Woensdag 8 Februari. ma in van den houtvester. No. 32. 43e Jaargang. 1905. lad, FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. 1EHST Gemeentebestuur. gemeenteraad Yan Ylissingen «ESST. Voorstellen aan den Gemeenteraad, EN. VLISSINGSCIE CODRANT Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. oeditie- en n J. VAN eer en gracht lluw.' ct. per ons. .NDEE. I» ige Wijnl Alkohol" artswerend. opwefe&ead.. zieken a.so. 1.33 ma Qt»ina,# oloniën botterdam. delbarg y.y. mis e:) v.m. m) 5.50. -■ 7 65, 9.11), D, 1.16, 2.-, 30, 7.— 7.50, 811 m r 1 t 8.40, 10.15, 2 05. 2.50, )5, 7.55,8.4b. 1905. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph >011 nummer 10. Abonnements-Adrertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. OPENBARE VERGADERING TAN DEN 0p Vrijdag den lOen Februari 1905, des namiddags ten 2 ure. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. 0. Benoemingen1. van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool2. van W. van Bakergem tot definitief leeraar aan de Burgeravondschool3. van een onderwijzer aan school F en een onderwijzer met hoofdakte aan school B 4, van een tijdelijk wethouder. D, Te behandelen punten 1. Verkoop van gemeentegrond. 2. Voorstel van B. en W. tot het doen [ooien van boomen aan de Gravestraat, Villa Veldzicht en aan den Ouden Vlis- lingsclien weg (met een witte streep gemerkt). 3. Idem tot vaststelling eener veror- leniug regelende de jaarwedden der leeraren aan de Burgeravondschool. 4. Idem naar aanleiding van een adres van S. M. Polak, houdende verzoek om tot makelaar te worden aangesteld. 5. Idem naar aanleiding van een I aires Tan "W. Anker, betreffende scha devergoeding voor trottoirtegels. 6. Idem tot onderhandsche verhuring van een perceeltje grond aan J. J. I Hörstmann. 7. Idem tot het verleenen van ver- I gunning aan 8. M. Polak, tot het uit en van een reclame-lantaarn. Idem tot beschikking over den voor onvoorziene uitgaven, dienst 11904. 9. Idem tot wijziging der begrootingen voor 1904 en 1905. 10. Idem tot het verleenen van ver- I gunning aan A. J. de Witte te IJzen- dijke, tot het in gebruik nemen van grond met intrekking van het [raadsbesluit van 21 Dec. j.l. no. 7. 11. Idem tot het verleenen van ver- junning aan de directie der stoombier- |bi'Ouwerij „de Meiboom" tot het leggen r buisleiding onder openbare straten. 12. Idem tot het uitbrengen van dvies omtrent verhooging van jaar- i van den commissaris van politie. 12, Idem tot vaststelling van het 3e buppl. kohier van den Hoofdelijken Om- llag, dienst 1904. 6 20 7— 10 20 1040 30 1 1-25' 20 5- 6 15 vm 6 10 6 30 0 10 10 10 80 a 12 10 12 45 3 40 4 05 4 85 - 8 80. Zonfisfs v't' HELGS. 3, BEKENDMAKING. Burgemeester van Vlissingen brengt kennis van zeevarenden die Éarbij belang kunnen hebben lo. dat de stoom-loodsdienst voor het aan den Hoek van Holland is In werking getreden 2o. mededeeling omtrent de ligging Ier tonnen Kamperzand (Zuiderzee) 3o. idem omtrent schietproeven van fort Kijkduin (Helder) r,m. 8 2Ec) 8 50 nm. 1 551) dei. 3 22c) ®t verti cl va t) Netteen tso uten wachten. kscs, Prrvr»''* •V t 55 van NeiDü «ft» Bewerkt door AMO. 124.) In een groot, laag vertrek, waar de postboden gewoonlijk aten er stond lange tafel en verscheidene stoelen |M om heen trof de inspecteur zijn aan, benevens een boersch vrouw en 'n aankomenden iJSolingde beide laatsten verkoerden in grooten angst, dde beambten traden op den pecteur toe en gaven verslag van pen zjj verricht hadden. Zij hadden r8 gevonden, wel echter hadden