lïS 1904. Vrijda iROMA. ■östca© [DIENST No. 111. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. SOOG SPEL. Ilijker het gerecht, hoe recht. Deze waarheid k soepen en zwakken kandelaars. Omdat het lg Parijs. ZIJD te ontvangentesamen- proefnemingen in den den naam des uitvinders irvaaidigd op de beste sreldbercBmd© étabblisse- itollwerck te Keuilen, Bicfe&elfc' Is met melk gekookt oude drank voor dage- I theelepels van 't kocolsde) Ala genees- wal van diarrhea slechte ;e:A ooniMmit* H. H. Apo- Kfl. pl'oefhnsjes 0,90, e. 0.35 dlgeï Voor Nederland attenkiodt, Kalverstraat 103 era s» ca Mode! 1905 ten wij [sewielers, Onderdeelen tot ongekend lage 1 yan af 33. Tahrradfabrik |To. 121, Duitschland. in 'fc Hollandsch. aan ieder gratis en fr. tschland voor 15 gr. I ets. I" I-Rijst, r de aandacht is gebracht n, omdat «Fava-Itijs® 3 haar buitengewoon ■va-soorten. Verkrijgbaar o KG. a f 1.50 en 5 KG. wfons beschikbaar gesteld !j of moeilijk verkrijgbaar voor engros I mdam. eter te midden der istbole, iij Mej. Wed. Th. straat. -Middelburg r.r. (Bemiss:) v.m. m) 5.10. - v.ib. 7.55, 8.38, 12.80, 1.15, 2.—, 6.50, 7.~ 7.50, ;n. Zailmarkt 6.20. 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, ,7 05, 7.55,8 46. 66 20 7— .0— 10 20 1040 12 80 1-' 125* 4 25 4 50 6 10 vm 6 10 6 30 >50 10 10 10 30 Km 12 10 12 45 8 40 4 J 0 4 35 s se, ifeC fc£ft»gg «fib Prijs per drie maanden f 1,30Franco fje? post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd© advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonnuuimer 10. Eerste Earner. In de gisterenavond gehouden open- re vergadering van de Eerste Iiamer bracht de voorzitter baron Schimmel- nenninck van der Oye hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer D. aan wiens rijke practische erva ring en helder doorzicht de Kamer zoo- goeddoordachte adviezen heeft te in gehad. De mededeeling van den voorzitter, jat het zijn voornemen was om aan de Centrale Sectie voortestellen de Lager- Onderwijswetten reeds heden in de afdeelingen te doen onderzoeken, lokte een onverwachte discussie uit. De heer Van Weideren Rengers betoogde dat tijd van voorbereiding te kort is ge- i ast en gaf in overweging het afdee- lingsonderzoek tot de volgende week uit te stellen. De voorzitter meende echter, jat de leden zich voldoende op de hoogte hadden kunnen stellen van de ontwerpen en wees er ook op, dat de regeering ze wenschte te zien afgedaan Mi de algemeene verkiezingen. Nadat de openbare vergadering voor n kwartier was geschorst en de voor atter had medegedeeld, dat de Centrale Sectie zich met zijn voorstel had ver- eenigd om heden de Lager-Onderwijs- wetten in de afdeelingen te onderzoe- deed de heer Rengers het voorstel het sectie-onderzoek eerst aanst. Dinsdag te doen aanvangen. De heer Van Idouten verklaarde eveneens dat hij liet gedacht had dat de Kamer thans deze wetten in de afdeelingen zou onder zoeken en sloot zich aan bij den heer gers, er nadrukkelijk op wijzende, hierbij niet aan obstructionisme mag worden gedacht. Het resultaat der gedachten wisseling was echter, dat het voorstel der Cen trale Sectie met 28 tegen 13 stemmen (rechts tegen links) werd aangenomen. De Hooger-Onderwijswet zal 18 dezer de Eerste Kamer in openbare be- kaadeling komen. Loodsdienst. Op het wetsontwerp tot regeling der pensioenen van het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en van de weduwen en kinderen van dat perso neel, zijn de volgende amendementen loorgesteld De heer Yerhey stelt voor een amen int, strekkende, dat het recht op pensioen na bekomen ontslag wordt verkregen, bij een diensttijd van ten fflinste tien jaren, wanneer de belang hebbende ontslagen is omdat hij den leeftijd van vijf en vijftig jaar had be reikt enz. (Het ontwerp spreekt van :7 jaar). De commissie van rapporteurs stelt voor