Él, IS. HOOG SPEL. 3 Juni, No. 129, 43e Jaargang. 1905. N: orden ivp gfwapgfi ete! Binnenlaiidsclie berichten. FEUILLETON. ordeel hDISHST. Land- en Tuinbouw, m ge- fc een ACHTIGE in. JKin- t e r d a m. en af- ukaat) nt per fleseli. r. ZANDEE. ZEILBOOT, en Inventaris. ANSZEN, 45 orteering en flappen f 1.20 f 0.80 edig-heid. SflHOEF- f 3.50. OSB1*. 7onnenbrug. SUST iel burg v.v. raise:) v.m. ra) 5.60. J, 9 80, 11.-, 10, 5.—, 7. ihuis: n.m. 19.30. Har Remise:) ieilmarkt: n. 1.20, 2 50, Ir P ad huis |5, 7.05, 8,45, 35, 11.15. 6 2(J 7— 10 20 1040 0 1-* 1 25' 4 50 6 10 6 10 0 80 10 10 10 i0 12 10 12 45 |0 4 )0 4 85 8 SO, -ifl VHS 0IIRANT. Prijs per drie maanden f 1.30. Franco peg poet jr 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts ttoeemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph 901H1 umuier 10. Abonnements-Advertentiè'n op zeer voordeelige voorwaarden. Als links wint. De „Residentiebode", overtuigd dat, indien de oppositie bij de stembus over wint, de heer Borgesius kabinetsfor meerder worden zal, meent dat deze een dubbel blok aan het been hebben zalhet oud-liberale en het socialistische. Op de vraag wat er onder zulk een ministerie gebeuren zal, geeft het blad het volgend antwoord „Er zal geschieden wat overal en ten allen tijde geschied is, wanneer geen enkele partij meer tot regeeren in staat is en men geen uitweg ziet. Men zal breed gaan uitmeten den onhoudbaren toestand, die er uit het ontbreken van een meerderheid geboren is en men zal om daaruit te raken, geen ander middel weten dan grondwetsherziening en kies rechtuitbreiding, en om den wagen uit den weg te werken, waarin hij is vast geraakt, zal men dan ook op de minder heden een beroep doen, er op rekenende onder deze wel eenigen te vinden, die, om eigen kiesrecht-sympathieën, om uit het moeras te komen of omdat het in de lucht zit, zullen meegaan. „Zoo zal men dan den heer Borge sius het land zien regeeren als een wielrijder, die naar links overhangend, als hij van die zijde een duw krijgt of zoo getrokken wordt dat hij dreigt te vallen, naar rechts zal zwenken, de oud liberalen en de rechterzijde gebruikende om hem voor vallen te behoeden. Zoo is het ook gegaan onder het eerste kabinet-Borgesius, en is het voor hem en de zijnen goed gegaan. Zoo zal het nu gebeuren, met dit verschil, dat wij thans als slot-apotheose zullen krijgen een grondwetsherziening met een blanco artikel". Onverschillig dus meent het blad of men een oud- of unie-liberaal, een vrijzinnig- of sociaal-democraat stemt, men stuurt naar grondwetsher ziening in het eene en in het andere geval, omdat men stuurt naar den val van de tegenwoordige meerderheid, en een andere meerderheid die werkelijk regeeren kan, niet mogelijk is. van sommige categorieën nog verder te gaan, of terugwerkende kracht aan de wet te geven, en verklaarde hierin een navolgenswaardig voorbeeld te zien. Loterijwei. Bij de behandeling in de afdeeliugen der Eerste Kamer van de loterijenwet, werd door enkele leden gevraagd of het ook niet mogelijk ware geweest het beursspel en het wedden bij courses in het wetsvoorstel te betrekken. Andere leden hoopten dat de regee ring op den ingeslagen weg weldra nog iets verder zoude gaan. Loodspersoneel. Algemeen werd in de afdeelingen der Eerste Kamer instemming betuigd met de strekking van het wetsvoorstel tot regeling der pensioenen van het loods- personeel. Men zag in dit voorstel een belangrijke verbetering, zoowel voor het loodspersoneel zelf als voor de nage laten betrekkingen, en was van oordeel dat bij de regeling de billijkheid met betrekking tot de verschillende cate gorieën