zij "■oeidene personen aangetroffen, die Jonkvrouw Von Kauflfel in den be- namiddag gezien hadden. of in gezelschap?" vroeg ■Alleen, steeds alleen yan,steeds in de richting naar het r^M," viel Melnik in, „en daar dat nadere inlichtingen zjjn te be komen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van 's morgens 9 tot namid dag 4 uur. Vlissingen, 7 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOOKN VAN KOUDEKERKE. Eet Kabinet. Ook het Tweede Kamerlid dr. W. H. Nolens behandelt in de „Venl. Ct." de quaestie van een reconstructie van het kabinet zoo de Juni-verkiezingen te zijnen gunste uitvallen. I Ook de ministers van financiën en justitie worden daarbij genoemd. Vol gens die geruchten zouden zij voor nemens zijn hun portefeuilles neer te leggen. Ik zou er zoo in de verte van willen zeggen ik zal het eerst gelooven als ik het zie. De minister van finan ciën is in hoofdzaak opgetreden voor tariefsherziening. Afgezien nu van zeer bijzondere omstandigheden, ligt het voor een gewoon-denkend mensch voor de hand, dat hij fcet mes niet in het varken zal laten steken. Datzelfde geldt van den minister van justitie wat de regeling van de administratieve recht- 1 spraak aangaat. Aan dit departement zijn overigens zoovele belangrijke zaken in voorbereiding, deze minister gevoelt er zich zoozeer in thuis en hij geniet zooveel vertrouwen en medewerking niet alleen bij de meerderheidspartijen, maar o.ok bij de oppositie, dat er een met zijn goed humeur onvereenigbare levenszatheid bij hem zou moeten aan genomen worden om aan die geruchten te zijnen opzichte eenig gewicht te hechten." Ten besluite acht hij het wenschelijk en zelfs noodig, dat dergelijke berichten van candidaatstelling worden tegenge sproken indien de bedoelde personen er niet aan denken de aangeboden eandidatuur te aanvaarden. Een oordeel van mr. Kolkman. Een medewerker van „Het Centrum" heeft het Tweede Kamerlid mr. Kolk man geïnterviewd. Over de concentratie van Unie libe ralen en vrijzinnig-democraten zeide mr. Kolkman„Ik vind die concentratie, zooals zij tot stand gekomen is, gewoon weg ergerlijk. De heer Borgesius zit nu niet moer in het kattebakje van den verkiezingskaros met de parade paarden, maar op den bok, waar de heer Troelstra afgedrongen is. De eerlijkheid had gevorderd, dat de heeren Troelstra en Drucker naast elkander hadden plaats genomen. Zij willen grondwetsherziening met een bepaald doel en krachtens bun beginsel. Maar om het principe schijnt men zich in deze campagne voor een heeft men dan ook een spoor gevonden." „Wat riep de inspecteur. „Een schildpadden naald - half in den grond getrapt. Onmiddellijk her kende ik de naald als het eigendom van mijn schoonzuster j zij stak er altijd haar hoed mee vast." Hij wees naar de tafel. De naald, die daar lag, had den vorm van een pijl, met de Ietter G. in goud aan het breede einde. „Wie heeft deze naald gevonden vroeg Dietel. „Ik zelf," antwoordde Melnik. „Nadat ge vertrokken waart, kon ik het niet langer verdragen, hier zoo werkeloos te blijven. Ik liet mijn jachtwagen komen en reed naar bet Obermeer." „Waarom juist daarheen „Omdat Gertrude daar altijd gaarne vertoefde," antwoordde Melnik zonder aarzelen. „Ge moogt het een voorgevoel noemen, als ge wiltik werd daarheen gedreven en ik vond deze naald in het mos." „Verder niets?" Het is voldoende ik weet nu, waar wij moeten zoeken om haar te vinden." „Dat is nog geen bewijs." „Dan heb ik hier nog iets," vervolgde blanco-artikel 80 in het geheel niet te