HOOG SPEL. FHOOW 1905. Zaterdag 27 Mei. No. 124. 43e Jaargang. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. >de. EüET [üDIENST. Telephoonnummer 10. Gemeentebestuur. Land- en Tuinbouw, T U dijt aandeelen als n f 2o0, enz.j enz, 'gineele aandeelen atub te bekomen 'delburg. tvangst van post- t ieder kooper da 3 aandacht is gebracht omdat Jav;i-Rijst •aar bHitengewoon [soorten. Verkrijgbaar ■KG. a 1.50 en 5 KG-, ris beschikbaar gesteld moeilijk verkrijgbaar |r eisgpos: lam. er te midden der ng terstond ge- even franco on- an dit blad. opwerk. Brieven Bureau van tivraagd. Adres SI. W. SOHRö- aan de Haven, geen wasch, lejuffr. BOU- k öt, Echte |ngentesamen- mmgen in den lm des uitvinders j ;d op de beste erade étabblisse- j irek te Keulen, i 8ÏÏf melk gekookt .nk voor Ö34 igelepela van 't I Als genees- diearhee slechts H. B. Apo- pr®fbusjes 0.35 bor Nederland pdi, raai 103 lelburg v.v. tn 1 s e:) v.ia, |q) 5.S0. -■ 7.55, 3.80, 1.15, 2.™, I 1.—, 7.50, a i 3 m a r V t 2.40, 10. ?5, 2 05 2 50, 7.55,8 45. 6 20 7— I1020 10 40 ld l-s 1 25" 4 50 6 10 6Ifl 6 80 10 10 10 10 1210 12 45 |0 4 10 4 35 Ismêsfé «R VLISSIN6SCHE C0MANT Prijs per drie maande» 1=80= Franco pest post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN-. van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer roordeelige voorwaarden. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier no. 10 der bedrijfsbelasting, dienst 1904/1905. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden, bet door den Directeur der directe be lastingen te Middelburg executoir ver klaarde kohier no. 10 wegens de be drijfsbelasting, dienst 1904/1905; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Besmettelijke ziekte (pest). De Burgemeester van Vlissingen ter kennis van belanghebbenden dat blijkens ingekomen ambtsbericht dd. 24 Mei 1905, de besmetverklaring van Leith is opgeheven, Vlissingen, 24 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Internationaal huwelijks- en vocgdijrecht. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingekomen, dat strekt om wet telijke uitvoering te geven aan enkele bepalingen der op 12 Juni 1902 te 'a Gravenhage gesloten verdragen over internationaal huwelijks- en voogdijreeht. Deze gelegenheid is tevens aangegrepen om in de bestaande wetgeving op het stuk der genoemde materie eenige ge- wensehte veranderingen aan te brengen. In tegenstelling met beide bovenge noemde verdragen, eischt het eveneens op 12 Juni 1902 gesloten tractaat in zake echtscheiding en scheiding van tafel en bed, geen bijzondere maatrege len ter uitvoering. Ten aanzien van de verbindbaarheid der drie tractaten van 12 Juni 1902 voor de onderdanen wordt door de re geering het volgende standpunt inge nomen VVaar op het stuk der verbindbaar- beid van tractaten voor de onderdanen regelen zijn te stellen, zal zulks in dier voege behooren te geschieden, dat de ten deze bestaande reehtsonzeker- 35.) „Nu, zooals ik zei, ge hebt al den tijd om een besluit te nemen, barones. Ge kunt het mij mededeelen, wanneer bet u goeddunkt." Zij knikte, ofschoon ze hem liefst dadelijk had afgewezen. Zij vreesde echter, dat zij op dit oogenblik niet kalm genoeg was om hem haar weige rend antwoord te zeggen zonder hem te beleedigen. En beleedigen wilde zij hem liet, ze wilde ook in het vervolg nog gaarne met hem omgaan. Met een gewoon effen gelaat trad Ellerich op dit oogenblik binnen en richtte tot Elvira eenige spottende woor den over haar woest klavierspel. Dit bracht het gesprek weer in het