15 April. 1905. Werkpakken. Zaterdag No. 89. 43e Jaargang. 1905. s sïT •tbode ferkmeiïl Binnenlandsche berichten. mier Oeëtaleeril, FEUILLETON. DE DICEÏB&. S3 UN G, g n. O ë3 S3 joods- ^3 Ge et- tad vail fs,_ tot enners gelieven Tagen I iiïAKEK. Ooos, Heer en Dame met vordt gevraagd voor lage (gestoffeerd) Ceuken en omtrek Iven met prijs en en letter B, Bureau der tegenwoordige mogelijk een nette Moorstraat M 12, F EN voor heele of Breeslop B 135. LIDISNST n-Mlddelburg t.t. (R e in i s e:) y.m. irkésigen) 5.50. - v.in. 7.B5, 9,30, 12.80, 1.15, 2.—, 5.50, 7.--, 7.5'J, Mn. Z a f. 1 ra r k t 8.20. 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 15,7.05, 7.55,8.45. HAMlÊSfST. (TO ia. - 6 20 7— 10 20 1040 12 SO !-♦ 1 25* 429 5~ 6 15 ïffl 6 10 8 30 9 50 10 10 10.80 Nm 12 10 12 45 3 40 s, 05 i 35 H 80. tonkttf.. gil VLISSISUSCHB C0ÏRAJIT. Prijs per drie maanden 1.30, Franco pes' post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derselfde advertentie wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groot© letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telefoonnummer 10. Abonnemcnts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Deputaten-vergadering. Gisteren werd te Utrecht de Depu tateu-vergadering gehouden. Prof. Bavinck hield de openingsrede) getiteld„Christelijke en neutrale staatkunde." Onze Deputaten-vergadering aldus begon spreker komt thans voor de eerste maal zonder dr. Kuyper als haar voorzitter samen. Als gij, manneu broe ders, ofschoon de machtige attractie ran zijn persoon en van zijn woord ontbreekt, desniettemin in even grooten getale als anders op dezen anti-revolu- tionnairen landdag verschijnt, dan legt ut talrijke opkomst er getuigenis van af, dat niet slechts de persoonlijkheid Tan den leider doch ook de hoogheid Tan het ideaal dat wij nastreven, uw tarten van warme geestdrift gloeien doet. Het aftreden van dr. Kuyper i voorzitter brengt aan het Centraal co mité en aan de deputaten-vergadering een groot verlies. De verandering, daar door ingetreden, is principieel zóó ge wichtig, dat haar gevolgen nog niet zijn te overzien. Zij wordt echter op dit oogenblik nog niet zoo diep gevoeld, wijl do reden die onzen voorzitter tot aftre den bewoog, van verblijdenden aard is. Het stemt dan tot groote blijdschap, als we zien dat onze mannen broeders op een dag als deze uit alle oorden des lands zijn saamgekomen om eikander weer hou en trouw te beloven, want de strijd zal fel zijn, ernstiger en hef tiger nog dan in het jaar 1901 Het is voor het liberalisme, in de veelheid zijner schakeeringen, de vraag van het erop of er onder, de quaestie van te zijn of niet te zijn. Indien het winnen mocht, dringt het misschien voor lange jaren de christelijke secte terugin dien het daarentegen veel verliest, valt het waarschijnlijk voorgoed in verschil lende groepen uiteen. Uitvoerig gaf spreker hierna een overzicht van het verloopen vierjarig tijdvak. Hierna besprak prof. Bavinck de houding der oppositiepartij en zeide o.a,, dat van al wat het Kabinet zegt en doet, van de Speet- en de Vaccine- wet, van Post-en Zondagswet, van Snel- ninrgeschut en Overijselsehe quaestie, van bestuursdaden en benoemingen, van interviews en uitstapjes, van alles en van nog wat, een wapen wordt gesmeed om dit ministerie in zijn leven te treffen, en daarop is dan ook alles aangelegd, hit Kabinet moet weg het is een on gehoorde stoutigheid dat het regeeren durft en dat het regeeren kan. in het vrije Nederland behooren op de kussens alleen de mannen te zitten die van on verdacht liberalen huize zijn. Het is deze antipathie tegen het christelijk Kabinet en deze lust om zeiven weer het roer van Staat in handen te hebben, die de verdeelde liberalen opnieuw tot oenheid hebben gebracht. Zij begrepen dat zij, om bij de aanstaande Juni- van RAOUL AUERNHEIMER. 