20 Mei, HOOG SPEL. No. 118. 43e Jaargang. 1905 Zaterdag Binnenlandsche Lerichten, FEUILLETON. Telep li do «nummer 10. VLIS COURANT Prijs per drie maanden f 1.30. Franco pes» post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTÏËN: van 1—4 regels ƒ0.40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tir^emaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonncments-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Salarisverhooging voor post- en tele- graafbeambten Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer werd in een der afdee- lingen de wenschelijkheid geuit, dat een regeling werd getroffen, zooals, naar men meende te weten, ook in het En- gelsche parlement is ingevoerd, waarbij het aan de leden der volksvertegen woordiging verboden is, amendementen ia te dienen op ontwerpen van de regee ring, waarbij hoogere loonen en salaris sen worden voorgesteld dan de regeering zelf voordraagt. Ook andere leden zagen het tijdstip naderen, dat deze bepaling ook in ons land noodig zal zijn en keurden het af, dat de minister in deze zaak zoo weinig vastheid van standpunt heeft getoond. Wanneer door de regeering geen vast standpunt wordt ingenomen, is het einde van dergelijke tractementsverhoogingen niet te voorzien. Zeer jammer werd 't geacht, dat deze minister gebroken heeft met het stelsel van verbod voor de postbeambten om fooien aan te nemen. Algemeen werd de wensch geuit, dat minister op het standpunt thans door m ingenomen mocht terugkomen en dat vragen en aannemen van fooien dan Terboden blijft. Men meende er met nadruk op te moeten wijzen, dat de tractementen der postbeambten nu wel zoodanig zijn ge- eld dat het niet te pas komt, dat door deze nog fooien gevraagd en aan genomen worden. Be Tariefwet en de boeren. In een ingezonden stuk in „Het Cen trum", onderteekend door de heeren jhr. L. ridder de van de Schueren te Zevenaar, voorzitter, J. L. Pauwen te Panaerden, onder-voorzitter en GL van Eisen te Heeswijk, secretaris van den (christelijken) Nederlandsehen Boe renbond, wordt o. a. gezegd, dat de tariefwet, zooals zij thans ontworpen is, den boerenstand in slechter conditie brengt dan waarin hij thans verkeert, dat zij niet de belangen van het algemeen, maar slechts die van enkele iden bevordert, terwijl de belangen der boeren voor enkele standen worden opgeofferd. r de S. B. A. P. en de verkiezingen ft in „de Nieuwe Tijd" de sociaal democraat Pijnappel een artikel over de vooruitzichten bij de Juni verkiezingen. Het algemeen uiterlijk der verkie zingen van 1905 zal zeer veel gelijken dat van 1901. Ook thans zal in veel districten de beslissing bij eerste stem- Ding vallen door de tactiek der kerke- lijken om uit te komen met een gezamen- Ijjken candidaat. Hun wensch en hun 29.) Snoward sloot de portefeuille dicht en legde die in de kast. De mulat bleef Det open mond staan. Wat vroeg hij, toen er niets meer 'olgde. „Krijg ik slechts driehonderd Dark „Dat is nu genoeg voor de reiskosten tusschendeks. Zoo, en scheer nu weg, hondsvot, en kom niet terug fer, als je geen flink pak slaag wilt 'ploopen. Archer kDeep de lippen samen en "ak het geld langzaam in den borstzak '»n zijn kale jas. Daarbij bleef zijn blik tchter voortdurend op de brandkast, die 'oor Snoward met de noodige zorg ge- 'loten werd. Toen de bankier zich om beerde, sloeg de mulat de oogen neer i deed met de lippen, alsof hij een «Jje wilde gaan fluiten. 