zoon van den liooMor. Woensdag 18 Januari. No. 14. 43e Jaargang. 1905. enten 1^* Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. args, rr k. ROOS 1ETHE® ™OK en Co koop ¥LISSIMSCBE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieli bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN'DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepliaoiinumDier 10. Abonneinents-Advertentiftn op zeer roordeelige voorwaarden. Aan 0.75 cos *aa pillen y-vvrVW. EE- SB UEN €fSO £E HNen, id del ter 1 puertza.c dlljvlg- ïfóueht, Japon, optiüld. eea góed t verpakt OGiblIjat, l B.1JIS1. ZAND1E, gekeurd ii\ 100.000 SRS. ge- gevA van nchtigbeid, r, etc.tegen ad, EU!. E 3 S T lbarg T.T. ma:) v.rn. 5.50. - 7.55, 9.81), 1.15, 2.—, 7.—, 7.50, 21 ra a r k i 8.40, 10.15, 2,05, 2.50, 7.55, 8.46. I0IE8ST. '2<l 7— 10 20 1040 1—125* 5- 6 15 6 10 6 80 10 10 10 30 12 10 12 45 0 4 05 4 35 8 SO. fca-jss» eit' ïum. 905. Hat geval-vaa Diggelen. Aangaande de verklaring van de leden der Zwolsche rechtbank tot hun vice- president en diens antwoord daarop, merkt „De Tijd" op Yooreerst, dat, in 't algemeen geno men, wij de zorg van de leden der rechterlijke macht, voor het behoud der achtbaarheid en het prestige van haar colleges zeer toejuichen. Terwijl de over heid in de meeste gevallen niet de macht bezit, om onwaardige leden der rechterlijke macht van hun plaats te verwijderen, achten wij het niet anders dan goed te keuren, indien de rechter lijke colleges zelve zich met die taak belasten. Dit een en ander echter neemt niet weg, dat ons in 't gegeven geval het consilium abeundi aan den heer v. D. niet geheel vrij schijnt van bedenking. Vooreerst, omdat de hem ten laste g feiten in den strengen zin alsnog onbewezen moeten heeten en door hera- zelven standvastig worden ontkend. In iede plaats, omdat het hier een aak geldt, welke met politieke belangen en sympathieën zeer nauw samenhangt. Natuurlijk achten de mederechters van inr. v. D. dezen niet gecompromitteerd door het veronderstelde feit van het uitbrengen zijner stem op leden der eehterzijdeop zichzelf wèl door het ichenden van het gegeven woord en het ardnekkig volhouden van leugens, 'och politieke belangen en sympathieën ;ijn nu eenmaal van het hem ten laste elegde onafscheidelijk. Eindelijk komt het ons voor, dat de [openbaarmaking van het gegeven advies elk geval een fout moet genoemd orden. Immers, de mogelijkheid of aarecbijnlijkheid van het geval, dat nr. van D. aan het hem gegeven advies ;een gevolg zou geven, moet nood- iakelij ker wij ze voorzien wezen. Terwijl het er om te doen was, het prestige der rechterlijke macht hoog te houden, had men niet mogen riskeeren, dat door het zitten blijven van mr. v. D., daar aan nog grootere schade werd toege» hracht. Thans staan diens collega's tegen over het publiek ten volle verantwoord zal men misschien zeggen, 't Kan zijn, doch het komt ons voor, dat in dit geval het prestige der geheele rech terlijke macht hooger had moeten ge- iteld worden dan het prestige van jnkele harer leden. Het „Centrum" oordeelt, dat tegen jet tweede, hier bedoelde, incident niet Jachtig genoeg kan worden geprotes- Lerd. Want wat ter wereld heeft de quaestie aschen den heer van Diggelen en zijn «stverwanten in de Staten met zijn ardigheid in de rechterlijke macht t te staan P Moet nu dit partij-geschil, dat reeds Bewerkt door AMO. m. 8 23.0 8 50 *0 1 55f) i. 3 230 artrei va. Neuzen tsn wachten. Bores»!»» van Naczeo Als zij te Hannover was, onderhield Z1J een briefwisseling met hen en als ze op den Godeberg vertoefde, was het dagelijks samenzijn met hen een van «laar grootste genoegens. Nog nooit had P1! er