Vrijdag 10 Februari. in van den houtvester. No. 34. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsehe berichten. FEUILLETON. Telephoonnummer 10. Land- en Tuinbouw, VLISSIN6SCHË COURAIT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Lagar Onderwijs. Het „Utr. Dbl." komt terug op het debat in de Eerste Kamer tusschen minister Kuyper en den heer Van Hou ten, speciaal wat het openbare en het bijzondere lagere onderwijs betreft. De minister had in zijn dupliek verzekerd, dgt „op onze scholen wij bijna nooit kosteloos onderwijs verstrekken en dat ook de eenvoudigste bij ons schoolgeld Men zie de uitkomsten van het sta tistische onderzoek. Het percentage van ten, die aan bijzondere scholen kosteloos onderwijs ontvangen, stijgt tot e e n d e r de van het geheele aantal I Inmiddels daalt hetzelfde percentage der kosteloos onderwijs genietenden aan i openbare, school snel. In 1875 mooht openbare school nog armenschool zijn, terwijl de meer gegoede bijzondere stholen, ook neutrale bijzondere scholen, ten, in 1904 is dat allengs geheel geworden. Slechts 1/10 van alle kinderen genieten ter openbare school kosteloos onderwijs. Wat blijkt hieruit? Vooreerst dat de openbare school zoo goed is, dat zij ook de onderwijs-behoeften .der meer ge len kan bevredigen. Van welk, ook 1 de erkentenis van minister Kuyper uitstekend onderwijs, dan ook de minder meegenieten. En voorts, dat wie het even betalen kan, de openbare school bezoekt, terwijl de groote massa der niet-betalenden hun toevlucht op de bijzondere school zoeken. Niet minister Kuyper had dus gelijk, 'oen hij meende, dat de bevolking, hoe wel betalen de boodschap zou zijn, de bijzondere school prefereert. Integendeel: Bewerkt door AMO. 26.) Ce boot werd naar den oever geroeid een der vissehers sprong er uit. Hij ®elde naar de heeren met een donker 'eerwerp in de hand, het was een stuk 0l1' niet iets glinsterende er om heen Melnik rukte het hem uit «Twijfelt ge nu nog riep hij, en hij 10 d een gedeelte van een gouden ket- ^niet een gouden horloge er aan in hoogte, Gertrude's ketting Gertru- 8 horloge 1" voegde hij er bij, nadat een blik op bet gevondene had dagen, en reikte de -voorwerpen over 1 den rechter, die naast hem stond, horlogeglas was gebroken, het uur- stond stil, evenals het hart van J,aan wien het horloge had toebe- »ZÜ ffloet op den bodem van het meer het gros der bevolking prefereert de openbare, zoolang zij kan en niet naar de bijzondere moet." Het „U. D." betoogt, aan de hand van het verslag van den toestand dér gemeente Utrecht, jaarlijks door Burg. en "Weth. opgemaakt, dat althans in deze gemeente deze bewering van den minister in geenen dêele opgaat. Aan de tabel over het kostelooze onderwijs ontleenen wij deze gegevens in 1875 waren op de openbare scholen 4212 leerlingen, van welke 1379 of 57.2 pCt. kosteloos onderwezen op de bijz. scholen 5045 leerlingen, van welke 946 of 18.9 pCt. kosteloos onderwezen. In 1885 openb. sch. 4455 leerlingen met 62.5 pCt. kosteloos onderwijs ge nietende eh bijz. scholen 5076 met 24.5 pCt.in 1895 openb. sch. 5819 leerl. met 19.1 pCt. kosteloos en bijz. sch, 7625 leerl. met 34.3 pCt. kosteloos in 1904 openb. sch. 9379 leerl. met 11.7 pCt. kosteloos en bijz. sch. 8505 leerl. met 25.4 pCt. kosteloos onderwijs. Het blad merkt bij deze cijfers op „Eilieve, verstrekken de bijzondere scholen bijna nooit kosteloos onderwijs in deze ook de eenvoudigste De vrijheid en de S. D. A. F. Onder het opschrift „leve de