bekommeren." Hij hield het er ook voor, dat bij de verkiezingen en vooral bij de herstemmingen al wat links is te hoop zon loopen, en de rechterzijde „bloc" tegenover „bloc" moest stellen. Bij de stembus moesten de verschil lende fracties der rechterzijde zich zoo vast mogelijk aaneensluiten en tegenover de zittende leden der rechterzijde moes ten van die zijde geen andere candidaten gesteld worden. Van de berichten in de bladen, dat sommige leden van het Kabinet in elk geval zouden willen aftreden en zich daarom weder beschikbaar stellen voor een Kamerverkiezing, verklaarde de heer Kolkman, dat hem met zekerheid alleen dit bekend was, dat er niets van bekend was. Van den minister Loeff vernam mr. Kolkman, dat die er geheel onkundig van was, dat hij ergens in Brabant candidaat voor de Tweede Kamer zou gesteld worden. Wat het wetsontwerp op het lager onderwijs betreft, verklaarde de heer Kolkman, dat daar wel degelijk spoed mede gemaakt werd. Als bewijs daar voor voerde hij aan, dat aan het ver langen van den heer De Stuers, lid van de commissie van rapporteurs, die on gesteld was en aan den voorzitter dier commissie, den heer Talma, uitstel van behandeling en van vaststelling van het voorloopig verslag had gevraagd, door dezen niet was voldaan. Of het ontwerp vóór de verkiezingen nog in openbare behandeling zou komen, dit was, volgens mr. Kolkman, een quaestie van tijd en omstandigheden. Er viel nog zooveel te doen Stbl. no. 30 bevat een Kon. besluit van25 Januari tot vaststelling van seinen voor schepen, die een loods verlangen. Het besluit bevat de volgende bepalin gen Art. 1. Alle zeeschepen, zoomede alle vaartuigen, die zich op zee bevinden of wel in vaarwaters, die door zeeschepen worden bezocht, zijn verplicht het ver langen om een loods te bekomen, uit sluitend kenbaar te maken door de in artikel 2 vermelde seinen afzonderlijk of gezamenlijk te bezigen. Art. 2. Loodsseinen. a. bij dag 1. de nationale vlag, omgeven door een witten rand, ter breedte van een vijfde van die der vlag, aan den voortop geheschen 2. het loodssein P. T. van het inter nationaal seinboek3. vlag 8 van het internationaal seinboek met of zonder den onderscheidingswimpel er boven 4. het afstandssein, bestaande uit een kegel met den top naar boven, boven welken twee ballen of voorwerpen, die op ballen gelijken, zijn geheschenb. bij nacht1een pyrotechnisoh licht, bekend onder den naam van „blauw licht", dat met tusschenpoozen van 15 minuten vertoond wordt2. een helder wit licht, telkenmale gedurende den tijd van één minuut met korte of herhaalde Melnik, en hij wenkte de oude vrouw en den knaap om nader bij te komen. „Niet ver van het Obermeer trof ik deze oude vrouw en haar kleinzoon aan. Zij sprokkelden hout en dat hebben ze gisteren ook gedaan. Komt hier en ver telt aan dezen heer, wat jelui weet," riep hij met forsche stem. De oude vrouw strompelde naar voren, en veegde met hare schort de tranen uit haar oogen de jongen, die zeventien jaar oud scheen, draaide zijn pet verle gen in de handen om en keek met zijn lichtblauwe oogen naar zijn grootmoeder. De een stiet den ander aan om het woord te doen. „Kom, spreek dan toch sprak Mel nik, en toen ze nog steeds aarzelden, zeide hij ter opklaring daarvan tot don inspecteur „Ge moet weten, dat de oude vrouw zij heet Petersen van ouds een der „klanten" van mijn schoonzus ter was zij heeft haar zelden in het bosch aangetroffen zonder een aalmoes van haar te ontvangen." „Nooit, mijnheer, nooit," verklaarde de oude vrouw in