ICHT. gevraagd mt. IERSE. Maart. zoon van den houtvester. .OMA. B. JltlUcf. of te Eoop enstbode No. 70. 43e Jaargang. 1905. Bimieiilandsche Berichten. FEUILLETON. ite clientèle ollectie AMD1E8ST sselsche ter bet gerecht, hoe echt. Deze waarheid soepen en Idelaars. Omdat h°e't Parijs. flesschen, der Zui- tSJE, te Mid- g a r a n i i e van ling kan melk wbr- prijs. In alle op- iij de bewerking en dichtingen geeft de loog te Middelburg, eplaatst worden een SHR, niet beneden lotel Albion," thuis met Sous- R, staande aan de bevragenbij J. Markt C 75b. ist. een Burger huurprijs circa Brieven onder let- ler Courant JIS voor een klein ïin. Franco aanbie- gewacht onder letter ÏRETSEN. elling voor dadelijk lej. YAN PUFFE- en-Middelburg r.t. N (Eemii 8:) v.nn Mkfegsa) 5.50. t: v.m. 7.55, S.SO, i. 12.80, 1,15. 2.—i -,5.50, 7,—7.50, 19(D. Z s i i rö ar k 15 6.20. 8.40.10.15, 1.20. 2 05, 2 50, '.55,7.05, 7.55,8.15. vm 6— 6 20 7— iSO 10— 10 20 1040 i2~ 12 30 1-* 125' 3 55 4 20 5- 6 15 10. sluis: vm 6 10 6 30 15 9 50 10 10 10 30 '0. Hm 12 19 12 45 10 3 40 4 05 4 85 i& 3 tf. b "h-iUs Sv-aïsjv. 4« tend, MSCBE COURANT. Prijs per drie maaadea f 1.30* Fi'anoo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. YAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADYERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Versckjjnt dagelyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoomiummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. jr Zij die zich met het vol- i scnd kwartaal (1 April) op ons 1,15,1 nhonneeren, ontvangen de dien datnni verschijnende GRATIS. D0 verdeeldheid dar vrijzinnigen De „N. Amh. Ot." vraagt, waarheen j verdeeldheid, die thana met de stem bus in het verschiet bij de vrijzinnige groepen bestaat, moet leiden, en of men rich in ernst de illusie maakt met deze «derling verdeelde macht tegen de vast aaneengesloten gelederen van den tegen- Btander op te trekken en een overwin ning fcc behalen. Het ergste en ergerlijkste is, dat onze vrijzinnige leiders de geestkracht hunner ïolgelingen verlammen, het vertrouwen in de gemeenschappelijke zaak onder mijnen. De heeren twisten over 's keizers baardover de vraag, wat geschieden ral op het einde van het vierjarig tijd perk van het vrijzinnige ministerie doch de vraag hoe komen we daaraan wat moet geschieden om de vrijzinnige beginselen bij de stembus te doen zege vieren, wordt niet beantwoord. Toch is bet deze vraag, welke de vrijzinnige kiezers allermeest bezig- houdt. Of l'reubDrucker het zullen winnen met het blanco-artikel plus al gemeen kiesrecht, dan wel Borgesius- Liberale Unie met blanco-artikel zonder meer, of Tijdemanvan Houten zonder blanco-artikel, dat alles interesseert de kiezers eerst in de tweede plaats, vooral nu ze weten dat de heeren nog eenige jaren dan tijd hebben, het daarover eens te worden. Maar wat hun wèl belang inboezemt is de vraag hoe ontkomen wij aan de heerschappij der kerkelijke coalitie En het gezond verstand dier kiezers, nog niet aangetast door de iplijtziekte, welke in de hoogere politieke kringen woedt, zegt hun, dat die vraag onbeantwoord zal blijven als men voort gaat op den ingeslagen weg dat er aan ie kerkelijke overheersching geen einde tal komen, als men begint met eerst elkander te bestrijden. De heeren, die de politieke leiding in banden hebben, en instede van tot op te wekken, verdeeldheid spelen niet alleen in de kaart van de tegenpartij maar dansen tevens naar haar pijpen. Waar is uw program too werd in de Kamer gevraagd door minister Kuyper. Het antwoord had moeten luidenEen einde te maken aan uw bewind, dat wij een gevaar achten voor onze binnenlandsche rust en voor onze verhouding met het buiten land; onze openbare volksschool te be schermen tegen uwe pogingen om haar te doen „afbrokkelen" de voornaamste Bewerkt door AMO. 61.) Daarbij was het beklagenswaardige ■neisje zoo onverstandig, dat zij haar eenzame wandelingen bleef doenzij whde hem niet uit den weg gaan, doch toonen, dat hij haar voortaan ge- taal vreemd was. Wat zij daarbij zelf taeft geleden, is door eenige der ge tuigen voldoende te verstaan gegeven. 