vrijheid" geeft „Het Huisgezin" een artikeltje, waaraan het volgende ontleend is Er is geen enkele partij, die warmer en beslister de vrijheid voorstaat, dan de sociaal-democratische. Bij andere partijen vindt men ge- zagsgeloof, het zweren bij het woord des meesters alleen bij de socia listen eerbiedigt men ten volle de vrijheid van iedereen om afwijkende meeningen te verkondigen, om te zeggen wat men wil. Zoo luidt de theorie. In de practijk gaat het eenigszins anders toe. Dan is juist bij de sociaal-democraten de onvrijheid het grootst, en is het uit spreken van een eigen meening vóór dat dit of dat lichaam uitspraak heeft gedaan een zeer groote zonde. I Op het oogenblik staat het Kamer lid Schaper daaraan schuldig. Deze Schaper is onder zijn partijgenooten een betrekkelijk sympathieke figuur. Hij is geen kapitalist als Yan Kol, geen advocaat als Troelstra, geen ex-dominee als Melchers, geen onderwijzer als Ter Laan, maar een werkman. Hij voegt zich niet zoo makkelijk als anderen in het partijgareel, en begaat af en ti laten we maar zeggen onvoorzichtig heden. Zoo vermaande hij indertijd, toen het ontwerp-arbeidswet verscheen in de eerste plaats tot studie en daarna tot het oefenen van grondige critiek waarschuwde voor het bezigeu der al- gemeene phrase, dat de minister kapi talistische motieven gebruikt en drong aan op een ingaan op de zaak zelf en een uitpluizen van deargumenten. Heele- maal niet socialistisch, maar gewoon burgerlijk, niet waar En wat gebeurt nu, na de gematigde verklaring van Schaper, dat het ont werp nu niet meer een voorwerp van felle oppositie kan zijn Met dat enkele woord heeft de heer Schaper zich bijna buiten de sociaal democratische gemeenschap geplaatst. Drie partijgenooten, de heeren Yan Hinte in „De Volksstrijd" Yan Praag en Spiekman in „Het Yolk" zijn den heer Schaper over dat uitspreken zijner meening te lijf gegaan, terwijl de re dactie zelf van dit orgaan, zonder Schaper te noemen, hem genoegzaam beduidt, dat hij minstens een halve renegaat is. In antwoord op den aanval van Yan Hinte schreef de heer Schaper, dat het voeren van felle oppositie niet alleen zeer verkeerd, maar bovendien belachelijk zou zijn." Schaper toonde zich dus obstinaat in de boosheid en stapelde een nieuwe zonde op de eerste. liggen," zeide de officier van justitie nu, en de overige heeren stemden daarmee in. „Jelui moet verder zoeken," gebood hij den visscher, maar deze krabde zich met een bedenkelijk gezicht achter het oor en antwoordde „Heem me niet kwalijk heeren, maar dat zal niet veel helpen." „Wat Denk je misschien toch, dat de arme jonkvrouw niet in het meer verdronken is vroeg de rechter onte vreden. „Dat zal wel zoo zijn, omdat het horloge er in lag," antwoordde de vis scher bedachtzaam, „maar daarom is het niet zeker, dat ze er nu uog in ligt." „Waar zou ze dan gebleven zijn „Weggedreven naar het Kellermeer dat komt dikwijls voor," antwoordde de man. „Wij weten nooit, of we in het Obermeer iets zullen vangen, of dat de viach in het Kellermeer is gebleven." „Geen uitvluchtenriep Melnik, schijnbaar nog meer geprikkeld door deze opheldering van den visscher. „Jelui moeite zal rijk betaald worden, zoekt verder." „Jawel, mijnheer, jawel op een paar uren werken in den nacht komt het bij oua niet aan, maarHaofd- 't Gaat toch te ver, schrijft de heer Van Praag in „Het Volk", dat Schaper zóó zijn meening zegt „voordat de di verse besturen over het gewijzigd ont werp hun oordeel hebben vastgesteld." Niet