haar platduitsch dialect, „zij gaf me altijd iets. Daarom ben ik zoo geschrokken, toen de menschen vertelden, dat zij niet van haar wande- tusschenpoozen getoond even boven de verschansing. Schepen in het Engelsche kanaal, bestemd naar een der hieronder genoemde Nederlandsche zeegaten, kun nen hun verlangen om een loods te be komen bovendien kenbaar maken a. bij dag door het hijschen van het naam- sein der haven van bestemming uit het internationaal seinboek b. bij nacht 1. voor schepen, bestemd naar de zee gaten van Texel en IJmuiden, door het hijschen van twee lantaarns vertikaal onder elkander, waarvan de bovenste een rood en de onderste een wit licht toont2. voor schepen, bestemd naar de zeegaten van Goeree, Maas en Brouwershaven, door het hijschen van twee lantaarns vertikaal onder elkander, die beide een wit licht toonen 3. voor schepen, bestemd naar de zeegaten der Schelde, door het hijschen van drie lantaarns vertikaal onder elkander, waar van de bovenste een rood en de beide andere een wit licht toonen. Wedor- keerig hijscht het betrokken loodsvaar- tuig bij nacht,gelijk sein als „contrasein." Daar het gebleken is, dat sommige commissarissen van politie, wanneer zij in dienst reizen, kosteloos vervoer over de lijnen der Staatsspoorwegen requi- reeren, onder overlegging van een door hen zeiven onderteekende reisorder, op welk geval betrekking' heeft de circu laire van den minister van justitie van 22 Januari 1877, heeft voornoemde minister te kennen gegeven, dat dit niet in overeenstemming is met de bedoeling van voormelde circulaire, die handelt over politiebeambten, onder welke benaming de commissarissen van politie niet vallen, en welke circulaire uitdrukkelijk eischt dat de reisorder worde afgegeven door een derde. Ter voorkoming van bestendiging van het bovengenoemde misbruik en van moei lijkheden, zoo voor de commissarissen van politie zei ven als voor de maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, heeft de minister zulks onder de aandacht doen brengen van die commissarissen en van de rechter lijke ambtenaren, die de meerbedoelde reisorders aan politiebeambten plegen af te geven. In ons land zijn op 't oogenblik 21 vrouwelijke geneesheeren, 24 vrouwe lijke apothekers en 2 vrouwelijke ad vocaten aan de vier universiteiten zijn 211 vrouwen-studenten, waarvan 20 in de rechten, 43 in de letteren, 64 in de geneeskunde, 83 in de wis- en natuur kunde en 1 in de godgeleerdheid aan de polytechnische school 14 vrouwelijke studenten ingeschreven, waaronder 10 voor technoloog, 3 voor civiel-ingenieur en 1 voor bouwkundige. Ten einde het mogelijk toenemen van haarziekte in het leger tegen te gaan, heeft de minister van oorlog, op ling was teruggekeerd, dat ik zoo vrij postig ben geweest den genadigen heer (zoo noemde ze Melnik) aan te spreken en te vragen of het waar was. Ik heb de goede juffrouw gisteren nog gezien." „Waar?" vroeg Dietel. „Ge moet luider spreken, ze is bijna doof," merkte Melnik op. „Als ge het goedvindt, zal ik wel met die twee spre ken dat is voor hen niet zoo vreemd meer. Het heeft moeite genoeg gekost, ze hier te brengen j wanneer ik ze niet dadelijk bij mij in de jachtwagen had meegenomen, zouden wij lang naar hun hebben kunnen zoeken." Daarop schreeuwde hij de vraag van den in specteur aan het oor van-de oude vrouw. „Niet ver van de Kraaienhut," ant woordde zij. „Heeft ze weer iets gegeven I" schreeuwde Dietel nu. De oude vrouw schudde het hoofd. „Zij zag mij niet; ik stond tusschen de boomen, en