HOOG SPEL. 10 Juni, No. 135. 43e Jaargang. 1905. Zaterdag Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. G e mee ntebes tuur. Land» en Tuinbouw, VLISSINCSSCIE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30» Fkmm» pea' post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- |l 1 ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageljjks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonnuinmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeellge voorwaarden. POLITIE. Stremming passage over de Tonnenbrug en de Schipbrug. De Burgemeester van Vlissingen gezien de aanschrijving van den Ingenieur van 's Rijks "Waterstaat brengt ter algemeene kennis dat tengevolge van het te water laten van het stoomschip „Wilis" op Zaterdag 10 dezer, de passage over de Tonnenbrug zal gestremd zijn van des voormiddags 12 uur, en die over de Schipbrug zoo lang als zal blijken noodig te zijn. Vlissingen, den 9 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, A. LOOIS, L.B. Het aantal kiezers. Blijkens de Jaarcijfers voor het Ko ninkrijk der Nederlanden bedroeg het aantal kiezers in 1901 609,511 enthans beloopt het volgens berekeningen door „Het Volk" ongeveer 757,000, zoodat het sedert dat jaar met niet minder dan bijna 150.000 is vooruitgegaan. Botermerken. Blijkens de Memorie van Antwoord der regeering op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende het ont werp van wet houdende bepalingen be treffende het merken van boter, afkom stig van aangeslotenen bij een onder rijkstoezicht staand botercontrölestation was het den minister van waterstaat eene voldoening, dat van verschillende zijden instemming met het voorstel werd betuigd. De verantwoordelijkheid, welke de regeering op zich neemt door het ver- leenen van het rijksmerk, wordt in het Voorloopig Verslag niet geheel nauw keurig voorgesteld. De eigenlijke con trole geschiedt door en onder verant woordelijkheid der contrölestations zelve. Het rijksstempel is alleen het bewijs, dat de rechtmatige gebruiker ervan bij eenig onder rijkstoezicht staand controle- station is aangesloten en dat zijne waar en zijne inrichtingen dus,overeenkomstig de door de regeering gestelde voor waarden, aan een geregelde, strenge, geheel afdoende controle zijn onder worpen. De regeering overtuigt zich voortdurend of die voorwaarden stipt worden nageleefd. Naar het oordeel der regeering, het welk steunt op de bereids opgedane ervaring, is voor een toezicht van harent wege geen groote vermeerdering van ambtenaren noodig. Wat de moeilijkheid betreft om ook zgn. boerenboter te contröleeren, merkt 46.) Op hun doorreis hadden zij te Weenen uit de couranten vernomen, dat aan dr. Eriedrich Schwerdtner wegens zijn ver dienstelijk geschreven boek een leerstoel was aangeboden als buitengewoon hoog leeraar aan een Oostenrijksehe univer siteit en dat de jonge geleerde deze aanbieding bad aangenomen. Zoodra hij was aangekomen, zocht de baron den gouverneur van zijn zoon op en toen dezen hem mondeling het cou rantenbericht had bevestigd, wenschte hij den jongen man hartelijk geluk en betreurde alleen, "dat zijn zoon zulk een voortreffelijk opvoeder zou moeten missen. „Doch ge hebt een schoone, benijdens waardige loopbaan voor u", sprak hij, terwijlhij hem hartelijk de hand schudde. „Bewandel die voorspoedig." Schwerdtner was verbaasd. Juist door de minister op dat zich in sommige provinciën reeds verscheiden landbou wers-producenten bij een contrólestation hebben aangesloten. Yoor vele kleinere producenten zou intusschen op dit oogenblik eene aansluiting wellicht nog te