rsitieUj iERMAN. Iilkil Vrijdag 19 Mei, [OOG SPEL ION. Binnenlandsche berichten, No» 117. 43e Jaargang. 1905. r 'ij zen. REYR de ie. le, IDIEH8ST. Gemeentebestuur. FEUILLETON. Voorstellen aan den Gemeenteraad, i: Ben TE HUUR a van Zeeland, „Melk Salon," I ant, Vlissingen. andsman. Brie» ider letter B., z. b. b. h. b., idige ffa- fr. lett. P. R., iBoekhandel ERIMG. t zich am tot e-Hypo- SAÜDE, 1155, vraagt d een flinke shuis. Adres OST elburgv.v. t i 3 v.bq. 5.50. -■ 7.55, 9.89, 1.15, 2.—, 7.—, 7.50, 1 1 m a r k t 3.40, 10.15, 2 05, 2.50, 7.55, 8 4b. i 20 7— .0 20 1040 1 125" 4 50 6 10 6 10 6 30' 0 10 10 80 'ia 10 12 45 410 4 85 fttofl -dl VUNSIWSfUE COURANT. Prijs peï drie maanden 1,30, -Franco per post 1,50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgev er F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageiyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli jonimmmer 10. Aboimcinents-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Kohier Hoofdelijke Omslag. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, tegen betaling van f0.25 ter Gemeente-Secretarie in afdruk verkrijg baar is. Vlissingen, 18 Mei 1905. Burg. en "Wetb. voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE De Secretaris, WITTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. OnveiligbeidVaar water. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben lo. dat schietoefeningen zullen wor den gehouden a. op de Harssens, reede van Texelb. in de Zuiderzee c. in de stelling van den Helder 2o. dat de tijdsinrichting te Iïelle- i voetsluis wordt opgeheven dat omtrent de regeling dier schiet- n torpedo-oefeningen en opheffing in- I lichtingen zijn te bekomen ter Gemeente- Secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, den 18 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd, I TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het Vredespaleis. De regeering beantwoordt in een ota de opmerkingen in bet Verslag I der Tweede Kamer over de voorgestelde I rijksbijdrage aan de Carnegie-stichting I ten behoeve van bet Hof van Arbitrage s 's Gravenhage. Aan dit antwoord ontleenen wij bet I volgende Door vele leden, die de keuze van [bet terrein, dat thans zal worden aan [gekocht, een gelukkige noemen, wordt som van f700,000 die daarvoor [wordt aangevraagd, zoo laag geacht. I dat sommigen hunner daarin aanleiding [vinden tot de vraag of wellicht de oegie stichting in de kosten van den Iterreinenaankoop ook nog heeft bij te gen. Deze vraag wordt ontkennend |l)eantwoord. De regeering acht het dan ook een Ivoorreeht, dat voor deze som, die be- Ittekkelijk niet veel hooger is dan die Iwelke zou zijn gevorderd, indien het ■Malieveld voor het Vredespaleis ware ibestemd geworden, met bet gevolg, dat ander exercitie- en paradeveld had moeten worden beschikbaar gesteld is een bevredigende oplossing kan jsoiden 8.) De kalmte van den bankier scheen mulat aan te moedigen. Hij nam lts iu een leuningstoel en keek eens 'nd iu de kamer, die prachtig gemeu- pleerd was." Naar men mij vertelde, zijt ge een ler rijk man geworden. Het ziet er uit als bij een prins. Ja, zoo iets b ik altijd wel van u gedacht. Ge hadt ï'ijd verstandige inzichten en dol- *1 geluk 1 Het lot is mij niet zoo 'g geweest. Nu, ik zal u bet ver» van mijn wisselvallig leven be iaren!" »Ik dank je voor die oplettendheid 1" maakte zijn nagels schoon als aarmee gereed was, zou hij er een aan maken, dat was hem duidelijk |t te zien. John Archer haastte zich om. nog té zeggen, wat hem op het ■t lae. Enkele leden achtten de berekening in de memorie van toelichting van de kosten, die voor militaire doeleinden noodig zouden zijn geweest, zoo het Vredespaleis in het Malieveld ware verrezen, al te globaal. Naar aanleiding van de vraag, of de Nederlandsche Staat niet de vrije be schikking moest verkrijgen over het terrein, waarop het Vredespaleis zal worden gesticht, wordt door de regee ring opgemerkt, dat tot het doel der Carnegie-stichting behoort de oprichting van een Vredespaleis voor de berech ting van geschillen, terwijl daarin is bepaald, dat, mocht dit doel niet wor den bereikt, de bezittingen der stichting zullen worden aangewend ter bevorde ring van den internationalen vrede, op de wijze gemeenschappelijk door het souvereine gezag van Nederland en door den president der Vereenigde Staten van Amerika te bepalen. Gevolg der voorgestelde schenking zal zijn, dat