MARINE. Vrijdag 24 Februari. Dt zoon von den houtvester. No. 46. 43e Jaargang. 1905. lagsblad, Binnenlandsche berichten» cents, ■ski. Gemeentebestuur. Gemeenteraad van Ylissingen FEUILLETON. nnen worden aan- lien Tan 26 jaren schikt worden be nde eisohen in der rekenkunde blijkt, dat de be- r metalen bewerkt neming als Stoker eikt. '16 dadeljjk wordt kt. id en kan in dien eding en logies aan nbeid en diensttjjd tot f 45.— 50.— 60.— 78.— 92.50 lijen aaanmerkelijk ikers-Majoor f 400, Stokers le irkringen wordt het ers met f21, voor ir jaar. n gevestigd op de innis bezitten, om WILLEMSOORD eel belang is voor isse, belmoren zich irine te AMSTER- „M, VLISSINGEN, verder gewensohta rpen aan een voor- ndheid van de Zee- ding door het Kijk oen aan de gestelde en naar het naaste ingeschikt worden ning en terug naar geen gelegenheid dien reiskosten ver- dt vrije voeding en ergelegd r ouders of voogden, lijk bestuur hunner aatselijk bestuur of Reserve, het Korps en hebben gediend: t de nationale militie die 5 jaren bij de •er hier te lande of erij hebben gevaren dienst zijn geweest, n werkelijken dienst zit zijn kosteloos dacht, der Marine, YENTHOLT. VLISSlMiSfUE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli loiuiuBimer 10. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. OPENBARE VERGADERING TAN DEN op Maandag den 27en Februari 1905, des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. 0. Te behandelen punten 1. Verkoop van gemeentegrond. 2. Voorstel van Burg. en "YVetk. tot den aankoop van 175.000 klinkers. 3. Idem tot het in gebruik geven yan gemeentegrond aan J. Schroevers Jz. 4. Idem tot het toekennen eener gratificatie aan mej. M. A. C. van de Volkere. N.B. De notulen der vorige vergade ring liggen ter visie. De millioanan-quaestis. Naar aanleiding van prof. Treub's brochure „Van waar moeten de mil- lioenen komen" schrijft „De Standaard" o. m. „Dertien jaren aan een stuk hadden de heeren op sociale wetten aangedron gen en in al dien tijd waren zij in verzuim gebleven de middelen aan te wijzen, waaruit de kosten zouden kunnen bestreden worden. Ru, in den hoek gedrongen, moesten zij den heer Treub, die een blauwen Maandag in de Kamer was, als hun financieelen leider aan vaarden en moesten zij zonder zich bekoorlijk rekenschap te kunnen geven, diens programma op staanden voet zóó zóó overnemen. Ja zelfs, de oud-liberalen hebben nu, blijkens hun manifest, in Treub den financier voor de toekomst ontdekt. Is ooit op treuriger wijze de armoede en ket gemis aan een juist inzicht ten aanzien van financieele politiek bij de vrijzinnigen voor den dag getreden P Prof. Treub is alzoo de leider gewor- óen Tan de partijen links, op het stuk van 's Rijks financiën. Voor zoover ons bekend, heeft zich geen enkel Kamerlid, beeft zich ook geen enkel orgaan der vrijzinnigen tegen zijn leiding verzet en moet dus wel worden aangenomen, tenzij het tegendeel blijkt, dat alle par tijen links van Troelstra tot Tij de- man Treub's program wat betreft verkooging van directe belastingen, kwansuis hebben geaccepteerd, él Iet is echter de vraag, of alle vrij zinnigen in den lande zoo gewillig onder Treub's financieel juk zullen bukken. Met alle respect voor de virtuositeit, waarmede deze Amsterdamsche professor sinds jaren financieele modellen boetseert, nag toch wel worden aangenomon, dat Bewerkt door AMO. 38.) „Dat is niet alleen nauwgezetheid dn drenkeling klemt zich aan een stroo- balm vast. Het is mijn vurig verlangen, dat het verhaal van George Eltester de 'olie waarheid mocht zijn!" „Dat is een slim verzonnen verdichtsel, nn toch dom ookDrink nog een glas wijn, dan zal ik u dat