Donderdag 2 Maart. zoon van den houtvester. 1 JKurt arlijkschi IJ k BLKEKKHIJ m wi sciie^ Cacao. No. 51. 43e Jaargang. 1905. 41D1E8ST Van week tot wsek. FEUILLETON. HUIJSMANS. its-Loterij. I -M ICi •i s- - iw V I Uiïeéraern erdam. Imiho. anbevelend, JR ts Middelburg 3N verkrijgbaar zijn trekking der Eerste Maart a. a. öo-wii* ,0e Zoo po,1 }p'ZDQs4. 'ROFFjEN. nz., worden op i s verstn kt b jj SSELBERRS Co rercli's VLISSINfiSCHË COURAIT Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. G-roote letters en cliché's naar plaatsruimte. Y er schijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli jonnnmmer 10. Abonncments-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. gen-Middelburg v.v. EN O «ra! se-) wkA-ijsa) 0. t: v..t. 7.55. 9.30, ï'2.8", 1.16. 2.—, 5.- £.50, 7.7 50, TRG Z*Slw k t >.15, 6.20. U40, 10-15. 15 '.20 2 05, 2.60, 5,55.7,05, 7.55, 8.4S. g mmmm. VB3 6— 6 21.' 7— 80 10DJ' 20 IS40 IS— 12 30 ]-• 1.25' 3 55 4 20 5- 6 15 20. ;slu!s: vm 610 6 30 15 9 50 10-10 l'O 30 50. Kas IS'10 12 46 "810 f D 4 5 4 '35 25 H 5 - kb »rtUa Zstéa& Er is een geur van vrede in de lucht jn alle vredesgeuren zijn welriekend, Ook dan, wanneer ze niet uit al te zuivere bron voortvloeien. In dit geval is de bron zeker zoo onzuiver mogelijk. Immers, het is de binnenlandsche toe stand van het groote Russische rijk, die de voortzetting van den oorlog blijk baar bemoeilijkt. Om het treurig resul taat van den oorlog zelf zouden de in dit geval bijzonder optimistisch gestem de Russische bewindslieden zich weinig bekommeren. Zij gelooven nog altijd aan een mogelijken omkeer in de zaken, misschien nog wel aan het sprookje ran den oorlog te winnen, en ofschoon bet wel als zeker mag worden aange nomen, dat de voorwaarden van een eventueelen vrede in officieele kringen te St. Petersburg besproken worden, wil men toch niet op de zaak ingaan, alvorens eenig voordeel op het oorlogs terrein behaald te hebben. Nu, daarop, of anders op het tegendeel, is wel kans. Het binnen brengen te Mukden, van een groot aantal gewonden, geeft stof tot denken, en wanneer deze regelen bet licht zien, zullen denkelijk reeds bijzonderheden bekend zijn, omtrent Jen slag aan den Gutuling-pas, die sinds 27 Februari onder een sneeuw storm plaats heeft en met een blijkbaar verwoeden aanval der Japanners begon nen is. Mocht, wat wij verwachten, ook ditmaal de uitslag hun gunstig zijn, dan zal het lot van Mukden wel beslist zijn en kan vooreerst van het behalen van eenig voordeel aan Russische zijde geen sprake wezen. Wij vreezen boven dien, dat de binnenlandsche toestand feitelijk wel eens het voortzetten van den oorlog zou kunnen bemoeilijken en de Japanners zijn er de rechte lui voor om daarvan op het geschikte oogenblik gebruik te maken. Indien het aan Duitsche bladen ontleende bericht waar- beid mocht bevatten, dat de arbeiders hebben tegen 4 Maart de al- werkstaking te proclameeren, om de graanverzendingen en de trans porten van militairen te verhinderen, is de regeering volkomen machte- en loopt Koeropatkine's leger groot gevaar, te meer daar de Toengoezen, de ïlandschourijsche inlanders, gezwo- 'en Yijanden van den Rus, deerlijk onder Russische voorraden huis schijnen 'e houden. Wat er is van weder ontdekte oom- Bewerkt door AMO. 42.) «Een goed menseh," zei juffrouw «tester. „In mijn grievend leed heeft de hemel hem mij tot trooster gezonden I J'j zal geen bezwaar maken, als je hier blijft," «0 neen, hij heeft mij reeds gezegd, I dït bij het aangenaam zou vinden, als hier voor altijd bleefik kon ons kamertje even als vroeger betrek- zei hij", antwoordde Serafine is. „Maar, daar heb ik geen lust l'n-Laat mij in uw kamer slapen, moe- I .