-Loterij. Me Lot 13. to,ooo itgesfeld. Vrijda fl7 Maart. 0.000 Nieten. Nieten. No. 64. 43e Jaargang. 1905. I. PAM, Voordeel r. soscy. RAID1ERST E MYEI0IERST. Biniieniandsciie berichten. FEUILLETON. m van den houtvester. HEKKING SEN Co., veertiende hoofdstuk. m m der ÖPRIJS a sr. ten Heer Iz. d-Collec'eur rlijden van mijne Mej. SARA DE n alle Goederen nemelijk bod o p- OUD. tpifapadrti! en achterlappen f 1.20 f 0.80 rar evenredigheid, ng. KIEUW" SOHOEN- a van af f 3.50. nbevelend, raat b/d Tonnenbrug. tgen-Middelburg v.v. 1EN (Remise:) v.ff. wsrtargafl) 5.50. -■ k tv.i». 7.55, 9.80, ,ic. 12.80, 1.15, 2.—i 5.-, 5.50, 7. 7.50, UR9 (n. Z a i 1 ra a r k t 5.15 6,20. 8.40, 10.15, 85, 1.20. 2 05.2 50, 5.55,7.05, 7.55,8.45. 15. Vffl 6— fi 20 7— 80 10— 10 20 1040 12— 12 30 1-* 125* 8 55 4 20 5- 6 15 5 20. snsiuia: vm 6 10 6 80 0 15 9 50 10 10 10 80 50. Nas 12 10 12 *5 0* 310 3 40 4 05 4 »5 1 85 8— 8 80. :t;. iwlsgi iMiag» hi VLISNIMSHIE COURANT S> Prijs per drie maanden jr 1.80. Traneo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieli bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTXËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. jjjgT Zij die aicfa met ïset vol- j jend kwartaal (1 April) op ons j Ijlnd abosiiieereii, ontvaogoa de 1,1 dien datum verschgnevde („niiuers GïtAXiSi. Pensioenen loodspersoneel. gij het voorloopig verlag der Tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot leveling der pensioenen van het perso- M°1 van den ioodsdienst voor zeesche- pen en van de weduwen en weezen van dat personeel, werd van alle zijden instemming betuigd met de strekking wn het wetsontwerp en werd der re- jeering hulde gebracht voor de voor stelde belangrijke verbeteringen in je pensioenregeling voor de loodsen en hunne weduwen en weezen. Eenige leden hadden evenwel niet zonder bevreemding kennis genomen ,an het verband dat door de regeering eelegd wordt tussehen verbetering der pensioenen en stijging van de baten welke de Ioodsdienst in rijksschatkist doet vloeien. Van andere zijde werd opgemerkt dat meerdere baten verbete ring mogelijk maken. Verscheidene leden spraken den uit, dat in den bij het ontwerp staat van het bedrag dei- nevens de loodsschippers, en binnenloodsen afzonder lijk melding worde gemaakt van de binnenloodsen, tevens toegelaten tot het loodsen naar zee. Men drong er op aan, dat bij de regeling der standpensioenen ook rekening gehouden zou worden mot het gevaarlijk bedrijf der binnenloodsen en dat voor die binnenloodsen, tevens >n voor hot looden na.a.r zee} standpensioen worde aangenomen b.v. f 805 houdende het midden 3hen dat van den zeeloods en dat den gewonen binnenloods, nn verklaarde er prijs op te stellen het rapport van dr. M. Ütraub be ende de geziehtssoherpte, ter inzage voor de leden der Kamer kon worden gegeven en men zou tevens gaarne worden ingelicht omtrent de vraag, of er ziek onder de loodsen, die wegens het niet voldoen aan de tot dusver geldende eischen betreffende het ge zichtsvermogen zijn ontslagen, wellicht bevinden die, indien bij hunne herkeu ring de nieuwe voorschriften reeds had den gegolden, in dienst hadden kunnen blijven. Zoo ja, dan meende men dat I er aanleiding bestond hen in de voor- deelen der nieuwe wet te doen deelen. Andere leden konden met dat denk beeld niet medegaan. De leden, die aan de wet terugwer kende kracht wenschten te geven, zouden i gaarne vernemen met welk bedrag de jaarlijksche pensioenslast zou toenemen, verzocht nauwkeurige inlichting Bewerkt door AMO. 55.) »Wat ik heden bij u bereikt heb, «Vat voor mij een heerlijke belofte. u°™ laat mij nu vertrekken." »ffeen, volstrekt niet. Ik ben een pfactiaeh man en daarom zal ik