaalt zich tot twee puntentechnische verbetering en vermeerdering van opbrengst. Het verwijt van dubbelzinnigheid of onop rechtheid werd geheel ongegrond ge acht. Immers, uit de toelichting blijkt duidelijk, dat de minister zich niet stelt op het standpunt van den vrijhandel, als zou een tarief den nationalen ar beid niet kunnen beschermen, maar even duidelijk blijkt uit toeliohting en HOOFDSTUK VIII. Schwerdtner dankte den hemel, dat het voornaamste gedeelte van het hu welijksbanket voorbij was en de dans- lustige paren de uitnoodiging der bal- muziekopvolgden.Nu kon men tenminste de tafel verlaten. Hij had tamelijk ver van Elvira ge zeten maar telkens had bij den blik op haar moeten vestigen, zooals zij daar als een steenen beeld zat tusschen haar echtgenoot en haar vader, met een uit drukking in het gelaat als iemand, die alle hoop heeft laten varen. Bij een der toosten hadden hunne blikken elkander ontmoet en toen had hij in haar oog het zwijgend verzoek om barmhartige wel willendheid gelezen. Was dat nog die trotsche hartenbe- dwingster, die alom gevierde schoonheid, die met zoovele aanbidders gespeeld 1 Wel was daaronder nauwelijks een enkele geweest, die innerlijke waarde bezat, en zeker was het lot haar nu beschoren, minder te wijten aan eigen schuld dan aan onze verderfelijke valsche beschaming. Men behoefde slechts rond te zien in dezen kring van verleugende monschen, wier verstand en hart ver- tarief beide, dat niet die bescherming, doch vermeerdering van opbrengst eerste doel van dit voorstel is. Overigens kwam men er tegen op, dat de quaestie van protectie beschouwd werd als een belang van zekere poli tieke richtingen. Die quaestie is, naar men meende, meer van oeconomischen dan van politieken aard en.de protectie vindt dan ook voorstanders en tegen standers bij de aanhangers van alle politieke richtingen. Sommige leden juichten het ontwerp toe, omdat de aanneming daarvan zal bevorderen, dat wat in Nederland ge bruikt werd, door Nederlanders wordt vervaardigd. Dat het ontwerp niet eerder werd ingediend kon de regeering niet tot grief worden gemaakt, aangezien veel tijd noodig is geweest voor het inwin nen en overwegen der gevraagde ad viezen. Yele leden stelden op den voorgrond, dat geen nieuwe lasten behooren opge legd te worden, voordat de noodzake lijkheid daarvan gebleken is. Het staat niet vast, dat er op dit oogenbiik be hoefte bestaat aan een versterking der middelen met 9 millioen. Yooralsnog is er zelfs in het geheel geen behoefte aan versterking der middelen. Yan de aange kondigde hervormingen op geestelijk en stoffelijk gebied, waarvoor de her ziening van het tarief moet dienen, is nog geen enkele tot stand gekomen. Voorts wordt beloofd, dat van de vraag, welk stelsel bij de invaliditeits- en ouderdomsverzekering gevolgd zal worden in groote mate afhangt in welke mate versterking der middelen noodig zal zijn. Naar het Duitsche stelsel zou voor ons land aanvankelijk in het eerste jaar slechts 3 ton noodig zijn, en daar voor alleen zou een versterking der middelen niet noodig zijn. Het is zeker niet overdreven aan te nemen, dat de financieele gevolgen der verzekerings wetten zich in de eerste vier jaren niet zullen doen gevoelen. Bovendien is thans onmogelijk te zeggen, in hoeverre in de dus ontstaande behoefte aan ver sterking der middelen voorzien zal kun nen worden door de stijging van de opbrengst der bestaande belastingen, welke nog steeds blijft aanhouden. De onderwijswetten. Staatsblad no. 151 bevat de wet van den 3en Juni 1905, tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs en aanvulling der wet tot regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen. Staatsblad no. 152 de wet van den 5en Juni 1905, tot wijziging en aan vulling der wet tot regeling van het lager onderwijs en der burgerlijke pen sioenwet. minkt en ontaard was. Zij begrepen volstrekt niet, wat dat arme jonge schepsel leed zij lachten en praatten als gewoonlijk en achtten zich verheven boven de lieden, die hun natuurlijk ge voel lieten