tb o de D1 IS S 22 April. Binnenlandsche berichten, ÏOÜG SPEL. e Zaterdag No. 95. 43e Jaargang. 1905. dsje, m Mimi. FEUILLETON. nste tot de t a 1 e e r d. lis om 'rottingen. n verkocht Wotd .Fabrikant, Gro! igert het <jan t friss ah s sr met eenvou- rieven letter A, Nieuwendijk II jaar, P. G. u van dit blad. Liddelburgv.v. e m is e;) v.ta. ,gsa) 5.50, -• .03. 7.55, 0.30, .30, 1.15, 2.—, 5.50, 7 50, Zilimartt ,20. 3.10, 10.15, 20, 2.05, 2 50, .05, 7.55, 8 15. 6 20 7— 10 20 10 4'! 30 - 1 25* 4 20 5- 6 15 vm 6 10 6 30 50 loio ir, ia IS 10 li 8 4-0 4 oh 4 35 g i vA VLISSIWSflIE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Ïïanco pel' post j 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.4:0. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli jonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De Kamerverkiezingen, pe minister van binnenlandsche zaken Orerwegende, dat op Dinsdag 6 Juni jk. de periodieke verkiezing van leden Tweede Kamer der Staten-Ge- jeraal plaats heeft Gelet op art. 131, tweede en derde g art. 133, eerste lid, en art. 134, jade lid, der Kieswet Heeft goedgevonden te bepalen dat Ijl, de kiesdistricten, waarin het rijk verdeeld, voor deze periodieke ver- iezing de stemming, zoo noodig zal hebben op Vrijdag 16 Juni e.k. herstemming, zoo noodig, op 28 Juni d. a. v. Msatsshappij van Nijverheid. Ie punten van beschrijving voor de e jaarlijksche algemeene vergadering Ju Maatschappij van Nijverheid, die jaar op 23 en 24 Juni te Arnhem jordt gehouden, zijn in de April-afle- Lring van het maandblad der maat- ehappij afgedrukt. Behalve de gewone huishoudelijke egenheden, zullen in behandeling rorden genomen voorstellen betreffende herziening der hinderwet, het ont- p arbeidswet 1904, verbetering der iractische vakopleiding, invoering van letiibanken van koophandel en tentoon- iellingsplannen. daarvan, het voorstel van het bfdbestuur tot het houden van een internationale tentoonstelling van am- ïchtswerktuigen te Amsterdam in 1906, ongetwijfeld het belangrijkste punt |u de agenda, daar het een algeheele trlering van den indrustrieelen midden in! ten gevolge kan hebben. Het betreft een plan van een commis- it uit het departement 's Gravenhage in ter gelegener tijd te 's Gravenhage nationale nij verheidstentoonstelling houden. Hst vaccinewatje. Mr. 8. de Vries Cz. heeft dezer in de Tweede Kamer gevraagd 18 het na toch stond met het vac- newetje P Toen heeft jhr. Lohman, president der commissie van voor- ïding, verklaard dat de commissie it voorloopig verslag „reeds in Juni n het vorig jaar aan de regeering d gezonden en dat er nog geen ant- lord was gekomen." Daaruit leidde „Hbl." af, dat het dus „de regee- 8{j zelve is die hier schuldig staat engelenmakerij". Voor minister nyper, die „het land verbaast door snelheid, waarmee hij memories van itwoord weet af te vuren" moet het nuderspel" zijn de memorie van ant- Wd op te stellen op „een onnoozel etje als het vaccine-ontwerpje". Daar- kwamen de dragers met een aar om 't lijk weg te voeren. De «üt leidde de noodige maatregelen, "«ischen verliet de commissaris de 'Pé om den naam en het adres van 'wee hoofdgetuigen Schwerdtner dun conducteur aau te teekenen. "och toen men het bebloede lijk uit 'coupé in het daglicht bracht, werd "Werdtner door 't gezicht ervan zoo grepen, dat de krachten hem be- En geen wonderDe gebeurte- J van dien morgen waren zoo tolkend geweest, dat ook krachtiger u dan de zijne ten zeerste ontsteld geweest zijn. bracht hem in een kamer, bij Politie in gebruik, op het station, diende de dokter hem een opwek- "d Biiddel