1905. 7 Februari. li inn van den houtvester. No. 31. 43e Jaargang. hten. Biniienlandsclie berichten. FEUILLETON. sland. ff et voedsel belasten, ebeel ge- ïeffen van einde de verlagen, rede met ,vaarin bij et oogen- ïoe langer reefd. bevoegde het bericht meerdere !ge periode nd is. Petersburg- egt uit he rnomen dat rijlating van Ir. p: j. en E. J. k eb. Eoree, z, nimerman, d. La Hemert, d. relven, d. oopen, z. IN: m. - C. H. r. J. van der Lr, d. 6 w. SNTIE. steller en een kwam te laat in opgenomen, i ons volgend Bed. fMSSHMS'ÜBilH COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cüché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli oon is u bi ut er 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Schoolwet. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen omtrent het wets ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs. Uit dit stuk blijkt o.a., dat zeer vele leden niet konden inzien, dat tegen dit ontwerp uit grondwettig oogpunt bezwaren zouden kunnen worden inge bracht. Terwijl verscheidene leden be toogden, dat door dit' ontwerp in de positie van het bijzonder onderwijs een ingrijpende verandering zal worden ge bracht, ontkenden zeer vele leden ten stelligste, dat bij dit voorstel zou wor den teruggekomen op de in 1889 tot stand gekomen pacificatie. De vraag kwam ter sprake of het niet ligt op den weg van den gemeente- rvotgever, op het punt der schoolheffing de gemeentebesturen wat meer te binden. Verscheidene leden konden zich niet, zeer vele leden daarentegen wèl ver eenigen met den aard der strekking van dit ontwerp. Men kwam op tegen de voorstelling, dat op ongeoorloofde wjjze van kerke lijke, meer bepaald van R.-K. zijde, invloed wordt geoefend op het zenden van kinderen, vooral ook van bedeelden, naar de bijzondere school. nkele leden aanvaardden het wets ontwerp, hoewel zonder sympathie en hadden liever het denkbeeld verwezen lijkt gezien, dat de overheid niet. zelf ouderwijs heeft te verschaffen, maar het hts heeft mogelijk te maken, dat ouders door eigen inspanning het onderwijs aan hun kinderen kunnen >ven. Een aantal leden achtten de waar- irgen tegen verkeerde aanwending van het rijkssubsidie in dit ontwerp onvol- Tegen de techniek van het ontwerp werden van verschillende zijden bezwa ren ingebracht. Betoogd werd en bestreden t er aanleiding bestaat bij het ver- leenen van rijkssubsidie onderscheid te tusschen ordebroeders of orde- zusters, die hun krachten wijden aan het onderwijs, en leeken-onderwijzers. Tegen het voorstel om de minima- te regelen naar het aan- schoolgaande kinderen, rezen van verschillende zijden bezwaren. Vele hadden ook bezwaar tegen het door de regeering gewilde stelsel van der gemeentelijke en bij zondere kweekscholen uit 's rijks schat kist, terwijl velen onoverkomelijke be zwaren hadden tegen bet denkbeeld om hetgeen de gemeenten krachtens kot nieuwe art. 45 meer zullen ont- ontvangen, in te houden op de uitkee- ring aan de gemeenten, krachtens de wet van 1897. Een aantal wenschelijk geoordeelde wijzigingen, in het ontwerp niet voor gesteld, werden aangegeven. Het voorloopig verslag telt 62 pagina's. Do verkiezing in Brielle. De „N. B. Ct." laat zich als volgt uitDe uitslag der herstemming was dus, gelijk te verwachten was gunstig voor den liberalen candidaat. De zwerm predikanten, die in de laatste dagen zich over het district verspreidde, heeft den heer Vegtel niet kunnen redden. Het „Hbld." noemt Brielle een uit nemend voorbeeld. Het „Vad." noemt den uitslag geen verrassing maar bloot een geruststelling. Het blad merkt op, dat de liberale candidaat in 1901 2446 stemmen ver kreeg, tegen 2915 in 1905 en de a.