HOOG SPEL. Vrijda 9 Juni, feuilleton. No. 134. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche kriekten st Gemeentebestuur. VLISSI SCHE COURANT. Prijs per drie maaadea 1.30. Franoo pes- post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Yerschynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephftonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat ten gevolge van de op den 6 Juni j.l. plaats gehad hebbende candi- daatstelling voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het kiesdistrict Middel burg, waartoe deze gemeente behoort, op Vrijdag den 16 Juni e.k., van des voormiddags acht uur tot des namid dags vijf uur eene stemming zal ge houden wordenen dat de namen der candidaten zijn BERGMEIJER, J. A. LUCASSE, C. SNIJDERS, H. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Vlissingen, den 8 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend lo. dat op Dinsdag den 27 Juni e.k. de verkiezing zal plaats hebben voor leden van den gemeenteraad, terwijl de eventueele stemming en herstemming zal gehouden worden respectievelijk op Donderdag 6 en Dinsdag 18 Juli e.k. De te vervullen plaatsen zijn a. van drie leden in kiesdistrict I wegens periodieke aftreding der heeren J. W. JACOBZE en II. J. VAN DER MEER en van eene plaats wegens het overlijden van den heer A. A. A. E. GEWIN j (jaar van aftreding 1907) b. van twee leden in kiesdistrict II wegens periodieke aftreding der heeren J. II. BLUM en C. A. KALBFLEISCH o. van twee leden in kiesdistrict 111 wegens periodieke aftreding van de heeren M.GEELHOED enP.LUCIEER; 2o. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoonljk kunnen ingeleverd worden op Dinsdag den 27 Juni e.k., van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgave zitting zal houden ten raadhuizeen 3o. dat de lijsten voor bedoelde op gave vanaf 10 Juni a.s. tot op den dag 45.) Zijn naam en zijn millioenen hadden hem dadelijk voor dit plan een grooten aanhang bezorgd. Door ernstige mannen werd er tevergeefs op gewezen dat die ontworpen maatschappij weinig kans had om de noodige concessie te verkrijgen het feit alleen, dat Snoward de zaak in handen had genomen, was reeds vol doende om de thans bestaande „Stoom- bootreederijgroote afbreuk te doen. Ieder verkocht zijn aandeelen, waarvan de koers al meer daalde en Snoward liet door verschillende agenten, die hun eigenlijken lastgever niet kenden op vreemde beurzen alle aangeboden aan deelen opkoopen. Zoodoende kreeg hij de oppermacht van de „Stoombootree- der ij" op sluwe manier in handen, en nu viel de slagHij trok zijn plan tot oprichting van een „Maatschappij voor Binnenlandacheseheepvaart" weer terug, der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten raadhuize (Griffie) voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekingen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblij ven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden „met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, als bedoeld bij art. 51 heeft onderteekend." Ylissingen, den 8 Juni 1905. Burg. en Wetb. voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Invoering van de Kinderwetten. Ofschoon men algemeen bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer de invoering der Kinderwetten hoogst wenschelijk achtte, rezen toch bij onder scheidene leden ernstige bedenkingen tegen dit wetsvoorstel. Al hadden sommigen de mogelijkheid van een vroegere indiening gewensoht, zoo achtten zij toch het voorstel op dit oogenblik nog niet voor objectieve be oordeeling' vatbaar. Wat de zaak zelve betreft, maakte het eenigszins den in druk alsof aan het penitentiair gedeelte der Kinderwetten onevenredig grooter gewicht wordt gehecht dan aan het burgerrechterlijk gedeelte, en dit werd betreurd, want van de goede werking van het Instituut der Voogdijraden zal, als preventief werkende, voor het groot ste deel de goede werking der wetten hangen. Men beriep zich hierbij op het gezag van mr. Rethaan