ike Starni jsrsrereenig. De zoon van don houtvester. Ivertentiën oordeel No. 79. 43e Jaargang. 1905. 41 April. BinnenlaniMe berichten. FEUILLETON. aaisff. Telephaonnummer 10. lissingsn ■t tot 1 April. LLES: ?b. Franse, z. Nil's, d. - E. vialJ Oranje geb. Broef van Dee, z. Steur, d. D' Voeding®, itmiddel beid, Slijm-, Be- I jat, Hals-, Borst- oh- en Kinkhoest ^^^eyen van bloed, in de beide ee versterking van n reconvalescen- dsoke ÜSTHOÜIG, e'en ia de geheele 1 en eenig. frijgbaar in fles- I—en 4 65 capsule met on- npel. >or Nederland MUütiJUS.Ï dd. en Zere- Vliseinzen bij J. G. H. DOM 'S, Bellaiaytade oea bij de Birma J- P. VAN DER i'-] L. .lm'. BELSMiddel- IVESXEIN. Bureau der Jlourant" be- -t de plaat- ertentiën de Velde Jr., tgfcsr&am. |der Eerste Hypo- >ft 32/, en 4 pCt, te bekomen bij OOK Jzn., iuskenfltrsat (ta phterlappen f 1.20 f 0.80 'enredigheid. TW 8CHOEN- af f 3,50. end, l/d Tonnen brug. OCH." belast zich als t uitvoeren van ^e^bed lening. Fit «Personeel LANDSCHE en ZEN wordt be en bunnen a .Onderlinge «ligen 's-Grayenhage, ;en te bekomen 'IEER, Rök». SCHE COURAST Prijs per drie maanden f 1.30. ¥ïanco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij dep Uitgever F. YAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advcrtentiën op zeer voordeelige voorwaarden. «In hst buitenland." In de door dr. Kuyper voorgelezen regeeringsverklaring ten antwoord op de interpellatie-Van Kol, werd o. a. medegedeeld, „dat nimmer door den minister van binnenlandsebe zaken eenige bespreking in bet buitenland is gehouden, om „een nauwere aansluiting van België Nederland bij Duitschland te be werken." Ook wat dit onderdeel van het re- erings-antwoord betreft valt te betreu ren, dat de Kamer onder de debatten niet den letterlijken tekst van het re- geeringsantwoord voor zich had. Dan immers ware zij willicht gestruikeld over de woorden „in het buitenland." Het antwoord was correct, want dooi den heer Van Kol was gevraagd „Is er iets van waar dat op sommige reizen besprekingen hebben plaats gehad om een nauwere aansluiting te bewerken van Belgie en Nederland bij Duitsch land?" Maar het antwoord laat de mogelijk heid open, dat door den minister van binnenlandsebe zaken in bet binnenland dergelijke besprekingen gehouden zijn. Eu de vraag, waar het op aankwam was niet waar maar door welken minister over de genoemde aan gelegenheden onderhandeld was. Wat hieromtrent van zoo verschillenden kant inet stelligheid verluidde is dus niet tegengesproken. („Vad.") „Paganisten." De „Ned." waarschuwt tegen bet overmatig gebruik van het woord „Pa- gaaisten", waaraan evenals aan het be kende „stemvee" en het „denkend deel der natie", begrippen en beschouwingen worden vastgeknoopt, die ver buiten den gedachtengang liggen van hem, die het 't eerst gebruikte. Het woord wordt op die wijze tot „typische uiting "gemaakt \an een staatkundige richting, welke zich zelf in dat type allerminst herkent. Dr. Kuyper heeft anderhalf jaar ge leden in een begrootingsstuk geschreven, dat de christelijke volksgeest reageerde tegen het weer opkomen van „paga- nistische factoren". Maar hieruit volgt niet, dat allen, die op politiek terrein het volgen van een specifiek christelijke lijn onnoodig of schadelijk keuren, tot „paganisten" worden gestempeld. De „Ned." spreekt daarom deu wensch uit, dat men dit oneerlijke wapen ter zijde zal Kamerverkiezingen 1905. Het bestuur van de „Vereeniging tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland", heeft het volgende mani fest tot de vrouwen van Nederland ge richt Bewerkt door AMO. 70.) Wat men beschouwde als zorg en kommer over de vermiste schoonzuster, en daarom hem tot eer rekende, was niets dan de vrees