Woensdag No. 97. 43e Jaargang. 1905. IS PLIII, 20 April. Hiineiilandsclie berichten. FEUÏLLETON. HOOG SPEL. Stand, steeds toe. r. iQGDt van umr ibaar dat 2 leeren buiten^ ichepen, die ;en in de have evlag voerde; aiten de haven, paaldelijk gerap [men dat Redje. .en laadt en zijn aanval gereed Jiunitie ale pt0. ,86Ipril. |UWD: en P. de Poorte, a. 46 j. en P, A. Vader, jm, |d. 21 j. - B, en Gft "W. 0. IN: a, d. C, I, d. M. E. H. Tietema, Arnoldua, geb. a, geb. Blonde, IE N hoe snel het Id. Wij hooren der stad. Een omt dagelijks ;n vrij er zoo- is. Hieronder BLAAR, wo- 1 Vlissingen, tijd werd ik staanbare pijn ikelde ik veel ,s schemerde en werk ik j moest gaan mijn voeten mijn gezicht .e oorzaak van bekend en ik aan beginnen, j Uw Eorster's i Na deze een bruikt, kon ik lap bespeuren Veken kon ik bijna geheel |w uitstekend roemen en m nierlijders klaar dat het machtig U |elke wijze die tijdperk in |rengt immer ompliceerde nede. De na- Sderen en de zoo goed als :lte der af te het lichaam ;er's Rugpijn er genezende ij de natuur doorgangen iij het gestel iaden, welke Den. IU de echte Pillen geeft, selaar gehad ren verkrijg- LUITWIE- Toezending Igst van post- of f10 voor ding onze en Oom, at, jaar. ie, -LEIJS. ÏOEVES. Dam. Jam. v. Dam. ringen, s. niet te VLISSIMSCÏÏE €01RA\T Prijs per drie maanden 1.30» Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepIiDonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Interview mat jhr. mr. A F. da Savornin Lobman. Het Centrum" publiceert een inter- Tjew, dat een zijner medewerkers had Bet jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- #n. Het belangrijkste daaruit laten 8 hieronder volgen. I Allereerst vormde de naderende ver kiezingsstrijd en do tegenstelling tu--- en rechter- en linkerzijde een punt bespreking. De uitslag der aanstaande verkie- is natuurlijk niet te bepalen", „—«a de heer Lohman „al ware 'iet slechts om het groote aantal nieuwe 8. De toekomst is een raadsel, de kracht van de rechterzijde ligt |B,j. voor een niet gering deel in de verdeeldheid der linkerzijde. Toch is de tegenpartij ook in werkelijkheid één.Niet ia philosophischen zin, maar wel de volgende reden Feitelijk bestaat oqs volk uit twee groote kringen, waar van de eene is gewend om te regeeren, de •e niet. De liberalen en die zich bij voegen, waren tot dusver gewoon „„lakens uit te deelen en achtten den anderen kring daarvan uitgesloten, ech ter heeft de rechterzijde nu sinds eenige jaren de meerderheid, en de tegenpartij tocht thans aan haar kring de verloren macht weer te verzekeren. Zij vindt let vreemd, dat wij regeeren, vreemd en onnatuurlijk. En in deze opvatting vormt zij één geheel." ,De eenheid der rechterzijde is van andere soort. Wij vormen geen «„rig, die het regeeren als het ware leeft gemonopoliseerd. Wij vinden het iaarom heel natuurlijk, dat anderen zich ook doen gelden, ook posten be- n. Wij vorderen niet alles voor zeiven op. Maar wij zijn eensge- zind op philosophische en theologische gronden, zoodat wij positief kunnen optreden; terwijl de politiek der tegen partij zich het best laat omschrijven ,anti-Kuyperianisme", als strijd tegen man, in wien men den represen- tint ziet van den kring, die niet be ituurs-fahig wordt geacht en dus van .ministerstafel moet verdreven wor- in". Het gesprek kwam vervolgens op n schoolstrijd en met betrekking arop liet de heer Lohman zich als volgt uit: Waarom thans die gloeiende liefde r linkerzijde voor de openbare school herinnert u de verkiezing van ien niet waar Toen was men in liberale kringen woedend op de onderwijzers, die den leer Pierson hadden laten vallen. Maar fflen heeft ondervonden welk een kracht valk een corps bij de verkiezingen ont wikkelen