Dinsdag 10 Januari* 43e Jaargang. 1905. Ike Stand. Biniienlandsche berichten. FEUILLETON. fetoilÉdemnjwteBirto." Land- en Tuinbouw, n. :eizerlijke oekase vaj -prekingen over <}j band met de rechts, burgers ten einde faarop werd beraad, tregelen tot beseher. era in fabrieken ej ,ri zal een vergade. waarin behandeld van de deelneming der Zemstvos aan van de afschaffing bepalingen voor de loopen verschillende mogelijkheid, dat Iian worden, strijd te kko. Wel betoogde dat het nooit ge- minister van bui eeft zich tegenover een ander blad met wen over deze zaak i nl. van meening, •ansche verdrag wel kon geven tot een okko, maar voegde insloot, dat Spanje geschillen met do i mengen. „Figaro" bekend, ident van Marokko ware nederlaag aan iou hebben toege- den Sultan op de wordt overal druk ;ardige vorm, waarin itschuldigingen aan- loral bevreemding, antwoord over het jkenden indruk ge- vreemd, dat de amb- nlijlc geen anderen ■ben dan dien des (wegen als de schul- md. Men meent nu dat het noodza- Sultan voortdurend tien voor Frankrijk's n periode van rust waarvan de vruch ten worden geplukt, m Franschen gezant er volgende week ia gingen 7 Jan. RO U W D jtn. 27 j. en 0. C. H. van den Boven- ■en J. de Bree, jd. jm. 40 j. en S. ILLEN: Q-eldhof, z. H. er, z. A. Bogerd, - E. T. W. Traas, d. ,EDEN: ongeh. z. 23 j. 3. Slaakweg, 76 j. D.Daane, d. 7 d. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph joiinummer 10. Abonnements-Advertentien op zeer voordeelige voorwaarden. Dr. Etiypsr'B Staatkunda. Wij hebben zoo schrijft de „Prov. „Gron. Ct." de staatkunde, die de signatuur draagt van dr. Kuyper en die in de Tweede Kamer bij het alge meen politiek debat niet te streng als .„exclusief en intolerant" is geteekend, met onverholen leedgevoel tot leidend "beginsel van staatsbestuur zien verheffen, fe En met klimmende ongerustheid slaan ,wij de gevolgen gade, waartoe haar .voortzetten moet voeren de reactie, die zich uitbreidtde heillooze vermenging -van godsdienst en staatkunde, waarop .telkens krachtiger wordt aangestuurd de verheffing van verschillen in levens opvatting, die altijd bestaan hebben en wel altijd zullen zijn aan te wijzen, tot elementen van het staatkundig leven de bedreiging en langzame maar zekere ondermijning van de individueele vrij heid en de volkseenheid, Was in het aanvangstijdperk van dr. Kuyper's bewind de hoop levendig, dat gematigdheid en zin om te zoeken naar hetgeen de verschillende groepen der bevolking vereenigt, zijn regeerings- tnaatregelen en wetsvoorstellen zouden besturen, allengs is deze hoop geslonken. A Het staat nu wel vast, dat deze pre mier het Nederlandsche volk scheidt in twee deelen, die, volstrekt uit elkander gedreven tegenover elkander geplaatst moeten worden het Christelijke, waarbij uitsluitend worden ingelijfd zij, die het Christendom begrijpen, zooals de premier wil dat men het aanhangen en omhelzen zal, en het paganistische of heidensehe gedeelte van het volk, waarbij allen worden ingedeeld met wie dit niet het geval is allen zonder onderscheid, ook zoo zij zich zeiven wel degelijk als Christenen beschouwen en willen zien aangemerkt ook zoo zij, schoon niet het bijzonder dogma eener bepaalde kerk belijdende, toch erkennen, dat het Christendom onze samenleving en onze zeden heeft doortrokken en zijn stille Werking oefent en moet en zal blijven oefenen ook in wetgeving en bestuur. Maar het blad wanhoopt er nog niet aan, dat het volk zal terugschrikken voor de gevolgen, van dr. Kuypers's politiek, en gelooft aan een toenadering van de gezamenlijke liberale groepen, j Het wenscht dat in vervulling zal gaan, wat de heer Tydeman inde Tweede Kamer uitsprak dat straks allen zonder onderscheid, die de traditiën, waarmede Nederland is gegroeid en gelukkig ge worden, hoog houden, schouder aan schouder zullen staan tegenover de tegenpartij. (Bene schets uit het levenin Bosnië.) 