8Sta jjj daar nog? Voorwaarts voordeel is het herstemmingen, die alleen den liberalen achteraan naar de bus brengen, te vermijden. Omgekeerd zijn de liberalen, wier streven om de zelfde reden juist het uitlokken vau her stemmingen zijn moest, zoo bevangen in de alleenzaligmakende concentratie- leer, dat als het van hun afhangt het aantal herstemmingen nagenoeg nul zou zijn. Maar sinds in de socialisten een derde partij op de kampplaats is verschenen worden hierdoor de kansen erop weer vergroot. Uit den aard van deze positie komen de socialisten er zoo aldus voor te staan, dat zij niet alleen ter getuige nis voor hun ideaal en ter machtsont wikkeling van hun politiek naar de stembus gegaan zijn, maar als extra bate nog in een aantal plaatsen de be slissing in handen hebben, wie er de afgevaardigde zal zijn. Het is nooit de gewoonte der socialisten geweest een wapen ongebruikt te laten en zij hebben ook dit niet terzijde gelegd, al hebben zij het ook wel eens verkeerd aange wend. Met name beschouw ik als zoo danig dat de kiezers die in 1901 bij eerste stemming aan oandidaten der S. D. A. P. hun voorkeur hebben ge schonken, zich voor het groote meeren- deel niet gehouden hebben aan den door de partij voor de herstemmingen gegeven raad. Die raad was het algemeen kiesrecht tot shibbolet voor de herstemming te maken. Maar de overgroote meerder heid der socialistische kiezers liep in het anti-clericale kamp te hoop. Al waren die anti clericalen nog zoo conservatief, al heetten zij Van Karne- beek of Röell, zij werden gestemd. Dat dit partijkiezen in den ouden kerkelijken strijd, dit afvaardigen van conservatieven naar het liberale kamp eenig nut kan hebben is niet in te zien. Onze taak juist voor alle anderen is het te zorgen dat de oude strijd zoo spoedig mogelijk door een anderen om de democratie wordt vervangen. Alleen het democratisch gehalte van een candidaat behoort den doorslag te geven. Liberalen, die als Van Karnebeek onder een ministerie-Borgcsius het tot stand komen van de kleinste hervor mingen beletten en onder een ministerie- Kuyper voor eiken maatregel van re actie te vinden zijn, vormen het schade lijkste element in onze politiek. En wij die de inkrimping van deze groep tot een minimale fractie in onze hand hebben, wij hebben tot plicht dit te doen. Het moet den liberalen worden ingestampt dat zij met een candidaat die tegen algemeen kiesrecht is nergens kans hebben, zoodra bij de herstemming de stemmen der socialisten voor hen noodig zijn. Zij moeten leeren dat, als zij het algemeen kiesrecht niet willen geven, zij niet voor vier jaren maar voor goed in de woestijn zitten. Men zal mij tegenwerpen dat wij zoo marsch Ik heb geen tijd meer." „Ik ga reeds, vaarwel, mr. Snoward „Goede reis Archer lachte. „Zeker, zeker, wij zullen elkaar niet spoedig wederzien." „Dat wil ik hopen, ofschoon ik geen oogenblik geloof, dat je naar Amerika terugkeert. Ik wilde je slechts de mid delen verschaffen om je kunste naarsloopbaan te kunnen voortzetten. Wanneer je dit niet doet, is het je eigen schuld als je weer aan lager wal geraaktmaar reken er op, dat ik je dan niet voor de tweede maal uit den nood help." Archer knikte vertrouwelijk en ver liet het kabinet. Als gewoonlijk tegen het uur van sluiten veegde de deur wachter den vloer van de wachtkamer. De mulat liep hem voorbij als een jonge rentenier, zachtkens een deuntje flui tende. Hij scheen zich in den uitgang te vergissen en stapte naar een kleine ijzeren wenteltrap in een hoek der kamer. „Pardon, mijnheer!" riep de deur wachter, haastig toesnellende. Dat de mulat zoolang bij den bankier had ver toefd en zijn houding bij het verlaten van het kabinet waren oorzaak, dat de deurwachter