zoon van den houtvester. ÜRDE Donderdag 9 Maart. >4. iz., enz., enz. 1ICIIÉ, 'ingen, TRAM DIENS! No. 57. 43e Jaargang. 1905. Gemeentebestuur. Van week tot week. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. e de ontvangt Communie, iuwigheden. üend, A N h E N VOLLE HARP G. CHS HAVENDIENST. Teleph lonnummer 10. j iWALITEIT Aanbevelend, van den Heuvel. KT. jP.S PUDDING JE PUDDING üj - FABRIKANT GRONINGEN. P r CEHTj f pep pakje, j F 20 CENT J ^de 3 pakjes. J Ze is -A. J. P.'e pudding ff VERBAZEND LEKKER RAZEND GOEDKOOP. YAK REENEN. POLL. Algemeen Expeditie- en lat, P. BOON en J. VAN Souburg Hoofd-Agent lelburg. dogen-Middelburg v.v. OEN (H 6 m i 8 e:) v.®' ip wiTii&fsa) 5.50. -• rk-t: v.rc. 7.55, 9.S0, n.m. 12.80, 1.X5, 2.—. 5, 5.-, 8.50, 7.— 7.60, 20. .BURG (n. Zeil m ar kt 1. 5.15 6.20. SAO, IO.I61 2.B5 1.20 2 05 2.50, 5. 5.55,7,05, 7.55,8.46. I 05 fscVE3 6— 6 20 7— 8 SO 10— 10 20 10 40 m I2—> 12 30 1-* 125 15 3 55 4 20 5- 615 8 20. itsBsInls: vm 6 10 8 80 1 8 15 9 50 10 10 10 8» 1150. Nm 12 10 12 f» 50" 310 8 40 4 05 4 36 ai.5«a tssi«a Z»Bf8£i VlISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regale ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnemerits-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. DRANKWET. Burg. en Weth. van Ylissingen gelet op art. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is inge- „jnieneen verzoekschrift van P. H. ÜlEIJBOOM (in afschrift) gericht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan «gasten in perceel MM 178, gelegen jjd de Kanaalstraat dat vanaf heden gedurende veertien gen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen der gevraagde ver gunning kunnen worden ingebracht tij Burgemeester en Wethouders voor- Ylissingen, 8 Maart 1905. Burg.'en Weth. voornoemd, TAK DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEYEEN. Men aarzelt op dit oogenblik een weinig de pen op het papier te brengen. ij behoeven onze lezers de berichten van het oorlogstooneel, in de laatste ingekomen, niet te herhalen. Zij voor zich zei ven. Wanneer zij voor de Russische legers in Mant- schourije niet al te donker gekleurd rijn, dan heeft het er veel van weg, dat Japan, na zoo lange rust en voor mot onverstoorbaren ernst, niets ontziende en geen offer te groot achtende, bezig is den oogst binnen te halen, 't Is haast ondenkbaar dat Koero- patkin het zal kunnen houden, en wat zal er gebeuren wanneer dit vreeselijk waarover in het overige Europa wellicht niemand zich meer verbazen zou, het op zijn grondvesten schuddende Czarenrijk binnendringt geschiedenis herhaalt zich zoo dikwijlsToen Lodewijk XYI trachtte ontsnappen, doch van Varennes naar Parijs was teruggebracht, spotte men Mt de plannen tot hervorming van den die de koning in 1789 aan de Kijksstenden had aangeboden. Zoo'zou het ook den Czaar wel eens kunnen Men weet hethet denkbeeld eener Russische constitutie is volstrekt net nieuw. Na den gewelddadigen dood wn Alexander II was er ernstig sprake 'M; maar toen men zag dat het nog fel een poosje duren zou, bleef alles oude, tot op den huidigen stond. Bewerkt door AMO. 48.) .Hu, daü kunnen wij de zaak onmid- °e"'jk in orde brengen"', sprak Kretsch- en greep een bos sleutels om een peren kistje naast zijn lessenaar te """"in. „Denkt ge, dat ik die som in geld bij mij draag vroeg Melnik ®et een grimmigen lach. «Hu, zoo dat niet het geval is, dan •0ch wel in solide staatspapieren ik jeein ze in betaling tegen den koers van en dag, "Wat van mijnheer Bauer komt, 7 'h zonder aarzelen aannemen. Hier 114 de wissels." 'jj had het ijzeren kistje geopend en daar eenige papieren uit. Met fnning keek hij Melnik aan, maar deze ""'oerde zich niet. Als het u belieft, mijnheer Bk heb geen goud en geen papier k»n u vandaag niet betalen", zei.de En dat een ernstig willen ook thans niet aanwezig is, blijkt duidelijk uit de geheel van elkander verschillende manifesten der laatste dagen, namens den keizer aan het volk medegedeeld. Wat nu ten slotte uitvoering zal er langen, dit zal dunkt ons geheel af' hangen van den geleverden slag, die over het lot van Mantschourije beslis sen zal; tenzij, als eertijds in Frank rijk, het volk ten slotte mocht nemen wat het niet goedschiks krijgen kan. Na den