4.) „Gij weet, dat de herberg van Omer- Aga buiten bij het spoorwegstation ligt en. kunt begrijpen, dat zij binnen 20 minuten zóó dicht omsingeld was, dat geen kat had kunnen ontkomen. De wachtmeester, twee gendarmes en ik drongen binnen en haalden het nest uit. „De zwarte was door den overval zoo verrast, dat hij niet den minsten weer stand bood, maar liegen en ontkennen doen zij natuurlijk allen." „Nu, en de Zigeuner „Is met een zwaren roes in den bak „En zal nu Maandag reeds krijgsraad gehouden worden „In ieder geval „Hoera voor de uitlevering van zwarte Mirkoroept de hoofdman uit en er wordt lustig geklonken. Een half uur later is ook hier alles stil; geworden. Óp een der eilandjes, in de bedding Ier Sana, staat een steenea toren, die, Eet fusie-program der Vrijzinnigen. Do Vrijzinnig-Democraten en de Unie mannen mogen van de aanstaande ver kiezingen nóg zóó sehoone verwachtin gen koesteren, dat het hun gelukken zal, zonder hulp der sociaal-democraten, 51 liberalen in de Kamer te brengen, zal door de verstandigen onder hen zeker wel voor een ij del droombeeld worden gehouden, meent „De Tijd" en zij vervolgt Wat het ook inderdaad is De Lin kerzijde der Tweede Kamer bestaat thans nit 8 socialisten, 8 vrijzinnig-democraten, 16 unie-liberalen en 9 oud-liberalen. Om zonder de hulp der socialisten, in de Kamer hun wil door te zetten, zouden dus de liberalen, hetzij op de socialisten, hetzij op de gezamenlijke groepen der Rechterzijde dezen zomer niet minder dan 18 zetels moeten veroveren. Welk verstandig man zal aan de mogelijkheid hiervan geloof hechten De liberale partijen verkeeren dus in de niet benijdenswaardige positie, dat zij, ook al zouden zij bij de eerstvolgende, algemeens verkiezingen over hunne vijanden (de onderscheiden groepen der vereenigde Rechterzijde) de overwinning behalen, toch volstrekt buiten machte zullen zijn, een eigen regeeringsprogram uit te voeren, als dat program niet eerst de goedkeuring heeft verworven van de parlementaire sociaal-democratenter wijl zonder hulp dierzelfde partij in tal van kiesdistricten voor hen evenmin aan overwinningen bij de stembus valt te denken als later in de Kamer, zouden zij, door sociaal democratische kiezers geholpen, ooit weder meerderheid zijn geworden. Het oordeel van het Kath. hoofdor gaan over het program is samen te vat ten in de volgende woorden een mager Om noch ter Rechter- noch ter Linkerzijde aanstoot te geven en alles wat aanleiding tot strijd zou geven te vermijden, heeft men het program be perkt tot enkele niet meer dan vijf punten van welke een paar, zooals zij zonder toelichting d&ar staan, weinig of niets-zeggende banaliteiten zijn. Voor de twee eerste, openbaar onder wijs en sociale wetgeving, zorgt deze regeering reeds, meent „De Tijd," en de drie overblijvende punten volksleger, bezuinigingen op oorlog, belastingher vorming, zijn geen principieele, maar punten betreffende meer of minder. Het hoofdpunt ervan, het blanco ver kiezingsartikel, is een zaak, die in het eerstvolgend vierjarig tijdvak van wetge ving tóch niet te bereiken valt. Dat men daarvoor de liberale kiezers zal kunnen warm maken, acht zij dan ook zeer onwaarschijnlijk. door een eenigszins vervallen muur omgeven, tot de voormalige vestingwer ken van Prjedor behoort. Aan dezen toren, die door het volk de „Hacibastei" genoemd wordt, zijn evenveel legenden verbonden als er klimop-ranken en braamstruiken buiten om groeien. „Met honderdduizenden strijders rukten de Zwaben eens op naar Bosnië, en de rechtgeloovige inwoners van Prjedor sidderden, want de Zwabenhonden waren talrijker dan het loof der hoornen. Vier dagen duurde hun tocht door de Sana, zoodat het water opgestuwd werd tot in de straten der stad. Op een der