10 3.) Hij noemde dien, schijnbaar zonder tadruk, maar met loerenden waarne- tiersblik. Juisthij had haar niet onderschat. De dichter vroeg zij opgewonden. De dichter lachte hij geblaseerd. Dadelijk begon zij te praten over zijn hoeken, die ze natuurlijk alle gelezen had. Hij was daardoor niet verrast, nam haar geestdrift toegevend en geduldig °P- Toen zij pauzeerde, vroeg hij Is u getrouwd P Hij scheen gewioht aan die vraag te hechten, en daar zij al heel netjes bezig was, loog ze verder Ja 1 Wat is uw man - Boekhouder, zei ze bedroefd stembus eenige kans van slagen te heb ben, met terzijdestelling van de ge schillen zich aaneen moesten sluiten en een bloe moesten vormen, zooals de partijen in Frankrijk deden toen zij meenden dat de republiek in gevaar was. Spr. hesprak hierna de coalitie van de Lib. Unie en den Vrijz.-dem. Bond. Hij eindigde met te zeggen dat de werkkracht die het ministerie getoond heeft te bezitten, waarborgt dat het bij verlenging van leven volbrengen zal wat het belooft. Bewarende den schat van ideëele goederen, dien het voor geslacht ons heeft nagelaten, ziet het vooruit in de toekomst en begrijpt het de taak waartoe de ernst onzer tijden roept. Het is geen ministerie van behoud maar van vooruitganggeen partij ministerie maar opkomend voor de be langen van heel het volk, van al zijn standen en rangen het is een cliristeljjk, daarom een vaderlandsch, een Neder- landseh, een nationaal Kabinet. Het ongeloof is van buiten af geïmporteerd en de neutraliteit is een uitheemsch gewas, maar het geloof is de kracht onzer vaderen geweest. Het was de oor sprong van onze republiek, de wortel van onze burgerdeugd, de waarborg van onze eonstitutioneele vrijheden. Dat ge looft legt ook ons den plicht op en ver leent ons tevens den moed en de kracht om bij de naderende stembus den strijd aan te binden tegen allen die ons volks leven nog verder doordringen willen met den neutralen geest. Houdt daarom moedig en fier uw christelijk vaandel omhoog Laat wapperen de driekleur DodOranjeNederland Na de rede van prof. Bavinck kwam ter tafel de zaak Staalman. De voor zitter wilde weten wat hij precies aan Staalman heeft, omdat hij eensdeels zich als anti-revolutionair uitgeeft, en dan weder zich presenteert als voorzitter der christen-democratische propaganda- clubs. De heer Staalman verkreeg daarop gelegenheid om zijn houding toe te lichten. De voorzitter is er niet over voldaan. De heer Staalman wil een partij in de partij vormenen dit kan niet worden toegelaten. Spr. constateert, dat de chr.- democraten eigenlijk met hun figuur verlegen zijn. Spr. stelt daarna een motie voor, waarin de vergadering er bij de de christen-democraten op aandringt, scherp te doen uitkomen wat zij eigenlijk wensehen. Hierna sprak nog de heer Heemskerk, die meende, dat de heer Staalman beter had gedaan zich ter bevoegder plaatse over zijn grieven te beklagen dan met het in beginsel vormen eener nieuwe partij. Hierdoor maakte hij van de eene fout (als het er een was) weder een nieuwe. De vergadering', tot welke de pers geen toegang had, was zeer druk be zocht de groote zaal van „Tivoli" was geheel gevuld. Ook in het „Geb. v. K. en W.", waar de heeren Talma en Heemskerk spraken, was veel publiek. Leest hij ook mijn boeken Hij 1 klonk het minachtend. De dichter zag haar nadenkend aan, met een vorschenden blik. Toen vatte bij haar hand. Weet u, aan wie u mij herinnert. Nu? Aan een vrouw, die mij voor tien