11 Donderdag 5 Januari, Een jacht in Hoorwegen. No. 3. 43e Jaargang. 1905. Van week tot week. Telepluonmimmer 10. !f!Uf ïhrikettenhandel ^meisje. meid. tbode ri 1905. Binnenlandsche berichten. MD VLISSINGSCHE COURANT fee deed in 't koud( [seizoen onder de menschet ide gewoonte getrouw |doen naar hun wen. [sehen... lijden hun bitten [kou- ziel met ontzetten! len schonk hun eene [kost'lijke gaaf 1RUINK00L BEI. [KETTEN. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. M ADVERTENTIES: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeeïige voorwaarden. leinhandelaren ij, ;e-gedichten plaatsen, misverstand te voor- welke wij op onzen [en, voortaan onder- JNERS van 16, 20, blik kokende ERW. te Walch BRUINE Aanbevelend, ZANDE E, raat. i bij Mejuffr. VAN Loodsensocieteit. der tegenwoordige, aagd een Twoede iw VAN RAALTE. APEVAN Miebop uari aanst. een nette der goede getuigen e melden. IIDÏËHST tt-Uiddelbarg v.v. i (Remiss;) v.m. rkdagen) 5.50, -• v.ro. 7.55, 9.30, 12.30, 1.15, 2.—, -,5.50,7,—, 7.50, j (n. Z s ii m s r k t 5. 6.20, 8.40, 10.15, 1.20, 2.05, 2.50, 5,7.05, 7.55,8.4b. K4YE1DIÈNST. vm 6-~ 6 Si) 7— 10— 10 20 1040 - 12 30 1-» 125* 5 4 20 5- 6 15 is: vm 6 10 6 30 9 50 10 10 10 .30 Na?. 12 10 12 45 10 3 40 4 05 '4 35 15 8— 8 38. rsllss Zondags uit' ÏGHSiQH. Jï G b) cm, a) 3 23e) S 50 5 cm. 1 5of) Ob)nm. 3 28c) hst *ertr«s va. (50 1 80 Nauzan tsr. Inutsn wacht», <ssks®ï, Bc.rsscis? «maakt. 55 van Neuz-jn tt&o. d een flinke Dag* gevraagd, bij Mej. rkerij Vrouwestraat. ƒ7.per Maand, Met een gevoel van verlichting ver- ,men wij de voor de Japanners zoo eugljjke tijding, dat de sedert zoovele maanden belegerde veste hun in han den gevallen en daardoor een hoofddoel van den oorlog bereikt is. De val van Port-Arthur is een feit van historische rechtvaardigheid,- waar door een politieke misstap van groote beteekenis, zoo niet ongedaan gemaakt, dan toch hersteld wordt. Stad en om geving kwamen hun wel en wettig toe. Het bezit ervan zal een der eerste voorwaarden zijn van het vredestractaat, waartoe dan ook China zal moeten en zeker gaarne willen medewerken, want theoretisch is een en ander nog altijd Ckineesch eigendom. De Japanners heb ben daar niet tegen den eigenaar, maar den huurder gevochten, zooals de e oorlog gevoerd wordt op grond, aan een derde in eigendom toebehoorende. - ,Eén ding staat vastde mogendheden zullen er zich wel voor wachten, Japan thans te dwarsboomen. Zelfs Frankrijk zal dat ter wille van den Russischen bondgenoot niets kunnen doen, gesteld al. dat het dit zou willen. BVoor Rusland is de lang verwachte slag echter zeer zwaar, daar de toe komstplannen van dit rijk in dat deel der wereld er door vernietigd worden. "Wanneer Rusland in Mantschourije baas blijft en er zijn spoorweg behoudt, dan zal die toch op Japansch grondgebied uitloopen en daarmede zijn vele illusiën vernietigd. Op het verder verloop Yan den oor log zal de val van Port-Arthur waar schijnlijk slechts in zooverre invloed oefenen, dat het geloof in den goeden er bij de Russen door verniin- en de tegenzin van het volk tegen den krijg er door toenemen zal. De Japanners zullen zich wel verplicht zien, veel volk in of om Port-Arthur te laten en slechts met een deel van het voor het beleg gebezigde leger naar het Noorden kunnen oprukken, waar het Russische leger in getalsterkte voort durend toeneemt. Wij hebben mede lijden met die arme kerels daar, die de guurheid en ruwheid van het klimaat moeten verduren en tegelijkertijd den dood voor oogen moeten houden, terwij 1 door EUGEN FRIESE. 