het aan te koopen terrein voor het Vredespaleis deel zal uitmaken van het actief der stichting. Wat dus daarmede zal geschieden ingeval het hoofddoel der stichting mocht worden gemist, wordt beheerseht door den stichtings brief en kan niet daarbuiten om anders te worden geregeld dan daarin is voor geschreven. Trouwens bieden de statuten der stichting nog bijzondere waarborgen tegen vervreemding van gedeelten van het terrein, tegen het belang van den staat. Bij die statuten is er toch voor gewaakt dat o.a. geen vervreemding van eigendommen der stichting zal kunnen plaats hebben dan na bekomen machtiging van den raad van toezicht, waarin, gelijk bekend geacht mag wor den, o.a. vier leden der regeering en de voorzitters der heide Kamers van de Staten-Generaal zitting hebben. Met het oog op de plannen tot latere vergrooting van het gebouw wenschten sommige leden van de regeering de verzekering te ontvangen, dat het in de bedoeling ligt aan de Carnegie stichting later niet nogmaals terrein ot een bijdrage in de kosten van aan koop daarvan, te schenken. Deze verzekering wordt gaarne ge geven. Ontwerp-ziekteverzekering. De arts A. C. van Bruggen te Dord recht heeft bij F. van Rossen te Am sterdam een brochure in 't licht gegeven, waarin hij van zijn standpunt als ge neeskundige het ontwerp der ziektever zekeringswet bespreekt. De schrijver geeft eerst een overzicht van het ontwerp en komt dan tot de eigenlijke bespreking. Aan een wet, die de drie verzekeringen „uitkeering van ziekengeld, begrafenisgeid en genees kundige hulp" regelt, acht hij groote behoefte te bestaan, aangezien aan de regeling van deze materie totnutoegroote gebreken kleven. j „Tien dagen geleden is onze impres sario met de noorderzon vertrokken ik heb nog een volle maand loon van hem te vorderen. Ik heb geen crediet meer kortom, ik ben aan lager wal, want de kastelein heeft mijn instrumenten en costumes in pacht, waarmee ik nu niets meer verdienen kan. Gelukkig vond ik uw naam in een courant, - en hier ben ik nu 1" Er volgde een poos van stilte. Sno- ward vijlde zijn nagels en keek nu en dan eens uit het venster. „Weet ge wel, mr. Snoward" fluis terde John Archer zacht, alsof hij slechts noode een geheim bekende, „weet ge wel, dat ik aan het hongerlijden ben toegekomen, eyi dat ik reeds aan zelfmoord gedacht heb Snoward geeuwde. „Ge verveelt mij kapitein. Zoudt ge maar niet weggaan „Ik heb op het punt gestaan om te stelen", fluisterde de kleine wanhopig. „Jammer, datje het niet gedaan hebt, mijn jongen, en liefst in Amerika daar hadden ze je misschien kort en bondig Aan het slot der brochure vat de schrijver zijn hoofdgrieven tegen het ontwerp aldus samen. Hij is tegen lo. het onafscheidelijk samenvoegen der drie verzekeringen, namelijk voor geneeskundige hulp, ziekengeld en uit keering bij overlijden 2o. de bepalingen van artt. 38 en 89 omtrent de gevallen, waarin de verzekering voor den werk man en zijn gezin eindigt3o. den korten duur van de geneeskundige be handeling 4o. de vernietiging der be staande goedingeriehte ziekenfondsen en daarnaast het in het leven roepen van vele minder goede ziekenkassen, met kans op een tarievenstrijd ten koste van artsen en apothekers. Voorts zou hij de volgende wijzigingen of aanvullingen in het ontwerp willen zien gebrachtlo, splitsingen der drie verzekeringen bij de districts zieken kassen 2o. de begrafenisverzekering te maken tot een individueels en wel zoodanig, dat de gedurende vele jaren betaalde premieën voor den verzekerde niet verloren gaan 3o. de geneeskundige behandeling onbepaald lang te doen voortduren, zoo lang deze noodig is 4o. de erkende ziekenfondsen te binden aan verschillende strenge bepalingen 5o. het bij afzonderlijke wet verbieden van andere instellingen ter verzekering van geneeskundige hulp, enz., dan die welke aan de genoemde voorwaarden voldoen 6o. zooveel mogelijk volledige doorvoering van het beginsel der vrije artsenkeuze; 7o. het bepalen van lagere weistandsgrenzen voor gehuwden en ongehuwden en voor groote-en middel - groote gemeenten en het platteland. Naar aanleiding van de openbare be raadslagingen in de Tweede Kamer over de wetsontwerpen betreffende pensioe nen, en weduwen- en weezen-pensioen van onderwijzers, acht de minister van binnenlandsche zaken een onderzoek noodig naar dan omvang van de tijde lijke waarnemingen, der door schorsing, ontslag of ontstentenis aan gemeente