Dinsdag 28 Februari. zoon van den houtvester. No. 49. Binnenlandsche berichten 43e Jaargang. 1905. ke Stand. Gemeentebestuur. FEUILLETON. Gemeenteraad. raakt en zonder ;e storen, epen doen hun zich aan het Wanneer ii ..'dsn voor •kenningstocht, dan 1 iefhebbers aan Daarbij komt ïeidstoestand van de aantal zieken het groot, rking end dat al deze zijn aan de ge- ogsterrein verschij- >egelaten zijn door beweren dat die over ver- zeldzaam in ;o o.a, ;ht is, n zijn ■wo" bevat een te- dat de verklaringen over den toestand den laatsten tijd ns getuigenissen van rt Arthur, zegt dit de nadering van de Hingen ongebruikt len der vesting wa- itgeputde binnen- was nog onbesoha- voldoende projec- kaliber kanonnen ensgeweerpatronen; groote projectielen end. Toch had men idigde verdedigings- voorloopig best ovendien werden in jks 60 projectielen onnen vervaardigd jk verdubbeld, des- kunnen worden, lezweren, dat deze vergave in alle haast it zijn De ziekten bezweren zij ver- grootste deel ver te kleeding. Na den ir heeft men echter en voldoend aantal ronden. De inten- ierp belangrijke hoe- idelen in zee, toen de overgave bekend össel vergiste zich igers van de vesting. 9000 waren, doch 23000. Een weinig ermiddelen der ves- mieurs waren niet kend. De pantsering ndelijk vuur en be- gewicht de man- ronder beschutting ten gingen slechts kking, wanneer het Memand van het ,t er geen kans op daarom wilden vele gelooven dat tot gegaan. oor de Kamer-eom- scheiding van Kerk generaal-vicaris Ba- sdom Seoms in een ;ing de gronden bloot eening, de voorgeno- mogelijk is zonder overeenstemming is Yaticaan, daar het p een traktaat waar- ,n worden afgeweken, ordeelde de vicaris ocratisch, omdat zij m tot buitengewone Tiet honorarium der en bezoldiging, maar ng, haar door den 'engst van ten alge- kerkelijke goederen uit de dagen voor mrnende kerkelijke neer het concordaat et eigendom van den Kerk. lisgingen 25 Febr. SOUWD; 24 j. en M. J. S. 24 j. G-. O. Op j. en M. A, J. Bock, O U W D he, jm. 23 j. en A« 8 j. P. de Rijcke, Roose, jd. 21 j. jra. 34 j. en J. de L. Loekemeijer, Pape, jd. 28 j. LLBS: geb. Deley, z. ;eb. Schwarz, z. - eb. Loois, z. J. .anse, z. LEDEN van M. E. Frenks, Ruijter, man van P. - F. van Gelder, z. Prijs per drie maand» 1.30. ïraneo per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tioeemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Ter sellout dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonisummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde 3e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1904. Burg. en Weth. van Vlissiugen maken bekend dat het derde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1904, na door Ged. Staten van Zeeland bij hun besluit van 24 Februari jl. no. 27, te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 Febr. 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Mr. Van Houten's 12e staatkundigs brief. In zijn 12en staatkundigen brief heeft mr. Van Houten het over liberale tactiek un vangt aldus aan Met ingenomenheid kan elk liberaal de reconstructie van het liberale centrum in de Tweede Kamer ouder leiding van Tydeman begroeten. Door dit flink op treden alleen reeds breekt men het volkomen onredelijk overwicht, dat het vrijzinnig democratische groepje onder medeplichtigheid van Borgesius uitoefen de en waardoor de vrijheidslievenden in den lande bij de verkiezingen van 1901 naar de clericale zijde werden gedreven. Met de bedoeling destijds, om aan het rechter-centrum de leiding der landzaak te zien toevertrouwen en, zooals volgens onze parlementaire geschiedenis gewoonte was, eene conservatieve re geering mogelijk te maken naar het type waaraan men gewend geraakt was door de leiding van van Lynden van Sandenburg en Heemskerk. In het erg ste geval