in artikel 47 in stede van de 22.) „Daar vind ik u eindelijk, mejonk- jjouw 1 Ik zoek u reeds geruimen tijd. "at moet er van hot feest worden, als koningin ontbreekt?" Hij zeide dit zeer eenvoudig, als iets kt vanzelf sprak. Schwerdtner was niet verbaasd over zijn verschijning, kwartier geleden had hij hem in rookkamer aangetroffen, ernstig over teken sprekende. Als het dus waar i, dat hij Elvira reeds een geruimen hs zocht, dan moest hij zijn vrienden verlaten hebben na Schwerdt- "Ws heengaan. En dit alleen om een opgekomen bui van galanterie de jongedame Ik heb hier een beetje frissche lucht ehept", zeide Elvira haastig. „Ach kennen de heeren elkaar nog niet Wigszins verlegen stelde zij den WlliQnair en den gouverneur aan el woorden „12 November 1904" te lezen de woorden „1 Januari 1902". (De bedoeling is dus om de personen die sedert 1 Januari 1902 gepensionneerd zijn te doen deelen in de voordeelige bepalingen van dit ontwerp). De heeren Staalman, Lucasse, Rood huyzen, Lieftinck, Seret, Passtoors en Aalberse stellen bij amendement voor de gepensionneerden sedert 1 Juli 1892 in de voordeelen dezer wet te doen deelen. De heeren Lucasse, Staalman, Pas stoors, Roodhuyzen, Seret, Lieftinck, Hennequin, van Gijn en Aalberse stel len voor lo. om, wanneer de onge schiktheid voor de verdere waarneming van den loodsdienst een gevolg is van gebreken aan het gezichtsvermogen, in geen geval minder toe te kennen dan drie vierden van het volle pensioens bedrag en 2o. om het recht op pen sioen te verleenen, ter zake van lang- durigen dienst, bij een diensttijd van 35 jaren (Het ontwerp stelt 30 jaar). Verder stelt de heer Lucasse nog voor om het pensioensbedrag voor den binnenloods ter standplaats Vlissingen te bepalen op f 805. Es aanneming der schoolwet-novelle. De „Nieuwe Courant" schrijft Een partij wet is doorgedreven, waar door de financieele positie van het bij zonder onderwijs op zulk een wijze en in zoodanige mate is versterkt dat, in strijd met de Grondwet en gezonde beginselen van staatsbeleid, het open bare naar den achtergrond dreigt te worden geschoven. Verder merkt het blad onder meer op, dat de linkerzijde, in beginsel gekant tegen een ontwerp, dat de openbare school naar het leven staat, iedere poging heeft gedaan, die mogelijk was om de heillooze consequentiën ervan te verzachten. Indien iets, zoo schrijft het blad, bij de ganscbe behandeling dezer onderwijs wet ons heeft geërgerd, dan was het dat opzettelijk doof blijven voor de be zwaren der linkerzijde. Het ontwerp moest erdóór. Nu aan den Juni-hemel een onweer kwam opzetten, behoorde van den schralen oogst dit deel te wor den binnengehaald. Het arbeidscontract mocht op het veld verregenen. De meer derheid, als en zoolang men haar heeft, is het middel om het verzet der minder heid te breken. In dien gedachtengang wordt, zoolang de minderheid van haar principieel verzet niet wil atzien, zich met haar bezwaren in te laten een ij dele vermoeienis des geestes. De „waarborgen voor deugdelijk bij zonder onderwijs „Kolossaal" heeft dr. Kuyper ze durven noemen. De eisch dat het minimum-aantal onderwijzers twee zou zijn, een poging om het in 't leven roepen van miniatuur-schooltjes althans eenigermate tegen te gaan, is in drie amendementen belichaamd kander voor. De Amerikaan knikte lang zaam en keek den jonkman met vorste lijke geringschatting door de neergesla gen oogen aan. „Ik had werkelijk nog niet het genoegen", zeide hij met beleedigende achteloosheid. Erederik maakte zwijgend een niet minder stijve buiging. Hij bemerkte iets in Snowards blikken, dat hem onaange naam aandeed. Snoward keerde zich intusschen da delijk van hem af en bood barones Elvira zijn arm. „Men heeft mij gezegd, dat heden avond geen rang en etiquette in acht behoeven genomen te worden. Mag ik daarom zoo