Macaré. Vele leden wenschten derhalve van den minister de toezegging dat de kinder wetten in geen geval vroeger zullen worden ingevoerd dan 3 maanden nadat de algemeene maatregelen van bestuur, die nog vereischt worden, door plaatsing in de Staatscourant publiek zijn ge maakt. Gevraagd werd of, overeenkomstig de indertijd gedane toezegging, eene wijziging in de Indische wetgeving is tot stand gekomen tot vervroeging der meerderjarigheid ook in de overzeesehe Er rees bezwaar bij vele leden tegen de belangrijke uitbreiding van het per soneel van het departement ten behoeve van deze zaak. de koers van de aandeelen der „Stoom bootreederijrees op een gegeven bevel op de vreemde beurzen tot een onzinnige hoogte, en al het geld, dat de vroegere aandeelhouders verloren hadden, vloeide nu door verschillende kanalen in de kas van den bankier Ralph Snoward. Met denzelfden goeden uitslag werkte de slimme financier op binnen- en bui- tenlandsche beurzen. Te Rio de Janeiro misleidde hij de speculanten, door hun de schitterendste winsten voor te spie gelen, welke men zou trekken van aan deelen in goudmijnen te Cordobate New-York deed hij hetzelfde met aan deelen in maatschappijen voor grondbezit in Mexico, die hij te Montevideo had opgekocht voor een appel en een ei meer waren ze dan inderdaad ook niet waard. Ja, op de wereldmarkt kwamen geen groote rijzingen of dalingen in den koers voor, of Snoward had er de hand in en wist er geld uit te slaan. Een wet, waarbij zijn roof op groote schaal straf baar werd gesteld, bestond niet en al noemden duizenden hem in 't geheim een schurk, toch waren er honderddui zenden die hem bewonderden wegens zijn scherp doorzicht en groote slimheid en de meeste lieden uit de gegoede Den minister werd de grootste voor zichtigheid aanbevolen hij do vervulling van nieuwe betrekkingen, waarbij tevens de aandacht werd gevestigd op de voor genomen aanzienlijke verhooging van de bezoldiging van het personeel der Rijksopvoedingsgestichten. Provinciale wet. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Provinciale wet is deze voordracht in het algemeen zeer gunstig ontvangen, waarbij tevredenheid werd betuigd met de verbeteringen welke het ontwerp tijdens de behandeling heeft ondergaan. Enkele leden hadden echter gaarne eene bepaling gezien waarbij rechts- kracht zou worden gegeven aan wettig vastgestelde en tot in de hoogste instan- j tie goedgekeurde tabellen en liggers der wegen. j Onderscheidene leden betreurden het i dat de uitsluiting van geestelijken van het lidmaatschap der Staten was ver- j vallen, waartegenover werd opgemerkt i dat absolute uitsluiting strijdig is met algemeen erkende vrijheidsbegrippen. Eenige leden hadden ook liever niet gezien de toelating van practiseerende advocaten tot het lidmaatschap der Ged. Staten, en vele leden hadden de onver- eenigbaarheid gewild van het lidmaat schap van Ged. Staten met dat van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Wat na do stembus komt. De „Nieuwe Ct." is het eens met wat de heer De Beaufort t Baarc zei Diametraal zijn liberalen en sociaal democraten tegenover elkaar. Krachtens hun beginselen staan de liberalen den soc.-democraten geen streep nader dan den clericalen. Dat ze thans samen tegenover de regeering staan is het gevolg van het streven der rechterzijde om de staats macht dienstbaar te maken aan de kerkelijke belangen. Daardoor vinden regeering en meerderheid „de linker zijde" tegenover zich, van „oud-liberaal" af tot socialist toe. Maar zulk een gemeenschappelijke strijd brengt geen verzoening tussohen partijen, welker beginselen diametraal tegenover elkander staan. Een regee- ringscombinatie van liberaal en soc.