van den misdadiger, die de vrucht van zijn booze daad ziet verloren gaan en bovendien moet duch ten, dat onverwacht een wreker zal optreden. De houding van de weduwe Eltester en haar zoon vermeerderde zijn angst. Die twee menschen schenen een geheim te kennen, waarin Gertrude betrokken was. Was zij gered? Maar dat was on mogelijk Hij had zijn maatregelen goed genomen. Er was niemand in de nabij heid, die haar kon hooren, als zij om hulp mocht roepen en dan als zij nog leefde, waarom kwam zij dan niet te voorschijn De tijding dat Gertrude's lijk in het Bij de aanstaande algemeene verkie- ziugen voor de Tweede Kamer komen vragen op den voorgrond, van groot gewicht niet het minst voor de vrouwen van Nederland. Met name zal de kies rechtregeling wederom groote belang stelling wekken. Is door de Grondwet aan de vrouw in Nederland thans uitdrukkelijk de uitoefening van kiesrecht voor Staat, provincie en gemeente ontzegd, wijzi ging van artikel 80 in dier voege, dat o. a. de vereischten voor kiesbevoegdheid bij de wet zullen worden vastgesteld ■epaard aan overeenkomstige wijziging van art, 127 voor de Provinciale Staten, en van art. 143 ten aanzien van de gemeenteraden), zou de grondwettelijke belemmering ten deze wegnemen. Wij laten thans in het midden of aanstonds nadat kiesrecht voor vrouwen mogelijk zal zijn geworden, dit dient ie worden ingevoerd voor alle meerder jarige gehuwden en ongehuwdenen of aanstonds zoo voor gemeenteraad en Provinciale Staten als voor de Staten- Generaal aan de vrouw kiesbevoegdheid moet worden verleend. Doch de eisch, dat uit de Grondwet de onmondigverklaring der vrouw op het gebied van het kiesrecht zoo spoedig mogelijk worde geschrapt, heeft ouze volle sympathie. De Grondwet sta al thans niet in den weg, wanneer de wet gever op grond van recht en staatsbe- ïg zou meeneu ook aan de vrouw kiesbevoegdheid te moeten toekennen. Al zijn de vrouwen in Nederland thans niet kiesgerechtigd, geheel zonder invloed op de openbare meening zijn zij daarom nog niet, en ver van onverschillig is het in vele gevallen aan de zijde van welken candidaat de sympathie dei- vrouwen is. Wij wekken daarom alle vrouwen op, te getuigen van haar wil, dat de grond wettelijke hinderpaal worde opgeruimd, dat de van wantrouwen in den wetgever blijk geveude onmondigverklaring dei- vrouw uit de Grondwet worde verwij derd. IJvert waar dit pas geeft, voor de keuze van den candidaat, die bereid is tot opruiming van den grondwettelij ken slagboom in de aanstaande wetgevende periode zijn medewerking te verleenen. Door de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district Helder (voorzitter de heer Staalman), zoowel als door de plaatselijke antirevolutio naire kiesvereenigingen te Helder en te Texel is, naar „De Christen-democraat" mededeelt, met algemeene stemmen besloten, aan de antirev. deputatenver- gadering voor te stellen het program van urgentie aan te vullen met het volgende punt „Grondwetswijziging om te kunnen komen tot invoering van kiesrecht voor gezinshoofden en daarmee gelijk gestel den (huismanskiesrecht)." Bedoeling is, dat het beginsel van huismanskiesrecht in de Grondwet zal worden neergelegd en dit de basis zal 1 zijn voor den gewonen wetgever. Voorts dat deze grondwetswijziging zoo tijdig zal worden ingediend, dat zij vóór het ein digen van de volgende 4 jarige wet gevende periode in het staatsblad zal verschijnen. De kiesvereeniging voegde aan dit voorstel een betuiging toe van haar ernstig leedwezen, dat, na een bemoei ing van 4 jaren, van de daarvoor be noemde commissie, bestaande uit de heeren Talma, Fabius ei< Heemskerk, het Centraal-eoniité nog niet was ge komen met eenig voorstel, rakende de