EEK. Son-Tenerjj, Zaterdag 18 Maart. m van den houtvester. No. 65. 43e Jaargang. 1905. FEUILLETON. ^meisje. 4 4 Land- en Tuinbouw, Wïnk&S Go., LDOOEN. ijnen worden als nieil opgemaakt. Verven alle goederen. Zeer jzen. Agent, JANSEN, Bellamyka(j6 I en f con. VLISSINGSCIE COURANT jLMW 6 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. irraad van f 3,— to( Kernvers gelieven té vragen 3, DEKKFB. Goes -MAN, ïïoutkade, wasgt Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonnunimer 10. Abonneinents-Adyertentiê'n op zeer voordeelige voorwaarden. Zij die zicli met liet vol gend kwartaal (1 April) op ons blad abonneeren, ontvangen de lot dien datum verschijnende nonimers GRATIS. Binnenlandsclie berichten. taats-I.otertj. geldig Lot f3. Den Haag. ïeer Hoofd-Collecteur. tiëele ondernemingen ers te introduceeren, ende mededeelingen joterij van de firma ouden dit zeker niet Le wiskunstige grond- rtrouwbaar ware enz. t 0 4 4 4 fes 0 0 0 V 0 4 V mm jgeiil frente uderdom. Dadelijk Ingaande jaarliikKclio lijfrente toor f 100 gestort kaplioaL voor mannen voor vrouiren. 45 50 55 60 65 70 1 8 ;:u 13 83 54 39 57 18 51 7 7 9 1° 13 65 24 69 ld 72 03 t Mr. A. Kerdijk yin wiens overlijden wij gisteren nog jQder de „Laatste Berichten" melding rten, is inl846teRotterdam geboren. Hij. studeerde aan de hoogeschool te Utrecht, waar hij in 1873 promoveerde tot doctor in de beide rechten. Kort na promotie werd hij benoemd tot (thooiopziener in het 2e district van Zuid-Holland, welk ambt hij vervulde tot 1888. Inmiddels ijverde hij voor de totstandkomingeener rijkspostspaarbank; Je wet tot oprichting dezer instelling kwam eindelijk tot stand en mr. Ker- haar directeur. Een jaar later, 1881, nam hij echter als zoodanig ontslagde heer Arm. Sassen vólgde hem op. Van 1881 tot 1887 was hij algemeen secretraris der „Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" en van 18871901 lid der Tweede Kamer voor Amsterdam. Hij behoorde tot de oprichters der radicale partij, waartoe hij overging hem gebleken was, dat de liberale partij zijne vooruitstrevende denkbeelden niét algemeen huldigde. Later heeft hij met de heeren mr. Treub, Gerritsen e.a. Vrijz.-dem. Bond" gesticht, waar van hij voorzitter was. Ijverig voorstander van sociale her vormingen, heeft hij op verschillend een werkzaam aandeel gehad in voorbereiding en verwezenlijking plannen op dit gebied. Coöperatie, co-partnership en Toynbeewerk trokken im inzonderheid aan „Ons Huis" te öravenhage heeft aan zijne bemoei- gen veel te danken. En het „Soc. "bi." dat hij heeft opgericht, getuigde ik in de latere jaren van zijn strijd urdigen en propagandistischen geest. Ook de „Vragen des Tijds" bevatte menig, artikel van zijne hand. Sedert eenige maanden had mr. Ker dijk zijne woonplaats 's Öravenhage wrwiBseld voor het dorp Laren hij e naar rust en had zich daar uit de besturen van vele vereeni- gmgen en commissies teruggetrokken. |m= Het beste Mondwater ter Wsrejaji TRAiDIEHS1? ssiagen-Middelburg v.t. week zou een vergadering zijn van de voormannen van Fchristelijk-historische en de nationaal- ptorische partijen. De bijeenkomst echter uitgesteld en zal nu binnen rot plaats hebben. wil tot overeenstemming komen inlichtingen, zal die wel hierin gevonden dat de nationaal historischen JNGEN (Hera i s op 5.SO. a r k tv.n.-. 7 55, n.m, 12.SO, J..1S, 2 15, 5. 5.50, 7.— 1 .SO. 1L3URG (E. Z eilaas? te. 5,15. 6.20. MO, 10. 12.35. 1.20. 2 05, 2 05, 5.55, 7.05. 7.55, 8, 1 LOS. 3d, 5o'i i t 6, 50, 45- Bewerkt door AMO. 56.) ■eeft de jonkvrouw u niet gezegd, I°P welke manier zij in het water was "1'aakt?« vroeg de president. «Neen." hadt ge geen vermoeden daar omtrent CHS HtYESDIERST. 04) vm 6—6 9 30 I?