Di m van den houtvester. Woensdag 8 Maart. Binnenlandsche berichten» No. 56. 43e Jaargang. 1905. FEUILLETON. VLISSIMSCIE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. 3t ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepluoiinummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Se onderwije-novelle. In de Memorie van antwoord op de onderwijs-novelle wordt een zeer groote verbetering ten behoeve van de wacht gelders voorgesteld. De volledige regeling is dezeDe onderwijzers worden naar de dienstjaren verdeeld in vier groepen, a. minder dan vijf; b. van vijf tot tien; o. van tien tot twintig en d. boven de twintig dienst jaren. Het wachtgeld en de tijd gedurende welken het wordt genoten is a. 50 pet. van de jaarwedde gedurende 2 maal den diensttijd; b. 65 pot. gedurende 10 jarene. 80 pot. gedurende 15 jaren d. 95 pet. voor onbepaalden tijd. Buitendien behoudt de minister de bevoegdheid voor de tweede en derde categorie een verlengd wachtgeld toe to staan, dat de eerste vijf jaar 2/3, daarna x/a Tan ^et oorspronkelijke be- Hefc wachtgeld bedraagt in geen geval minder dan f500. Ben woord van hulde is hier zeker op zijn plaats. Hier is iets tot stand gebracht, waarin de liberalen reeds lang hadden moeten voorzien. De kwestie moge in het vervolg een grooter aantal personen betreffen, bestaan heeft ze reeds lang, aldus zegt „de Tel." Het is te betreuren, dat het wachtgeld vervalt als andere verdiensten evenveel of meer bedragen. Logisch en billijk was het, intrekking of vermindering eerst te doen plaats hebben, als het bedrag der jaarwedde overschreden werd. Te meer is dit argument klemmend daar in het ontwerp de bestaande re geling gehandhaafd wordt, dat het wachtgeld vervalt, als de betrokkene wordt benoemd tot een betrekking van rijks-, provincie- of gemeentewege. Hij is dus gedwongen elke benoeming te aanvaarden, zonder de zekerheid het vroegere salaris te ontvangen. Door aan deze dwaze onbillijkheid een einde te maken, zou de regeering de kroon op haar werk zetten. Be nieuwe schoolstrijd. De „N. Arn. Ct." betoogt, dat de uitlatingen van dr. Kuyper in de ver gadering van de vereeniging van chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen den schoolstrijd opnieuw hebben doen ontbranden en wel in een geheel nieuwe phase Hen mag den minister de eere niet onthouden, dat hij alles heeft gedaan om duidelijk in het licht te stellen waarom het gaat. Het geldt volgens hem thans niet meer een strijd vóór of tegen de neutrale volksschool, vóór of tegen de bijzondere kerkelijke school in dien strijd, die uitgevochten scheen, Bewerkt door AMO. 47.) „Het portret stelt Maria Meneini voor, Jo schoone nicht van kardinaal Mazerin hot is door Mignard geschilderd..." „Genoeg, genoeg, mijnheer Kretsch mann", viel Melnik hem op hoogharti- 8en toon in de rede. „Ik beantwoord "w compliment met te zeggen, dat ge ondanks uw jeugdigen leeftijd een zeer ê°od handelsman zijt. Wat moet die doos kosten vroeg hij, terwijl hij het kleine kunstwerk aan alle kanten nauwkeurig „De omlijsting van het portret is ■pastens even veel waard als het schil derwerk", sprak de jonkman verder, „en het schildpad der doos is van zeldzame „Ha deze inleiding kan ik verwachten, gé een buitensporig hoogen prijs eiachen", zei Melnik lachend, en toen is thans belichaamd de worsteling tus- schen twee tegenstrijdige wereldbe schouwingen, twee elkaar uitsluitende levensproblemen, waartusschen, volgens den minister, geen overeenstemming, geen compromis mogelijk is een wor steling, welke moet eindigen met de vernietiging, met den ondergang van een der beide. De eene wereldbeschouwing is vol gens hem onchristelijk, in haar oor sprong satanisch en in denzelfden geest sprak op den anti-revolutionnairen par tijdag te Zwolle de heer Noordtzij, die de befaamde anti-these van den premier tusschen paganisten en geloovigen maak te tot „een tegenstelling tusschen de beginselen van saian en die van Jezus Christus." Ook hij verklaarde vrede tus schen beide voor onmogelijk De strijd voor en tegen de openbare school is dus, naar de eigen verklaring der voormannen, geworden tot een strijd tusschen de volgelingen van satan en die van Jezus Christus, waartus schen geen vrede mogelijk is en die moet eindigen met de algeheele over winning van de eene