rotsen had de opperbevelhebber zijne tent uit purper en goud opgeslagen reeds wilden de lafhartigen zich overgeven, toen zij boven op den toren een vromen pelgrim bemerkten, die zich bezig hield met het richten van het geschut. In naam van den barmhartigen Verlosser legde hij de lont op het laadgat en de kogel vloog twee mijlen ver juist op detent van den opperbevelhebber los, sloeg het kruis er af en doode den Zwaab het leger ging op de vlucht en de Turken maakten rijken buit." Zoo kan men nog alom in de koffiehuizen hooren vertellen. Deze toren nu is ingericht geworden tot opsluiting van misdadigers, daar de gewone gevangenis vrij bouwvallig is. Ook Mirko vinden wij hier voor een tralievenster zitten, in diep gepeins ver zonken over het lot, dat hem en zijne Mogen wij een voorspelling wagen, aldus besluit „De Tijd", dan zal het deze zijn, dat, hoe men thans ook met het nieuwe vaandel moge paradeeren, in den verkiezingsstrijd zeiven de oude vlag van Van Houten weder voor den dag zal gehaald worden," met de leuze Anti-clericalisme en anti-besoherming. De minister van waterstaat heeft het volgend schrijven gericht tot de Kamers van koophandel en fabrieken. Bij de bewerking van een nieuwe wettelijke regeling van de naamlooze vennootschappen zou de regeering er prijs op stellen door hen, die met de practijk zijn vertrouwd, te worden voor gelicht omtrent de misbruiken, die zich thans op het gebied dier vennootschap pen voordoen, en omtrent de middelen, waardoor deze misbruiken zouden kun nen worden tegengegaan. Gaarne zou ik over deze beide punten binnen niet al te langen tijd het oordeel uwer Kamer vernemen. Daarbij zag ik o.a. gaarne beantwoord de vraag, of de wetgever moet volstaan met publicatie voor te schrijven van balans- en winst en verliesrekening, dan wel of hij daarbij moet bepalen, dat bij algemeenen maat regel van bestuur een voor alle naam looze vennootschappen geldend model voor die stukken zal worden vastgesteld. G-ameanta-am'bionarsn, Een commissie uit het hoofdbestuur van den „Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren" stelt een onder zoek in naar de jaarwedden van bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter secretarie, teneinde op grond dier gegevens, zoo noodig onder overlegging van een ontwerp van wet, bij de regeering pogingen aan te wenden tot het in het leven roepen van een algemeene regeling dier jaarwedden. Een uitgebreide vragenlijst is ter in vulling aan alle titularissen toegezonden. Opleiding tot Kïlitis-ofSiier. Nu weldra de miliciens der lichting 1905 onder de wapenen zullen komen, kan het zijn nut hebben, de aandacht van belanghebbenden op het volgende te vestigen. De militieplichtige, onverschillig of hij bestemd is om ingelijfd te worden als acht-, dan wel als viermaander, die in 1905 voor eerste oefening onder de wapenen moet komen en de zoogenaamde achtereenvolgende opleiding (12 maan den te rekenen van 1 Maart a. s. af) tot militie officier bij het wapen der infanterie wenscht te volgen, moet zich daartoe en zulks mede met het oog op de behartiging zijner belangen bij de inlijving zooveel mogelijk indee ling bij het korps zijner keuze zoo spoedig mogelijk bij een der korpsen van genoemd wapen aanmelden. Om die opleiding te mogen volgen, moet men voldoen aan een theoretisch exa men, waarvan het programma geheel overeenkomt met dat, vereischt om tot het reservekader te worden toegelaten. Het afleggen van dit examen wordt evenwel niet gevorderd van den militie plichtige, die reeds daaraan voldaan heeft, of aan wien daarvan vrijstelling zou zijn verleend op grond van de, voor het Reservekader daaromtrent gel dende bepalingen. Het voldoen aan eischen van practische bekwaamheid, zoools verlangd wordt voor toelating tot het Reservekader, wordt niet ge vorderd. Hij die