waar, Schaper behoeft en mag zelfs geen oordeel hebben, voordat de alwijze „diverse besturen" het wacht woord hebben uitgedeeld. Verbeeld u nu eens, vervolgt Yan Praag, dat de hoofdbesturen met ons partijbestuur besluiten de oppositie tegen het ontwerp te blijven voeren, terwijl dat besluit reeds bij voorbaat als „be lachelijk" is gebrandmerkt. Inderdaad, de vrijmoedigheid van Schaper gaat te ver. Een Koomsch con- cillie is uit den booze, maar een sociaal democratisch concillie-besluit behoort iedere partijgenoot zeer devotelijk af te wachten. Nogal natuurlijk. „De Stand." is verschikkelijk ontsteld over een uitlating van mr. Yan Houten in de Eerste Kamer. Deze afgevaardigde heeft nl. gezegd, dat een gevolg van rijkssubsidies aan het bizonder onderwijs noodzakelijk zou meebrengen inkorting der vrijheid van dat onderwijs. „De Stand." interpreteert dit aldusWij liberalen zullen, weer de baas in het land geworden, u uw vrijheid ontnemen. Wee den overwon nenen. En het blad ijst er van, dat geen enkel liberaal lid en geen enkele liberale courant tegen mr. Van Houten's woor den protest aanteekende. Dat is anders nogal natuurlijk. Wat wil „De Stand." toch? Dat het Rijk het bijzonder onderwijs geldelijk beweldadi- gen zal, maar zich zal onthouden van alle controle op de besteding van zijn geldt Zóó duidelijk is het nog wel zelden aan het licht gekomen, dat de „Standaard"-partij ten koste van het openbaar onderwijs het bijzonder onder wijs schromelijk wil bevoorrechten. u („Vad.") De centrale anti revolutionaire kies- vereeniging in het kiesdistrict Zutphen heeft aan minister Kuyper een telegram gezonden van den navolgenden inhoud De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zutphen, te Zutphen in algemeens vergadering bij een, wenscht Uwe Excellentie hartelijk geluk met Uwe aanvankelijke herstelling en bidt U toe, dat God U bij den voort- duur krachtig sterke in Uwen arbeid tot heil van land en volk. Met groote dankbaarheid nam de kiesvereeniging kennis van de uitermate belangrijke sociale wetsvoorstellen, door het chris telijk ministerie voorbereid en ingediend. Ze hoopt, dat onder Uwe leiding in de komende parlementaire periode een rijke oogst kan worden binnengehaald. Ze bidt U toe, dat door de krachtige medewerking van de meerderheid van de beide Kamers der Staten-Generaal het Uwe Excellentie mag worden ge- schuddend keerde hij naar zijn kameraden terug en het werk werd voortgezet. De maan en de sterren waren reeds lang niet meer aan den hemel te on derscheiden, de eerste stralen der op gaande zon vlogen als vloeibaar goud over het meer. Huiverend en vermoeid lagen de heeren aan den oever op reis dekens uitgestrekt naar de vissehers te kijken, die zich nog steeds te vergeefs vermoeiden. Eindelijk moest ook mijnheer Von Melnik erkennen, dat een voortzetting van het zoeken nutteloos was. De vis sehers koadeu er mee ophouden. „Arme Gertrude riep Melnik han denwringend „wij vinden zelfs je lichaam niet. Je zult niet in gewijden grond kunnen rusten je zuster en je jeugdige nichtjes zullen niet eens bij je graf kunnen bidden en het met bloemen versieren 1" „Blijft toch bedaard, mijnheer," zei een der vissehers nuchter, „in het Kel lermeer zal het lijk niet blijven. Men kan het zeker niet afzoeken, het is daar veel te groot voor, maar het lijk'komt vanzelf naar boven en spoelt naar den wal, of het raakt eindelijk in het net van een onzer kameraden," geven Uwen naam nog vóór de a. s. Juniverkiezing