100G SPEL. No. 114. 43e Jaargang. 1905. ïhten. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. stand. 88 Mi van den s in den zin kan komen vergangsmi- estaan beeft, let parlement, ing van een een omvet. VEGEN". De .atwezen, die visehe landen roorzaken, ia orwegen wil re vertegen- eer duidelijk uiasie uit de 3temmen het tsontwerp in ondslag van et consulaat- lp 1 April king moeten vens, de re iden hiervan Storthing de erlijke Noor- or te legeen. N. President aangekomen eggen. Iburg ing van het Leijé Co., leze sluiting Alle panden groot dat Êrden aange- ;noemd tot heer P. de stoomschip lobe, stootte hoogte van jiddellijk. verleenden iten de Euro- gelooft dat en beman- ie transport- ensmiddelen ijn. Het ge- schip vloog stelt dat het rezonken is. douanen ga- |ng van 2500 ad voor Ja- Ls te laden h schip. waarbij de eel Formosa heden van Prijs per drie maanden L30> Franco pap post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. De Kamerzittingen. De Tweede Kamer is voornemens in het laatst der week tot nadere bijeen roeping te scheiden. De afdeelingen der Eerste Kamer zijn gereed gekomen met het onderzoek der onderwijsontwerpen. De commissie van rapporteurs te dier zake komt zeer spoedig in het begin dezer week bijeen tot bet opmaken van t verslag. Afbakening van positie. Over de aanneming der schoolwet- novelle schrijft „De Stand." in een onder bovenstaand opschrift het De oud-liberalen gingen in 1889 voor ien deel met de pacificatie mede. Enkele I tanner hadden voor de christelijke 1 school zelfs sympathie. Er zijn er, die I er geld voor geven. Dit heeft sommigen onzer in den iraan gebracht, dat we, bij verdere I iteun-verleening aan het bijzonder on- tawijs, bij deze mannen medewerking :ouden vinden. Versterkt zelfs werd die waan, door I wat men nu en dan opving omtrent de _lheid, die in de oud liberale Itóngen heerscht over het veldwinnen op openbare school van socialistischen invloed. Thans echter bleek, hoezeer men zich |iierin misrekend had. O, ja, men wil u et komen op een enkele honderd lalden meer of minder zal men niet ■doodblijven maar zoodra de openbare Idool, de oude heilige „fetisch", in ■gevaar zou komen ook maar iets in limang te verminderen, worden op een- de hekken verhangenen dan lierkt van der Vlugt met Troelstra luim, om een dam op te werpen tegen lit verder doordringen van het bijzon- la ouderwijs. 1 Eegel moet de openbare school zijn i Mijven. De helft -|- x van alle school- linieren moeten op de openbare school lllen. De bijzondere school mag er nooit dan de helft x hebben. Zóó i volgens hen de leer der Grondwet. als nn toch meer dan de helft |i ie christelijke school de voorkeur In geven, dan doet dat er niets toe |n moet toch een deel van dezen aan enbare school geketend blijven, i vergeten ze te zeggen, hoe dan liet uitgemaakt, aan welke kinderen it heerendienst ten bate der openbare IWl zal worden opgelegd. Bij de Itiissie bleek dan ook telkens, boe l't de oud-liberalen, de mannen die 1 met de pacificatie meegingen, I ainst royale positie tegenover het l'iitelijk onderwijs innamen. socialisten overtroefden. De Vrjj- Ng-democraten deden eveneens hoo- ,ei. "D: 24 j. en "W. 