kostbaar zijn. Aan het vraagstuk, hoe die toetreding voor hen gemakkelijker te kunnen maken, wordt echter de noodige aan dacht gewijd. Wat betreft de stelling, dat van de rijksmerken misbruik zou kunnen ge maakt worden, het verdient opmerking, dat de botercontróle nu reeds bijna een jaar wordt uitgeoefend en dat van fraude tot dusverre ten gevolge van streng preventief toezicht niet is gebleken. Yan een verbod van uitvoer van niet gecontroleerde boter kan, indien al ooit, voorshands stellig geen sprake zijn. Het geheim bureel. Het begint weer te spoken in de bu reaux van „De Standaard," zegt de „N. R. Ct.« Bij den strijd aan de provinciale stem bus, nu een jaar geleden, beweerde het offieieuse regeeringsblad, dat de oppositie gehoorzaamde aan geheime orders, die uitgingen van een geheim bureel. Het sprak van dagorders, die dit geheime bureel uitvaardigde en verzekerde dat het dit geheim bureel was, dat eenheid bracht in de oppositie en over den aanval besliste. Niet de leiders, de voormannen die men kende, hadden de leidingen wat de pers schreef, kwam niet uit haarzelve neen, de mannen, die de leiding gaven en de orders uitdeelden, schuilden in het duister, en de woordvoerders der linksche partijen in de Kamer en de liberale pers, allen tesamen, waren aan die geheimzinnige macht onderworpen en hadden slechts hare bevelen te ge hoorzamen. Voor de volgelingen van „de Stand, was het om bang van te worden. Op vreesaanjaging was het bij die spook- vertooningen dan ook blijkbaar berekend. In hun angst zouden de menschen dichter bij Kuyper kruipen, zooals het angstige kind zich tegen de moeder aandringt om bescherming en beveiliging te zoeken. De Kuyper-partij schijnt er succes mee gehad te hebben, vervolgt „N. R. Ct." want ook wederom bij deze stembus heeft „de Stand." het optische instrument, waarmee men, als de ker misbaas, spoken te voorschijn roept, voor den dag gehaald. Het „secrete bureel, dat links het wachtwoord voor de oppositie uitgeeft," doet weder dienst in de kolommen van „de Stand." tot tweemaal toe heeft het brave blad er reeds weder melding van gemaakt of er op gezinspeeld. Vreemd, dat in een heel jaar tijd het blad er nog niet achter gekomen schijnt te zijn, wie de mannen zijn, die dit machtige geheime bureel vormen. de laatste gebeurtenissen in de familie had hij van den baron minder dan ooit zooveel deelneming en zooveel erkenning van de ideale goederen dezer wereld verwacht. En ditmaal was de baron niet gekunsteld integendeel scheen hij zich te schamen, dat hij zich door zijn gevoel had laten meesleepen hij zag er uit, öf hij vreesde te verraden, dat zijn ge weten hem heimelijk aanklaagde. Ten opzichte van Robert werd beslo ten, dat hij onmiddellijk na het huwelijk zijner zuster op een degelijke kostschool zou worden gedaan, daar Schwerdtner niet langer zou blijven. Wel behoefde hij zijn leerstoel aan de universiteit niet te vervullen vóór den aanvang van het zomerhalfjaar, doch hij wilde zich deug delijk voorbereiden, en dit kon hij aller best doen in de eenzaamheid van een afgelegen plaatsje, misschien wel in Berghausen, zijn geboortestad. Hij kon zich natuurlijk niet onttrek ken aan de feestelijkheden bij het hu welijk, hoe gaarne hij dit gedaan had. Zijn leerling zou daarmede tevens af scheid nemen van het vaderlijk huis en het paste den vertrekkenden gouverneur hem daarbij ter zijde te staan. Bovendien was zijne tegenwoordigheid Men zou anders denken, dat het, door zijne nauwe relaties tot de regeeriug, de middelen genoeg beschikbaar heeft om meer te weten te komen van zulke geheime