jaar zeer, zeer lief was. Wat zegt u 1 U herinnert zeker elke vrouw aan een andere vroeg zij lachend, en liet daarbij zeer mooie, blinkende tanden zien. De vraag beviel hem en de tanden ook. Ja knikte hij, melancholiek glim lachend maar dat hindert niet. Men heeft dubbel lief in het heden en in de herinnering. En men is dubbel tee- der Na een poosje ging hij voort Ja, voor tien jaar Ik was toen arm en onbekend, maar veel gelukkiger. Zij had uw haar, uw oogen Dus ze was donker Beslist brunette. Een jong meisje Ingekomen was een schrijven van den „Bond van Ohi-.-dem. Prop. clubs", hou dende het verzoek in enkele districten chr.-dem. candidaten te candideeren. Huldetelegrammen werden verzonden aan H. M. de Koningin, aan minister Kuyper en nr. A3, baron Mackay. De motie waarin de heer Staalman werd uit- genoodigd te zeggen wat hij precies wil, werd met zitten en opstaan aangenomen. Volgens een mededeeling van een der bestuursleden zou de zaak-Staalman op de vergadering verder niet behandeld worden. De vergadering heeft tot voorzitter van het centraal comité gekozen prof. Bavinek, die de benoeming aannam. Na de pauze werd aan de voorstanders van kiesrechtuitbreiding gelegenheid gegeven om hun gedachten hierover uit te spreken. Tot de woordvoerders be hoorde de heer Staalman, die een uur sprak. De vergadering besloot zich tegen kiesrechtuitbreiding te verklaren. De vergadering eindigde te halfvijf. De naderende stembusstrijd. Een paar maanden nog slechts schei den ons van de Juni-stembus, en nog zijn in vele districten slechts voorloopige candidaten gesteld. De Liberale Unie is er niet in geslaagd over de gansche linie de eenheid der vrijzinnigen, van oud-liberalen tot vrijz.-democraten toe, tot stand te brengon. In Alkmaar hebben nu de vooruitstrevend liberalen, onder aanvoering der vrijz-dem., de hand dei- verzoening uitgestoken zij zijn bereid daar het aftredend (oud-liberale) lid jhr. Van Foreest te steunen, mits in Gro ningen en Deventer tegenover den tredend vrijz.-dem. geen ander liberaal candidaat wordt gesteld. Dat heeft het „Vad." met vreugde begroet: dat over leg „moet voor heel het land gelden". Volgens het „Vad," toch staan „de kansen op een overwinning dor linker zijde zoo mooier zijn tal van districten waar een clericaal door een liberaal kan vervangen worden". Daarom wekt het blad op tot concentratie van alle krachten en het hoopt, dat de oud liberalen er toe zullen meewerken dat men naast, niet tegenover elkaar, voor de vrijzinnige beginselen zal strijden. Ook de „Zutph. Ct." wekt tot eendracht op als de liberalen het willen winnen, zegt ze, „moeten ze beginnen met hunne onderlinge verschillen te laten rusten", hunne „persoonlijke en fractie-stok paardjes op stal zetten". Want zooals het nu gaat „versterkt men de macht van den vijand". Geven zij de begeerte niet op om „eigen haantje te doen koning kraaien", dan „kunnen de libe ralen fluiten naar de overwinning, die de aanvankelijke eendracht in uitzicht stelde". Zooals men weet hebben de christen democraten een poging beproefd om de kiesrecht-quaestie te doen behande len, en de partij te winnen voor een grondswetsherzioning om tot huismans kiesrecht te komen. Daar wil de anti rev. „Rotterdammer" niets van weten. Al staat huismanskiesrecht op het pro- Een vrouw 1 Mathilde werd plotseling nadenkend. Zij had zich kunnen verheugen, dat ze hem zoo goed beviel, maar zij kon zich niet verhelen, dat hij haar nu reeds, nog eer hij haar kende, op reis naar hun eerste ontmoeting, bedroog, en wel dubbelin het tegenwoordige en in de herinnering. Want 't was duidelijk, dat hij voor tien jaar niet alleen op een blond