He zoon van den houtvester. Donderdag li Januari. ie No. 9. 43e Jaargang. 1905. Van week tot week. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. Gemeentebestuur. tilleerderij meisje MD1EHST 5GHELGE. ar G, VLISSIN6SCHE 3&L COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph Doniiummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. NATIONALE MILITIE. Zitting van den Militieraad. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lichting 1905, R. BEKKER en P. W. DIJKSTRA, ,die als reden van vrijstelling gebreken hebben opgegeven, doch op 30 en 31 X December 1904, niet voor den militie- raad te Middelburg zijn verschenen, dat de uitspraak omtrent ben is uitgesteld tot 27 Januari e.k., dat zij op dien ag, des voormiddags te 10 ure precies ebooren te verschijnen in het Tehuis voor Militairen G 223, Nieuwstraat, alwaar de Militieraad andermaal zitting ;al honden eü djt zoo zij ziekte of neken niet in staat zijn op genoemden .atum voor dien Raad te verschjjnen, zij ;en spoedigste daaraan dienen in te zeu lden éen c ngfzegetde, niet gelegaliseerde eneeskundige verklaring daaromtrent, .opdat het onderzoek, overeenkomstig c V d J»rt. 75 der Militiewet 1901, in hunne woning kunne geschieden. Dit onderzoek geschiedt kosteloos en [pipet plaats hebben, onverschillig of 'A Rej; getrokken nummer al dan niet •jniuiten oproeping zal blijven. Vbssingen, 11 Januari 1905, Burg. en Weth. van Vlissingen, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. J)e Secretaris, WITTE VEEN. 'ERDAIW. !t.) IJK en 15 jaar, bij Mej. IJzeren Brug. -Middelburg v.t, (Remise:) v.m. kdagen) 5.50. -• v.m. 7.55, 9.30, 12.30, 1.15, 2.—, -,5.50, 7.™ 7.51, (o. Z 5 i 1 ra ar k 6.20. MO, 10.15, 1.20, 2 05. 2.50, 5,7.05, 7.55,8 4b, MWMEm. vm 6-— 6 20 7— 10— 10 20 AO 40 12 30 1 125' 5 4 20 5- 6 15 ;1s: vm 6 10 6 30 9 50 10 10 10 30 Nm 12 10 12 45 10 3 40 4 05 4 35 35 8— 3 80. vsulsw Zon<»g» uit' KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, herinneren bij deze belang hebbenden nogmaals aan hunne ver plichting tot inzending voor 15 'januari a.s. van de lijsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voer de Kamers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplichting wordt ingevolge art. 42 van de wet pp 'de Kamers van Arbeid gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien lagen of geldboete van ten hoogste ijf-en-zeventig gulden. Vlissingen, 12 Januari 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Ook buiten de grenzen van het Rus sische rijk heeft grooten indruk gemaakt pen brief, door vorst Trubetzkoi gericht aan den Russischen minister van bin- pejilandsche zaken, en waarin met groote kalmte en bescheidenheid, maar toch iri 1905. a) b) nm. 3 2Sc) a) 3 50 25 am. 1 55f) iOb) nm. 3 23c) ia hat verhel' v»i 7 50 8 33 slsa er Nsnzan tea ntnuten wachten. Imkans, Bcraclta e«ra askt. a 1 55 ran Nauzsa Bewerkt door AMO. „Het begint reeds donker te worden wat moeten wij beginnen?" fluisterde zjj en keek daarbij baar man aan, alsof zij hulp van hem verwachtte. „Wij kunnen nietsdoendanafwachten; ■waar zouden wij moeten gaan zoeken vroeg hij. „Het is niet mooi van Gertrude, ons zoo in angst te zetten," zei mevrouw Ton Melnik een beetje knorrig. „Zij moet in geen geval zoo lang meer uit- 'iTlijven, dat zal ik haar eens ernstig onder bet oog brengen." j „Met al je gezag als oudere zuster, dat zij zoo eerbiedigt," spotte haarman