kiesrecht-kwestie. Kellermeer was gevonden, schonk hem verademing nu was alles goed. Of men George Eltester voor het gerecht bracht of niet, was nu van ondergeschikt belang. De hoofdzaak was, dat Gertrude's dood was bewezen en Melitta aan het erven kwam. Doch zijn vreugde was kort van duur zoodra hij het lijk zag, wist hij dat dit niet van Gertrude was. Toch verklaarde hij daarin zijn schoon zuster te herkennenMelitta, die bij het verminkte lijk in onmacht viel, legde hij dezelfde verklaring in den mond, en de overigen volgden hem als schapen. Wat de naaste bloedverwanten zeiden, zou zeker wel waar zijn. Op het afwijkende oordeel der oude keukenmeid sloeg men geen acht, en wat George en zijn moeder zeide, klonk zeer onge loofwaardig. Het avontuurlijk plan van moeder en zoon vervulde Melnik echter met hui vering en vrees. Wanneer VonKeutern niet al te zeer vooringenomen was ge weest, dan zou hij tot nadenken zijn gekomen door Melnik's houding, toen deze door den rechter kennis kreeg van dat verhaal. Melnik twijfelde geen oogenblik aan de waarheid van George's woorden, en verwachtte, dat Gertrude De minister van financiën herinnert er belanghebbenden met nadruk aan, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen Staat, op die toe gekend aan weduwen en weezen van ambtenaren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de .ge ëmployeerden tot het algemeen bestuur bekoorende, in het weduweDfonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen-en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de burgerlijke pensioenwet onder art. 31 opgenomen bapaling, dat zij onvervreemdbaar zijn en de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verbods bepaling stellen èn hij die verpandt of beleent èu hij die in pand of be leening neemt, zich bloot aan schade. De minister van oorlog heeft bepa lingen vastgesteld betreffende vergoeding voor reiskosten bij gebruik van eigen rijwiel of eigen rijtuig bij reizen welke in 's lands helang worden verricht. De vergoeding bij gebruikmaking van eigen rijwiel kan 2 cent per afgelegdeu K.M. bedragen, doch mag niet in rekening worden gebracht door hen, aan wie een jaarlijksehe vergoeding voor het gebruik en onderhoud van een rijwiel is toege kend en evenmin voor reizen over trajecten waarbij vrij vervoer over de spoorwegen is toegekend. Wordt ver voer per rijtuig toegestaan en van eigen rijtuig gebruik gemaakt, dau mag niet meer in rekening worden gebracht dan hetgeen voor huur van een rijtuig ver schuldigd zou zijn geweest. De „Tel." gaf eenigen tijd geleden haar vreugde te kennen over het feit, dat de minister van oorlog het wille keurig optreden van deu inspecteur der infanterie gebreideld had en wel door hem bij de aanstaande manoeuvres der derde divisie, in September in Zuid- Limburg te houden, niet gedurende enkele dagen de leiding op te dragen. weer te voorschijn zou komen en hem zou aanklagen wegens moord. Ook was hij bevreesd, dat er personen zouden komen opdagen, die het lijk opeischten. In stilte had hij reeds alle toebereidselen gemaakt om te vluchtendoch toen alle nasporingen naar Gertrude vruch teloos bleven en niemand het lijk op- eischte, kreeg hij weer moed. Misschien was zijn schoonzuster op reis werkelijk verongelukt. Dit mocht echter zijn zoo het wilde, wanneer de vermeende Ger trude slechts was faygezet in den graf kelder der familie Von Kauffel, kon hij de erfenis in ontvangst nemen. Wanneer hij hot geld in handen had, wilde hij met zijn gezin naar het buitenland gaan en vandaar de wijde wereld in. Kwam Gertrude dan later nog te voorschijn, dan mocht ze haar geld nafluiten. Dit plan leed schipbreuk op de wei gering van mijnheer Bauer, die het vermogen