RKÖOf ACHT DAGEN tN lOUWENSf teren Jongens Maandag snl Maori seoopepl. G emeen tebestuur. Toor Marlaiii, E HAVS3DIENST. j IlBffflM X I) At FEUILLETON. fetuileitivauwarlelrk" Viigiipckc 1 O wt fill. Mipliai n jtktvt JtAiiÉ, No. 6. 9 Januari. OTE 43e Jaargang. 1905. basten, Spiej Gebloemds 3g' af 15- UMD1S.NST IR-SGHELGS. AAT. 1.halve Liter. 50 cent. SR f 1 HOL NDEWIJN f 1 10 1—, 130, 150 h. ADVOCAAT 10( Hulskamp en Bol enz., enz., bij Aanbevelend, VLISSINfiStHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verscliflnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli lonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. ;raat. EN aan den Oprit, en bij STROO, Wa en gij, die aan hart kwaal, gebrek aai jsvertering enz., lijdt,, ids bekende UNIVEk merk R. KREUNEfi, t zal zich niet latei ■ijgbaar in pakjes vai is, bij den Heer RDUE te Vlissingea ma H. SARDEMANN te Amsterdam, onder Eerste Hypo- geeft 3Vj en 4 PCt. tiën te bekomen bfl 3EKSR Isa., Ie Bnakenstraat 9a' gen-Middelburg v.v. EN (P. e m is 0:) v.tn. werkdagen) 5.50. it: v.ns. 7.55, 8.80, ra. 12.80, 1.15, 2.—, 5, 5.50, 7,—, 7.5J, JBG (e. Z e i 1 rn a r k t 5.15, 6,20. 8.40, 10.15, 35, 1.20, 2 05, 2.50, 5,55, 7.05, 7.55, 8,45. ivb S-— 8 20 7— 80 10— 10 20 10 40 12— 12 30 1-* 1 25* 3 65 4 20 5- 6 15 20. nsUds: vm 6 10 6 80 115 8 50 10 10 10 80 50. Hm 1210 12 45 810 3 40 4 05 4 35 7 25 3— 8 30. ten vallen Zossssgrs rit' ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen gelet op het Kon. besluit van 16 November 1901 (Staatsblad no. 222) brengen bij deze ter kennis van wie bet aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1905, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, en de lotelingen vandelich- ting 190 4, die krachtensart. 99 moeten worden ingelijfd, en die een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari e. k. aan te melden ter gemeente-secretarie, bureau bevolking alhier, tot welke aanmelding of opgave eiken werk dag van 9 uur voormiddag tot 4 uur namiddag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. De bovenbedoelde, bij beschikking van den minister van marine aangewezen beroepen zijn de volgende a. Zeevarenden. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen, lichtma- ózen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten, stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en N oordzeekustvisschers. b. Binnenschippers. Stuurlie den, schippers en schippersknechts van Lijnschepen, aken, tjalken en kleinere .vaartuigen, stuurlieden, matrozen, schip pers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zui- derzeevisschers, visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mos sel- en oestervisschers, schuitenvoerders, vietterlieden en veerlieden. c. Smeden, stokers, machi nisten en bankwerkers. Ma chinisten en machinist-leerlingen, op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tram wegen en op fabrieken eu andere in richtingen. Stokers als boven. Machine drijvers, smeden en smid-bankwerkers. Machine bankwerkers en gewone bank werkers (hieronder ook te verstaan rij wielherstellers). Werktuigmakers, kolen- tremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers.) Electri- ciens. d. Overige ambachten. Sclieepsbeschieters, scheepstimmerlieden (scheepsmakers.) e. Koek- en banketbakkers of knechts. LIS G, ruari 1905. 1 50a) fe) am. 12 15a) 8 28c) 3 50 10 25 nm. 1 55 11 50b) nm, 3 23c) en aa het vertrek va 7 50 8 39 iorssdso Neuzen ten 20 minuten vrachten, iaar Brtzken», Beregel»# .iet gerprsirt. it van 1 55 van Neussfl V(Lme schets uit het levenin Bosnië.) 