®r<<> verzocht zij op vleienden toon, „wij |aJu zoo lang gescheiden geweest, laten *'J Ru zooveel mogelijk bij elkaar blij «Mijn lief kind, ik begrijp je", zei 4ar moedor, wier tranen opnieuw be lonen te vloeien, »Je wilt me niet langer alleen laten plotten, thans om den Czaar en groot vorst Wladimir te dooden, zal nader moeten blijken. Eén meer of minder doet ook al heel weinig tot de zaak, waar men er dagelijks voor te vreezen heeft en al Btelt men den Czaar geheel onder curateele of,eerbiediger gesproken, al laat hij er zich geheel onder stellen, volkomen beveiligen kan hem dat nim mer. Een der grootvorsten, Alexis, zou van plan wezen, zich in tijds bij de Eransohen in veiligheid te stellen, zoo als de graaf van Artois, de broeder van XVI, zich in tijds in den vreemde be gaf, toen het revolutie-onweer zich boven Frankrijk samenpakte. En om nu nog eens op den vrede terug te komen, het heeft er veel van weg, of in het geheel geen rekening behoeft te worden gehouden met de wensohen en eischen der keizerlijk Ja- pansohe regeering. Die dit niet doen zullen zich waarschijnlijk sterk vergis sen. Japan heeft te veel leergeld betaald, om zich de lessen van het verledene niet ten nutte maken, en, al is het zeer goed mogelijk dat het Rusland de vernedering eener oorlogsschatting zal sparen, een andere vraag is het, of Japan zelf den vrede wil, zoolang de Oostzeevloot er is en Koeropatkine stand houdt, wellicht ook zoolang Wladiwo- stok nog in handen der Russen is. Met de Oostenrijksch-Hongaarsche zaken gaat het nog altijd even slecht. Van een coalitie-ministerie schijnt voor- loopig niets te zullen komen, omdat mon het over de militaire zaken niet eens kan worden. Hoewel de leider Kossuth, zoowel zijn eigen partij,de onaf- hankelijksheids-partij, als den keizer tot matiging tracht te bewegen, schijnt de laatste alleen te willen toegeven op het punt der afzonderlijke tollen voor Oos tenrijk en Hongarije. In dien toestand zullen de pogingen van graaf Andrassy, tot vorming van een nieuw Hongaarsch ministerie, wel schipbreuk lijden. Het is altijd aangenaam, in een over zicht als het onze ook eens op werken des vredes en der beschaving te kunnen wijzen en wij mogen dit thans doen in verband met de Italiaansche en Zwitserscke aangelegenheden. Het plan van den koning van Italië, tot oprichting van een internationaal landbouw-instituut, is thans uiteengezet in eene brochure, geschreven in de Engelsehe taal, waaruit blijkt dat de koning op het denkbeeld is gebracht door een Amerikaan, zekeren heer Lubin. De bedoeling is, eene internationale instelling te stichten, zonder eenig staatkundig oogmerk, waar men den toestand van den landbouw hi ue ver schillende landen der aarde overzien en van tijd tot tijd mededeelingen daar over verspreiden kan, om bekend te maken welke hoeveelheid en soort van de verschillende producten voorhanden zijn, om aldus de cultuur te vergemak kelijken en den handel minder moeilijk en goedkooper te maken en ook invloed i uit te oefenen op den prijs. Zulk een lichaam, dat een band zou vormen tus- j schen de landbouwers der verschillende landen en dus ook op krachtige wijze den vrede zou bevorderen, moet menige nuttige bijzondere instelling in het leven kunnen roepen en de koning meent dat Rome er een waardige en geschikte zetel voor