nu eeuigea eerbied toonde. het Kuyper-ministerie helpen bestendi gen. Ja, maar dit richt dan ook nog tenminste iets goeds uithet maakt de bewustwording der kerkelijke arbeiders mogelijk. En in een op oud-liberalen leunend vrijzinnig kabinet vinden wij niets dat tegen het opbreken van dit oordeel opweegt. Trouwens over die komst van een vrijzinnig kabinet be hoeven wij ons geen zorgen te maken en wij kunnen ons de versterking van het kerkelijk ministerie te gemakkelijker getroosten daar haar zegepraal toch onvermijdelijk is. Niet alleen laten wij het ons niet ontveinzen in 1905. Later immers zal het gaan, in ver schillende districten tusschen kerkelijk en sociaal-democraat, zegt de schrijver. Dan zullen eerst de behoudend liberalen met de kerkelijken stemmen en later zuilen ook de Unie-liberalen moeten kiezen of deelen soc.-dem. of kerkelijk. En dan zullen de „Bijleveld-liberalen" rechts kiezen. Zoolang dit kunnen wij de vrij zinnigheid nu reeds inscherpen bij de herstemmingen en wij zouden onze roeping als opstuwende kracht ver loochenen door het na te laten de liberale partij niet onomwonden partij kiest voor algemeen kiesrecht, blijven wij hier onder kerkelijk bewind. De kruik der anti-clericale concentratie heeft werkelijk lang genoeg gedobberd, eer zij brak. Maar nu die negatieve leus geen kracht meer wekt, is de kans op een liberaal kabinet dan ook voor goed verkeken. Zoo het kerkelijke af gelost zal worden, zal het door een democratisch bewind zijn met de kies- rechtvlag in top. Wat van deze profetie te zeggen vraagt de „Stand." Misschien is er wel 't een en ander juist in maar we hebben zoo dit denk beeld, dat bij de herstemmingen van de kiesrecht-quaestie niet veel gehoord zal worden. Ieders vrijheid eerbiedigen. De „Standaard" driestart In enkele bladen worden de Friesohe christelijk-historischen gekappitteld om de thans door hen aangenomen houding. Ons dunkt, hierin moet elke partij, en zoo ook de onze, de vrijheid van an dere partijen stipt eerbiedigen. Het is hier evenzoo als met de Staal manmanen. Zoolang deze broeders in den boezem van de antirevolutionaire partij tegen haar ageerden, is hiertegen volkomen terecht getoornd. In een partij moet een minderheid zich aan de meerderheid onderwerpen. Thans daarentegen, nu ze ons verlieten, en een eigen partij heb ben gesticht, zijn zij vrij man, en han- j delen ze uitsluitend op eigen verant woordelijkheid. Alleen federatief of bij j aocoord kunnen we thans met hen in aanraking komen. En zoo ook is het met de Eriesche christelijk-historischen. Ook dezen vormen een eigen partij. Zij moeten alzoo zeiven weten wat ze doen, „Hier is geen uitgang!" Archer keek op uit zijn „verstrooiing." „He, ach, ik dachtHm, kan men langs deze trap niet naar beneden „Neen, die gaf 1 vroeger toegang tot het sousterrein, toen hier een restaurant en beneden de keuken was. Doch nu is de trap beneden door een muur afge sloten." „Waarom Behoort die vroegere keuken dan niet tot de vertrekken van mr. Snoward P" „Neen. Dat is nu een magazijn, be- hoorende tot den papierwinkel beneden." „Wel", zei John, en hij ging nu den goeden weg, maar wierp daarbij een onderzoekenden blik door het venster in den tuin. „Het tweede venster rechts van den tuinmuur", mompelde hij, terwijl hij de trap van het bordes afging. „Zijn kamer is dus de laatste van dio rij, het papier magazijn de voormalige keuken de papierwinkel..." Intu33ohen verliet Snoward het kabinet, waar hij had gewacht, tot Archer ver trokken was. „Gartner 1" De deurwachter kwam toeschieten met den pelsi van