Woensdag 22 Februari. Ie zoon van den houtvaster. No. 44. 43e Jaargang. 1905. fiinnenlandsche Berichten. FEUILLETON. Teleplioonnummer 10. G ero eenteb est uur. VLISSIJIfiSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. YAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADYERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en ciiché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. SCHOOLWEZEN. £)e Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat de openbare les aan School B n i e t zal plaats hebben op Maandag den 27sten, doch op Donderdag den 23sten dezer. De Commissie voornoemd, JOS. YAN KAALTE, Voorz. B. REIJNVAAN, Secret. Tweede Hamer. In haar wetsontwerp voor de klas sen en samenstelling der gerechten en jaarwedden der rechterlijke ambtenaren en beambten, stelt de regeering in hare memorie van toelichting voorop, dat het personeel van een gerecht evenredig moet zijn aan den te verrichten arbeid. Waar vermeerdering van werkzaam heden voor de deur staat moet uitbrei ding van personeel mogelijk zijn. Dat zijn de overwegingen waarop de in dit ontwerp voorgedragen organisatie der gerechten berust. Ook is er rekening mee gehouden, dat de werkzaamheden van een gerecht kunnen inkrimpen. Hoe sterk moet nu het personeel zijn P Voor den Hoogen Raad, voor de hoven te Amsterdam en 's Gravenhage en voor de overige hoven is het maximum aantal leden op 18, resp. 13 en 11 gesteld. De uitbreiding van het griffie- personeel zal met 1 subst. griffier moe- ton zijn, voor de rechtbanken te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag zal op 2 nieuwe rechters en subst.-griffiers gerekend moeten worden. Ten slotte zal het maximum perso neel der rechtbank te Amsterdam nog om een bijzondere reden verhoogd moeten worden met 1 vice-president, 2 rechters, 1 subst.-officier en 1 subst.-griffier. De werkzaamheden van dat college dreigen namelijk in de naaste toekomst zoo te zullen vermeerderen, dat het aantal burgerlijke of strafkamers zal moeten worden uitgebreid. Voorts is het ontwerp er op inge richt dat eene rechtbank le klasse, naar mate de door haar te verrichten arbeid vermindert, tot die eener rechtbank tweede klasse kan worden teruggebracht. Het ligt in het voornemen der regee- ring, na de invoering der nieuwe wet geving, de colleges slechts de bezetting 'e geven die zij voor de richtige ver vulling hunner taak noodwendig be hoeven. De tegenwoordige en toekom stige maximale samenstelling worden in bij het ontwerp gevoegde staten De tegenwoordige salarissen der rech terlijke ambtenaren acht de regeering te laag. Bewerkt door A MO. 36.) „Gelooft ge mij niet P Ik bezweer u...' „Stil, verzwaar uw overige misdaden met door er nog een meineed aan toe 'e voegen riep de rechter hem ge biedend toe, en de donder rolde juist °p dat oogenblik, alsof die Von Reu- tern's woorden wilde bekrachtigen. Het was in de kamer steeds duisterder ge worden, zonder dat men er veel acht °P had geslagen. Doch nu werd het Tertrek verlicht door het schijnsel van "n feilen bliksemstraal en kregen alle Wnwezigen gedurende een oogenblik 9ett spookachtig voorkomen, waarna onmiddellijk een krachtig gerommel van den donder werd vernomen. „Hoor naar de stem van den Alwe tende," vermaande de rechter plechtig. «Houdt niet langer vast aan een ver- Wanen verhaaltje, waar toch niemand Welke rechtbanken voortaan tot de eerste klasse zullen belmoren is in het stelsel, nu voorgedragen, vrijwel onver schillig. De bestaande classificatie der rechtbanken kan dus behouden blijven. Herziening der classificatie zou dus eene gevaarlijke onderneming zijn. Ook het salaris van de kantonrech ters en van hunne griffiers moet met den door hen verrichten arbeid in over eenstemming zijn. Zuiniger samenstel ling gelijk bij de rechtbanken acht de regeering niet mogelijk. De kantongerechten worden ingedeeld als volgtle klasse kantongerechten met gemiddeld meer dan 400 burger lijke zaken per jaar2e klasse met gemiddeld meer dan 200 burgerlijke zaken per jaar 3e klasse, de overige kantongerechten. Bij de vaststelling van de griffiers- wedden gaat het ontwerp van de ver ondersteling uit dat de griffiers-einolu- menten bij de kantongerechten zullen vervallen. De thans genoten salarissen zullen dus moeten worden verhoogd. De wedden zijn zoo hoog gesteld, dat zij, na verloop van 10 jaren, tot bet aanvungsalaris van den kanton rechter stijgen. De wedden van de subst.