aan gedaent, dat zij rijker en [Voornamer was dan de kinderen van den houtvester, nog nooit had haar vader j Ozwaar gemaakt tegen haar omgang met deze kinderen, en door haar moeder die omgang zelfs zeer begunstigd. JVant zij vertoefde zelve gaarne in de Eatisch gelegen houtvesters woning, 3 brave, eenvoudige, maar voor hun zeer beschaafde menschen. En nu Melnik zijn verwondering uit over Ole gemeenzaamheid met een onderge- phikt ambtenaar, en niet rond voor de «hl3', maar in bedekte termen wierp hij p vraa4> op, of Gertrude niet te groot tot de meest jammerlijke tooneelen aan leiding gaf, ook in de rechtszaal worden gebracht Moet een politiek, een persoonlijk conflict daar worden uitgevochten De heeren gewagen van het „prestige der rechterlijke macht". Alsof de bestrijders van mr. van Dig gelen de aangewezen personen waren om over prestige te spreken. Eerst weigeren zij, uit pure partij overweging, de taak te vervullen, waar toe zij bij Koninklijk besluit worden opgeroepen. Dan maken zij een erbarmelijk mis baar, omdat eenige stemmingen niet naar hun zin uitvallen en aarzelen zij niet, het geheim der stemming aan te randen. En eindelijk brengen zij de „politiek" nog wel een politiek van het minste gehalte in de rechtszaal en schokken daardoor het vertrouwen, dat het publiek moet stellen in de onaantastbaarheid onzer magistratuur. Alles ter wille van het prestige Het zou men vergeve ons de meenplaats het zou om te lachen zijn, indien het niet zoo treurig ware Gematigd. De „Standaard" heeft het over de gematigdheid van het kabinet. Toen het optrad, had het de keus om óf kras óf gematigd op te treden. Het koos het laatste, zegt dr. Kuyper's orgaan en laat er op volgen „En het deed dit niet uit zwakheid, maar om de allesafdoende reden, dat in een land, waarin twee zoo machtige groepen tegenover elkaar staan, recht en billijkheid eiscken, dat aan beide groepen een bestaan met eere verzekerd blijve. Aanvankelijk werd dan ook van libe rale zijde erkend dat bet tegenwoordige kabinet uiterst gematigd van wal stak. Zoo zelfs, dat men het te gematigd vond, en het prikkelde om scherper met zijn beginsel uit te komen. Tweeërlei stak hierachter. Vooreerst toch verstond men onder „gematigd" van liberale zijde, dat het kabinet niets zou ondernemen, wat ook een liberaal ministerie niet zou hebben aangekunden ten anderen aasde men op het uitkomen van iets specifiek Christelijks, om er al wat liberaal was tegen te wapen te roepen. Eu zoo is dan ook geschied. Nauwelijks toch ging er van het ka binet eenige daad of eenig voorstel uit, waarin, hoe gematigd ook, iets van de Christelijke politiek doorschemerde, of alle wachthonden begonnen te blaffen en te. huilen, tot het ten leste in de Eerste Kamer bijna letterlijk werd uit gesproken Als ge in de neutrale zóne blijft, zullen we u dulden, maar betreedt ge het terrein der onzienlijke dingen, dan gaat ge de deur uit. Toch bleef de oogst van grieven uiterst schraal. was geworden om met de dochters van den houtvester en vooral met den zes tienjarigen George in het bosch rond te dwalen, zich met dien jongen op het meer te laten rondroeien en zoo al meer. Deze toespelingen waren bij mijnheer Von Kauffei niet in verkeerde aarde gevallen. De vervroegde terugkeer naar Hannover had intusschen verhinderd, dat ze verder gevolg hadden. Melnik was er echter later weer over begonnen, en de vijandige verhouding tuaschen hem en zijn jonge schoonzuster was verergerd, telkens als hij den Go- deberg had bezocht, al gebeurde dit niet dikwijls. Evenals zijn schoonvader verveelde hij zich daar en vertoefde er slechts korc, als zijn vrouw jaarlijks eenige