toe en liet hem een half F Uitrusten. Daarop reed Schwertdner om vraagt het blad of de minister misschien bang is „dat deze aardappel nog iets te heet is voor vele coalitie lippen Ook de „N. R, Ct." ver haast zich over dat talmenal ziet zij er zelve „niet reikhalzend" naar uit. menschen die „deze regeering zeer na heeten te staan, de naaste en liefste huis- genooten des geloofs", stellen er prijs op dat het ontwerp met spoed behan deld wordt. Vroeger heette de vacóine- dwang „onduldbaar", zoo iets „dat herinnerde aan de dagen van don Juan de Vargas". Het moest voor minister Kuyper „een eereschuld" zijn dien ge weldigen gewetensdruk op te heffen. „De Nederlander" wijst er op, dat ook meerdere roomsch-katholieken tot dus ver vast geloof hebben in de noodzake lijkheid der verplichte vaccine. Het is derhalve zoo goed als zeker, dat, indien de minister thans het ontwerp voor openbare behandeling ge reed gemaakt had, „er geene wet zou zijn gekomen." Depntaten-vergaderiu g "Wij lezenin „de Christen-Democraat": De afloop der Deputaten-vergadering heeft meer nog dan wij hadden durven vermoeden, ons bevestigd in de over tuiging, dat de anti-revolutionaire partij hoe langer hoe meer dreigt weg te zinken in het moeras van het conser vatisme. Van de democratie van dr. Kuyper, zoo sprak voor eenigen tijd de christelijk conservatieve mr. Verkoute ren, hebben wij weinig gevaar meer te duchten. Hij en de zijnen zijn veel meer gematigd geworden, en zijn col lega Van Koetsveld vulde dit getuige nis aan door de gulle verklaring, dat hij zich daarover evenzeer verheugde als Staalman er zich over beklaagde. Welnu, het christelijk conservatisme heeft kunnen génieten op dezen partijdag der antirevolutionaire kleine luyden. Het bescheiden verzoek der Christen democraten in haar midden, om slechts aan het einde der vier jaren een Grond wetsherziening voor te bereiden, tot opneming van het beginsel van Gezins hoofdenkiesrecht, het is afgewezen. Het is afgewezen verklaard onder wat grappenmakerij van den heer Talma. Zöó een voorstel te zien vermoorden, waarvan door den voorzitter der Depu taten-vergadering werd gezegd, dat het inhield een hoog ernstige zaak, zie, dat maakte op ons een pijnlijken, een smar- telijken indruk. Talma,de democraat van weleer, die, door zijn sterk gepronon ceerde democratische allures, een plaats wist te veroveren in het eeregestoelte der naar rechts hunkerende christelijke arbeiders, hij heeft thans, in overeen stemming met zijn vierjarige politieke gedragslijn, do christelijke democratie een slag in het aangezicht gegeven. Misbruik makend van de coalitie vreugde dezer uitgezochte deputaten, waaronder slechts sporadisch eenige ar- met een ondergeschikt politiebeambte naar het commissariaat van politie, waar de commissaris alreeds zijn bevindingen gemeld had. Toen Schwerdtner daar aan kwam, waren de verhooren reeds in vollen gang. Yele personen in uniform en in burgerkleeding kwamen en gingen. Yoor de schrijftafel van een hooger beambte stond de conducteur, de tweede hoofdgetuige Schwerdtner hoorde juist den naam van den vermoorden passa gier noemen Otto von Döbel. Eenige beambten hadden het lijk van den ban kier en handelsraad herkend. Schwerdtner's binnentreden vestigde aller opmerkzaamheid op hem. De com missaris liep onmiddellijk naar den raadsheer van politie en fluisterde hem iets toe. „Ah!" zei deze. „Mijnheer, wees zoo goed dadelijk hier te komen. Ik heb reeds verlangend naar u uitgezien. Ik hoop van u gewichtige mededeelingen te hooren." Schwerdtner kwam bij de schrijftafel van den raadsheer en