-griffiers zijn behoudens de vijf tweejaarljksche verhoogingen met f200 ongewijzigd gebleven. Het aanvangsalaris van de ambte naren van het O. M. bij de kantonge rechten (f 1200) wordt verhoogd. Het ontwerp laat toe dat zij met f 1500 beginnen. Het manifest de; end-liberalen. Bijna alle groote bladen hebben aan dat manifest een bespreking gewijd. Het spreekt van zelf dat wij van al deze artikelen geen melding kunnen maken. Genoeg zij het te constateeren dat de vrijzinnige pers het stuk met ingenomen heid begroet en er een vruchtbare sa menwerking, bij de a.s. verkiezingen van verwacht tusschen de linksche par tijen. De ministerieele bladen daarentegen meenen er uit te kunnen lezen dat de oud-liberalen zelfs steun aan en hulp van sociaal-democraten niet zullen ver smaden, alleen uit vrees voor dr. Kuyper. Het anti-olericalisme, zoo wordt ineen der clericale bladen betoogd, drijft de oud-liberalen in de armen van Borge- sius, Drucker en Troelstra. worden de volgende nieuwe voorstellen de kosten van een commissie van des kundigen, ter formuleering en beoor deeling der prijsvraag en tevens voor een of meer prijzen aan de best gekeurde antwoorden, een bedrag beschikbaar te stellen van f 600. Het Nut. De 119e algemeene vergadering der Maatschappij tot „Nut van 't Algemeen" zal gehouden worden te Amsterdam op Woensdag 26 April e.k. onder voorzitterschap van prof. mr. J. E. Houwing. Behalve voorstellen van het hoofd bestuur ter verdere uitvoering en her nieuwing van vroeger genomen besluiten geloof aan hecht. Beken, dat ge in toorn de hand hebt geslagen aan de jonkvrouw Von Kauffel." „Ik heb het niet gedaan, de hemel is mijn getuige riep George, en zijn woorden stierven weg onder een ver nieuwd rollen van den donder. „Ontken toch niet langer, dat uw beklagenswaardig slachtoffer daar ginds in het lijkenhuis ligtzei Von Reutern, zonder op George's uitroep acht te slaan. „Het lijk, dat ge mij hebt laten zien, is niet van Gertrude von Kauffel zij leeftMaar ge vermoordt haar door mij hier terug te houden." Hij kon niet meer spreken als was hij door den juist in het luchtruim voortschietenden bliksemstraal getroffen, zonk hij op den vloer ineen. De vreese- lijke aandoening, het lange vasten en eindelijk het losgebarsten onweer hadden zijn laatste krachten uitgeputhij was in onmacht gevallen. Toen George Eltester weer tot be wustzijn kwam, lag hij in een eenzame cel, die slechts verlicht werd door het schijnsel van een gasvlam, die in de gang brandde en waarvan het licht in zijn eng verblijf viel door een kleine glasruit in du duur. A. Voorstellen van het hoofdbestuur Het hoofdbestuur te machtigen, zich met een adres te wenden tot de Volks vertegenwoordiging, waarin de bezwaren der maatschappij tegen hot wetsvoorstel tot wijziging der wet op het lager onderwijs, uiteengezet in het Januari nummer der „Mededeelingen" blz. 49 55, worden aangewezen en de wensch wordt uitgesproken, dat de Tweede Kamer het voorstel niet aannome. In het te vormen waarborgfonds tot het dekken der onvermijdelijke kosten van het vanwege de Nationale Ver- eeniging voor handelsonderwijs in 1905 te houden congres van handelsleeraren bij te dragen tot een maximum van f 500, in dier voege, dat van dit bedrag zooveel zal worden uitgekeerd, als na afloop van het congres noodig blijken zal. Voor het dienstjaar 1905'06 een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen, ten einde aan het hoofdbestuur de gelegenheid te geven, aan te koopen de noodige exemplaren van die werken, door de „Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur" uit te geven, welke geschikt zullen geoordeeld worden voor volksbibliotheken of bibliotheken voor jongelieden en van deze werken, waarvan de titels in de „Mededeelingen" zullen worden bekend gemaakt, op verzoek van de departementen, een exemplaar kosteloos aan deze toe te zenden, ten behoeve van hun respectieve biblio theken. Het hoofdbestuur op te dragen het bevorderen van de oprichting van her stellingsoorden (in den zin van de Duitsche „Genesungsheime") door de departementen en mede door departe menten opgerichte en bestuurde ver- eenigingen en voor subsidies tot dat doel, onder voorwaarden, door het hoofdbestuur vast te stellen, voor het dienstjaar 1905'96 beschikbaar te stellen f 500. Aan het hoofdbestuur op te dragen moreelen en c. q. financieelen steun te verleenen, op voorwaarden