en voegde er terechtwijzend bij „Zij moest volstrekt niet alleen uit wandelen mi. Waarom gaat ze niet met jou en kinderen sMaar, mija hemel, waar denk je met onmiskenbare kracht, op den toe stand van het Czarenrijk gewezen wordt. Den Czaar is het te doen om het be houd van zijn persoonlijke macht, zijn alleenheerschappij, die, volgens Trubetz koi, geen gevaar loopt, indien hij de mogelijkheid schept van een mensch- waardig bestaan voor alle lagen van bet volk. De vorst verklaart te spreken in naam van milloenen, maar geen wil den, integendeel van de besten en edel- sten der natie, die gaarne trotsch zouden willen zijn op hun vaderland, een vader land waarin liefde en trouw niet door de knoeten der kozakken worden inge slagen. Zal het baten Men is nu bezig om in wetsontwerpen om te zetten de magere hervormingsplannen, in de bekende keizerlijke ukase vervat. Tot dusver heeft men beraadslaagd over de vraag stukken welke betrekking hebben op de rechtszekerheid der burgers en over de te nemen maatregelen tot bescherming der arbeiders in fabrjelren en werkplaatsen. Nu is men bezig aan do deelneming van afgevaardigden der gewestelijke raden aan de regeeringszaken en de afschaffing der beperkende bepalingen voor de pers, Maar de beweging in bet groote Rijk zal er wel niet door gestoord worden, vooral omdat men haar nog altijd met geweld wil onderdrukken. Uit een Duitsch blad blijkt dat er weer ver schrikkelijke gruwelen gebeurd zijn bij het jongste studenten-opstootje te Sint Petersburg. De uiteenzetting daarvan moet gezonden zijn aan vier in bet buitenland verschijnende revolutionnaire Russische tijdschriften en gaat uit van een groot aantal journalisten en mede werkers aap de Russische burgerpers. Natuurlijk doet de nederlaag in het Oosten bet qverige, Of de vloot nu toch zal doorvaren en slag leveren P Wij vreezen van ja, daar nu van zeer be voegde zijde getuigd is, dat het eskader volkomen zeewaardig is en men er on gerekend bad dat Port-Arthur vóór de aankomst van het eskader zou vallen, Wjj v r e e z e n hetwant niemand, dunkt ons, kan er gerust op wezen, dat de vloot de haar opgelegde taak zal kunnen volbrengen, en, is zij daarvoor niet berekend, dan is hpt ejnde wel te voorzien. De taak van Japan wordt na de over gave der stad in zeker opzicht zeer moeilijk, nu het blijkt dat slechts pen goede honderd Russische officieren van gezondheid beschikbaar zijn om voor aan?" riep mevrouw Von Melnik, en sloeg de banden in elkaar. „Gertrude gaat het bosch door t,ot de plek, waar zij do torens van Plön kau zien, soms gaat zij zelfs tot aan bet Ukleimeer boe zou ik dat loopen kuuneu volhou den „Ei, ze moest zich naar jou schikken het is erg genoeg, dat ze maar doet wat ze verkiest." „Dat deed ze reeds, toen moeder nog met ons hier vertoefde. „Ja, zij volgt altijd haar eigen hoofd." „En er is haar nog nooit iets over komen. De omtrek is veilig, en Gertrude is algemeen bemind. Zij zal zich ergens in een boerenwoning opgehouden hebben, men zal haar wei thuis brengen," zei mevrouw Von Melnik weer om zich te troosten, Zij was kalm van aard en hield veel van baar gemak alle zorg en last schoof ze van zich af, zoolang dit slechts eenigszins kon, „Misschien heeft ze den geheelen middag reeds een beschermer bij zich," sprak mijnheer Von Melnik op bijtenden toon. „Ik vrees, dat ze weer een afspraak had met den ellendigen knaap." „O, neen, dat geloof