meisje, maar ook op een zwarte vrouw verliefd weest was. En zij bleef nadenkend, door smarte lijke teleurstelling gekweld, terwijl hij voortging, haar 't hof te maken, discreet en op goeden toon, met weeke, warme, gevaarlijke woorden, die zoo goed allo kronkelwegen kenden, welke naar vrou wenharten voeren, wijl ze die al dik wijls gegaan warén. Toen de trein het station binnenreed, waar zij elkaar zouden vinden, hield hij plotseling stil en keek uit 't raampje. Zij bleef zitten en vroeg Heeft u hier misschien een ont moeting gram van 1878, „sedert is de census zoovele malen verlaagd, dat hetgeen er over die census-verlaging in staat, zijn waarde totaal heeft verloren". Wel zal dus het artikel gewijzigd j worden, waartoe opzettelijk een deputa- j tenvergadering bijeen zal komen, maar nu bij de stembus te komen met een j program van actie als de christen-demo- craten willen, acht de „Rotterdammer" „zeer ongeraden."Ook van de „blanco"- leus der Unie-liberalen en vrijz.-dem. verwacht het a.-rev. blad weinig heil. Van kiesrechtuitbreiding „willen de roomschen niets weten, de a.-rev. achten den tijd niet gunstig, de chr.-hist. heb ben er geen hart voor, de oud-liberalen griezelen er van, deliberalen roepen „blanco", alleen de vrijz.-dem. en de socialisten willen regelrecht af op alge meen kiesrecht". De „Stand." betuigt haar afkeer van het blanco-artikel als leus volgenderwijs In 1894 heeft men „Ook onder onze medewerking, omgekeerd de quaestie van het kiesrecht voorgesteld, en het droeve resultaat is geweest, dat we op het stuk van het kiesrecht een blauw tje liepen, en dat de sociale hervormin gen tien jaren werden uitgesteld. I)it wrak blijve een baken in zee. De ezel wijsheid, die zich liefst voor de tweede maal aan denzolfden steen stoot, kan in de politiek geen opgeld doen. Weer dien weg opgaan, zou tot niet anders leiden, dan tot een weer-optreden van de liberalen, tot schade van het Chris telijk onderwijs, tot een uitstel en af stel van de sociale hervormingen, en ten slotte, uit wanhoop, tot een mee gaan van den grooten hoop met alge meen stemrechtdat is, tot een voor goed prijsgeven van heel onze anti- revolutionnaire staatkunde. Het a.-rev. orgaan wekt, zijn lezers tot eensgezindheid op in een artikel „De dreiging" getiteld de tegenpartijen toch „treden tegen ons op" met een dreiging „die een hoogst ernstig krakter draagt." De schoolstrijd, door de liberaien her nieuwd, is slechts middel „om weer meester van het bewind te worden, en, hebben ze dit eens heroverd, hun druk zoo zwaar op ons te leggen, dat de oude verdrukking terugkeert". Journalistenkring en politiek. Het „Centrum" dat dr. Kuypers uit lating over de pers niet in bescherming wil nemen, verwijt aan sommigen onzer collega's dat zij, den minister vereen zelvigend met den ex-eore-voorzitter van den Journalistenkring, de politiek in dien kring brachten. Tegen deze voorstelling dient gepro testeerd te worden, zegt „Land en Voik" en het Ilaagsche blad voegt daaraan het volgende toe Minister Kuyper heeft, aan de groene tafel plaats nemende, heel wat oude plunje afgelegd,maar bleef daadwerkelijk journalist. Een hoedanigheid, die hem trouwens veel beter paste. Menig artikel, menige driestar in de „Stand", sedert Juni 1901 draagt onmiskenbaar zijn signatuur. Verrast zag hij om. Hoe weet u dat Een man als u Zich van 't raampje afwendend, vroeg hij Vindt u dat onaangenaam Volstrekt niet Maar als men een vrouw wil behagen, weet u, dan moet men haar in het geloof laten, dat zij de eenige is voor 't oogenblik althans Hij nam glimlachend haar hand en kuste die. Toen spiedde hij nog eens op 't perronen daar geen