- democraat is nog veel oneigenlijker- en zonderlinger dan die tusschen calvinist en katholiek. Daaruit volgt meent de „N. Ct." dat, wanneer, volgens eene bereke ning van „de Stand." de linkerzijde bij de stembus hoogstens kan halen 51 stemmen, d.w.z. 44 vrijzinnigen en 7 socialisten, er dan ter andere zijde blijven 49 van „christelijke" partijen, en die partijen te zamen dus de meer derheid houden. De „N. Ct." stelt zich voor, dat bij zoodanige constellatie de kringen der residentie bogen voor den goeden uitslag zijner ondernemingen en noemden hem een genie. Tusschen al die beslommeringen voor zijn zaken vond Snoward ook nog tijd om een schitterend huis in te richten voor zich en zijn aanstaande vrouw. Doch dit behoorde eigenlijk ook tot de „zaken", want hij wilde daarmee zijn naam nog meer doen klinken, nog meer muggen aanlokken om in de kaarsvlam te vliegen. Ook hier werd weer bewaar heid, wat de man vroeger tot Elvira gezegd had over het geld als macht middel, terwijl het inderdaad slechts redmiddel behoort te wezen. Snoward die op een penning doodbleef als het nuttelooze zaken betrof, kon honderd duizenden wegwerpen als hij meende, dat vrijgevigheid eenig voordeel kon opleveren. En in dit geval wilde hij geld verspillen, met geld de oogen verblin den de menigte, deels benijders, deels bewonderaars, moest nu eens verbaasd staan over het wonderwerk van den toovenaar, die Snoward heette. Van de gezamelijke schuldenaars kocht hij het gebouw, dat vroeger tot „Res taurant Excelsior" was ingericht, en terwijl ia de kantoorlokalen de bankiers- Koningin als Kabinetsformateur tot zich zou roepen een der leiders van de naar getalsterkte eerste in rang zijnde combinatie. „Of moet men aannemen dat de „christelijke" coalitie aanstonds zal uit eenvallen, zoo zij in het parlement de 50 niet meer haalt Maar dan is de toestand geheel nieuw en zou de toe nadering van „middengroepen" in de sfeer der praetische politiek treden. Dat verwacht de „Nieuwe Ct." niet. En zij zou met een tweede vierjarig tijdperk der „Christelijke" coalitie vrede hebben in de overweging, dat zulk een nieuw tijdperk haar vermoedelijk zou doen uiteenvallen, terwijl een stembus nederlaag haar vaster zal aaneensmeden, indien niet het crescendo van Kuyper- politiek, dat sinds 1901 valt waar te nemen, haar met groote bezorgdheid voor eene bestendiging dier politiek vervulde. En daarom zegt zijElke regeerings combinatie die mogelijk is en daaronder rekenen wij niet een combinatie van vrijzinnigen met socialisten als re- geeringspartij zouden wij verkiezen boven de tegenwoordige. Daarom steu nen wij alle vrijzinnige candidaturen, ook de vrijzinnig-democratische in de districten, waar zij geen liberale tegen over zich vindt, en hij de herstemmin gen. Hat twaeda aipje uit da mauw. Raaselaehtig is en blijft het, hoe de liberalen van alle gading, stel ze haal den de 51, een Kabinet zullen vormen, en hoe dat Kabinet zal regeeren, als er onder die 51 nog 6 a 7 socialisten zijn. Nu kwam, desaangaande, bij het „Vaderland" reeds één aapje uit de mouw. In dezer voege „Als de Manifest liberalen niet meedoen aan verplichte verzekering, dan rekenen we op hulp van Rechts" ReedB dit klonk vrij dwaas bij een stembus, waarbij men al wat Rechts riekt, als uit den booze de Kamer poogt uit te jagen. Maar dwazer is nog het tweede aapje. Dat kwam uit de mouw bij de an dere Ilaagsche redactie, bij die van de „Nieuwe Courant". Wel, zegt dit blad, als wij liberalen maar 44 stemmen hebben en de socia listen 7, dan hebben de heeren rechts er 49. En natuurlijk, dan moeten niet de liberalen, maar moet de coalitie rechts het bewind leveren. Wel lief. Bij een aapje komt ook wel eens opzitten en pootjes geven voor, en daarvoor zouden de Manifest-liberalen dan onze mannen willen gebruiken. Doch zoo merkt men toch, wat de heeren in het schild voeren. Nu storm tegen al wat rechts heet, en na de stembus van rechts leven. Fraaie tactiek(„Stand.") Nu de gouverneur van Suriname, de heer Lely, zich bereid heeft verklaard een candidatuur voor de Tweede Kamer in Amsterdam te aanvaarden, is het te verwachten, dat hij weldra repatrieert. Het „Vad." verneemt, dat voor het ambt van gouverneur van Suriname in aanmerking komen mr. Gastman, O.