door het hoofdbestuur vast te stellen, aan de partementen en mede door departemen ten opgerichte en bestuurde vereenigin- gen aanwenden, om speelterreinen be schikbaar te stellen en wel voornamelijk, door aan het vormen van leiders voor de spelen bevorderlijk te zijn en be hulpzaam te wezen bij het aanschaffen van speelgereedschappen en voor een en ander op de begrooting 1905'06 beschikbaar te stellen f 500. Voorstel van het departement Lochem De algemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uiteen prijsvraag uit te schrijven voor een zoo eenvoudig mogelijk Volkssanatorium, voor lijders aan tuberculose, van 100 patiënten, met indiening van plan, gedetailleerde op gaaf van kosten van bouw en exploitatie, benevens berekening van de verplegings- kosten per dag en per persoon voor ACHTSTE HOOFDSTUK. Mijnheer Von Reutern woonde niet ver van het gerechtsgebouw in een groot wit huis, begroeid met wilde wijngaard ranken, en voorzien van groote vensters en groene zonneblinden. „Is mijnheer Von Reutern thuis?" vroeg Von Melnik aan een net gekleed dienstmeisje, dat hem de deur opende. Het meisje antwoordde bevestigend en vroegwien zij moest aandienen. „Zeg, dat mijnheer Von Melnik hier is en afscheid wenscht te nemen ik zal uw meester niet lang ophouden," ant woordde Melnik, en trad in een fraai gemeubileerd vertrek, dat uitzicht had op den slottuin. Er bleef hem echter geen tijd van dat mooie uitzicht te genieten. Reeds het volgende oogenblik werd een andere deur geopend en verscheen Von Reutern om zijn gast welkom te heeten en hem naar zijn schrijftafel te geleiden. Nauwelijks zaten zij daar, of het dienstmeisje verscheen en bracht wijn en glazen Von Reutern schonk de gla zen vol en bood sigaren aan hij wilde van geen weigering weten. tHet ia de eerste maal., dat ik de eer Al te massaal. De „Stand." bevat de volgende „drie star" Nu reeds is de Rijksverzekerings bank bezet met eenige honderden amb tenaren. Straks komt daar nu bij de landbouw- verzekering, die ten minste evenveel verzekerden zal aanbrengen als de On gevallenwet. En in derde stadium komt dan nog de ouderdomsverzekering, die men wel op een millioen verzekerden kan schatten. Moet dit nu alles door één Bank beheerd worden Maar dan zal het getal ambtenaren spoedig naar de duizend loopen, en krijgt de Bank zulk een massaal karak ter, dat geen goed beheer meer mogelijk zal zijn. Wat soort eerste klas direc teuren, en hoevelen van die zou men wel niet noodig hebben, om zoo kolos saal kantoor goed te laten loopen De vraag dient dan ook in ernstige over weging te worden genomen of het niet beter zou zijn om öf de werkzaamheid over meerdere Banken te verdeelen, öf wel de ééne Bank in afzonderlijke de partementen, elk met niet meer dan een 250 ambtenaren, te verdeelen. Er is nu sprake van, dat de Bank uit Amsterdam weg zou gaan. Of hier iets van aan is, weten we niet, al ver staan we zeer wel, dat de dure prijs van de gebouwen en de dure levens standaard voor de ambtenaren, een ver huizing naar elders raadzaam konden maken. Maar eer men tot zulk eou besluit overgaat, dient dan toch wel overwogen, of men alles bijeen zal houden. Anders toch ware verdeeling over meerdere gemeenten zeer wel denkbaar. En ook afgezien hiervan, dient toch, eer men zelf bouwen gaat, vooraf vast to staan, of het een gebouw voor 300, 600 of 900 ambtenaren zal moeten zijn. Het baat toch niets, of men zegt Des- vereischt - kan er later worden bijge bouwd. Reeds om den grond niet. Men moet dan toch weten, over welk terrein men moet kunnen beschikken. Maar ook afgezien hiervan, kan men zoo kolossale inrichting, als het alles onder één beheer zal blijven, niet uit twee naast elkaar gebouwde kazernes laten bestaan, maar moet al wat cen traal is, in het midden van het gebouw zijn plaats vinden, en moet uit dat ééue middelpunt het geheel kunnen overzien worden. De steden, die nu reeds aanbiedingen van terrein deden, zijn er dan ook wel wat haastig bij. Naar ons voorkomt, verloopen er stellig nog een tweetal jaren, eer een beslissing volgen kan, die op kennis van zaken en volledige gegevens steunt, heb u in mijn huis te ontvangen," zeide hij, „en wanneer ik de boodschap van het dienstmeisje goed verstaan heb, dan mag ik niet spoedig weder op die eer rekenen. Zij zeide, dat gij kwaamt om afscheid te nemen." „Zoo is het," antwoordde Melnik met ernstig gelaat, op een toon, dien hij