'os, jm. 27 j. C. Lodder, Jijk,jd. 28 j. |D j. en 8. J. eb. van den I' zagen de fraai beschilderde pla- in hun vergulde lijsten neder op dozijn schrijftafels, waaraan kantoorklerken hunne pennen issen op de dikke kantoorboe- de kostbare behangsels, die f 'ijd het gerinkel van glazen, het f® van champagnekurken en de lipte gesprekken der bezoekers had Weerkaatst, hoorden nu den gan- is jtag niets dan ernstige woorden, de koortsachtige bedrijvigheid k pasten. De talrijke Amorbeel- 3 vroeger de prachtige spiegels geBierd of vastgehouden, stonden leege handen bij en dienden rsche schrijvers volk tot hoe- 1* kleerhanger, want in de haast, de Amerikaansche bankier zich gevestigd, was er geen tijd over i! "n alles doelmatig ia te richten. ger bod. En als het op het eischen van onmogelijke waarborgen ging, stemden de oud-liberalen bijna stelselmatig met socialisten en vrijzinnig-democraten rneê. Is dit nu onoprechtheid P Hebben ze dan in 1889 valsch spel gespeeld Dit beweren we niet. Maar wel blijkt, dat ze in 1889 zich nooit hebben voorgesteld, dat het met de christelijke school zulk een vaart zou loopen. Ze dachten, dat het zeer wel samen kon gaan, om èn de christelijke school te helpen, èn aan de openbare school de suprematie te verzekeren. En nu ze, tot hun schrik, ontwaarden, dat dit niet saamging, nu maakten ze op eenmaal rechtsomkeert, gaven de pacificatie op, en traden met socialisten en anderen in het gelid, om aan de christelijke school een Tot hiertoe en niet verder toe te roepen. NatioEaal-historische partij. Een buitengewoon nummer van „Ne der landsche Stemmen", orgaan der na- tionaal-historische partij, bevat de vol gende officieele mededeeling In de Vrijdag te Utrecht gehouden partij vergadering der nationaal-histori sche partij werd het reglement voor de partij vastgesteld, hetwelk gedrukt en aan alle leden zal worden toegezonden. Voorts werd de volgende motie aan genomen „De partij vergadering der nationaal- historisehe partij, gelet op de verklaring der oprichters dier partij van 26 Januari 1905 overwegende, dat het zeer te be treuren is, dat oud liberalen zieh hebben aangesloten bij de liberale concentratie dat het in 's lands belang wenschelijk is, dat de verschillende gematigde groe pen zoo sterk mogelijk in de Tweede Kamer vertegenwoordigend zijndat een overwinning der liberale concen tratie en der democratische groepen strijdig is met 's lands belangbesluit tot het stellen en steunen van candi- daten, die met de hierboven aangegeven overwegingen instemmen." Ten slotte werden de volgende heeren tot leden van het hoofdbestuur gekozen, dat zich daarna samenstelde als volgt N. Mac Leod, Kijswijk (Z.-H.), voor zitter mi'. N. G. van Taack Tra Kranen, 's Gravenhage, onder voorzitter dr. W. C. A. baron van Vredenburch, 's Gravenhage, J. Pz. Coenstraat 21, secretaris jhr. L. F. Teixeira de Mat- tos, 's Gravenhage, penningmeester mr. J. P. van Outeren, Zwollejhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, Middelburg mr. R. J. de Visser, Arnhem. Se vrouw on de verkiezingen. Het Bestuur van de „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht (le secretaresse Jo van BuurenIlnys) beeft twee cir- laires verspreid lo. een oproep „Aan de vrouwen van Nederland", waarin deze worden opgewekt niet stil te zitten in den ver kiezingsstrijd, maar zich te wenden tot de kiezers, ten einde hen alleen volks vertegenwoordigers te doen kiezen, die zich vóór vrouwenkiesrecht verklaren, en 2o. een opwekking tot de „kiezers van Nederland", om in het belang hunner „moeders, vrouwen, dochters en zusters, maar bovenal in het belang van de maatschappij" hun stem uit te brengen op die candidaten, die onomwonden ver klaren te willen medewerken, om in het eerste 4-jarige tijdperk bij de regeering een wetsvoorstel in te dienen, waardoor de invoering van vrouwenkiesrecht mo gelijk wordt. Het Alg. Ned. 