Gemengd Nieuws» Kerk- en Schooluieuws. Rechtszaken. De voornamste verklaringen van deze deskundigen werden door den heer Austin Tayler, lid van het Engelsche Lagerhuis, verzameld in een boekje, ge titeld „Side-Lights on Protection,waar uit wij een en ander wensohen mede te deelen. De reederijen en de scheepvaart in de Yereenigde Staten, een land met een der langste kustlijnen ter wereld, wor den hierdoor beschermd, dat de wet haar het monopolie verschaft van de kustvaart en de vaart op de groote meren. De scheepsbouw geniet op zijn beurt bescherming, doordat de reeders feitelijk door de wet worden gedwongen hun schepen op Amerikaan- sche werven te koopen, terwijl voor deze indien er geen protectie ware, de grondstoffen in zoo ruime mate voor handen zijn dat nergens ter wereld de schepen gaedkooper zouden kunnen wor den gemaakt. Toch heeft deze bescherming haar doel gemist niet alleen, doch beide be drijven vrijwel vernietigd; de trusts en het protectionistisch tarief dragen daar van de schuld. Dit blijkt uit het ge tuigenis der Amerikaansche proteetio- nisten afdoende. De heer Meikle, secretaris van een kamer van koophandel, toonde aan dat in 1821 het aandeel in den In- en Uit voerhandel van de Vereenigde Staten, in Amerikaansche schepen vervoerd, 88.7 percent bedroeg. Deze verhouding, tot 1850 ongeveer gelijk blijvend, was in 1860 al ingekrompen tot 72.5 en sinds dit jaar ging zij snel achteruit totdat in 1900 het aandeel der Ameri kaansche schepen slechts 9.2 percent bedroeg, en ook tegenwoordig is dit nog even laag. De tonnenmaat der zeeschepen is sinds 1861 ingekrompen van 2.6 millioen op nog minder dan 900,000 ton in 1903, hoewel de buitenlandsche handel in dat tijdperk verviervoudigd is. Ben enorme achteruitgang derhalve, die niet kan worden goedgepraat door te verwijzen naar de kustvaart en die op de meren. "Want ten opzichte van deze verklaarde mr. Mc Donneli, dat de hiervoor ge bezigde schepen grootendeels kleine Bchoeners, sloepen, kolenschepen, veer booten, sleepbooten en baggermolens zijn slechts 939 schepen van meer dan 1000 ton bevaren de meren, de Stille Zuidzee en den Atlantischen Oceaan. In 1904 werd dan ook op de Amerikaan sche werven geen enkele zeestoomer voor de koopvaardij gebouwd. Door den heer Bird, een koopman en fabrikant te Boston, worden de Vereenigde Staten vergeleken met een man van enorme gestalte en kracht, doch wiens rechter arm langzamerhand is verlamd. Wat zijn nu de oorzaken van dit ver val Unaniem werd de oorzaak gezocht in de werking van het protectionistisch tarief, waardoor de reeders gedwongen zijn hun schepen op Amerikaansche werven te laten bouwen, omdat zij anders hun kustvoortmonopolie verliezen en de werven op haar beurt de voor den bouw vereischte materialen binnenslands moe ten koopen, daar het schip anders niet aan de kustvaart mag deelnemen. Met verschillende voorbeelden tracht de vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" haar meening nog te verduidelijken. H. M. de Koningin zal zich bij de plechtige onthulling van het monument voor wijlen luitenant-generaal Van der Heyden te Arnhem, op 3 Juni a. s., doen vertegenwoordigen door den adju dant van H. M., den majoor graaf Schimmelpenninck. Tijdens het a.s. verblijf van den Prins te Amsterdam zullen van dienst zijn de beide adjudanten kapitein jonkheer Van Suchtelen van de Haare en de luitenant ter zee le kl. jonkheer Hooft Graafland. Bij de plechtige onthulling van het monument voor wijlen den luitenant- generaal K. van der Heyden, den 3en Juni a.s. te Arnhem, zal de Prins zich