2.) gelukkig was het brood en de boter goed, en ook waren zoo j uist de karren met onze koffers aangekomen, zoodat wij voor onze maag niet meer bezorgd behoefden te zijn. Ten slotte verwarm den wij onB nog door het gebruik van menige koppen thee, die wij uit Hamburg sadden meegebrachtdaarop namen wij )nze geweren ter hand en begaven ons laar buiten, om verder zelf voor onze leuken te zorgen. Bijna overal langs de Jedern is het itrand vlakker dan aan onze Noordzee kust zonder duinen en met steenen aezaaid gelijkt het veel op een woestenij, aet zeewater bruischt tusschen de stee- len, en waar deze zeldzamer worden en ■en laatste geheel ophouden, ziet men B smalle strook weiland, waarachter le heidevlakte zich mijlenver uitstrekt ot aan den horizon, waar het gebergte donkere granietmuur waardig ver- De heide wordt slechts hier en afgewisseld door kleine bebouwde het geld, waarvoor zij goede en vol doende kleeren moesten krijgen, ten deele blijft hangen in de zakken der leveranciers en met hen knoeiende ambtenaren. Het met zooveel ongeduld verbeide Baltische eskader zal nu ook weinig aanleiding hebben, om te trachten tot eenig bepaald doel mede te werken. In Rusland zelf zijn bovendien deskundigen die openlijk durven zeggen dat de voor stelling alsof dit eskader tegen de Ja panners zou zijn opgewassen, slechts tot bittere teleurstelling kan leiden. De Russische regeering krijgt dus ook nu weer wat zij haar eigen volk be reidt want voor het volk is een bittere teleurstelling gelegen in de ukase van den Czaar, waarbij een beslist vast houden wordt aangekondigd aan de onveranderlijkheid van de bestaande grondbeginselen van het Rijk. Met an dere woorden De Czaar en zijn mi nisters en Rijksgrooten zullen het huis houden persoonlijk bljjven besturen. Er zullen eenige lekkere schotels worden klaar gemaakt, maar in de keuken mag het volk niet komen. De toegezegde hervorming van het rechtswezen, de beloofde maatregelen in het belang van den boerenstand, enz. enz., mogen op zichzelf goed wezen, en men kan daarover natuurlijk voor- loopig niet oordeelen, ze verliezen juist de meeste waarde door het feit, dat ze het volk zullen worden gegeven als een medicijn, met een voorschrift er bij hoe men ze behoort in te nemen, 't Is juist de onmondigheid van het volk, die de groote bron is van zijn treurigen toestand en van zijne ontevredenheid. Prins Mirsky, die in zijn ijveren voor werkelijke veranderingen in het regeerstelsel de nederlaag leed, zal ver moedelijk ook weer voor een behouden den opvolger plaats maken. Het gebeurde, hoe welwillend in sommige kringen ook ontvangen, zal, vreezen wij, opnieuw een stap nader brengen tot de revolutie. We vernemen thans weder eens min der gunstige berichten over den toestand van Marokko en achten het niet on mogelijk dat de Fransche regeering, door het tractaat met Engeland gedekt, binnenkort eens zal trachten, de zaken in het noorden van Afrika op wat velden. Wij staken het weiland over en velden ter loops menig kievit neer. Aardig was het te zien welk eene uitwerking een geweerschot had op dit voor het tegen woordige jachtseizoen nog maagdelijk terrein. Men zou zich de ooren bijna dichtstoppen voor het vervaarlijk ge schreeuw en gekrijsch van al deze verschillende moeras- en watervogels, die na het knallen van een schot met klepperenden vleugelslag rondom ons fladderden. Het duurde niet lang of onze wei- tasch was met eene aardige bezending kleine vogels gevuld. En toch waren wij g niet tevreden. Wei was het verbo den om de eiderganzen te lij ve te gaan, die in het water