0°k hij wilde daarover liefst niet uit- maar hij moest er toch op i, dat haar gedrag op den beklaagde een noodlottigen invloed had uit end. Hij uitte de vreeselijkste be dreigingen en toen de gelegenheid zich aanbood, ging hij over tot de afschuwe- 'Ske daad. Het was zijn hand, die de !°hoone, beminnelijke jonkvrouw in het ®aer deed storten. Tot hier had de rede van den officier 'mi justitie meer bp eene verdediging bron van volkswelvaart, het vrije ruil verkeer te handhaven. Daarover zouden allen het eens zijn geweest, daarvoor zouden alle vrijzin- j nigen den stembusstrijd hebben willen voeren. j De premier kende evenwel zijn tegen- j standers met goed gevolg had hij voor- heen de baeil der splijtziekte onder hen 1 geplanthet zou hem ook thans weder gelukken, door toepassing van het „Ver deel en heersch de onmacht der linker zijde te bestendigen. En de uitkomst bewijst dat hij goed gezion heeft. De heeren vechten over de verdeeling van den buit.welken de rechterzijde zal opstrijken. Quo vadis zoo vragen duizenden vrijzinnigen in het land waarheen wilt ge ons voerenter overwinning Staakt dan uw gekrakeel en sluit de gelederen. Naar een politiek Moekden Dan zijt ge verraders van de goede zaak. De openbare school. Ds. J. G. Klomp te Wassenaar deelt in de a.-rev. „Rotterdammer" mede, dat een groot-grondbezitter in zijne ge meente een zijner arbeiders feitelijk heeft gedwongen zijn kinderen van de bijzondere school af te nemen en naar de openbare school te zenden. Zoolang nl. het aantal kinderen op de openbare school niet boven de 40 klom, wilde de Raad niet hesluiten, als daartoe dooi de wet nog niet gedwongen, naast het schoolhoofd een tweeden onderwijzer aan te stellen. De bewuste arbeider nu had drie schoolgaande kinderen en aan den arbeider werd door den grondbezit ter hakhout verkocht onder voorwaarde, dat hij zijne kinderen van de bijzondere school zou afnemen en zenden naar de openbare. Hoewel de man gewetensbe zwaren gevoelde en ds. Klomp schrifte lijk den grondbezitter hiervan mededee- ling deed en poogde hem op zijn besluit te laten terugkomen, hield do grond bezitter den arbeider aan zijne belofte de kinderen gingen naar de openbare school en een onderwijzer werd aan die school benoemd. „Wanneer de toedracht dezer zaak juist is voorgesteld", merkt het „Vad." op, dan „verdient inderdaad het optre den van den grondbezitter scherpe af keuring. Met dergelijke middelen mag het openbaar onderwijs niet bevorderd worden". De „Stand." vraagt naar het bewijs voor de bewering, keer op keer her haald, dat zij „de openbare school be lasterd" heeft. Daartoe moeten de tegen standers dan maar een complete lijst opmaken „van wat onzerzijds, niet door een enkele, maar door hen die recht hadden in den naam der Belijders te ipreken, tegen de openbare school is ingebracht. Stuk voor stuk, punt voor punt, elke aanklacht afzonderlijk. Dan kunnen we verder spreken, en zien of we overdreven, dan wel of we stipt dan op een beschuldiging geleken. Het was of een advocaat sprak, die wan hoopte aan de vrijspraak van zijn cliënt en nu het medelijden opwekte om al thans verzachtende omstandigheden voor hem te verkrijgen. Thans echter ging de officier van justitie tot den aanval over. Ofschoon de daad zelve strafwaar dig was, lag daarin niet de zwaarste schuld van den beklaagde immers de daad was het gevolg van een waanzin nige hartstochtZijn schuld lag meer in de manier, waarop