doen vertegenwoordigen door den adju dant kapitein jonkheer Van Suchtelen van de Haare. Naar wordt gemeld is van de zijde der regeering de commissie, beiast met het doen van voorstellen omtrent de herziening van de wet op het toekennen van riddersoldij aan onderoificieren en minderen en bestaande uit drie ambte naren van de departementen van kolo niën, marine en oorlog, verzocht om de indiening van haar rapport voor zooveel dit met de belangen der zaak is overeen te brengen te willen be spoedigen. Door den minister van oorlog is be paald dat de nieuwe legerorganisatie op 1 Juli a. s. in werking treedt. In ver band daarmede vervalt een adjudant- onderofficier bij den staf van een ba taljon bij iedere compagnie komen twee sergeant-majoors effectiefwordt het aantal sergeanten met één vermeerderd krijgt dè fourier den rang van sergeant- faurier vermindert het aantal korpo raals met twee en wordt één korporaal tot korporaal-fourier benoemd. De loodskotter 10 te Hellevoetsluis, in orde gemaakt voor de zeiloefeningen van de jeugdige matrozen van het op leidingsschip „Van Galen", is met uit stekend gevolg op het Haringvliet onder zeil beproefd. Onder commando van den luit. ter zee 2e kl. de Jager kiest het schip voortaan eiken Dinsdag het ruime sop om eerst Vrijdag weer binnen te komen. Het wordt dan voor veertien dagen bemand met een afdeeling jeug dige matrozen, telkens een nieuwe. Als bewijs hoeveel werk de drank wet ten stadhuize te Amsterdam geeft, diene dat sedprt November j.l. niet minder dan 6000 aanvragen om ver gunning behandeld moesten worden. Thans komen allengs de honderden aanvragen om verlof in behandeling, ongerekend nog al da adviezen, die op verzoek van Ged, Staten door B. en W. moeten gegeven worden op hij genoemd college ingekomen aanvragen om loge- ments-vergunningen. VMsslngen, i? Mei. „Tot Oefening en Uitspanning." In de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg bracht deze zangvereeniging gisterenavond „Das Paradies und die Peri" van Robert Schumann ten ge- hoore en wèl voor de derde maal sedert haar tegenwoordige directeur, de heer Joh. Cleuver, de leiding in handen heeft een eer die deze cantate met de „Jo hannes"- en „Mattheus"-Passionen van Bach deelt. Hoewel van een geheel ander genre dan de zooeven genoemde werken, is het buiten kijf dat deze, in het jaar 1843 gecomponeerde toonschepping nog heden ten dage onder de meest-gewilde concert-werken een eereplaats inneemt. De tekst is ontleend aan de Duitsche vertaling door E. Plechsig van een verhaal uit het Oostersche gedicht „Lalla Rookh" van Thomas Moore en heeft tot onderwerp het streven van de Peri om wederom een plaats te veroveren in het paradijs, waaruit zij en hare mede-Peri's voor straf verdreven wer den. De voorwaarde haar gesteld is het voeren tot de eeuwige poorten „des Himmels liebste Gabe" na twee ver geefsche pogingen lukt het haar door „Thranen inniger Reue" een be keerden zondaar aan te brengen. Br is dus gelegenheid te over om treffende tegenstellingen te vormen, waarvan door den dichter met kundige hand profijt getrokken is, in het schilderen van vaderlandsliefde en tirannie de mee doogenlooze haat en opofferende liefde jeugdige reinheid en een leven vol zonde welke contrasten zoo mogelijk op nog kunstiger wijze muzikaal uit gebeeld zijn. Ook levert de Peri, met haar afwisselende hoop, wanhoop, her leefden moed en vreugde der overwin ning, emotievolle oogenblikken die be wonderenswaardig getoonzet zijn. Het zou ons te ver voeren indien wij alle pakkende eigenschappen van dit mees terwerk