-Bank iïtcm Di zoon van den houtvester. Zaterdag 14 Januari. mr Putna", en No. 11. 43e Jaargang. 1905. Gemeentebestuur» iri 1905. WMSSTO8ME ttlKAKT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- SB. ADYERTBNTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. tracht.) f 78.300 000. 17.818.000. Hg: oud, ontvangt vat ud dan bedraagt di tijd f 11.18. Op 70. 80 jaar oud f 21.7) vrouw 63 jaar teli ka zoowel gedurendt rordt uitbetaald. Di u t' ontvaugeu van eu 35-jarige f 91.90 r de Agenten Het R, Nieuwstraat, f, JTTE te «Kost- en HERING, ;Heeiei KAMERS VAR ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, herinneren bij deze belang hebbenden nogmaals aan hunne v e r- plichting tot inzending voor 15 Januari a.s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid. Riet nakoming van deze verplichting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid gestralt met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste ijf-en-zeventig gulden. iasingen, 13 Januari 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAR DOORR VAR KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEER. IMING- roorraad zijnde NGLAMPEN derde p r ij zen, 4, JKE, K. Nrdsfc isveelt zich aan voor ASSURANTI&N, op lam, op Huizen, bl aderen, Schepen a stranaporten. (aardige Wijn ng van Alkohol" en Koortswerend. aak en opwekkend, bevelen voor zieken ellenden. esch f 2.50. 1-35 der „Lama Quina" dj gp Koloniën Rotterdam. Het district Enschedé. De opmerking door mr. v. Houten in zijn jongsten „Staatk. Brief" gemaakt, dat bijna overal het aantal stemgerech- igden krachtens art. 1, b. der kieswet (loon, hum', enz.) aanzienlijk minder is dan volgens art. 1, a. (belasting), en de gevolgtrekking hieruit getrokken, dat de werklieden-klasse zich tamelijk onverschillig toont voor het kiesrecht, vindt weerspraak bij het „Centrum." I Wij laten schrijft het blad deze conclusie voor wat ze is, al zou er wel het een en ander over te zeggen zijn. Maar voor Enschedé gaat ze in elk geval niet op. De arbeiders toonen hier wel degelijk, dat zij prijs stellen op hun kiesrecht, en zij toonen dit niet slechts door in grooten getale gebruik te maken van de gelegenheid, om zich dat recht te verzekeren, maar ook door bij den stem busstrijd ijverig van de verkregen be voegdheid gebruik te maken. J Enschedé geeft van alle districten in zijn kiezerskorps het zuiverste beeld van het volk in al zijn geledingen. 3 Een volksman is daar de aangewezen candidaat. latioaaSiteits"e® wij zen De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen der Ko ningin in de provinciën een schrijven gezonden van den volgenden inhoud „De minister vau buitenlandsche zaken heelt mij doen toekomen een schrijven van den vice-consul te Ruhrort, d.d. 10 Rovember, waarin deze mededeelt, dat door de burgemeesters bier te lande op eene aanvrage van dien oonsulairen ambtenaar om een „Heimatschein" voor een aldaar gevestigd Nederlander dik wijls door hen zeiven afgegeven ver- SGHELQS. M Q, Bewerkt door AMO. 4.) a)b) 5s) sa, 8 28c) 3 50 25 nm. 1 55f) 50b) nsB. 3 2,3e) a het vertrok va 7 50 8 31 dsn #s Heuzan ninutan wachtan. 'insksM, Bentel** g&ssakt. 