erij Grof- en Melsmederij, 24 April. 81. No. 96. 43e Jaargang. 1905. IROOP thli Burgerlijke Stand. ;esch. :euze m HUM. LNDEN ESSEN a ca o. [DIENST IYESDIENST. Maandag Fijflrze Cosract behoort een bijvoeasel Gemeentebestuur. ttiaiutrt V op FEUILLETON. HOOG SPEL. Be rechtstoestand onzer kerkgenootschappen. Viissingscite (ttrut net fieTlt. Mysitai «s jftcnrt jWRU, Advertentiën» Donderdag Tl April 1905 VERKOOPEN: 8MEDERIJ, af.-55|4«r. Inder alcohol, als Citroenlikeur enz. Geurige Port en 00, 125 p. fleseh. 60, 80, 100 p. fl. pet. korting. Jeesten en Partijen flesschen gaarne i r i m a qualiteit. |bevelend, NXDEE. |ke bau van dit blad. i'Ck's hoobromin-gehalte. j igi foeder-Cacao Li Iiart| rsd. ine geur, delicieusej gheid des dranks. •3-}>arten=45cent. i kop Caeao. ponfisenraBanket-1 Mattenklodt, letraat 103. Ed del burg r.r. e m i s e.) ?.ra. rsa) 5.50. 7.55, 9.30, 2.30, 1.15, 2.™, 5.50, 7.—, 7.50, Z 1m s r s t ..20. 8.40,10.15, .20 2 05. 2 50, 7.05, 7.55, 8 45. S— 6 20 7— - 10 20 1040 112 80 1 125' 4 20 5- 6 15 vm 6 10 6 80 50 10 10 10 80 Ra 12 10 12 45 8 40 405 485 8 SO, 2oa4 VLissmescHE courant. Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- M ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschuilt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaoiinummer 10. Ahonnements-Adrertentii'n op zeer roordeelige voorwaarden. Wegens het Paasclifeest zal 8. maandag de „Vlissingsche Courant" niet verschijnen. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van Vlissingen brengt ter alge- ueene kennis dat het Bureau van den IBurgerlijken Stand op den 24 April e.k. van des middags 12 tot des namiddags 12'/, uur geopend is tot het doen van iangifte van geboorten en overlijden. Vlissingen, den 22 April 1905. De Ambtenaar voornoemd, W. KLOMP. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Per- soneele Belasting no. 3, dienst 1905. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekond dat op heden bij hem ontvangen en au den Rijks-Ontvanger is gezonden |het executoir verklaarde kohier wegens Personeele Belasting no. 3, dienst jaar 1905 i daarop voorkomende belasting' [schuldigen worden uitgenoodigd hunne lagen op den bepaalden tijd aan te fuiveren, ook ter voorkoming van ver- olgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes Iweken na heden behooren te worden liDgediend, terwijl de aangiften ter be- Tkoming van ontheffing, ingeval van herhuizing, moeten worden gedaan bij Directeur der directe Belastingen liu wiens directie de aanslag is vastg Jiteld, binnen zes weken na het verlaten Itau het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, ir het behoort, den 22 April 1905. De Burgemeester voornoemd, JAN DOORN VAN KOUDEKEKKE. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen; gelet op artikel 12 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver- :oek van JOZIAS OVAA, alhier om |eeae vergunning tot verkoop van ster drank in het klein als bedoeld in Peinzend streek Sckwerdtner met zijn hand langs 't voorhoofd. Bij de voor telling, hoe de moordenaar hem in zijn Jstuimering den zakdoek met chloroform ■Her het hoofd moest geworpen hebben, TJerd bij hem een herinnering levendig, «nigszins twijfelend zeide hij, dat het had geschenen, alsof er plotseling fan reusachtige gestalte voor hem had 'aan, die de lamp aan de zoldering leed. Vervolgens was het, alsof hij naam hoorde roepen, of een kreet Fan iemand, die in angst verkeerde het athte wist hij er niet meer van. Be raadsheer luisterde met gespannen aandacht. «Kunt ge u niet een klinkletter of i(®n gedeelte herinneren, dat duidelijk 18oaderscheidep was?" Sckwerdtner dacht nog eens ernstig na. ^Tevergeefs l Ik weet er niets meer art. 1, 25 der Drankwet, en zulks in perceel C no. 7, Lange Noordstraat dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen der gevraagde ver gunning kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 21 April 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De geschiedenis der laatste maanden in Frankrijk heeft, begrijpelijkerwijze, de aandacht weer eens gevestigd op de toestanden in ons eigen land, waar reeds door de staatsregeling van 1798 het beginsel der scheiding van Kerk en Staat werd aangenomen. Voorloopig kwam het alleen maar tot afschaffing der heerschende Staatskerk (de hervormde), zoodat het bekleeden van ambten en posten niet langer afhankelijk was van eenige geloofsbelijdenis. In alle zaken van kerkelijken aard, bleef de Staat niettemin gemoeid. De Staat was bevoegd om te regelen wat niet in den engeren zin des woords met de godsdienstige aangelegenheden in verband stond. Vandaar dan ook dat koning Willem I, de eigenlijke schepper der Nederlandsche hervormde kerk, in 1816 een algemeen reglement van bestuur voor die kerk vaststelde. Voorzitter en secretaris van de synode, waarin ook de minister van eeredienst zitting had, werden o. a. door den koning benoemd, aan wiens goedkeuring ver schillende zaken onderworpen waren. De gelden, welke door den Staat aan de eerediensten werden betaald mochten tot geen ander doel worden gebruikt waarvoor provinciale colleges van toe zicht waakten, terwijl, tevens van re- geeringswege de reglementen op de administratie der kerkelijke fondsen werden vastgesteld. In het jaar 1851 begon de band al losser te worden. De synode maakte haar eigen reglement en benoemde voortaan zelve haar president en secre taris, terwijl ook de classicale vergade ringen de besturen zelfstandig begonnen van op dit oogenblik althans niet I" „Ge weet echter zeker, dat de bankier een naam riep „Ik geloof het dat moet zijn asth- matisch hijgende stem geweest zijn, welke mij dadelijk opviel bij den dikken man. Doch de stem klonk onnatuurlijk sehril op dat oogenblik, ik werd er door geschokt. De bedwelming door de chloroform maakte mij echter onmachtig om de oogen te openen of een duide lijker indruk te krijgen. Ik had een gevoel, alsof men mij de hersenen uit het hoofd had genomen tot aan mijn ontwaken had ik geen gedachten en geen gewaarwordingen meer. ,Zoudt gij den naam herkennen, als iemand dien weer noemde ,Ik denk .ja," antwoordde Sehwerdtner wijfelend - maar dan alleen als ik hem in denzelfden toon hoorde." „Zijt ge daar zeker van, dat het wer kelijk een naam was Weder aarzelde Sehwerdtner. De juist gestelde vragen van den raadsheer be doelden natuurlijk niets anders, dan een helder licht te werpen op feiten, waar van hij ats 't ware sluimerend iets had waargenomen j dooh hij wenschte zich te benoemen. Het reglement werd latei- in hoofdzaak door den koning bekrach tigd, welke bekrachtiging in 1870 vol ledig tot haar recht kwam. Ook de reglementen der overige protestansche kerkgenootschappen wer den met medewerking der regeering vastgesteld, terwijl wat de katholieke kerk betreft, oorspronkelijk ook hier gold het Concordaat, door de Fransche regeering met den Paus ia 1801 ge sloten maar feitelijk bestond dit alleen maar op het papier en de vrije organi satie der katholieke kerk, dus zonder inmenging des konings, werd ten slotte erkend, eene regeeringsdaad, waarom, in 1853, heel wat te doen is geweest, en tengevolge waarvan zelfs het minis terie moest aftreden. Reeds bij de grondwet van 1848 was het beginsel eener algeheele schei ding van Kerk en Staat erkend. De kerk maakt hare eigene reglementen in de kerkelijke vergaderingen is de regeering niet vertegenwoordigd, de goedkeuring der regeering is niet noo- dig voor de benoeming van leeraars en (dit door de wet van 1861) de Staat oefent geen recht van beroep (collatie- recht) meer uit in de gemeenten der Ned. Hervormde kerk, waar dit vroeger gebruikelijk