zou zijn. Mocht de werkelijkheid aan dit denk beeld vorm en loven schenken, dan zullen in Italië's hoofdstad vertegenwoordigers der Staten en belanghebbenden tot beraad slaging over het plan worden bijeenge roepen. De bedoeling ishet stichten van een blijvende en voortdurend wer kende instelling. Het tweede, heugelijk feit, meer van dadelijk, practisch belang, is de beëin diging van een nieuw reuzenwerk de doorboring van den Alp, onder den naam van Simplon bekend. Het traditioneele getal van zeven jaren is gewerkt over dezen langsten van allebestaandetunnelS) die opnieuw de wereld-afstanden ver kort, den handel vergemakkelijkt en het verkeer tusschon twee bevriende Staten, Italië en Zwitserland, doet toenemen. met mijn verdriet." TIENDE HOOFDSTUK. De grafkelder van de familie Von Kauffel op het Maria-kerkhof te Han nover was weer gesloten. Naast de twee prachtige lijkkisten, die daar stonden, had men een niet minder prachtige neergezetdeze was bedekt met kransen, palmtakken en ander bloementooisel, zoodat men de zilveren plaat niet kon zien, waarop de naam Gertrude vou Kauffol, benevens haar geboorte en haar sterfdag, gegraveerd waren. Ja, de bloe men en kransen waren zoo talrijk ge weest, dat een afzonderlijk rijtuig achter den lijkwagen noodig was om ze alle te kunnen meevoeren en nu vulden ze bijna de geheele ruimte van den graf kelder. De deelneming in bet vreeselijke lot van het schoone, beminnelijke meisje was algemeen. De lijkstoet was onge woon groot geweest door den aanmer- kelijken toevloed van personen, die aan het stoffelijk overschot der jonkvrouw de laatste eer wilden bewijzen. Bij de hartroerende rede van den geestelijke was geen oog droog gebleven. Groot was de verbittering tegen den Ondeiwijzerspens'oenen. Tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal is door de hoofdbestuurders van den Bond van Nederlandscho On derwijzers een adres gericht, dat zij met ingenomenheid hebben kennis genomen van de ingediende wetsontwerpen tot regeling van do pensioenen voor onder wijzers en hun weduwen en weezen, zooals deze thans door de regeering zijn gewijzigddat bij aanneming van deze wetsontwerpen zeker zal zijn voldaan aan een reeds lang door de onderwijzers gekoesterden wensch dat zij echter tot hun spijt bij de aangebrachte wijzigin gen in de bepalingen, regelende de pen- sionneering van onderwijzers, gemist hebben verandering ten opzichte van misdadiger, van wiens woesten hartstocht het meisje als slachtoffer was gevallen. Nieman,d twijfelde aan George's schuld, niemand sloeg geloof aan zijne voorstel ling der feiten zijn verhaal was te Hannover bovendien niet volledig be kend, en wat men er van wist, diende slechts om het ongunstig oordeel over hem te versterken. Met voldoening ver nam men van mijnheer Von Melnik, dat het proces tegen den jongen houtvester weldra te Eutin zou worden gevoerd en dat zijn veroordeeling bijna zeker was. Algemeen sprak men ook met lof over de voorbeeldige houding van mijnheer Von Melnik in deze treurige aangele genheid. Het was niet geheel verscholen gebleven, dat tussehen hem en zijn schoonzuster geen hartelijke verhouding had bestaandes te meer bewonderde men nu zijn flink optreden voor haar levensgeluk, dat door haar eigen onver stand gevaar had geloopen en zijn op rechte droefenis over haar en haar treu- rigen dood. De grootste waardeering vond echter zijn teederheid en zorg voor zijn vrouw. Hij ontving de talrijke be zoeken en scheepte ze allen af met de verklaring, dat zijn vrouw te lijdend was om iemand te ontvangen. Hij moest het volgend tweetal punten lo. Opne ming van een bepaling, waarbij onder wijzers op 65jarigen leeftijd verplicht worden tot pensioenaanvraag. 