van het personeel in acht is genomen.Yan verschillendezijden bracht men ook hulde aan den minister voor de houding door hem aangenomen te genover de pogingen om ten behoeve 40.) Aan de eene zijde van den gang was een rij van houten deuren, die toegang verleende tot kelderafdeelingen. „Zijn wij er reeds vroeg de sloten maker. „Neen, het is de laatste deur, verder op. Ik heb alles nauwkeurig opgetee- kend." Zij gingen verder, tot ze aan een groote deur kwamen, die echter ook van hout was. „Bravo 1" mompelde de slotenmaker, terwijl hij met kennis van zaken het hout betastte. „Het hangslot kan wel op zijn plaats blijven." „Hierachter is slechts een papierma- gazijn", zei de ander. „Daar hebben ze geen zware sluiting voor noodig." De slotenmaker legde den zak neer, haalde er een sterken steekbeitel uit en begon een paneel te bewerken, waarbij De spoedige bekrachtiging der hooger onderwijswet. Het „Hbl." antwoordt op wat over bovenvermeld onderwerp „De Stand." schreef het volgende Wij hebben hierop te antwoorden dat het beroep op art. 114 der Grond wet niet afdoende is. Yolgens dat arti kel geeft de Eerste Kamer, als zij een voorstel van wet, haar door de Tweede Kamer gezonden, aangenomen heeft, daarvan kennis o.a. „aan den Koning". Hiermede is bedoeld, kennisgeving aan het Hoofd van den Staat, niet als per soon, maar als Hoofd der regeering. Als zoodanig bekrachtigt ook het Hoofd van den Staat een wetsontwerp. Deze bekrachtiging is een regeeringsdaad, en voor zulk een daad is de minister tot wiens departement de regeling behoort, verantwoordelijk. De beslissing op een van de Eerste Kamer ingekomen ontwerp gaat dus niet buiten den minister om." Evenzoo is het geval, wanneer de Staten-Generaal aan den Koning een voorstel van wet doen. Art. 120 zegt, datalsdan„de Koning de Staten-Generaal zoo spoedig mogelijk doet kennis dragen of Hij (zulk een voorstel) al dan niet goedkeurt." Ook dan is het niet de Koning die persoonlijk de kennisgeving doet, maar als hoofd der regeering on der verantwoordelijkheid van den minis ter. Dat gaat zeker niet „geheel buiten den minister om". Het „contraseign", de mede-onder- teekening van den minister, is niet een afzonderlijke regeeringsdaad, gelijk „De Stand." 't voorstelt, maar de koninklijke onderteekening vormt met de mede- onderteekening des ministers een een heid, gelijk de regeering des lands een eenheid is. Dat de koninklijke onder teekening plaats heeft „zonder dat de minister hiervan vooraf iets weet", en dat de minister dan later het geteekend ontwerp ontvangt „om er zijn contra seign onder te plaatsen," is in strijd met die eenheid, wanneer men die beide handelingen zoo scherp van elkaar scheidt als „De Stand." doet. Het moge feitelijk aldus geschied zijn, dat neemt niet weg dat de minister verantwoorde lijk is voor de koninklijke bekrachtiging als regeeringsdaad. de kleine hem bijlichtte. In een kwartier was de slotenmaker zoover gevorderd, dat hij met een Hin ken duw het paneel indrukte. Op een wenk van zijn makker had John Archer de dievenlantaarn gesloten en nu luis terden beiden, of het gedruisch niemand gewekt had. Alles bleef stil. „Voorwaarts dusl" Bij het licht, dat de lantaarn nu weer uitstraalde, kropen de beide mannen door het gat in de deur. Groote balen papier bewezen, dat John Archer zieh niet vergist had. Zij waren in het papiermagazijn. De mulat haalde nu een papier te voorschijn, waarop hij een schetskaartje van de verschillende lokalen had ge teekend, trad hij toe op een der muren en zeide „Deze is het, rechts van de deur." „GoedEn je weet zeker dat er Zondags niemand op het kantoor