was. De ministeriën van eeredienst werden opgeheven. Afge schaft werd ook het toezicht, dat de regeering zich had voorbehouden op de briefwisseling der katholieke geeste lijken met het hoofd der kerk en op de afkondiging der bisschoppelijke man dementen. Het beginsel der scheiding en dat der vroeger reeds geschonken vrijheid van belijdenis moesten in enkele op zichten een weinig worden beperkt uit een oogpunt van Staatsbelang, en ook omdat rekening moest worden gehouden met het bestaan van zoovele verschil lende godsdienstige gezindheden in ons land. De godsdienstige overtuiging mag in de eerste plaats niet worden aange grepen om zich te onttrekken aan wette lijke verplichtingen of to handelen in strijd met wettelijke voorschriften. Godsdienstoefening mag in het alge meen slechts plaats hebben binnen de daarvoor bestemde gebouwen en besloten plaatsen. Maar ter voorkoming van verstoring van orde en rust heeft daar de politiemacht recht van hare be voegdheden gebruik te maken. niet verantwoordelijk te zien voor gis singen, die van hem door de politie als feiten zouden worden aangenomen. „Kan het misschien ook een scheld woord of anders een angstkreet geweest zijn „Dat is niet onmogelijkbekende Sehwerdtner. Met een zucht leunde de raadsheer in zijn stoei. „Hebt ge verder nog iets mede te deelen „Ik weet verder niets." „Wees dan zoo goed dit proces-verbaal te onderteekenen en houd u gereed voor verdere verhooren, als die noodig moch ten zijn. Als ge later meer tot kalmte zult gekomen zijn, gelukt het u mis schien toch nog, u dien naam of dien kreet duidelijker te herinneren." Sehwerdtner onderteekende het pro ces-verbaal en ging met een zucht van verademing heen. Zijn hoofd deed hem pijn, elke zenuw aan zijn lichaam scheen te trillen. Hij snakte naar rust naar een afwezigheid van alle gedachten en met afschuw doorzag hij, dat hij niet spoedig het afgrijselijk tooneel van dezen morgen zou kunnen vergeteu. Het zou hem nu zeer pijnlijk geweest zijn, naar Buiten de daarvoor bestemde gebou wen mag geen godsdienstoefening plaats hebben. Slechts enkele gedeelten van het land maken daarop eene uitzonde ring, welke uitzonderingen, om geene verkregen rechten te schenden, gemaakt zijn ten behoeve der katholieken, die hier en daar gewoon waren proeessiën te houden, namelijk in Limburg, in sommige gemeenten van Brabant, Gelderland en Zeeland en te Laren in Noord-Holland. De openbare uitoefening van den godsdienst in den vorm van proeessiën is evenwel beperkt tot die optochten, welke vdór 1848 (jaar van de grondwet) gebruikelijk en naar wetten en reglementen geoorloofd waren, Terder bestaat er eene wet van het jaar 1853, tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerkgenootschap pen. Hierin wordt o.a. bepaald dat alle reglementen, omtrent inrichting en be stuur der kerkgenootschappen aan de regeering moeten worden medegedeeld, Vreemdelingen mogen geen kerkelijke bedieningen aanvaarden zonder toe stemming van den koning. De geeste' lijken mogen hun plechtgewaad, indien dit bij hun kerkgenootschap gebruike lijk is, alleen dragen binnen het ge bouw van den eeredienst. In plaatsen waar zich kerken van meer dan één kerkgenootschap bevinden kan de Com' missaris in de provincie het luiden der klokken verbieden. Al deze voorschriften hebben be- trekking op een staatstoezicht, dat, ook wanneer de scheiding van kerk en staat tot in de uiterste consequentiën ware doorgevoerd, niet zou kunnen worden gemist, en bovendien staai daartegenover, dat de kerkgenootschap pen krachtens de wet door den staat worden beschermd tegen elke belem mering, stoornis der godsdienstoefening en beleediging. Ware er dus niets anders, dan zou men ten onzent met gerustheid kunnen zeggen, dat kerk en staat gescheiden z ij n. Uit een volgend artikel zullen wij echter