Dinsdag 14 Februari. van den houtvester. No. 37. 43e Jaargang. 1905. Stand. Binnenlandsclie berichten» FEUILLETON. 1 lichten, loterij ot Wij uitgewerkte 0B) I win verschilt v, 1 de vereenigin tn eeredienst L\ departementen tof I 'enigen. Deze l,e aanneemt, g^'l riet hield gi8ter rpellatie over a I de regeering 8 Martin, de inter- iordende, erkende stand in het hi8 eischt. „De 0p'. zoo zeide ha scheiding TaB "Ht z°o spoedig I willen brengen,» luidendeje de houding Vat leiding van kerk heeft gemaakt, 'ring het ontwerp I a de behandeling militaire wet in en gaat over tot werd na door men te zijn met ien aangenomen, ïinister-president ike meerderheid .TEN. Het.Ame- Afgevaardigden n paar nieuwe nl. Oklahoma en noemde staat in de „gebieden" d waren als het indianen-gebied. raaf. O «3. ft vier slagsche- >ond geschut in diwostok wordt mers. doodenna den r de Japanners is twee duizend, twee duizend VLISSIN«SCHE ('«[IKA1T. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph jonimmmer 10. Aboimements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Febr. gen ÜÏD: rt, jm. 24 j. en P. de Rijcke, 21 j. T. R, n J. de Jonge, eijer, wedr. 32 - D. J. Bijl, jd. 22 j. V D 22 j. en E, d. 21 j. EN: Holtkamp, z. geb. Lute, d. eijn, d. (levenl.) EN n I. Pam, 57 j. j- Vakor derwijs. Uit het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot yerhooging en wijziging van Hoofd- jtuk binnenlandsche zakeu der Staats- begrooting voor 1904 blijkt dat, waar het vakonderwijs hier te lande nog zoo weinig ontwikkeling heeft verkregen en in menig opzicht zoo zeer ten achter staat bij hetgeen op dat gebied in som mige andere landen is tot stand geko men, men algemeen hulde bracht aan den minister van binnenlandsche zaken, üe getoond heeft, voor dit gewichtig volksbelang een open oog te hebben en van ziine warme belangstelling door iaden heeft blijk gegeven. Het feit van indiening van het tegenwoordig wets ontwerp werd dan ook door vele leden, geheel afgescheiden van de vraag in hoeverre inhoud en toelichting met hunne inzichten strookten, met dank aardeering begroet. De uitvoerige opgezette toelichting achtte men echter weinig geëvenredigd aan den inhoud van het ontwerp, leden zouden gaarne een scherp omlijnd antwoord ontvangen op de vraag, waaraan de Staten-Generaal geacht zul- i worden zich te binden door aan den jrgestelden begrootingspost, welke uitsluitend betrekking heeft op de gelden voor de stichting van een gebouw I hun zegel te hechten. Zal men tevens zijn aan de geheele regeling [van het vakonderwijs en waarvan het aan de voorgestelde centrale middelbare technische school slechts een klein onderdeel uitmaakt Zal tevens goedkeuring zijn verleend aan de in- I richting van het onderwijs aan die I school en aan de andere instellingen I welke de minister aan de school wenscht [te verbinden? Mocht zulks het geval i dan verklaarden die leden met na- druk dat zij zich volle vrijheid wensch- i voor te behouden. werd wat de regeering mag gen dm, terwijl zij een staatscom missie heeft belast met het voorbereiden Iran voorstellen tot reorganisatie van ie, middelbaar en hooger onderwijs, Ivoor zoover deze tot eene betere ineen- lichakeliug van de onderscheidene deelen Iran het onderwijs noodig zal blijken, vruchten van den arbeid der [staatscommissie af te wachten, ingrij- regelingen op schier elk gebied raa onderwijs te willen tot stand bren- an het technisch onderwijs wordt |«oor het tegenwoordig wetsvoorstel met daarbij behoorende toelichting een paalde koers gegeven en de gemeen- pesturen worden geprikkeld hun voort- onderwijs in zekere richting te terwijl de mogelijkheid het verslag van de com- 7e trekk. 