Dinsdag fin van dsn houtvester. 24 Januari. No. 19. 43e Jaargang. 1905. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. Teleplooim immer 10. VLISSIMSCIE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ring, Tweeds Kassei. In haar memorie van antwoord op het wetsontwerp tot pensionneering van onderwijzers aan bijzondere scholen en van de weduwen en weezen van open bare en bijzondere onderwijzers, zegt de redering, dat zij met bijzonderevol doening vernam, dat het voorstel om van rijkswege voorziening te treffen ten behoeve van bovenbedoelde pensionnee- vrij algemeen instemming heeft en voor velen zelfs reden van groote blijdschap was. Niet minder aangenaam is het haar te mogen con stateeren, dat een principieele weigering om tot een regeling in den aangegeven geest mede te werken, van geen enkele zijde in uitzicht is gesteld. De regeering wijst terug elke poging om verband te leggen tusschen deze wetsontwerpen en de meer algemeene verzekering tegen invaliditeit en ouder dom, al zijn ook hieromtrent spoedig voorstellen te wachten. Tegenover de enkele leden, die de opportuniteit betrachtten, sluit de re geering zich ten volle aan bij het ge voelen van hen, die zoo snel mogelijk i aan de onderwijzers de voordeelen ver zekerd wenschen te zien, welke de I ontworpen pensioenregeling hun toebe- dacht heeft. Ten aanzien van den rechtsgrond i waarin de pensionneering der bijzon- Ij dere onderwijzers wortelt, merkt de Sregeering o. a. het volgende op Toegegeven moet worden, dat de in 1889 en 1901 getroffen maatregelen uitsluitend een band legde tusschen den Staat en de besturen der groote meer derheid van bijzondere scholen. Maar juist aan het feit, dat de financieele voordeelen, sedert de wet-Mackay aan het bijzonder onderwijs verzekerd, recht- stroeks alleen aan de schoolbesturen en dus slechts zijdelings den onderwijzers ten goede komen, ontleent hun pension eering een harer krachtigste argumen- 'en. De zwaarste offers welke het bij- onder onderwijs zich moet getroosten, vindon namelijk in den rijkssteun nog '-p verre na geen volledige vergoeding n het ligt voor de hand, dat waar oovele nooden om bevrediging vragen, de verbetering der positie van het on derwijzend personeel niet altoos in de erste plaats kan worden ter hand ge nomen. In deze leemte beoogen de thans angeboden ontwerpen tot op zekere te voorzien. Langs een omweg ordt hierdoor een zelfde doeleinde be- fikt als bij de schoolwetten van 1899 en 1901 voor oogen stond verhoo ging van het peil van het bij zonder ouderwijs en dientengevolge van het lager onderwijs in zijn geheelen omvang. Ten stelligste betwist de regeering 't, dat hare wijze van voorstellen voet zou geven aan de valsche stelling als zouden Bewerkt door AMO. 12.) BERDE HOOFDSTUK. In gezelschap van den politie-inspec- tour Dietel en twee ondergeschikte amb tenaren, keerde mijnheer Von Melnik uit llutin naar den Godeberg terug. Onder geleide van mannen, die goed met de plaatselijke gesteldheid bekend waren, werden de twee ambtenaren uitgezonden Mn opnieuw nasporingen te doen, terwijl ^inspecteur den heer Yon Melnik naar de villa vergezelde. Hij had tot dusver geen aanknoopingspunt, hij wist niet of 'er een ontvluchting of een ongeluk, Misdaad of een zelfmoord had plaats gehad, en naar hij meende, kon met goed gevolg niets gedaan worden, als "fl geen zekerheid daaromtrent had. Wel /~et hem voorgekomen, of Melnik Mjj«teljjk iets verzweeg of minstens in de bijzondere onderwijzers tot staats ambtenaren verklaard worden.Degeheele opzet van bet ontwerp is