'Werkliedenverbond. De „Werkmansbode", orgaan van het A. N. Werkliedenverbond, meldt „Aan de afdeelingen zijn toegezonden de benoodigde formulieren vergezeld van exemplareiUvan onze beginselver klaring en werkprogram benevens een circulaire aan de candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aan den te stellen of te steunen can- didaat moet zulks ter onderteekening worden aangeboden, waarvan de hou ding der afdeeling moet afhangen. Wij dringen ten sterkste aan op cor recte uitvoering van het besluit der jaarvergadering. De schrijftafels, die nog verseb naar de verf roken, stonden daar nog, zooals de schrijnwerker ze scheen neergezet te hebben. Kaarten, tabellen, met de uren van vertrek en aankomst der treinen en de dagelijksche koerslijsten hingen aan spijkers, die moorddadig het fraaie behangsel doorboorden. Aan de gelakte paneelen in hun vergulde lijsten zag men menige leeljke inktvlek. Uit de groote zaal voerde een ruime gang achteruit naar het schrijfvertrek van den chef. Deze gang diende als wachtkamer voor de menigte menschen, die mr. Snoward in hoogst eigen per soon wenschten te spreken. Doch niet iedereen zag zijn verlangen bevredigd niet voor iedereen opende de in deftige livrei gestoken deurwachter de zorgvul dig bewaakte vleugeldeuren van de kamer, waar de millionair als een mach tige afgod troonde. De financieele wereld was hier ver tegenwoordigd in al haar rangen, van den bankier tot den beunhaas, die spe culeert op de koersverschillen van éen dag maar men zag er ook de uniformen van officieren en daarnevens de kleeding der vrouwen, vau de ruischeude zijden Japon dor aristocratischs dame tot den l De Splijtzwam- i i De „Stand." geeft toe, dat de splijt zwam ook de anti-revol. partij aangrijpt. Gelijk men reeds opmerkte, zegt zij, sloegen eerst de Bronsveldianen naar 1 de liberalen over daarna isoleerden I zich de vrij-anti-revolutionnairenvan dezen zonderden zich weer de geest I verwanten van mr. Schokking afen nu ten vierden male doet zich hetzelfde verschijnsel voor met de Staalmannianen. Maar dat zit in de lucht, meent het blad. Het is zelfs allerminst een geheim, dat niet alleen in andere landen, maar ook binnen onze eigen grenzen scha keeringen onder de Roomsch-Katholie- ken bestaan, die, zonder tot breuke te leiden toch telkens uitkomen. Hoe meer het volk in de politiek gaat leven, hoe rijker het program wordt. En de rangschikking en groepee ring van de verschillende punten op zulk een program leent zich tot telkens ge varieerde combinatiën vooral op het program van actie en van urgentie. De „Standaard" vindt daarin drie goede zijdenhet zuivert gewrongen positiënhet stelt voor de ruzie in eigen huis poging tot accoord in de plaats, en het voorkomt, dat grensdee- len door de tegenstand era worden ge- anexeerd. „En besluit het blad gaat 't al te ver, zoodat men er, saam zijn kracht bij inboet, dan treedt straks de tegenspoed als geneesheer op, en de eenvoudigen omslagdoek der straatvent- ster, die haar spaarpenningen wilde beleggen. De aanlokkende prospectussen van mr. Snoward, die in alle couranten prijkten en die ondersteund werden door geschikte mededeelingen, onder de ru briek „Handelsnieuws" van omgekochte dagbladen, hadden op alle klassen der bevolking een toovoracktige aantrek kingskracht. De hooggeplaatste ambte naar, die den bruidschat zijner dochter wilde vergrootende gehuwde dame, die trachtte haar speldengeld te ver meerderen de dienstbode, die de vruch ten van haar jarenlangen arbeid winst gevend wilde maken, zij allen kwa men en mengden zich onder de koop lieden en beursagenten. Doch zij