spreken En hoe geestig zij ook waren, met hun gemoed was het armzalig gesteld. Hoe hadden zij anders de stemmen van het pas gehuwde paar buiten stemming kunnen laten Zoo was ook mr. Snowavd. Hij was doorkneed in alle listen en streken, die het menachelijk verstand kan bedenken maar hij had niet het minste begrip van hetgeen er in het gemoed zijner jonge vrouw omging. Hij had een beroep gedaan op haar verstand, toen hij haar ten huwelijk vroeg welnu, op haar verstand vertrouwde hij. Het droevige in haar gelaat schreef hij toe aan de nawerking van de godsdienstige plechtigheid in de kerk en aan een treurige stemming wegens haar afscheid van het ouderlijk huis; „dat zal wel spoedig uitslijten", dacht hij. Hij maakte het zich niet lastig met eenigen twijfel en was doordrongen van het bewustzijn dat zij hem veel dank schuldig was voor zijn belofte, dat hij geen liefde van haar Staatsblad no. 153 de wet van den 5en Juni 1905, tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van ouderwijzers en wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Staatsblad no.' 154 de wet van den 5en Juni 1905, tot regeling van de pensioenen van bet onderwijzend per soneel aan gemeente-hoogere burger scholen, onverplichte gemeente-burger scholen en gymnasiagemeentelijke middolbare scholen voor meisjesge meentelijke kweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen. Invoering dor Kinderwetten. In zijn antwoord op het Yoorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens de voorgestelde verhooging van het IVde hoofdstuk der Staatsbegrooting betoogt de minister van justitie nader het hooge belang van het wetsontwerp. Wat den datum van invoering der kinderwetten op 1 September a.s. be treft, de minister deelt mede, dat niet alleen bet penitentiair gedeelte, maar ook het burgerrechtelijke op dien datum voldoende kan zijn voorbereid. De minister deelt niet de vrees van die leden, welke oordeelden dat het onmogelijk zal zijn het voor de voogdij raden noodige personeel tijdig te vinden. De afkondiging van de desbetreffende algemeene maatregelen van bestuur kan binnen zoo korten tijd worden tegemoet gezien, dat tusschen dat tijdstip en de invoering van de kinderwetten weinig minder tijd zal verloopen dan de in het Verslag aangeprezen termijn van drie maanden. Voorts zegt de minister, dat hij geen vrijheid heeft gevonden een hooger tractement uit te trekken voor de secretarissen der voogdijraden, dan is voorgesteld, bij de onzekerheid, die aan vankelijk bestaat omtrent den aanvang van het werk. Ten opzichte van de uitbreiding van het personeel aan het departement ver klaart de minister nogmaals, dat hij tot de vervulling van nieuwe betrekkingen niet zal overgaan dan met de grootste voorzichtigheid. Dr. Kuyper's gezondheid. Een medewerker van „Het Centrum" had in de Haagsehe Kroniek van een liberaal blad de mededeeling gelezen, dat minister Kuyper zich physiek niet krachtig genoeg voelde om 't beheer van binnenlandsche zaken te blijven voeren. De minister zou dan ook, vol gens dien kroniekschrijver, onverschillig hoe de verkiezingen mochten uitvallen, zijn ambt willen neerleggen. De medewerker van „Het Centrum" is nu om inlichtingen naar den minister Kuyper zeiven gegaan, die hem met de meeste voorkomendheid ontving. Het interview luidt ais volgt ^CK^SV£iTtxSiSSfS&3SS!3aS verlangde, en dat hij deze belofte zoo eerlijk gestand deed... Schwerdtner mengde zich onder de heeren, die de eetzaal verlieten om zich vrijer te kunnen bewegen in de rook- en speelkamers. Hij gevoelde zich ellendig, zonder eigenlijk te weten waarom. Nog dezen ochtend was hij verheugd over het voor uitzicht, dat hij morgen dit huis zou verlaten, waar hij zich nooit recht thuis had gevoeld. En nu lag de toekomst zoo grauw en troosteloos voor hem Aan houdend moest hij aan dat paar oogen denken, waarin hij zulk een hartroerende bede had gelezen In die helder verlichte vertrekken, waar het zoo verstikkend warm was, kon hij 't niet langer uithouden. Hij sloop naar zijn studeerkamer, waar hij met