daarmede der mate in strijd, dat een aanvulling van de burgerlijke pensioenwet als werd aanbe volen, die trouwens om andere redenen min raadzaam is, aan de regeering ge heel ongeraden voorkomt. De regeering wenscht dan ook haar aanvankelijk ingenomen standpuntkrach- tig te handhaven en niet minder de uit de grootere gelijkstelling van het bij zonder- met het openbaar onderwijs voortvloeiende consequenties. Op de vraag, met welk bedrag de uitgaven voor het bijzonder onderwijs sedert de wet van 1889 zijn gestegen, antwoordt de regeering o.a., dat in 1891 aan bijdragen aan bijzondere scholen over 1890, krachtens art. 54bis der wet, f717,940,53 werd uitgekeerd, ter wijl over 1890 aan bijzondere kweek scholen subsidie werd verleend tot een bedrag van f42,732,49. Over 1902 werd in 1903 aan bijzon dere scholen toegekend f 1,972,564,491/,, terwijl over 1902 aan bijzondere kweek scholen f 177,002,08 en aan bijzondere normaalscholen en hoofden van scholen f 156,582,86 werd verleend. Reeds in de eerste jaren na de in werkingtreding van de wet van 1889, werd door het rijksschooltoezicht ge wezen op den vooruitgang, die in den toestand van het bijzonder onderwijs viel waar te nemen, tengevolge van het verkrijgen der rijksbijdrage. Yan den iavloed van de in 1902 in werking getreden wet-1901, op het ge halte van het onderwijs, kan op het oogenblik nog weinig worden gemeld. Wel is gebleken, dat die wet een goede invloed heeft uitgeoefend op de inrich ting van vele lokalen van bijzondere scholen. De regeering heeft alsnog in de pen- sionneeringswet opgenomen de onder wijzers, werkzaam aan niet-gesubsidieer- de scholen. De regeering verklaart te dezen aan zien over de administratieve bezwaren heen te stappen ter wille van het goede doel. De regeering gaat niet in op het denkbeeld om de pensionneering dezer onderwijzers facultatief te stellen. Daar entegen zijn niet in de regeling opge nomen de instituteurs, die aan het hoofd van voor hunne eigen rekening be heerde scholen staan. Overigens wil de regeering zóó ver gaan als haar thans gekozen bestek slechts veroorlooft. Hoofdstuk Marine. De minister betuigt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer zijne groote erkentelijkheid voor den lof van onderscheidene zijden gebracht aan zijn beleid en verzekert dat bij het geven van ontslag van schepelingen scherp wordt toegezien of er opzet be staat om zich te dosn ontslaan. Alleen het duister liet, en daarom hoopte hij bij een verhoor van de bewoners der villa, of liever in een gesprek met hen door een onbedachtzaam woord het een of ander te vernemen, dat hem eenig licht gaf, In de villa heerschte de grootste ontsteltenisdaar was een toestand als gewoonlijk intreedt, waar een buitenge wone gebeurtenis den dagelijkschen loop der dingen wijzigt. In de keuken brandde geen vuur, in de kamers lag en stond alles nog, zooals men ze gisteren ver laten had de dienstboden liepen door elkaar, de kinderjuffrouw was bij hen gegaan, en de kinderen liepen hun vader ontstuimig tegemoet met de vraag of hij tante Gertrude meebracht, of zij dood was en of ze vandaag volstrekt niet bij mama mochten komen. Met vaste hand herstelde mijnheer Von Melnik de orde. Hij riep de kin derjuffrouw en gelastte haar op scherpen toon de kinderen bij zich te nemen en gaf de dienstboden bevel aan haar werk te gaan. Hij zeide, dat men voor hem en dien anderen heer een ontbijt moest gereed maken en behoorlijk had te antwoorden op de vragen, die deze zou doen. Vervolgens geleidde hij den in zij worden verwijderd die blijk geven niet