8.) '■■„Zeventig duizend Turkenhonden, groote schatten met zich voerend, togen op ten strijdegeen hunner echter keerde weder, die had kunnen vertellen boe de slag geweest was." Het is een vrij onduidelijk, overdre ven volksgezang, maar toch gelooft de Bosnische boer volkomen aan dit lied ran den Bosniscben beid. De zanger heeft in de herberg aan ien zoom van het woud de flesch waar- ichijnlijk te sterk aangesproken, want hij ilaat met zijn knapzak gedurig in het ond, terwijl hij met de andere hand le maat bij bet lied slaat. Plotseling mudt hij op met zingen, blijft staan en oèpt luidkeels uit„Verheug u,Ljubica, lijn dochtertje Uw vader brengt u uit e stad goud, blinkend goud mede, om W halssnoer te koopenHoe zal Mara, Koks- en koksmaats, betzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. f. Koffiehuis- en hotelbedienden. Hof meesters en kellners op schepen of booten. g. Ziekenverplegers, barbiers, apothe kersbedienden. b. Personeel van rijkswerven. N.B. De personen genoemd onder A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-matroos. De personen genoemd onder C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen ge noemd onder E komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen genoemd onder F komen in aanmerking voor inlijving als zeemili cien hofmeester. De personen genoemd onder G komen in aanmerking voor in lijving als zeemilicien-ziekenverpleger. De personen genoemd onder H komen in aanmerking voor zeemilicien matroos of stoker, al naarmate van bet beroep dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, die een dezer be roepen uitoefenen, wordt de voorkeur gegeven aan ben, die zich overeenkom stig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgevende overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt ge vestigd op art. 116 der militiewet 1901, luidende als volgt „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zee vaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege onzen minister van oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie bun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen." Vlissingen, den 7 Jan. 1905. Burg. en Weth. voornoemd, YAN DOORN YAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEYEEN. KENNISGEVING. Bestrijding van tuberculose onder het rundvee. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat voor ben, die wenseken gebruik te maken van de bij Koninklijk Besluit van 2 September 1904 (Staatsblad no. 219) gegeven bevoegdheid, om tuberculose runderen tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen.overnemen, formu lieren voor de aanvrage dier OYerne- neming verkrijgbaar zijn ter Gemeente- u benijden en Staza, die heks..." daar knallen twee schoten en Andro de boer valt dood ter aarde. En weder wordt het stil doch de opstijgende kruitdamp varraadt duidelijk de plek waar de moordenaars zich ver scholen hebben. Het is bijna middernacht. Reeds geruimen tijd weerklinkt van de minaret der nabijzijnde moskee het lied, dat door den priester werd aange heven met den aanhef„Er bestaat geen God dan Allah;" in de nauwe straten van Pljedor is alles reeds in diepe rust, alleen in den tuin van een der koffie huizen heerscht nog eene vroolijke drukte. Het is de verzamelplaats der Oosten- rijksche officieren en beambten, die hier onder levendig gesprek, na afloop hun ner werkzaamheden eene sigaar rooken en zich te goed doen aan den z waren, purperen wijn, die in groote, wijde kruiken op de houten tafels vóór hen staat. Verscheiden dezer heeren zien er, voor zoover men bij bet flikkerende licht onderscheiden kan, zeer bestoven uit, alsof zij een verren, yermoeiendea secretarie dezer gemeente (Bureau Be volking.) Vlissingen, 7 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. IV (Slot). In de Nieuwe Wereld, indien wij deze verouderde benaming nog eens mogen bezigen, was het betrekkelijk vrij stil. Het jaar kenmerkte zich vooral door de voorbereiding voor de vierjaarlijksche presidentskeuze, die ten slotte aan de republikeinscbe partij de zege verschafte over de democratische, een zaak die minder beteekenis heeft dan in Europa, daar in de Vereenigde Staten de beide groote Staatspartijen onderling vele punten van overeenstemming hebben. Theodoor Roosevelt zal dus als presi dent der republiek optreden, thans voor de eerste maal werkelijk door het volk gekozen, daar bij na den dood van Mac Kinley dezen krachtens de wet verving. De kaart van Midden-Amerika is onder den invloed der Vereenigde Staten gewijzigd. Men ijverde daar sinds lang voor den aanleg van het kanaal door de landengte van Panama, dat de Stille Zuidzee met den Atiantischen Oceaan moet verbindenmaar de republiek Columbia, door welker