G. Zaterdag II Februari. IGE in nan den houtvester. No. 35. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. i te Vlis- de goed er 1907. heeën MEKST. 1905. fc) emeenteraacl. van in ver e 2 ur@t Telegrafie, Algemeens Waterstaat, iterstaat T. ur der Poa- jeland aan de Burgwal •aafkantoren 0.25, ver- idelaars Ge- hunne tus- ster en door rtogenbosch. loofdbestuur onderdag 18 ten niet door •ebracht, dat liteiten. VLISSI\«S(UK COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- 0IR, ADYERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph aonnummer 10. Abonncments-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. 20 ct. p. 5 ons 22 ct. p. 5 ons WALUW." st besfe er ter Wereld !i SEIST Idelbnrg v.v. mis®:) v.ni. sa) 5.50. -• 7.55, 9.3U, is, 1.15, 2.— >0, 7.-—, 7.50, 2 e 1! m a r k t 0. 8.40, 10.16, 0, 2 05, 2.50, 05, 7.55,8.45. 6— 6 20 7— 10 20 1040 30 1-* 1 25' 20 5- 6 15 6 10 6 30 10 10 10 30 12 10 12 45 3 40 4 05 4 35 30. Zondags uit Vffl >0 22 m De voorzitter der Tweede Kamer de heer mr. A. baron Mackay, afgevaar digde voor het district Kampen, heeft verklaard geen nieuwe candidatuur meer te kunnen aanvaarden. De eminente voorzitter, die om zijn strikte onpar- door alle partijen werd geacht, dus na Juni de vergaderingen van ons Lagerhuis niet meer leiden. De regeering heeft een wetsvoorstel ingediend tot het aangaan van een B pCt. geldleening van 40 millioen voor consolidatie der loopende vlottende schuld van 32 millioen ten bate vanlndië en voor een voorschot aan de Indische is. 25 millioen zullen aan het publiek ter inschrijving worden aangeboden, ter wijl de rijkspostspaarbank eene inschrij- ig van 15 millioen reëel te haren name in 3 pCt. Grootboek zal verkrijgen. Ssis- en verblijfkosten der Eerate Eamerleden. lij het nazien van een declaratie van Eerste Kamerlid, wegens reis- en [verblijfkosten over 1902, bleek, dat ook j in rekening waren gebracht de reiskosten I tijdens het bijeen zijn der Kamer ge- doordat hij zich wegen3 ambts- jden naar zijn woonplaats had I moeten begeven en daarna naar 's Gra ge was teruggekeerd. Daarop had I de griffier aan bedoeld lid medegedeeld, wet van 4 Mei 1889 steeds in zin was uitgelegd, dat voor het en van een bijeenkomst der Kamer slechts éénmaal de kosten eener reis en terug worden vergoed, daar de [verblijfkosten niet het karakter van Iwcatiegelden dragen en dan ook niet [worden toegekend aan de leden die in 's Oravenhage gevestigd zijn. Het meer- bedoelde lid was het met deze opvatting riet eens. De minister van financiën bet echter met de opvatting van i griffier eens-, en vroeg aan de reken- ner of zij met hem van oordeel was, [dat in het door het Kamerlid aange voerde geen aanleiding bestond in de tot nog toe gevolgde practijk wijziging ngen. De rekenkamer vereenigde zich met eze opvatting, omdat de tusschentijd- rie réizen niet konden gezegd worden strekken ten behoeve van de aan het Kamerlidmaatschap verbonden werk- i. De vordering kwam later [gwijzigd bij de Kamer in en werd toen door haar verevend. Christenen en paganisten. e Tijd" wijdt ook een artikel aan I® antithese en aan wat daarover ge- ^gd en geschreven is. Daarin lezen wij Dr. Kuyper, die de geniale gave bezit EEEGE, e, am. S 2 Sc) 3 50 nm. 1 550 m, 3 23c) st vertrek va. 0 |0 fir Neuzen uten wachten. jksüs, Berstte!*» maakt. 