1 55 vau Nauss«8 aToen Dorothea (zij wees op het kamermeisje) omstreeks half negen zei, dat er nog niet gediend kon worden, omdat de jonkvrouw nog niet thuis was, werd ik zoo angstig. Alle vijf minuten ?n .jk naar buiten geloopen om te zien of zij nog niet kwam. Toen het negen uur sloeg kon ik het niet langer uit houden, ik riep Sander en Albert en zei, dat zo de jonkvrouw moesten gaan zoeken." „Dat was erg eigenmachtig van je," «prak mijnheer Yon Melnik, doch zijn vrouw viel hem in de rede. In haar groo- wn angst had zij allen schroom voor haar man afgelegd en zeide s^een, neen, je hebt goed gehandeld 1® -A S®daan, wat wij reeds lang I daëu moeten doen. Jé hebt getoond, W je een goed en trouw hart hebt." klaringen van Nederlanderschap worden toegezonden, in plaats van het verlangde, door U.H.E.G. uit te reiken nationali- leitsbewijs. Daar de Duitsche autoriteiten een door den burgemeester afgegeven bewijs, op grond van de sedert 1875 geldende overeenkomst, niet voldoende achten, zijn van eene dergelijke han delwijze van de burgemeesters dikwijls moeilijkheden voor de belanghebbenden het gevolg. Ik heb daarom de eer U.H.E.G. te verzoeken, de burgemeesters in uwe provincie uit te noodigen, ten behoeve van Nederlanders, in Duitschland ge vestigd, slechts bewijzen van Nederlan derschap, door U.H.E.G. afgegeven (nationaliteitsbewijzen) uit te reiken." Patrimonium. Men meldt uit Amsterdam dat hei rapport der commissie voor het ver kiezingsprogram voor 1905 met een opsomming van de regelingen door de tegenwoordige regeering voltooid of ter hand genomen in overeenstemming met de wenschen door „Patrimonium" in 1894 en in 1900 geuit begint met de houding van dit Rederlandsch Werk liedenverbond tegenover de a. s. alge- meene verkiezingen uiteen te zetten. In bedoeld rapport wordt dan gezegd „Vooropstellende dat het Red. Werk liedenverbond „Patrimonium" geen politieke vereeniging is en zich daarom van allen rechtstreekschen verkiezings- arbeid onthoudt, met name het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, komt het ons toch gewenscbt voor, dat ook ditmaal, vóór de generale verkiezingen van 1905, ons verbond „Patrimonium" evenals in 1900, zijn wenschen kenbaar maakt omtrent die zaken van socialen aard, welke alleen door de wetgeving tot stand gebracht kunnen worden. Zoolang de politieke vertegenwoordi ging van ons volk bij de overheid, zoo groote beteekenis heeft voor het sociale leven der natie, als in onze tegenwoor dige staatsinrichting het geval is, mag o. i. een sociale vereeniging als „Patri monium" geen passieve houding aan nemen in belangrijke momenten van het volksleven als de generale verkiezingen zijn. Onze stem moet daarbij gehoord wor den, opdat de politieke partijen rekening kunnen houden met de wenschen van „Patrimonium" en omgekeerd de leden van ons verbond een geschikt middel hebben, waaraan zij de hun voorgestelde candidaten kunnen toetsen." Bij de gedachtenwisseling over de verschillende punten van het verkiezings program, waaraan verscheidenen deel namen, werd door Delft voorgesteld, thans een beslissing te nemen over de houding door „Patrimonium" inzonder heid wat de kiesrecht-uitbreiding aan- aan te nemen. Delft wilde dit te „En daarom zal ik je dat eigenmachtig handelen vergeven," sprak haar echtge noot op zalvenden toon. „Weetje waar heen ze gegaan zijn P" „Albert wilde door het bosch naar Pion en Sander ia naar het Dijkmeer," zei Dorothea. „Zij wilden ook naar Malente en naar het spoorwegstation gaan om te vragen, of iemand de jonk vrouw gezien heeft." „Dan zullen wij naar Malente en naar het Ukleimeer gaan," zei mijnheer Von Melnik tot den bediende, „Ik ga met je mee!" riep mevrouw, terwijl ze den arm van haar man greep. „Wel neen," antwoordde hij, zich zacht van haar losmakende. „Je zoudt ons niet van nut zijn, maar wel hinderen bij onze nasporingen." „Hier kan ik niet blijven, ik sterf van angstO, Gertrude, Gertrude waar ben je Ben je verdwaald P Is je een ongeluk overkomen