allen achtten het ook noodzakelijk, zich tot den geldman in eigen persoon te wenden, en zij waren onuitputtelijk in het ver zinnen van voorwendsels, wanneer de strenge deurwachter hen naar het loket van den kasbeambte verwees. Niet, dat iemand van hen wantrouwen koesterde o, neen, de dagelijksche glashelder aangetoonde reden voor de zeker te verwachten winst op de Argen- tijnsche leaning, op den ontworpen spoorweg dwars door Zuiii-Amcrika, op tyrannie van onedelmoedige tegenstan ders brengt weer saam wat tijdelijk uit een spatte". Verkiezingscahier. Van den uitgever W. Versluijs te Amsterdam ontvingen wij een zeer handig verkiezingscahier, te gebruiken bij de a.s. Kamerverkiezingen. Gaarne hadden we echter gezien, dat niet alleen de stemmencijiers, die op rechter- en linkerzijde in 1888, 1891, 1897 en 1901 zijn uitgebracht, waren opgenomen, maar ook de verdeeling der stemmeneijfers over de verschillende candidaten. De modernen en socialisten in de Hervormde Kerk. 1 De anti-rev. „Rotterdammer" zegt, naar aanleiding van de bekende quaestie- Bühler I „Waarom zou dr. Bahler niet het Heidendom mogen propageeren in de Hervormde Kerk, maar een modern predikant alle grondwaarheden van het Christendom wèl mogen loochenen i Waarom zou dr. Bahler, zooals reeds werd voorgesteld, moeteu worden ontzet I uit zijn ambt, wanneer men een aantal i socialistische predikanten vrij op den I preekstoel hun gang laat gaan Wie het een toelaat, kan het andere niet weren. Zeker, dr. Bahler hoort volstrekt niet in de Hervormde Kerk thuis hij moest zelfs zoo fatsoenlijk zijn, haar te verlaten. Maar ook modernen en socia listen zijn in de Hervormde Kerk niet op hun plaats, en moesten zich binnen haar niet handhaven. Doch wie er het eene kwaad uit wegsnijdt, moet er ook het andere uit wegsnijden. Niet dr. Bahler alleen. En juist daarom gevoelen de orthodoxe leden de groote moeilijk heid, die met deze quaestie saamhangt. Wij zijn zeer benieuwd naar den af loop. Immers, wordt in de Hervormde Kerk een Heidensch predikant gehand haafd, dan wordt haar innerlijke ont reddering helaas nog verschrikkelijker. Maar indien hij wordt afgesneden, dan moet men ook verder gaan, en geen modernen en sociaal-democraten stillekens of morrend verdragen." Afnkaansche ambtenaren. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene konnis, dat in de Transvaalkolonie een commissie is be noemd tot onderzoek der vorderingen voor achterstallig salaris van oud-ambte naren in burgerlijken dienst der Zuid- Afrikaansche Republiek. Formulieren ter invulling zijn te be komen op het departement van buiten landsche zaken. In 1906 zullen naar Oost-Tndië wor den uitgezonden 1450 militairen, waar onder 50 sergeanten der infanterie, 50 de nieuw ontdekte goudmijnen bij Cor dova, gaven iedereen voldoende inzicht in de zaak, maar ieder van hen voelde behoefte om den Amerikaanschen millionair van aangezicht tot aangezicht te zien, om toch te weten, hoe zoo'n geniaal man er uitzag, die stroomen goud uit de naakte rotsen te voorschijn riep en het vermogen van geheele volken wist te bevestigen en te vergrooten, naar hij beweerde. In den regel hoorde men in de wacht kamer niets dan het openen en sluiten der deuren en de voetstappen over den looper in de gang want ofschoon ieder vervuld was met gedachten aan de grootsche ondernemingen van den millionair, zaten allen daar stilzwijgend neder, met den blik op den vloer ge vestigd of op de deur naar de kamer, waar allen hoopten binnengelaten te worden. Het was, of ieder voor zich in de andere aanwezigen