~- 10 20 l:i Rm 12—12 30 1-' 25' 25 3 55 4 20 5- 8 15 8 20. uitsnsiuis: vra 6 10 6 SO 0 9 15 9 50 10 30 10 80 1150. Nrc 12.10 12 50' g 10 3 49 4 05 A 35 05 7 85 8— 8 Si'. aarzelde eenige oogen- ;eili doch antwoordde toen op vasten ij «Neen." Het is toQh vreemd, dat ge daar niet I1®» gevraagd hebt." »&j verzocht mij, er niet naar te jgen. Later als wij getrouwd zouden fSni Mu zij me alles zeggen. Ik wilde a5 fh verzoek niet weigeren, nu zij zulk een onbeperkt vertrouwen nadat een geruimen tijd tusschen j meestemmen met de christeiijk-histori- schen en partij kiezen voor het ministerie- Kuyper, dat zij voor de eerstvolgende vier jaren nog willen behouden. Zoo althans moet de meerderheid der nationaal-historischen er over denken. Er zijn er echter ook, die meenen, dat dit besluit niet geheel in overeenstem ming is met het plan, dat vooropstond hij de vorming der partij. Zij wilden zich niet bij een der clericale groepen aansluiten, maar bij de a.s. verkiezingen een opportunistisch standpunt innemen en de mannen van het conservatieve centrum steunen, hetzij die conservatief- liberaal of ckristelijk-historisoh zijn. Doch wie dat willen moeten in de minderheid zijn. („Yad.") 'V eeue vraag van den president De afdeelingen Amsterdam van het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap en van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Centrale Yereeniging van hoofden van openbare lagere scho len te Amsterdam en de Amsterdamsche Onderwijzers-Vereeniging, hebben aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht in de aanhangige Pensioenwet ten, alsnog bepalingen op te nemen, waardoor de gelegenheid geschapen wordt dat het rijk met gemeenten die reeds in de pensioenen voor hare amb tenaren en dier weduwen en weezen voorzagen, een zoodanige regeling treft, dat die ambtenaren in de gemeentelijke pensioenfondsen blijven, voorzoover zij daartoe hun verlangen te kennen geven. Bij Kon. besluit is de vice-admiraal A. P. Tadema, eervol ontheven van de betrekking van commandant der zee macht en chef van het departement dei- marine in Nederlandsch-Indië met den datum waarop hij zijn functiën aan zijn opvolger zal overgeven, dit onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en is ge melde betrekking met bedoelden datum opgedragen aan den schout-bij-nacht H. F. Kouwenberg. „Nationale Vsreeniging tot stenn aan miliciens." Gelijk men weet, is in 1903 een Comité tot steun aan miliciens" ge vormd, om de miliciens, die buitenge woon opgeroepen waren, in verband met de spoorwegstaking, en toen zij huiswaarts keerden hun plaatsen in winkel of kantoor, enz. bezet vonden, te steunen en aan een betrekking te helpen. Dit comité kwam tot de ervaring, dat jaarlijks het opkomen voor de militie, tal van jonge mannen broode loos maakt door verlies van hunne betrekking. Om daarin te voorzien, werd een blijvende vereeniging opge richt „Notionale vereeniging tot steun aan miliciens," die zich het lot van deze jongelieden wil aantrekken, hen legde hij de verhouding bloot, die tus' schen hem en Gertrude sedert hun kin' derjaren had bestaan hij sprak van zijn inspanning en arbeid om haar eene behoorlijke positie te kunnen aanbieden, en ook van hun verloving, die door haar overleden moeder was goedgekeurd. Yervolgens kwam hij op het verbreken der liefdebanden en bezwoer daarbij plechtig, dat hij ellendig was belasterd. Hij en Gertrude waren de slachtoffers van een schandelijk bedrog. Ondanks de algemeene vooringeno menheid tegen hem, had de beklaagde tot dit oogenblik door zijn houding een gunstigen indruk gemaakt en deelneming opgewekt, doch hij verspeelde die geheel door de heftigheid van zijn taal, waartoe hij verviel bij de herinnering aan het onrecht hem