5e kl. Ion hooger. t premie van iet premie van Bewerkt door AMO. - -t wilt ge daarmee zeggen ."Donderdagnacht hebben wij het '«meer laten afvisschen en hij "d op en greep in een kastje „dit opgehaald. Misschien kent ge I» wel !Mge schudde het hoofd, maar zijn I vr.» worried, dat hij zeer ontroerd was. («Mijnheer Von Melnik heeft het her- het eigendom van zijn schoon st is mogelijk zij. zat dikwijls aan Jbermeer, het kan haar ontglipt stamelde George, maar het was "«lijk te zien, dat zijn houding -astiieid had verloren, diet horloge is tegelijk met haar let water gestooten," sprak de rechter stemverheffing. neenriep George, „dat is missie de overtuiging zal wekken, dat die richting niet de ware is. Door verscheidene andere leden werd de gegrondheid van deze grief betwist. Naar hunne meening sprak daaruit niet een juist besef van de breede en ruime taak, welke de ineenschakelingscom- missie heeft te vervullen. Van verschillende zijden werd de opmerking gemaakt, dat de Memorie van Toelichting, als geheel genomen, een te sterk overwegend theoretisch en philosophisch karakter heeft. Het gevolg daarvan is, meenden de leden hier aan het woord, dat het ont wikkelde stelsel iets kunstmatigs heeft, zich niet aanpast aan het leven en dientengevolge weinig bruikbaar zal zijn. De geheele indeeling in landbouw-, nijverheids-, en handelsonderwijs werd voor de practijk weinig bruikbaar ge acht. Tegenover, den zuiver theoretischen grondslag, waarop de minister het ge bouw van liet vakonderwijs wenscht op te trekken en waarvoor de indeeling van dat gebouw is ontworpen, werd een ander stelsel aangeprezen, dat, meer metde werkelijkheid rekening houdende, eén hechtere basis scheen aan te bieden. De nadere indeeling van het nijver heidsonderwijs in industrieel onderwijs, dat gericht is op de opleiding voor bepaalde bedrijven, en technisch onder wijs, dat een meer algemeen karakter draagt en de kundigheden bijbrengt welke in eene geheele groep verwante bedrijven hare toepassing vinden, werd door verscheidene leden juist geacht. Andere leden konden hiermede niet instemmen. Door verscheidene leden werd in het algemeen de opmerking gemaakt, dat eene systematische indeeling van een zoo uitgebreid en zooveel verscheiden heid aanbiedend terrein als dat van het vakonderwijs, onmogelijk met wiskun dige zekerheid kon worden doorgevoerd en dat aan onderscheidingen wel altijd gebreken zullen kleven. Verscheidene leden bleven aandringen op eene afzonderlijke wettelijke regeling van het technisch onderwijs. Van bevoegde zijde wordt omtrent het kiesdistrict Sliedrecht aan „de Stand." medegedeeld, „dat alle geruchten be treffende het stellen van een candidaat door de centrale anti-rev. kiesvereeni- ging eenvoudig vprzonnen zijn. Het bestuur heeft nog niet eens vergaderd, wat denkelijk eerst in de maand Maart zal geschieden. Dat minister Kuyper zal worden gecandideerd, is natuurlijk ondoenlijk. Het anti revolutionaire be ginsel verzet er zich tegen om een minister een Kamerzetel aan te bieden, tenzij die minister als zoodanig mocht aftreden." Het blanco-artikel. „Het Gentrum" bespreekt het blanco artikel 80 en heeft daarbij uitgevonden niet gebeurd „Dus weet ge toch van het geval. Vertel me eens, hoe het eigenlijk gebeurd is." George kromp ineen. „Ik weet van niets!" riep hij en de hand opheffend voegde hij er bij „Het is niet waar, Ger trude von Kauffel is niet verdronken zij is niet dood „Zij is dood zei de rechter ernstig. Eltester stiet een luiden kreet uit. „Hoe weet ge dat? Wie heeft die tij ding gebracht