nauw- «urig uw rgiapian ontwerpen. Wij echter eerst samen ontbijten. Mijn zou het me nooit vergeven, ik een gast als u had heen 'aten gaan, zonder u met spijs en drank verkwikt te 'hebben. Ook moet ge mijn °et#en nog zien om ze met die van "'hoeder te vergelijken." li r'j bood haar den arm om haar in I «Me geleiden en zij nam dien aan met heerlijk; gevoel, dat zij een vriend Verworven. terechtzitting der gezworenen te omtrent het feit dat sedert de indiening van het ontwerp loodsen met een dienst- tijd van 35 jaron zijn ontslagen en op i pensioen gesteld, terwijl aan anderen, die in hetzelfde geval verkeeren ver gund werd in dienst te blijven totdat do nieuwe regeling zal zijn ingevoerd. Rekenkamer. De commissie door de Tweede Kamer benoemd tot onderzoek van het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1902, sluit zich in haar rapport aan bij de hulde, meermalen door hare voorgang sters aan het nauwkeurige werk dei- Rekenkamer gebracht. Op enkele punten van het verslag vestigt de commissie de aandacht dei- Kamer. Het gerelateerde toont aan hoe ge- wenscht het is dat de ingevolge art. 9 tweede lid der Grondwet, bij de Tweede Kamer aanhangige regeling van de ge volgen van de vereeniging van het lid maatschap van een der beide Kamers der Staten-Generaal met een uit 's lands kas bezoldigd ambt tot afdoening kome. De commissie sluit zich voorts aan bij de opmerking der Rekenkamer dat het toekennen van verlof gedurende zeker tijdvak aan een tot lid der Tweede Kamer gekozen inspecteur van den arbeid met behoud van vol traktement, bezwaarlijk was overeen te brengen met den geest der bestaande wettelijke be palingen, zooals betreffende officieren, hoogleeraren en ambtenaren van de departementen van algemeen bestuur en bij het protest tegen de stelling van den minister van binnen 1. zaken als zou de aanvulling der omschrijving van het artikel der begrootingswet, waarbij in het verlofstraktement voorzien wordt, een wettelijke regeling bevatten als in de 2e alinea van art. 96 der Grondwet bedoeld. In verband met het medegedeelde omtrent de militaire comptabilieit, wijst de oommissie er op dat ook omtrent de korpsafrekeningen, eene belangrijke gedachtenwisseling met den minister van oorlog plaats had, welke o.a. tot resultaat had, dat allengs beperking zal worden gebracht in bet aanzienlijke bedrag der mandaten van betaling, welke telken jare aan de administratiën van het leger en de divisiën maréchaussee afgegeven worden ten laste van de be grooting voor het ingetreden jaar, of schoon de begrootingswet nog- niet is vastgesteld. Stillen in den l&nde. Wij hebben melding gemaakt van de brochure van den heer ïutein Noltke- nius, getiteld: „De stille stem. Waarom moeten de ware liberalen dr. Kuyper steunen De „N. R. Ot." heeft naar aanleiding daarvan een artikel geschreven, waarin zij o.a. het volgende zegt Wat de schrijver „de stille stem" Eutin was begonnen. In verscheidene processen waren reeds vonnissen geveld, zonder dat de inwoners van het stadje daar veel aandacht aan geschonken hadden. Dit veranderde echter geheel, toen de zaak van George Eltester aan de beurt kwam. De groote gerechtszaal was lang voor het begin der terechtzitting tot in alle hoeken met nieuwsgierigen gevuld. "Velen die geen toegang meer hadden kunnen krijgen, wachtten buiten in den heeten zonneschijn, of zij misschien nog door een gelukkig toeval zouden kunnen binnenkomen. En al die menschen waren eenparig van meening, dat de beschuldigde wer kelijk de hem ten laste gelegde misdaad bedreven had. Er was slechts verschil van meening over de vraag of de mis daad zou worden beschouwd als doodslag of als moord en over de straf dien tengevolge daarvan