zien dat op één punt een zeer nauw verband bestaat, dat voorai uit een historisch oogpunt van veel beteekenis is. (Zie verder Bijvoegsel.) baron Von Ellerich te gaan en opname in zijn huis te verzoeken. Het was beter, daarmee tot morgen te wachten, en daarom nam hij zijn intrek in een hotel. HOOFDSTUK II. Toen Frederik Sehwerdtner het paleis van baron Von Ellerich binnentrad en naar den baron vroeg, keek de portier hem met onverholen minachting aan. De baron was reeds een uur geleden naar een of andere zitting uitgereden, zeide hij, en ging daarop met tergende langzaamheid naar zijn kamertje, waar hij door middel van een electrische schel een lakei van de eerste verdieping naar beneden ontbood. Hij liet Sehwerdtner als een bedelaar in de ruime vestibule wachten. Toen de lakei beneden kwam, riep de portier hem uit zijn kamertje toe, dat hij „dien heer daar" naar boven moest geleiden, dat het den nieuwen gouverneur voor den jongen baron was, die vroeger dan verwacht werd, was gekomen. En de gegalonneerde lakei wenkte „dien heer" genadig hem te volgen. Frederik onderdrukte zijn ergeuisj het waren eigenlijk toch slechts ouder- j Heden overleed te Den Helder tot onze groote smart, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde oudste Kleinzoon, Zoon en Broeder JOHANNES PIETER GERARDUS TELLEHAN, in den ouderdom van negen-en- twintig jaar, diep betreurd door ons allen. Uit aller naam, J. BRAND en Echtgenoote en verdere Familie. Strekkende tot eenige en alge- meene kennisgeving. Vlissingen, 21 April 1905. De Notaris W. S. BOSCH te Vlissingen, zal aldaar in BUr het Koffiehuis van den Heer BOS aan den Noordzee-Boulevard, op 's-avonds 8 uur, wegens ziekte van den eigenaar en bewoner, in het openbaar de nog in volle werking zijnde met BOVENWONING en ERF, te Vlissingen, aan de Korte Noordstraat, wijk F no. 28, kad. sectie E no. 244, groot 74 centiaren. De zeer ruime, naar de eischen des tijds ingerichte bevatflinke V iiurhaard,; groote Werkbank en Gereedschapkast en de moderne BOVENWONING, vier nette Kamers, Keuken en twee Zolders. De Smederij is te aanvaarden na be taling der kooppenningen en de Boven woning den 1 Augustus 1905 of zooveel vroeger als de eigenaar die mocht ont ruimen. De kooper zal moeten overnemen de vaste kast, losse Zoldering en Schoor steenkap in de Smederij, de Gasleiding in het gebouw en drie Zonneschermen aan het achterbalcon, te zamen voor 100.-. Grondlasten 1905 10.59. Te bezichtigen met consentbiljet van voorn. Notaris 25, 26 en 27 April 1905, van 's-voorm. 10 tot 's-nam. 1 u. De Werktuigen, Gereedschappen en voorraad Grondstoffen in de Smederij aanwezig, zullen aldaar in het openbaar verkocht worden op Dinsdag don 2 Mei I905, 's voorin. W' uur. geschikte bedienden, aan wie hij zich niet had te storen. Maar toch moest hij zich moeite geven om den onaangena- men indruk ter zijde te zetten. Hij kreeg een gevoel van koude onverschilligheid, dat de innige dankbaarheid jegens zijn vaderlijken beschermer bekoelde. Mocht hij uit het gedrag der bedienden niet opmaken, welke positie hij in dit aan zienlijk huis zou innemen De stem van den lakei, die hem door een lange gang had geleid, deed hem opschrikken uit zijn pijnlijke beschou wingen. „Hier, dit is uw kamer 1 Daarnaast vindt gij de vertrekken van den jongen baron, uw leerling. Volgens den vasten regel van ons huis wordt om twee uur voor baron Robert en voor u het mid dagmaal opgediend in do biauwe kamer, naast de speelzaalmaar ik zal u nog wel eens komen waarschuwen." Dien toon van afdalende goedheid, door den lakei aangeslagen, vond Fre derik onverdragelijkhij kon niet ant woorden en was recht blij, toen hij alleen was tusschen de vier muren. Het vertrek zag er zeer behaaglijk uit. (Wordt veroolyd,)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1