55 van Bewerkt door AMO. doordat George het antwoord in han- 'B ^teeg, had Dietel er echter reeds •mis van genomen. Yerder wist de iPJo'eur, dat de weduwe Eltester zich butin bij een bankier had vervoegd daar verscheidene effecten had ver- ™'i die aan haar en haar kinderen 'behoorden uit de nalatenschap van P "^rieden echtgenoot. kwam er nu op aan te weten, de verdachte de vlucht wilde nemen, ge ging hierbij echter te werk op panier, die niets op een vlucht !k, en daardoor verblufte hij den peoteur zoo, dat deze hem bijna had •a ontsnappen. J klaarlichten dag kwam George "er naar het spoorwegstation te [Bimühlou, in gezelschap van een die een matig grooten koffer en om oorspronkelijke denkbeelden op oor" spronkelijke wijze uit te drukken, heeft vroeger tot kenschetsing van de chris telijke en anti-christelijke staatkunde de antithese tusschen beide vastgesteld door één van die origineele, krasse termen, welke bij het volk inslaan en al heel spoedig tot de gevleugelde woorden gaan behooren. De tegenstelling tusschen de christelijke en paganistische wereldbe schouwing, ze was zóó aangrijpend en geweldig, dat ze zoowel de intellectu- eelen als de menigte pakte en' een tijd lang op aller lippen was. In de populariseering van dergelijke antithesen, hoe vereerend overigens ook voor de geniale denkers en sprekers, ligt eén gevaar. Wat eens of een enkelen keer gezegd de verdienste heeft van een raken zet en volgens de bedoeling van den schrijver of redenaar, d.w.z. cum grano salis verstaan bij de uit legging van rake zetten komt dit zout korreltje bijna altijd te pas een waren en diepen zin heeft zulk een gezegde krijgt in den volksmond veelal een te ver strekkende, niet zelden een verkeerde beteekenis. Door dergelijk slagwoord bij ëlke gelegenheid, te pas en te onpas, vaak in een anderen dan den oorspron kelijk bedoelden zin te herhalen, belee- digt en prikkelt men degenen, ten wier koste het gebezigd wordt. Een groote, machtige idee hoort overi gens thuis in een groot en machtig brein een krachtig, stout woord past in den mond van een geweldig man. Gaan anderen met zoo'n idee en zoo'n woord sollen, dan gaat het oorspronke lijke, het frissche en mooie er afmen kent ze niet meer terug, van geweldig eu aangrijpend worden ze alledaagsch en klein, klein ook in den zin van on edel, hatelijk. Zoo heeft men in de woorden paganist en paganistisch, door ze voortdurend en op allerlei toon uit te galmen, velerlei kleine hatelijkheden gelegd en hebben deze tegen de bedoeling van dr. Kuyper in irriteerend gewerkt op de aanhangers van de anti-christelijke staatkunde. De minister was eerlijk en ridderlijk genoeg, om, toen hij zag, dat de door hem ge formuleerde antithese zijne tegenstanders verbitterde, verder misbruik van zijne woorden te voorkomen, door ze terug te nemen eu er een minder krasse, meer gebruikelijke terminologie voor in de plaats te stellen. De antithese tusschen christelijke en moderne levens- en we reldbeschouwing werd weer in eere her steld. Nu zou men verwachten, dat de te genstanders die ridderlijke eerlijkheid waardeerden. Maar neen opzettelijk wordt door de tegenstanders van den minister, ondanks diens verzoenende verklaring, de gewraakte antithese her haald, en dat wel in den meest grie- venden zinja, men hecht er moed willig eene beteekenis aan, welke nie mand er ter goeder trouw aan kan hechten. een reistasch voor hem droeg. Hij nam een plaatskaart naar Kiel en liep nu heen en weer op het perron, om den trein af te wachten. Deze naderde, stond stil, de deuren der waggons werden geopend. George legde zijne bagage in een waggon en wilde juist instappen, toen hij van ach teren werd vastgehouden. Misnoegd keerde hij zich om en zag den inspec teur Dietel voor zich staan. „Wat verlangt ge van mij vroeg hij kort. „Ik heb een paar