dacht men zich een ministerie als dat van Mackay, ook al kwam Kuy- per aan de spits. Voor die liberalen, maar niet minder ook voor de van ouds conservatieve kiezers is het eene groote teleurstelling, dat in de afgeloopen jaren geen conservatieve maar katholiek-Kuy- periaansche politiek op den voorgrond is getreden en zelfs dreigt gedurende i volgende vier jaren oppermachtig te n. Door de aangekondigde uittre van Mackay en toenemende mee- van Lohman zal het rechter- centrum nog meer op den achtergrond n, tenzij er aan de rechterzijde eene gelijksoortige evolutie plaats ie, als die, tot welke Tydeman aan Bewerkt door AMO. 40.) »De bovenkamer, die ge met uw sister in gebruik hadt, is tot uw be schikking de meid zal u daar dadelijk gen en voor u het een en ander maken. Wilt ge een kop koffie »Dat aanbod sla ik niet af," ant- I gordde zij. een beetje opgewekter dan 6,voren. „De koffie zal mij na de lange j wel smaken, maar het heeft den "J® wel naaT boven te gaan tot mijn "■ceder hier is en mijn bagage is thuis bracht. Intusschen zou ik gaarne eens J?6' u spreken, alB ge dat goedvindt, r!°k ik een kop koffie onder de linde bomen en dan houdt gij me gezelschap." Horn vond dit zeer goed, doch wilde I eenige oogenblikken verwijderen om 9 noodige hevelen te geven. Toen hij ^igkwatn, bemerkte Serafine, dat hij I 'J0 huisjasje uit en zijn uniform aan de linkerzijde het initiatief heeft geno men. Aan onze zijde wil men niet via Borgesius en Pierson gedomineerd wor den door de Drucker's en Troelstra's. Zoo men aan de andere zijde eens niet wilde voortgaan, zich via Lohman te laten bebeerschen door Kuyper en de leiders der katholieken misschien moet ik, om den toestand volkomen juist te schetsen, zeggen zich via Lohman en Kuyper te laten beheerschen door de Bisschoppen zou een geheel andere en betere toestand ontstaan. Doet men dit niet, dan is het lot des lands geheel afhankelijk van het welslagen van de poging van Tydeman o.s. Daarna zegt de heer Van Houten, dat in de tweede helft der 19e eeuw het zwaartepunt, op een enkele uitzon dering na, steeds lag bij de in ideeën zeer verwante eentra, waarin verande ring kwam doordat Tak van Poortvliet het volle gewicht der regeering aan de uiterste linkerzijde trachtte te verleggen, wat echter in 1894 door de kiezers werd gestuit. Het zwaartepunt lag van 1894 tot 1897 meer bij de centra en ook de verkiezingen van 1897 brachten daarin geen verandering. Maar Pierson's ministerie heeft het linker-centrum als quantité négligeable beschouwd daar door werd het in 1901 door dat centrum in den steek gelaten. Evenzoo zal, naar mr. Van Houten's verwachting, het ministerie Kuyper bij de aanstaande verkiezing door het rechter-centrum in den steek gelaten worden, niet luid ruchtig, maar in de stille afzondering van den lessenaar. De stembriefjes zullen daarvan ongetwijfeld getuigen, indien de liberalen slechts candidaten stellen, die niet van neiging voor staatssocialisme verdacht kunnen worden en aan wie de handhaving van het gezag met volkomen gerustheid kan worden toevertrouwd. De overwegende stemming in het land is, dat men genoeg heeft zoowel van het regeeringsheleid van 18971901 als van dat na 1901, waardoor het land overstelpt wordt met dwingende en kostbare wetten en niettegenstaande voorbeeldelooze vermeerdering der staatsinkomsten, de bevolking steeds met nieuwe belastingen wordt bedreigd. Deze begint het gemis te gevoelen van een kalme regeering, die een beperkte taak naar de beste liberale traditiën vervult en voor de ontwikkeling, in menig op zicht ook genezing onzer maatschappe lijke toestanden, allereerst en allermeest op eigen krachtsinspanning en initiatief der betrokkenen vertrouwt. Om zulk een regeering in dit jaar te verlangen, zegt mr. Van Houten, moet de aanstaande verkiezing