en de vernietiging van de andere partij. De onjuistheid dezer tegenstelling te willen aantoonen, zou natuurlijk tot niets ieiden. Den voorstanders der open bare volksschool blijft niets over dan haar te aanvaarden, zooals men een toegeworpen handschoen opneemt, en daarmede de bittere consequentie Strijd tot het uiterste vóór de openbare en tegen de bijzondere kerkelijke school. Het geldt voor hen niet meer, enkel front te maken voor de openbare school, doch tevens tegen het z.g. christelijk onderwijs. Dit is volgens de eigen verklaring van den minister en diens geestver wanten de onvermijdelijke inzet van den nieuwen schoolstrijd. Da oud-liberale partij. De „Nederl." klaagt over de opnieuw onverzoenlijk geworden houding der oud-liberalen in de schoolquaestie. Zij snijden het tafellaken door tusschen zichzelf en hen op wier stemmen zij (blijkens mr. v. Houtens twaalfden Brief-zelven) rekenen. Eerst v. d. Vlugt, met zijn verklaring dat de schoolquaestie deu Rubicon weer deed zwellentoen het Manifest met zijn wapenkreet voor de „volksschool die aller godsdienstige overtuiging eer biedigt" en mr. Tydeman, die bij het debat over de onder wij zerspeusionnee- ring de meest onverzoenlijke rede van allen hield. „Het „Utr. Dbl." merkt de „Ned." op „heeft dezer dagen gezegd, dat de heer Tydeman weliswaar voorzitter der commissie van advies, maar dat mr. v. Houten da eigenlijke opperbe velhebber is. Ons dunkt, noch de een noch de ander is in staat de onzen tot gerustheid te stemmen. Bei de jonkman den mond wilde openen om den prijs te noemen, voegde hij er haastig bij „Neen, noem geen prijs, ik zal wel met nw vader handelen." „Zooals u belieft, heer baron Ik zal hem dadelijk hier roepen." „Neen, neen, ik zal wel naar hem toe gaan. Zulk een koop sluit ik het best met hem onder vier oogen af", zei Melnik schertsend. „Hij is immers in zijn kantoor „Om u te dienen. Gödsche, wijs den baron den weg", zeide hij tot denanderen jonkman. Doch Melnik maakte een af wijzend gebaar. „Dank u, ik heb nie mand noodig, ik keu den wegTot weerziens mijnheer Kretschmann Met de doos in de hand ging Melnik den smallen winkel door en verscheidene kamers daarachter, alle volgepropt met allerlei snuisterijen. Eindelijk kwam hij aan een gesloten deur, waar hij aanklopte. Na herhaald kloppen en roepen werd. de deur einde lijk geopend en verscheen de oude heer Kretschmann op den drempelblijkbaar was hij de vader van den jonkman in den winkel, aan zijn gelaat was dit zeer goed te zien. Hij nam zijn huismutsje van de grijze haren en zeide„Ach, den staan zoo heslist mogelijk tegen over de meest elementaire verlangens der rechterzijde. Het wordt dan ook met den dag duidelijker, dat van de rechts-liberalen in hun nieuwe formatie niets voor onze denkbeelden te wachten is. En dat het landsbelang, zooals wij dit verstaan, vordert, deze groep on danks het aantrekkelijke van sommige persoonlijkheden met gelijke kracht te bestrijden als de geheele linkerzijde, waarmede zij zich te onzaliger ure weer solidair heeft verklaard." De Nederlandsche oorlogsvloot be stoud den ln Januari jl. uit de na volgende schepen en vaartuigen: Gepant serde schepen 5 pantserschepen voor de verdediging van het rijk in Europa, 4 idem bestemd voor de verdediging van Ned.-Indië, 7 pantserdekschepen voor idem en 17 monitors. Ongepant serde schepen 2 fregatten, 1 korvet, 1 schoener, 20 kanonneerbooten, 33 vischtorpedo- en 12 spartorpedobooten. Schepen voor bijzondere diensten3 schoeners voor politietoezicht, 3 op- nemings-vaartuigen, 23 instructie-sche pen, 4 wachtschepen en 2 logement schepen. Tot de Indische militaire marine behoorden 1 pantserdekkorvet, 14 flotille vaartuigen, 6 torpedobooten, 2 wachtschepen en 2 opnemingsvaar tuigen." Aan het bericht van de „Bred. Ct." dat de gouverneur der Militaire Aca demie zich genoodzaakt heeft gezien een order aan de cadetten uit te geven, waarin hij hen ernstig waarschuwt tegen het maken van schulden bij le veranciers, maar vooral ook tegen de practijken van die leveranciers, enz. kan het „Hbld." toevoegen dat zulke misbruikeu door de leveranciers ook bestaan ten opzichte der leerlingen van den hoofdcursus te Kampen. „Wij weten dat tal van jongelui daarvan gebruik maken en met schulden bezwaard zijn als ze de sterren verkregen