algemeenen, doodelijk ver- moeienden opmarsch van generaal Koe- roki, hebben de Russen een aanval gewaagd op den linkervleugel en het centrum der Japanners. Op den linker vleugel zijn de Russen teruggeworpen. In het centrum bleef de strijd nog on beslist en zal dit wellicht nog enkele dagen blijven. In het Oosten moesten de Russische troepen insgelijks na hevige gevechten terug. Gelukt het Koeroki zeer spoedig voor Mukden te zijn, dan zal men den Russen den terugtocht naar Tieling kunnen afsnij den. Het zou ons volstrekt niet ver wonderen, wanneer men hier een tweede Sédan zagmaar" dan de ramp van Sédan ver overtreffende. Het moet er kend worden dat Koeropatkin bewezen heeft een meester in het terugtrekken te zijn maar het kruikje kon wel eens zoolang te water gaan tot het brak. Moet inderdaad zulk een verschrik' kelijke catastrophe het geschokte wereld gebied treffen, dan zouden wij inder daad niet weten wat het Russisch cesarisme nog redden kon. De "Vereenigde Staten van Amerika gaan nu onder Max. Roosevelt, die plechtig den eed aflegde op het Kapi- tool van Washington, een nieuw vier- jaring tijdperk te gemoet. Het was een woord des vredes, de schitterende rede van Roosevelt tot de wetgevende vergadering een rede als van een Romeinsch Senator. Luide moet het mannelijk woord de wereld door klinken „Wij wenschen vrede, maar wij wenschen den vrede der eerlijkheid. Wij willen den vrede omdat wij dien goed achten, niet uit vrees. Onze be trekkingen met de andere mogendheden der wereld zijn belangrijk, maar be langrijker nog zijn de betrekkingen on der ons zeiven Het moderne leven is ingewikkeld en intens en de diep gaande wijzigingen door de buitenge- hij, de armen over de horst kruisende. „Wat? Niet betalen?" riepKretsch- mann, alsof hij door een adder gebeten was, doch voegde er toen bij „O, gij schertst, mijnheer, mijnheer Ik zie het, ge lacht „Ja, ik lach Melnik stond op en naderde Kretschmann, die haastig de wissels in het ijzeren kistje wegsloot. Ik lach om het lange gezicht, dat ge trekt, maar overigens ben ik niet tot lachen gestemd. Kort en bondig, Kretschmann, ik kan niet betalen, en bovendien moet ge mij nog geld geven." „Zijt ge razend riep de koopman nu brutaal„Weet ge wel hoeveel uw rekening reeds bedraagt „Zoo omstreeks drie honderd duizend mark, precies weet ik het niet wegens het snelle aangroeien van uw vorderin gen", antwoordde Melnik spottend. „Maar ge hebt nog weigrootere som men van mij te vorderen gehad, en toen niet zooveel drukte gemaakt als in de laatste weken." „Toen hadt ge de erfenissen van uw schoonvader en van uw schoonmoeder nog te wachten." „En nu krijg ik die van mijn schoon zuster," wone industrieele ontwikkeling van de laatste halve eeuw veroorzaakt, worden gevoeld in elke zenuw van ons sociaal en politiek bestaan Nooit te voren stonden mensehen voor een zoo uitge breide en grootsche proefneming als het bestuur van de zaken van een werelddeel onder den vorm van een democratische republiek. Van het suc ces van onze proefneming hangt veel af, niet alleen wat betreft ons eigen welzijn, maar ook wat betreft het wel zijn van het menschdom. Slagen wij niet, dan zal de zaak der vrije zelf- regeering over de geheele wereld in hare grondvesten worden geschokt. Wij hebben een goed vertrouwen, dat wij de nagedachtenis der mannen van het machtig verleden geen schande zullen aandoen. Wij hebben een vast vertrou wen, dat wij hunne erfenis ongeschon den zullen kunnen nalaten, en om dat te doen mo9ten wij niet alleen in groote crisissen, maar ook inde alle- daagsohe zaken des levens, toonen de eigenschappen van practisch verstand, van moed, van standvastig heid en volharding, en bovenal van toewijding tot een verheven ideaal, dat de mannen groot maakte die deze repu bliek stichtten in de dagen van Washing ton." Dat is andere taal, dan die wij ge woon zijn te hooren van de machtheb benden der aardeandere taal ook dan de holle, weifelende klanken, die wij vernemen aan de boorden der Newa En hier is het dan ook geen ij dele klank, als de eerste burger van den Staat niet eindigt, niet aanvangt met de betuiging, dat geen volk ter wereld meer reden heeft om dankbaar te zijn, dan het Ainerikaansche, en dat zegt, niet in een geest van pralerij