vrij zijn u aan tafel te geleiden De gasten verzamelen zich reeds voor het souper." Hoe bescheiden klonken die woorden 1 Alsof die man gehoel niet begreep, dat hij wegens zijn millioenen wel de eerste mocht zijn om zijn positie te laten gelden. Sehwerdtners lippen krulden zich tot een minachtenden glimlach. Elvira zag dit en nam snel, met blijkbaar opzet, den arm van den Ameriaaan. „Zeer vriendelijk van u, mr. Sno ward l* Aboimements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. driemaal teruggewezen. Wel de wijziging is van den heer Talma zullen ook op scholen van 25 leerlingen twee onderwijzers mogen zijn, d. w. z. voor twee onderwijzers heeft men recht op tweemaal vergoeding van het mini mum-salaris een bepaling die in de handen van anti-liberale gemeenteraden middel kan worden om het openbare onderwijs opzettelijk in ongunstiger conditie dan het bijzondere te brengen, j Een poging om da ongerijmde classi ficatie der minima-tactementen naar de indeeling der gemeenten door de wet op de personeele belasting te schrappen, stuitte af op de overweging dat daar door het bijzondere onderwijs een deel van het daaraan toegedachte bedrag zou inboeten. Het verplicht aantal onderwijzers zal dikwijls niet aan de bijzondere school verbonden zijn, zonder dat deze daarom baar rijksbijdrage verliest. Immers de I uitbreiding van de geoorloofde vacature van vier maanden tot twee jaar zet j voor stelselmatige ontduiking de deur open. Een voorstel om den bestaanden termijn te handhaven is verworpen rechts tegen links. Het toelaten van kinderen beneden de zes jaren op de bijzondere school is een gebruikelijk lokmiddelbij de keuze eener school wordt de beslissing dor ouders dikwijls bepaald door de overweging, hoe zij hun kinderen zoo vroeg mogelijk aan het leerplichtver- band onttrekken kunnen. De gevraagde waarborg geen subsidie aan een school die kinderen beneden zes jaar opneemt, is geweigerd. Daarvoor, als uiterste concessie, de bepaling dat bij de be rekening van het subsidie kinderen beneden zes jaar niet zullen meetellen. Dat de Staat, die voor onderwijs geld geeft, althans in ruil op de deugdelijk heid ervan eenige controle zou mogen oefenen, spreekt haast van zelf. Maar zoolang het om zilverlingen gaat, predikt men „gelijkstelling" als het gehalte van het bijzonder onderwijs ter sprake komt, is „vrijheid" de leuze. Van staats toezicht op de regeling der schooltijden en vaeantiea, de klassenindeeliug en de te gebruiken leerboeken willen wij niet eens gewagenmaar zelfs het zoo rationeele amendement om althans het leerplan der bijzondere school onder staatscontrole te stellen, werd zonder eenige consideratie verworpen. Den toeschouwer bij dergelijk machtsvertoon vermag alleen de innerlijke strijdigheid dor motiveering nog een oogenblik te boeien nu eens was het leerplan een zinlooze formaliteit, niet in staat om 't zij voor openbaar, 't zij voor bijzon der onderwijs eenigen waarborg van deugdelijkheid te geven; een oogenblik later deed de voorstelling dienst, dat door staatscontrole op het leerplan het eigenaardige religieus-paedagogisch ka rakter van het bijzonder onderwijs zou worden vernietigd en gewetensdwang tot stelsel verheven. Het Haagsche oud-liberale orgaan eindigt zijn artikel aldus Verworpen is een amendement om het maximum schoolgeld dat op gesub sidieerde scholen mag worden geheven van f 80 tot f 40 te verlagen niet alleen de arme, maar ook de gegoede burgerij moet tegen „consciëntiedwang" van staatswege met staatsgeld worden beschermd. Gelijkheid tusschen openbare en bij zondere school, wat betreft het aantal onderwijzers met hoofdakte afge stemd. Gelijke, althans analoge waar borg voor den bijzonderen en den open baren onderwijzer tegen willekeurig ontslag het lijkt er niet naar. Voor de financieele aanspraken