hebben. Als een bewijs hoe groot het ver trouwen der leveranciers is, diene het volgende. Het is den leerlingen van den hoofdcursus verboden zich een rijwiel aan te schaffen, indien dit niet contant door hen kan worden betaald. De leveranciers verschaffen het toch op krediet en geven den jongelui een quitantie, zoodat hun chef in de meening wordt gebracht dat het rijwiel betaald is. Het aanmoedigen van leveranciers om schulden te maken, komt menigvul dig voor. Jagen met kanongeweer. De minister van waterstaat heeft aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën een schrijven gezonden, waarbij hij mededeelt, dat hem is gebleken, dat in den laatsten tijd, ondanks de eenige jaren geleden door de regeering genomen maatregelen, wederom jacht wordt gemaakt op water mijnbeer Melnik welk een eer Zoekt ge mij op in mijn hof? Waarom hebt ge mij niet laten roepen? Ik zou..." „Yerspil uw woorden niet, Kretsch mann", viel Melnik hem iu de rede, terwijl hij zonder complimenten binnen trad. „Ge weet zeer goed, dat de zaken, die wij te bespreken hebben, alleen hier behandeld kunnen worden. Ais uitvlucht heb ik gezegd, dat ik deze doos wilde koopen en met u over deu prijs zou onderhandelenzoodoende kou ik tot uw kantoor doordringen." Hij zette de doos op tafel en voegde er bij „Echter vrees ik, dat uw verstandige zoon be merkt beeft, dat dit slechts eeu voor wendsel was." „Mijn zoon is verstandig hij zal een goed handelsman worden", zei Kretsch mann gevleid, „maar hij bemoeit zich alleen met den verkoop in den winkel, wees daar zeker van. Om echter geheel gerust te zijn, kunt ge de doos koopen ze is onder broeders vier duizend mark waard." „En voor vierduizend mark zou ik uit bijzondere vriendschap haar mogen meenemen", schertste Melnik, „Ik dank u vriendelijk." -Nu, dat zou voor u niet veel uit wild door middel van het kanongeweer, en wel door een Engelselunan, Gould geheeten. De minister verzoekt daarom, den Commissarissen der Koningin omjugeval er bij hen aanvragen tot het uitreikeu eener jachtacte mochten worden inge diend door personen, waarvan zij weten of stellig vermoeden, dat die personen, voornemens zijn te jagen met genoemd schietwerktuig, die aanvragen buiten be schikking te laten. Maart de hoofdcommies F. H. Schmidt overgeplaatst van Ommen naar Oostburg. VlisstngenV Maart. Met ingang van 15 Maart is benoemd tot rijks-keurmeester aan het abattoir alhier, de heer H. Weiman, rijks-veearts, thans aan het abattoir te Amsterdam, Tot concierge aan het kantoor van de hypotheken en het kadaster te Goes is benoemd de heer A. van Fraassen alhier. Men schrijft ons uit Middelburg Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het Ille district (vacature-Wisboom Yerste- gen) werden officieel candidaat gesteld de heeren mr. P. Dieleman (anti-rev.) en D. Bimmel (soc.-dem.). De stemming heeft plaats 21 Maart. In de nabijheid der woning van den gearresteerden slagersknecht Th. alhier, verdacht van den bekenden diefstal ten huize van mej. Sprenger op den Dam, zijn nog verschillende voorwerpen ge vonden, afkomstig van genoemden dief stal. Tevens werden nog gevonden ver schillende sleutels, waarvan er enkele herkend zijn door den heer van O., ten wiens huize op de Bierkade het vorig jaar eveneens diefstal werd gepleegd. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Zoover het oog reikt zijn ten Noor den van den nieuwen Slaakdam tusschen Noord-Brabant en St. Philipsland schor ren aangewassen, die op indijking waoh- ten. Vanwege het domein, dat voor het grootste deel eigenaar is van de circa 2000 gemeten gorzen en slikken, zijn in het voorgaande jaar afbakingen gemaakt, zoodat binnen betrekkelijk korten tijd de beversching is te ver wachten. Een gedeelte der gronden, welke nog niet voldoende rijp zijn, en welke doorsneden worden door het oude vaarwater de Schelpkreek, zou van deze bedijking moeten overgaan. Van den ouden Slaakdam, die in 1858 over de slikken van de Heene en door het Slaak werd gelegd en voor het opwerpen van den tegenwoordige» dam slechts met levensgevaar was te passeeren, is thans haast niets meer waar te nemen. Het laat zich begrijpen, dat men op het kleine St. Philipsland, dat door de bedijkingen van den Wil lemspolder in 1856 en van den Anna Jacoba- en Kramerspolder in 1847 zich