gelijke Vaarwater dat men de conversatie noemt. Snoward nam weldra afscheid. Elle rich deed hem uitgeleide en keerde niet tot zjjn doohter terug. Hij vermoedde heid worde opgeheven niet slechts voor enkele bepaaldelijk aan te wijzen trac taten, maar, in het algemeen, voor alle reeds gesloten en nog te sluiten ver dragen. Een zoodanige regeling van wijde strekking, die uit den aard ook de onderwerpelrjke drie tractaten zal om vatten, werd door de regeering niet alleen ernstig overwogen, maar is ook alreeds in bewerking. Intusschen heeft de regeering gemeend de aanhangigma- king dezer wetsvoordracht niet te mo gen uitstellen totdat de bedoelde alge- meene regeling, die een uitgebreide en veelzijdige voorbereiding vereiseht, haar beslag zal hebben gekregen. In den tegenwoordigen stand der zaak toch, nu vrij algemeen rechtspraak en adminis tratie de verbindbaarheid van tractaten voor de onderdanen erkennen, ook al is hun inhoud niet nader in wetsvoor schriften belichaamd, wordt de wette lijke uitvoering van enkele bepalingen der meergenoemde tractaten door de praktijk geëischt en is zij zelfs van urgenten aard te achten. Onder die omstandigheden behoorde deze uitvoe ring onafhankelijk van de beraamde algemeens principieele regeling plaats te vinden. Het wetsvoorstel is aldus ingericht, dat de eerste vijf artikelen de bepalin gen bevatten ter uitvoering van het huwelijks- en van het voogdij-tractaat, terwijl de artikelen 9 en 7 de wijzi gingen inhouden, die de bestaande wet geving inzakei nternationaal huwelijks- en voogdijreeht behoeft. Mr. Goeman Borgeeins. Naar de Haagsche correspondent van het „Handelsblad" mededeelt, is hem van verschillende zijden verzekerd door personen die 't van den heer Borgesius zelf hadden vernomen, dat do leider der „Unie" verklaard heeft,in geen geval een portefeuille te zullen aanvaarden, hoe 't ook loopt in Juni. Iets dat schrijft de correspondent met het oog op persoonlijke omstandigheden waarmee de heer Borgesius heeft te rekenen, zeker ook wel begrijpelijk is. „Spreek met wien ge wilt van de leidende mannen, en bij niemand be luistert ge dien toon van tintelende geestkracht en van hoogen moed, die ons moest bezielen in deze van God toch in alle geval zoo gezegende dagen. „De kerkelijke atmosfeer is zeer be nauwd, en de quaestiën die zich groe- peeren om Vrije Universiteit en theo logische school bederven meer dan ook maar bij benadering valt waar te nemen. „Rooskleurig is de stand van onze christelijke actie niet, en meerderen, neen zeer velen nemen reeds het stand punt in van mr. De Vries, dat zij „lijdend zwijgen". Wij zijn het anti-rev. orgaan erken telijk voor deze zoo onomwonden geuite bekentenissen en nemen vooral acte van de verklaring, dat zeer velen reeds het standpunt innemen van „lijdelijk zwij gen". Dit teekent zeer duidelijk den toestand het bewijst hoe er onder de anti-revolutionairen een toenemende geest van verzet heerscht, tot dusver nog „lijdelijk", doch die in de naaste toekomst zich wel uiten moet. Voor onze gezonde politieke verhou dingen is slechts te wenschen dat het „lijdelijk zwijgen" niet van ai te langen duur moge zijn I („L, en V".) op non-activiteit L. Brender a Brandis j tot generaal majoor, commandant der j 2de divisie infanterie, de kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, commandant van het 4de regiment infanteriebij j het 3de regimenttot kapitein, de le luitenant A. L. P. Vogel, van het re- j giment grenadiers en jagers. 