kan. Wat is nu het geval liberalen hebben geen verkiezings agenten buiten de openbare onderwij- 8.) Ja, hij kon hier best huizen en stu wen Hij had volstrekt geen reden m ontevreden te zjjn. Zijn prikkelbare fijngevoeligheid maar paste die wel 'oor een man die op eigen beenen wilde en zich een plaats in de wereld wilde veroveren Na in zijn kamer goed te hebben ndgezien, klopte hij aan de deur van aangrenzende kamer en opende die, (oen hij geen antwoord kreeg. Hij kwam 11 een matig groot 'vertrek, dat klaar blijkelijk tot leer- en schrijfvertrek van fien jongen baron diende. Maar waar zijn leerling Ja, het was nog geen lag. Robert zou dus nu in htt gym nasium zijn. Natuurlijkhet was !ija eigen schuld dat hij op zoo'n on- gunatig uur gekomen was en niemand aaatrof om hem een vriendelijk welkom te to roepen» zers, en nu is het mijn indruk, dat zij door hun „front maken voor de open bare school" zich weer van dit hulp corps, dat hun vroeger reeds zulke groote diensten bewees, maar dat hun in den jongsten tijd dreigde te ont snappen, trachten te verzekeren. Het schijnt zelfs, dat in dien zin een wenk is gegeven aan de liberale pers, want de campagne, welke die pers gedurende de laatste maanden heeft gevoerd, is daarmee wonderwel in overeenstem ming." Peroneal posterijen en telegrafie. De minister van waterstaat geeft in zijn antwoord op het verslag der Tweede Kamer nopens de voorgestelde verhoo ging van het IXe hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1905 te kennen, dat de thans voorgestelde regeling van het per soneel der posterijen en telegrafie naar zijn meening voor geruimen tijd af doende zal zijn. Aan de verlangens van iedereen is niet te voldoen en de minister vereenigt zich daarom geheel met de door onderscheiden leden geuite ziens wijze, dat er geen termen zijn om te gemoet te komen aan alle wenschen, die door de belanghebbenden in ver schillende adressen aan de Kamer zijn bekend gemaakt. De beschouwing over de indeeling van het personeel, welke men op meer een- voudigen voet zou wenschen, acht de minister minder juist. Ook wordt niet door hem ingezien, welk nut de samen voeging van de hoogere ambtenaren en beambten tot één groep zou moeten hebben. Voorts heeft de minister be zwaar om de maximum-bezoldiging niet na 22, maar na 20 jaar toe te kennen. Er is geen reden om de laatste twee van de 4-jarige perioden op 3 jaar te brengen. Met alle waardeering voor hetgeen door de opzichters der telegrafie wordt gepresteerd, ziet de minister geen reden om voor hun trakementsregeling andere bepalingen te maken. De „verdeeling" van de som van f81,050 op de begrooting voor 1904 over het 2e halfjaar uitgetrokken, heeft strikt plaats gehad overeenkomstig hetgeen in de memorie van toelichting was ge zegd. Op gelijke wijze zal gehandeld worden als de aanvrage over 1905 wordt bewilligd. Het voorstel strekt om de verhoogin gen te doen ingaan met 1 October aanst., wegens de daaruit voortvloeien de toeneming der uitgaven. Op een meerdere uitgaaf van f 380,000 welke verbonden is aan ingang van de voor gestelde verhoogingen met 1 Jan. 1905 is niet gerekend. Vervolgens bespreekt de minister nog de opmerkingen, gemaakt omtrent enkele categorieën van beambten. Snelvuurgeschut. In een nota naar aanleiding van het Peinzend ging hij verder en opende de volgende deur. Hij kwam nu in een kleine zaal, waar verschillende benoo- digdheden voor lichaamsoefeningen aan wezig waren. Het vertrek naast deze gymnastiekzaal was stellig de blauwe kamer, waar hij met zijn leerling het middagmaal zou gebruiken. Op de ronde tafel in het midden der kamer lag reeds een wit tafellaken uitgespreid. Hier heerschte al meer weelde Schwerdtner voelde zich daar minder