niet wilde overgeven voordat het proces tegen George was afgeloopen. Uiterlijk kalm en beleefd, maar in zijn binnenste half krankzinnig door angst en woede had Melnik den ouden consul verlatenhet spel stond zeer slecht voor hem, maar hij wilde het niet ge- heel verloren geven. Kretschmann liet Dienaangaande deelt men aan de „Delftscke Ct." positief mede, dat, hoewel het waar is, dat de inspecteur de leiding niet op zich zal nemen ge durende enkele dagen, dit door den minister van oorlog niet vastgesteld is „wegens willekeurig optreden van den inspecteur." Nooit is het regel geweest, integendeel, bij uitzondering nam de inspecteur het bevel op zich. De oorzaak echter, dat het dit jaar niet zal plaats hebben, ligt alleen in de groote kosten, die alsdan gemaakt moeten worden. Een inspecteur toch, zijnde luitenant-generaal, heeft als generaal- majoor de manoeuvres als divisie-com mandant medegemaakt. Een luitenant- generaal voert het bevel over grooter troepen-afdeeling. Het zou dus noodza kelijk zijn om gedurende enkele dagen ook nog extra een regiment infanterie de manoeuvres te laten medemaken, verder nog artillerie en cavalerie. Aan gezien nu een transport naar Zuid-. Limburg en het onder dak brengen dezer troepen groote financieele bezwa ren met zich brengt, is daarvan ditmaal afgezien. Anders zou het geval zijn, indien de manoeuvres bijv. in Gelder land plaats hadden, waar de afstanden der garnizoensplaatsen niet groot zijn. Vllssingen, 3 April. Lezing van het Kamertit1 A. S. TALMA. Op uitnoodiging van de anti-rev. kiesvereeniging alhier trad Zaterdag avond in de zaal Stofkoper alhier als spreker op de heer A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer. De vergadering was buitengewoon druk bezocht, zoowel door geestverwan ten als politieke tegenstanders, waar onder verscheidene belangstellenden uit Middelburg werden opgemerkt. De bijeenkomst werd door deu voor zitter, den heer J. Bos Az., met gebed geopend. Hij wees op het gewicht van do a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamel en dat reeds thans de strijd in vollen gang is. Ook de auti-rev. kiesvereeni ging heeft gemeend aan dezen strijd te moeten deelnemen, en zij was zoo ge lukkig den heer Talma bereid te vin den den tegenwoordigeu staatkundigen toestand uiteen te zetten. Hierua kreeg de heer Talma het woord. Hij zeide dat de verkiezings strijd ditmaal bijzonder vroeg begint. Het is de derde maal dat wij ten strijde trekken onder de kieswet Van Houten, een wet die de ontwerper er van inen- scbelijkerwijs volmaakt genoemd heeft, doch spreker noemde dit een slecht product van volmaaktheid. Deze wet toch heeft gemaakt dat wij eigenlijk al in Januari aau den strijd moeten beginnen en de uitslag dan ook in die maand feitelijk reeds is be paald hoe de strijd in Juni zal afloopen. Vroeger begon hij slechts enkele weken vóór de verkiezingen. Doch er is een andere reden waar voor de strijd reeds vroeger begonnen is dan voorheen het geval was. Bij de kieswet-Tak ging de strijd over een gewichtig punt der bedoelde kieswet. Later liep hij tusschen clericaal of anti-clericaal en in 1901 was ook dit het geval en toen is gezien hoe de meest conservatieve liberalen geholpa» hebben om zelfs de sociaal-democraten in de Kamer te helpen, o. a. in En schedé waar de groot-idustrieelen den heer Van Kol hebben gesteund. Thans in Juni zal het echter zijn vóór of tegen het Kabinet-Kuyper en dit geeft aau de verkiezingen een ge heel eigenaardige beteekenis en daarom wordt de strijd zoo hevig. De strijdt loopt tusschen twee groepen waarvan de eene groep het behoud van dit kabinet voor de hoogste en gewich tigste belangen noodig acht, terwijl de andere greep het