op eigen kracht, maar met dankbaarheid aan den Gever van al het goede, die het zegende met de omstandigheden, welke het in staat stelden zooveel geluk en welzijn te verkrijgen. Een in menig opzicht benijdbaar volk toch, het Amerikaansche. Grootsch zoo wel in het kleine als in het groote. Nooit gewoon nooit alledaagsch Voor Transvaal zal het, naar wij van harte hopen, een heugelijke tijding wezen, wanneer er de constitutie wordt afgekondigd, hetgeen dan tegen Maart zou geschieden, wanneer de nieuwe hooge Commissaris, de Earl of Selborne, de tegenwoordige lord der admiraliteit „Op zulk een gelukkig of liever on gelukkig toeval kon ik niet rekenen", zei de geldschieter stekelig, „maar was is het geld „In handen van mijnheer Bauer." „En maakt die bezwaren Is er soms eene bepaling in het testament „Ge kunt toch niet meenen, dat een meisje van negentien jaar een testament maakt. Mijn vrouw is haar eenige zuster en haar eenige erfgename zij erft de geheele nalatenschap." Die woorden schonken Kretschmann verademing. „Nu dan „Doch eerst over eenige weken. Ge zult de pedante nauwgezetheid van Bauer wel kennen." „Ja", stemde Kretschmann toe, „maar in dit geval, de zaak is zoo eenvoudig..." „Ga zitten en laat ik u de geheele geschiedenis vertellen", zeide Melnik, en op vertrouwelijken toon vertelde hij nu van zijn bezoek bij den consul en van diens weigering om de nalatenschap uit zijn handen te geven. Daarbij stelde hij de reden, die Bauer had opgegeven, als geheel ongegrond voor. „Het is de grootste onzin iemand niet voor dood te houden, als het lijk door van Engeland, er zal zijn aangekomen. Laat ons hopen dat de nieuwe staat van zaken de herleving van het be klagenswaardig land moge beteekenen. Met Milner verdwijnt uit Zuid-Afrika de booze geest en het is waarlijk te hopen dat deze er nimmer terugkeere en het den nieuwen administrateur van i Transvaal en Oranjerivierkolonie moge 1 gelukken te volbrengen, wat met goeden j wil waaraan wij niet twijfelen, en met een weinig- succes, te redden valt op den nu voor eeuwig historischen bodem, waarop de geest van Paul Kruger uit het rustig verblijf der dooden neerziet, Botermerken Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp houdende bepalingen betreffende het merken van boter af komstig van aangeslotenen bij een onder rijkstoezicht staand botercontróle-station. Het ontwerp bevat de bepaling dat door den minister van waterstaat, handel en nijverheid merken worden vastge steld, welke uitsluitend bestemd zijn om door of vanwege aangeslotenen bij een onder rijkstoezicht staand botercontröle station te worden aangebracht op door hen bereide of aangekochte boter, of wel op de verpakking dier waar. Deze merken worden in de Neder- landscheStaatscourant openbaar gemaakt, benevens de door voornoemden minister nader te geven voorschriften betreffende het aanbrengen van die merken op de waar of op de verpakking ervan. In de memorie van toelichting zet de minister uiteen dat die maatregel noodig is bij het door sommigen toegeven aan den lust om de hoter te vermengen met andere stoffen, teneinde oneerlijke win sten te behalen, waardoor ons eeuwen beroemd zuivelproduct gaandeweg haar voorname plaats op de wereldmarkt ver loor. Alle krachten moeten worden in gespannen om het verloren terrein te herwinnen. Een eerste stap in de goede richting werd gedaan door het zich meer en meer verplaatsen van de boterbe- reiding van de boerderij naar de fabriek, die den weg baande tot eene controle van het product. Met voldoening kan de minister con- stateeren, dat de aan rijkstoezicht onder worpen botercontröle, die in het vorige jaar over het geheele rijk haar beslag heeft gekregen, aan de verwachting blijkt te beantwoorden. Wederrechtelijk gebruik van een rijks- merk door of door de schuld van aan geslotenen bij de onder rijks toezicht staande controle stations is niet te duch ten, en gebeurt dit, dan is een herhaling daarvan te voorkomen. De regeering moest er natuurlijk op bedacht zijn om minstens twintig personen is herkend. Wij zouden waarachtig geen vreemd meisje in onzen familiekelder hebben laten bijzetten. De consul twijfelt daar ook niet aan, maar hij is nu eenmaal zoo'n secuur mensch." „Daar heeft hij altijd wel bij