m zoon van den houtvester. iartr, Zaterdag 8 April, ■Lippens No. 83. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. '161, UCft EEflST. ran «TUKJES EN, PEE- p r ij z e n. velend, MD EE* 3woon ge- eds verach r. RG, n uur tot ilamykade .TEE- iehou- 'ng. Le- espijkerde aast weg- eggen van wordt niet r a t i s. 3.75. uis KERK. HST )urg t.r. ae:) v.m. 5.50.-■ .55, 9.80, 15, 2.—, 7.50, imari t iO, 10.15, 05, 2.50, .55, 8.45. i 20 7- - 20 1040 -•125* - 6 15 10 6 80 10 10 30 10 12 45 05 4 35 0. 3*1 VLISSMKüSCHE COITRANT Prijs per drie maanden f 1.30. Ïïaneo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERT ENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Yerschynt dagelyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Van goederhand wordt medegedeeld jat er dusver nog geen reden is om verandering te brengen in bet aanvan kelijk plan om de leden der Eerste Ka mer eerst na Pasehen bijeen te roepen tot behandeling der Hooger-Onderwijs- wet en andere alsdan aanhangige wets ontwerpen. Be Pciesolia ohristelijk- historischen en de kerks lijke coalitie. „De Banier," orgaan van den Bond van kiesvereenigingen op christelijk- historischen grondslag in Friesland, zegt, jat het antwoord van de antirev. partij op de motie der Friesche christelijk- historischen van 6 Februari jl. eindelijk inkwam en moeilijk anders dan hoogst onbevredigend kan heeten. Het blad schrijft daarover het volgende Wij vraagden in onze motie Ruim ook ons beginsel een plaats in. Als wij samenwerken moet er ook met ons ge- nd worden. Wij vraagden dat, door de ervaring m de bijna verloopen periode geleerd en omdat juist onze Fr. Bond in het geval verkeert, dat hij vooraf waarborg daarvoor moet vragen. De christ.-hist. partij en de roomschen behoeven dit niet te doen. Het aantal van hun vertegenwoordi- is groot genoeg om, zoo noodig, in de Kamer zelf tot rekenen met hunne elens te dwingen, in welke gunstige positie onze bond niet verkeert en ook in een nieuwe Kamer nog wel niet zal komen. Vandaar onze vraag naar waarborg voor hetgeen, in geval van coalitie, naar regels der eenvoudigste billijkeid mocht geëischt. Het antwoord der a.-r. partij nu houdt verklaring in, dat men elkanders program van beginselen wil eerbiedigen, wat men natuurlijk doen kan, zonder er in de practijk mee te rekenen en dat iedere partij zelfstandig hare candi- q zal stellen, zooals dit ook reeds ia 1901 geschiedde. Maar verder verwijst het naar art. 3 en 4 van het antirev. program en meent bat daaruit genoegzaam blijkt, dat de antirev. partij de chr. beginselen op politiek terrein wil toepassen, zoodat er i sprake van zijn kan, als zou zij bet neutraliteits-standpnnt innemen. Het spreekt vanzelt, dat dit antwoord niet dienen kan als basis van samen werking. Deden wij het, wij zouden moeten toestemmen, dat ons beginsel Bewerkt door AMO. 74.) In gezelschap van Serafine had Ger trude de reis naar het Zuiden aanvaard, ïoodra de dokter dit had veroorloofd. Trouw en zelfopofferend was zij op haar 1 gebleven, ook nadat Serafine op aandringen van Dorn, naar Segefeld was iggekeerd om met hem in het hu- I welijk te treden en een gelukkig leven la de houtvesterswoning te beginnen. Gertrude en George moesten de ver ruiling van hun hartewenseh tot betere Wen uitstellen, daar Gertrude haar auster niet kon verlaten. Melitta was grillig, huiverig en lastig als een klein kind geworden. Den eenen dag ver- wenachte zij Melnik die haar alles had ontnomen rijkdom, eer en aanzien. Zij schold op hem, omdat hij zijn vrouw en I kinderen tot uitgestootenen had gemaakt, zich in het vaderland niet meer Jonden vertoonen, ja tot bedelaars, die