Heeft een misda dige hand je vermoord P Heb je zelf..." „Zwijg 1 spreek toch zoo dwaas niet riep haar man maar zij liet zich niet tot zwijgen brengen. Met groote moeite, nadat de keuken meid, het kamermeisje en de ihtussehen ooktoegesaeldo kinderjuffrouw verzekerd Tclepli loimummer 10. meer, daar voor vier jaar besloten werd deze quaestie 4 jaar te laten rusten. Het voorstelZutphen om „verkie zingsprogram "te veranderen in „program van wenschen" werd verworpen, even als het voorstel om art. 2 te schrappen. Aangenomen werd een amendement- Amsterdam om de derde alinea van het rapport aldus te veranderen. „Onze stem moet daarbij gehoord worden, opdat de politieke partijen rekening kunnen houden met de wenschen van „Patri monium", en tevens de leden derkies- vereenigingen een geschikt middel heb ben, waaraan zij de hun voorgestelde candidaten kunnen toetsen." Het verkiezingsprogram werd daarna aangenomen, evenals de daarin opge nomen motie, die telegraphisch aan dr. Kuyper werd medegedeeld. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Bestrijding der Tuberculose. Naar aanleiding van de mededeeling in sommige dagbladen, dat aan het Helledoornfonds voor behoeftige long lijders een gedeelte zou zijn afgestaan van het subsidie, door de regeering verleend aan het Nederlandsch Centraal Comité tot bestrijding der tuberculose, maakt het bestuur van het comité er opmerkzaam op, dat deze mededeeling op een misverstand berust. Een subsidie van regeeringswege is aan het Nederlandsch Centraal Comité niet ten deel gevallen. Wel heeft dit comité zich in den loop van het vorig jaar tot Z. E. den minister van bin nenlandsche zaken gewend met het verzoek in zijn werk te worden ge steund door toekenning van het sub sidie of van een deel ervan tegen f 10,000 op de Staatsbegrooting tot be strijding der tuberculose uitgetrokken. Oorspronkelijk is de minister daarop ingegaan, doch ZEx. stelde voorwaarden, welke door het Centraal Comité niet konden worden aanvaard. Het Centraal Comité bracht zijne bezwaren onder de aandacht van ZEx. en daarbij is de zaak gebleven, totdat de minister het Centraal Comité ver zocht, namens zijne Excellentie een bedrag van f 3000 van bovengenoemd subsidie te willen verdeelen en doen toekomen aan „de suppletiefondsen voor behoeftige longlijders" te Hellen- doorn en te Oranje Nassau's Oord, onder uitdrukkelijke verplichting, de aldus ontvangen f 1500 te kapitaliseeren en de rente voor tegemoetkoming in de verpleegkosten te besteden. Aan dit verzoek heeft het Centraal Comité bereidwillig gevolg gegeven. Van steun of subsidie aan het Centraal Comité was dus geen sprake meer. In de Tweede Kamer heeft de mi nister van binnenlandsche zaken blijkens de Handelingen verklaard, dat naar aanleiding van het op de begrooting van binnenlandsche zaken uitgetrokken subsidie, of liever „als gevolg daarvan bij de vereenigingen, die zich reeds in hadden, dat zij mevrouw geen oogenblik alleen zouden laten, stemde deze einde lijk er in toe, dat zij thuis zou blijven doch zij bleef vasthouden aan haar plan om op het balkon terug te keeren. Zij had een gevoel alsof het plafond dei- kamer op haar hoofd zou neerstorten zij moest in de vrije lucht zijn en luis teren of iemand naderde, die haar de vermiste terug bracht. Het was een schoone, stille Julinacht, een van die nachten, waariu het zonnelicht niet geheel van den hemel verdwijnt en de sterren slechts een mat licht geven. Een frissche geur van de bedauwde velden steeg langs het balkon op, waar de dienstmeisjes haai' meesteres in een gemakkelijken stoel