wilden opnoemen, daar ze eindeloos zijn. Over de uitvoering behoeven wij niet breedvoerig te zijnzij was uitstekend in den volsten zin van het woord. Dat er vlekjes waren, wie verwacht ze niet van mensohen is waar, maar ze waren zoo klein, inderdaad onbeduidend van aard, dat de algerneene indruk daar onder niet leed. Door het koor is zeer mu zikaal en met bewonderenswaardige vast heid gezongen het invallen zelfs op de hoogste tonen was zeer accuraat en in de zachtere nummers, als „Schlaf'nun und ruhe in Traumenen voll Duft" wer den de nuaneeeringen goed in acht geno men ook werden o. a. „Heilig ist das Blut" en „Schmiieket die Stufen zu Allah's Thron" voorbeeldig weergegeven. In dit laatste nummer zongen op zeer verdienstelijke wijze 4 dames-leden de solopartijen. Het heeren-lid dat de tweede tenor-partij vervulde verdient speciale vermelding en lof daarvoor. Als geheel stond het koor wel hooger dan het orkestdit neemt evenwel niet weg dat het een niet te versmaden kracht is en veel schoons geleverd heeft. De keuze van de solisten kunnen wij niet anders dan bijzonder gelukkig noemende dames, mevr. A. Olden- hoomLutkeman, sopraan en mej. J. Blijenburg, alt, beiden uit Amsterdam, zijn in onze zusterstad geen onbekenden. Zij hebben dan ook de van haar ge koesterde verwachtingen niet teleurge steld. Blonk mevr. A. Oldeboom Lutkeman uit door gloedvollen zang, gepaard aan een mooie toongeving, de voordracht van mej. J. Blijenburg ken merkte zich door kuischheid en artisti citeit. Voor de heeren G. A. Walter, tenor uit Dusseldorp en Hend. C. van Oort, bas uit Utrecht hebben wij even eens niets dan onverdeelden lof. Beiden zongen zeer stijlvol en stonden muzikaal even hoog als de beide dames solisten de uiterst sympatieke stem van den heer Walter was inderdaad zeer be koorlijk, vooral in het mezza-vooe, waarin zijn kracht ligt. De heer Van Oort zong eenvoudig schoon, ingetogen maar toch met veel gevoelvooral als de berouwvolle zondaar in welk ge deelte zijn aandoenlijk schoon klonk. De Kamer van Koophandel en Pa- brieken zal op Vrijdag a. s. des avonds ten 8 ure een vergadering houden ter behandeling van ingekomen stukken. Hier ter stede is, onder goedkeuring der geestelijkheid, opgericht een vereeni ging genaamd „Roomsch Katholieke Jonge Garde", die zich ten doel stelt verhooging van de actie onder de ka tholieken op politiek en sociaal gebied. De heeren D. Waslander en L. M. Tolhuijzen, klerk-telegrafist 8e klasse bij de Staatsspoorwegen alhier, zijn met ingang van 1 Juni a.s. bevorderd tot klerk-telegrafist 2e klass. De heer P. van der Vliet, leerling van de Zeevaartschool alhier, is heden met gunstig gevolg geslaagd voor het examen van derden stuurman groote stoom- en zeilvaart. De Zeeuwsche spoorboot „No. 2" kwam gisterenavond alhier aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, om aan machine en ketels eenige her stellingen te ondergaan. De hopperzandzuiger „Dredger", ge bouwd aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" aihier, is op haar reis naar Shanghai te Port-Said opgehouden we gens een defect aan de machine. Men schrijft ons uit Philippine Ben hoogaars toebehoorende aan den visseher A. van Hurek en liggende bij de monding van het kanaal is heden naeht totaal afgebrand. Op het oogen- blik van den brand was niemand aan boord. Het vaartuig is tegen brand schade verzekerd. De heer mr. D. van der Vliet, wet houder te Zierikzee, is reeds in enkele liberale kiesvereenigingen in het district Zierikzee tot eandidaat voor de Prov. Staten gesteld, doch de heer