vrijstelling van het vereischte examen kan doen gelden, zal onder overlegging van de daartoe strekkende bewijzen, reeds onmiddellijk, d.i. vóór 1 Maart, tot het sluiten eener verbinte nis als aspirant-militie officier kunnen worden toegelaten. Hij die geen reden tot vrijstelling kan doen gelden, kan zich eveneens thans reeds aanmelden hij wordt dan evenwel tusschen 1 en 5 Maart onder de wapenen geroepen, teneinde tusschen 5 en 10 Maart zich aan het examen te onderwerpen. Na 10 Maart kan, buitengewone ge vallen uitgesloten, geen gelegenheid meer geboden worden, de achtereenvol gende opleiding tot militie-officier in 1905 bij te wonen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot een der commandeerende offi cieren van de korpsen der infanterie. Schietoofsningon. Bljjkens 't verslag van den directeur der Normaal Schietschool te 's Graven- hage aan den minister van staat, minister van oorlog, betreffende de schietvaardig heid van de miliciens der lichting 1904, is de geoefendheid in het schieten van de achtmaanders voldoende te noemen. Die der viermaanders daarentegen wordt als beslist onvoldoende aangemerkt. Een eerste oefeningstij d voor de mi liciens van 61/,, maand in plaats van een van 81/, maand, kan mede op dien grond door genoemden directeur niet j worden aanbevolen. Intusschen dienen bij de beoordeeling dezer aangelegenheid verschillende orn- standigheden in aanmerking te worden l genomen, die niet in het verslag zijn vermeld, als tijdstippen van aanvang van 't schieten der beide categorieën, gelegenheid tot schieten met het oog op de overige oefeningen, enz. De vier- maanders verkeeren ten opzichte der kameraden wacht. Die vervloekte Zigeunerhond heeft alle3 verraden al zijn ontkennen helpt niets, daar ook de geweren gevonden zijn. Heden is het de derde dag, de dag waarop bij de Zwaben een doodvonnis gewoonlijk voltrokken wordt en toch Bchijnen er geene voorbereidende maat regelen genomen te worden. Misschien stellen de rechters geen geloof in den Zigeuner hoe kan deze ook als getuige optreden tegen Mirko, den beruchtcn rooverhoofdman, voor wien mijlen ver in het rond alles siddert „Geef den moed niet op, Luka en Marko," roept hij zijne kameraden toe, die neerslachtig op den steenen vloer gehurkt zitten de rechtbank gaat be hoedzaam te werk en wanneer de derde dag voorbij is..." „De Zwaben dooden niemand opeen heiligen dag, Mirko," geeft Marko op droevigen toon ten antwoord, terwijl doodsangst hem op het gelaat te lezen staat. „Mirko, in naam van alle heili gen, gij kunt toch verklaren, dat ik geen sterveling heb omgebracht..." „Vervloekt zij uwe ziel, gij zoon eener heks," en Mirko springt woedend op, terwijl hij geheel schijnt, te vergeten, dat zijne boeien hem verhinderen om ook maar een paar schreden te doen. Terwijl boven in den toren dit ge sprek gevoerd wordt en beneden de korporaal en de beide soldaten in de wachtkamer eenige beschutting zoeken voor de brandende zonnestralen, kijkt de schildwacht half verwonderd, half nieuwsgierig naar een oud moedertje, dat met veel moeite in een bootje van wal is gestoken en koers zet naar het eilandje. „Heden, op Zondag I bromt de recht schapen Hongaar binnensmonds, toen hij de groote korf met waschgoed bemerkt, die vóór in de boot staat... 