zwaarder of lichter zou moeten zijn. Dr. Pfeiffer, die deze stomming wel kende, deed dan ook geen moeite om iemand der gezworenen te wraken hij wist tooh wel dat ze er allemaal op dezelfde manier over dachten. In de groote, langwerpige gerechtzaal Telepli lonniimmer 10. noemt, is de stem van hen, „die geen politieke clubs vormen niet in het open baar spreken of in kiezersvergaderingen debatteeren, voor het meerendeel zelfs niet lid zijn van eenige politieke ver eeniging." „Die stillen in den lande vormen de stille stem, de meest ge vreesde door allen, die aa i politiek doen. Want bet is eene stem die zich niet laat medesleepen door hartstochten, eene stem, waarop groote woorden geen vat hebben. Het is de stem van rustig voor uitstrevende, godvruchtige mannen,man nen met levenservaring en levenswijs heid en die ook daarom stil zijn". De „Ned." heeft met het geschrift op. Volgens haar is in dezen politieken schrijver aan het woord „de dusgenaamde middenstof, die als jury tussehen de partijen staat en een beduidende factor was voor het aan het bewind komen van het huidig ministerie". En op die middenstof zou het kabinet bij de komen de stembus opnieuw kunnen rekenen. En ook de heer Nolthenius verzekert, dat de rustig vooruitstrevende, godvree- zende mannen, die hij onder de stillen in den lande begrijpt, de mannen, die ook daarom stil zijn, omdat zij levens ervaring en levenswijsheid hebben dat deze mannen hun rug zullen zetten onder bet ministerie Kuyper om het te schragen. De „N. R. Ct." kan zich daarmee moeilijk vereenigen. Ook zij gelooft wel, dat aan de nederlaag der liberalen bij de stembus van Juni 1901 de zooge naamde kleurlooze middenstof mede schuld bad. Maar dan was het door bare van ouds bekende eigenschappen onver schilligheid, politieke onaandoenlijkheid en traagheid aan de ééns zijde, al te groot vertrouwen omtrent den uitslag, een laakbaar optimisme aan de andere zijde. „Dat bet bij voorkeur rustige, voor uitstrevende, godvreezende mannen, 7nannen met levenservaring en levens wijsheid zijn, die de „middenstof" vor men, wij hebben nooit eenig teeken daarvan waargenomen integendeel, volgens onze waarnemingen bestaat deze stof uit heel andere menschen. Wij betwijfelen ook sterk of de naam „stillen in den lande" bier wel van toepassing is. Groen van Prinsterer was in zijn tijd gewoon zijn volgelingen onder dien naam aan te duiden, en dat was in overeenstemming met wat steeds, door alle tijden heen, onder die aanduiding is verstaan. Tegenwoordig nu zal wel niemand meer Groens vol gelingen onder de stillen in den lande rekenen, dank zij het optreden van dr. Kuyper na Groens dood. De heer T. Nolthenius beeft dan ook andere bestanddeelen der bevolking op het oog bestanddeelen echter, die nooit dien naam gedragen hebben. Doch dit is van minder belang. Stiiien of niet stillen, do werkelijke „middenstof" dat is onze indruk denkt over de huidige toestanden in werd het daglicht slechts getemperd toe gelaten. Het aantal getuigen was niet groot en allen waren tegenwoordig, behalve Melitta von Melnik, die op het attest van een geneesheer wegens haar ziekolijken toestand was vrijgesteld te verschijnen. Daar waren de oude vrouw Petersen en haar kleinzoon, verder de visschers, die het Obermeer afgevischt hadden ook de lieden, die het lijk uit het Kellermeer hadden opgehaald, be nevens de dienstboden van Melitta. Ook was mijnheer Yon Melnik verschenen hij zag bleek, en die hem kenden, von den dat hij zeer veranderd was sedert den treurigen dood van zijne schoon zuster. Men zag daar den consul Bauer uit Hanover, den voogd der vermoorde jonge dame. In rouwkleeding, bleek en afgemat, leunende op den arm van den