2o. Ope nen van de gelegenheid tot het verkrij gen van vol pensioen op jongeren leeftijd dan den 65jarigen. Zij betoogen do wenschelijkheid van wijziging van het ontwerp in dien zin. De middenstand en de belastingen. Prof. mr. M. W. F. Treub becijfert in „De Vrijz.-Democraat" wat een man uit den handeldrij venden middenstand met een gezin van drie kinderen en een bedrijfsinkomen van f1500 aan belastingen heeft te betalen. In de bedrijfsbelasting betaalt hij f 13,25. De tariefsverhooging komt voor hem neer op een verbooging van uit gaven voor hem en zijn vrouw van f2,20 elk, voor ieder zijner kinderen van f 1,10, dus voor zijn geheele gezin op f7,70 samen f20,95. „Volgens de dezer dagen van vrij zinnig-democratische zijde uitgewerkte belastingplannen zou dezelfde man in een stad van 20,000 tot 50,000 in woners hebben te betalen f6,071/,,, waarvan wegens talrijkheid van het gezin wordt afgetrokken 30 pCt. of f 1,821/a, zoodat die middenstander heeft te betalen f 4,25 of f 9 minder dan in de bestaande bedrijfsbelasting en f 16,60 minder dan volgens de regeeringsplannen. „Volgens de vrijzinnig-democratische belastingplannen zullen niet alleen de arbeiders worden gebaat, maar de druk van den middenstand zal aanmerkelijk worden verlicht. De liefderijke omarming der christelijke regeering daarentegen brengt den middenstand in wel teederen, maar tegelijk hoogst benauwenden druk. „De vrijz.-democratische belasting- politiek zou deu als voorbeeld genomen middenstander oen vermindering van belasting van f 9, de christelijke be lastingpolitiek zou hem eeu verzwaring van druk van f7 a f8 brengen. Dat verschilt f 16 17. „Toch schromen de „christelijke" poli tici niet, den middenstanders wijs te maken, dat de handeldrijvende midden stand juist door ben zal worden ont zien en door de vrijzinnigen daaren tegen nog zwaarder zal worden belast dan reeds bet geval is. Overtuigd, dat de góe gemeente hen wel op hun woord gelooft, maken zij van die goedgelovig heid misbruik om de zaken juist anders om voor te stellen dan zij zijn. Men moet mahr durven Vervroegde winkelsluiting. Het comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen te Amsterdam heeft „een ernstig woord tot de te Am sterdam gevestigde winkeliers .en maga zijnhouders" gericht. Daarin wordt mede gedeeld, dat een der leden van het comité hen zal bezoeken om hen het er op - bedacht zijn, haar zoo spoedig mogelijk in een omgeving te brengen, waarin zij niet voortdurend aan haar zuster werd herinnerd. Hoe ongaarne hij juist in dezen tijd Duitschland wilde verlaten, zou hij toch om haar reeds binneu weinige dagen met zijn gezin een reis naar Zwitserland en Italië on dernemen. Melitta zelf was met dit vooruitzicht echter geenszins ingenomen. Gaarne zou ze in haar fraaie, gemakkelijke woning te Hannover gebleven zijn. En toen haar man van zijn reisplannen sprak, ver klaarde zij, dat ondanks haar groot ver driet over den dood van Gertrude, haar gezondheid niets had geleden. Zij zou het best weer op dreef komen, als ze stil en rustig in haar eigen huis bleef, meende zij. „Alsof men je hier met rust zou laten, lieve Melitta", sprak hij, terwijl hij naast haar op de sofa kwam zitten en zijn armen om haar schouders legde. „Onder het voorwendsel dat je door de gebeurtenissen te