woorden met u te ipreken." „Dat spijt me wel, ik heb geen tijd. Ge ziet, dat ik juist wil instappen." „Dat wil ik juist verhinderen," zei Dietel met nadruk. „Wat moet dat beduiden riep George, rood van toorn, terwijl hij on willekeurig zijn voet terugtrok van de loopplank. Dietel merkte onmiddellijk dit voordeel op en drong zich tusschen hem en den waggon. Terzelfder tijd fluisterde hij hem toe „Volg mij zonder opzien te wekken, ik heb bevel gekregen om u in hech tenis te nemen." „Ik heb uüju verlofpa» en een reis- Het „particulier adres." Mr. van Houten vroeg in de Eerste Kamer of de minister wist van het „particulier adres," waar sollicitanten naar burgemeestersbenoemingen zich vervoegen, omdat ze meenen geen ge nade te vinden in 's ministers oogen, als ze aan dat adres niet vooraf ge keurd zijn. Omtrent het antwoord des ministers zegt het „Handelsblad" De minister heeft de stekelige quaestie onder allerlei woordgeschitter wegge- praat. Het waren „potins," Haagsche praatjes, die de groote pers verspreidde, omdat ze den minister vijandig gezind was. Met wat sollicitanten in Den Haag geliefden te doen, wien zij geliefden te bezoeken, had de minister niets uit te staan. De historie zou ook deze ver guizing van de anti-revolutionnairen richten. Intusschen werd met deze en derge lijke klinkende zinnen, op een toon van verontwaardiging uitgesproken, en aan gestampt met pootige duwen op de tafel, de vraag onbeantwoord ge laten. Want de vraag wasof de minister met dit adres bekend is. M.a.w. of Z. E. nog een andere anti-chambre voor sollicitanten heeft dan die op 't de partement. Volgens het „Hand." wordt in Den Haag algemeen beweerd, dat dit inder daad het geval is, al noemt de minister zulks„potins," Haagsche praatjes." En een lid der rechterzijde der Tweede Kamer verklaarde den schrijver meer dan eens, dat, wie iets yan dr. Kuyper wilde gedaan krijgen zich altijd eerst bij den heer de Wilde moest vervoegen. „Land en Volk" schrijft „Wij hebben niet slechts er van ge hoord, wij weten er meer van. Het is een feit, dat er een tijd is geweest waarop sollicitanten naar allerlei be trekkingen, onder 't departement van binnenlandsche zaken ressorteerende, naar den particulieren secretaris van minister Kuyper werden verwezen om hunne belangen voor te dragen. Soms met gunstig, waak ook .zonder 't ge- wensebte gevolg. Eu dat de minister nu totale onwetendheid voorwendde, viel ons tegen Waarom niet openlijk erkend, dat hij eenigen tijd zich op die manier van veel lastige aanvragen heeft ontdaan, doeh weldra tot 't besef is gekomen, dat dit verkeerd was en met dat stelsel heeft gebroken „Had de minister volstaan met te zeggen aldus de „N. Kott. Ct." dat er voor al die verhalen geen de minste aanleiding bestond, de heer Van Houten had het daarbij natuurlijk kunnen laten. Doch die verzekering gaf de minister niet. Integendeel, de minister stelde in het licht, dat hij uit zijn vroegeren werkkring vele relatiën had, en dat hij toch voor de adviezen van die mannen, wier betrouwbaarheid hij kende, niet doof kon blijven. Vrij paspoort „Daar is het niet om te doen." „Waar dan om „Dat kan ik u op deze plaats niet vertellen, wanneer ge het werkelijk niet weet," antwoordde Dietel met een spot- teudeu glimlach. „Draal nu niet langer, ge ziet, dat wij de aandacht reeds beginnen te trekken." Inderdaad keken de reizigers door de portieren naar het vreemde voorval, en eenige nieuwsgierigen hadden zich reeds om het tweetal verzameld. „Instappen! instappen!" riepen de conducteurs eu sloten de deuren der waggons. Snel greep de