weken bij haar moeder op het buitenverblijf doorbracht. De angstige verwachting van mevrouw Von Kauffei scheeu niet vervuld te worden. Zooals Melitta telkens zelf aan haar moeder verzekerde, was haar hu welijk gelukkig. Haar man gaf geen reden tot klagen, stond haar alles toe, wat zij begeerde, en haar bloeiend voorkomen logenstrafte deze bewering niet. Oogenachijnlijk was mijnheer Von Eerst de benoemingen. Nooit werden zooveel met-geestverwanten benoemd. „Ja zelfs, in absoluten zin genomen, bleek, dat dit kabinet èn in het aantal meer liberalen dan niet-liberalen be noemd had, en, wat de hooge posten betreft, spaarzaamlijk eigen geestverwan ten had voorgedragen. Toen dit niet hielp, begon de per soonlijke charge. Gevit op allerlei nie tigheden, en pure verzinsels. De poging om rudicuul te maken." Ook dit verliep, zegt de „Standaard". Daarop werd het met het liedeken van reactie beproefd. Ten slotte de klacht over het aanvu ren van geloofshaat. „Natuurlijk kostte het geen moeite om aan te toonen, dat juist omgekeerd de liberalen hier de matadors waren. Zij stookten en stoken nog, als ze maar even kunnen, de Eoomschen op tegen de Protestanten, de Protestanten tegen de Eoomschen, de Hervormden tegen de Doleerenden, de Doleerenden tegen de Hervormden, de Antirevolu- lutionairen tegen de Christelijk-Histori- schen, de Christelijk-Historischen tegen de Antirevolutionairen. Kortom, ze leven van twist- en tweedracht-zaaien. En nadat de aanval over geloofshaat in de Staton-Generaal finaal mislukt is, is in pers en op meeting reeds weer in vol len gang de aloude poging om de Chris telijke partijen tegen elkaar in het harnas te jagen. Denk slechts aan de Minahassa-quaestie. Nergens heeft men dan ook het ka binet kunnen betrappen op een verla ten van den weg der gematigdheid, meent de „Standaard". Noch in de vaccine-wet, noch in de loterij-wet, noch in de tarief-wet, noch ide Hoo- geronderwijs-wet, noch in de Lageron- derwijs-wet. En aangezien er niets te betrappen viel, gaan de liberalen aan het opbla zen om van niets iets te maken. Aldus luidt de moraal. Vrijz. Propaganda. Men deelt aan „L. en V." mede, dat in een gemeente van nog geen 30,000 inwoners, waar gemiddeld slechts een 700-tal nieuwe kiezers, verdeeld over de verschillende partijen, op de lijst werden gebracht, door toedoen van een Vrijzinnige Propaganda Club alléén, in de laatste maanden reeds 1200 nieuwe kiezers zijn opgegeven. Draadlooze telegraphie. Bij beschikking van de ministers van marine, van oorlog en van water staat is een commissie ingesteld voor het vaststellen van regelen, noodig tot verzekering van de goede werking van de draadlooze telegraafstations. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren A. Kruijt, hoofdinspecteur der telegrafie, voorzitterA. E. B. Kauffei zeer tevreden met zij n schoonzoon, zoo tevreden zelfs, dat hij hem en Melitta voortdurend bij zich wilde hebben en hem tot steun wenschte in zijn groote ondernemingen. Zoo tenminste werd de zaak voorgesteld, toen Melnik plotseling ontslag uit den dienst nam en met zijn vrouw en een jeugdig dochtertje naar Hannover verhuisde. Anderen wilden beweren, dat zelfs een millionair als de heer Von Kauffei ten laatste moest ophouden telkens en telkens weer de schulden van zijn schoonzoon te betalen. Eindelijk had hij gezegd, dat dit de laa.tste maal zou zijn, en slechts onder voorwaarde, dat Melnik den dienst ver liet en zich onder toezicht van zijn schoonvader stelde. Er verliepen een paar jaren, gedurende welken tijd Melnik door zijn schoonvader (naar hij zeide), in de zaken werd in gewijd, om die later zelfstandig te kun nen leiden. Deze