de secretaris naast hem doopte in gespannnen verwachting zijn pen in den inktkoker. „Uw naam? Uw beroepUw woon» beiders waren te ontdekken, heeft deze predikant zich niet ontzien, zijn kracht te zoeken in wat niets zeggende aar digheden, terwijl repliek was buitenge sloten. "Welnu, de heer Talma heeft gemeend de coalitie een dienst te be wijzen, wij verzekeren hem hij heeft de antirevolutionaire partij en haar schoone beginselen beleedigd. Tegen dien smaad het christelijk democratisch beginsel aangedaan, zullen wij getuigen van nu af krachtiger dan ooit te voren. En in dien strijd voor de eere der chris telijke democratie zullen wij niet alléén staan en verlaten, dat mochten we nu reeds ondervinden. De „Standaard" moge door een on waar verslag het christenvolk pogen te misleiden, het zal haar niet gelukken overal. Reeds gaan stemmen op in de anti- rev. pers om te getuigen van den droe ven afloop van dezen Deputatendag, die eindigde en eindigen moest in een smar telijk gevoel van onvoldaanheid bij alle christenen die hem mee maakten." Ter uitvoering van art. 20 der be trekkelijke wet moet dit jaar weder een wetenschappelijke balans (de derde) worden opgemaakt van het pensioen fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Ten einde aan dit wettelijk voorschrift te kunnen voldoen is het een vereischte, dat de directie van het fonds bekend zij met den socialen toestand van de in dienst zijnde, gepensionneerde en op wachtgeld gestelde burgerlijke ambte naren. Yoor zooveel de in dienst zijnde ambtenaren betreft, worden de verlangde gegevens betreffende dien toestand langs den hierarchischen weg verkregen, door tusschenkomst van de departementen van algemeen bestuur voor de gepen sioneerde en op wachtgeld gestelde amb tenaren kan die weg echter niet wor den gevolgd. Reeds meermalen zoo deelt de directeur van het fonds deD burge meesters mede is getracht eenige ge gevens betreffende den socialen toestand van die gewezen landsdienaren te ver krijgen, doch beide malen is een groot gedeelte der ter invulling toegezonden formulieren niet terug ontvangen. Vermits thans voor het opmaken der derde wetenschappelijke balans do door het bestuur van het fonds noodig ge oordeelde gegevens niet gemist kunnen worden, heeft het bestuur gemeend een ber>ep te moeten doen op de welwil- plaats waren de eerste vragen. Schwerdtner beantwoordde die zonder haperen. Waart ge bekend met den vermoorde?" „Neen." „Vertel mij den loop der gebeurte nissen, voor zoover gij die kent en vergeet niets. Welken indruk kreegt ge bij het instappen in de coupé Zoudt ge den vermoedelijken moordenaar her kennen Schwerdtner antwoordde langzaam maar duidelijk ontkennend, „Dat is jammer De anderen die hem gezien hebben, zeggen juist hetzelfde. Die mau wist zich goed verborgen te houden. Zelfs de kleur van zijn haar is niet met zekerheid vast te stellen. Hebt ge nog iets kunnen opvangen van het gesprek, dat hij met Von Döbel voerde „Ik bemerkte alleen, dat het over onbelangrijke onderwerpen liep, althans over niets, dat iemand zou kunnen boos maken, en zij spraken elkaar toe met jij en jou." „Ah, dat is niet zonder gewicht Zijt ge daar zeker van, mijnheer Schwerdt ner Ook de conducteur bevestigde dit. Bij lendheid van de burgemeesters, wien nu door den directeur is verzocht de verlangde gegevens te verstrekken, door fhvulling der hun toegezonden 'formu lieren. Minister Kuyper te Brussel. Minister Kuyper is Woensdagavond te Brussel aangekomen. Hij verklaarde zeer vermoeid te zijn tengevolge van de jongste Kamer-discussies en naar België te zijn