ik niet," ver klaarde zijn vrouw. „Na allea watje te twee en dertig duizend zieke en gewonde menschen te zorgen. Wij twijfelen in- tusschen niet of de Japanners zullen zich goed van den plicht der mensche- lijkheid kwijten, ook jegens de gevangen genomenen, die ergens in een kamp zullen worden gebracht en daar onge twijfeld om zoo te zeggen uit de hel in den hemel zullen komen. Dat ook de officieren niet bang zijn voor de krijgsgevangenschap, wordt wel bewezen 1 door het feit, dat slechts een tachtigtal hunner gebruik maken van het verlof des keizers om te worden vrijgelaten i op hun eerewoord, dat zij in dezen oor- i log niet meer tegen Japan zullen strijden, 1 In Amerika dreigt ook weer eens eene moeielijkheid. De regeering van Vene zuela heeft de verontwaardiging van die der Unie opgewekt, door het in be- slagnemen van de goederen eener Ameri- kaansche maatschappij, en het verban nen uit de hoofdstad van Amerikaan- sche burgersdaden, welke in strijd worden geacht met de verplichtingen tot welker nakoming de regeering van Venezuela zich bij tractaat van 1903 verhonden had. Ook Italië, Duitschland en Engeland hebben daarover te klagen, en president Roosevelt heeft nu den advooaat-generaal opgedragen om een onderzoek naar een en ander in te stellen, daartoe door de andere mogend heden aangespoord. H-öt altijd eenigs zins lastige Zuid-Amerikaansche staatje, zooals men weet ook van ons een buur man, zal eens een beetje meer respect voor de vreemdelingen moeten gaan toonen, daar anders de douane-kantoren zullen worden bezet, altoos een mach tig middel ow Venezuela in toom te houden, Natuurlijk wordt, behalve stipte naleving van het tractaat, genoegdoening geëischt voor de uitzetting van Ameri- kaansche burgers en voor de onwettige inbeslagneming vaq goederen. Wanneer de Amerikanen nu ook maar niet al te veel aan de imperialistische politiek gaan doen 1 Te New-York scheen men reeds te denken aan eene bezetting van het land of van de hoofdplaats, leidende tot een soort van protectoraat als voorloo- per vaq annexatie, 't Is maar te hopen dat de regeering van Venezuela ver standig zal wezen maar 't moet er kend worden, dat ze zich al eens meer onverstandig heeft getoond en niet vrij van een tot het uiterste drijven der- zaken weten gekomen bent en aan haar liebt medegedeeld Met een dubbelzinnigen glimlach haalde irrj de schouders op. „Zij heeft beloofd hem uooit weder te zien, en Gertrude houdt woord. Van kindsbeen af is zij eerlijk en betrouw baar geweest," sprak Melitta met een vuur, als zij slechts zelden toonde. „Nu, dan sluipt hij haar na met eenige bedoeling, ik heb hem vandaag hier in het bosch ontmoet." „Lothar, wat bedoel je riep Melitta, uit haar leuningstoel opspringende. „Niets bijzonders," antwoordde hij op een toon en met een gelaat, waaruit eigenlijk alles was op te maken, „maar na alles wat ik van hem gehoord heb, is die Georg Eltester tot alles in staat. „Onbegrijpelijk," zeide zij hoofdschud dend „hij was altijd een brave jongen. Moeder hield zoo veel van hem, daar hebben wij de bewijzen van, en vader ook, toen die nog leefde." „Slechte gezelschappen hebben hem..." Zij werden gestoord. De kamerdeur werd achter hen geopend kindervoetjes trippelden over den gladden vloer. Ge volgd door een slanke, bleeke kinder- jutt'rouWj snelden twee meisjes vau zes De zaken van het conservatieve Engel- sche Kabinet Balfour gaan