vóór ons rondom de lage klippen zwommen, maar daarvoor trachtten wij ons te vergoeden, door iets voor onzen disch machtig te worden. De eenden waren hier echter even schuw als bij ons te lande. Het gelukte ons niet ze onder schot te krijgen reeds op een afstand van verscheiden honderd voet vlogen zij onder luid gesnater weg. Wij moesten dus een plan beramen, waarna gehandeld zou worden. Ik zou in een wijden kring om het weiland heengaan en post vatten in eene spleet, die reeds van verre zichtbaar, doch met hoog riet begroeid was, terwijl B. de eenden naar mij toe zou trachten te drijven! die zich nog in het weiland beteren voet te regelen. Het schijnt dat eenige raadgevers van den Sultan, die, om het land van den toestand van ver warring en regeeringloosheid te redden en het er ook financieel wat boven op te helpen, meer invloed aan Frankrijk in de aangelegenheden van het Sultanaat wilden toekennen, weggezonden zijn. Men vreest voor steeds verdere uit breiding van het verzet tegen het ge zag van den Sultan, waardoor ook in de aangrenzende streken ook wel eens eenige gisting onder de inlandsche be volking zou kunnen ontstaan en dan zou Frankrijk wel verplicht wezen om dat te beletten. De mogelijkheid schijnt intusschen nog te bestaan dat men den van her vormingen afkeerigen Sultan tot andere gedachten brengt en hem tot meer aan sluiting bij Frankrijk beweegt. 't Zjjn zeer droevige berichten, die men nu en dan verneemt uit Duitsch Zuid-West-Afrika, waar de Duitsche soldaten nog altijd bezig zijn, zich in den kolonialen oorlog te oefenen. De strijd tegen het klimaat blijkt voortdurend zwaarder dan tegen de zwarte inboorlingen. Paarden en men- schen sterven bij menigte en velen kunnen niet voldoende in hunne be hoeften voorzien. Naar luid van particuliere berichten zouden de Duitschers feitelijk bezig zijn om de oorspronkelijke opstandelingen, de Herero's, uit te roeien. Dat dit het einde zou zijn, hebben wij trouwens altijd wel voorzien. De haat der in landers tegen de vreemde indringers moet zeer groot zijn. Wee de gewonde krijgslieden die in hunne handen val len. Zelfs de vrouwen ontzien zich niet, wreedheden aan deze ongelukkigen te bedrijven. Maar, wie die het hun euvel duiden zal, waar men zich stelt op het standpunt dezer menschen op den aller- laagsten trap van beschaving P Dan gaat het in Somaliland (Oost- Afrika) toch anders. Men weet dat de Engelsehen daar al vier jaar lang bezig zijn om den zoogenaamden gekken Mul lah te onderwerpen. Zijn Hoogheid heeft zich zoo weinig als gek doen kennen, dat de Engelsche regeering gezegd wordt, ten slotte het plannetje maar te hebben opgegeven. tusschen ons bevonden. Gedoken in de groene bladeren, met den rug tegen een rotsblok geleund, wachtte ik op de dingen die komen zouden. Het aanhoudend krijschen en fladderen der vogels duidde mij gedurig de plek aan, waar mijn vriend zich bevond. Hij naderde meer en meer, maar nog steeds kwam mij geen der vele opgejaagde eenden onder schot. Met reikhalzend verlangen keek ik juist éen hunner na, toen ik, mij omkeerend, een grooten zwart en wit gekleurden vogel naderbij zag vliegen. Bliksemsnel had ik mijn geweer met grof schroot geladen, het schot weerklonk en weinige oogen- blikken later hing de buit, in de ge daante van een prachtige gans in mijne weitasch. Wat zou het wel voor een vogel zijn Rechtmatige jagertrots deed mijn hart zwellen, toen ik het dier van na derbij beschouwde. Welke prachtige vee- ren had het, en wat was het Yet „Help, help!" klonk op hetzelfde oogenblik de stem van mijn vriend bijna te gelijk weerklonken twee schoten kort na elkander, en nogmaals hoorde ik „Hierheen kom gauw Zou hij aangevallen zijn door het een of ander wild dier Zouden hier ook reeds beren zijn, die wij toch eerst in het hooggebergte dachten aan te treffen P Ik klom over rotsblokken, haastte mij, nu eens springend, dau weder door De grap kostte zes honderd dooden en gewonden en zes en dertig millioen gulden. Men zou bijna geneigd zijn tot de vraag Wie hier de grootste gek ge weest is. Neutraliteit in Indië. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint „Twee Japansche hulpkruisers zwer ven om Java, een Japansche torpedo flottielje bevindt zich ten noorden van Borneo. Onze zeemacht kruist langs de westelijke stranden van den Archipel." Libarsla concentratie. De concentratie-idee nader uitwerken de, stelt „Land en Volk" de volgende vragen Zijn niet alle partijen ter linkerzijde het erover eens, dat de openbare school moet worden beschermd tegen de po gingen om, in strijd met letter en geest der grondwet, het bijzonder onderwijs met achterstelling van het openbare, te maken tot onderwerp van de aan houdende zorg der staatsregeering Ligt het niet op den weg van alle vrijzinnige fractiën, zij mogen onder de leiding staan van prof. Drucker en dr. Bos, van mr. Borgesius en mr Rink of van dr. Mees en mr. Tydeman om pal te staan voor het met vernietiging bedreigde aanzien van onze rijks- en Amsterdamsche universiteiten P Zijn niet alle mannen van erkend liberale richting 't nagenoeg eens om trent een billijker verdeeling van de lasten die op de Nederlandsche burgers drukken en die niet in verhouding zijn tot ieders draagkracht Willen zij niet allen, in hoofdzaak althans, denzelfden weg op om dit euvel te herstellen en te voorzien in de noodwendige ver sterking van 's rijks middelen, opdat er in ernst kan worden gedacht aan de vervulling van de dringende behoefte aan sociale hervormingen in 't bijzonder ten bate van de arbeidende klasse P Willen niet alle voorstanders eener democratische staatkunde, onafwijsbare eisch van den tijd waarin wij leven, een spoedige en doeltreffende verbetering van de openbare, armenverzorging Wordt niet van den kant van allen die zich vrijzinnigen noemen, met vol komen bereidverklaring om voor hand having onzer nationale onafhankelijk heid groote personeele en flnancieele offers te brengen, gevoeld dat er aan de voortdurende uitzetting' van de uit- diepe plassen wadend, in.de richting van zijne stem voort, tot dat ik ten laatste druipnat en even als een zeegod met biezen en kroos overdekt, bij mijn vriend aanlandde. Deze bevond zich werkelijk in een zeer neteligen toestand. Een koppel bijna volwassen eenden, die hij vóór zich uit had gejaagd, had zijn heil gezocht op een groote waterplas, waar de vogels echter geheel aan het moordend lood waren blootgesteld, daar slechts hier en daar een steen hun tot dekking kon dienen. Eén jager echter kon de plas niet omsingelen. De eenden wilden aan de overzijde weder aan land gaan, doch daar stond ik reeds gereed, en de slachting begon. Ten einde de vogels op zulk een geringen afstand niet geheel te door schieten een half dozijn velde ik op nauwelijks tien schreden afstand moesten wij hunne halzen tot mikpunt nemen. Slechts weinige oogenblikken waren voldoende om ons voor de eerstvolgende dagen van voedsel te voorzien geen enkele eend ontkwam. Terwijl ik nog bezig was de eenden bijeen te binden, viel B.'s oog op den vogel, dien ik te voren had buit ge maakt, en dien ik hem nu triomfeerend vóór hield. „Oin