vroeg hij, over het geheele lichaam bevende. „Bij het aanbreken van den dag heb ben vissohers dezen morgen haar lijk in hun net opgevischt in het Kellermeer. Het zal door den stroom uit het Ober- meer waarschijnlijk daarheen gevoerd zijn." Verlicht van hart haalde George diep adem en zei„Dat is een vergissing." „Wat?" vroeg de rechter verbluft. „Het kan Gertrude's lijk niet zijn, zij is niet verdronken." „Maar dat gaat toch alle perken te buiten. Ge ontkent onloochenbare feiten j het lijk is toch hier." „Dat ontken ik niet, maar ik ontken dat het Gertrude's lijk is." dat de Vrijzinnig-democraten reeds nu ervoor uitkomen „dat zij grondwetsher ziening verlangen om den wetgever daardoor te verplichten het algemeen stemrecht in te voeren, terwijl de libe ralen alleen een blanco artikel willen, teneinde den wetgever zoogenaamd, vrij8 te maken". Het blad knoopt aan deze ontdekking de volgende beschouwing vastDe con centratie heeft dus geen positieven, maar een negatieven grondslag, on hier in steekt het oneerlijke en onoprechte van haar opzet. Van de grondwetsher ziening zou de strijd o. a. over het al of niet wenschelijke van vrouwen kiesrecht en den aan te nemen leeftijd spoedig ontbranden. Zoo ver is het echter nog nietVoor een grondwets herziening worden 3/s der stemmen in de Kamers vereischt, zoodat het alles behalve waarschijnlijk, is, dat de revisie in den eersten tijd haar beslag zal krijgen, zelfs al werd de meerderheid door de linkerzijde heroverd. Juist dadrom, zegt men omdat er namelijk zoo weinig uitzicht bestaat op de in 't vooruitzicht gestelde herziening, durven zoovele liberalen zich voor een blanco-artikel verklaren en de invoering van het algemeen Btemrecht trotseeren Kamerverkiezingen. Volgens „De Banier," orgaan van den bond van kiesvereenigingen op christelijk-historischen grondslag in Eriesland, is in de jongste vergadering van den Er. ehr.-hist. bond besloten, hoe, bij de aanstaande verkiezingen, de gedragslijn van den arid zal zijn. Met algemeene stemmen werd een besluit aangenomen, dat zich uitsprak voor coalitie met de andere partijen der rechterzijde, indien deze zich zouden kunnen vinden in beslist geformuleerde voorwaarden, die bepaaldelijk hand having van het Er. chr.-historisch be ginsel zouden waarborgen en toch niet voor anderen onaannemelijk konden worden geacht. Vredespaleis. „Men zal u bij het lijk brengen ik hoop, dat bij het zien van uw slacht offer, uw verstoktheid en uw dwazen trots zullen verdwijnen," verklaarde de rechter en hij sloot het verhoor. Nogmaals verzekerde Eltester, dat men hem zwaar onrecht deed nogmaals verzocht hij dringend om in vrijheid gesteld te worden, om zijn reis te kunnen ondernemen, waarvan voor hem zooveel afhing. De rechter verwaardigde zich niet eens hem antwoord te geven en gaf bevel hem weg te voeren. Hij was door George's houding versterkt in zijn ver denking hij was nu vast overtuigd, dat Eltester de moordenaar was van het schoone meisje, welks stoffelijk overschot in het lijkenhuisje in den tuin van het gerechtsgebouw lag en waar op dit oogenblik een hartverscheurend tooneel werd afgespeeld. Melitta von Melnik stond bij het lijk van haar zuster. De visschers, die hun bedrijf op de meren van Tlolsteiüsch Zwitserland uit oefenden, waren zeker nooit zoo ij verig in de weer geweest als in de dagen nadat Gertrude von Kauffel vermist De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat te vervullen is eene be trekking van rijkskeurmeester voor het onderzoek van voor uitvoer bestemd vleesch, op eon bezoldiging van f2000 's jaars, ter standplaats Vlissingen, aan vankelijk voor het tijdvak van 1 Maart 1905 tot en met 28 Februari 1906, doch met uitzicht op bestendiging na het verstrijken van dien termijn. Voor genoemde betrekking, waarmede de uit oefening der veeartsenijkundige praktijk onvereenigbaar is, komen uitsluitend veeartsen in aanmerking. Gegadigden moeten zich met opgave van leeftijd en met overlegging van hun diploma van veearts voor 20 Februari a.s. bij gezegeld adres wenden tot voornoemden minister. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den districtsveearts te Dordrecht. Het hoofdbestuur van de mij. tot bev. der bouwkunst ontving, in antwoord op zijn schrijven van 14 Januari j.l. aan het bestuur der Carnegie-stichting, van dit bestuur de mededeeling, dd. 1 Febr. 1905, dat het besloten heeft nevens eenige speciaal uitgenoodigde architecten, tot mededinging in den wedstrijd voor het gebouw voor het Intern, hof van arbitrage, toe te laten alle bouwkundigen, onverschillig van welke nationaliteit. Uit het schrijven blijkt tevens, dat het bestuur der stichting, bij ontvangst van het schrijven van het hoofdbestuur, reeds in overweging had genomen in hoeverre het de mededinging in zake de internationale prijsvraag meer alge meen kon openstellen. Hst papieren-militairisms, Is het onderstaande niet een fraai staaltje van den bureaucratischen pape- rassenboel bij het leger Het is in de Februari-aflevering van „De Militaire Gids" te lezen als volgt „Toen een milicien, die gehuwd was en die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moest komen in het garni zoen waar hij woonde, het verzoek deed om thuis te mogen slapen, had dit het navolgende verloop. De kapitein liet een schriftelijk ver zoek opmaken door den sergeant-majoor der compagnie, liet dit door den mili cien teekenen, en zette op het stuk zijne beschouwingen en het advies om de j gevraagde gunst te verleenen. I Den volgenden dag werd het stuk terug ontvangen, omdat de zaak niet I behandeld was op een „rapport óp ver- l zoek" (gedrukt model, waarop alle mogelijke gegevens, den verzoeker be- treffend, voorkomen, zooals einde van 1 den diensttijd, lengte van den verzoeker, i klasse van schijfschieten, uiterlijk voor komen, enz.) Het verlangde „rapport op verzoek" werd nu opgemaakt en ingediend. Den volgenden dag verlangde men daarenboven een schriftelijk verzoek van den milicien, i Dit werd ingediend, geschreven op i Yi ve' papier. j Den volgenden dag werd medege- deeld, dat dit verzoek op 1/3 vel papier geschreven moest zijn. Het alsnu aan de (te voren niet be- j kende) eischen voldoende verzoek be- reikte eindelijk den commandeerenden 1 officier, die de beslissing te nemen bad, en werd afgewezen." j Geen wonder, dat de schrijver er bijvoegt„Een ieder, die onbevoor- i oordeeld deze afhandeling van een zoo eenvoudige zaak overdenkt, kan gevoe len, welk een hoeveelheid onaangenaam werk, zoowel van den sergeant-majoor als van den kapitein, hierdoor gevorderd werd, en hoe de gemoedsgesteldheid van dien milicien geweest zal zijn bij het vernemen van den uitslag, nadat hij, tot het geven van inlichtingen en het teekenen van de stukken, vijfmaal op het bureau ontboden was Vlissingen13 Febr. Zaterdagavond hield de heer G. A» Vorsterman van Oijen uit Aardenburg voor de vrijzinnige propaganda-club zijn aangekondigde rede. De voorzitter opende de zeer druk bezochte vergadering met een kort wel komstwoord, waarna de heer van Oijen zijn bespreking aanving over het door hem gekozen onderwerp: „Met eerlijke wapenen". Hij zette eerst het gewicht uiteen dat de degenen die niet op de kiezers lijst voorkomen, doch daartoe in de