niet enkel een overwinning zijn op Kuyper, maar tevens op het staatssocialisme, ook in den mil deren vorm van staatsbemoeiziekte. gehouden redevoering niet alleen ge handeld over de „antithese" tusschen linker- en rechterzijde, maar ook de ver schilpunten aangewezen tusschen de meer conservatieve en de meer voor uitstrevende groepen ter linkerzijde. De „N. Ct." is daarover boos en geeft aan hare ontstemming lucht in eeu hoofd artikel, dat het opschrift draagt Prof. Treub aan 't stoken." Wanneer het optreden van mr. Treub aldus moet worden aangeduid, weikeu naam geeft dan wel het Ilaagsche orgaan aan het geschrijf van zijn geestverwant Van Houten, die reeds sedert geruimen tijd op ongehoord felle en grievende wijze tegen de Unie-liberalen en vrij zinnig-democraten te keer gaat, die met name in zijne jongste staatkundige brieven door valsoh vernuft, scheeve voorstelling en verdachtmaking tracht haat en verbittering te zaaien Prof. Treub zou nog tienmaal harder kunnen „stoken" eer hij mr. Van Houten daarin i evenaarde. Wij houden ons overtuigd, 1 dat hij de meer conservatief gezinden met heel wat meer billijkheid bejegeut, 1 l dan de onzen van mr. van Houten ondervinden. j „De Tijd" teekent hierbij aan Wat j kwaads men van het „Monsterverbond" tusschen katholieken en anti-revolutio nairen ook moge zeggen, men zal moeten toegeven, dat hunne onderlinge bejege ning in de pers en op vergaderingen in hoffelijkheid voordeelig afsteekt tegen de schimptaal, welke de heeren die de „verdraagzaamheid" als een specifiek vrijzinnige deugd noemen, elkander naar de ooren slingeren. I In de coalitie, die eventueel de heeren Tydeman, van Houten en Treub (en Troelstra samenbrengt, kan het ge ducht gaau spokeu. Of zal de virtuositeit in het schelden, onder deu invloed van een verbroederend anti-clericalisme, zich dan tegen Rome eu Dordt richten We kunnen dan wat beleven den Staatdat ieder, die belang heeft bij den prijs der levensmiddelen en be- noodigdheden, dus alle Nederlandsche mannen en vrouwen, recht heeft in zijn zelfgekozen vertegenwoordigers geraad pleegd te worden over het tarief, waar door de Staat op dien prijs grooten in vloed oefentdat elk Nederlander, man of vrouw, hetzij men de staatskas door z.g. directe of indirecte belasting helpt vullen, volgens recht en billijkheid een woord moet meespreken bij het beste den dier gelden aan onderwijs voor militaire doeleinden, pensioeus ouder- doms-verzekering enz., enz., wekt het Nederlandsche volk op, alle krachten in te spannen, teneinde bij de a.s. al- gemeene verkiezingen een meerderheid in de Tweede Kamer te verkrijgen, die de urgentie van grondwetsherziening vooropstelt, waardoor het doel van 't Nederlandsch Comité, het enkelvoudige geheime kiesrecht voor mannen en vrouwen, dat zoowel direct als indirect los is van den maatsehappelijken wel stand bereikt kan worden." In een gisteren te Amsterdam ge bonden drukbezochte vergadering van den Bond van vrijzinnige propaganda- vereenigingen werd door den heer mr. J. A. Levy een rede gehouden waarin hij het goed reoht der vrij zinnige concentratie verdedigde. bepaling, dat zij onvervreemdbaar zijn en de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verbods bepaling stellen èn hij, die verpandt of beleent, èn hij, die in pand of beleening neemt, zich bloot aan schade. Wie stookt I Onder den titel: „Wie stookt"? schrijft het „Sociaal Weekblad" Prof. Treub heeft in eene te Tiel getrokken had en dat kleedde hem veel heter. Weinige oogenblikken later kwam de meid een servet op de tafel leggen en bracht de koffie, waarbij ze de nieuw aangekomene scherp opnam. Zij was slechts weinige maanden bij de weduwe Eltester in dienst, en de tweeling-zusters hadden kort na haar vaders dood Segefeld verlatende eene om een betrekking