gebied het kanaal zou loopen, weigerde de ontworpen overeenkomst goed te keuren. Toen brak in de provincie Panama een op stand uit, door de Vereenigde Staten begunstigd en die daarheen leidde, dat een deel van Columbia, waardoor het kanaal moet komen, zich afscheidde en, onder de benaming van republiek Panama, een afzonderlijken Staat ging vormen, die maar een klein beetje te beteekenen heeft. De nieuwe republiek contracteerde nu met de Vereenigde Staten tot den aanleg van het reuzen werk, dat ontzaglijke voordeelen voor den handel zal opleveren. Het kanaal wordt een onzijdig vaarwater, evenals dat van Suez en zal onder bescherming staan van de Vereenigde Staten, aan welke daartoe in eigendom is afgestaan een breede strook gronds, die de nieuwe republiek, toch al van zoo weinig be teekenis, nog eens in tweeën deelt en waardoor de nieuwe, reusachtige water weg zal komen te liggen. marseh gemaakt hadden en op de tafel liggen naast de sabels ook een paar van die kleine, nette leerentasehjes, die de voorgeschreven officiersrevolvers be vatten.... „Ja, ik verzeker u mijnbeer, bet is de eerste moord met roof die in een geheel jaar in deze streek is voorgeko men," zegt de eerste luitenant, graaf B., terwijl hij zich uit wijn, seltzer water en ijs een frisscben drank bereidt. „En toch hebt gij door het geheele land de krijgswet geproclameerd „Dat zal ik u eens verklaren," zoo mengt de hoofdman R. zich in het ge sprek. „Herhaaldelijk hebben wij hem in de door ons bezette landen opgehe ven, maar telkens zagen wij ons ge noodzaakt hem weer in te voeren, daar moord eu doodslag de overhand namen, moord en doodslag niet uit roof-, maar uit wraakzucht." „Onder de Turksche heerschappij kon de arme muzelman geen recht verkrij gen en zocht daarom zich zeli te helpen, wat dikwijls oorzaak was tot sluipmoord langzamerhand werd dit eene gewoonte en deze wortelde zich steeds vaster in het volk. Een langdurig tijdsverloop en uiterste gestrengheid zijn de eenige De berichten uit Engelsch Zuid- j Afrika, inzonderheid de voormalige i republieken, waren nog niet zeer gunstig. Het fel geteisterde land gaat maar al te langzaam vooruit. Overal heerscht on tevredenheid over den invoer van zoovele duizenden Chineesche arbeiders, voor het mijnwerkzeer goedkoope krach ten, maar die om hunne verschil lende zedelijke hoedanigheden een groot gevaar voor het land opleveren. De Boeren zijn zeer ontevreden over het Engelsehe bestuur, dat van zijn vele beloften zeer weinig vervult. Vooral de verwachte en gewenschte meerdere zelfstandigheid van bet land blijft uit en naar alle waarschijnlijkheid zal hoop der Afrikaanders, in wier midden thans voor goed het overschot van den grooten banneling, Paul Kruger, onder algemeen betoon van hulde van vriend en voormalig vijand is bijgezet, ook wel gevestigd zijn op verandering van ministerie. Dit brengt ons ten slotte van zelf aan de lotgevallen van ons eigen dier baar vaderland, waar het stoffelijk over schot van den grooten doode voorloopig heeft gerust. Eigenlijk zijn wij niet in staat veel goeds van ons eigen huishoudentje te zeggen. Zoo gaarne zouden wij willen wijzen op vele resultaten van den wet- gevenden arbeid, doch vermogen dit niet. Opnieuw kwam weinig tot stand en veel daarvan (het voornaamste is misschien nog de drankwet) is van zeer twijfelachtige waarde. Op staatkundig terrein was er anders nog al wat leven in de brouwerij. De verwerping, door de Eerste Kamer, van de door Tweede aangenomen wet tot wijziging der wet op het hooger onder wijs bewees dat met twee niet gelijk gezinde Kamers moeilijk te regeeren zou zijnwaarom de Eerste Kamer ontbonden werd, welk feit tot dusver eenig was in de Nederlandsche' parle mentaire historie. Ook de Eerste Kamer kreeg door de nieuwe verkiezingen eene meerderheid op de hand der regeering en dit zal misschien in den eerstvolgendon tijd ver oorzaken dat de parlementaire arbeid meer vruchten afwerpt. Al te veel ver wachting kan men daar echter niet van hebben, daar reeds sinds geruimen tijd de partijen zich voorbereiden op de aanstaande algemeene verkiezingen middelen om deze kwade gewoonte uit te