gelijkstelling vrijheid zoodra de lasten en zwarig heden ter sprake komen ziedaar het parool Het bedrag van het nieuwe subsidie kan zoo hoog zijn, dat het de kosten eener school overtreft. Vooral voor ka tholieke scholen is dit van belang hooge minima-jaarwedden zullen van rijkswege worden vergoed aan geeste lijke broeders en zusters, die het geld niet tot zich kunnen nemen. Staatsgeld, voor onderwijs bestemd, zal voor andere doeleinden worden besteed. Reeds de mogelijkheid hiervan had voor een re geering voldoende moeten zijn om tot bezinning te komen. Een amendement bood behoorlijken waarborg tegen mis bruiken door te bepalen dat nooit het subsidie aan een onder wij a-instelling tweo derden der kosten zou mogen over treffen het is verworpen rechts tegen links. Waar de millioenen vandaan moeten komen om deze nieuwe uitgaven ten behoeve van kerkelijk onderwijs te be strijden, vermag niemand te zeggen. Amendement om de invoering der wet op te schorten totdat hieromtrent zeker heid zal zijn verkregen verworpen. Verworpen eindelijk ook het voorstel om tenminste het openbaar onderwijs gelijk te stellen met het bijzondere. Beide krijgen evenveel geld, maar de vermeerdering der uitkeerïng voor het openbare wordt, op een ander hoofd, van de noodlijdende gemeenten terug genomen. Tusschen erkenning van rechts gelijkheid en haar toepassing ligt een klove of liever, niet om rechtsge lijkheid, maar om bevoorrechting van het bijzondere onderwijs was het te doen. Constitutioneels botsmalijkhaid. Het advies van het „Hbld." in zake „constitutioneele betamelijkheid" wordt thans door de „Ned." besproken onder het opschrift„Niet daarom zou het j ministerie vallen". j In de constitutioneele quaestie wil 1 de „Nederl." zich niet verdiepen. Maar zij merkt op, dat een eventueel omgaan der Kamer in Juni allerminst zou be- duiden een veroordeeling van de lager onderwijswet. Met werkelijke bevalligheid voerde hij haar weg. Zij namen afscheid met een vluchtig knikje naar Schwerdter, die onbeweeglijk staan bleef. Een opwelling van boosheid kwam bij hem boven. Weer had hij in de koele, grijze oogen vau den Amerikaan dat vreemde iets opgemerkt en voor een oogenblik voelde hij lust om dien man bij de keel te nemen. Doch onmiddellijk herkreeg hij zijn zelfbeheersching, en met zelfverwijt vroeg hij zich af, of die opwelling niet dwaas van hem was. Waarmee zou de Amerikaan Elvira wel bezighouden Zou hij haar over stelpen met de gewone flauwe compli mentjes, waaraan zij door haar groot getal van aanbidders gewend was Daar zag hij niet naar uit. Ba, wat kon hem dat schelen Het beste was maar, dat hij naar bed ging, zonder aan het souper te gaan. Het aangrenzende salon binnentre dende, ontmoette mijnheer Von Blumen- schein den Amerikaan en zijn dame. Genoemde heer was met zijn gedachten nog geheel verdiept in de financieele plannen, welke de heeren in de rook kamer hadden besproken, en wilde nu i weer daarover beginnen te spreken, zonder aeht te slaan op de tegenwoor digheid der barones. „Ah, vind ik u hier, mr. Snoward Ik heb u een voorstel te doen omtrent de Argentijnsche leening. Ik ben name lijk van oordeel „Pardon", viel de Amerikaan hem koel in de rede. „Ge ziet, dat ik u op dit oogenblik niet te woord kan staan. Morgen kunt ge mij in mijn bureau vindenge weet welin „Excel sior." Verbluft trad mijnheer VonBlumen- schein terug hij kon zelfs geen woorden vinden om zich te verontschuldigen. Dat die Amerikaan, bekend als van top tot teen een man van zaken, wegens het gezelschap van een jonge dame niet over gewichtige geldzaken te spreken was neen, dat kon hij niet begrijpen. Toen Snoward met Elvira de eetzaal binnentrad, zette het gezelschap zich juist aan tafel. Dit paar ziende binnen treden, keek de heer des huizes aange naam verrast op en een glimlach van bevrediging