eens uitleggen." •Hij wilde de flesch opnemen, doch Melnik hield hem terug, en met een Wik op de regulateur-klok aan den wand, zeido hij „Dank u, ik heb geen tijd meer, en mijn paarden zullen wel on geduldig geworden zijn." Hij reikte den 'echter de hand ten afscheid. „Dank u „Uw dank hoop ik eerst te verdienen," antwoordde Von Reutern gevleid. „Tot Weerziens 1 ik wensohte, dat ik kon zsggentot vroolijk weerziens!" Melnik had reeds een schrede naar men wel buiten de Kamer en buiten de redactiebureaux onzer groote pers zich niet op staanden voet zal haasten om de trouvaille van Treub als het eenig juiste antwoord op de millioenen- vraag te beschouwen." Lupus. De Nederlandsche vereeniging tot hulp aan lupuslijders verspreid een rond schrijven, waarin zij, na gewezen te hebben op den aard dezer vx-eeselijke ziekte en op de nieuwe wijze van be handeling, het volgende zegt „Aan elke geneeswijze dezer langzaam voortwoekerende kwaal blijft evenwel het groote bezwaar kleven van zeer langdurig en zeer kostbaar te zijn, en dit bezwaar klemt te meer, doordien, ofschoon lupuslijders in elke klasse der bevolking worden aangetroffen, de ziekte in evenredigheid, hoofdzakelijk minver mogenden aantast. Deze zijn niet alleen onmachtig de kostbare behandeling te betalen, maar evenmin in staat gedu rende den langen behandelingstijd in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. „Zoolang de pijnlijkheid eener behan deling het hoofdbezwaar bleef, moest men zich wel hierbij neerleggen. Hu echter is de wetenschap zoover gevor derd, dat men zeer groote kans op ge- heele genezing der lijders eene streng wetenschappelijke behandelingswijze zou kunnen worden toegepast, indien dit niet afstuitte op hunne geldelijke on macht. Wij meenen daarom, dat het oogenblik is gekomen een beroep te doen op den bekenden milddadigheidszin onzer landgenooten tot redding van deze ongelukkigen en tot behoud van menig menschenleven voor de maatschappij „Zonder op medisch gebied partij te kiezen tusschen de verschillende behan delingsmethoden, en zonder de eene inrichting boven de andere te willen begunstigen, is het alleen en uitsluitend ons doel de geldmiddelen bijeen te bren gen om in geheel Nederland den strijd tegen den lupus ernstig aan te binden, en om minvermogende landgenooten in staat te stellen gezondheid, levenslust en werkkracht terug te krijgen." Burgerlijks ambtenaren. Naar aanleiding van een verzoek van den Pensioenraad voor burgerlijke amb tenaren zijn in het belang eener gere gelde afdoening vau de aanvragen om pensioen, de ambtenaren wien het aan gaat, uitgenoodigd voortaan bij hunne aanvrage om pensioen, behalve de stuk ken ten bewijze van diensten welke voor vergelding met pensioen in aan merking komen, tevens over te leggen een behoorlijk inge'vulden en door den belanghebbende onderteekeuden staat van dienst volgens daarvoor vastgesteld model. de deur gedaan, doch nu bleef hij staan en zei „Ge zegt dat metzooveel nadruk hebt ge me dan nog noodig „Bij het voorloopig onderzoek mis schien niet, ofschoon dit niet stellig vooruit te zeggen is, maar bij de te rechtzitting der gezworenen heb ik u zeker noodig." „Gelooft ge, dat de zaak spoedig naar de gezworenen zal worden verwezen vroeg Melnik zichtbaar ontsteld. „Dat zal niet lang meer duren." „En zal ik daarbij tegenwoordig moe ten zijn „Ge zijt een der voornaamste getuigen, en hoe gaarne ik uw vrouw er buiten zou willen houdeu, zal ik haar getuigenis toch misschien noodig hebben." „Dat is verschrikkelijk 1 Ik was van plan om spoedig na de begrafenis met mijn geheele gezin op reis te gaan." „Welnu, dat kan toch wel, want voor het begin van October zal de zaak niet in behandeling komen." „Het begin van October 1 O, dat is ergik wilde van Zwitserland naar Italië gaan om daar den winter door te brengen dit maakt dus een streep door mijn rekeningia er niets aan te ver andwen P" Hamoeopathischa geneesmiddelen. De „St.