-r. candidaat resp. 2386 en 2440, terwijl deze hulp niet aan de soc.-dem. hulp is te danken, daar de liberale candidaat 2655 stemmen zou hebben gehad, indien geen der Hermans-kiezers op hem had den gestemd. Het blad vraagt of deze uitslag niet wijst op een kentering in de publieke opinie. De „Standaard" zegt: Zeker zullen na de eerste stemming, niet velen op een anderen uitslag hebben gerekend. Dat is intusscben zeker, dat onze man nen in het district hun best hebben Bewerkt door AMO. 23.) „Wat hadt ge vandaag dan op Sege- U te doen, mijnheer Hadt ge me willen bezoeken »U en Eltester. Ik kwam eens vragen, ge niets gezien of gehoord had van jonkvrouw Von Kauffel. Ze wordt vermist sedert gisteren na den middag," Mtwoordde Dietel met een glurende klik. „De jonkvrouw Yon Kauffel vermist?" oeg de houtvester met een heftige 'weging, zoodat zijn reistasch aan zijn md ontglipte. Hijraapte die haastig °Pi inaar Dietel zag wel hoe bleek bij geworden was. „Hoe komt dat „Konden we dat maar te weten ko- en nu vertelde Dietel alles wat m van wist. t#Dat ia verschrikkelijk," zei Dorn, 0 jlotseling terneergeslagen was en „De Tijd" neemt aan, dat de 290 stemmen van Hermans op den liberalen candidaat zijn overgegaan. „De Maasbode" meent echter, dat, waar het advies der S. D. A. P. om den liberaal te steunen, in verband met de gebrekkige communicatiemiddelen in het zoo uitgebreide district, te laat kwam om allen te bereiken, slechts een kleine 100 socialistische stemmen op den heer Roodhuijzen kunnen zijn uit gebracht. „Het Centrum" zegt, dat gelijk men vreezen moest, Brielle niet voor de rechterzijde veroverd is. Dit blad meent, dat alle 290 soc.-dem. stemmen op den beer Roodhuijzen zijn overgegaandit „bewijzen" de cijfers. De anti-rev. „Rotterdammer" had op geen overwinning gerekend en heelt dit na de eerste stemming dan ook ronduit verklaard. „De Tijd", die het blad daar over kapittelde beschuldigt het dan ook van struisvogelpolitiek. „Men kan wel schrijven, „de rechter zijde staat hechter aaneengesloten dan ooiten de linkerzijde is, ook na de gedeeltelijke fusie nog hopeloos ver deeld, maar de uitslag in Den Briel toont dan toch, dat die „verdeelde" vrijzinnigen heel wat macht kunnen ont wikkeien." Het blad zegt verder nog, dat de rechterzijde in dit district nooit vooruit, maar achteruit is gegaan. „Loopt het in Juni precies als nu in Den Briei, dau gaan wij niet vooruit, maar terug, en wordt de groote slag door ons verloren." „Het Yolk", de „Nederlander" en de zijn spraakzaamheid verloren had. Waarom hebt ge me dat niet dadelijk verteld P" „Ik heb u aangesproken met de be doeling u alles te zeggen, maar ge hebt me zooveel belangrijks medegedeeld, dat ik er voorloopig over zweeg," antwoord de de inspecteur. De arme houtvester kreeg echter een gevoel, alsof hem een zware last op de borst drukte. „Mocht ge iets vernemen omtrent het verblijf der jonge dame, dan hoop ik dat ge wel zoo goed wilt zijn mij hiervan kennis te geven. Doch, hier gaan onze wegen uit elkander, ik moet naar den Godeberg." Hij stak den houtvester de hand toe, die deze echter slechts met zichtbaren tegenzin in de zijne drukte. Met lang niet vriendelijken blik oogde Dorn den inspecteur na. „Die vervloekte speurhond heeft me heelemaal uitgehoord, daarom klampte hij me aan," mompelde hij, „en ik dwaas, flapte er alles uit, wat ik op het hart