hadden neer gevleid en met doeken hadden toege dekt. Aanvankelijk had zij dit niet willen toelatenzij wilde op een ijzeren tuin stoel blijven waken tot zij bericht zou krijgen van haar zuster zij had aan houdend op het balkon heen en weer geloopen, maar eindelijk was zij in den leunstoel neergezonken. Zij had zich als een kind in slaap geschreid en sprong tusschenbeide op om te vragen of er nog geen tijding wasj dan brak zij weer in tranen uit tot de slaap haar een poos den lande gevormd hadden, meer ac tiviteit zich heeft geopenbaard, met name bij de Centrale Vereeniging" enz. De activiteit van het Nederlandsch Centraal Comité stond echter met het uitgetrokken subsidie in geenerlei ver band. De eenige meerdere activiteit was de aanvrage aan Zijne Excellentie om voor een deel van het subsidie te mogen in aanmerking komen en deze activiteit had voor het Centraal Comité als zoo danig geenerlei gevolg. In de vergadering van te Londen wonende Nederlanders, belegd door de Nederlandsche Vereeniging aldaar, is de volgende motie aangenomen „Tengevolge van het verzuimen van de formaliteiten, welke door de wet op het Nederlanderschap worden voor geschreven, hebben vele Nederlanders, buitenlands, buiten hun wil en weten, hun nationaliteit verloren. De Londen- sche Nederlanders dringen daarom ten sterkste aan op eene wetswijziging, waardoor het onrecht, den Nederlanders buitenslands aangedaan, herstelbaar wordt." Afschriften van de motie zullen aan de ministers van buitenlandsche zaken en justitie en aan de Kamerleden in Nederland worden toegezonden. Het 50-jai' g bestaan der normaal schietschool op 19 Februari aanstaande, zal feestelijk worden herdacht, bij welke gelegenheid ook een wedstrijd zal wor den gehouden in schieten te Waalsdorp en in de gymnastiek in een der zalen van de voormalige geschutgieterij. De feesten zullen gehouden worden van 16 tot en met 19 Februari. Naar meu verneemt zullen de „Fries land" en de „Piet Hein" binnenkort in dienst worden gesteld de eerste met bestemming voor Oost-Indië en de laat ste voor West-Indië. Vlissingen13 Jan, Mat Qratorluen „De iHeih'ge Elizabeth Dezelfde dicbter-componist, die zijn naam beroemd maakte door het Weih- nachts-oratorium, heeft dien roem niet weinig vergroot door een ander kunst werk „Elizabeth, de Heilige van Thürin- gen", dat tot hiertoe in meer dan 300 steden met een zeldzaam succes werd opgevoerd. Ziehier in het kort de geschiedenis dier merkwaardige vrouw, zooals die door levende-beeldengroepen aanschou welijk wordt voorgesteld, terwijl muziek, zang en declamatie den hoorder in de gewenschte stemming brengen en het hem gemakkelijk maken het verhaal de oogen deed sluiten. De drie dienstmeisjes zaten bij elkaar eu spraken fluisterend haar vrees en hare vermoedens uit over het verwonderlijke uitblijven van jonkvrouw Gertrude. Toen het aan den Oostelijken hemel weer licht begon te worden, nam de sterke keukenmeid, die in vroeger jaren haar meesteres als jong meisje menig malen gedragen had, haar ook thans in de ar men en droeg haar in de kamer naar een rustbed, waar zij tot den morgen sliep.... om recht droevig te ontwaken. Ofschoon het over tienen was, toen mijnheer Von Melnik met den koetsier en den tuinman aan het zoeken gingen, zaten nog vele menschen buiten voor hunne huizen om den schoonen avond van den heeten zomerdag te genieten. Verscheidene heeren, ook vis3chers en boeren, sloten zich bij bet drietal aan. Men sprak af, wat men zou roepen om elkaar te herkennen en waar men weer bij elkaar zou komen daarop verspreidden de mannen