-Ct." no. 43 bevat het verslag van de commissie belast met het ver vaardigen van een bijvoegsel" tot de Nederlandsche Pharmacopee, bevattende de bewerking van de homoeopathische geneesmiddelen. Aan dit rapport ontleenen wij het volgendeIn de vergaderingen der commissie werden de volgende punten behandeld 1. de op te nemen genees middelen 2. de bereiding der ver schillende geneesmiddelenvormen 3. het onderzoek der grondstoffen en praeparaten. Met het oog op het eerste punt zond de commissie aan die artsen en apo thekers, welke homoeopathische genees middelen voorschrijven of afleveren, een lijst met geneesmiddelnamen, met het verzoek om hun meening kenbaar te maken van welke van de op die lijst voorkomende geneesmiddelen zij de opneming in een oflicieele aanvulling van de „Nederlandsche Pharmacopee" met homoeopathische geneesmiddelen, wensehelijk achten en bovendien met welke geneesmiddelen zij het aantal der op de lijst voorkomende wenschen uit te breiden. Het resultaat hiervan is geweest, dat de commissie besloot tot de opneming van 150 grondstoften en daaruit be reide vormen. Wat het tweede punt aangaat zoo werden de methoden in verschillende homoeopathische pharmacopeeën aan een vergelijkend onderzoek onderworpen, terwijl bovendien op een groot aantal grondstoffen ook niet beschreven metho den toegepast werden met het oog op hot veelvuldig gebruik van versche grondstoffen, die sieckbi gedurende een beperkten tijd van het jaar verkrijgbaar zijn, konden deze proeven nog niet geheel afgesloten worden. Het derde punt gaf eveneens aan leiding tot een uitvoerig onderzoek. In vele gevallen echter kon dit onderzoek niet afgesloten worden, daar de com missie zich hierin zooveel mogelijk bij de vierde uitgave der „Nederlandsche Pharmacopee" wenscht aan te sluiten. In verband hiermede verzocht deze commissie den minister om zoo mogelijk inzage te verkrijgen van een proefdruk der nieuwe pharmacopee, waarop door den minister gunstig werd beschikt. Wat de namen der op te nemen ge neesmiddelen betreft, zoo werd besloten deze in overeenstemming te brengen met die der nieuwe pharmacopee. Het vaarplan voor Hr. Ms. oorlogi schepen voor binnenlandschen dienst voor 1905, is, afgezien van buitenge wone omstandigheden, vastgesteld als volgtvoor oefening der zeemilitie komt 23 dezer in dienst de „Neptunus", terwijl op 17 Maart aan dien bodem wordt toegevoegd de stoomkanonneer- boot „Balder" voor oefening in het sturen en looden voor zeemiliciens. „Dat zal moeilijk gaan. Men kan den gevangene toch niet zóo lang in voor loopige hechtenis houden," oordeelde de rechter. „En vroeger kan het niet „Wij hebben nog een zitting omstreeks het midden van Augustus, maar ik vrees Melnik greep zijn beide handen. „Mijn heer, ge zult me voor altijd aan u ver plichten, wanneer ge uw best wilt doen om die ongelukkige zaak zoover te be handelen, dat ze dan voor de gezworenen kan gebracht worden. Liever blijf ik dan met mijn vrouw tot dien tijd te Hanno ver, en ga wat later met haar op reis. Moet ik echter tot October wachten, of Melitta terugbrengen in de omgeving, waaraan ze dan pas korten tijd ontrukt is, dan vrees ik het ergste." De rechter herinnerde zich over de gemakzucht en zwaartillendheid van mevrouw Von Melnik te hebben hooren spreken, en begreep, hoeveel Melnik nu met zijn vrouw te stellen had, nu het verdriet over