's Bps Munt. Uit het jaarverslag over 1904 van 's Rijks Munt blijkt dat in dat jaar vervaardigd werdaan guldens voor f2,000,000, halve guldens voor f500,000, kwartjes voor f 400,000, dubbeltjes voor f300,000jlndischejiwartjes voor f500,000, Indische dubbeljes voor f500,000, 21/,, centstukken voor f 100,000, centen voor f 100,000. Gouden of koperen munt werd in het jaar 1904 niet geslagen. Voor een nieuw vijfcentsstuk zijn reeds een aantal proeven aan den minis ter ter beoordeeling gezonden. Het Kamerlid Staalman vraagt aan elk, „die het recht lief heeft en de on gerechtigheid haat", hem te helpen om f 2000 bijeen te brengen. Er wordt, zoo schrijft het chr.-dem. Kamerlid, „op dit oogenblik door de anti-rev. partij een stuk onrecht afgespeeld, dat in de staatkundige historie van ons vaderland ongetwijfeld zonder voorbeeld is. „En, vreezende het oordeel des kie zers, wordt deze ongerechtigheid in het j moej(j zijQ Herstellingsoord voor Handels- en Kantoorbedienden. De studie commissie van het „comité voor het oprichten van een herstellings oord voor handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers," heeft haar bevin dingen en mededeelingen iD een rapport uiteengezet. De kosten voor den bouw van een herstellingsoord, volgens het ontworpen plan, zullen ongeveer f 65,000 bedragen. Met inbegrip van den prijs van den grond, van de machineriën voor ver warming en eleetrische verlichting en van den inventaris zal met het stichten van een herstellingsoord f 100,000 ge Benauwds atmosfeer rechts. Tegenover de poging van „De Stan daard" om het te doen voorkomen alsof 't met de coalitie rechts „zoo best" loopt staat als een merkwaardig démenti een uiting van de anti rev. „Rotterdammer". Dit orgaan bespreekt de houding van mr. T. de Vries (afscheidswoord aan de lezers van den „Christen-Democraat") en beaamt, wat deze strijder voor de chr.-dem. beginselen uitroept, dat succes nog geen zegen is. En dan vervolgt het blad „Maar buitendien is ons niet onbe kend, hoé er binnen onze kringen over de misstanden, en den algemeenen ge- drukten stand van zaken wordt getreurd, eu dag aan dag geklaagd. volstrekt niet, dat de Amerikaan het werkelijk reeds gewaagd had Elvira zijn aanzoek voor te dragen. De man zag er zoo gelukkig als ooit te voren uit. HOOFDSTUK VI. Tegen het einde van die week werd de groote ijsbaan op het Schönauermeer, in de nabijheid der residentie, reeds geopend. Zoo vroeg was het wintersei zoen in lang niet begonnen het was nog pas November. Het schoone park van het koninklijk jachtslot SchÓnau stond het geheele jaar voor het publiek open. Vooral trokken de inwoners der residentie gaarne naar het heerlijke uitgestrekte meer, waarop men in den zomer ging spelevaren, terwijl het in den winter ruime gele genheid tot ijsvermaak aanbood. De eerste dag, dat de ijsbaan voor het publiek werd opengesteld, was steeds een dag van belang. Er waren dan ook zeer velen naar buiten getrokken, hetzij om met gevleugelde voeten over het ijsvlak te zwieren, hetzij om de kunst vaardigheid van anderen te bewonderen. Barones Elvira begroette deze gele genheid voor een nieuw tijdverdrijf als een aangename afwisseling. Zij reed duister voorbereid. De brutale geweld' pleging, die geschiedt onder aanroeping van Gods heiligen Naam, werpt een smet op de christelijke politiek. Ik wensch daarom die daad in het open baar te brandmerken, door uitgave van een propaganda-geschrift, dat, bij vol doenden steun, in honderd duizenden exemplaren over het land zal worden verspreid". Daarvoor zijn die f 2000 noodig. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd bij den grooten staftot commandant der Stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdee- ling, de generaal majoor van dien staf W. F. ridder van Rappard, commandant der stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeeling, en zulks onder eervolle ontheffing van zijne tegen woordige functiën tot generaal-majoor commandant der stelling van het Hol landsch Diop en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdee ling, de kolonel O. J. Vaillant, comman dant van hot 8ste regiment infanterie bij het wapen der infanterietot gene raal-majoor, de kolonel van dat wapen daarom dien middag uit naar Schönau, en wel, als geëmancipeerde dame, alleen, tenminste wanneer men den koetsier en den knecht niet als gezelschap beschouwt. Den dag van de openstelling was de aristocratie nog weggebleven, doch juist daarom had Elvira besloten heden te gaan. Zij hoopte eene ontmoeting te ontgaan, met al haar gewone bekenden die zij vandaag weer niet kon uitstaan. Geheel alleen en onbekend zich te ver maken, dat had nog iets aantrekkelijks voor haar. Om de aandacht niet op zich te vestigen, liet zij haar schaatsen niet door den livreiknecht aanbinden, maar deed dit zelf. Doch nauwelijks had zij de tent verlaten en was zij op het ijs, waar een vroolijke zwerm schaatsenrij ders door elkaar warrelde, of tot haar groote verbazing werd zij aangeroepen en nog wel bij haar voornaam. „Elvira riep een heldere jongens stem. „Wat Ben jij daar ook, Robert „Wel ja 1" antwoordde de jonge baron lachend. Aan zijn hoogroode wangen en schitterende oogen kon men zien, hoe- Veel genoegen het schaatsenrijden hem verschafte. „Het is vandaag immer» Zaterdag, dus heb ik den namiddag vrij Deeommissieachthet zeer wenschelijk, ter verkrijging van juiste cijfers, dat zij gemachtigd worde tot het uitschrijven van een prijsvraag voor den bouw van het herstellingsoord. Op de vraag Is het mogelijk deze gelden uitsluitend onder de handels- en kantoorbedienden bjjeen te brengen, of zal de hulp van particulieren moeten ingeroepen worden P antwoordt de com missie Afgaande op de bewijzen van instemming ons reeds van verschillende kanten geworden, zoowel van aange sloten als van niet-aangesloten collega's, gelooven wij zeer zeker op aller steun te mogen rekenen. Mocht echter blijken, dat het benoodigde kapitaal niet ten volle onder de kantoorbedienden bijeen te brengen is, dan zou daarna de weg openstaan een beroep te doen op pa troons en welgezinden, ter aanvulling van de ontbrekende som. Wat betreft den pensionprijs per dag en per per soon, meent de commissie, na inge wonnen informaties, dat deze waar schijnlijk niet minder dan f 1,50 zal kunnen bedragen, vooral omdat genees kundige hulp en medicijnen daarin begrepen zijn. en nu heb ik mijnheer Schwerdtner overgehaald om met mij naar het ijs te gaan. Is het hier niet prachtig Elvira antwoordde niet, doch haar gelaat toonde een eigenaardige uitdruk king. „Ga je een beetje met ons rijden P" „Met wie vroeg Elvira een beetje ontsteld. „Wel, met mij en mijnheer Schwerdtner. Hij rijdt best, hoor 1 Kijk eens ha, hij heeft het bemerkt, dat ik hem ontsnapt ben, nu komt hij hierheen Zie eens, wat mooie bogen hij beschrijft Elvira volgde de uitnoodiging, om de kunst van Schwerdtner te bewonde ren, niet op. Zij keerde zich om, voordat zij van dien man notitie moest nemen en reed pijlsnel weg in tegenover gestelde richting. Robert wenkte zijn gouverneur reeds in de verte vroolijk toe, en