complotten, ruimschoots in de gelegenheid was om er achter te komen Of meent misschien „d" Stand.", dat juist het geheimzinnige, waarin zij dit „secrete bureel", dat boven de bekende politieke leiders staat, gehuld houdt, voor de volgelingen het effect verhoogt Da houding van dr. da Visser. In het kiesdistrict Amersfoort is door de centrale antirevolutionnaire kiesver- eeniging een schrijven gepubliceerd, van dr. J. Th. de Yisser, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Dit schrijven in den vorm van een manifest aan alle kiezers gezonden, en dienende ter aanbeveling der candida- tuur Yan Asch van Wijck, bevat o. a. de krasse beschuldiging, dat „de libe ralen, als zij konden, alle subsidie aan de christelijke scholen, dus ook aan de diaconiescholen, „dat zijn de scholen der N. H. Kerk", zouden willen ont nemen en daarmede een zwaren slag aan onze kerk zouden toebrengen." Naar aanleiding hiervan merkt de „N. Gt." op: De houding der liberale regeeringen en van de liberale partij sinds de wet- Mackay van 1889 tot en met de jongste Kamerdebatten over de onderwijsnovelle in aanmerking genomen, valt het niet te begrijpen, hoe dr. de Yisser een der gelijke bewering durft neerschrijven. Godsdienstoorlog „De Tijd", het hoofdorgaan der katho lieken, schrijft onder dit opschrift Meteen benijdenswaardig volhardings vermogen houden de groote en ernstige liberale bladen steeds vol, dat er uit het langer regeeren van een christelijk ministerie noodzakelijk een binnen landsche godsdienstoorlog moet voort komen. Over de beteekenis van dit woord wordt men nooit nader ingelicht. Men kon er vroeger onder verstaan een twist onder burgerpartijen, of tusschen poli tieke groepen, waarbij het verschil in godsdienst werd geëxploiteerd en tegen elkaar uitgespeeld.Hoe zulk een „oorlog" nu in ons land zou kunnen ontstaan, hoewel de leden van schier alle, althans van de voornaamste kerkgenootschappen, zich volkomen bij elkaar aansluiten, komen wij nimmer ook niet uit de langste en de heftigste artikelen van de „N. R. Ct." en het „Handelsblad" te weten. Thans echter is er een feit gepleegd, waarmede de liberale organen het be wijs kunnen leveren van hetgeen zij altijd beweren. Het wordt medegedeeld door „Het Volle", onder het opschrift „Godsdienstoorlog". Ziehier het schrik wekkend bericht bij de feestelijkheden voor hem een proefstuk voor de niet te vermijden noodzakelijkheid om in en met de wereld te leven, hoezeer men die ook veracht. Hij was nu ook kalmer geworden en meer een zwijgend toeschouwer bij de monsterachtige tragikomedie des levens, ja 'n zwijgend toeschouwer die den lust heeft verloren om de wereld te helpen verbeteren en zich bedaard terug trekt om alleen zijn plichten streng te vervullen. Elvira had hij niet weer te zien ge- jen. Gedurende den korten tijd vóór haar huwelijk had zij zooveel drukte, dat zij als in een maalstroom voortleefde. Zij moest maatregelen nemen voor haar uitzetzij moest paarden en rijtuigen gaan zien, die Snoward haar ter be schikking wilde geven vervolgens moest zij de meubelen kiezen en op een anderen tijd had zij haar keuze te doen uit 'n menigte kostbare sieraden. Zij was zoo druk in de weer, dat zij nauwelijks tot rust kon komen. Aan die zenuwachtige gejaagdheid moest zij dan ook het gevoel van leegte toeschrijven, waarvan zij zich niet kon bevrijden. Eindelijk kwam de beslissende dag. Het paleis van baron Yon Ellerich Men schrijft ons „Als bewijs, dat het bijzonder onder wijs onder meer vooral de naastenliefde en verdraagzaamheid aankweekt, kan het volgende dienen. De onderwijzeres