inspecteur de bagage van George, die hem dienstvaar dig werd toegereikt door den eenigen passagier der coupé, die zich verheugde ontsnapt te zijn aan het gevaar van samen te reizen met eeu gevaarlijken misdadiger. Daar werd afgeluid, de stoomfluit gilde en de trein kwam iu beweging. Nog op het laatste oogenblik trachtte George er in te springen. Dietel hield hem vast. „Hoe durft ge het wagen mij hier terug te houden riep George, terwijl hij dreigend de hand ophief, „Ik moet scherp ging toen de heer Van Houten daarop in. Hij sprak van „partijge- nooten, die blijkbaar dus den minister ook thans nog beschouwden als hun partijhoofd," en uitte zijn vrees voor het ontstaan, ook hier te lande, van een „fiches-systeem" vaneen particulier bureau. Ook de „Nieuwe Ot." spreekt van het bedenkelijke, dat er gelegen kan zijn in de wijze, waarop men zich pleegt te verzekeren van de geschikt beid van candidaten. „En nu moge de minister du haut de sa grandeur zeggen (en dit terecht), dat geruchten niets heteekenen, een wantrouwen in officieele aanbevelers, dat tot informaties bij particulieren leidt, komt ons uiterst bedenkelijk voor." De Evangelische Maatschappij heeft een manifest aan de kiezers in Neder land gericht, waarin zij den raad geeft alleen zulke candidaten te stemmen en te steunen, die beslist front maken Rome en zijne bondgenooteu. De wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het lager onderwijs en der burgerlijke pen sioenwet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van onderwijzers en wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren tot regeling van de pensioenen van het onderwijzend personeel aan gemeente- hoogere burgerscholen, onverplichte gemeente-burgerscholen en gymnasia, gemeentelijke middelbare scholen voor meisjes, eu gemeentelijke kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen en tot verhooging van het bedrag der pensioenen ten laste van het fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren (ingesteld bij de wet van 9 Mei 1890), zijn gereed voor openbare behandeling. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee P. H. Brocx, 9 dezer van Colombo vertrokken ter voortzetting van de reis naar Oost Indië. (Tandjong Priok). Zitting van 10 Februari. Voorzitter de heer jhr. mr. van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Gewia, Stofkoper en van Raalte, allen met kennisgeving. De Voorzitter opende de vergadering met de volgende toespraak Mijneheeren I Alvorens onze werkzaamheden in de op reisge weet niet, wat er op het spel staat." „Misschien weet ik dat maar al te goed," antwoordde Dietel spottend, en op barsohen toon voegde hij erbij „Maak nu verder geen drukte en volg mij. Dwing mij niet om geweld te gebruiken. Ik heb mijne beambten hier in de na bijheid, en bovendien is ieder omstander verplicht mij hulp te verleenen, wanneer ik die vraag." „Ik zie dat mij niets overblijft dan voor het geweld te zwichten," ant woordde George. „Laten we gaan." Dietel wenkte een pakjesdrager en liet George's bagage in een kamertje naast het goederenkantoor brengen, waar bij vervolgens met hem binnentrad. Spoedig voegden zich nog twee onder geschikte beambten bij hen, en onder hunne bewaking bleef George daar een kwartier lang wachten tot een trein uit tegenovergestelde richting kwam. Zijne bewakers namen met hem plaats in een ledigen waggon en in diep stilzwijgen reden zij naar Eutin, waar een rijtuig aan het spoorwegstation reeds wachtte om heil naar het gerechtsgebouw te vervoeren. George Eitester werd onmiddelijk voor eerste samenkomst