had. Ik heb zoodoende den armen George een leelijke kool gestoofd. Maar het is een verwenschte gesohiedenis, de jonkvrouw wordt vermist en hij wil weg!" Dorn begon flink door te. stappenhij „Residentie-bode" meenen te kunnen volstaan met de bloote vermelding van den uitslag. Nationaal-Historisch. De redactie der „Nederlandsche Stem men" geeft in het nummer van Don derdag eene nadere verklaring van de strekking der proclamatie, welke het bestuur der „nationaal-historische par tij" heeft uitgevaardigd omtrent de bij de algemeene verkiezingen te volgen gedragslijn. De redactie schrijft o. a. Wij verwerpen de deelingslijn tus schen de rechter- en linkerzijde, zooals zij thans door de kerkelijke partijen wordt getrokkenZonder twijfel echter steunt onze partij op een zelf standig grondbeginsel op grond waarvan en hoe men de deelingslijn ook trekke, ons een plaats wordt aangewezen tus schen de confessioneele partijen aan onze rechter- en de vrijzinnige partijen aan onze linkerhand. Wij zien echter niet voorbij, dat wij zijn een jonge partij. Niemand kan van ons verwachten, dat wij alom in den lande bij de aanstaande verkiezingen met eigen candidaten zullen optreden. Evenmin echter wenschen wij daar, waar wij geen eigen candidaten kunnen stellen, aan onze geestverwanten den raad te geven zich van deelneming aan den stembusstrijd te onthouden. Welke zal dan onze houding zijn Wij wenschen in de naaste toekomst, in 's lands belang te streven naar een samengaan der meest gematigde groe pen. Wel verwachten wij, dat deze groepen zulk een samengaan niet voet stoots zullen aanvaarden. Onze verkla ring mag dan ook niet worden opgevat als een naar beide zijden gericht voor stel. Wij verklaren eenvoudig dit, dat wij da&r, waar ons eigen candidaten ontbreken, de candidaturen zullen steu nen, welke door de gematigde par tijen zullen worden gesteld en, waar twee gematigden tegenover elkaar staan, op den recktscken candidaat zullen stemmen. Uitdrukkelijk echter ontzeg gen wij onzen steun ook aan de meest gematigden der linkerzijde, wanneer op grond van anti-clericalisme door alle vrijzinnige partijen eene lijn wordt ge trokken en onder welken vorm dan ook wordt samengewerkt met hen, dié het program der zoogenaamde liberale con centratie hebben aanvaard. In dat geval zouden wij er de voorkeur aan geven om, waar een gematigd rechtBche can didaat ontbreekt, op een minder ge matigden te stemmen". De „Arnh. Ct." merkt, van deze nadere uiteenzetting melding makende, o.a. op, dat het te bezien zal wezen, of door de houding van de nationaal- historischen eene belangrij ke versterking der gelederen rechts merkbaar zal zijn. Bij Kon. besluit is bepaald dat de zee milicien-verlofgangers van de lichting verlangde met ongeduld naar het oogen blik van zijn thuiskomst. Onder het voortzetten van zijn tocht voerde ook Dietel een gesprek in zich zeiven. I „Kijk", zei hij met een tevreden glimlach, „dat was een gelukkige ont moeting Ja, ja, men moet altijd de oogen open hebben en niet het geringste aan de aandacht laten ontsnappen. Wat heb ik nu vernomen Ten eerste George Eltester is vannacht niet ter jacht geweestten tweede hij is voor nemens binnen zeer korten tijd hier vandaan te gaan ten derde hij heeft gezegd, dat hij aan alles een verschrik kelijk einde zou maken als Gertrude von Kauffel bij baar trotschheid vol hardde, en dat zal wel niet de eenige bedreiging zijn, die hij gedaan heeft." Hij floot een deuntje, zooals hij ge woonlijk deed wanneer hij nadacht over de