hij zijn misdaad zocht te verbergen en op een ander te schuiven, met name in het leugenweef sel, dat hij met behulp van zijn moeder had ontworpen en, in de beschuldigin gen, die hij op bedekte wijze, en zijn moeder vandaag zelfs zeer duidelijk had uitgebracht, tegen zeer achtbare perso nen. Hij behield zich voor, daaromtrent later eene aanklacht in te dienen, maar op dit oogenblik wenschte hij- alleen de gronden na te gaan, waarop de bewe ring rustte, dat Gertrude von Kauffel nog zou leven en gevlucht zou zijn, met medeweten en hulp van den beklaagde. Hij besprak één voor één de opgaven van George en zijn moeder en weerlegde die met zooveel scherpe ironie, dat ieder haar waarheid hebben gesprokenen eerst zóó zal uit te maken zijn, of we gelasterd hebben. „Daartegenover zullen wij dan een lijst opmaken van wat tegen de Chris telijke school is betuigd. Aantoonen, in welk licht men onze school heeft gesteld. En alzoo nagaan, of hierbij de aankla ger aan de schuld van gelasterd te heb ben, ontkomt. „Maar geen algemeene phrasen. Daar hebben we niets aan." De Friesche Chr.-Historischen be- reiden een krachtige actie voor tot zelf- standig optreden bij do verkiezingen. Het voornemen schijnt te zijn in alle Friesche districten eigen candidaten te stellen, en er wordt onderhandeld om in Holland en Gelderland enz., overal j waar de Bond connecties heeft, hetzelfde j te doen. Reeds worden verschillende namen -van a.s. candidaten genoemd. koninklijk bezoek aan Botterdam- Een bezoek door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan Rotterdam te brengen is bepaald op Dinsdag 28 Maart a.s. Het vertrek naar de Maasstad is vastgesteld op 11 uur 47 stadstijd. Aankomst te Rotterdam 12 uur 13 (D. P.) Het dejeuner zal de Koninklijke familie gebruiken ten huize van den burgemeester, den heer 's Jacob. Daarna zal een bezoek worden gebracht aan de tapijtfabriek Werklust" (direc teur de heer Stevens.) Vervolgens zal per Columbus" een tocht gemaakt worden langs de havenwerken en zal een bezoek worden gebracht aan het 1.8. „Potsdam" van de Hoiland-Amerika- lijn. Om 5 uur 56 wordt het (\oninklijk echtpaar in Den Haag terugverwacht. Credietwaardigheid. Aan de ministers van binnenlandsche zaken, financiën en justitie is een adres gezonden door den directeur van het handelsinformatiebureau „Mutua Confi dential Wijs Muller Co., te Amster dam, in welk adres wordt opgemerkt, dat het handelsverkeer zich meer en meer op den grondslag van wederzijdsch crediet beweegt, zoodat ook veel meer dan in vroegere tijden voor den koop man onmisbaar is een zoo juist mogelijke kennis van de gegoedheid en de betrouw- heid zijner relaties. Adressant verzoekt aan de drie ministers het daarheen te willen leiden, dat lo. de in de bevolkings- en woning- registers vergaarde gegevens geheel ten dienste van het publiek, althans van de erkende informatiebureau's zullen staan 2o. dat door de ambtenaren van het O. M. aan de erkende informatiebureau's gelegenheid wordt gegeven a. van alle wegens bedrogsdelicten uitgespro- kene vonnissenb. van alle ingestelde instructies deswege kennis te nemen 3o. dat door de ambtenaren der politie meende dat de beklaagde nu zelfs moest overtuigd zijn van het onhoudbare zijner verzinsels en op de eerste aansporing van den president een berouwvolle be kentenis zou afleggen. Op George's ge fronst voorhoofd en samengeperste lippen was zulk een besluit echter nog niet te lezen. „Het lijk van zijn slacht offer wordt gevonden", vervolgde de aanklager, „maar zelfs in 't bijzijn van dat lijk blijft de beklaagde zijn praatjes volhouden. Ja, de vreeselijke verminking daarvan grijpt hij aan om te ontkennen, dat het Gertrude von Kauffel's lijk is, terwijl dit toch door haar familie dadelijk her kend wordt en dan ook in