den dood van haar zuster haar geheel in beslag nam. Hij bewon derde Melnik's teederheid en gevoelde zich gestreeld door het in hem gestelde Hertrouwen. Verder komen voor oefening der mili ciens in aanmerking „Evertsen" en „Heiligerlee", aan welke laatste nog een stoomkanonneerboot wordt toege voegd, „Reinier Claeszen", „Merva" en „Isala", terwijl voor herhalingsoefenin gen in de oefening zijn aangewezen „Dufa" en „Bulgia". Voor oefening van kanonniers wordt bestemd de „Bel- lona", aan welken bodem vervolgens worden toegevoegd de „Hefring" en „Sperwer". j Voor de oefening van machinist-leer lingen is aangewezen de „Udur", waar aan wordt toegevoegd een torpedoboot klein-model. De „Udur" blijft in dienst j ran 1 Mei tot 5 Augustus. j In den loop van Maart wordt het pantserschip „Piet Hein" in dienst ge- j steld, aan boord van welken bodem de j adelborten van het oudste studiejaar op 15 April zullen inschepen, om op 1 September te debarkeeren. Voor de practische oefeningen der adelborten, van het Kon. instituut voor de Marine, der drie jongste studiejaren zullen respectievelijk op 25 en 30 Mei in dienst gesteld worden de Urania" en „Ever," welke eerstgenoemde op 1 Aug. uit dienst gaat. In Sept. wordt de „Friesland" in dienst gesteld ten behoeve van de op leiding van jongens en der adelborsten van de nieuwe opleiding. De adelborsten blijven ingescheept van 't laatst van Sept. tot de 2e helft van December. Het opleidingsschip „Nautilus", zal de Noordzee en „Pollux" van de 2e helft van April tot de eerste helft van Sept. de Zuiderzee bekruisen, de laatste met de jongens van de „Van Galen". De „Ever" wordt 4 Aug. bestemd voor oefeningen der militaire loodsen en gaat in October uit dienst. Voor het politietoezicht op de vis- scherij in de Noordzee worden bestemd de „Zeehond" en „Dolfijn". Voor de militaire hydrografie wordt in de le helft van April te Hellevoet- sluis in dienst gesteld de „Raaf", die in Oct. uit dienst gaat. Voor proefnemingen is aangewezen de „Hadda". De pantserdekschepen „Noord-Brabant" en „Gelderland" zul len, na terugkeer uit Oostrlndië, uit dienst gesteld worden. bladen klachten over afdreiging, waarop van hoogerhand het verbod weder in herinnering werd gebracht. Dit gaf aanleiding tot bestraffingen, manifesta ties in sommige persorganen en in vergaderingen. Toen echter de vergrijpen bleven voorkomen, werd het gewenscht geacht met het opleggen van straffen niet door te gaan. Besloten werd, het geen in 1878 niet geschied was, onder scheid te maken tusschen hetgeen waartoe een ambtenaar volgens zijn dienst verplicht is, en datgene, wat beslag legt op de vrijheid van den be ambte. Volgens het nieuwe besluit is het natuurlijk verboden een fooi af te dreigen of af te persen, en mag het niet ontvangen van fooien geen aan leiding geven, dat de dienstvaardigheid bij de bestelling, en in het algemeen in dienst, daaronder zou lijden. Ook is het verboden tijdens de diensttijden te vragen of te wenschen. Voor het ove rige echter werden ingetrokken alle bepalingen, indertijd door de ambts voorgangers van dezen minister uitge vaardigd. Door den minister van oorlog is be paald, dat de aan de regimenten huzaren toegewezen miliciens voor ongeveer 1/3 deel dadelijk bij de inlijving in werke lijken dienst worden gehouden, terwijl aan de overigen, nadat zij bij het korps geschikt voor den dienst worden be vonden, verlof moet worden verleend tot 2 October a.s. Voor toewijzing, hetzij aan eerstbe doeld, hetzij aan laatstbedoeld gedeelte, komen echter vóór anderen in aanmer king zij, die zich bij den minister van oorlog voor indeeling bij de cavalerie hebben aangemeld en daarbij