mr. H. C. Moolenburgh, eveneens liberaal, is door enkele andere vrijzinnige kiesvereenigin gen gecandideerd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Serooskerke (Walcheren) door den heer A. B. te Winkel, cand. te Utrecht. Op Zondag 25 Juni a.s. des voor middags hoopt de heer P. Kloek, cand. te Leerbroek, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Oudelande te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door den consulent, ds. J. B. B. Meloen, van Baarland. Yerkoopingen en Aanbestedingen. Bij de gehouden onderhandsche aan besteding van varkensvleesch, benoodigd voor de troepen van het garnizoen al hier, gedurende het tweede halfjaar 1905, waren inschrijvings-biljetten ingekomen van de heeren P. de Visser voor f 0.75 per K.G., D. A. Gillissen f 0.72, J. Hakker f 0.70, M. P. Glerum f 0.70, C. H. Gillissen f 0.69, P. Vrolijk f 0.65 en P. de Landmeter f 0.64. Alle inschrijvers wonen alhier. Aan het gebouw van het prov. be stuur te Middelburg had heden de aanbesteding plaats van lo. Het uitvoeren van werken tot vol tooiing van den aanlegsteiger aan de zuidzijde van het verbreed kanaal ten dienste van het loodswezen en de be tonning te Vlissingen. Raming f 2800. Inschrijvers de heeren W. Dekker, Veere, f 2362 H. J. Keulemans, Mid delburg, f 2622 2o. Het bouwen van een arbeiders woning hij de haven aan den Willem polder, behoorende tot de tramwegha vens aan het Zijpe. Raming f 3160. Inschrijvers de heerenA. Oosters, Willemstad, f 3097 P. M. Panny, Zierikzee, f3299 P. Vink, Noordgouwe, f 3470, terwijl een briefje van onwaarde was. Heden zijn naar de openbare terecht zitting der rechtbank te Middelburg verwezenlo. D. J., 20 jaar, 2o. J. M. v. D., 23 jaar, 3o. J. C. de P., 21 jaar, 4o. A. 8. H., 24 jaar, alien boot werkers te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, ter zake van het openlijk met vereende krachten geweldplegen tegen personen en goederen. Aan den beklaagde is mr. J. de Witt Hamer J.G.zn., advocaat te Goes, ambts halve als verdediger toegevoegd. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens overtreding der leerplichtwet: P. S., J. J. K., P. J. D., tot f 2 b. s. 2 d. h.spelen met muntspeciën op den openbaren weg G. v. E., M. J., T. C., tot f 0.50 b. s. 1 d. h., J. d. R., J. II. C. v. H., J. V., L. d. R., tot f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschapJ. F., K. F. N. A. K., II. E., M. I., N. L. v. A., D. J. d. J. H. T., Hamburg, tot f 2 b. s. 2 d. h., H. K. B., tot 2 dagen h., P. J. V., Rotterdam, tot 5 d. h., P. S., tot 1 week h. vrijgesproken zijn J. B., Nieuw- en Sint Joosland, S. d. K. Jz., beklaagd van niet behoorlijk zorg dragen om te beletten dat de hond die men bij zich heeft, wild opspoort in het veld bekrachtigd zijn de vonnissen gewe zen den 26 October 1904, 22 Maart en 5 April 1905, tegen P. d. N., A. d. V., waartegen de beklaagden waren geko men in verzetachter wier namen geen woonplaats staat, wonen te Vlissingen. Naar het „Handbl." verneemt, is bij B. en W. van Amsterdam weder een plan voor de bebouwing van het oude Beursterrein ingekomen. Er bestaat al daar een combinatie, die voor het ter rein een bod gedaan heeft van 700,000 met het doel daarop een hotel-restau rant te bouwen zonder winkels. Het kapitaal er voor is bijeen. Te Groningen ontstond Zaterdag j.l. tijdens de opvoering van „Aller zielen" in de schouwburgtent van de Nederlandsehe Tooneelvereeniging een klein paniekje. Op het tooneel vloog eenig doek in brand, waardoor vooral onder de dames een kleine opschudding ontstond. Men liet onmiddellijk het gor dijn neer