in een nieuw jaar aan te vangen, wensch ik even met U een terugblik te werpen op het voorbij gesnelde. Hoe gaarne ik thans ook zou gewa gen van vooruitgang en bloei van onze gemeente op allerlei gebied, tot mijn leedwezen kan ik slechts twee feiten constateeren lo. U herinneren aan het achtdaagsch bezoek van een Duitsch eskader, zoo groot als nog nimmer onze kusten be zocht, dat voor onze stad groot vóordael opleverde en 2o. dat onze gemeente in zielental vooruitging met 580 personen eensdeels door meerdere vestiging dan vertrek van 241 personen, anderdeels door meer dere geboorten dan overlijden ten getale van 339 welke vooruitgang zeker voor een groot deel is toe te schrijven aan het vele werk, dat do maatschappij „de Schelde" voortdurend hadeen groot lichtpunt, dat ook op het verloop van dezen winter een gunstigen invloed uitoefent. In onzen kring kwam, nadat de heeren Lucieer en Blum in uwe eerste zitting waren geïnstalleerd, geen verandering, "Wel had de gemeente het verlies te betreuren van een harer hoofdambte naren n.l. den heer J. de Boer, hoofd van school E, in wiens plaats door H benoemd werd de heer van der Slikke, toenmalig hoofd der school te Hans- weert. Ook werd aan den heer A. Prince eervol ontslag verleend als directeur- leeraar aan de Burgeravondschool. Aan bouwgrond werd door de ge meente verkocht voor f 6943, of slechts een vierde gedeelte van de opbrengst in 1903. Belangrijke onderwerpen werden in uwe verschillende zittingen behandeld en afgedaan. Ik noem U daaronder in de eerste plaats de invoering van de reor ganisatie der scholen C en D op 1 September, in verband waarmede school D tot een gemengde school werd inge richt en het onderwijzend personeel op beide scholen uitgebreid. In verband met het grooter wordend aantal leer lingen van de Burgeravondschool werd het aantal lokalen vermeerderd eu het personeel uitgebreid. Wijziging werd gebracht in de ver ordening op de heffing en invordering van schoolgeld, en die tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend per soneel aangevuld. Nieuwe verordeningen werden vast gesteld betreffende de regeling van den burgerlijken stand, op de heffing en in vordering vau den hoofdelijken omslag en van het vergunningsrecht. Tot ons leedwezen was een langdurig oponthoud ter zake vau de onteigenin gen oorzaak, dat met de werkzaamheden voor de tram Middelburg-Wlissin- genDomburg nog niet kon worden aangevangen. Werd in uw eerste zitting besloten, aan de firma Meijer Reuser Co. niet den rechter Von Reutern gebracht, die het voorloopig onderzoek moest leiden. Hij wachte niet af, dat hij werd aan gesproken, maar beklaagde zich onmid dellijk op heftige wijze over de behan deling, die hij ondervonden had. De rechter vermaande hem tot kalmte en verklaarde, dat men volgens de voor schriften der wet tegen hem was opge treden. „Dat zult ge mij eerst moeten bewij zen, anders geloof ik het niet," ant woordde hij iets kalmer en op licht spottenden toon, „Volgens welk artikel van de wet mag men iemand, wiens aangelegenheden geheel in orde zijn, zoo onverwacht vasthouden op het oogenblik dat hij iu den trein wil stappen om eene reis te ondernemen „Volgens het artikel, dat voorschrijft iedereen in hechtenis te nemen, die verdacht wordt zich door de vlucht aan eene vervolging te willen onttrekken. Ge zult zeker niet ontkennen, dat ge in dit geval verkeert." „Wel stellig, dat ontken ik zeker 1" riep George, terwijl hij op de tafel toetrad, waarbij de rechter had plaats genomen. (Wordt

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1