in de marine thuis te behooren. De vraag door sommige leden gesteld of het niet beter is thans inplaats van een pantserschip van 5000 ton water verplaatsing een schip te bouwen van het type „Kortenaer", dat 2 millioen minder kost, beantwoordt de minister ontkennend. Hoewel het schip niet voor de zeemacht in Oost-Indië wordt ge bouwd, zal het toch zeer goed ook in de Indische wateren dienst kunnen doen. Gaarne zal de minister rekening hou den met de gegeven wenken met be trekking tot eene volledige organisatie van het personeel. Aan het machinekamerpersoneel zal de minister zijn volle aandacht blijven wijden. Overwogen zal worden of het wen- scheiijk is eene bijzondere woningtoelage te verbinden aan plaatsing te Hellevoet- sluis, maar waar het gemeentebestuur van Hellevoetsluis zich heeft verbonden in den woningnood te voorzien zal de toelage in geen geval van duurzamen aard behoeven te zijn. Aan de opleiding der kanonniers wordt de meest mogelijke zorg besteed. Het ligt niet in 's ministers voornemen om den rang van adelborst 1ste kl. af te schaffen, doch wel om het verblijf in dien rang te bekorten. Er wordt voor gewaakt dat de leeraren de adel borsten geen verkeerde denkbeelden in prenten. Ahonneiuents-AdvertentiSn op zeer voordeelige voorwaarden. Liberals concentratie. Zaterdag werden te Amsterdam de vergaderingen gehouden van de Liberale Unie en den Yrijzinnig-demoeratischen Bond, ter behandeling van de voor stellen om bij de a.s. verkiezingen ge meenschappelijk samen te werken. De Liberale Unie werd geopend met een kernachtige rede van den heer mr. H. Goeman Borgesius. Men ver- eenigde zich daar met algemeene stem men met de fusie tusschen de twee vrij zinnige groepen. In den Bond sprak de heer mr. E. Fokker. Daar gingen echter nog stemmen op die van het gemeenschappelijk pro gram niet veel goeds verwachtten. Toch werd met 48 tegen 10 stemmen besloten tot aanneming van het v oorstel. „De Ned." maakt een verwijt aan de besturen van den vrijz.-dem. en van de Liberale Unie, dat zij het plan tot samenwerking eerst geheim hebben willen houden. „De aandacht mag toch wel gevestigd worden op het zonderlinge plan van de hoogverlichte heeren om hun compromis-program verborgen te houden en aan do openbare kritiek te onttrek ken tot het door de partij vergaderingen definitief zou zijn aangenomen. Er is vroeger wel eens gegronde klacht gerezen over de wijze, waarop de programs van actie in de antir. deputatenvergadering tot stand kwamen, zóó bar als hier, is 't daar toch specteur naar zijn kamer en verzocht hem daar een korte poos te wachten, totdat hij met zijn vrouw zou terug- keeren. Werkelijk kwam hij reeds na eenige minuten met Melitta terug. De jonge vrouw zag er bloek en ontdaan uithet ontging den inspecteur niet, dat zij slechts ongaarne was verschenen. Zij hield de hand van haar man krampachtig vast, en hij moest haar eerst flink toe spreken en opwekkeu, voor zij eindelijk antwoord gaf op de vragen van den inspecteur. Evenals mijnheer Yon Melnik reeds vroeger gedaan had, wees ook nu zijn vrouw beslist het vermoeden af, dat Gertrude misschien gevlucht zou kunnen zijn. Zij verklaarde, dat haar zuster geheel vrij was in haar doen en laten wanneer het haar op den Godeberg niet langer bevallen had, kon zij gereisd zijn waarheen zij wilde. Voor een heimelijk vertrek was evenmin reden te vinden. Ook was dit in tegenspraak met het feit, dat Gertrude het huis slechts had veriaten om volgens haar gewoonte een wandeling van eenige uren te maken. „Hebt ge u daarvan ook overtuigd Wordt