gekomen om daar eenige rust te nemen. Hij deelde mede dat deze reis evenmin als die van het vorig jaar eenig politiek doel heeft. „Slechts een nadeel in schijn De „Stand." leidt het wetsontwerp op de verzekei'ing tegen invaliditeit en ouderdom bij haar lezers in met eenige opmerkingen van vergelijking bij het ontwerp-Lely. Wij zullen hier het blad niet volgen. Het wetsontwerp heeft aanspraak op uitvoeriger behandeling. Slechts éen kantteekening. Het ontwerp van het vorig Kabinet kende ouderdomspensioen toe op 65jari- gen en het ontwerp-Kuyper eerst op 70jarigen leeftijd. „Doch zegt het ministerieele blad dit is slechts een nadeel in schijn. Zij toch, die, ai zijn ze slechts 60 jaar ond, voor hun eigen onderhoud niet meer verdienen kunnen, ontvangen rente als invalieden". Dit is een misleidende voorstelling van zaken. Want de „Stand." weet natuurlijk zeer wel, dat in een invalidi- teits- en ouderdomsverzekering de ouder dom deze beteekenis heeft, dat hij geldt als presumtie van invaliditeit. Het wets- ontwerp-Lely nu nam invaliditeit, niet meer kunnen zorgen voor eigen onder houd, aan op 65jarigen leeftijd en kende op dien jaardag recht toe op pensioen. Het ontwerp-Kuyper doet dit eerst vijf jaar later. Dit is niet maar „een nadeel in schijn",doch een zeer wezenlijk nadeel. Vad.") de aangeduide onderzoekingen aanbe veling zou verdienen. Besloten werd, in aansluiting met het onderzoek door den minister in te stel len, een missive te richten tot den minister, waarin o. m. gevraagd zal worden, of er door de regeering ook overeenkomsten te verkrijgen zouden zijn met reeds bestaande gemeentelijke laboratoria, waardoor deze ten behoeve van den handel, kosteloos onderzoekin gen zouden verrichten. In de Woensdag te Utrecht gehou den vergadering van het bestuur van den Ned. Bond van vereenigingen van den handeldrij venden en den indu- strieelen middenstand werd medegedeeld dat het ledental thans is gestegen tot 20.000 Als resultaat der gehouden enquête betreffende de schuldvorderingen van neringdoenden op Indische ambtenaren, werd besloten een request aau de re geering te richten, met het verzoek om hierin die veranderingen te brengen, welke noodig zijn om aan dezen erger lijken toestand een einde te maken. Van den minister van binnenland sche zaken was een missive inge komen als antwoord op een verzoek schrift betreffende het kosteloos onder zoek van koopwaren. Daarna werd be richt, dat onder bereidverklaring nader te onderzoeken in hoeverre de labora toria van het staatstoezicht op de volks gezondheid en pharmaceutisch labora torium te Leiden voor het beoogde doel beschikbaar kunnen worden gesteld aan den minister van waterstaat is verzocht de vraag in overweging te nemen, of niet oprichting van een af zonderlijk laboratorium, ressorteerende onder zijn departement ten dienste van het instappen, één station vóór Berg- hausen, had hij dit toevallig gehoord. Dit gebeurde te Steinfurt. Zij waren met kaartjes eerste klasse aan den trein gekomen, Döbel vloekte, toen hij de eenige coupé eerste klasse opende en daarin reeds een officier en een dame zag zitten. „Kom, laat ons maar in de tweede klasse gaan, als je 't goed vindt", zeide hij tot zijn reisgenoot. Deze had slechts geknikt en was vervolgens met Döbel in een coupé tweede klasse ge gaan. Het was ook Höbel alleen die den conducteur een flinke fooi gaf om „on gestoord te blijven, daar zij gewichtige zaken hadden te bespreken." „Merkwaardig, merkwaardig", mom pelde de raadsheer, het hoofd schuddende. „De moordenaar liet zijn slachtoffer de noodige maatregelen nemen om