proef moest echter niet gelukkig zijn uitgevallen, want toen de heer Von Kauffei na een kortstondige ziekte stierf, bleek het, dat hij noch de zaken, noch het vermogen van zijn vrouw en zijn jongere doohter in handen van zijn schoonzoon had gegeven. De groote ondernemingen van den Collette, hoofdingenieur der telegrafie H. T. Hoven, kapitein-luitenant ter zee, aangewezen chef voor den dienst der draadlooze telegrafie der marine J. P. Koolemans Beijnen, luitenant-kolonel, commandant van het bataljon technische troepen van het regiment genietroepen A. D. J. Berkhout, kapitein der genie G. J. W. Putman Cramer, luit. ter zee 2e kl., leden, en mr. J E. van Roijen, adjunct—commies bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie, secretaris. Vacantiekaarten. Door verschillende vereenigingen, vooral die tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, worden in den laatsten tijd krachtige pogingen aange wend om de spoorwegmaatschappijen te bewegen ook in de maand Juni vacan- tiekaarten verkrijgbaar te stellen, daar deze maand met baar lange dagen en niet te hooge temperatuur zich uitste kend tot reizen leent. Naar wordt gemeld zijn door Z. M. den Duitschen Keizer, in verband met het bezoek te vorigen jare van het Duitsche eskader aan de Nederlandsche watereD, de volgende onderscheidingen verleend aan den minister van marine, vice-admiraal Ellis, het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar j aan schout-bij-nacht Van Nes, commandant in de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet en directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis de kroonorde 2e klasse met steraan schout-bij-nacht Wentholt, commandant in de stelling van Den Helder en di recteur en commandant der marine te Willemsoord, de kroonorde 2e klasse met ster kapitein ter zee Hoekwater, commandant van Hr. Ma. „Hertog Hen drik," welke bodem bij het vlootbezoek de honneurs waarnam, de orde van den Rooden Adelaar 2e klasse en aan luit. t.z. Ie klasse jhr. Van Geen, adjudant en particulier secretaris van H. M. de Koningin, de kroonorde 3e klasse. Minister Ellis en jhr. Van Geen waren indertijd door H. M. de Koningin in bijzondere missie belast met het brengen van een afscheids-bezoek, namens H.M., aan den admiraal van het eskader, Von Koester, op diens vlaggeschip, op den dag waarop de Duitsche vloot onze wateren verliet. De „Avondpost" vernam bij geruchte dat het plan bestaat, om „De Ruy ter, die Zaterdag naar Oost-Indië is ver trokken, reeds over 7 maanden naar Holland te laten terugkeeren. Het ge wone verblijf van drie jaar zou volgens het blad, in de gegeven omstandigheden te iang zijn, daar in verband met de handhaving onzer neutraliteit reeds zooveel schepen naar Indië zijn ver trokken, dat in ons land zelf niet ge noeg schepen overblijven. overledene gingen over aan een vennoot schap, de erfgenamen kregen ieder hun aandeel van de nalatenschap in baar geld uitbetaald en konden zich nu allen naar hun eigen smaak inrichten. Mevrouw Von Kauffei, die sedert den dood van haar echtgenoot hoe langer hoe meer sukkelde, leidde nu te Han nover het teruggetrokken leven, dat zij wenschte en dat ook met Gertrude's smaak overeenkwam. Doch ook van mijnheer en mevrouw Von Melnik kon niet gezegd worden, dat ze zich op grooten voet hadden ingericht. Melitta, die haren echtgenoot nog een tweede dochter geschonken had, zag er steeds voordeeliger uit. Zij hield steeds meer van haar gemak en beschouwde het als een bewijs der teedere liefde van haar man. Nn en dan noodigden ze een paar gasten, en evenzoo namen ze nu en dan een uitnoodiging aan, doch overigens zocht Melitta