beleid van het tegen woordig ministerie een verderf noemt. De heer Talma ging vervolgens de verhoudingen van de linkerzijde na en gaf daarbij een historisch overzicht van het ontstaan van de vrijz. democratische partij, een gevolg van de begeerte van een deel der liberalen om vóór alles het kiesrecht te regelen. Thans echter zijn de gescheiden partijen weder bij elkaar gekomen en wel op het zgn. blanco artikel 80 van de grondwet. De beteekenis vau dit bekende artikel werd door spreker nader aangetoond. Doch met dit blanco artikel alleen zijn de kiezers niet warm te makenen daarom is door de liberalen gezegd dat dit artiuei eerst aan het eind van de vierjarige periode zal behandeld worden en zullen in dien tusschentijd sociale hervormingen aan de orde worden ge steld. Spreker wees er op hoe dat blanco artikel eerst op zijn vroegst in 1909 behandeld kon worden en, komt het artikel aan de orde, dan zullen we zien hoe vele liberalen daartegen ernstige bezwaren hebben. Alleen haat tegen de tegenwoordige meerderheid heeft de liberalen aaneengesmeed met zulk een artikel. Het manifest der oud-liberalen hier na besprekende, zeide de heer Talma dat geen enkele verkiezings-litteratuuv hem meer heeft teleurgesteld dan dit manifest en hij trachtte dit duidelijk te maken. Over de sociaal-democraten wilde hij niet veel spreken, deze zullen bij de verkiezingen de hulptroepen der linker zijde vormen, want als het er op aan komt zijn ook de sociaal-democraton zoo anti-clericaal mogelijk. De rechterzijde besprekende zeide de heer Talma dat de ervaring bewezen heeft dat deze zoo goed mogelijk aan eengesloten is. zich nog eenmaal tot uitstel bewegen en zelfs gelukte het Melnik nog een groote som op voorschot te krijgen. Met dit geld reisde hij inet zijn gezin naar Zwitserland, aanhoudend gereed om te vluchten. Maar de begeerte naar Ger trude's millioenen was nog grooter dan de vrees voor de ontdekking zijner misdaad. Tienmaal had hij op het punt gestaan te vluchten, en zijn vrouw en kinderen achter te laten, en telkens was hij gebleven. Toen de tijd verliep en alles rustig bleef, geloofde hij werkelijk dat Gertrude dood was. Hij was onbe schaamd genoeg om naar Eutin te rei zen en daar op te treden als aanklager tegen George Eltesterhij had den moed dien onschuldige te betichten van de misdaad, die hij zelf had gepleegd. Hij had de overwinning reeds behaald, toen op het laatste oogenblik de ver nietigende slag op hem viel. Nu was het spel afgeloopen, alle raadsels waren opgelost, slechts één raadsel bestond nog. Wie was de onge lukkige, die uit het Kellermeer opge- viseht en onder den naam van Gertrude in den familiegrafkelder te Hannover bijgezet was P ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Den dag na de terechtzitting verliet de heer Bauer de houtvesterswoning te Segefeld. Hij ging echter niet terug naar Hannover doch reisde naar Zwit serland hij had de zware taak op zich genomen Melitta bekend te maken met het vreeselijk lot, dat haar en haar kinderen had getroffen. Gertrude had hem willen vergezellen, doch haar plan vond bij allen een hevigen tegenstand. Al was haar gezondheid weer hersteld, zij had nog geen kracht genoeg vfcor de verre reis en voor de aandoeningen, dia een ontmoeting met Melitta zeker zou den mede brengen. „Laat haar vooreerst maar onder mijn bescherming blijven", had de brave Baner gezegd. „En bedenk ook eens, hoe zwaar zij geschokt zal worden, als zij je terugziet, nadat haar echtgenoot zijn misdadige hand tegen je heeft op geheven. Laat het aan mij over, haar voor te bereiden." Gertrude had zich daarin geschikt en was op Segefeld gebleven. Werd t -X7

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1