zieh in alle richtingen. Gedurende den ganachen nacht zag men tusschen de hoornen in het bosch, op de meren, langs den straatweg en op van 't begin tot het einde te volgen. De H. Elizabeth werd in 1207 te Presburg in Hongarije geboren. Haar vader, Andreas II, was koning over dat land. Reeds op zeer jeugdigen leeftijd was zij bestemd de gemalin te worden van Lodewijk, den toekomstigen landgraaf van Thüringen. In verband daarmede werd zij naar het bekende bergslot, den Wartburg, in de buurt van Eisenach, gebracht, waar aan het kunstlievend hof van haren aanstaanden schoonvader, Herman I, hare opvoeding zou worden voortgezet en voltooid. Kort nadat Lodewijk zijn vader als landgraaf was opgevolgd trad zij met hem in het huwelijk. Dat huwelijk was een in alle opzichten gelukkige echt. Lodewijk en Elizabeth waren door den band eener oprechte en trouwe liefde vereenigd en terwijl hij zich door ridderlijke daden onderscheidde, ver vaardigde zij kleederen voor de behoef- tigen en voorzag dagelijks tal van men schen van voedsel. Voor hare armen was geen opoffering haar te zwaar. Voor hen ontzegde ze zichzelf alle aange naamheden en gemakken des levens. Voor hen braveerde ze moedig den spot harer schoonmoeder Sophie en de min achting harer schoonzuster Agnes, die beiden meenden, dat zij aan hare waar digheid te kort deed door persoonlijk hare beschermelingen in hunne schamele woningen op te zoeken. Voor hen ver droeg ze zachte verwijten van haar gemaal, die onder den invloed van zijne moeder en zuster teu slotte ook van meaning werd, dat ze bij hét weldoen in haar neerbuigende vriendelijkheid wel eens verder ging dan haar waar digheid als landgravin toeliet en ook wel eens meer gaf dan met het oog op zijn vermogen voorzichtig mocht heeten. De bekende legende van het Rozen- wonder, voorgesteld in een der levende beeldengroepen kan hierbij heel eigen aardig als illustratie dienen. Op zekeren dag keert Lodewijk van de jacht huiswaarts. Op den weg, die van Eisenach naar den Wartburg leidt, ontmoet hij zijne gade, die een goed gevulden korf draagt, waarvan de in houd bestemd is om vreugde te bren gen in menig gezin. Hij vraagt haar verstoord wat zij daar weer aan hare armen brengt. „Enkel rozen" is haar antwoord. En toen daarop de korf ge opend werd bleek inderdaad, dat hij niet meer gevuld was met gaven ter leni ging van armoede, maar met louter geurende bloemen. Een ander feit, dat insgelijks door eene beeldengroep wordt veraanschou welijkt, kan dienen als bewijs voor hare buitengewone godsvrucht, 't Gebeurde in den Kerstnacht in de kerk van Eise nach. Daar nam ze het eenige sieraad, dat haar van haar minste onderdanen onderscheidde, haar gouden kroon, van haar hoofd en legde die op den bidstoel, omdat zij het onpassend vond om voor de velden de brandende lantaarns der zoekenden. Allengs werd het dagde lichten werden uitgedoofd, de herken ningsroepen verstomden. Bleek, huiverend en diep terneerge slagen kwam de eene troep na de andere op de afgesproken verzamelplaats aan. Niemand had de vermiste jonkvrouw gevonden en evenmin had men eenig spoor van haar ontdekt. Mijnheer Von Melnik keerde echter niet naar huis terug. Hij gaf den koet sier last om aan mevrouw te zeggen, dat van jonkvrouw Gertrude geen enkel spoor was gevonden en dat hij nu stappen wilde doeu om de zaak in handen van de overheid te geven. Met den eersten trein van Kiel reisde hij daarom van het station Gremsmühlen naar Eutin en gaf daar de raadselachtige zaak bij het gerecht aan. {Wvrdi vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1