Godswil, eene eidereend die inogeu wij aan. niemand toonen, de boe gaven voor 's lands defensie, voor leger en vloot, voor doode en levende weer middelen, een einde moet komen en dat wij, om dat doel te bereiken, ons in de richting van het volksleger moeten bewegen Dringt niet bij allen, die ter linker zijde staan, meer en meer 't besef door, dat wij, ter wille van de eenheid des volks, die slechts kracht kan geven aan de gemeenschap, het in den staat kundigen strijd niet alleen, maar ook in de wetgeving vooropstellen en volgen van kerkelijke dogma's en religieuze belangen, die op zichzelf de bron zijn van de grootBte verdeeldheid onder de burgers van eenzelfden staat, behooren tegen te gaan P Staan niet allen, vrijzinnig-democraten, unie-mannen en oud-liberalen, beslist en onwankelbaar pal voor de onver korte handhaving van ons vrijhandel stelsel en tegen de zucht naar protectie, die, in 't belang van enkelen misschien gewenscht, voor onze commercieele be langen in 't algemeen verderfelijk, voor de positie van de kleine luyden hoogst nadeelig zou zijn De Shrietelp-Naüonale Partij. De „Tijd" is van oordeel, dat de Christelijk-Nationale partij niet een zelf standige plaats van beteekenis in ons staatsleven zal innemenzij mag de verstrooide elementen verzamelen, welke bij geen toonaangevende richting zijn ingedeeld, maar deze vormen nu juist geen geschikt materiaal, om een levens krachtige partij te construeeren. En dan vervolgt „De Tijd" „Zij wil christelijk noch onchristelijk zijn, maar wat dan „Nationaal-historisch", zegt haar program, maar dat zijn woor den, die allerlei beteekenis hebben en op welke ook vroeger reeds door anderen beslag werd gelegd weinig of niets zeggende woorden dus. Met de conservatief-liberalen gaat zij mee in den strijd tegen de christelijke „leerstelligheid", in de beperking van de staatsbemoeiing op sociaal gebied, in de regeling van de armenzorg en het hoogei' onderwijs. Met de christelijke partijen wil zij strijden tegen het socia lisme, ijvert zij voor de „vrije school voor heel de natie" in zake handels politiek is zij, gelijk deze, gekant tegen een „stelsel, dat onthouding voorschrijft" in alles rekening houden(d) met het godsdienstig karakter van ons volks leven". „De „nationaal-historische" staat der halve met één voet op christelijk, met den anderen op anti-christelijk terrein anderen zullen daarin reden vinden om te beweren, dat hij geen vasten grond ónder de voeten heeft. ren zijn woedend wanneer zij haar zien Terwille van de vederen mogen zij niet geschoten worden, en wanneer een jager toevallig er een doodschiet, moet men ze toch voor de boeren verborgen hou den, daar zij anders hunne toestemming tot de jacht zouden intrekken." „Maar zijn eiderganzen dan niet bruin van kleur P" bracht ik in het midden. „Alleen de gans, de eend echter is op den rug zwart en wit geteekend. Laat ons nn haastig den vogel verbergen door er een steen over te rollen." Weinige oogenblikken daarna dekte een zware grafsteen mijn schoone buit, waarop ik zoo trotsch was geweest. En de avondwind ruischte zacht door het riet en vermengde zijn klagend geluid met het bruischen der zee. Een kort en zacht blaffen klonk van de klippen in zee duidelijk tot ons. door. B. keek door zijn verrekijker en reikte hem dadelijk daarop aan mij over. „Ginds op die bank liggen drie robben. Ziet gij hunne grijze ruggen wel Al spoedig kreeg ik ze in het oog. „Bij alle heiligen! dat geeft mor gen een overheerlijke zeehondenjacht." EIND E.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1