-I. ambtenaar met verlof en tijdelijk werk zaam aan het departement van koloniën, en mr. Schoch, directeur der Surinaam- sche bank te Paramaribo. zaken ongestoord bleven voortgaan, werd het huis van boven tot onder en voren tot achteren vertimmerd en veranderd. De lieden, die in het gebouw woonden, of hun handel dreven, werden met groote sommen afgekocht en verhuisden binnen acht en veertig uren honderden ambachtslieden werkten van den morgen tot den avond, ja tot in den nacht, om het voormalige restaurant te veranderen in een prachtige woning voor den geld vorst. In den tuin, die aanmerkelijk ver groot was door aankoop van een ge deelte der aangrenzende perceelen, wer den stallen en koetshuizen gebouwd en daar bovenop moest een wintertuin worden gemaakt, die gelijkvloers moest komen met de bel-étage, waar de aan staande mevrouw Snoward hare ver trekken zou hebben, doch waar nu schilders, behangers en schrijnwerkers druk aan den arbeid waren. De inrij poort werd ruimer gemaakt, de lokalen gelijkvloers veranderd in twee groote zalen, waarin de bankiersaffaire werd overgebracht, en de daardoor vrijgeko men vertrekken werden een deel van de woning des bankiers. Tot dusver had de Amerikaan als vrijgezel slechts eenige Een staatkundige middenstandspartij Het „Hbld." verbetert het bericht van de „N. Ct." dat de grondslagen zouden zijn gelegd voor een staatkun dige middenstandspartij hier te lande, die in de komende vierjarige periode zal worden geconstituteerd. Dit bericht komende uit Amsterdam, zou den schijn wekken, dat hier onder de middenstanders de beweging gaande is voor staatkundige actie. Zoo staat het geval echter niet. Inderdaad is eene beweging op touw gezet voor de vor ming van een staatkundige midden standspartij deze beweging gaat echter uit van de middenstanders te Rotter dam, die voornamelijk willen verkrijgen wettelijke maatregelen tegen warenhui zen. De actie heeft nog geen vasten voet gekregen te Amsterdam en vindt hier, naar wij vernemen, sleohts zeer weinig instemming. Het vraagstuk van de warenhuizen zal worden behandeld op het aanstaand congres van den middenstand. Het voor stel daartoe is uitgegaan van de Rotter- damsche Handelsvereeniging. De miliciens, te bestemmen voor de onlangs geformeerde compagnie admi nistratietroepen, zullen krachtens be schikking van den minister van oorlog worden gekozen uit de tot korte oefe ning bij de regimenten infanterie inge- lijfden, bij voorkeur uit hen, die niet in het bezit zijn van een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. Door den commandeerende-officier van elk der elf regimenten infanterie wordt jaarlijks eene voordracht opge maakt van tien miliciens, die geschikt en genegen zijn voor den dienst bij vorengenoemde compagnie. De compagnie administatietroepen wordt in administratie gevoerd bij het 9e regiment infanterie, 4e bataljon. De miliciens, ingedeeld bij de com pagnie administratietroepen, worden niet onder de wapenen gehouden of geroepen voor den dienst, bedoeld in art. 109 der Militiewet 1901. kamers in het „Grand Hotel" bewoond, dit kwam hem gemakkelijker uit. Thans moest er met rustelooze ijver gewerkt worden, want vroeg in het voorjaar zou het huwelijk worden gesloten zoo had de Amerikaan het gewild, ofschoon hij niet door liefde tot dien spoed werd aangedreven. En- het kunststuk gelukte, want wat vermogen menaehenhanden niet, wanneer een man met zulk een doorzicht en geestkracht hen aandrijft en met goud prikkelt Nog voor den bepaalden tijd was alles gereed. Alweer kwam een gapende menigte om het nieuwe won derwerk te aanschouwen, dat als met een tooverslag te voorschijn was getre den. 't Gebouw „Excelsior" was weer in aller mond en Snoward had er geen bezwaar tegen, dat het zijn ouden naam behielddeze past hem juist. Immers „Excelsior" beteekentsteeds hooger. Een paar weken voor den trouwdag, in het laatst van Februari, keerde baron Von Ellerich met zijn dochter terug. Wordt, vervolgd

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1