termen vallen, van deze gelegenheid, die 15 Februari eindigt, gebruik zullen maken. Spreker stelde zich aan de aanwezi gen voor als vrijzinnig-democraat en gaf een duidelijk uitlegging van de be- teekenis van het woord democraat. Hij schetste verder de valsche leuze van dit ministerie en haalde uit de brochure van ds. Bronsveld enkele citaten aan, om aan te toonen dat er in dit vier jarig tijdperk door dit ministerie zoo wat niets is gedaan. De drankwet werd ter sprake ge bracht en aangetoond welk treurig pro duct van wetgeving dit is. In de pauzo vroeg de voorzitter of er ook onder de aanwezigen personen waren die van de gelegenheid tot debat wenschten gebruik te maken, doch dat bleek niet het geval te zijn. Na de pauze zette de heer van Oijen zijn rede voort en zeide dat de geuzen de eerste overwinning in den Briel be haalden, waarna Vlissingen volgde. Ook nu heeft men in den Briel gezegevierd en hij hoopte dat met de Juni-verkie- zingen Vlissingen daaraan een voorbeeld moge nemen. Met een woord van dank door den voorzitter aan den spreker werd de vergadering gesloten. I De naohtmailboot „Koningin Wilkel- mina" kwam hedenmorgen weder met een groote mail binnen bestaande uit 545 zakken. Hierdoor ontstond eenige j vertraging en heeft de facultatieve Hollandsche mailtrein van 5.44 niet geloopen. Passagiers en post voor Hol- land bestemd vertrokken daarom eerst met den sneltrein van 7 uur. i Hedenmorgen is van hier vertrokken j het Engelsche stoomschip „Rescue" naar Newcastle, na alhier een lading steenkolen gelost te hebben voor da firma F. Wibaut Zoom. werd. Vroeg en laat zag men hunne booten op bet Kellermeer, en zij mop perden niet eens tegen de stoomboot, die sedert korten tijd bet meer bevoer, en die volgens hun beweren de visschen verjoeg. De buit, waar zij nu naar vischten, was door geen gedruisch meer aan het schrikken te brengen. Hun aanhoudend en onvermoeid zoe ken werd eindelijk met een goeden uitslag bekroond. Drie visschers die in den nacht waren van wal gestoken, wierpen het net uitbij het ophalen was het buitengewoon zwaar. Met een luiden kreet en met een gemengd gevoel van vreugde en van 'schrik en ontsteltenis werd deze vangst begroetmen had een lijk in het net. De ontsteltenis nam echter nog toe bij een nader bezien van het lijk. Naar alle waarschijnlijkheid had de door de visschers zoo gehate stoomboot zijn vernielingswerk verricht aan het lichaam der jonge vrouw, die ontijdig haar einde in de golven had gevonden. j Het gelaat scheen met de raderen der boot in aanraking te zijn geweest, want het'was geheel uiteen gescheurd er ontbrak een hand en van de kleeren waren slechts eenige lappen overgeble ven. De visschers bedekten het verminkte lijk met een stuk grof zeildoek. Volgens de hun gegeven voorschriften brachten twee van hen het lijk naar het lijkenhuis te Eutin, terwijl de derde naar den Godeberg ging om de uitgeloofde premie voor het vinden van het lijk in ontvangst te nemen. Melnik zat met zijn vrouw aan het ontbijt, toen de huisknecht binnentrad en hem achter Melitta's rug een wenk gaf om beneden te komen. Onder een spoedig verzonnen voordwendsel volgde Melnik hem spoedig. Zoodra hij den visscker zag, vroeg hij „Wel, heb jelui haar gevonden „Ja, genadige heer," antwoordde da man mee zijn muts in de hand, en hij verhaalde hoe het lijk door hen gevon den was. Toen hij ter sprake bracht, in welken toestand het werd opgehaald, werd Melnik's gelaat aschgrauw, zijn knieën knikten en hij moest zich aan de tafel vasthouden om niet te vallen. Wordt verried),

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1