op zijn gemak, hij wist zelf niet waarom. In zijn eentje had hij immers de andere kamers be zocht, doch eerst hier begon hij zich eenzaam te gevoelen. Het scheen hem toe, alsof hot geheele huis was uitge storven uit alle hoeken gaapte hem een afschuwelijke, hartverlammende onverschilligheid tegen. Nog nooit had hij hier een voet in huis gezet; hij had met baron Von Ellerich nooit anders het verkeer on derhouden dan door briefwisseling in de laatste jaren ontmoette hij hem slechts éénmaal, dat was bij den rector Krug. Hij kende ook zijn leerling niet en trouwens niemand van zijn toekomstige huisgenooten. Zonder eenige bedoeling, als in ver- Verslag nopens do voorgestelde verhoo ging van het VlIIe hoofdstuk der Staats* begrooting voor dit jaar deelt de mi nister van oorlog nog mede, dat het in de bedoeling ligt, om van de thans aan gevraagde som een bedrag van f 474,000 in eigen werkplaatsen en door de Ne- derlandsche bijzondere nijverheid te doen verwerken. De minister stelt zich voor op de hegrooting voor 1906 een bedrag van f541,000 binnenslands te besteden. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeni- ging tot afschaffing van alcohol houdende dranken heeft in zijn jongste vergadering besloten, tegen de a.s. ver kiezingen een manifest op ruime schaal te verspreiden, waarin wordt gewaar schuwd tegen het alcoholgebruik bij verkiezingen en er op aangedrongen wordt, óók te letten op de gezindheid der candidaten ten opzichte der drank bestrijding. Tevens zal het bestuur in het orgaan der vereeniging „de Blauwe Vaan" zijn leden verzoeken om het oogen- blikkelijk te berichten wanneer ergens t drank of bier geschonken worden of zal worden, ten einde de verkiezing i van candidaten te bevorderen. Mr. S. van Houten geeft in zijn 17n staatkundigen brief het advies: „men stelle overal liberale candidaten, waar zekerheid bestaat dat een oppo- sitie-candidaat in herstemming komt en goede kans is dat dit de liberale candidaat zal zijn, ook in districten waar een voorstander van allemans- kiesrecht aftreedt of waar reeds een zoodanige candidaat geaUd is". Wanneer, zegt mr. Van Houten, alles wat tegen Kuyper is, ook tegen Kuyper stemt, krijgt deze in Juni geen meer derheid, althans is voor de oppositie goede kans. Maar op zulk eeu vereeni ging van anti-Kuyperiaansohe stemmen is slechts hoop, wanneer er geen ge vaar is, dat daarna de vrijzinnig-demo craten met hun sociaal democratische en unionistische verbondenen weder de lakens gaan uitdeelen en de liberalen weder gefopt worden als in 1889. De overwinning zal onder anti-clericaie vlag slechts ten tweeden male kunnen behaald worden, wanneer men over tuigd is, dat daarna ook anti-clericale politiek volgt en met volle duidelijkheid uit de resultaten der eerste stemming blijkt, dat men gerustelijk met de op positie kan stemmen, zonder gevaar te loopen daardoor te vervallen in een nieuwe periode van democratische dwang wetgeving met opdrijving van belastingen en allemanskiesrecht in Staat, provincie en gemeente in het verschiet." Christen-iemocraten, In de gisteren te Amsterdam gehou den huishoudelijke vergadering van christen-demoeratischepropaganda-clubs, strooiïng opende hij nogmaals een deur en kwam in een ruime tuinzaal, door het daglicht helder verlicht. Een wand bestond bijna geheel uit glazen deuren. Men kon daardoor een terras overzien, vanwaar een trap naar den zonnigen tuin voerde. Afgevallen bruine bladeren, waar de wind mee speelde, bedekten het terras en den tuin. De gulden zon nestralen spreidden zulk een helder licht, dat men kon wanen nog in den zomertijd te zijn. Schwerdtner bleef verschrikt staan en hield de hand omhoog, om zijn oogen te beschutten. De pracht rondom hem