concurrenten zag. En niemand wilde den schijn dra gen van te zijn, wat hij werkelijk was een mensch, brandende van ongeduld om zijn geld in den heksenketel door de Argentijnsche speculatie te werpen. Ieder was blij, dat hij den talloozon audereut die na heni kwamen, vóór cavaleristen (geen kader), 210 artilleris ten en onder dezen 9 sergeanten (of korporaals) en 4 korporaals der bereden artillerie en 15 sergeanten (of korpo raals) benevens 11 korporaals der vesting artillerie en 16 geniesoldaten. Vlissingen, 15 Mei. Yoor een slechts matig bezette zaal trad Zaterdagavond voor de vereeniging „De JoDge Liberalen" als Bpreker op de heer J. E. van der Wielen uit 's Gravenhage, met het onderwerp „Concentratie tegen coalitie". Op bevattelijke en duidelijke wijze lichtte de heer Van der Wielen zijn onderwerp toe. Wij achten het evenwel niet noodig van alle politieke lezingen die vóór 28 Juni nog zullen gehouden worden op dien dag toch hebben de herstemmingen plaats verslag te leveren. Al het gesprokene toch komt op hetzelfde neer en bevat, al naar gelang van de richting van den spreker, een afbrekende of opbouwende critiek op dit ministerie. Trouwens nieuwe gezichtspunten wor den niet geopend en hoe zou dat ook mogelijk zijn, waar alle partijen er zich in beijveren hun beste sprekers „den boer" op te zenden om de kiezers voor te lichten. Wij meenen dan ook ons voor de komende verkiezingen te Kunnen ont slaan van de verplichting tot het leveren van verslagen van verkiezings-meetings en wij kunnen dit des te eerder doen, waar ons blad zich niet met de politiek inlaat en wij ook bij de komende ver kiezingen geen partij zullen kiezen. In on3 vorig nummer meldden wij reeds dat de hoer P. de Maret Tak, notaris alhier, in gelijke betrekking te Apeldoorn is benoemd. Wij houden ons overtuigd dat het vertrek van den heer Tak door velen met leedwezen zal worden vernomen. Welke redenen den heer Tak genoopt hebben zijn drukke practijk alhier neer te leggen is ons niet bekend j hierop moeten wij dus het antwoord schuldig blij ven. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer Jos. van Raalte zitting nam als lid van den Gemeenteraad. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt hem hedenavond door bet dageljksch bestuur en leden van den gemeenteraad een diner in het hotel „Albion" aangeboden. Zondagmorgen is met de mailboot „Prins Hendrik" alhier aangekomen prins Eitel Friedrich van Pruisen, die met den aansluitenden mailtrein van 5.28, waarin ten zijnen behoeve een rijtuig was gereserveerd, zijn reis naar Berlijn voortzette. geweest was. Want eiken dag, elk uur van deelhebberschap aan de zaak „was winst." Als men al die ernstige gelaatstrek ken zag, zou men hebben kunnen den ken, dat men in de wachtkamer van een geneesheer was, als men niet van tijd tot tijd eenige opmerkingen had gehoord over beurskoersen en marktpr j zen, gewisseld tusschen handelsvrienden, die elkaar hier aantroffen. Een kunste naar, die stof zocht voor karakterstu diën, zou die in overvloed hebben kun nen vinden. Reeds de manier, waarop de verschillende lieden het heiligdom van den millionair binnentraden, had een kunstenaar een dankbaar onderwerp geboden. Schuchter eu met ingehouden adem, als moest zij voor een koning verschijnen, trippelde daar een ambte naarsweduwe naar binnen, nadat zj den deurwachter met treffende redenen had weten te overtuigen, dat zj met den machtigen geldvorst iets te bespreken had, waarvan haar geheele toekomst afhing. Word!. vmKilgd)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1