komt F" „Dat heb ik deugdelijk onderzocht." „Dan maar aan den arbeid Bij het aanbreken van den dag moeten we er zijn." De slotenmaker trok zijn jas uit, greep weer in den zak en bracht nu Dit wat de constitutoneele zijde van de zaak betreft. Wij moeten echter uit de verwering van „De Stand." opmaken, dat in het door ons besproken geval aan de Ko ninklijke onderteekening geenerlei over leg tusschen de Kroon en den minister is voorafgegaan, en dat dus geenszins zooals het blad onze opmerking ver klaart „de minister de Koningin geforcesrd heeft, om terstond de wet te teekenen". Wij nemen dit, na deze mededeeling van „De Stand." ook on zerzijds als vaststaande aan, maar kun nen met het oog op een juiste praktijk der ministerieele verantwoordelijkheid zulk een gemis aan overleg bij belang rijke wettelijke regelingen niet zonder bedenking achten. Het blanco-artikel. De „Werkmansbode", orgaan van het algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, schrijft Onder de vele schrille klanken, die opstijgen uit christelijke kringen, hoort men ook de critiek op het blanco art. 80. Ook de redactie van „Het Volk" galmt in accoord mede en discht zoo vaak zij 't kan, een artikeltje op met allerlei verwijt voor hen die als leuze stelden, niet als zij „tegen Kuyper", maar het blanco art. 80. De vraag is hoe komen wij spoedig in 't bezit van algemeen kiesrecht F Wil men art. 80 der Grondwet her zien en daarin vastleggen het algemeen kiesrecht, dan zullen wij (helaas geen meerderheid krijgen van 3/3, ja zullen wij ons mogen verheugen over eene meerderheid van 50 -j— 1 in de Kamer te vinden. Maar voor een voorstel om art. 80 te herzien en daardoor de ge legenheid open te stellen om den wet gever vrij te laten in het indienen van een wetsontwerp, regelend het kies recht zonder grondwetsherziening, dus slechts met een meerderheid van de helft -j- 1 en niet s/3 -j- 1, zullen velen bereid gevonden worden. Dan staan wij nader bij algemeen kiesrecht als nu en is de stap dan voor algemeen kiesrecht dus met kans op succes het nu in de Grondwet vast te leggen is vrijwel een hopelooze daad, die voorloopig van alle succes ontbloot blijft. Juist onze liefde voor algemeen kies recht brengt ons er toe om elke ge legenheid aan te grijpen het daardoor spoediger te bezitten en onder die is in de eerste plaats een der beste middelen om algemeen kiesrecht spoedig inge voerd te zien Grondwetsherziening van art. 80 in een blanco-artikel. Kegeling rechtstoestand enz. van het reseivs-personeel der Landmacht. Algemeen uitte men in de afdeelin gen der Eerste Kamer zijne voldoening, dat thans eene definitieve regeling tot stand zal komen. Van een enkele zijde werd twijfel geopperd aan den invloed welke deze verbetering zal uitoefenen op de toetreding tot de reserve. Ander zijds werd evenwel de hoop uitgespro ken, dat er naar gestreefd zou worden den dienst bij de reserve, zonder dat de deugdelijkheid er onder lijdt, zoo aangenaam mogelijk te maken, opdat ontwikkelde jongelieden er de voor keur aan zouden geven op deze wijze het vaderland te dienen in plaats van hun dienst bij de viermaanders te ver vullen. Het versch bewaren van vrnebten en groenten. De tijd, waarin de groenten en vruch ten weder, naar wij hopen, in overvloed voorkomen, breekt weer aan. De zorg zame huismoeder is er dan op bedacht, 't zij ze de produkten uit eigen hof kan bekomen, of voor betrekkelijk ge ringen prijs moet inkoopen, om in die tijden van overvloed te sparen voor de komende tijden van schaarschte. De belangrijke vraag is echterhoe kan men op de beste wijze de vruchten en groenten verduurzamen F