den wensch hebben te kennen gegeven om aan een dezer gedeelten te worden toegewezen. De bij de regimenten veld-artillerie en het korps rijdende-artillerie inge deelde lotelingen worden allen na de inlijving met verlof gezonden tot 2 Oct. a. s. De korpscommandanten zijn echter gemachtigd in bijzondere omstandig heden, inzonderheid hen, die in het buitenland wonen, dadelijk bij de inlij ving tot eerste oefening in werkelijken dienst te houden. Fooien hij ds posterij. Naar reeds is gemeld, is het verbod aan beambten bij de posterijen tot het wenschen en daarmede gepaard gaande vragen van fooien, ter gelegen heid van het nieuwe jaar ingetrokken. De „N. Ct." verneemt dienaangaande nog het volgende In 1878 werd uitgevaardigd een ver bod tot het wenschen en vragen van fooien, en werd toezicht op do nakoming van dit verbod gelast. Herhaaldelijk werd later nog scherper toezicht voor geschreven waaraan dan ook, moest tijdelijk, werd voldaan. In 1904 nu verschenen er in de „Ik zal doen, wat ik kan, om de zaak bij de eerstvolgende terechtzitting der gezworenen in behandeling te laten ko men," beloofde hij. „Ik dank u, ik dank n," riep Melnik levendig. „Ge zult me daardoor bijzonder verplichten. Reken op mijne erkente lijkheid, ik durf u wel zeggen, dat ik eenigen invloed heb." „Mijnheer Yon Melnik „O, ik weet, wat ge wilt zeggen ge doet slechts uw plicht," viel Melnik hem in de rede, „en ik zou waarlijk de laatste zijn om van u iets te verlangen, dat met uw plicht in strijd zou zijn. Maar ik reken het tot mijn plicht te rechter plaatse de aandacht te vestigen op man nen, die bijzonder bekwaam zijn en hun plicht getrouw vervullen." Nog een veelbeteekenenden handdruk en Melnik keerde onder uitgeleide van den rechter naar zijn rijtuig terug, dat voor hem wachtte. Reutern oogde het fraaie lichte rij tuigje en de prachtige grauwe schim mels na, tot ze op den hoek der straat uit het gezicht verdwenen, en ging toen naar binnen om zich opnieuw in zijn akten en doouinenten te verdiepen. Onder den arbeid lachte hg meermalen tevreden Door den minister van oorlog is be paald, dat aan de Israëlietische militai ren, die niet aan de strengere tucht bij het algemeen depot van discipline onder worpen zijn en hun aanstaand Paasch- feest ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid zal worden ge geven, door lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoens plaats wonen, op de feestdagen vrijstel ling van dienst te verleenen 2o. aan de overige militairen een verlof te ver leenen van en met 19 tot en met 28 April a.s. 3o. aan hen, die krachtens art. 111 der Militiewet voor den werkelijken dienst zijn opgeroepen tegen 25 April in zichzelven het gesprek met Melnik scheen aan zijn gedachten een aangenama richting te hebben gegeven. Ook Melnik scheen tevreden over den uitslag van zijn bezoek. Hij leunde ge makkelijk in het rijtuig en wreef zich de handen. Toen hij een eind weegs had afgelegd, en het rijtuig een poos langs het meer reed, werd zijn gelaat somber, hij wendde het hoofd af om de spiege lende watervlakte niet te zien. „Morgen ben ik niet meer hier," mompelde hij. NEGENDE HOOFDSTUK. Laat in den middag was de houtvester Dorn van een langen tocht door zijn district thuisgekomen en nu zat hij in luchtige kleeding met een pijp in den mond en een glas bier voor zich, uit te rusten in de schaduw van de lindeboo- men voor de deur. Naast hem lag Diana, zijn groote hond, die hem vergezeld had. Het dier genoot zijn welverdiende ru3t, waarin hij slechts nu en dan gestoord werd door de vliegen, die hem plaagden. Wordt '"wvotydu

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1