langzaam, maar zeker achteruit.Meer en meer blijkt het dat de En gelscke natie het beginsel van den vrijen handel niet wenscht prijs te geven. De verkiezing in Staly- bridge, waar de conservatieven nu juist twintig jaren den baas speelden, is eene inderdaad schitterende overwinning voor de liberalen en al heeft de premier zich niet solidair verklaard met den heer Chamberlain, de beteekenis van derge lijke stemmingen blijft toch dezelfde. Dë Sultan van Marokko heeft toe gestemd in Frankrijks eischen, tenge volge waarvan, ten deele onder Fran- schen invloed, natuurlijk door de noodige bajonetten gesterkt, beter zorg zal wor den gedragen voor de veiligheid der vreemdelingen en voor de belangen van den handel. Voor het tegenwoordige laat die veiligheid in het regeeringlooze land nog heel veel te wenschen over. Voor enkele dagen nog kwam er bericht van een aanval van roovers op het huis van een Schots ch onderdaan te Tanger. Intusschen hebben de troepen des Sultans weer eens een groote nederlaag geleden, te wijten aan verraad op de manier van Campo Basso, waarvan Karei de Stoute dupe werd. De slag had plaats bij Oudja en was aanvankelijk in het vpordeel van den Sultan, wiens troepen in een hinderlaag vielen en vervolgens ook in den rug werdeu aan gevallen en nagenoeg geheel vernietigd. "Wanneer het op die manier voortgaat, dan zal het wel het beste wezen dat de Franschen er maar eens een einde aan maken en Afrika's noordwesten tot een rustig en bloeiend land vervormen, zooals zij het ook het eenmaal beruchte Alhiers hebben g< Mr. Van Homten's staatkundige brieven De heer van Houten gaat steeds door met het publiceeren van zijn staatkun dige brieven. Nu is no. 8 reeds ver schenen. Wij laten dezen brief, hande lende over het kiesrecht hier volgen Wie de kiezersstatistiek (Jaarcijfers 1903, p. 250, v.) kritisch beschouwt moet tot de conclusie komen, dat de tegenwoordige regeeringspartijen voor een deel hunne meerderheid aan grootere belangstelling in en ijver voor de pu blieke zaak te danken hebben. Terwijl de leiders der voormalige Takkianen de nederlaag, door hen in bondgenootschap en vier jaren in witte kleertjes naar hare ouders op het balkon. „Beata, Elfriede, hen jelui nog niet te bed P" riep mijnheer Von Melnik, met een verwijtenden blik op de kinderjuf frouw. „Ik begrijp het niet, juffrouw De kinderen hadden al een uur geleden haar melk moeten gedronken hebben eu Dat hebben we ook, papa wij waren iu den stal, toen de koe gemolken werd," viel de kleine Elfriede hem in de rede. „En waarom ben jelui dan niet te bed gegaan Je weet toch, dat ik bij jelui kom als je er in ligt," zeide me vrouw Von Meiuik. „Tante Gertrude helpt ons altijd uit- kleeden en naar bed brengen," verklaarde Beata. „Zij is nog niet thuis", voegde El friede er bij, en daarop verzekerden de beide meisjes, dat zij niet naar bed konden gaan, zoolang tante nog niet thuis was. Ook de juffrouw verontschuldigde zich de kinderen hadden volstrekt niet te bed willen gaan, zonder haar tanta gezien te hebben. Zij wist er geen raad op dan met de kinderen mee te gaan om de bevelen van mevrouw te vernemen. met dr. Kuyper geleden, niet hebben kunnen verkroppen en tegen het werk van 1896 een vruchteloozen strijd zijn begonnen, heeft dr. Kuyper de Btrijdbijl begraven en is hij aan het werk getogen, om met de katholieken in de sterkst betwiste districten van de ruime bepa ling van artikel