De bezwaren der meest gevolgde inmaak-methodes zijn bekendhet verlies van smaak, aroma, voedingswaarde, het voorkomen van vergiftigingen, terwijl enkele pro dukten, trots zorgen en moeite zich tot bewaren zonder speciale behandeling moeilijk leenen. Een gevolg hiervan is, dat van de milde oogsten, welke het aardrijk oplevert, jaarlijks een goed deel verloren gaat. In de kweekerijen moet men het dikwijls aanzien, dat groote hoeveelheden bederven of te niet gaan, ja dikwijls moet een deel van den oogst j vrijwillig onbruikbaar gemaakt worden, om de prijzen in de tijden van overvloed I eenig8zins op een behoorlijke hoogte te i houden. i Houdt men dit in het oog, dan zal men de waarde kunnen schatten van het door den heer J. Weck te Oeflin- gett in Baden gevonden middel, door welks toepassing een ieder in de ge legenheid is zijn groenten en vruchten in absoluut goeden staat te houden, niet alleen maanden, maar jaren lang een middel, zoo eenvoudig, dat het in elke huishouding toegepast kan worden, waar een behoorlijk fornuis of kookpan is. Bij het gebruik van Week's conser- veering9toestel (sterilisator) zijn metaal vergiftigingen of ziekten tengevolge van onvolkomen sterilisatie uitgesloten, om dat a. alle deelen, die met de spijzen in aanraking komen, van glas zijn, en b. de sluiting slechts zoolang gehand haafd blijft, als het geconserveerde in uitmuntenden toestand is. Het apparaat, dat sedert enkele jaren in Duitschland en ook hier te lande in gebruik is, is verkrijgbaar en te be zichtigen in het proefstation van den een echt inbrekerswerktuig te voorschijn, een stang, ruim een meter lang, aan het eene eind voorzien van een drilboor, aan het andere eind uitloopende in een groote wig. Een handbreedte van de wig was een oog, waar hij een kruk in stak. Ver volgens drukte hij de stalen punt van de boor togen den muur, dreef die met hamerslagen er in en begon nu de boor te draaien, zoodat kalk en puin op den grond vielen. Weer volgden hamerslagen tot de boor vastzat, opnieuw de boor gedraaid, en zoo ging het telkens voort, aanhoudend werd het gat in den muur grooter en dieper. Dit was geen gemakkelijke arbeid. In zijn zweet ba dende, wierp de slotenmaker ook zijn vest uit en werkte verder met opge stroopte mouwen. Na een halfuur ongeveer hield hij doodmoede op en wenkte zijn makker om het werk voort te zetten. Terwijl John Archer nu voortging met boren, trok de ander zijn kleeren weer aan en nam uit den zak, die onuitputtelijk scheen, een groot brood en een flesch jenever om zich eens te versterken. De brave lieden hadden zich goed uitgerust voor den arbeid, die hen wellicht twee nachten en den Zondag daartusschen zou bezighouden. Onze slotenmaker had, als een ge routineerd inbreker, heel juist den duur van het werk geschat. Toen zijn horloge omstreeks zeven uur in den morgen aanwees, was de opening in den muur groot genoeg om een mensch door te laten. Bij het licht van de dievenlantaarn hadden zij reeds bemerkt, dat zij op den goeden weg waren onmiddellijk bij den doorgebroken muur zagen zij de treden van de wenteltrap, die naar de wachtkamer van den bankier voerde. Met hun dievenwerktuigen en proviand gingen zij deze trap op naar boven. John Archer ging weer vooraan hij lachte tevreden, toen hij zag dat op deze ver dieping de jalousiën aan de tuinzijde waren neergelaten. Deze voorzorg van den deurwachter, om op den rustdag ook geen zonnestraal in de kantoorlokalen te laten doordringen kwam hun nu goed te pas. Zij konden zoo met minder ge vaar hun werk verrichten. Zij bevonden, dat de deur, die toe gang verleende tot het kabinet van den