scholen opengevallen plaatsen, bedoeld in art. 32 der wet op het L. O. Aan het rijksschooltoezicht is die taak op gedragen. De directeur van het centraal bureau voor de statistiek heeft aan de burge meesters der gemeenten, die hoofdplaats van een kiesdistrict zijn, met het oog op de eerlang te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer verzocht, hem telkens na afloop van een stemming of herstemming, zoo spoedig mogelijk te willen mededeelen het aantal kiezers voor de Tweede Kamer binnen hun dis tricthet aantal stembiljetten in totaal ingeleverd het aantal stembiljetten, dat ongeldig werd verklaard en het aantal geldige stemmen op iederen ean- didaat uitgebracht. Mochten caudidaten bij enkele candidaatstelling gekozen zijn, dan houdt de directeur zich voor me- dedeeling ook daarvan aanbevolen. De mulat werd woedend. „Ja, ik begrijp, dat zou u wel naar den zin geweest zijn. Ge weet wel, dat ik dingen kan vertellen „Lompe kerel, je denkt toch niet, dat ik bang voor jou ben „Nu,- ge hebt in Amerika ook niet j altijd zuiver spel gespeeld 1" riep Archer j opgewonden. „Al heeft men u niet met politie en justitie op de hielen gezeten, j toch zou het u hier, waar ge optreedt als „groote mijnheer" en solied koop - j man, wel kunnen benadeelen, als men verneemt, uit welke fraaie zaken ge voordeel hebt getrokken, voordat ge hier als man van eer kondt spelen." Nu kwam er een onbeschrijfelijke glimlach op de dunne lippen van den bankier. j „TVat denkt ge wel, o ridder zonder vrees of blaam, dat het zou uitwerken, I als John Archer, de smerige negerjon- 1 gen, die het van knecht in een kosthuis voor werklieden en goudgravers en gauwdief in Californië, gebracht heeft tot hansworst in een tingeltangel, ik zeg, als die onder de hand allerlei ver dachtmakingen wilde uitstrooien tegen Ralph Tobias Jefferson Snoward „O, dat zou ik niet onder de hand doen, aan de kletstafel in een herberg. 1 Er zijn nog couranten, „waar men be richten in kan schrijven," Legeroganisatie. Het Koninklijk besluit van 30 Maart 1905, betreffende vredesorganisatie der infanterie, zal in werking treden op 1 Juli a.s. met dien verstande a. dat de daarbij vastgestelde organi satie voor wat het personeel aangaat geleidelijk zal worden bereiktb. dat nader de bevelen zullen worden gege ven, voor de garnizoensveranderingen, welke het gevolg zullen zijn van de indeeling van reeds bestaande onder- deelen hij het nieuw op te richten 11e regiment infanteriec. dat op dien datum wel de staf van het 4e bataljon van het 11e regiment infanterie zal worden geformeerd, doch dat de voor dat bataljon bestemde miliciens daarbij zullen overgaan op 15 Juli a.s. Wat betreft het Kon. besluit van denzelfden datum omtrent de vredes organisatie der cavalerie is door den minister van oorlog bepaald, dat een hoofdofficier, gedetacheerd van het 3e regiment huzaren belast is met het toezicht op de depots. Deze hoofdoffi cier houdt verblijf te Leiden. De thans bij de staven der regimen ten huzaren aanwezige zadelmakers blij ven den rang van wachtmeester behou den, ook al worden ze naar andere onderdeelen der bereden korpsen over geplaatst. Ten aanzien der vredesorganisatie der artillerie is bepaald dat de kapi teins en de luitenants voor speciale diensten bij de regimenten veld-artillerie bij mobilisatie zijn bestemd voor de alsdan te formeeren reserve-bataljons. Voorts zijn door den minister van oorlog bepalingen ingesteld ter naleving van het Kon. besluit betreffende de vredesorganisatie der genie, het dienst vak der militaire administratie, het dienstvak van den geneeskundigen dienst der landmacht, en de vredesorganisatie der landweer. Sijksklsi-k belastingen. In de maand September a.s. zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het examen voor rijksklerk der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Op 1 Augustus 1905 en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden af genomen het tweede examen voor sur numerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, waaraan echter slechts kunnen deelnemen zij die in 1900, 1901 en 1902 het vereischte examen hebben afgelegd. Tevens zal gelegenheid worden ge geven tot het afleggen van het examen voor adspirant-verificateur. Na afloop van het examen voor sur numerair (2e gedeelte) en adspirant- verificateur zal te 's Gravenhage wor den afgenomen het examen voor com mies verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. „Sedert