aangedaan, en de beschul diging van valschheid in geschriften, die hij tegen Melnik en den heer Bauer inbracht. Hij ontkende ook volstrekt niet, dat hij, in zjjn wanhoop over Ger trude's handelwijze, zware bedreigingen had gedaan, maar voegde er bij, dat die slechts op zijn eigen persoon gedoeld hadden. Men geloofde hem niotin zijn harts- tocht, dacht men, was hij wei iu staat de wil steunen en aan een betrekking helpen. Zal deze vereeniging haar taak naar behooren kunnen vervullen, dan heeft zij 20,000 leden noodig, die f 1 of meer jaarlijks voor dit goede doel willen af zonderen. Het hoofdbestuur der vereeniging heeft nu een beroep op zijn landge- nooten gedaan, dat zeker niet vruchte loos zal zijn. Het hoofdbestuur bestaatuit de heeren M. C. P. Barbe, te Amsterdam, voor zitter dr. P. H. Ritter, te Amsterdam, vice-voorzitterF. J. Beekman, te Amsterdam, secretarismr. H. C. Hacke, te Amsterdam, penningmeesterA. Hoogeboom,. te 's Öravenhage jhr. mr. H. C. van Nispen tot Pannerden, te Arnhem jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, te Utrechtmr. J. W. Telders, te 's Öravenhage W. C. M. van Wayen- burg, te Beek bij Nijmegen. schipbreukelingen bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt of bijzonder hebben onderscheiden, een belooning of bewijs van waardeering toe te kennen. Ongetwijfeld, zoo wordt in het verslag gezegd, zal dit blijk van belangstelling van zoo geëerbiedigde zijde er krachtig toe bijdragen om onze bemanningen hun edel werk met nog te meer toewijding te doen vervullen. De staat van inkomsten en uitgaven over 1904 wijst een batig saldo aan van f 1334.67. Atjeh. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seinde gisteren De marechaussee onder aanvoering van luitenant Brewer overviel in Kroeëng Tjoet (Meulaboh) de bende van Toekoe Tandi. Het bendehoofd en vier zijner volgelingen, waaronder Teungkoe Kama, sneuvelden. Het blad teekent hierbij aan Toekoe Tandi is een van de bekende bende- hoofden in het Seunagansche. Zijn naam werd vaak genoemd bij overvallingen, beschietingen enz. Toekoe Tandi voerde de bende aan, die den 4n Juni 1904 een patrouille ouder Hen kapitein Tol- huys bij Kroeëng Neu Aan aanviel. De dood van dit woelige bendehoofd zal zeker van grooten invloed zijn op den toestand in het Seunagansche. De luitenant O. L. Brewer, die dit succes bereikte, is de eenige officier niet van de infanterie (hij is artillerist), die bij het korps marechaussee is gedeta cheerd reeds menigen klap bracht hij in de streek, waarover het telegram spreekt, aan den vijand toe. Even wordt in herinnering gebracht, dat aan de Kroeëng Tjoet Meulaboh (Meuiaboh-rivier) in het begin van de maand Juni 1904 door drie brigades marechaussee onder nu wijlen den lui tenant Van der Zee een bivak werd betrokken, dat daar eveneens aan een aanval en wel van een 80, a 100 At- jehers bloot stond. Omtrent Teungkoe Kama is ons niets bekend. In het ons toegezonden verslag over 1904 van de Zuid-Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreukelin gen te Rotterdam, deelon directeuren met groote ingenomenheid mede, dat de hooge beschermvrouwe der maatschappij, H. M. de Koningin-Moeder, haar voor nemen heeft kenbaar gemaakt om aan personen of aan de bemanning van booten, die zich bij de redding van hand aan zijn vroegere geliefde te slaan. Zoo bekeken, scheen zijn verder verhaal van de gebeurtenissen volstrekt ongeloof waardig. Door welke oorzaak zou Ger trude zoo plotseling tot de overtuiging gekomen zijn, dat hij onschuldig was Waarom wilde zij heimelijk met hem naar Amerika vertrekken en haar familie in den waan brengen, dat zij dood was En dan er was geen enkele reden bekend om zulk eene handelwijze te rechtvaardigen. „Zij