vloog van zijn gelaat. Zijn dochter liet zich nimmer voorschrijven, wie haar zou geleiden, of aan wien zij een ceremonieele gunst moest bewijzen daarom bad hij ook heden niet gewaagd Een referendum zou zeer gunstig voor het ministerie afloopen. Juist het vooruitzicht van deze wet heeft de overwinning van 1901 bevorderd. Toen het gerucht liep, dat het ontwerp niet meer in dit zittingjaar zou worden af' gehandeld, werd, óók in het „Hbld." verkondigd, dat dr. Kuyper, uit zucht om aan te blijven, deze wet op den achtergrond hield, ten einde haar bij de stembus van 1905 nogmaals als eenheidsband en spoorslag bij de ver kiezingen te gebruiken. Thans, nu tast baar bleek dat deze onheusche voor stelling op geen feitelijke basis berustte, wil men het Kabinet juist in die eerst afgekeurde richting drijven en het nopen de schoolquaestie tóch tot inzet te maken. Maar, gelijk gezegd déze quaestie, waarbij geen gevaar zou zijn, zal niet zijn de spil waarover de verkiezingen in Juni zuilen loopen. „Wanneer de Kamer mocht ómgaan, dan zal dit zijn oorzaak vinden in de houding der groep-Staalman, waardoor drie Amsterdamsche districten kunnen verloren gaanin het eventueel ont breken van de noodige samenwerking in Friesland in terecht of ten onrechte beweerde feilen van het ministerie om trent de benoemingen in de misschien door velen afgekeurde fiscale politiek in tal van onvolmaaktheden, die elk ministerie eigen zijn en die er in ons land dan ook steeds toe geleid hebben, dat na een betrekkelijk gering aantal jaren het aantal malcontenten groot genoeg was om wisseling van Kabinet noodzakelijk te maken. Maar niet in de Lager Onderwijswet. Mocht het aan het „Hbld." gelukken, die wet tot inzet van den strijd te maken, dan ware de laatste kans op een overwinning van links verdwenen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Konin gin in de provinciën, het volgend schrij ven gericht Met intrekking van vroeger daarom trent uitgevaardigde voorschriften, heb ik de eer U.H.E.G. te verzoeken, de burgemeesters der gemeenten, die hoofd plaats zijn van een kiesdistrict of waarin een kiesdistrict is gelegen, uit te noo- digen, bij de aanstaande algemeene ver kiezingen den uitslag op de hierna om schreven wijze te mijner kennis te brengen of te doenbrengen. Terstond, nadat het proces-verbaal, bedoeld in artikel 132, vierde lid, der kieswet, is opgemaakt, verwacht ik be richt van den uitslag der verkiezing, en wel telegraphisch, ingeval de ver kiezing tot eene benoeming heeft ge leid, en schriftelijk in alle andere ge vallen. Na elke stemming en herstemming verwacht ik telegraphisch bericht van den uitslag, met opgave van het aan tal stemmen in het geheel en op ieder candidaat uitgebracht, onmiddelljjk na- haar te verzoeken den Amerikaan met eenige gunst te vereeren, hoewel de vriendschap van dien man hem veel waard was. En ziedaar, nu ging dat zoo vanzelf naar zijn zin. Zijn vaderhart gevoelde een meer dan gewone teeder- heid voor het anders zoo eigenzinnige meisje. Midden in die vroolijke drukte ver overde Snoward met de grootste kalmte de beide plaatsen voor zich en Elvira. Hij bediende haar met evenveel eerbied en oplettendheid, alsof hij daarmee een zaak van groot gewicht verrichtte. En Elvira nam zijn diensten met welgevallen aan. Zij had schik van al de verbaasde, nijdige en gekrenkte aangezichten der personen, die gerekend hadden op het genoegen van haar tafelbuur te mogen zijn. Die arme salonheldenIn mr. Snoward hadden zij allerminst een me deminnaar vermoed. En Elvira was daarover eigenlijk niet minder verbaasd over dezen fabelachtig rijken Amerikaan had zij de laatste weken veel hooren spreken, maar zij had zich dien man niet anders voorgesteld dan als een „lompen geldzak." Wordt vervolgd*)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1