voor treurig wilde laten doorgaan. „Wij ga naar Hannover om een droevigen plicht te vervullen. Ge zult wel begrijpen, dat wij hier niet langer blijven wonen ons verblijf op den Godeberg is dit jaar op te schrikkelijke manier onderbroken." Het lijk, dat in het Kellermeer was opgevischt, werd aan de familie Von Melnik overgegeven om begraven te wordenhet was in een looden kist gesloten en reeds op weg naar Hannover, waar het in het familiegraf zou worden bijgezet. Den volgenden dag zou mijn heer Von Melnik met zijn gezin en de dienstboden eveneens daarheen reizen. Wel had mevrouw Von Melnik den wensch uitgedrukt, dat haar zuster in den tuin der villa op den Godeberg begraven zou worden, maar haar echt genoot had haar dit plan uit het hoofd weten te praten. Bij hem stond het plan reeda vast, dat hij met zijn gezin daar Een nieuwe ridderorde. De Haagsche correspondent der „Opr. Haarl. Ct." weet te vertellen, dat H. M. de Koningin en de Prins van plan zijn een nieuwe orde te ereëeren, waarvan de eerste lintjesregen zal vallen op den aanstaanden jaardag van den Prins-ge maal, don 19n April. De nieuwe orde, waarvan de naam nog geheim wordt gehouden, is, even als de Oranje Nastau-Orde en die van den Nederlandschen Leeuw in 4 klas sen verdeeld en bestaat uit een ridder kruis, om welks 4 kwartieren een band is gevlochten met het inschrift„Je Maintiendrai", terwijl het geheel de wapens van Nederland en Meeklenburg- Schwerin vereenigd vertoont. Partij-benoemingen. Uit Delft schrijft men aan„Het Volk" Alhier ging het gesprek over de partijdige benoeming van schoolopzieners waarvan de heer Van Rij in de „N. Rott. Ct." melding maakte. Een der kennissen, die goed op de hoogte is van de toestanden aan de Polytechnische school vertelde mij toen, dat aan die inrichting men den laatsten tijd ook telkens-opgescheept wordt met Kuyper's discipelen. Zoo onlangs weer toen een assistent bij de bibliotheek moest be noemd worden. Een oproeping werd in een paar groote bladen geplaatst. Er kwamen tal van sollicitanten en prof, Kraus nam de moeite uit al die men- Bchen den meest gesohikten man uit te kiezen en dien den minister ter be noeming voor te dragen. Maar dr. Kuyper had een kerkelijk boekhandelaartje, wiens zaak niet al te goed ging. Prof. Kraus kreeg zijn voordracht terug met de mededeeling, dat hij ook in de kerkelijke bladen een oproeping voor sollicitanten moest plaatsen en hij gehoorzaamde 's ministers bevel en ad verteerde nu ook in Standaard, Tijd, enz. Weer kwamen er sollicitanten bij de vleet en weer droeg de directeur der polytechnische schooi denzelfden man voor als den eersten keer. Maar de voordracht van prof Kraus werd ge negeerd en het christelijk boekhande laartje kreeg het baantje. Door dit alles is men een paar maanden hierover doende geweest. De minister van waterstaat heeft het verlangen te kennen gegeven dat de door zijne ambtsvoorgangers uitgevaar digde verbodsbepalingen tegen het zoo genaamde kermis-en nieuwjaarwensohen door beambten der posterijen en tele- graphie, niet langer zuilen worden ge handhaafd. Dientengevolge worden alle bepalingen op dit stuk ingetrokken, dan zal voortaau niettemin verboden blijven het lastig, dringend of afpersend vragen van fooien ter gelegenheid van nieuw jaar, kermis, zomer of dergelijke. Worden te dezer zake door het pu- nooit zou terugkeeren integendeel, nu de bezitting aan Melitta, hem alleen, toebehoorde, wilde hij die zoo spoedig mogelijk verkoopen. Hij zorgde echter wel, dat hij voorloopig zijn vrouw geen woord van dit plan zeide, en ook tegen over den rechter zweeg hij daarover. Weldra liep het gesprek der heeren weder over het onderzoek tegen George Eltester. Mijnheer Von Reutern had er geen bezwaar in gezien, zijn vriend Von Melnik als den naasten belanghebbende bekend te maken met de wonderlijke verhalen van den jongen houtvester en deelde hem thans mede, dat de jonk man aan zijn vertelsel bleef vasthouden. „Wanneer het ongelukkige slachtoffer niet in de lijkkist lag, zou men bjna op een dwaalspoor gebraoht worden, door zjn groote zekerheid en door de over eenstemming tusschen zjn woorden en de verklaringen van zjn moeder. Bj het verhoor heb ik telkens moeite gedaan om hun woorden met elkaar in tegen spraak £e brengen, maar dat is me niet gelukt. Zj hebben hun rollen goed ingestudeerd." {Wcrdi vmiolgd).

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1