bankier, met ijzer beslagen was. De slotenmaker haalde ontevreden de aohou- heer D. de Clercq te Bloemendaal, al waar alle gewenschte inlichtingen te bekomen zijn. Op grond onzer persoon lijke ervaring durven wij een kennis making met deze methode ten zeerste aanbevelen. Wenken en Raadgevingen. Gebruikt vruchten Het ooft behoort in de volksvoeding een voorname rol te bekleeden. Het ontleent zijn groote beteekenis aan zijn suikergehalte en aan de plantaardige zouten, de organi sche plantenzuren en aromatisch-aether- achterige verbindingen, waardoor het zoo hoogst gunstig werkt op den smaak en op de spijsvertering, alsmede op de samenstelling van het bloed. Vruchten zijn dus volstrekt niet slechts een ge notmiddel. Een Fransch tijdschrift geeft het volgende middel aan, dat in sommige streken van Frankrijk wordt toegepast, om het vleesch te bewaren in de warme zomerdagen. Het middel is in groote schalen of Keulsche potten, die in den kelder of in de provisiekamer staan, en vol zijn met gestremde melk (of ontroomde melk, die spoedig dik wordt) het vleesch te leggen. Om het vleesch onder het vocht te houden, wat bepaald noodzakelijk is, legt men er schoone steenen op. Op die wijze kan met het vleesch meer den acht dagen goed houden zonder dat er een bijsmaak aan komt. Wil men het gebruiken, dan wordt het goed afgewasschen en goed afgedroogd. De gestremde melk kan dan nog voor de varkens dienen. Het nut van den koekoek. Het departement van landbouw in de Vereenigde Staten houdt zich steeds bezig met de onderzoekingen betreffende nuttige en schadelijke vogels. Zoo wer den niet minder dan 155 magen van koekoeken op haar inhoud onderzocht, om zoo met zekerheid te kunnen con- stateeren, wat het dier eet. In slechts één der 155 magen vond men plant aardig voedsel. Verder vond men ke vers, sprinkhanen, mieren, rupsen en spinnen. Overwegend is het aantal rupsen en sprinkhanen en zij leveren zoowat de helft van het voedsel der koekoeken. Nog eens is dus aangetoond, hoe groot het nut van een koekoek ia en hoe wel men doet met dat dier to beschermen. Het is nog lang niet van algemeene bekendheid, dat het gevaarlijk is pekel en vooral die welke dienst gedaan heeft tot het zouten van vleesch of visch, inzonderheid aan varkens, als voedsel (F) of als drank (F) toe te dienen. Menig landbouwer heeft er zijn beesten mee vergiftigd en, zoo ze er al niet van ge storven zijn, zijn ze er ten minste zwaar ziek van geworden. Een landbouwer te Schinnen verloor een aantal varkens en andere werden zwaar ziek tengevolge van pekelvergiftiging, als bij onderzoek door den veearts bleek. Wil inen abso luut den pekel tot eenig nut aanwenden ders op. Dat was wel geen ernstige hindernis, maar het kostte toch ook weer tijd. Uit den zak nam hij een hos loopers en poogde daarmee de deur te openen, doch geen enkele daarvan paste. De inbreker knikte even, als wilde hij zeggen „Dat had ik wel ver wacht Een met ijzer beslagen deur heeft ook een samengesteld slot." Nu nam hij een kleine boor ter hand en begon bij de deurknop te boren. Binnen weinige minuten had hij een gat in de deur gemaakt. Een vingerbreed verder boorde hij weer een gat, vervolgens een derde, een vierde, en zoo voort, totdat hij een geheele rij gaten rondom het slot had. Daarop nam hij een smalle zaag, stak die in het bovenste gat en zagende ver bond hij al die gaten, zoodat het slot werd geseheiden van de deur. Het overige werd met een steekbeitel gedaan, en de goed voorziene deur was open. „Doe het licht weg", beval de sloten maker voordat hij de vleugeldeur open- (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1