't Is toch een goddeloos volk," en met deze woor den zet hij zijn geweer op den anderen schouder en herhaalt zijn rondgang om den toren. Het moedertje schijnt niet het minste voorgevoel te hebben van dit weinig vleiend oordeel, want terwijl zij het waschgoed stuk voor stuk in het water uitspoelt, zingt zij oogenschijnlijk niet alleen tot eigen tijdverdrijf, maar ook tot onderhoud van den schijnbaar eenigen toehoorder het lied „van den armen Anka, die in de handen van den beul viel." Opmerkelijk is de laatste regel van ieder vers „O valkenjager hoor mij aan," die niet de minste samenhang heeft met den inhoud van het lied, en die op luiden toon uitgegalmd wordt. „Zij zingt als een kikvorsch," denkt de schildwacht, die zelf nu ook een huzarenlied begint te neuriën. Reeds lang nadat de oude met hare boot de plek verliet waar zij gezongen schietperiode in ongunstiger conditie dan de achtmaanders. Een groot deel van hun eersten oefeningstijd valt in de oefeningen, waarin voor het schieten weinig tijd beschikbaar blijft. Op Zondag 15 Januari zullen in de meeste landen van Europa protestmee- tingen worden gehouden tegen den Russiseh-Japanschen oorlog. Ook hier te lande worden, vanwege de internatio nale anti-militaristische vereeniging, in verschillende plaatsen meetings tot dit doel gehouden. Te Middelburg heeft de meeting plaats des morgens 10 uur in het Schuttershof, waar als sprekers zullen optreden G. F. Lindeijer van Blaricum en B. Lansink van Enschedé. Waar schijnlijk wordt ook te dezer stede een meeting gehouden. ©e Voeding der Plant. We leerden in ons vorig artikel de stikstof kennen als een der belangrijkste voedingsstoffen der plant, en zagen dat salpeterzuur, in welken gebonden vorm de stikstof door de planten wordt op genomen, voorkomt in de mestsoort CJhili-salpeter. Chili-salpeter heet naar de Zuid- Amerikaansche republiek Chili. Langs de westkust van Zuid-Amerika vindt men de bergketen de Andes, de grootste der wereld. Aan de westelijke helling daarvan, dus aan den kant van den grooten Oceaan, worden, in de repu blieken Chili en Peru, op een vlakte van circa 1000 M. hoogte, uitgestrekte zoutlagen gevonden. Jaarlijks worden honderdduizenden tonnen uitgevoerd, echter niet slechts voor den landbouw, ook voor de bereiding van salpeterzuur, dat in de nijverheid voor verschillende doeleinden gebezigd wordt. In de ge noemde lagen treft men het salpeter niet in zuiveren toestand aanhet is vermengd, behalve met zand en klei, met verschillende andere stoffen, vooral zouten. Keukenzout komt er veel in voor, soms voor meer dan de helft. Men heeft de grondstof maar niet zoo voor het opscheppen of uitgraven. Dik wijls toch is ze besloten tusschen een kleilaag onder en een harde zandlaag boven. Men boort dan een gat door het zand en de zoutlaag heen tot in kleigrond, vult dat gat voor een deel met buskruit en door den boel te laten springen, wordt de grondstof blootge legd. Deze wordt op karren, door muil getrokken, of wagens naar de en gewasschen had, brakjhet uur aan, waarop volgens politiereglement de ge vangenen zich ontspannen mogen. Ook Mirko en zijne kameraden werden van hunne boeien ontdaan en onder streng toezicht in den hoi gelaten. Zij schijnen er een voorgevoel van te hebben, dat de krijgsraad hen morgen tot de strop zal veroordeelen, zoo ernstig staan hunne gezichten, en zonder een woord te spreken zetten zij zich neder en staren in de rivier, die ontspringt uit de vrije bergen, waarin ook zij ge boren zijn. „Het uur is voorbij," roept de wacht hen toe, zet zijn geweer tegen den muur en grijpt naar de sleutels om de ijzeren deur te ontsluiten. De gevangenen staan op, doch nauwelijks heeft de wacht hen den rug gekeerd, of Mirko ijlt over den wal en stort zich in de rivier, terwijl Luka, naar de andere zijde van den toren gesneld, zich daar eveneens in den vloed werpt. Marko, die het geweer van den schildwacht op zich gericht ziet, valt op de knieën en smeekt om genade. De schildwacht stort zich da delijk in het water, haalt Luka in en houdt hem vast totdat een tweede sol daat hem ter hulpe snelt, die den ver bijsterdengevangene op het droge haalt. Bijna ter gelijkertijd knallen drie schoten; de beide eersten missen hun doel het hoofd van den telkens oiiJeriuiko- leudea, roover doch. toen deze schuw

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1