afhingen van de genade van haar zuster, 'o weldra moede zou zijn hare weldaden i haar te verspillen. Den anderen dag I ^klaagde zij hem, verlangde naar hem j ®n deed Gertrude de bitterste verwijten, wt zij hem verraden en in het verderf waardeloos was en dat wij zelf geen recht van bestaan hadden. Meegaande op dezen voet met de andere partijen, zouden wij gewillig de palfreniersplaats achter op het rijtuig gaan innemen, nu ons de ons toekomende plaats in het rijtuig niet werd inge ruimd. Het kan evenwel, naar wij meenen, haast niet anders of dit antwoord moet voortspruiten uit een misverstand om trent beteekenis en bedoeling van de 6 Februari aangenomen motie, waarom men onzerzijds wel genoodzaakt was alsnog pogingen te doen dienaangaande zekerheid te verkrijgen. Er hangt toch te veel van hetgeen gevolg van dit antwoord zou moeten zijn af, om ook maar een oogenblik de mogelijkheid van een misverstand te dulden. Met verlangen en niet zonder hoop zien wij den uitslag van dat pogen binnen enkele dagen tegemoet, ons daarin bij voorbaat verheugende, dat bij dezen gang van zaken, wat ook de uit slag zij, moeilijk kan ontkend, dat de Friesche Bond het alleruiterste deed om de samenwerking, zoo mogelijk, te handhaven. Een reden te meer voor het alsnog trachten naar de zoo noodige klaarheid lag daarin, dat ook de besprekingen met de chr.-hist. partij nog niet een eind-stadium bereikten wat evenwel niet belet, dat aan dezen voorloopigen toestand en het voortduren daarvan ernstige bezwaren verbonden zijn. "Want de tijd verloopt. Dringend noodig wordt het, dat maatregelen voor de aanstaande verkiezingen worden ge nomen. Zeker van deze overtuiging uitgaande, ging men van antirevolutionaire zijde reeds, zonder ons daarin te kennen, zijn gang en stelde men candidaten b.v. in de districten "Weststellingwerf en Fra- neker. In afwachting van den nu zeker spoedig komenden eind-uitslag der be sprekingen dient daarom ook onzerzijds gehandeld. Minstgenomen in de districten tot heden door een candidaat der linkerzijde vertegenwoordigd, stelle men, met den meesten spoed, voorloopig candidaten, en dit niet alleen in Friesland, maar ook in Holland. Welke de koers dan zij, die straks moet gevolgd, men is dan toch zooveel mogelijk gereed. Alle man op zijn post en zoo noodig .klaar om te wenden." Telephaonnuminer 10. dammer" over het „Handelingen"-ver- bod in Assen, waardoor de „sprookjes, verzinsels, vertellingen, verhalen, die alle ten doel hebben om aan ons mi nisterie een hak te zetten, weer met één zijn vermeerderd". Het blad zegt, meenehde, dat het „op komst" zijn van „do Standaard" in de onderofficiers-cantine onjuist is het is echter, aldus zegt „Land en Yolk", wel degelijk een feit gebleken „Zoo blijft er van het verhaal niets anders over, dan dat ergens iff een onderofficiers-cantine de „Handelingen" zijn afgeschaft, j Wel een gewichtig feit om het Ka binet mee te bestoken Doch we leven in een tijd, waarin alles mogelijk is. Tot de flauwste bestrijding van een ministerie, die men zich kan uitdenken, toe." Het genoemde Haagsche liberale blad schrijft naar aanleiding hiervan Tegen een dergelijke voorstelling der zaak dient met kracht geprotesteerd. Ja, indien werkelijk „ergens" in een cantine de „Handelingen" waren afge schaft, bijv. omdat de bezoekers van die cantine er geen belang meer in stelden, dhn ware dit al een heel be lachelijk wapen tegen het Kabinet. Maar hier staan we voor een gansch ander geval. Hier heeft men te doen met een „verbod van hoogor hand" om onderofficieren te doen lezen, wat er in 's lands vergaderzaal is gezegdeen verbod naar aanleiding van de