haar genoegen in den schouwburg, waar zij kon genieten zon der veel te moeten denken. Zij was er ook mee terreden, dat haar man zijn velen vrijen tijd naar eigen genoegen doorbracht. Ais arriatocraat en goed vaderlander Het aantal inleggers in de Rijkspost spaarbank heeft thans het millioen reeds aanzienlijk overschreden. De groote meerderheid der boekjes worden in deze maand naar de Bank te Amsterdam opgezonden, om de verschuldigde rente te doen bijschrijven, bovendien worden alle rekeningen-courant gelijkstaande met het totaal aantal inleggers, in deze maand bijgewerkt. Ter versterking van het gewone personeel worden dan tegen een bepaalde vergoeding een groot aantal militairen bij de Bank in dienst gesteld. Slechts met veel inspanning is het gelukt, dit jaar de noodige en geschikt geoor deelde werkkrachten uit de militaire corpsen te recruteeren. Met het tegen woordige stelsel der rente-bijschrijving op de rekeningen-courant en de boekjes kan op den duur niet worden voortge gaan de directeur der Bank zal nu een studie maken van de wjjze waarop deze zaak in andpre Europeesche landen, die een Rijkspostspaarbank bezitten, is geregeld. Aan de ambtenaren der post en te« legrafie is door den directeur-generaal het voorschrift in herinnering gebracht, dat het aanbieden van geschenken bij aftreden, bij veranderen van betrekking of andere bijzondere gelegenheid, niet wenschelijk wordt geacht. Nadrukkeljjk wordt in herinnering gebracht, dat de noodige wenken, om van dat voornemen af te zien belmoren gegeven te worden, indien het voornemen der ambtenaren om bun meerderen geschenken aan te bieden mocht blijken. Atjeho Het „Hbl." ontving uit Batavia een telegram als bevestiging van het bericht dat Toekoe Keumangan, de hoofdleider van het verzet in Seunagan, zich aan het Nederlandsch gezag heeft onderwor pen. Vlissingen17 Jan. De Leo-vereenlging. Deze gemengde zangvereeniging gaf gisteravond in de zaal van den heer Stofkoper eene openbare uitvoering, die zeer goed bezocht was. Het programma vermeldde het groot oratorium „de H. Elisabeth, Landgravin van Hessen en Thüringen" voor gemengd koor, soli en declamatie. Omtrent de geschie denis van die Heilige behoeven wij niet in bijzonderheden te treden eene vriendelijke hand heeft dit werk een paar dagen geleden reeds voor ons in dit blad gedaan. Het geheel draagt natuurlijk een streng katholiek karakter en uit dat oogpunt beschouwd, was dan ook de uitvoering van de beeldengroe pen waarlijk schoon te noemen. Zif verklaren natuurlijk zeer veel van wat stelde mijnheer Von Melnik veel belang in de veredeling van het paardenras. Hij ontbrak nooit bij da wedrennen van beteekenis, in welk gedeelte vanDuitsch- land die ook mochten gehouden worden. Tengevolge daarvan was hij voortdurend op reis ook hield hij zelf zeer schoone en dure paarden, die hij in de renbaan liet mededingen. Dat die liefhebberij voor paarden en voor het spel, waar Von Melnik ook niet afkeerig van was, veel geld kostte, baarde Melitta geen zorg. Haar Lothar wist zeker wel hoever hjj gaan kon met hun groot vermogen leefden zij immers zoo eenvoudig, dat hij zich deze verstrooiing wel mocht veroorloven. Al stelden andere menschen minder vertrouwen in Melnik dan zijn vrouw deed, toch wisten ze niets met zekerheid het bleven vermoedens, want nog nooit had iemand eenig bewijs gevonden, dat de financiën van Melnik ongunstig ston den. Integendeel had men reeds eenige malen vernomen, dat mijnheer Von Melnik bij wedrennen groote sommen had gewonnen. Bovendien had hij nu weer een groote erfeuis gekregen. (Wonit vtrwlgd.li

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1