te verbinden aan eene wijziging van de Onderwijswet, welke de kroon zou zijn op de jarenlange worsteling van ons christenvolk voor de meerdere vrijmaking der school. Op dit telegram kwam van den mi nister eene dankbetuiging in. Aan den voorzitter van de Tweede Kamer, baron Mackay, werd mede een telegram gezonden, van den volgenden inhoud De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Zutphen, brengt u, haren oud-voorzitter, dank voor het vele, dat u als voorzitter der Tweede Kamer voor 's lands belang hebt willen en kunnen doenbidt u kracht en wijsheid toe, om ook verder als zoodanig het. vader land te dienen en hoopt, dat ook door u alle pogingen zullen worden aange wend om het daarheen te leiden, dat het wetsontwerp op het lager onderwijs vóór de Juniverkiezing in het Staats blad kome. Ontwikkeling van het kind. Door den directeur van het museum van kunstnijverheid te Haarlem worden pogingen in het werk gesteld om in den loop van dit jaar in genoemd mu seum eene tentoonstelling te organiseeren betrekking hebbende op de aesthetische ontwikkeling van het kind. Hij verzoekt allen, die daartoe in staat zijn en roeping gevoelen, aan deze tentoonstelling hunne medewerking te verleenen door goede wenken te geven en bijdragen te leveren, zich met hem in verbinding te stellen. Er zal worden onderzocht hetgeen op genoemd gebied in het buitenland werd verricht, terwijl het voornemen bestaat den catalogus, die van deze tentoonstel ling zal uitgaan, zóó in te richten, dat hij voor belangstellenden als leiddraad zal kunnen dienen. Nadere bijzonderheden omtrent orga nisatie, alsmede het juiste tijdperk, waarin deze tentoonstelling zal wórden gehouden, zullen later worden bekend gemaakt. Lleblg's vleeschvoedermeel. "Wanneer men van Buenos-Ayres, de hoofdstad der Argentijnsche republiek (Z.-Am.), de Uruguay-rivier opstoomt, ontwaart men ongeveer 2 uren boven de plaats, waar de Rio Negro zich i-n de Uruguay stort, een groot etablisse ment. Reeds lang vóór men er aankomt, ver stroomafwaarts, bemerkt men de nabijheid van dit etablissement door de bouillon-geuren, afkomstig uit de ketels van de kolossale onderneming, genaamd „Liebig's Extract of Meat Company Lim." te Eray Bentos. Toen Liebig zijn ontdekking deed, kon hij niet vermoeden, dat zijn moeite „Zoekt, zoektriep Melnik, wie bet lijk vindt, krijgt duizend mark van me. Hier heb je wat voor het werk van dezen nacht." Hij gaf aan de vissehers een flinke som gelds, die zij onder elkaar verdeel den, onder belofte, dat zij al het moge lijke zouden doen om het lijk te vinden. De heeren keerden naar het rijtuig terug de koetsier was ingeslapen en moest wakker geschud wordende paarden hadden zich intusschen te goed gedaan aan het gras, dat hier in over vloed groeide. Yóór de heeren instapten, nam Melnik den rechter ter zijde en vroeg „Wordt er nu handelend tegen Eltester opgetreden De rechter haalde de schouders op en zei„De bewijzen zijn nog niet sterk genoeg. „Wat? Na alles wat wij nu weten?" „Er rust wel verdenking op hem, maar het zou niet te verdedigen zijn, als ik hem nu reeds liet gevangen nemen," antwoordde mijnheer Von Reutern. „Verlaat u echter geheel op mij en op den inspecteur Dietel. De knaap zal ons niet ontsnappen wij hou den hein scherp iu het oog." Een, handdruk werd nog gewisseld, met zulk een succes bekroond zou wor den. Deze grootmeester der scheikunde bracht zijn idee, dat de vetvrije stoffen van vleesch, op een geschikte manier daaruit