behan deling van een onderwerp, dat de lezers van „Handelingen" juist en in het bij zonder interesseerde. Dit nu blijven wij in hooge mate bedenkelijk achten. En nu kan men daarover anders denken dat kunnen we eerbiedigen maar bet voor te stel len, alsof de „Handelingen" hier een voudig zijn „verdwenen", zonder te erkennen, dat dit een gevolg was van een „bevel van hooger hand", en zoo doende den schijn te verwekken, als had men hier louter te doen met het opzeggen van een blad, dat de geabon neerde niet meer wenscht te lezen dat heeft toch heel veel van opzettelijke misleiding. Een wijze van voorlichting, die wij van de „Rotterdammer" niet gewoon zijn en die wij hopen, dat zij zich, ook ter wille van een bevriende jregeering, niet tot gewoonte zal maken Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Militairs censuur. Onder het opschrift „Weer wat nieuws" driestart de anti-rev. „Rotter- gestort had. En voortdurend verwenschte zij haar eigen leven, dat toch geen vreugde meer kon bieden. Te vergeefs trachtte Gertrude met haar te redeneeren alle vermanen en smeeken bleef vruchtelooszij was daar even doof voor, als voor het vroolijk gepraat en de liefkoozende woordjes van haar kinderen. Haar grenzenloos egoïsme, dat vroeger meer den schijn had van goedige inschikkelijkheid, uitte zich nu in voortdurend jammeren en klagen over haar lot en in een ontevredenheid tegen iedereen. Te Nervi, een omgeving vol prachtig natuurschoon, wilde zij niets zien van den helderen, blauwen hemel, van de spiegelende zee, van den prachtigen plantengroei der zuidelijke landen. Ter wijl buiten de zon heerlijk scheen, lag zij den geheelen dag te bed en weigerde te eten, verwaarloosde haar uiterlijk, en alle belangstellende moeite beant woordde zij met zwijgenden tegenstand. Had zij eerst haar kamer en bed niet willen verlaten, later kon zij dit niet meer haar krachten namen snel af. Zij stierf aan hartzwakte, verklaarde de Duitsche dokter, dien Gertrude nog in de laatste dagen raadpleegde. In gezelschap der wees geworden kinderen keerde Gertrude met Melitta's lijk naar Hannover terug. Zij betrok nu toch weder haar woning in de stad. Haar droefenis was te groot om nu reeds in het huwelijk te treden, en ook de troost, George te zien, viel haar niet 1851 te Laren in Gelderland geboren, studeerde te Utrecht en promoveerde aldaar op proefschrift: „De gevangen schap van den apostel Paulus." Zijn eerste standplaats was Warnsveld ver volgens stond hij te Lieerde, Rotterdam, Ellekom en Dordrecht, en nu siuds enkele jaren te Heemstede, de oude pastorie van Beets. Wetenschappelijke bijdragen van zijne band verschenen in het mede door hem opgericht en gere digeerd „Theologisch Tijdschrift," ter wijl zijn stichtelijke werken „Het hoofd stuk der Liefde," „Beter dan Robijnen" en „Yoor donkere Dagen" enkele her drukken beleefden. Bovendien was bij redacteur van den „Zondagsbode". De hoogleeraar die als kanselredenaar ver maardheid geniet, behoort tot de ethisch- irenische richting. Het is zeer waar schijnlijk dat dr. Jonker de benoeming zal aannemen. Ned. pensioenpartij. Het orgaan van den Bond van Staats- pensioneering, deelt mede dat deze 1 Januari telde 170 afdeelingenmet 12,496 leden, benevens 217 algemeene leden. Bovendien waren er 40 bonden en ver- eenigingen hij aangesloten met een ge zamenlijk ledental van pl. m. 17000, zoodat in het geheel 30,000 personen in ons land deel uitmaken van deze partij. Vlissixigen, 7 April. Sen nieuws hoogleeraar. Tot kerkelijk hoogleeraar te Gronin gen is benoemd dr. A. J. Th. Jonker te Heemstede. De nieuwe hoogleeraar werd 12 Sept. dadelijk bij haar aankomst