houtvester Dorn, was daar ook juffrouw Eltester. Do arme moeder had stijf en sterk vastgehouden aan haar plan om hier te komen en getuigenis af te leggen, ofschoon haar was gezegd, dat zij dit kon weigeren en de rechters van haar geen eer wilden eischen. Immers, zij was de eenige onder alle personen, die be slist voor de belangen van haar zoon kon opkomen 1 AboBnemeiits-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. ons politieke leven heel anders dan de heer T. Nolthenius^ in wien de „Ned." haren woordvoerder wil gezien hebben, en het kabinet-Kuyper heeft op dat deel der bevolking een minder goeden indruk gemaakt, dan het orgaan tot verbreiding van christelijk nationale beginselen waant. Bedriegen de ver schijnselen niet geheel, dan zijn de „middenstof"-kiezers, die, door welke overwegingen of welke oorzaken dan ook, vier jaar geleden tot de omver werping van het liberale ministerie en de opkomst van de tegenwoordige regeeringsrichting hebben medegewerkt, door de ervaringen van de laatstver- loopen vier jaren tot het inzicht ge komen, dat zij daarmede niet in het belang des lands hebben gehandeld, en verlangen zij niets liever dan de dwaling of de tekortkoming van toen te her stellen. Namen van torpedobooten. Dat men bij onze marine de herin nering aan de helden uit het verledene op doeltreffende wijze levendig wil hou den, moge blijken uit het volgende. Door den minister van marine is nl. bij besluit van 28 Februari jl. bepaald, dat de torpedobooten III, XXI en XXII zullen worden genaamd res pectievelijk „Jan Havingh", „Jasper Leijnsen" en „Jacob Hobein". De torpedobooten KI, K2 en K3 ontvangen de namen, respectievelijk „Michiel Gardijn", „Christiaan Cornelis" en „Willem Warmont", allen lieden, die zich in den dienst der zee op ver schillende wijzen verdienstelijk hebben gemaakt. Opdat een ieder weten zal, bij welke gelegenheid de persoon, wieus naam de boot draagt, beeft uitgeblonken, zal op ieder vaartuig eene sierlijke bewerkte metalen plaat worden aangebracht, waar op vermeld wordt eene korte schets van het bedrijf door dezen begaan. In 't kort mogen de feiten, welke aanleiding gaven tot de blijvende ver- oering hunner nagedachtenis, hier wor den gereleveerd. Jan Havingh haalt op 12 October 1573 in den slag op de Zuiderzee de vlag van den Spaanschen admiraal Bossu neer. Hij sneuvelde bij die gelegenheid. Jasper Leijnsen doet betzelfde met de vlag van den Spaanschen admiraal Gli- mes in 't gevecht bij Roemerswaal op 29 Januari 1574. Hij bracht er toen het leven af. Jacob Hobein, de welbekende Vlis- singer, matroos 2e klasse (later opper- scbipper) redt, onder hevig vuur van den vijand, op 19 Maart 1831 de vlag van een aan den grond geraakte, ver laten sloep. Ilij werd daarvoor beloond met de Militaire Willemsorde. Michiel Gardijn, le luitenant op 's lands schip „d'Oranjegalei", neemt op 22 April 1709 hert bevel over den bo dem over, nadat zijn kapitein in een gevecht tegen vier Duinkerker kapers Ach, zij wist maar al te goed, dat hem dit van weinig nut zou zijn 1 Haar hoop op een gunstige wending was bijna geheel vervlogen. Serafine had geschreven, dat al haar pogingen om Gertrude te vinden, nut teloos waren geweest. Zij wist alleen met zekerheid, dat zij niet uit Liverpool naar Amerika kon vertrokken zijn. Er bleef haar niets over dan onverrichter zake naar buis terug te keeren. Haar moeder hoopte nu alleen, dat zij niet zou terug zijn, voordat het proces was afgeloopen, dan behoefde zij de schrik kelijke dagen der terechtzitting niet mee te doorleven. Het beëedigen der getuigen was af geloopen zij konden heengaan tot zij ieder afzonderlijk zouden worden opge roepen, en de president gaf bevel den