te Hamburg, de andere te Altona te aanvaarden. Ook Dorn had geen kennis gemaakt met de meisjes, maar hij had dagelijks de ver halen der moeder geduldig aangehoord. Het kwam hem nu voor, dat de weduwe al zeer weinig over Serafine had ge sproken. „Wat zoudt ge wel zeggen, wanneer ik u mededeelde, dat ik mijn betrekking heel onverwacht heb verlaten en hier wil blijven?" vroeg Serafine om het gesprek in te leiden, zoodra de meid weg was. „Wat ik zou zeggen?" vroeg Dorn. „Wel, dat het heerlijk is, als ge altijd hier wilt blijven." Het meisje kleurde wegens de bewon derde blikken, waarmee de houtvester deze woorden deed vergezeld gaan, en Nad. comité vcor alg. kiesrecht. Gisteren werd te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer J. G. van Kuijkhof, de algemeene vergadering gehouden van het Ned. comité voor algemeen kiesrecht. Uit het verslag van den secretaris bleek dat op 1 Januari waren aange sloten 6 landelijke bonden, 24 plaatse lijke comité's, tegen 21 op 1 Jan. 1903 en 18 zelfstandige plaatselijke vereeni- gingen, tegen 10 het vorig jaar. Het totaal aantal leden der aangesloten or ganisaties is thans 31.499. De volgende motie van het uitvoerend comité werd, met enkele amendementen aangenomen „De algemeene vergadering enz.,over tuigd dat zonder algemeen kiesrecht geen goede wetgeving tot stand komt dat alle arbeidenden, mannen of vrou wen, hoog of laag loon verdienende, moeten gekend worden bij de regeling van arbeidscontract en arbeidswet door zei „Nu, altijd, dat zou te veel wezen, maar ten minste zoolang tot dat George weer vrij is." „Zoudt ge de koffie niet drinken Hier iu do vrije lucht wordt ze gauw koud", sprak Dorn, inplaats van recht streeks te antwoorden. Het viel hem moeilijk haar te zeggen, dat de vrij lating van haar broeder wel niet zoo spoedig zou plaats hebben, als zij scheen te verwachten. Zij gaf gehoor aan zijn uitnoodiging, schonk twee koppen koffie in en bediende hem met room, suiker en gebak. Hij volgde elke van haar bewegingen met de oogen en vond haar allerbekoorlijkst, terwijl ze het kopje aan den mond bracht en met kleine slokjes haar koffie dronk. „Hè, dat verkwikt"sprak ze, terwijl ze het kopje op de tafel zette. „Maar mijnheer, steek uw pijp weer eens aan en laten we dan eens gezellig praten. Het is me recht aangenaam, dat ik u eerst alleen heb aangetroffen voordat moeder thuis komt, kunt ge mij nu alles eens haarfijn vertellen van die ongeluk kige geschiedenis." „Ik geloof, dat uw moeder u alles reeds heeft geschreven en in de kranten Het vredespaleis. Naar men weet, heeft het bestuur van de Carnogiestichtiug de laatste dagen herhaaldelijk vergaderd om te beraadslagen over de verschillende voor stellen betreffende de plaatsing van het Vredespaleis te 's Gravenhage. Is het „Vad." wel ingelicht, dan zou de meeste kans bestaan, dat het paleis op Zorgvliet komt. Dat reeds niet eerder daartoe besloten is, moet toe te schrij ven zijn aan den wensch, voornamelijk van het corps diplomatique, om het paleis een plaats te geven niet ver van de groote hotels en de meeste ambas sadegebouwen. Vandaar dat steeds een plaats is gezocht in de omgeving van het Voorhout eu telkens eeu voorstel opdaagde om een gedeelte van Bosch of Maliebaan er voor af te staan. De minister van financiën herinnert er belanghebbenden met nadruk aan, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen staat, op die, toe gekend aan weduwen en weezen van ambtenaren, behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden, tot het algemeen be stuur behoorende, iu het weduwenfonds van het korps ingenieurs bij den water staat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de burgerlijke pensioenwet onder art. 31 opgenomen is er ook melding van gemaakt", ant woordde Dorn, eeu versohe pijp stop