den. baakiet ea hielp hem en zijn daarvoor aan ons geen verant woording schuldigevenzoo als wij vrij man tegenover hen blijven, en geen verantwoording schuldig zijn aan hen. Iets anders wordt het natuurlijk, zoo men niet uit de regels van het partijverband redeneert, maar uit de eischen, die het gemeene landsbelang in verband met de belijdenis van den Christus stelt. Doch daarover heeft men zich voor God en zijn Christus te ver antwoorden, niet aan ons. Mr. Sybrandy. In de „N. Ct." komt het volgend ingezonden stuk voor van mr. G. J. Sybrandy „Ik voel mij gedrongen in uw blad mede te deelen, dat uw verslaggever het gebeurde in een vergadering der anti.-rev. kiesvereeniging te Amersfoort in hoofdzaak juist heeft weergegeven. Toen ik vóór eenige maanden ook te Amersfoort sprak, heb ik ten bewijze, i dat steeds de liberale ministeries een- j zijdige benoemingen uitbrachten, o.a. beweerd, dat er in de provincie Noord- Brabant slechts 3 r.-k. notarissen zouden i zijn, Ik had deze bewering eens gelezen in een orgaan der rechterzijde. De s.-d. debater, de heer Duijs, bracht geheel buiten de orde der vergadering, buiten het onderwerp van de vorige week, deze oude zaak ter sprake. Toen is door mij gezegd, dat ik om die redenen er niet op behoefde in te gaan. Te meer meende ik dit, daar de heer Duijs zelf op de eerste vergadering niet het woord had gevoerd. Ik verklaar thans openlijk, M. d. R., dat ik te Amersfoort een onjuiste be wering heb uitgesproken en ten gevolge daarvan de eenzijdigheid der liberale benoemingen aan een scherpere beoor deeling heb blootgesteld dan ze verdient. Dit doet mij leed en het is me een genoegen dit hier te kunnen verklaren. Was de zaak alleen gebleven onder de aandacht der Amersfoortsche burgers, ik zou dit in de Amersfoortsche bladen hebben gedaan. Nu het door verslagen in de groote bladen is gekomen ter be oordeeling van het groote publiek, zie ik gaarne deze regelen in uw blad ge plaatst en verzoek ik overneming daar van door allen die van het geval hebben melding gemaakt. Ik druk daarbij den wensch uit, dat mijn voorbeeld navolging moge vinden, ook bij diegenen onzer tegenstanders, die hetzij in vergadering of pers, hetzij in het Parlement dingen hebben gezegd, welke later bleken onjuist te zijn. De redactie van genoemd blad teekent hierbij aan „De betuiging van leedwezen komt te laat. Zij had moeten volgen, zoodra mr. Sybrandy, na de bewering geuit te hebben, zelf bemerkt had wat hij als ontwikkeld man had kunnen en moeten bemerken dat zij onjuist was. Of, in elk geval, onmiddellijk nadat hij bij het aantrekken. „Moet ik den kapitein toelaten, als hij een ander maal komt?" vroeg hij onderworpen. „Kapitein Ha, een gewone bedelaar, juist wat ik vermoedde Hij- heeft een lange geschiedenis, vol jammer en ellen de opgedischt. Als hij 't waagt hier terug te komen werp hem dan de deur uit. „Zeer goed mijnheer Op straat gekomen, stapte Snoward in zijn rijtuig. Had hij lust gehad, een eind verder uit het raampje te kijken, dan zou hij bemerkt hebben, dat de eerbiedwaardige kapitein Murle te voor schijn trad uit de inrijpoort van een huis tegenover „Excelsior" waar hij zich verborgen had gehouden. De mulat liep versoheiden keeren voorbij „Excelsior" heen en weer. Het scheen hem te gaan als de klanten van den Amerikaanschen bankier, voor wien de gevel van dit gebouw ook zooveel aantrekkelijks had. Maar zijn belang stelling was minder gericht op de belétage dan op de benedenverdieping. Eerst een geruimen poos later stapte hij weg, steeds verder en verder, zonder ergens meer