wilde al de kwellingen ontgaan, die zij nog tot haar meerderjarigheid moest doorstaan", verklaarde hij. „Wanneer wij eenmaal getrouwd wa ren, kon men ons niet meer scheiden. Het ergste, wat ons kon overkomen, was, dat haar voogd weigerde de renten uit te betalen." „En u kon overkomen, dat men u als deserteur behandelde", merkte de president op. „O, neen, ik had verlofvoordat dit was verstreken, had ik om verlenging daérvan kunnen vragen, of wij konden naar hier teruggekeerd zijn. Ware ik niet gearresteerd „En had men het lijk niet gevonden, i dan zoudt ge zonder straf weggekomen In den bof. III. Spinazie is een der eerste voorjaars groenten. Reeds in Januari, ja zelfs reeds in Decembet, wanneer slechts de vorst toelaat den grond te bewerken, kan zij worden uitgezaaid. Dit geschiedt op een warme, beschutte plaats, in goed verkruimelde, flink bemeste aarde. Op schralen grond krijgt men geen weel derige, malsche spinazie. Bij voorkeur zaaien wij deze groente in rijen, op onderlingen afstand van 25 cM., in het vroege voorjaar vrij dik, later in den tijd wat dunner. Staan de plantjes er op, dan kan men ze uitdunnen, opdat de overblijvende zich behoorlijk kunnen ontwikkelen afstand ongeveer 5 cM. Aanbeveling verdient het om de 14 dagen een deel van het zaad uit te zaaien, om het schieten te voorkomen. Op die wijze kan men den geheelen zomer door spinazie telen. In 't voor jaar zaait men breedblad, scherpzaad, voor den zomer laat doorschietende, voor najaarsgebruik rondblad, rond zaad. Paardenmest werkt verwarmend en is dus in den winter nuttig ook het ge bruik van Chilisalpeter, welke de plan ten de stikstof geeft in direct opneem baren vorm, bevordert zeer den groei het gieren met verdunden koemest kan in de volgende maanden dienst doen. Raapstelen, mede een vroege groente, welke in het voorjaar wordt gewaar deerd, omdat de hof dan nog weinig anders oplevert, zijn de jonge bladeren der kleine witte Meirapen. Yóór de raapvorming worden de plantjes uitge trokken en, van de worteltjes ontdaan, genuttigd. Men zaait ze ook op een beschutte plek, 't zij op een afzonder lijk bed, of tusschen andere groenten, b.v. doperwten of tuinboonen, in. Zaait men om de 14 dagen, dan eet men geregeld malsche groente. Die malsch heid wordt door dik zaaien bevorderd, bij dunne zaaiing krijgt men grove stelen. Liefhebbers, die ook in den herfst deze groente verlangen, moeten daarvoor in Augustus zaaien, liefst op een regen- achtigen dag, anders rijkelijk gieten, Tegen aardvloo bestrooit men de bedden met asch, roet (niet verseh), kalkpoeder of fijnen hoendermestuitstekend helpt ook het veelvuldig gieten met koud water, waaronder een weinig petroleum. Kropsla behoeft een vetten grond en, in 't voorjaar, een warme plaats. In Februari of Maart kunnen vroege soor ten, als vroeg broeigeel, vroeg blank Duitsch en Roodzand, worden gezaaid vanaf midden-Maart zaait men zomer- soorten, als bonte Chili en groote Trotzhopf, zoo nu en dan een weinig. Herhaaldelijk gieten is noodig om mal sche kroppen te kweeken en het zaad- schieten tegen te gaan. Yerplant men niet, dan is dun zaaien en niet te sterke bemesting aan te bevelen, men verkrijgt dan mooie kroppen, waarvan men tel kens de beste uittrekt. Bij verplanting zorge men voor een afstand van 30 cM. of, wil men flinke kroppen, 35, 40 cM. Bij droog weer moet den avond te voren de grond goed nat gemaakt worden en de plantjes met een klein kluitje aarde om de wortels op hun nieuwe plaats worden gezet. Ook daarna goed vochtig houden. De verplante kropsla schiet niet zoo spoedig door. Overigens geven wij er de voorkeur aan de plan ten op de zaaibedden te laten staan, ze zijn dan dikwijls eer voor 't gebruik geschikt, maken