den familie grafkelder wordt bijgezet. Hij blijft bij zijn verzinsels volharden, niettegen staande hij weet, dat hij door zijn mis daad ook de zuster van zijn slachtoffer den doodsteek heeft gegeven. Tegen dezen verstokten zondaar eisch ik schul digverklaring aan moord, en ik verwacht met vertrouwen, dat de heeren gezwo renen die eenstemmig zullen uitspreken.' Met het gevoel van een overwinnaar ging de officier van justitie zitten. Hij mocht tevreden zijn over de uitwerking zijner rede de overwinning scheen zoo aan de erkende informatiebureau's in lichtingen over feiten aangaande inbre kers worden verstrekt4o. dat, voor zooveel met wijziging der bestaande be palingen, de raadpleging van bevol kings-, woniugs-, hypotheek-, faillisse- ments- en huwelijkscontractenregisters, alsmede die van den burgerlijken stand voor de erkende informatiebureau's zon der kosten geschieden kunnen en de i hierdoor ontstaande vermindering van inkomsten desnoods door de rijksschat- 1 kist vergoed worde 5o. dat do inrichting 1 der bedoelde registers zooveel mogelijk in de richting van een onderling ver- j band gewijzigd worde en aangevuld met een handelsregister6o. dat in overweging worde genomen, of onder de noodige waarborgen aan erkende informatiebureau's kan worden toege staan, eenig gebruik te maken van de door de diensten der rijksbelastingen ver kregen inlichtingen over den vermogens toestand van kooplieden7o. dat de reeds bestaande openbaarheid van de gegevens der gemeentelijke inkomsten belasting voor de erkende informatie bureau's zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt worde. geheel Nederland en meer bestemd zou zijn om in het buitenland verspreid te worden. Verschillende andere wenken werden nog gegeven, waarna het bestuur toe zegde op de a.s. algomeene vergadering een uitgewerkt plan van uitgave aam te bieden, waarbij, met de geuite wen- schen rekening zou worden gehouden. Desgelijks werd tegen de a.s. alge meene vergadering een afgerond plan toegezegd aangaande het drukken en verspreiden van een gemeenschappelijke reclame-plaat, waarbij de afdeeling Valkenburg o.a. wees op den financieelen steun die in België door de gemeenten die door de reclame worden gebaat, aan het Vreemdelingenverkeer ver leend wordt. Nationals Bond van vreemdelingen verkeer. Dezer dagen werd onder presidium van den heer P. de Graaff, uit Gro ningen, in het hotel „De la Station" te Utrecht, de tweede jaarlijksche ver gadering gehouden van secretarissen van Vereenigingen tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer, aangesloten bij den Nationalen Bond voor Vreemde lingenverkeer in Nederland. Deze vergaderingen dienen deels ter voorbereiding van de algemeene vergade ringen, die des zomers worden gehouden, deels om het hoofdbestuur in staat te stellen steeds voeling te houden met de besturen der afdeelingen en zich van de wenschen en behoeften der aange sloten vereenigingen te overtuigen. Vertegenwoordigd waren 36 afdeelin gen. De bond telt thans totaal 56 af deelingen met ruim 14,000 leden. Van de bestuurstafel werden mede- deelingen gedaan betreffende de uitgave van een algemeen reclame-middel voor alle afdeelingen, bestaande in een uni form uitgevoerd handig gidsje, met fraaie illustraties en weinig tekst, uit te geven in dier voege, dat het ééne deeltje bijv. Friesland, een ander deeltje Groningen, weer een ander de Zaan streek, enz. enz. behandelt. Fiets- en wandelkaartjes, plattegrond e. d. kunnen door de betrokken afdeelingen er aan toe worden gevoegd. Een proefdruk van den omslag was ter kennismaking aanwezig. Uit de vergadering werd vooral op de wensohelijkheid gewezen om naast deze gidsjes ook een dergelijk uit te geven, dat door enkele goede afbeel dingen een karakteristiek geeft van goed als