toen ik te voorschijn wilde treden, hield Christiaan me bij den arm vast en zei„Wees stil grootmoeder, daar komt hij „Wie kwam „Dat weet ik nietik kan niet goed meer zien en hooren. Zeg jij het toch, voorstel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht bepaald, dat voortaan de gedragen hoofddeksels, die met waarde in de garnizoenskleedingmagazij nen worden ingeleverd, na reiniging met benzine in een particuliere inrichting, zullen worden ontsmet in het militair hospitaal te Utrecht, waar voor dat doel een kast voor formadehyde-desinfectie van hoofd deksels aanwezig is. Door Burg. en Weth. werden heden de volgende voorstellen aan de leden van den gemeenteraad gezonden MAKELAARS IN HORREN DE EN ONROERENDE GOEDEREN. Naar aanleiding van het in uwe vo rige vergadering in onze handen gestelde adres van S. M. Polak alhier, houdende verzoek om te worden aangesteld tot makelaar in roerende en onroerende goederen, hebben wij de eer U te be richten, dat daaromtrent door ons al lereerst het advies is ingewonnen van de Kamer van koophandel en Fabrieken. Uit dit advies zal U blijken dat, hoe wel de aanstelling van makelaars in het algemeen door haar niet wenschelijk wordt geacht, er onder de tegenwoordige omstandigheden naar het haar voorkomt wel aanleiding bestaat tot het openen van de mogelijkheid om eene benoeming te verkrijgen als makelaar in roerende en onroerende goederen, mits overeen komstig bij verordening vast te stellen regelen. Wij kunnen ons met dit gevoelen en de motieven waarop het steunt volkomen vereenigen en hebben daarom de eer U voor te stellen in beginsel te besluiten tot de aanstelling van make laars in roerende en onroerende goederen. Indien dit voorstel door uwe verga dering wordt aangenomen, hopen wij in eene volgende zitting U eene ontwerp verordening op de makelaardij aan te bieden, na hieromtrent vooraf het advies te hebben ingewonnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. VERORDENING JAARWEDDEN LEERAREN BURGER AVONDSCHOOL. Bij de aan de Burgeravondschool in gevoerde reorganisatie en de daarmede verband houdende uitbreiding van het Ieeraarspersoneel is ons college meer en meer de behoefte gebleken aan de vast stelling eener nieuwe regeling van de jaarwedden der leeraren aan genoemde school. De laatste algemeene regeling, die sedert nog eenigszins is gewijzigd, dateert van 22 Juni 1888. Daarbij werd voor de leeraren in de verschillende vakken eene vaste jaar wedde bepaald, onafhankelijk van het getal door hen gegeven lesuren. Het komt ons echter wenschelijk voor Christiaan De jongen keek den inspecteur be schroomd aan en bromde met half ge sloten mond „De zoon van den vorigen houtvester." „Nu hoort ge het," fluisterde Melnik den inspecteur toe, en wendde zich ver volgens tot den jongen met de vraag „Wat heb je me gezegd, dat ze deden „Zij waren aan het twisten." „Och kom, dat heb je mis," zei de inspecteur nu, om hem aan de praat te krijgen. „Neen, neen," hield Christiaan vol, „hij was boos en sprak heel luid hij pakte haar bij den arm en toen zei ze „Laat mij los, ik heb niets met u uit te staan. Zij rukte zich los en liep weg." „Waarheen „Dat weet ik niet rechtze zal wel naar het Obermeer gegaan zijn daar zat zij altijd zoo gaarne." „En de jonge houtvester „Die bleef staan schreeuwen en razen ik geloof dat hij van doodschieten en verdrinken sprak. Ik werd zoo bang dat ik grootmoeder bjj den arm nam en meetrok om daar vandaan te komen." (Wordt vi.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1