wanneer kan jij dan schrijven, pochhans Je hebt nooit iets anders geleerd, dan de vingers krom naar je toe te halen, drinken en fooien aanne men. En zou jij denken, dat de kran tenschrijver van het minste allooi zoo dwaas zou zijn om nieuws te putten uit zoo'n onbetrouwbare bron als jou, smerige moorenbek? Je denkt zeker, dat ik zoo dom ben en niet weet, dat jij alle reden hebt om je hier op vreem den bodem heel rustig te houden, als je geen gevaar wilt loopen om als land- looper naar Amerika teruggezonden te worden 1 John Archer veranderde plotseling van houding deze had niets dreigends meer. „Nu, zie eens, hoe beklagenswaardig ik beu", jammerde hij met hangend hoofd." „Loop naar den duivel 1" „En ge kunt toch zoo gemakkelijk van mij ontslagen worden. Een som geld, waarmee ik ginder in New-York of in Chicago op fatsoenlijke manier iets kon beginnen „Ik zou gek zijn!" „Of tenminstehet geld om den overtocht te betalen. Ach hemel, op kosten van de politie kan ik toch niet Bij den uitgever C. Misset te Doetin- chem is verschenen „Wat willen de "Vrijzinnigen Propaganda boek voor de verkiezing van 1905." Het bevatHet program van actie (van de Liberale Unie en den Vrijz.- Dem. Bond), door mr. H. Goeman Borgesius. Liberale concentratie, door mr. J. de Louter. De tegenstellingen der „christelijke" politiek, door dr. P. H. Roessingh. De openbare school, door mr. J. A. Levy. De lager-onderwijs- novelle, door Th. M. Ketelaar. Om het tarief, door K. Reijne. Hervorming van het defensiewezen in de richting van een volksleger, door Thomson. De koloniale politiek van het christelijk Kabinet, door mr. C. Th. van Deven ter. Partijdige benoemingen, door A. van Rij. Mengelwerk. Volgens de jongste regeling van het korps zeeofficieren bestaat het korps uit 6 vlagofficieren vioe-admiraal en schout-hij-nacht of zooveel minder als in het belang van den dienst door de Koningin wordt noodig geoordeeld 60 hoofdofficieren, van wie 25 kapiteins ter zee, 35 kapitein-luitenants ter zee en subalterne officieren, van wie 120 luitenants ter zee le klasse, 225 luits. ter zee 2e klasse en een onbepaald, getal adelborsten le klasse. Heden zyn door Burg. en Weth. de volgende voorstellen aan de leden van den Gemeenteraad gezonden Door" uwe vergadering is bij besluit van 11 October 1901 aan de toenmalige commissie tot voorbereiding van Tram wegen op Walcheren en hare rechtver krijgenden, ten behoeve van den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Middelburg—Vlissingen over Kou- dekerke naar Domburg, eene jaarlijkache subsidie van f 1000 toegekend gedu rende 20 achtereenvolgende jaren, onder eenige voorwaarden, o. a. dat de geheele onderneming uiterlijk op 1 Juni 1905 in exploitatie kome en daarna, ten ge noegen van den Raad, onafgebroken blij ve. Thans verzoekt het bestuur van de naaml. vennootschap „Stoomtram Wal cheren," die de rechten en verplichtingen van de vorengenoemde commissie heeft overgenomen, om de destijds toegekende subsidie ten zijnen name te willen stel len met bijvoeging van de formule „of bij naasting van dien stoomtram weg door den Staat der Nederlanden aan dezen" on voorts den termijn van aanvang der exploitatie te verlengen tot 1 Juni 1906. Het komt ons college voor dat tegen inwilliging van dit tweeledig verzoek geene bezwaren bestaan, eenerzijds om dat het betreft eene eenvoudige over schrijving op naam en anderzijds omdat het werk dat door onvoorziene omstan- reizen." „Het is belachelijk 1 Je zoudt toch niet vertrekken. Je verdrinkt het geld en over een week kom je weer hier." „Neen", riep Archer met overtuiging. „Mijn woord van eer daarop I" „Dat is grappig gezegd", zei Snoward lachend en na een oogenblik nadenken voegde hij er bij: „Daar zal ik je voor beloonen." De oogen van Archer begonnen te schitteren, toen hij zag, dat de bankier naar de ijzeren brandkast ging, die in een hoek van de kamer stond. Snoward opende die, nam er een groote portefeuille uit en na eenig om slaan liet hij achteloos zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken drie bankbiljetten een voor een op den grond fladderen. Met begeerige blikken had Archer naar de brandkast geloerd nu bukte hij zich telkens om een bankbiljet op te rapen, zooals een roofvogel op zijn prooi neerschiet. „Eentwee drietelde hij in gespannen verwachting. (Wo'df vervolad).

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1