zooveel ijver en met zulk een goeden nitslag had gearbeid. Hier wilde hij zijn gedachten weer bezighouden met de geliofde wetenschap, waaraan hij zijn heele leven dacht te wijden. Hij nam een eenvoudig leerboek uit de biblio theek van zijn leerling en zocht verstrooi ing in het herdenken van alles, wat er zoo al was voorgevallen in de waarne ming van zijn ambt bij den knaap, dien Mijne gezondheidstoestand, vraagt u Welnu, gij kunt u daarvan thans met eigen oogen overtuigen. Zie ik ernaar uit, alsof die zóó slecht is Ik maakte een ontkennend gebaar. Mijn indruk is, gelukkig, een geheel andere,^Excellentie. In het laatste najaar, vervolgde de minister, ben ik geruimen tijd ongesteld geweest tengevolge van influenza en malaria, 't Was hardnekkig. Ik ben daarvoor toen een paar malen naar het buitenland geweest en in Januari uit Berlijn hersteld teruggekeerd. Volkomen hersteld, te oordeelen, naar de werkzaamheid van Uwe Excellentie, merkte ik op. Ja, 't is een drukke tijd geweest. Van half Februari tot Juni heb ik voor de Kamer gestaan. Er was veel te behandelen, zooals u weet. Als men dan van tienen tot vijven in de Kamer is, vervolgens zijn werk heeft in het departement, en verder nog de vergaderingen van den ministerraad, is dit zeker wel een taak, die inspanning vordert. En ik loop nu al tegen de zeventig. Maar in de Kamer was toch uit niets te bespeuren, dat die taak de krachten van Uwe Excellentie te boven ging. En ik gewaagde van het ruime aandeel, dat de minister aan de beraadslagingen ge nomen had. Een zéér ruim aandeel inderdaad. Ik meen geen onbescheidenheid te begaan, wanneer ik hier de bijzonder heid meedeel, dat de redevoeringen van den premier alleen dit jaar in de Han delingen 400 kolommen beslaan, welke te zamen een boekdeel zouden vormen van 650 pagina's druks octavo I „En ik loop nu toch al tegen de zeventig", had de minister gezegd Het slot is, dat de medewerker van „Het Centrum" mededeelt, dat hij van dr. Kuyper's gezondheidstoestand zulk een gunstigen indruk kreeg, dat hij met de meeste beslistheid meent te mogen tegenspreken,dat de minister om redenen van physieken of sanitairen aard zijn taak zou moeten opgeven. len aanstaande nieuwe partij. Over de a. s. nieuwe partij schrijft men aan de „N. R. Ct." In het debat te Woudsend met ds. Van Eyek van Heslinga, Friesch-chris- telijk-historisch candidaat voor Sneek, deelde ds. K. Vos mede, dat het hem bekend was, dat een nieuwe partij ge formeerd worden zal na de verkiezingen. Waarschijnlijk zal zij zich de „Protes- tantsche" noemen en zij heeft het doel alle gematigde godsdienstige elementen onder de vrijzinnigen en onder de kerkelijken te vereenigen tot een cen trum-partij. In haar beginselverklaring zal voor op gesteld worden, dat de partij erkent dat het recht komt van een meerdere dan menschen en alle gezag en macht van God gegeven wordt, dat daarom de regeering des kinds met de gods hij hartelijk lief had gekregen. Robert had verlof bekomen om tot middernacht aan het feest deel te nemen. Schwerdtner wist, dat hij nog zoo lang mogelijk wilde genieten van het bijzijn van zijn zuster, die hij nu boklaagde. Toen het klokje op de schrijftafel twaalf uur sloeg, legde hij het boek neer en stond op om zijn leerling te gaan opzoeken en hem te vermanen om naar bed te gaan, met het oog op de reis, die zij 's morgens in de vroegte zouden ondernemen. Dit zou dus zijn laatste plichtsvervulling in dit huis zijn 1 In de gang, die naar de feestzaal voerde, kon hij het gedruisch van het vroolijke gezelschap reeds hooren. Op de maat der muziek bewogen zich hon derden voeten. Men danste juist den cotillon, die door mijnheer Von Riimmel op zijn bekende verdienstelijke wijze geleid werd. Schwerdtner trad uit de voorzaal in de aangrenzende kleine kamer, die nu diende om er kleedingstukken te her bergen. Het licht was hier getemperd, zoodat men hem niet zien kon. Hier wilde hij het einde van dan cotillon afwachten, om Robert nit de danszaal te roepen, Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1