lh der kieswet profijt te trekken. Alleen in Enschedé hebben waarschijnlijk alle partijen daarvan ge bruik gemaakt. Althans zijn daar naast 8891 kiezers volgens art. la, (ambts halve op de lijsten gebrachte kiezers wegens hunne bij de administratie be kende qualificatie terzake van belasting aanslag) nog 3280, die bij aangifte een ander kenmerk van geschiktheid en maatschappelijken welstand aan de admi nistratie hebben opgegeven.Op Enschedé, waar in de laatste jaren blijkbaar alge- meene welvaart heeft geheerscht, volgen in aantal de districtenHaarlemmer meer met 7175 kiezers volgens art. la, en 2089 kiezers volgens art. 1 b Eist met resp. 5643 en 1796 Bever wijk met 7601 en 1644; Loosduinen met 6497 en 1396 "Wijk bij Duurstede met 5818 en 1266 Ridderkerk met 4925 en 1265 Bodegraven met 6329 en 1233 jDoetinchem met 8359 en 1175 Katwijk met 6048 en 1137 Breukelen met 5927 en 1115 Tietjerksteradeel met 5709 en 1110; Gouda met 5829 eu 1083 Dokkum met 5428 en 984 Franeker met 5797 en 959Almelo met 7127 en 956; Maastricht 5004 en 941 Enkhuizen met 7840 en 905. Verder daalt het cijfer der kiezers volgens lb snel. Terwijl in de genoemde 18 districten gemiddeld 1351 van deze kiezers gevonden worden, zijn er in de 82 overige slechts 318 per district. In geheel Amsterdam tegenover 52.078 kiezers volgens art. la slechts 1086 of 120 per distriet. Deze verschillen kunnen niet uit de samenstelling der bevolking verklaard worden en evenmin uit een onregel matige werking der in artikel 1 b der kieswet aangenomene kenmerken. Daar entegen ligt de hierboven reeds aange nomen oorzaak der ongelijkheid voor de hand, wanneer men bedenkt, dat van deze distrieten alleen Franeker nog een liberalen afgevaardigde naar de Tweede Kamer zendt. De werkliedenklasse, voor welke de ruime bepalingen van art. 1, b voornamelijk zijn gemaakt, toont zich tamelijk onverschillig, behalve waar de clericale groepen een district konden veroveren of een voor haar zwak district meenden te moeten versterken. Deze groepen hadden op dit terrein een voorsprong. Door de kerkgenoot- schappelijke indeeling en de kennis, die de pastoors en predikanten hebben van de denkwijze hunner kudde, ligt het voor de hand, dat zij uit de onverschil ligen eene keuze konden doen, wie zij veilig konden aansporen tot het doen van aangifte voor het kiesrecht. De anti- clericalen bezitten deze kennis niet en hunne onderlinge verdeeldheid moet „Mama, mama, laat ons bij u blijven tot tante Gertrude komt," verzochten de beide meisjes, terwijl ze zich aan haar moeder vastklemden. Besluiteloos wierp mevrouw Von Melnik haar man een vragenden blik toe deze schudde echter het hoofd en sprak „Ge kadt den kinderen niet zoo veel moeten toegeven, juffrouw Martha." „Waar blijft tante Gertrude toch?" vroeg de kleine Elfriede weer. „Zij heeft vast beloofd, dat ze hier zou wezen om mij het avondgebed te laten bidden. „Heeft ze dat beloofd riep mevrouw Von Melnik uit. „Eu toch blijft ze weg," voegde zij er zacht bij. „Dat is toch haar gewoonte niet, en te meer nog „Breng de kinderen naar bed," ge bood de huisheer luid, terwijl hij met een beweging van de hand zijn vrouw het woord afsneed. „Ja, gaat slapen, lievelingen 1 Als tante Gertrude komt, zal ik ze bij je sturen," zei de jonge vrouw zelietkoo- zend en drukte den lieven meisjes een kus op de wangen. (FVott vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1