en eenige kalmeerende woorden tot het publiek brachten het paniekje spoedig tot bedaren. Na enkele minuten kon de voorstelling hervat worden. Men meldt uit Almelo aan de „N. R. Ct." Een vreeselijke ramp heeft het dorp Vriezenveen getroffen. Gister middag ontstond op het Oosteinde van het dorp, dat aan eene straat, die van het Oosten naar het Westen loopt, ge bouwd is, brand. Door den hevigen Oostenwind sloeg de brand van het eene huis op het andere over, zoodat bij af zending van dit bericht (half zes) reeds een 70tal huizen door den brand Ter- nield waren. Te Rijnsburg zijn door tot nog toe onbekende oorzaak acht aaneenge- bouwde schuren, behoorende bij de wo ningen in den Bazaar, afgebrand. Ge lukkig dat de wind Noord en alzoo van de woningen afgekeerd was zeker waren die anders dan ook een prooi der vlammen geworden. Alles is verbrand, de schuren en al wat zich daarin bevond wagens, kar ren, gereedschappen, voorraden, enz. Bijna alles is door verzekering gedekt. Enkelen verliezen door dezen brand, doordat zij niet verzekerd waren, zelfs hun gereedschappen, waarmede zij het brood moeten verdienen. Te Echten zijn Zaterdag en Zondag bosch- en heidebranden ontstaan, waar door groote schade is aangericht. Meer dan 50, zoo geen 80 a 100 H.A. heide veld, is afgebrand. Men denkt, dat de brand van Zaterdag door vonken uit de locomotief is ontstaan. Doch bij den heidebrand van Zondag denkt men aan kwaadwilligheid, daar de eerste blus- schers twee personen hebben gezien, die het opnieuw weer aanstakenwas dat niet dadelijk uitgemaakt, dan ware wel honderd voer plaggen een prooi der vlammen geworden. Een viertal Amsterdamsche stu denten hebben te Zaandam getracht in de gemeente-secretarie in te klimmen. Het gelukte aan één hunner, ofschoon de concierge zich tegen het plan ver zette. In de kamer van den secretaris heeft toen dat jongemensch een stoel vernield, waarna hij weer naar buiten ging. De politie heeft de vier jonge lieden aangehouden, en van het voor gevallene is proces-verbaal opgemaakt, hoewel werd aangeboden een nieuwen stoel te geven. In het rijksopvoedingsgesticht „de Kruisberg" is een brutale inbraak ge pleegd, waaromtrent het volgende wordt gemeld. De dief of dieven zijn achter het gebouw over de gracht gekomen. Zij hebben toen eerst een bezoek ge bracht in de kerk, waar getracht werd de tabernakel te openen, wat echter mislukte. Van daar zijn ze door het keukenraam de woning van den direc teur ingegaan en hebben het geheele huis doorzocht. Zelfs op de slaapkamer, waar de directeur en zijn echtgenoote sliepeD, werd een kast opengebroken en zijn van een nachtkastje twee gouden remontoirs weggenomen. Op het bureau van den directeur werd een kistje, in- houdende f570 aan papiergeld, mede genomen. Op dezelfde wijze als ze ge komen zijn, hebben ze het gebouw weder verlaten. Het leege kistje is op de speel plaats teruggevonden. Het vermoeden dat de drie ver dachten inzaken den moord in de Drie- koningenetraat te Amsterdam de gebroeders "Wagenaar en hun zwager De Haan op de een of andere wijze tot de vermoorde weduwe Oerlijn in betrekking hebben gestaan, wordt meer en meer bevestigd. Onder de vele goe deren, welke in de woning der ver moorde gevonden zijn, was ook de helft van 'n rol vitrage,waarvan de andere helft in het huis van de gearresteerden is in beslag genomen. Deze twee deelen pas sen volkomen aan elkander. De justitie vermoedt, dat deze rol vitrage door de verdachten ergens is gestolen en dat zij het bij de wed. Oerlijn gevonden stuk aan deze hebben verkocht. Dit, gevoegd bij