getrokken, zeer goed verduur zaamd kunneu worden, aan de oevers der Uruguay in practijk. Het grootste gedeelte van het landschap is eigendom der Liebig-compagniedeze toch bezit niet alleen het slaeht-etablissement van een uitgebreide veefokkerij, doch heeft bovendien een aantal landerijen in eigen dom. Tegenwoordig bestaan deze uit niet minder dan circa 200.000 bunders eigen en nog circa 100.000 bunders ge- gepacht land, waarop deels het tot slachten bestemde vee vet gemest en voor een ander deel eigen vee gefokt wordt. Het eigendom aan zelf gefokt vee van de Liebig-compagnie bedraagt heden ten dage 100.000 stuks. Deze eigen veestapel is echter lang niet vol doende, daar toch in bijzonder drukke jaren gedurende de 6 A 7 maanden van het seizoen tot 200.000 dieren geslacht worden. Daarom heeft de compagnie een groot aantal z.g. troperos in haar dienst,die met een voorschot van verschei dene duizenden guldens de groote wei den bezoeken, daar het noodige vee aankoopen en het vervolgens op eigen risico naar Eray Bentos brengen. De beste stukken der geslachte die ren, zooveel mogelijk mager vleesch, gaan naar die lokalen, waar het extract bereid wordt. Wat nog overgebleven is, wordt in groote ijzeren ketels, die elk de overblijfselen van meer dan 100 ossen kunnen bevatten, 6 uren lang onder zeer sterken druk gekookt en eerst dan tot mestmeel verwerkt wan neer het vet in de daarvoor bestemde bakken gevloeid is, om naderhand ge zuiverd te worden. De uitgezochte grootste beenderen worden tot beende ren meel gemalen. De overblijfselen van het vleesch, waaruit extract getrokken is, worden nog kleiner gesneden en vervolgens in andere toestellen geleid, waar ze groo- tendeels bevrijd worden van vet en watereindelijk worden ze in een zelf uitgevonden droogtoestel gebracht, dat ze volmaakt droog verlaten. De met groote kosten opgeriohte droog-inrich- ting is een uitgestrekte plaats met stoommachine, stookplaats, enz., en men kan zich slechts een zuiver denkbeeld van de grootte maken, wanneer men nagaat, dat dagelijks de vleeschrestan- ten van 1500 tot 2000 ossen, die dien zelfden dag tot extract-bereiding gediend hebben, daar zeer gemakkelijk en snel gedroogd worden, zonder dat de waarde er ook maar eenigszins onder lijdt. De gedroogde overblijfselen van het vleesch worden nu in de magazijnen bewaard, vervolgens in den molen ge malen, in zakken verpakt en eindelijk verscheept. Dit uitmuntend en zeer gezocht voe der komt als lichtbruin poeder in den handelalleen met de bereiding van Von Reutern stapte in en Melnik sloeg den weg in naar den Godeberg. ZESDE HOOFDSTUK. Eindelijk was het lijk van Gertrude von Kauffel gevonden en George Eltester gevangen genomen als den vermoede- ken moordenaar. Drie dagen nadat het verdwijnen der jonge dame de. gansche landstreek in opschudding had gebracht, werden deze twee feiten algemeen bekend, Dietel, die George voortdurend door bijzonder bekwame beambten scherp in het oog liet houden, had spoedig uit- gevorscht dat de houtvester Dorn waar heid sprak, toen hij zei, dat George Eltester van plan was binnenkort Sege- feld te verlaten. Alles deed vermoeden, dat bij een buitenlandsche reis wilde ondernemen. Per telegraaf had de verdachte bij de regeering verlof aangevraagd om eene reis van langen duur te kunnen onder nemen, en die plotseling noodzakelijk was geworden per telegraaf was hem dit ook onmiddellijk toegestaan. Wordt re IQjjg),

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1