van de openbare school te Lisse liep Zondag j.l. met eene collega uit eene andere plaats te wandelen. Beide dames werden door de geloovige jeugd met een steenenregen begroet onder het naroepen van „leelijke ketter". Of de christelijke deugden ook het speciale eigendom der christenen zijn!" Men kan dit stukje haast niet met droge oogen lezen. Het zou echter nog meer indruk kunnen maken als erbij vermeld werd tot welken „godsdienst" die „geloovige jeugd" van Lisss en tot welken „godsdienst" de onderwijzeressen van de openbare school behoorden. Dan wist men ten minste, welke twee „godsdiensten" het 't eerst met elkaar aan den stok zullen krijgen. Die steenenregen van Lisse is een kostbaar liberaal verkiezingsaparaat I iïoiiiggebruik. Terwijl het vele gebruik van suiker, volgens prof. A. J. Cook en anderen, lang niet onschuldig is en de oorzaak kan worden van een lange lijst van ziekten, vindt men daarentegen in den honig een genotmiddel, dat zonder schade, ja tot groot voordeel voor de gezondheid, door kinderen en volwas senen kan worden gebruikt. Honig toch is reeds door de bijen zoodanig ver vormd, dat hij rechtstreeks in het bloed kan overgaan, dus maag en nieren niet behoeft te beiaston. Vandaar dat het een uitnemend middel is ter versterking van hen, wier spijsverteringsorganen verzwakt zijn. Dezulken verdragen dik wijls suiker slecht, van honig zullen zij echter, wanneer die in mate gebruikt wordt, niets dan voordeel ondervinden. Het artikel honig is in verreweg de meeste huishoudingen niet bekend, in andere wordt het slechts nu en dan gebruikt. Dit moet anders worden. Naast of in plaats van jam, ontbijtkoek enz. moet honig tot geregeld dagelijksch gebruik op de ontbijttafel voorkomen. Wie zijn brood of beschuit in mate met honig besmeert, of ter vervanging van koffie of thee „honigthee" (een paar theelepels honig in een kopje heet water) drinkt, zal er voor zijn gezondheid de goede gevolgen van ondervinden. Honig kan, als zuinigheidsmaatregel, de boter vervangen. De heilzame en geneeskrachtige wer king van den honig was reeds bij de ouden bekend. Volgens Tacitus hadden de oude Duitsehers hun gezondheid en hoogen ouderdom hoofdzakelijk aan het gebruik van honigmee te danken. Jammer, dat er ook met honig zoo geknoeid wordt. Vervalsching op veler lei wijzen heeft plaats. Men lette er was met koninklijke pracht versierd, die moest dienen om den genoodigden gasten te bewijzen, dat hier schoonheid en rijkdom vereenigd zouden worden. Mijn heer Von Riimmol, die natuurlijk hierbij niet ontbrak, maakte echter aan den eersten vriend den besten de opmerking, dat al die vergulde heerlijkheid hem deed denken aan een heidensch offerfeest, ofschoon in dit geval het offer zich vrijwillig in de armen van Moloch wierp. Overigens was Yon Riimmel dien dag niet zoo fideel als gewoonlijk en dit was hem in den laatsten tijd wel meer ge beurd. Zijn woorden waren misschien nog giftiger en boosaardiger, maar de humor van vroeger ontbrak. „Die Riimmel is niet zoo amusant meer, naar het schijnt", zei een diplo maat achter zijn rug, „hij begint onaan genaam te worden." Schwerdtner was van plan reeds den volgenden dag te vertrekken, om zijn leerling naar een kostschool te brengen. Met het inpakken van zijn boeken en kleeren was hij lang bezig en nog was hij niet in feestgewaad, toen de bediende hem en den jongen baron kwam melden, dat het tijd was naar de feestzaal te gaan, als zij zich bij den stoet wilden daarom wel op, van wien men koopt. Gelukkig zijn er in ons land betrouw bare adressen, waar bijna het geheele jaar door