ten deel. Hij bevond zich in Mecklenburg op een groot landgoed, waar hij zich met ijver toe legde op de landbouwkunde. Op raad en volgens den wensch van den heer Bauer, was een gedeelte van Gertrude's groot vermogen belegd in landerijen, alle zoodanig gelegen, dat de Godeberg het middelpunt was geworden van een landgoed met vruchtbare akkers, hout en wildrijke bosachen en een schil derachtig gelegen meer. Op dit landgoed zouden George en Gertrude als meesters heerschen. Op een helderen, zachten September dag werd het z vaar beproefde jonge paar in de kleine kerk te Malente door den band des huwelijks vereenigd een kleine schaar van innig bewogenbrui loftsgasten woonde deze plechtigheid bij en schaarde zich later om het bruilofts maal, dat Dorn en Serafine den jong gehuwden en hunne gas' m in de hout vesterswoning hadden aangeboden. De tafel was rijk versierd m<it bloemen van juffrouw Eltester, en da ,n'^an namen al haar kinderen plaats o .^onstance, de tweelingzuster van Ser: i,ruji-w'as over gekomen om bij het h,. .rijk van haar geliefden broeder tegenwoordig te zijn. De heer Bauer zat naast Gertrude, links naast hem zat Dorn, terwijl juffrouw Eltester naast haar zoon had plaats ge nomen. Ook waren daar Melitta's beide dochtertjes, die gelukkig nog slechts in den droom aan vader en moeder dachten en thans int de fraai getooide bruid haar Natuurkundig Gezelschap. OorlogvoerenBijna ieder leest dagelijks meer of minder over oorlog, ware en valsche berichten illustraties staan wekelijks vol met afgrijselijke „beelden uit den oorlog." Beter kon men die noemenbeelden, gelijkende op die, welke in den oorlog voorkomen, want waarschijnlijk worden de meeste „beelden" op verschillende drukkerijen reeds gefabriceerd, voordat de feiten plaats hebben. Men kan toch niet aannemen, dat iedere Rus of Ja panner met een camera in zijn zak loopt en vóór het eventueel doorstoken worden aan zijn tegenpartij vraagt „Och, vriend, willen we daar even een „kiekje" van laten maken Omdat we dan dagelijks over oorlog voeren allerlei dingen lezen, waarvan leeken weinig of geen begrip hebben, nam het bestuur van het Natuurkundig Gezelschap gaarne het aanbod van den heer de Reede, kapitein der infanterie, aan, om een voordracht te houden over „de moderne wijze van oorlogvoeren-." De uitvinding van het buskruit moeder zagen. De kinderen zouden als lid van het Dieuwe huishouden worden beschouwd Gertrude en George hadden elkaar be loofd dat zij voor die twee beklagens waardige wezentjes zouden zorgen, alsof het hun eigen kinderen waren. Zij hiel den die belofte ook, toen in het fraai verbouwde eu vergroote heerenhuis op den Godeberg kinderen opgroeiden, die nog meer recht op hunne liefde en zorg hadden. Immers, Gertrude had het uit sluitend recht op deze ouderlooze meisjes voor een aanzienlijke som geld gekocht. Melnik was veroordeeld tot verschei dene jaren tuchthuisstraf. Nadat die tijd verstreken was, liet Gertrude hem een groote som aanbieden, onder voorwaar de dat hij bij notariëele akte afstand zou doen van alle rechten op zijne kinderen en Duitschland zou verlaten, zonder een poging te doen om hen weer te zien. Melnik nam dadelijk dit voorstel aan. en zoodra de poort van het tuchthuis voor hem geopend was, verliet hij zoo spoedig mogelijk Europa. Hij was na melijk niet zeker, of zijn schuldeischers nog geen aanspraak zouden kunnen maken op een gedeelte van het vermo gen, dat hij pas in handen had gekregen. Wel had de oude woekeraar Kretsch- rnann zelfmoord gepleegd, uit wanhoop over de honderdduizenden, die hij aan Melnik had verloren, maar zijn zoon zette de zaak geheel op