verdubbeld zag, met groote belang stelling naar een besluit van het do- meinbestuur uitziet, om tot de bever sching over te gaan. Bij de posterijen en telegrafie worden met ingang van 1 April verplaatst de klerken le klasse I. Koster van Vlis- singen (postkantoor) naar Veghel, C. L. Bakker van Zierikzee naar Oud Beier land, A. van der Yoo van Veghel naar Zierikzee en H. G. B. Bolk van Steen bergen naar Hulst. Bij Kou. besluit zijn de volgende pensioenen verleend aan C. J. van Tatenhoye, wed. H. Fransooy, arbeider bij de rijkswaterstaatswerken te Oost en West-Souburg f 117 en wed. P. van Boven, sluisknecht aan het kanaal door Zuid-Beveland f 122. Bij 's rijks directe belastingen zijn verplaatst de commiezen 2e klasse A. J. W. Korff van Sluis naar IJzendijke en J. Swagemakers van IJzendijke naar Noorbeekde commies 3e klasse P. W. Holzenspies van Noor beek naar Sluis. Verder is met ingang van 15 maken, mijnheer Von Melnik Ge zijt nu weer rijk, zeer rijk", antwoordde de koopman met een steelscheu blik op Melnik, terwijl bij met zijn zakdoek de oude sofa afstofte en zijn gast verzocht plaats te nemen. „Denkt ge dat?" vroeg Melnik op een toon,waaruitKretschmann niet recht wijs kon worden. „Uw echtgenoote heeft vier, ja wel vijf millioen van haar zuster te erven", vervolgde Kretschmann. „Uw schoon zuster leefde met haar mama en kon haar renten niet verbruiken en mijnheer Bauer, haar voogd, heeft er verstand vau kapitalen te vermeerderen. Ik wensch u geluk, mijnheer Melnik was intusschen gaan zitten, doch nu sprong hij verontwaardigd op en riep „Wat is dat Hoe kunt ge zulk een uitdrukking gebruiken bij een gebeurtenis, die ons met de grootste droefenis heeft vervuld „Neem mij niet kwalijk, neem mij niet kwalijk", antwoordde Kretschmann met een sluwen blik op Melnik en de schildpadden doos tusschen de magere vingers ronddraaiende. „Het sterfgeval is gewis zeer treurig, en ik ben overtuigd, dat ge uw schoonzuster gaarne een Men schrijft ons uit Zuiddorpe Het parket van Gent zet het onder zoek over den moord te Oudeburgsche Sluis steeds ijverig voort, zonder echter voldoende bewijzen te vinden om de door de publieke opinie verdachte per sonen te kunnen aanhouden. Algemeen is men thans van oordeel, dat diefstal niet de drijfveer van den wreeden moord geweest is, maar dat de daders zelf geen afdoend antwoord zoudeD kunnen geven op de vraag„Waarom hebt ge de arme vrouw vermoord Overdreven zucht tot baldadigheid, overslaande tot dierlijke kwelzucht en wreedheid, door drankmisbruik in alle onmensohelijke barbaarsehheid aan den dag komende en eindigende in bloeddorst en moord zucht, ziedaar tot welke gevolgtrekking men komt, als men alles wat er thans van het gebeurde in en aan de scha mele woning der vermoorde vrouw aan het licht komt, in verband brengt met de allerdroevigste ontknooping van dit treurspel, afgespeeld iu... de beschaafde 20ste eeuw. De verklaringen vau een twaalfjarig jongske, dat Zondag (26 Februari) een zestal ongunstig bekend staande perso nen de oude vrouw gesard en mishan deld hebben, o.a. haar bij de haren over het erf en over den vloer harer woning gesleurd hebben, zijn een van de vele bewijzen voor bovenstaande meening van bet weldenkend publiek. Naar oog getuigen vertellen, waren er op het voorhoofd der doode vrouw indrukken hoogen ouderdom had toegewenseht. Doch nu het toch anders gebeurd is..." Melnik schoof onrustig heen en weer mompelde iets onverstaanbaars. „Ik weet wel, wat ge zeggen wilt mijnheer Von Melnik, maar zonder de wil des hemels valt geen haar van ons hoofd. Het stervensuur van de jonk vrouw was bepaald", vervolgde hij op zal venden toon, „en daar het zoo gebeurd is, mag men u toch wel geluk wensehen, want nu zijt ge uit de verlegenheid gered 1 Melnik antwoordde niet, maar staarde naar den grijzen muur, waar een portret van koning Georg V hing. „De wissels zijn eergisteren reeds vervallen", begon Kretschmann weer, en zijn toon en houding verminderden een weinig in onderdanigheid. „Wegens de omstandigheden heb ik mij stilgehouden tot na de begrafenis, een mooie begra fenis, ik ben ook wezen kijken. Ik ver wachtte u vandaag, en werkelijk zijt ge ook gekomen. „Ja, hier ben ik", zei Melnik met een hoonenden lach. Wwdt

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1