veel was aangegrepen om iemand bij je te ontvangen, heb ik tot nu toe alle bezoekers van je verwij derd weten te houden, maar op deu duur gaat dat niet. Je kunt toch niet als een verzoek te doen te teekenen op het volgend adres „Ondergeteekenden, allen winkel- of magazijnhouders te Amsterdam, dringen er bij de Tweede Kamer der Staton- Generaal op aan, in het ontwerp-Arbeids- wet zoodanige wijzigingen aan te bren gen, zoodat de gemeenteraden worden verplicht het sluitingsuur van winkels en magazijnen overeenkomstig de wen sohen en behoeften der belanghebbenden te regelen en als maximum geldend sluitingsuur op des avonds 9 uur te bepalen." In het aanhangige wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepa lingen in het Burgerlijk Wetboek om trent huur van dienstboden en werk lieden wordt verboden het loon uit te betalen in een looaliteit, waarin sterke drank wordt verkocht en evenzoo in een looaliteit, waarin een andere win kelnering wordt uitgeoefend,door welk laatstgenoemde voorschrift het uitbetalen van arbeidsloonen in koffiehuizen van den Volksbond, zooals dit op tal van plaatsen, vooral in Amsterdam, op groote schaal gebeurt, onmogelijk zou worden gemaakt. Het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, een uitzonderingsbepaling te willen maken voor inrichtingen als de koffiehuizen van den Volksbond. Postnachttreinen. Naar wordt gemeld, is thans door de regeering een definitieve overeenkomst gesloten omtrent de instelling van postuackttreinen tussehen Amsterdam en Rotterdam. Nadat de onderhande lingen aanvankelijk waren afgebroken, is door krachtig optreden van het hoofd bestuur der posterijen ten slotte over eenstemming verkregen. De nachtdienst zal met Mei aanst. geopend worden. Eiken nacht zal een posttrein RotterdamAmsterdam en AmsterdamRotterdam loopen. De hiermee aangebrachte brieven mails zullen door een specialen nacht dienst aan de postkantoren nog voor de eerste bestelling worden bewerkt. De minister van marine brengt ter kennis, dat in dit jaar bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelatentien jonge lingen als adelborst 2e kl. voor den zeedienst, zestien jongelingen als adel borst 3e kl. voor den zeedienst dat in het jaar 1906 voor de laatste maal de gelegenheid zal worden open gesteld om, na vergelijkend examen, als adelborst 3e kl. bij het Instituut te worden geplaatst. Nadere bijzonderheden bevat de „St. Ct." no. 50. gevangene leven." „Neen, ik moet dagelijks een rijtoer maken. Nadat ik zoo lang buiten ge woond heb, is het me onverdragelijk in deze halfdonkere kamers te zitten 1" zei Melitta, en ze wees naar de zware zijden gordijnen voor de vensters, waarvan do zonneblinden bovendien gesloten waren. „Fatsoenshalve kan je in de eerstvol gende weken geen rij toeren gaan maken" oordeelde Melnik. „Maar ik stik hier", zei Melitta bijna schreiend, „als ik met de kinderen naar Herrenhaussen rijd, kan niemand daar iets op aan te merken hebben." „Maar men zal er zeer verwonderd over zijn. Je hebt slechts te kiezen, rustig hier in huis te blijven of ten spoedigste met mij op reis te gaan." Zij gaf zich nog niet gewonnen. „Dan ga ik in een gesloten rijtuig en schep frissche lucht ver van de stad, waar niemand mij ziet. Ach, Lothar, ik kan de gedachte niet verdragen, dat ik nu reeds weer zou moeten gaan inpakken, en reizen." „Doe dan wat je wil", zei hij op koelen toen, „maar dan moet je ook bezoeken ontvangen." (Wordt ■MM

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1