goede, zuivere slinger- of pers- honig is te verkrijgen. Maar niet al, wat goed en zuiver is, is daarom ge nietbaar. Yeel honig staat spoedig tegen. Nog onlangs kocht ik een pond of tien honig, deugdelijke waar, d.w.z. onver- valscht, doch niemand mijner huisge- nooten noch ik zelf lustte ze. Men zie dus niet op een dubbeltje. Wij betrok ken sedert honig van het bijenpark „Adelshoeve" te Apeldoorn, welke aan de hoogste eischen van smaak en rein heid voldoet. De eigenaar van dit, sinds een paar jaar bestaande, bijenpark, de heer Esmeijer, is er in geslaagd in zijn honig, welke staat onder chemische con trole, een genotmiddel te leveren van den eersten rang, waarvan we ons niet kun nen voorstellen, dat iemand dien niet zal lusten of dien „tegen" zal gebrui ken. We kunnen daarom onze huis- moeders dit adres aanbevelen. Kanstmestmenggelsu Het gebruik hiervan kunnen we in 't algemeen niet aanbevelen. Hij, die de verschillende kunstmestsoorten oor deelkundig weet aan te wenden, kan hiermee meer rationeel en billijker be mesten dan met de in den handel zijnde mengsels. Maar aan de rechte kennis hapert het velen, waarvan een verkeerd of eenzijdig gebruik dikwijls het gevolg is. Denzulken raad ik eenvoudig aan een geschikt mengsel te koopen, om hoofdbrekens, vergissingen en schade te voorkomen. Men zie echter toe, wat men koopt en late zich het gehalte garandeeren. Veel gebruikt wordt en alleszins betrouwbaar achten wij den specialen kunstmest van G. J. Krol en Co.'s kunstmesthandel te Zwolle, met gegarandeerd gehalte van 5 pet. stikstof (totaal), 8 pet. phosphorzuur (totaal, waarvan s/l in water oplosbaar) en 8 pet. kali. Deze kunstmest, met bijzon dere zorg uit de beste grondstoffen samengesteld, is gebleken voor de meeste gewassen geschikt te zijn. Wenken en Raadgevingen. Zadels, hoofdstellen en ook de tegen woordig veel in gebruik zijnde geel lederen schoenen blijven zacht en glan zig en behouden dezelfde kleur, als men ze afwascht met melk. Dit doet men met spons of doek, daarna laat men de voorwerpen drogen en wrijve ze alsdan met een schoone doek na. Melk vol doet beter dan olie, welke het leder onooglijk en op den duur hard maakt. Kniewonden bij paarden, die gevallen zijn, behandelt men aldusDe wond wordt met zuiver water terdege ge reinigd, afgedroogd en ter dikte van een vinger met boomwol belegd, dat er op gehouden moet worden met een flanellen windsel, waar omheen weer een leeren knieband komt. Drie dagen moet het verband blijven liggen. Daarna aansluiten. Schwerdtner was pijnlijk verrast. Hij moest Robert alleen laten ver trekken en kon alleen beloven, zoo spoe dig mogelijk te volgen. Robert zwichtte slechts voor zijn dringend verzoek liefst zou hij bij Schwerdtner gebleven zijn, want „deze domme Btreek van Elvira" ergerde hem, zooals hij bij het heengaan trotsch zeide. Schwerdtner hield zich doof voor die woorden, en dit had hij trouwens reeds drie maanden lang ge daan, eiken keer dat de knaap zijn hart wilde luchten over zijn zwager, die hem volstrekt niet aanstond. Schwerdtner maakte zoo spoedig mo gelijk dat hij juist nog midden in de huwelijksplechtigheid ter kerke kwam. Hij moest zijn weg door de sacristij nemen om bij Robert te komen, die met zijn vader en zijn broeder Guido in de onmiddellijke nabijheid van het bruids paar had plaats genomende geheele kerk was met menschen gevuld. De geestelijke hield slechts een zeer korte aanspraakhij zal wel gevoeld hebben dat bij dit ongelijke paar niet aan een innige liefde kon gedacht worden. Wordt vervolgd*)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1