dingen, die hij vernomen had, en vervolgde daarbij zijn weg in langzamen tred. „Ik bemerkte wel, dat ze me de waarheid verborgenzulke menschen zijn niet slim genoeg om een ervaren politie-man om den tuin to leiden. En die kostelijke Dorn 1 Dat is er precies 1903, met uitzondering van ben, die daarvoor nog niet in aanmerking komen, en diegenen van vorige lichtingen, voor wie 1905 als het derde dienstjaar moet worden beschouwd, in dit jaar zullen worden opgeroepen tot opkomst in werkelijken dienst, op de daartoe door onzen minister van marine te be palen datums, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend dat de opkomst van de zeemiliciens, bedoeld in voorschreven besluit, met uitzondering van de zeemilicien-kust wachters, zal plaats hebben op Woens dag 5, Donderdag 6 en Vrijdag 7 April a. s., naar gelang van de schepen aan boord waarvan zij zullen worden geoefend dat de opkomst van de zee milicien-kustwachters zal geschieden op een nader te bepalen datum in Juni of Juli a.s. j dat de miliciens zich, elk op den bij nadere oproeping voor hen te bepalen dag, te 12 uur des middags, of zoo spoedig mogelijk na dit uur, gekleed in hun bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleeding- stukken en voorzien van hunne kooi- goederen, zoomede van hunne zakboekjes, behooren aan te melden aan boord van bet schip, waarop zij zullen worden geoefend, met dien verstande, dat zij hiertoe slechts dén den vorigen dag reeds op reis behooren te gaan, wanneer de plaats van bestemming niet binnen één dag kan worden bereikt. Het Vrije Buil verkeer. Verschenen is van deze Vereeniging het jaarverslag over 1904. Het geeft een resumptio van de verschillende Ylug- blaadjes der Vereeniging en vervolgt dan Behalve door de hierboven geresu meerde geschriften werd ook dit jaar door middel van propagaudabiljetten getracht de belangstelling op te wekken. Met voldoening mag dan ook worden geconstateerd, dat het hieraan tot dusver niet heeft ontbroken. Blijkens de talrijke vergaderingen, door kiesvereenigingen van uiteenloo- pende richting en door organisaties uit handels- en nijverheidskringen speciaal belegd met het doel het aanhangig tarief in het openbaar te bespreken, werd in verschillende deelen des lands de be hoefte gevoeld het voor denvrijhandel dreigend gevaar onder de oogen te zien. Als gevolg van deze plaatselijke pro paganda voor de vrijhandelsbeginselen werd in den lande een krachtig protest vernomen tegen de voorgenomen her ziening der inkomende rechten, zich uitend in dagbladartikelen en tal van adressen, waarin bij de Tweede Kamer werd aangedrongen op verwerping van het tarief. Heeft de tot dusver gevoerde strijd gunstige resultaten opgeleverd Het schijnt ons gewaagd reeds thans hierop een antwoord te geven. Wel heeft de minister van financiën bij de begroo- een, die plompverloren met twee pooten tegelijk in de val looptdie zal ons nog goede diensten bewijzen 1" VIJFDE HOOFDSTUK. „Goed, dat ge eindelijk komt, mijn heer," voegde Von Melnik den inspec teur toe, dien hij tot aan het tuinhek tegemoet gegaan was. „Ik kijk reeds langer dan een half uur naar u uit." „Hebt ge bericht van de jonkvrouw Von Kauffel Heeft zij een telegram gezonden vroeg Dietel haastig, want op Melniks gelaat zag hij een uitdruk king van vroolijke opgewektheid, die door zijn vraag echter in verbazing overging. „Een telegram Hoe komt ge op die gedachte „Nu, het zou toch mogelijk zijn, dat zij heimelijk naar Hannover gereisd was om iets onaangenaams hier te vermijden. Ik