denzelfden voet voort. Deze laatste dacht er echter niet bracht na verloop van jaren een ge- heele ommekeer in de wijze van oor logvoeren. Het buskruit deed als ex- plosiestof dienst in metalen vuurmonden, die steenen kogels eenige honderden meters konden wegslingeren. Geleidelijk ging men er toe over die vuurmonden, die aanvankelijk vaak kunststukjes van gietwerk waren, te verbeteren, richtmiddelen aan te bren gen, en het kaliber of de middellijn van het inwendige van den vuurmond zoodanig te verminderen dat een vuur wapen verkregen werd, geschikt om door éen man te worden medegevoerd. Deze eersie vuurwapenen hebben met tegenwoordige repeteergeweren be langrijke punten van verschil, n.l. in juistheid van schieten, dracht, wijze van inbrengen der lading en projectiel, en ontstekingswijze. Kon voor ongeveer 400 jaren een geoefend schutter een tiental schoten per dag afgeven, met de tegenwoordig in gebruik zijnde ge weren, wordt dit aantal ongeveer 15 per minuut. Hadden aanvankelijk alle geweren een afzonderlijken kogel, een buskruit- lading en een ontstekingsmiddel, tegen woordig vindt men meestal deze 3 zaken tot één vereenigd „de eenheidspatroon." Dat het metaalgieten in de 14de eeuw reeds met succes werd uitgeoefend, blijkt te Gent, waar op de Vrijdagmarkt nog te zien is, een kanon, „Dolle Griet" genaamd, hebbende een kaliber van 64 c.M. en een gewicht van 16400 K.G. Het stuk dateert van 1382. Alvorens over te gaan tot de behan deling van projectielen, voortdrijvende stoffen enz., werden enkele lichtbeelden vertoond, voorstellende een veldvuur- mond op affuit met voorwagen, een achterlaadkanon en een gladde mortier, teneinde de verschillende onderdeelen aan te wijzen en te noemen. De samenstelling van het buiskruit werd nu besproken verschillende soor ten waren aanwezig, die vooral afwijken in korrelgrootte. De soort van vuurmond, waarvoor het kruit gebruikt wordt, be paalt voornamelijk die korrelgrootte. Bij de ontbranding van het kruit ontstaat een verbazende druk van binnen naar buiten, waartegen de vuurmond moet versterkt worden. Krupp paste ringen en mantelringconstruetie toe ten einde op economische wijze een tegendruk te voorschijn te roepen. Dit stelsel werd evenwel reeds min of meer toegepast onder Gustaaf Adolf van Zweden, wiens leêren kanonnen bekend zijn. Kanonnen worden ook wel omwikkeld met staal draad„staaldraadkanonnen." Een na deel van het zwarte buskruit is de groote rookvorming. Daarom heeft men aan, Melnik lastig te vallen, en zonder bemoeilijkt te worden kwam bij in Amerika aan. Daar verdween hij in den grooten menschenstroommen heeft nooit weer iets van hem vernomen. Mijnheer Bauer had een kleine be zitting gekocht, niet ver van den Gode berg gelegen. Hij vertoefde daar gedu rende de zomermaanden, en maakte dan wel eens lachend de opmerking, dat de oude juffrouw Eltester een twistappel was geworden tusschen hare kinderen. Ieder wilde haar gaarne bij zich hebben, zoodat zij soms schertsend dreigde, dat zij naar Hamburg zou gaan, waar Con stance sedert eenigen tijd met een koop man getrouwd was. „O, daar maakt ge ons niet bang mee", antwoordde George dan lachend. „Ge kunt toch ons bosch en uw bloemen niet ontberen." „En die zijn het mooist op Segefeld," riep Dorn dan. „Al heb jelui op den Godeberg grooter tuin en broeikasten, alles tiert en bloeit toch nergens zoo mooi als in de houtvesterswoning." „Of zij hier is, of daar, dat staat gelijk", oordeelde Gertrude dan om den strijd te beslechten „wij hebben moeder nog, wij hebben haar liefde, die in da nood is beproefd geworden." EINDE

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1