stil te honden. Hij ging op die onjuistheid in de tweede ver gadering te Amersfoort door den heer Duijs, met behulp van ofïicieele gegevens was betrapt. „Door toen die zaak „buiten de orde" to verklaren en thans, nu in de geheele pers en ook onder zijn geestverwanten opschudding ontstaan is over de onge- loofelijke lichtzinnigheid (wij kiezen de allerzachtst mogelijke uitdrukking), waarmede deze propagandist zijn anti liberale strijdmiddelen kiest, zijn bewe ring terug te nemendoor voorts, met een vrijmoedigheid die aan onbeschaamd heid zeer nabijkomt, aan deze terug neming een aansporing aan zijn tegen standers toe te voegen om zijn voorbeeld te volgen heeft mr. Sybrandy aan zijn bekentenis zelveallezedelijke waarde ontnomen en blijft hij tegenover het land staan als een onbetrouwbaar man, die om eenvoudige lieden voor zijn partij te winnen zijn gaven van het verstand en het woord schromelijk mis bruikt." Ch.r. verzorging van krankzinnigen. Onder voorzitterschap van prof. Lin deboom had gisterenin „Irene" te Utrecht een algemeene vergadering plaats van de vereeniging tot „Christelijke verzor ging van krankzinnigen in Nederland". De vergadering was goed bezocht. Uit het jaarverslag bleek dat op 31 December jl. waren op Veldwijk 483 patiënten, op Bloemendaal 527, op Den nenoord 546, in totaal 1556 patiënten (652 mannen 904 vrouwen). Op 1 Januari 1904 waren er 1552 patiënten. De regeering heeft thans bepaald dat, wa: de gezinsverpleging aangaat op Bloemendaal en Dennenoord met 3 ge- neesheeren aan deze stichtingen verbon den, 25 patiënten in gezinnen mogen worden verpleegd boven het vroeger vastgestelde aantal. Op de stichting Veldwijk mag met 4 geneesheeren het getal patiënten in gezinsverpleging tot 140 worden opgevoerd. De vereeniging heeft thans een leden tal van plus minus 10,000 en 70 afdee- lingen terwijl 50 corporatiën, zoowel kerkeraden als diaconieën, in het afge- loopen jaar de vereeniging steunden. De aftredende leden van het bestuur de heeren S. baron van Heemstra, P. D. de Ruiter en L. W. de Vries werden herkozen. De vergadering hechtte haar goed keuring aan de volgende voorstellen van het bestuur a. over te gaan tot den bouw eener 4e stichting, bij voorkeur in het midden des lands. (De voortdu rende drang tot opneming van patiënten en uitbreiding der contracten met pro vinciën heeft het algemeen bestuur na rijp beraad tot de overtuiging gebracht dat uitbreiding op groote schaal noodig is en daarom een vierde stichting het meest gewenscht is.) b. tot het aangaan eener geldleening groot f 825,000 voor bovengemeld doel. met vluggen tredhij had het koud in zijn nooddruftige kleedingde winter was bijzonder vroeg ingevallen. Eindelijk kwam hij in de voorstad en ging daar een bierkelder binnen. Hij groette de dikke waardin, die achter het buffet zat, met een vertrouwelijk knikje en vroeg halfluid„Is de slo tenmaker er al De waardige dame, die geen vriendin van vele woorden scheen te zijn, knikte even en wees met een naald uit haar breiwerk naar een kleine deur in den achterwand, in het donkerste gedeelte van den kelder. Toen John Archer de kleine achter kamer binnentrad, richtte een zeer groot, zwaar gebouwd man zich op van de bank, waarop hij rechtuit had gelegen. „Ah, kapitein", fluisterde hij, voor zooveel zijn ruwe stem dit toeliet. „Nu, wat heeft het opgeleverd De kapitein antwoordde niet, voordat hij een glas kurnmel ingeschonken en in een teug leeggedronken had. „Allright, ik heb goede verwachting." Wordt veruolgd).

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1