met hem alleen te zijn en hij heeft u aan gesproken, mijnheer Schwerdtner Ja, zeker, hij was ontstemd, toen hij een eenvoudig vreemdeling zag instap pen dat kon misschien zijn plannen verhinderen. Daarom vraagde hij naar het doel van uw reis 1" Vervolgens moest Schwerdtner verder verhalen. „Wat? Bood hij u een sigaar aan? Om in het steeds grooter wordende incompleet aan tamboers te voorzien, is thans door den minister van oorlog be paald, dat de miliciens, die tot tamboer worden opgeleid, niet alle signalen be hoeven te leeren. Zij zullen nu alleen geoefend worden in de meest voorko mende signalen en marschen op de trom, terwijl hun ook onderricht in hoorn- blazen zal worden gegeven. Naar wij vernemen, is de leeftijd, waarop onbevaren jongelieden bij de zeemacht als licht-matroos worden aan genomen, met ingang van 1 Mei a. s. met 1 jaar verhoogd, zoodat vanaf dien datum ook zij worden aangenomen, die den leeftijd van 18 jaren reeds hebben bereikt. Centraal Bureau voor de Statistiek, Verschenen is no. LI der nieuwe volg reeks van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven „Bijdragen tot de statistiek van Nederland", en wel de „Statistiek der Gemeentelijke en Provinciale Financiën in 1902", welke zich, wat de wijze van bewerking en den inhoud der tabellen betreft, in hoofdzaak bij den vorigen jaargang dezer publicatie aansluit. In de inleiding wordt medegedeeld dat in dezen jaargang alle provinciale overzichten en tabellen met die voor het rijk eenvormig konden worden in gericht pogingen echter door den di recteur van het Bureau aangewend om met medewerking der centrale commis sie voor de Statistiek, meerdere inner lijke eenvormigheid der cijfers nopens de gemeente-financiën te bereiken, heb ben nog niet tot het gewenschte resul taat geleid. Uit de aan de inleiding toe gevoegde samenvattende overzichten blijkt, onder meer, dat het totaal der gemeentelijke schulden bij het begin van 1902 beliep f284,742,413; der provinciale schulden f 15,150,245. Gedu rende 1902 werd aangegaan door de ge meenten een totaal schuld ad f 18,121,858; de provinciën een totaal schuld ad f 1,410,290. Gedurende 1902 werd be taald door de gemeenten aan rente f9,710,059; de provinciën aan rente f 572,930. Gedurende 1902 werd afge lost door de gemeenten f 9,962,397 de provinciën f534,491, terwijl sinds 1902 het totaal der gemeente-schulden beliep f292,913,266; der provinciale schulden f 16,026,044. Dan zal de dokter wel gelijk hebben." De raadsheer greep in een bakje, dat verschillende voorwerpen bevatte en bedekt was met den gevonden zakdoek van den moordenaarhij nam uit dit bakje een kort eindje sigaar. „Bij een nader, zorgvuldig onderzoek werd dit eindje sigaar nog onder de bank van de coupé gevonden. Nu ge loof ik ook, evenals de dokter, dat de sigaren waren toebereid met een slaap middel, waardoor de moordenaar zijn slachtoffer in een Btaat van verdooving heeft gebracht. De gerechtelijke schei kundige zal ons daaromtrent zekerheid verschaffen. In ieder geval heeft de man u ook zuik een sigaar toegedachthij heeft de chloroform slechts gebruikt, toen ge voor een sigaar bedanktet, om u in zulk een diepen sluimer te bren gen, als hij noodig had voor zijn doel. Hier is de zakdoek, dien hij u over het hoofd wierp. De kerel heeft met groote koelbloedigheid en veel overleg gehan deld. Hij heeft zelfs niet verzuimd de letters uit den zakdoek te verwijderen, om elke nasporing te verijdelen. Ziet ge wel Een hoek is er afgescheurd, waarschijnlijk met de tamlen." Wordt veraoiyd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1