naar zijn zuster wijzende, verontschuldigde hij zijn weggaan, doch nu bemerkte hij, niet weinig verbluft, dat zij verdwenen was. „Wat moet dat beteekenen P" zei hij zonder erg. „Ik vroeg, of zij met ons wilde rijden, en nu is zij op eens weg." Handel in vrouwen. Wij ontvangen een rondschrijven, waaraan het volgende is ontleend Het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen bestaat thans voornamelijk uit vertegenwoordi gers, of althans bestuursleden van hier te linde bestaande vereenigingen die zich op het gebied van bescherming van minderjarigen, redding van gevallenen of bestrijding der ontucht bewegen. Reeds lang werd door dit comité de behoefte gevoeld aan een inrichting, waar de inlichtingen, voor een vrucht baren arbeid op dit terrein haast on ontbeerlijk, konden worden bijeenge bracht. Op de laatste vergadering van het comité, 17 November jl. te Utrecht gehouden, werd besloten tot oprichting van een Nationaal-bureau van Informatie. De kosten van een dergelijk nationaal bureau raamden wij, bij zeer bescheiden inrichting, voorloopig grootendeels met vrjjwillige krachten werkende, op ten minste f2000 per jaar. Het eerste jaar, wanneer alles onderzocht en ingerioht moest worden, waarschijnlijk meer. Volgende jaren geldt het meer het bij houden en aanvullen van het verkregene. Dat de regeering ondubbelzinnige blijken heeft gegeven van haar gezind heid, een dergelijken arbeid op prijs te zullen stellen, is hierbij van zeer groot belang. Wij stellen ons voor de noodige gelden te verkrijgen doora. subsidies van de in ons comité vertegenwoordig de vereenigingenb. grootere of kleinere bijdragen van de bovenbedoelde gestichten en aanverwante philantropi- scbe en andere vereenigingenc. jaar- lijksehe bijdragen of giften van parti culieren. Het bureau komt onder beheer van een commissie nit en door het nationaal comité gekozen. Met de leiding heeft zich, op verzoek van het comité, belast de heer G. Velthuysen Jr., te Am sterdam. Potplanten. Met de bemesting van potplanten, waarover we hier een enkel woord willen zeggen, vangt men gewoonlijk omstreeks dezen tijd, in Mei of Juni, aan en gaat daarmee dan geregeld voort, om de week of veertien dagen, naar de behoefte der plantsommige planten dienen wel een paar malen per week bemest te worden. Beoogt men met de bemesting voor namelijk het vormen en ontwikkelen van vele en fraaie bloemen, dan moet men er niet mee beginnen vóór de bloemknoppen komendoet men het eer, dan ontwikkelt zieh meer blad dan bloem. Aan zieke, zwakke en zeer langzaam Schwerdtner keek eens rond en be merkte in de verte het beverhoedje met blauwe veeren van de barones, terwijl zij juist tusschen de menigte onzicht baar werd. Eigenlijk had hij Elvira reeds vroeger bemerkt dan Robert, maar eerst toen zijn leerling hem wenkte, had hij het passelijk geoordeeld haar te naderen. „De barones zal je niet goed verstaan hebben", zeide hij kalm. „O ja, dat heeft ze welmaar het kwam mij voor, of zij bang voor u was." „Gekheid I hoe kom je op die ge dachte P" „Ja, als u eens gezien had welke oogen zij opzette toen ik uw naam noemde." Schwerdtner antwoordde hier niet op hij nam den knaap bij de hand en reed in snelle vaart weg. Robert zag wel, dat de wangen van zijn gouverneur tamelijk rood waren en dat hij de lippen samenperste, doch dit kon wel toege schreven worden aan de inspanning van het rijden. „Zou ze werkelijk hoos op mij zijn vroeg Schwerdtner zich af. Wordt vervolgd)^

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1