zekermedelijdend keek hij naar dr. Pfeiffer, die eenige woorden fluisterde met den beklaagde, eenige papieren schikte en zich gereed maakte om zijn verdedigingsrede te beginnen. Op dit oogenblik naderde een deur waarder en reikte hem een brief over, waarbij hij nog een mondelinge bood schap voegde. Pfeiffer's blik vloog over de weinige regelen, die de brief bevatte. Hij werd zeer ontroerdhij kon zich nauwelijks beheerschen, toen hij op den president toetrad en dezen den brief toereikte. Zoodra deze den brief had gelezen, werd hij eveneens zeer ontroerd, en zijn stem klonk onvast, toen hij het gerechtshof verzocht met hem in de raadkamer te gaan, om te beraadslagen over een plotseling opgekomen veran dering in deze zaak. Onder het publiek werd nu druk gefluisterd, niemand wist, wat er ge beurd was, en toch vermoedde ieder, dat het iets bijzonders moest zijniets, dat aan den loop van het proces een geheel onvoorziene wending kon geven Men was daarom tamelijk teleurgesteld, toen de president bekend maakte dat zich nog een getuige had aangemeld, die met toestemming vau den officier Men schrijft aan de „Tel." De minister van ooriog heeft bevo len, dat het voorbereidend militair onderricht en het schietonderricht bui ten het leger zoodra mogeljjk moet worden overgebracht naar het kader van de landweer. De minister wil trachten daardoor den geest in het leger zelf te verbe teren, in de eerste plaats onder de of ficieren van het wapen der infanterie, Bij de regeling der tractementen voor brieven- en telegrambestellers worden vroegere diensten als postbode, noch tijdelijke diensten in rekening gebracht. Op dezen regel was echter eene uitzon dering toegelaten voor hen wier benoe ming tot besteller een gevolg is of is geweest van de verandering van het hulpkantoor aan welks dienst zjj als postbode zijn of waren verbonden, in een postkantoor. Thans is deze bepaling bij Kon. besluit uitgebreid voor hen, die in het belang van den dienst tot besteller zijn of worden benoemd. Vlissingen, 33 Maart. Maandagavond te 8 uur zal voor de anti rev. propagandaolub in eene open bare vergadering in het Vereeniginga- gebouw alhier optreden ds. J. van den Berg van Ter Neuzen met het onder werp„Valsche leuzen". Er zal gele genheid tot debat zijn. Zaterdag 1 April treedt in de zaal van den heer Stofkoper op de heer A, 8. Talma, lid van de Tweede Kamer. De hopperzandzuiger „Dredger", ge bouwd aan de Kon. Maatsch. „de Schel de" is hedenmorgen onder bevel van kapitein Visser van hier vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Shanghai. Het is te hopen dat het vaartuig be houden deze Chineesche haven mag bereiken. van justitie en van den verdediger nog zou worden in verhoor genomen. Deze getuige, of liever deze getuigen, werden nu binnengeleid. Twee jonge vrouwen, in grijs en zwart gekleed, traden door een deur, achter de zitplaats der rechters, de zaal binnen en namen plaats voor de balie. De eene sloeg den sluier terug en nu klonk van de bank der beschuldigden, van de plaats der getuigen en ook uit het publiek gelijk tijdig den kreet „GertrudeGertrude von Kauffel 1" Maar hoe verschillend was de klank der stemmen. Van den een was het de dankbare jubelkreet van den man, die op het laatste oogenblik uit den drei gendsten nood wordt verlost. Van den andere de razende wanhoopskreet van den man, die zijn spel verloren ziet. Beide werden echter overstemd door de uitroepen van verbazing, van vreugde of van twijfel, die uit het publiek kwamen. Herhaaldelijk moest de president tot stilte aannamen met bedreiging, dat hij de zaal zou laten ontruimen, voordat het - gedruisch genoegzaam bedaard was om de gerechtelijke behandeling te kunnen voortzetten. (Wordt, mvsfatik

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1