pende. „Ja zeker, daarom ben ik hier geko men. Constance en ik overlegden wie vau ons naar huis moestwij kwamen overeen, dat ik zou gaan. De oude zie kelijke dame, bij wie zij inwoont, kan haar niet missen, en zij zou moeder met haar angst en zorg nog treuriger maken. Ik daarentegen ben van meening, dat we het hoofd omhoog moeten houden zoo slecht kan de zaak toch niet staan." „Ach, juffrouw Serafine, ik geloof dat ze hopeloos staat," zuchtte de houtvester. „Dat is onmogelijk Ge ziet het te donker inOch, wees zoo goed mij de geheele geschiedenis nog eens te ver tellen er is nog zooveel dat ik niet begrijp. „Zoo gaat het-ons ook, en dat is juist zoo ongelukkig!" zei de houtvester treurig, maar hij voldeed toch aan haar verlangen. „Ge zult moeten erkennen, dat hetgeen uw broeder vertelt inder- daagd ongelooflijk klinkt," voegde hij er ten slotte bij. Zij zat met de hand onder het hoofd en staarde in gedachten verdiept naar den grond. „Hot klinkt ongelooflijk". Commies der posterijen en telegraphie. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter kennis, dat in Juli a.s. een vergelijkend onderzoek zal worden gehouden voor ambtenaren der posterijen en telegraphie, die wen- sohen te worden opgeleid voor commies der posterijen en telegraphie. Hiervoor worden 40 plaatsen opengesteld, waar van ten hoogste 4 voor vrouwelijke ambtenaren. Levert het voor de amb tenaren te houden examen geen vol doend aantal geslaagden op, dan wordt een nader aan te kondigen examen voor surnumerair der posterijen en telegrafie gehouden. Verzoeken om toelating tot het eerstbedoelde examen behooren vóór 1 Juni 1905 aan den directeur-generaal te worden ingezonden. Nadere bijzonder heden bevat de „St. Ot." no. 49. Zitting van 27 Februari. Voorzitter de heer A. Loois, wet houder. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Van der Meer, Smit, Gewin en Geelhoed. De notulen der vorige vergadering hebben voor de leden ter visie gelegen. Daar geen der leden op- of aanmer kingen had, werden deze goedgekeurd. Hierna werden verschillende mede. deelingen gedaan. Hieronder behoorde bericht van de heeren A. de Priester te Oostburg en G. Hooze te Goes, dat zij hunne be noeming bij het openbaar onderwijs alhier aannemen en resp. den 1 Mei en 1 April hunne betrekkingen hopen te aanvaarden. Verder werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Voorts van een Bchrijven van den heer Jos. van Raalte, dat hij bereid is de benoeming tot tijdelijk wethouder tot uit. December opnieuw te aanvaarden. Eindelijk werd nog medegedeeld dat Ged. Staten de gomeentebegrooting voor 1905 hebben goedgekeurd. Al deze stukken werden voor notificatie aangenomen. Overgelegd werd vervolgens de reke ning over 1904 van het algemeen armbestuur, bedragende in ontvang f 10.988.48, in uitgaaf f7606.561/S) sluitende alzoo met een goed slot van f 3381.91 Vj. herhaalde zij, „maar George heeft nooit gelogen." „Bedenk wel, wat er voor hem op het spel staat", merkte de houtvester op. „Gelooft ga hem ook niet vroeg zij verontwaardigd. „Ik geloof hem," antwoordde Dorn, „want al zou ik aan zijn woorden twij felen, dan zou ik toch niet gelooven, dat uw moeder liegt, al ware het zelfs om haar kind te redden." „Ik dank usprak Serafine met warmte, terwijl ze hem de hand drukte. „Maar anderen „Anderen gelooven hem niet. Zij spotten met het verhaal, dat hij (naar zij meenen) heeft verzonnen en nóg aan den man durft brengen, niettegenstaande het lijk der ongelukkige gevonden is." „Hebt ge het lijk gezien „Ja, maar het was niet meer te her kennen. Ook heb ik de jonkvrouw Von Kauffel vroeger slechts een paar keeren vluchtig gezienik kan er dus niet over oordeelen." „En andere mensehen „Die hebben haar herkend." (ïT(:rdt Igd),

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1