gevaren men kan een voorbeeld aan hem nemen", zei de woekeraar. „Dan moet men ook zaken doen, zoo als mijnheer Bauer, en niet zulke, die geen daglicht kunnen verdragen, mijn waarde heer", antwoordde Melnik hoo- nend, doch onmiddellijk veranderde hij weer van toon en zei: „Doch laten wij daarover niet twisten Ieder zijn smaak en ik zou tegen den smaak van Bauer niets hebben in te brengen, als ik juist daardoor niet in verlegenheid gebracht werd. Met uw hulp zal ik er echter ook wel doorkomen." „Met mijn hulp Maar dat kan niet!" riep Kretschmann, en hij wilde opspringen. Melnik hield hem tegen en zei„Blijf bedaard zitten, mijn vriend Het is werkelijk niet noodig u zoo op te winden. Het staat voor u gelijk of ge van mij of van anderen rente voor uw geld krijgt." wederrechtelijk gebruik van het merk huiten de schuld van een aangeslotene te keeren. Het merk behoorde daarom zóó te zijn, dat dit niet van de .boter, waarop het is aangebracht, kan worden verwijderd zonder geschonden te worden en dat het dus maar eenmaal kan wor den gebruikt. Het is gelukt aan dien eiseh te voldoen. Op eventueele fraude is straf gesteld tot ten hoogste 2 jaren gevangenisstraf. De militante oud-minister. f De dertiende staatkundige brie van mr. S. van Houten is in hoofd zaak gewijd aan het protectie-vraagstuk. De schrijver is van oordeel, dat Duitschland voor het protectionisme wel bewaard gebleven zou zijn, indien „de burgerlijk liberale partijen" en de „werklieden-klasse," „bij de stembus regelmatig één lijn getrokken en elkan der gesteund" hadden, in plaats van vijandig tegenover elkaar te staan. Volgens mr.Van Houten ligt de schuld hiervan bij de werklieden-klasse. De fout ligt hierin, dat die klasse „zich bij hare eerste deelneming aan de staatkunde heeft laten aanvoeren door revolutionnaire leiders," althans door leiders, die „er aanspraak op blijven maken, de werklieden-klasse tot een heerschende stelling te brengen," in plaats van de burgerlijk liberale leiders te volgen. Ponsiasnplioht van bijzondere scholen. De „Stand." wijdt een driestar aan de door mr. van Idsinga in de Kamer aan de orde gestelde beginselvraag, of de overheid bevoegd was aan bijzondere scholen pensioenplicht op te leggen en het blad verheugt er zich over, dat het is geschied. Het parlement is er, om ten aan- hooren der natie zich rekenschap te geven van de gronden, waarop het Staatsbeleid rust. In het voorloopig ver slag nu was de vraag, die het hier geldt, niet ernstig aan de orde gesteld, en de regeering had ze in de memorie van antwoord dientengevolge terloops Maar nu er twijfel rees, was het zelfs plicht, dat men zich uitsprak. Op de wijze, waar de zaak aan de orde gesteld is, valt critiek te oefenen. Staande tegenover een bevriend kabinet, pleegt men in zulk een aangelegenheid het kabinet vooraf over zulk een prin cipieel geschilpunt te spreken. Men be gint ook niet, eer men het antwoord der regeering gehoord heeft, met stellig te verklaren, dat men tegen zal stemmen. Men neemt, om kort te gaan, zij het onbedoeld, geen vijandige positie in. Maar voor het overige is het zelfs uit nemend, dat men zich uitspreekt. Daar is de Kamer voor. Dat verfrischt en verrijkt de debatten. Dat verhoogt de kracht. Gevolg was dan ook, dat onder scheiden leden der rechterzijde, die „Mijn geld herhaalde de koopman. „Alsof het mijn geld is Hoe dikwijls heb ik u reeds gezegd, dat ik die zaken voor rekening van anderen doe. Zij genieten de winst, ik krijg slechts weinige percenten." „Dat kennen we reeds, ge doet het uit zuivere menschenliefde", zei Melnik lachend. „Nu voor mijn part, zeg dan aan dien ander, dat hij moet Wachten. „Dat zal hij niet willen doen." „Hoor eens, waarde Kretschmann, voor zoo dom verslijt ik dien heer of die heeren niet. Als ge nu drukte maakt, trekt dit de aandacht van Bauer en ook nog van anderen en wie weet, wat ze dan mijn vrouw in het oor fluisteren. Wanneer alles nu rustig blijft, laat ik haar in het buitenland achter, kom met een onbeperkte volmacht hier en neem de erfenis in bezit. Hebt ge mij nu begrepen „Ja, dat klinkt heel goedals ik maar wist „Wat dan?" „Dat die knaap daar te Eutin ver oordeeld zal worden." Wvrdt «•- v,,l$dh

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1