de andere aanwijzingen tegen de verdachten o.a. het in hun bezit zijn van een sleutel, welke paste op de huisdeur van de vermoorde, heeft het vermoeden, dat zij den moord hebben gepleegd, nieuwen steun gege ven. Tot nog toe is het niet gelukt de herkomst van de rol vitrage op te spo ren. Smakelijkelen. In den laatsten tijd werden telaens heele par tijen bedorven vleesch in Amsterdam ingevoerd, slechts een enkele maal ge lukte het den invoer te beletten. Blijkens een bericht uit Echteld is al dat vleesch afkomstig uit de koudslagerij van D. H., tusschen Echteld en Tiel. Van hoe grooten omvang dat bedrijf is, moge hieruit blijken, dat in den regel 4 werk lieden, in drukke tijden 7 werklieden en eenige jongens, bezig zjjn, en dat de inrichting beschikt over een stoom machine om het vleesch te hakken en te snijden. Voor drie weken werden in 6 dagen 100 cadavers en noodgeslachte dieren behandeld. Vroeger ging alles naar 's Hertogenbosch en eerst sedert een maand vond het aftrek naar Haar lem, Zaandam en Amsterdam. In de spoorweghaven te Rotter dam was een 23jarige bootwerker bezig met lossen van hout uit een stoomboot. Ben hijsch halken verschoof in den ketting en maakte daardoor een ver keerden zwaai, zoodat de man er door getroffen werd en onmiddellijk dood ineen zonk. De ongelukkige laat een vrouw en een kind na. Te Olde- boorn is overleden de predikant bij de ger. kerk aldaar. De oorzaak van den dood moet zijn vergiftiging door het eten van rhabarber. Iemand uit Mijnsheerenland ging met zijn 8jarig zoontje naar Numansdorp, om er een paar dagen door te brengen ter ge legenheid van een 40jarig huwelijks feest zijner ouders. Zondagmorgen even na het opstaan, wilde hij zijn zoontje wekken en kwam toen tot de treurige ontdekking dat hij dood te bed lag. In de Spuihaven te Dordrecht is een vierjarig meisje onopgemerkt te water geraakt. Berst des avonds half twaalf, nadat de vermissing bij omroeping was bekend gemaakt, is het lijkje opgehaald. Bij Leek tusschen Hoorn en Enk huizen is is een Durgerdammer visseher overboord geslagen en verdronken. Te Rotterdam is een 58jarige kolenwer- ker aan de Wilhelminakade, nabij het terrein der Java-loodsen bij het over steken der rails aangereden door een spoorwaggon die onverwacht door een daarachter staande rangeermachine in beweging werd gebracht. De wielen gingen hem dwars over het lijf, zoodat de dood schier onmiddellijk volgde. Op de Flensburger scheepstimmer werf, in Sleeswijk Holstein, hebben 2000 van de 2600 werklieden gestaakt. Daar de werf voor een vol jaar werk heeft, verlangden de arbeiders Ioons- verhooging. De directie willigde dezen eisch niet ip, omdat zij reeds gemid deld tien procent meer betaalde dan de andere werven. Dientengevolge hadden reeders in Flensburg sedert begin 1904 reeds den bouw van dertien schepen opgedragen aan buitenlandsche werven. De directie is tegenover de werkbe- stellersgedekt door een stakings-clausule. Koning Edward heeft Zaterdag op Buckingham Palace de Albertme- daille geschonken aan de vier visschers uit Hull, die in het Doggersbank-inci- dent betrokken zijn geweest. Het zijn "Wiliam Smith, van- den stroomtrawler „Crane", Arthur Rea, machinist van hetzelfde schip, Charles Beer, matroos op de „Gull", en Havy Smirk. Zij heb ben zich kranig gedragen, toen hun booten door het Russische vuur be schadigd waren. „Jullie hebt het ver diend", zei de koning, toen hij de me dailles uitreikte. Uit Petersburg wordt een nieuwe botsing tusschen het volk en de troepen gemeld. Maandagmorgen om 7 uur vergaderden de werklieden van