benam hem bijna den adem. Een oogen- blik voelde hij een aandrang om te vluchten als voor een gevaar of als ware hij op verboden paden. Doch toen hij het hoofd terzijde wendde, viel zijn blik op een heerlijk schoone schilderij aan den door de zon beschenen wild, die door zijn grootte reeds de aandacht moest trekken. Plotseling werd hij aangegrepen door de grootste nieuwsgierigheid en trad nader. Hij stond voor het levensgroot portret van eeu schoone jonge dame, zóó prach tig uitgevoerd, dat men zou gewaand welke bijgewoond werd door afgevaar- digden uit het geheele land, en van 11 tot 8 uur bijna onafgebroken voort duurde, werd mededeeling gedaan van het antwoord der christelijke partijen, en besloten tot de stichting eener zelf standige partij. De beginselverklaring j en het program van actie zullen nader j worden bekend gemaakt. De vergadering werd gepresideerd door den heer Staalman, lid der Tweede Kamer. Alg. Ned. Werkliedenverbond. Dit verbond hield zijn algemeene vergadering te Leiden. Met algemeene stemmen werd de volgende motie der afdeeling Amsterdam aangenomen De algemeene vergadering enz., over wegende „dat het doel der vakvereeni- ging is,de arbeidsvoorwaarden waaronder door de vakgenooten gearbeid wordt, zoodanig te verbeteren en op te voeren, dat zij een waarborg verstrekken voor het hebben van een menschwaardig bestaan aan de beoefenaren dat de na koming van boven uitgesproken doel niet uitsluit, dat de vakvereenigiug zich mag bemoeien met al datgene wat tot verhéffing van den maatschappelijken en zedelijken toestand der arbeiders in het algemeen kan leiden dat de werkkring der vakvereenigiug aldus begrensd wordt, doordien het alleen tot haar taak behoort de belangen van de vakgenooten te verdedigen en te bevorderen, waaruit vanzelf voortspruit dat zij moet nalaten al datgene wat daarmede in strijd is dat onder datgene wat niet behoort tot de taak der vakvereeniging voorop staat, dat zij zich niet kan leenen als instrument ter bereiking van een politiek doel, of tot omkeering van den staat der samenleving verklaart het lidmaat schap van het Alg. Ned. Werklieden verbond onvereenigbaar met dat van eeu vakvereeniging, die zich leent voor bovenuitgesproken doeleinden draagt de afdeelingen op haar leden kennis te geven van deze uitspraak, en in voor komende gevallen zoo mogelijk maat regelen te nemen, zooals het stichten van deugdelijker vakvereenigingen,waar door het kwaad kan voorkomen of ge keerd worden." Het congres der S. D. A. F. Het congres der S. D. A. P. heeft de beide Paaschdagen te 's Gravenhage vergaderd. Tal van punten werden be sproken. Wij deelen het voornaamste besluit mede, nl. de conclusie ten opzichte van de a.s. herstemmingen voor de Tweede Kamer. Deze luidt als volgt Het congres, overwegende, dat de arbeidersklasse voor haar maatschappe lijk belang de politieke strijd vast en daarbij eendrachtig moet strijden. Over wegende, dat daarom, tegenover de antithese der christelijke partijen door de vrijzinnigen van alle gading aan hebben haar levend voor zich te zien. In het bijzonder viel het rijke, goud glanzende haar in het oog. Als door ernstige gedachten bezig gehouden, waren de oogen onder de bevallig ge bogen wenkbrauwen half neergeslagen. De mond was zeer aantrekkelijk, de licht gesloten lippen schenen voortdurend van uitdrukking te veranderen. De eerste indruk was een zact glimlachbleef de blik er langer op rusten, dan scheen men een spotachtig trekje bij de mondhoeken op te merken doch eindelijk kreeg men een indruk van zachte melancholie, die zich over het geheele liefelijke gelaat scheen te verspreiden als de langzaam zich openbarende ondergrond eener fijnge voelige vrouwenziel. Schwerdtner wist niet