roeien, van daar de krijgswet.". Het gesprek werd afgebroken door de komst van den officier der gendarmes. „Dienaar, heeren 1 Wij hebben de vogels gevangen en raadt eens wien „Wel zoo, hebt gij ze gesnapt? Ik wensch u geluk." „Dat zaleen goede vangst zijn. Vertel er toch meer van," zoo klonken ver scheiden stemmen verward doorelkander. „Nu, raadt eens wien?" „Toch niet zwarte Mirko „Ja, juist dien „Daar moet ge ons meer van vertel len, neem plaats..." „Hebt gij voor een vermoeiden kame raad niet eerst een verfrissckenden dronk over antwoordt de officier der gen darmes, zet zich neder in het volle bewustzijn van zijne waardigheid, drinkt het hem aangeboden glas laugzaam in lange teugen uit, steekt even bedaard zijne sigaar op en verlustigt zich ge ruimen tijd aan de zeer begrijpelijke nieuwsgierigheid zijner kameraden,voor dat hij begint. „Zooals gij weet, hadden wij, de officier van gezondheid en ik, den dood van het slachtoffer geconstateerd ik had (Juni 1905)voor de werkzaamheden der volksvertegenwoordiging een zeer slechte periode. Onder tamelijk algemeene toejuiching werd de bekwame generaal van Heutsz, in de plaats van den heer Rooseboom tot gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië benoemd. Door hem was als gezaghebber in Atjeh en onder- hoorigheden de zoogenaamde pacificatie van die streken met bijzondere kracht voortgezet, zoodat orde en welvaart er hoe langer hoe meer terugkeeren en het land weldra voor goed voor de be schaving zal geopend zijn. Die pacificatie had echter ten deele plaats onder omstandigheden die hier te lande nog al veel ontevredenheid wekten. Wij doelen hier op het dooden van zeer vele vrouwen en kinderen, bij het bestormen van sterkten in de Gajoe- en Alaslanden, broeinesten in der tijd van verzet tegen ons bestuur. Het ia nog niet volkomen opgehel derd of deze betreurenswaardige feiten uitsluitend een gevolg waren van de eigen handelingen der inboorlingen, die gezegd worden vrouwen en kinderen als schilden te gebruiken. Over het algemeen was het in onze Oost-Indische bezittingen ver van rustig, waardoor de taak van het leger zeer zwaar was. Maatregelen werden genomen om meer zelfbestuur aan de bezittingen te geven en vooral de landbouw uit den kwijnenden toestand op te heffen. Her vormingen in beheer en bestuur zjjn naar het oordeel van alle deskundigen zeer noodzakelijk en in dit opzicht ver wacht men veel van het optreden van den nieuw opgetreden gouverneur-gene raal, een vriend van groote werkzaam heid, orde en zuinigheid. De voorbereidende maatregelen voor de stichting van het vredespaleis te 's Gravenhage, in 1904 aangevangen, mogen de profetie bevatten dat ons lieve vaderland voortdurend jaren van rust en vrede zal doorleven, onder be stuur van ons geëerbiedigd vorstenhuis dat in den afgeloopen tijdkring geluk kig voor rampen bewaard bleef en daardoor ijverig kon deelnemen aan al wat op gebied van kunst, nijverheid en weldadigheid ons volk belang in boezemt en zijn welvaart kan verhoogen. het terrein laten doorzoeken, patrouilles afgezonden en was ten laatste naar buis gereden om de tijding naar Banjaluka te zenden. Daar bij het droge weder geen enkele voetstap te ontdekken was, die ons op het spoor der moordenaars kon brengen en bovendien alle herders op vier mijlen in het rond mij verze kerden, dat zij geen gewapende lieden gezien hadden, wil ik eerlijk bekennen, dat ik zeer weinig hoop had, dat wij de moordenaars in handen zouden krijgen. Juist was ik mijn brief begonnen, toen een Zigeuner bij mij werd aangediend. „Voor ik het kon verhoeden, kuste hij de panden van mijne jas en vroeg toen, of de premie, die op het hoofd van een roover is vastgesteld, ook aan een Zigeuner wordt uitbetaald. „Nadat ik hem dit bij mijn baard gezworen bad, verhaalde hij mij, dat hij in het woud toevallig getuige was ge weest van den moord, dat de roovers hunne geweren in een hollen boomstam verborgen hadden, en dat zij nu als onschuldige jaarmarktbezoekers in de herberg van Qmer-Aga overnachtten het waren drie roovers, en hun opper hoofd heette „zwarte Mirko"

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1