blondine te zien was, schoof hij 't gordijntje voor 't venster en zei Ik stap niet uit. Wat kan mij dat domme kind schelen 1 Vertel mij eens wat van dat domme k-ind. En terwijl de trein voortraasde, ver telde hij van zijn correspondentie met dat dametje in de provincie, over wie hij zich vroolijk maakte, en het domme kind luisterde vol aandacht en werd zóo nadenkend, dat de tranen haar in de oogen kwamen. Maar dit merkte Van de pers sprekend op zoodanig roerende wijze als dr. Kuyper deed, bekladde hij 't vak waarin hij zoovele jaren als primus inter pares werkzaal» was, smaadde hij de vakgenooten die hem het gestoelte dei' eer in hun midden waardig keurden. Hij maakte zich de hoogste onder scheiding, die de kring had aan te bieden, onwaardig. En hij heeft dit gevoeld en erkend door zelf het eere-voorzitterachap va» den Journalistenkring neder te leggen. Technischs Hocgeschccl. Blijkens het onderzoek in de afdee- lingen in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1905, waren eenige leden van oordeel, dat de indiening van dit wets ontwerp getuigt van weinig deferentie voor de Eerste Kamer der Staten Ge« neraal, die de Ilooger Onderwijswet nog niet eens in openbare behandeling heeft genomen, Van andere zijde vond die bewering tegenspraak. Opgemerkt werd dat ook nu weer de raming der omzetting van de polytechnische school tot technische hoogeschooi achterwege is gebleven. Men hoopte dat de regeering die alsnog geven zal. Men keurde het af dat de regeering weder bij suppletoire begrooting ver hooging van bezoldiging van ambtena ren vraagt. Men kwam er tegen op, dat de regeering f 10,000 aanvraagt zonder dat een specificatie wordt ge geven. Men verzocht die alsnog te ont vangen. Gevraagd werd ook welke voortaan de positie en do bezoldiging van do leeraren aan de polytechnische school zal zijn, die niet zullen worden benoemd tot hoogleeraar aan de technische hooge schooi en voor wie geen plaats meer schijnt te zijn in de nieuwe organisatie. Ook werd gevraagd hoe het voortaan zal gaan met de vacantiegelden, dio te Delft de hoogleeraren nog steeds ge nieten als leden van de commissiën door wie eind-examens der polytechni sche school worden afgenomen. Naar men meende is er alle aanlei ding om den post op de begrootiDg, waaruit die gelden worden gekweten, vermindering te doen ondergaan. Tegen een verhooging met f 2000 voor de feestviering bij de voorgenomen plech tige inwijding rees van verschillende zijden bezwaar. Vele leden hadden er te meer bezwaar tegen omdat hier van een eigenlijke raming geen sprake is. Andere leden achtten financieelen steun van rijkswege bij zulk eene plechtigheid alleszins gepast. Piakzegels. Het plakzegel van 5 cent, voor han delspapier en qnitantiën, zal met ingang van 1 Mei a.s. verkrijgbaar worden ge stel aan alle post- en bijkantoren der posterijen. Tot heden zijn die zegels, behalve bij hij niet. Toen zij te Linz uitstapte, gaf ze na tuurlijk haar woord, dat ze over een week hem te Weenen bezoeken zon. Doch er verliepen drie weken, zonder dat zij iets van zich liet hooren. Waarop de dichter het portret der blondine weer opdolf en tot de ontdekking kwam, dat het toch een allerliefst gezichtje was. Daarna schreef hij haar een teederen brief en vroeg om opheldering over haar wegblijven. Na eenige weken kwam haar ant woord, waarin zij kort en vormelijk verzocht, hare brieven en portret terug te zendenzij was verloofd en zou binnenkort trouwenmet een boekhouder te Linz. Daags daarna kwam een paketje, aan- geteekend. Er stond op „Brieven zonder waarde." De dichter was „beleedigd." INDE.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1