wat hem in dit portret zoo sterk aantrok. Hij be speurde geen verrukking of eenig ander sterk sprekend gevoel. Zonder aan critiek te denken, liet hij het kunstwerk zijn invloed uitoefenen slechts één ding begreep hijmen zou dit gelaat lang kunnen beschouwen, zonder het karakter te hebben door grond. Het toonde een afwisseling van reven, zooals hij nog nooit in een schil vaard, die van kapitaal en arbeid moet worden gesteldOverwegende echter dat het blanco artikel geen voldoende waarde biedt van de democratische ge zindheid van candidaten. Verklaart, bij de herstemmingen alleen die candidaten te zullen steunen, die zieh verklaren vóór de urgentie van algemeen kiesrecht. Gisteren werd te Utrecht, onder voor zitterschap van mr. G. J. Sybrandy, de derde jaarvergadering gehouden van den Bond van anti rev. propaganda- clubs. De vergadering was druk bezocht. Verschillende huishoudelijke zaken wer den afgehandeld. Aan H.M. de Koningin en den mi-> nister van binnenlandsche zaken werden telegrammen van sympathie-betuiging gezonden. Bekend is het plan, dat door het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid aan de alg. vergadering zal worden voorgesteld, om in samenwer king met het departement Amsterdam maatregelen te nemen tot het organi- seeren van een internationale tentoon stelling van ambachtswerktuigen te Am sterdam in den zomer van 1906 en daaraan te verbinden congressen voor de voornaamste ambachten, een en ander tot verheffing en versterking van het klein-bedrijf. Voorgesteld wordt daartoe een erediet van f 500 te verleenen. In de toelichting tot dit voorstel wordt gezegd, dat voornamelijk het streven voorzit, den industrieeien mid denstand het doeltreffendst te helpen door hem de oogen te openen voor het geen hem ontbreekt, door hem het ge en de werktuigen, welke zijn vak kunnen verbeteren, te laten zien door deze voor hem te laten werken en door ze hem uit te leggen. Beoogd wordt dus een tentoonstelling van ambachtswerktuigen, in den geest als die te Gent van verleden jaar, een tentoonstelling, welke door den voor zitter van het uitvoerend comité werd gekenschetst ais een „tijdelijk museum van practiseh ambaehtsonderwijs, een instelling van vulgarisatie door de daad, onder de oogen der belanghebbenden een uitstalling der geschikte middelen om de onwetendheid en de sleur te be strijden en het vraagstuk van den huis arbeid op te lossen". Daar moeten dus bijeengebracht wordenin de eerste plaats allerlei soort van kleine motoren, en daarnaast werktuigen voor timmerlieden, meubel makers, smeden, koperslagers, schoen makers, kleermakers, drukkers, bakkers, vleeschhouwers, enz. Vlissingen, 35 A.pril. Hedenmorgen is van hier vertrokken naar Rotterdam om te dokken de nacht boot „Koningin Regentes". derstuk had opgemerkt. Daarbij kwam in hem niet eens de vraag opWie zou dat zijn Hij genoot den aanblik als van een natuurverschijnsel, waarvan men de verklaring zelfs niet beproeft ts vinden. Zijn gedachten zweefden in de onme telijke ruimte die zich achter deze ge stalte scheen uitte breiden. Hij droomde met open oogen een oud, vergeten sprookje misschien om dan eens klaps tot de werkelijkheid terug te kee- ren. Hij knipte met de oogleden, om de vermoeide oogen wat op te frisschen, trad een schrede terug en beschouwde het portret met meer nuchteren blik. En wonderlijk nu was de uit drukking van melancholie uit het gelaat verdwenennu iag er een trek van spotlustige vroolijkheid in spottend met hem, hij gevoelde zich daardoor ontstemd. Op datzelfde oogenblik hoorde hij een geluid als van het ruischen eener japon en tegelijkertijd zag hij een schaduw bij den glazen wand. Wordt vemolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1