een flinken wortel en lijden niet zoozeer van de droogte. Ze dienen dan echter niet te dicht op el kaar te staan. Begin Aug. kan men nog zaaien voor herfstgebruik, waartoe meestal de vroege soorten, doch ook wel de genoemde zomersoorten gebruikt wordenmen verplant dan niet. Uit zaaien op beschaduwde, behoorlijk be sproeide bedden is alsdan een vereischte anders gaan de planten al spoedig schie ten of vormen losse kroppen. Yoor schorseneeren is het nu de zaaitijd Maart, begin April. Men heeft witte en zwarte, de laatste zijn de smakelijkste en worden ook het meest geteeld. Op sommige gronden, welke voor de zwarte te nat en te stijf zijn, kweekt men de witte soort. Wanneer men de gewone schorseneeren nu zaait, kunnen ze nog het eerste jaar worden gebruikt. Men kan blijven zaaien tot Mei. De diepgaande wortel vereischt een flink omgespitten en tevens met ouden koemest bemesten bodem. Op zandigen grond groeien de schorseneeren het best. Wijl het zaad nog al groot en licht is, moet het flink worden on- dergeharkt. Zaaiing op rijen, 15 cM. van elkaar, is aan te bevelen. De bloem stengels snijdt men geregeld uit, wat den oogst ten goede komt. Het schorseneeren-bed kan, na de zaaiing, nog gebruikt worden om er andere groenten, als sla, selderij, welke later worden verplant, op te kweeken, mits die verplanting tijdig geschiede, vóór de schorseneeren groot worden. De witte, eenjarige soorten worden alleen het eerste jaar gegeten, men zaait ze in Maart en April, doch geve ze vooral geen verschen mest. De zwarte Russische worden in het eerste jaar reeds zoo groot als de gewone pas iu zijn", viel de president in. „Het is Gertrude's lijk niet." De president wees hem er op, dat de bloedverwanten het lijk hadden her kend en dat er niets bekend was van het vermissen van een andere jonge dame, maar toch bleef George vol houden. Op de vraag waarom de jonk vrouw dan niets van zich had laten hooren, of waarom zij niet teruggekomen was, nu hij niet op den afgesproken tijd te Liverpool was verschenen, antwoordde hij met bevende stem, dat hij dit niet wist, en deze onzekerheid had hem in de gevangenis nog het meest van alles gekweld. „Er moet haar een ongeluk ovei'ko men zijn ik vrees thans werkelijk dat zij dood is riep hij uit, en jammerende bedekte hij zijn gelaat met beide handen. De president gaf hem verlof te gaan zitten, en nu begon het getuigenverhoor. Eerst werd mijnheer Yon Melnik opge roepen. Deze schilderde met levende kleuren den angst, dien hij en zijn vrouw hadden uitgestaan wegens Gertrude's uitblijven en hoe hij met zijn personeel aan het zoeken was gegaan. Hier stond de verdediger op en vroeg, waarom de jonkvrouw altijd alleen zulke verre wandelingen ondernam. „Dat was zij gewoon en ze wilde zich daarin niet beperkenze was een beetje eigenzinnig", verklaarde Melnik. „Het is toch opmerkelijk, dat zij dio wandelingen voortzette, nadat zij de verloving had afgebroken. Zij moest toch weten, dat zij hem in het bosch zou ontmoeten", merkte dr. Pfeiffer op. „Dat wist zij, en ik geloof zelfs, dat zij dit volstrekt niet wilde vermijden. Het kwam geheel met haar karakter overeen, hem voorbij te loopen en hem te toonen, dat zij niets met hem meer wilde te doen hebben." Daarover door den rechter onder vraagd, gaf George toe, dat deze onder stelling van den getuige juist was, eu dat hij tot vertwijfeling was gedreven door den zwijgenden afkeer, dien zij hem bij elke ontmoeting had betoond. „Hadt ge dan geen vrees, dat zulk eene ontmoeting bij het oploopend ka rakter van den beklaagde tot een nood lottige gebeurtenis kon leiden P" vroeg de president op eenigszins verwijtenden toon. 1Verdt 4

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1