er niets vermist van de goederen nooit toegegaan. Al was er onvoldoende voorbereiding vóór en te weinig tijd op de vergaderingen, om een waarde-volle beslissing te nemen over ingrijpende punten als aan de orde kwamen, het program was toch steeds vooraf gepu bliceerd en kon dus althans eenigszins besproken worden. Bij deze vrijzinnige heeren daarentegen was de bedoeling, zelfs die publicatie af te snijden." Hoe dit te verklaren, vraagt „De Nederlander," en bet antwoord luidt „De behoefte aan een eenheidsleus, de behoefte aan een positief omhulsel voor de negatieve batterijen waaruit men dezen zomer denkt te vuren, heeft de heeren ditmaal zoo in 't duister doen werken. „Tegen het ministerie" is aller gemeenschappelijk program. Doch dit is geen leus, waarmee men fatsoens halve voor de kiezers meent te kunnen komen. Er moet ook iets positiefs zijn, dat allen omvat. Dit is zeer moeilijk te vinden. En als men het eindelijk met veel inspanning in elkaar gezet heeft, is het te broos en te fragiel om het aan den tocht van een publiek de bat bloot te stellen." „De Ned." wijst er dan op dat de woorden van de „N. R. Ct," „het verweer tegen de regeeringscoalitie, tegen het Kuyperiaansche regime feite lijk de basis vormen van het optreden ook der overige liberalen, al aohten deze het verstandiger hun negatieven strijd te ondernemen onder de vlag van een positief program. „De wijze, waarop dit program tot stand komt, toont voldoende, welke waarde men er zelf aan hecht". Isn nieuwe partij. Naar men mededeelt bestaan ernstige plannen, voorloopig in Gelderland, tot het stichten van een nieuwe partij de „Christelijke sociale partij," een uitvloeisel van de besprekingen op de Chr. soc. conferentie in 't begin van dit jaar te Amsterdam gehouden. Op het program komen o.a. voor finale afschaffing van tienden en heer lijke rechten, uitbreiding kiesrecht, ouderdomsverzekering, verkorte arbeids duur en invoering van een volksleger. Men zal trachten aansluiting te vin den bij invloedrijke Chr.-democratisch gezinden in het geheele land. President Steijn te Antwerpen. Gisterenavond werd president Steijn een feestmaal aangeboden, waaraan ongeveer een vijftigtal genoodigden deelnamen. Het feest droeg een zeer intiem karakter. De zaal was versierd met de Hollandsche, Belgische, Trans vaalsche en OranjeVrijstaatsche kleuren; de beeltenis van Kruger had de eere plaats. President Steijn zat voor mevr. Steijn en hare twee dochters zaten mede aan. Het menu was versierd met een portret van Steijn, waaronder men der jonge dame P" vroeg de inspecteur, die meer en meer versterkt werd in zijn vermoeden, dat men hem niet de volle waarheid zeide. Mevrouw Yon Melnik moest hierop ontkennend antwoorden. „Aan wat het eerst voor de hand ligt, heeft in de verwarring natuurlijk nie mand gedacht!" riep haar man. „Ge hebt gelijk, wij zullen u op staanden voet naar Gertrude's kamer brengen, misschien vinden wij daar iets, dat ons eenig licht verschaft in deze duistere Met een blik, die elke tegenspraak deed verstommen, nam hij den arm zijner vrouw en voerde den inspecteur door eenige kamers naar de breede gang, die om het huis liep. Aan het andere einde waren de twee kamers, die Gertrude tijdens haar moeders leven bewoond en die zij ook ditmaal had willen betrekken. In de woonkamer, waar men het eerst binnentrad, stond en lag alles, zooals bij iemand, die uitgaat om over een korte poos terug te keeren. In het mandje op de naaitafel lag het borduurwerk, waar de naald met een draad nog in stak. Op de tafel naast de sofa lag een