de fabriek Somiani* jjof op het Schiüsselburg J I je binnenplaats voor de fa £000 toehoorders voorde ,f0ord over de beweging v;^ letariaat en ten slotte rees ,eI)de kreet op Weg met dcB j,eve de partij der Russis democratische republiek. Onder het zingen van de I en oproerige liederen verB arbeiders in een ordelijken I plotseling in hun rug 3 sotniiB jn wilde vaart kwamen aaB onverbiddelijk met hunne iB 8]oegen op mannen, vrouwen ben verpletterende onder-de pjiarden en hen in alle riclB eenjagende. pit barbaarsche gedoe I pjinuten. Een doodsche stilt 0p bet tooneel der bloediB toen een eskadron dragondeB kwam bieden aan de koz:B toestand der gewonden is cB jjend, afzichtelijk. De adelborst Hüssene ongeveer twee jaren in Esse B jabriger" doodstak, heeft ree i-, uitgezeten. Groot was inder Duitscbland de verontwaard Hüssener in laatste instanti krijgsraad in Kiel veroordeeB 2 jaar vestingstraf en daardo<£" als een eerozaak werd besc fl vestingstraf bestaat daarin, dB bepaalde vestingstad niet ma verder is men in zijne be weg geheel vrij. De overeenkomst tusffl koning van Saksen en grav noso, zijn voormalige eB (gisteren reeds in het kort thans door beide partijen gelfl De„DresdenerRundschau" fl gelegenheid te baat, om op dat de gravin dus in haar ei is en alle praatjes over het haar villa te Florence zou ga lasteringen zijn geweest, weljö| de „Rundschau" aan jezuïetisfl rijen moeten worden toepfl „Het is een teit, vervolgil dat de biechtvader van I dracht gekregen had, om lijke vrouw bij de biecht n te vragen welke zelfs een i lagen stand niet zonder ver};* ging kan aanhooren.De toemali prinses dacht er niet aan, zidfl zedelijke onbeschaamdheid te gevallen. Zij stond op en biechtstoel zonder antwoord gegeven. Deze voor een fl vrouw begrijpelijke houdinl oorzaak van tamelijke hevif Koning George heeft het de t kroonprinses nooit vergeven j plotseling uit den biechtstoel Jgegaan, en dejeziu'etisch-cler: nog minder. Een feit is het, I Montignoso, nadat haar die v ren gedaan, nooit meer gebil en tusschen haar en de machtige katholieke geestelijl* kloof is ontstaan, die niet 1 overbruggen was en welke ten slotte onmogelijk maakt bof te Dresden te blijven." Deze laatste bewering van dener Rundschau" is, in haar- beid onjuist. Hoezeer de gravin ook te I had moge hebben van de H geestelijkheid, zij heeft zich gehuwde vrouw door haar ril Welschap van Giron, onherroejg eompromitteerd, al wordt da behandeling die men haar al heeft doen ondergaan, ook ni; minst verontschuldigd. Naar 't heet hebben tv dige Engelsche natuuronderzoel name Beresford Igram en Bu ontdekking gedaan, waardooiS goed hebben gezien en de voi, 'e werken, de oorlogvoering ondering zou moeten ondergj meenen nl. gevonden te hebb ontploffing van een zeker Jan volkomen dezelfde si; ling eveneens tot ontploffini zonder dat er tusschen beid I bekende verbinding is geweel dus, dat een oorlogvoerende p boeveelheid heeft van de sprinl de tegenpartij gebruikt, en zij I onder zekere omstandigheden vijandelijke vloot of vesting oi dan zou ook op die schepen Vesting alle springstof ontploffil Aan boord van het E o'oomschip „Ighland Brigade,"! van Liverpool de reis naar Ayres aanvaardde, is twee c bet vertrek, op het Kanaal, bi 'taan in de kolenbergplaatsei trachtte het feit voor de pass:! verbergen maar tevergeefs t tastte ook het scheepsruim aan beele bemanning trachtte de to blusschen maar het baatte de kapitein besloot naar Liverpi je keeren. Drie dagen en drie kng werkten da mauneu, vj

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2