moet erkennen, dat ik beschaamd sta, omdat ik aan deze voor de hand liggende opheldering van het raadsel niet heb gedacht." „Wanneer ge mijn schoonzuster hadt gekend, zou dit vermoeden nooit bij u opgekomen zijn," antwoordde Melnik, terwijl hij met den inspecteur voort tingsdiscussiëa in de vergadering der Tweede Kamer van 10 December 1904 gezegd, „dat de afdoening van het tarief- ontwerp nog vóór de Juni-verkiezingen onmogelijk schijnt to worden", doch tevens werd daarbij gevoegd de verkla ring, dat dit „geenszins insluit de neiging om voor de oppositie te wijken". Celebes. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seinde. Zaterdag Morgen vertrekt resident Brugman met 30 man onder luitenant:Davis per „Borneo" naar Kendari, om den Boni- schen prins Pa-Tanfa en 70 volgelingen te arresteeren te Kendari, waarzij het der bevolking lastig maken. Het blad teekent daarbij aan Kendari is de naam van een uit houten huisjes opgetrokken aanzienlijk plaatsje, gelegen aan de baai van Ken dari, (ook wel Vosmair-baai geheeten,) een smalle inham aan de Oostzijde, van het Zuidoostelijk schiereiland van Ce lebes. Plaats en baai behooren tot het rijkje Kendari, dat deel uitmaakt van de vereenigde landschappen, die tezamen het laudschap Laiwoei vormen. Vorst en rijksraad (kadat) van Kendari vor men het hoofdbestuur van Laiwoei. Een der ernstige grieven tegen den vorst en de rijksgrooten van Boni is, dat zij zich telkens wederrechtelijk men gen in de aangelegenheden van nabu rige rijkjes en de bevolking aldaar vexeeren. Daarover werd den vorst reeds meermalen de ernstige ontevredenheid van ons bestuur betuigd. Kendari ge noot reeds in Maart 1903 de twijfel achtige eer van het bezoek van Bonisohe zendelingen, die de bevolking daar overlast aandeden en door den gouver neur van Celebes daar werden aange troffen. Bij die gelegenheid viel den gouverneur tevens een formeele lastbrief van Kraëng Segeri in banden. Gelet op dit feit en het stadium, waarin het Bonische vraagstuk thans verkeert, heeft het geseinde feit een ongewoon ernstige beteekenis en draagt vrij wel het karakter van eene uitdaging, die, zoodra de gunstige tijd daarvoor is aangebroken, wel met eene militaire expeditie zal worden beantwoord. De ingewijden hebben dan ook niet ernstig geloofd, dat de Bonische potentaat voor minder krachtige argumenten zou be zwijken. De „Borneo," die resident en troepen naar de baai van Kendari zal over brengen, is een flottieljevaartuig van de Indische militaire marine, zoodat ook de marinelandingsdivisie van dat schip zoo noodig hulp zal kunnen verleenen. Het detachement infanterie is geleverd door het garnizoensbataljon van Celebes, Me- nado en Timor. ging. „Nooit deed zij iets heimelijk. Wanneer zij werkelijk buiten,onze voor kennis was weggereisd, zou zij ons reeds uit Lubeck een telegram gezonden hebben." „Zoudt ge toch niet een telegram naar Hannover zenden „Dat is reeds gedaan, ik moest Ger trude's voogd met het gebeurde bekend maken ik heb reeds antwoord van hem." „Wat „Dat hij vreeselijk geschrokken is, en vandaag nog hier zal zijn." „Zij is dus niet te Hannover?" „Neen," antwoordde Melnik en zacht voegde hij er bij „Ik weet nu maar al te goed, waar ik haar moet zoeken. Doch stil, stil, opdat mijn arme vrouw er niets van verneemt." Hij liep nu zeer vertrouwelijk met den inspecteur gearmd verder en bracht hem door een zijgang in de kelderver dieping waar de keuken en eenige andere kamers waren. Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1