boek opengeslageuj dat juist uit de hand spreuken las als„Ik verlies liever de onafhankelijkheid van den Oranje- Vrijstaat met eere dan die te behouden door oneer of ontrouw." „De Vrijstaat is bewoond door een volk, waarin de kiem van een groote natie ligt," „Vrij heidsoorlogen duren jaren", enz. Het feest was prachtig en opwekkend later werd gezongen en muziek gemaakt. Achtereenvolgens werd getoost door de heeren M. van Kerkhoven, Yan Donse- laere en Max Rooses. Vervolgens sprak Steijn, wiens geestdriftige woorden veel ontroering te weeg brachten. Het feest eindigde omstreeks elf uur. Met ingang van den len Februari zal de loodsdienst voor den Nieuwen Rott. Waterweg verricht worden door stoomioodsvaartuigen in plaats van door loodskotters. Hiertoe zijn reeds aanwezig de stoombooten „Rotterdam" en „Jan Spanjaard", terwijl het derde vaartuig zal zijn het stoomschip „Hellevoetsluis," dat dezer dagen door den inspecteur van het loodswezen enz. te Rotterdam is overgenomen, op de marinewerf te Am sterdam, alwaar het schip is gebouwd, Deze vaartuigen zijn geheel voor den nieuwen dienst ingerichttwee blijven onafgebroken 14 dagen op de kruispost. Het derde gaat dan te Hellevoetsluis verversohen, kolen innemen enz., om dan na eene week een der heide anderen voor den Waterweg te gaan aflossen. Aan de tenue van de officieren der Kon. marine zijn toegevoegd, schouder bedekkingen vervaardigd van gevlochten gouden koord en versmallend toeloopend, aan het smalle einde voorzien van een kleinen vergulden uniform-knoop aan de andere zijde belegd met donkerblauw laken en vervaardigd ter bevestiging van de schouderbedekking aan de jas. Ingeval een tenue is bepaald, waarin de lange jas zonder epauletten wordt gedragen, worden op deze jas schouder bedekkingen gedragen, voor de adju danten van H. M. de Koningin in ge wonen en buitengewonen dienst voor zien van een zilveren W. met kroon van hetzelfde metaal en voor de adju danten van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg van een zilveren H met kroon van hetzelfde metaal. De laatstgenoemde versierselen worden door bedoelde offi cieren der zeemacht eveneens gedragen op het midden der epauletten. Vlissingan, 33 Jan. Uit goede bron vernemen wij, dat het badplaatsproject voor onze gemeente een zeer serieus verloop neemt. Zeker is het althans dat de financieele groep die het project in handen heeft eene groep is met voldoende krachten, en dat de onderhandelingen, met alle gelegd scheen. De ruiker, van bosch- Bloemen in de kristallen schaal er naast scheen echter reeds een beetje verwelkt en de planten op de vensterbank lieten de bladeren hangen zij waren vandaag nog niet begoten. „Gertrude bracht eiken dag een ruiker frissche bloemen van de wandeling mee naar huis deze zijn van eergisteren," zei mevrouw Von Melnik, wier oogen op de kristallen schaal gevestigd bleven, terwijl de beambte snel een blik op de schrijftafel wierp. Wanneer hij gehoopt had daar een brief te vinden, dan werd hij teleurgesteld. Ook de schrijfmap, die hij opende en doorzocht, bevatte niets dan onbeschreven velletjes postpapier. „Zoudt ge kunnen nagaan of er iets ontbreekt aan het geld of de juweelen der jonkvrouw vroeg de beambte weer aan mevrouw Von Melnik. „Gewoonlijk had Gertrude hier niet veel geldzij had alleen iets noodig voor de arme lieden, die zjj ondersteun de", antwoordde Melitta, „maar wat zij bezat, bewaarde zij met haar juweelen daar in dat kleine Ohineesche kastje." „Dat is gesloten." Windt vmvolgd}.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1