aangeklaagde binnen te leiden. Tussehen twee gevangenbewaarders verscheen George in de zaal, en nam achter zijn verdediger plaats op de bank der be schuldigden. Onder het publiek ontstond eenige bewegingaller blikken waren op den jonkman guvestigd, en men fluisterde elkaar toe, welken indruk man van hem gekregen had, sneuvelde. Hij hernam 4 der door de Duinkerkers veroverde koopvaardijsche pen en sloeg den vijand af. Christiaan Cornelis, dienende als ma troos op de kof „de Vriendschap", wist geheel alléén dit schip te hernemen (31 Juli 1794). Het was buitgemaakt door een Franschen kaper. Willem Wannout, toenmaals opper stuurman op 's lands schip „Gorcum", neemt, nadat de kapitein het bevel niet langer waarnam, dit op zich (8 October 1652)weet den vijand af te slaan en het schip te redden. Spawn. Een maatregel, die navolging verdient, is genomen door de Spaarbank te Rot terdam. Van 1 Mei af nl. zal die Spaarbank bij hen, die zich hiervoor aanmelden, wekelijks geregeld op denzelfden dag aan huis spaarpenningen kosteloos doen afhalen. De spaarder kan dan zelf be palen hoeveel hij wekelijks wil afzon deren. De bedragen kunnen zijn van f 0,25 tot f 10 per week. Verder is o. m. bepaald, dat de spaar der elke week kan ophoudon met sparen en eiken werkdag aan hei hoofdkantoor geheele of gedeeltelijke terugbetaling van gelden kan verzoeken. Dit is zeker een zeer gelukkige poging om tot sparen op te wekken. Is het eenmaal gewoonte geworden, dat iederen Maandag de „bode" van de Spaarbank komt, dan ligt het geld gereed, evenals het busgeld voor zieken- en begrafenis fonds. En mocht in de wintermaanden voor sommigen het kwartje te veel wezen, er zal geen enkel bezwaar zijn, om hv. een dubbeltje te kunnen afdra gen. De controle kan heel gemakkelijk zijn, bv. door den bode bonnetjes mee te geven, waarop gedruktOntvangen f 0,25, f 0,50, fl enz. Het ook gisteren door ons gemeld bericht dat den heer mr. A. Kerdijk, oud-lid van de Tweede Kamer een on geluk zou zijn overkomen, wordt thans weer tegengesproken. De heer Kerdijk wordt nl. wegens ziekte in een der Amsterdamsche ziekenhuizen verpleegd. Vlissing@ng IQ Maart. Tentoonstelling van huisvlijt Augustus 1905. Door welwillendheid van den heer A. van Waart, secretaris van de „Ver eeniging tot bevordering van het On derwijs in Handenarbeid in Nederland" is het bestuur van de vereeniging „Vlissingen Vooruit" in de gelegenheid gesteld om nota te nemen van de adres sen der voornaamste scholen voor han denarbeid en huisvlijt. Daarvan gebruik makende is door George Eltester zag er bleek en zeer ernstig uit, maar volstrekt niet als iemand, die onder een zware schuld gebukt gaat. Hij droeg zijn grijze jagers- jas met groene opslagenzijn linnen was sneeuwwit, zijn haar en baard waren goed verzorgd, in één woord hij zag er onberispelijk uit. Vrijmoedig droeg hij bet hoofd opgericht, zonder vrees liet hij zijn oog over de menigte dwalen, en na een vluchtigen groet met zijn verdediger te hebben gewisseld, richtte hij den blik naar de gezworenon tegen over hem. De acte van beschuldiging, inhoudende dat George Eltester met moorddadige bedoelingen Gertrude von Kauffel in bet Obermeer bad geworpen, werd voorge lezen en de bewijsstukken de schild padden naald, het opgevisehte horloge en de ketting werden vertoond. De beklaagde herkende deze voorwerpen onmiddellijk als Gertrude's eigendom, en erkende ook bereidwillig, dat zij in het Obermeer had gelegenhij had haar echter niet daarin geworpen, integendeel was hij op haar hulpgeroep toegesneld, en had haar geredvervolgens had hij haar naar een naburige hut gebracht en later naar Begeleid. iVwrdi

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1