IW." Zaterdag 31 December. vl. No. 309. 42e Jaargang. 1904. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. In fret oude huis. rbus m. voor ♦BE. Teleph jonnummer 10. IftST HESST. 2-) b i. groote Fa- POEDER- peger 16 ot, ons. Be bekende st. de 5 ons, >nd, tSSEN. JSi'HK 4ulU! i age apitalec bij Weduwen- !enz., tegen •den g-'arne 'ER Jzn. an 16, 20, ode ER"W- BRUINE nd, 8 28c) 8 50 550 i 28c) va puzen ten achten. Bermlf» Neuzsn VLIS81K«SCHE COURANT. t kosteloos. nrjt versche 3L, Kantoor id-Holland, Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschuilt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer Toordeelige voorwaarden. 'BE. Iburg t.t i s e:) v.tsi. 5.50. - 55, 9.80, 1.15, 8.—, 7.-, 7.50, [merkt J.40,10.15, 1.06, 2.50, 7.55, 8.4b. 6 20 7— 20 10 40 11 -* 125' 5- 6 15 610 6 80 10 10 30 10 12 45 4 05 4 85 139. rP» Leuzen. De opmerking wordt door de „N. Rott. Ct." gemaakt, dat bij een deel der liberale partij groote behoefte Bobijnt te bestaan aan nieuwe, klinkende, pak kende leuzen, vooral met het oog op de verkiezingen in het volgende jaar. In 't bijzonder om de kleurlooze mid denstof, die niet zelden den doorslag moet geven, in beweging ie brengen, zijn erkent het blad zware klan ken noodig. Op dit terrein zijn er twee partijen, waar we niet tegenop kunnen. Wij kunnen niet zeggen, dat onze tegen standera geen Christenen zijn. En in vergelijking met de beloften der sociaal democraten zijn de onze inderdaad uiterst bescheiden, in veler oog onbe duidend, pakkend noch imponeerend. Het zij zoo maar als men komt met plannen, die reeds onder de tegenwoor dige omstandigheden, reeds in dezen tijd uitvoerbaar zijn, en waarbij van den ernstigen wil om ze uit te voeren blijkt, zou dan bij hun beoordeeling het Nederlandsche volk niet zijn oud sprei woord gedenken, dat één vogel in de hand beter is dan tien in de lucht Negatief, bloot negatief zouden onze leuzen zijn. Ja, negatief in den vorm was de strijd tegen een onbeperkt vorste lijk gezag, tegen de bevoorrechting van bepaalde standen, tegen gewetensdwang, tegen beschermende rechten en tegen de slavernij. Tegen was de leus. Met anti begon de naam, waaronder men zich verbond. Dit negatieve klinkt ai- mede zoowel in den naam van protes tant als in dien van anti-revolutionair. Maar was dat „tegen", dat „anti" niet de vrucht van zeer positieve beginselen Een oppositie is altijd in de eerste plaats negatief, bestrijdend wat over- heerschend is, de meerderheid bekam- pend. En de liberalen zijn thans oppo sitie. Dit standpunt is hun door de omstandigheden aangewezen. Critielc op het besturend ministerie en de meer derheid, die het steunt, is haar eerste plicht. Die eritiek is oorzaak dat de liberalen thans op twee hoofdpunten, bij welke groep zij dan ook nader zijn aangeslo ten en onder welke namen optredende, tegenover de coalitie staan, die in beide Kamers de meerderheid vormt en het ministerie steuntDe basis, waaraan de coalitie haar politieke eenheid, haar gelijke staatkundige overtuiging"meent te kunnen ontleenen, en, op economisch gebied, de keuze tusschen vrijhandel en protectie. Op die beide principieele punten zal de coalitie de vrijzinnigen van alle nuancen ook bij de stembus tegenover zich vinden. Uitvoerig betoogt de „N. R. Ct." ver volgens, dat bij die coalitie de eenheid slechts bestaat zoolang men zich bepaalt van MICHAEL BALUCKI. Yan 's morgens vroeg tot 's avonds at wreef hij de meubels, ruimde hij »p en hield zich, met een servet over Ion arm, bezig in de verschillende (ertrekken een vol uur had hij noodig foor het dekken der tafel, daar hij om ik bord naar het buffet liep eveneens iuurde het afnemen een uur, wijl hij iijne taak met ongewone stiptheid ver luide. Hij had het altijd zoo druk, dat lem nauwelijks de tijd overbleef om een jjpje te rooken of 's avonds de courant lezen, bij welke gelegenheid hij niet in bode eener wetenschappelijke ver eniging over politiek redeneerde. Dit fas de zwakke zijde van Thomas a hoe belangrijker het politiek nieuws tos, des te later verscheen Thomas met courant of het gebak voor de koffie, lens, tijdens den oorlog met de wes- tot die algemeene christelijke beginse len, waarover geen verschil van ge voelen heerscht, maar dat, zoodra men dieper doordringt en ten aanzien van bepaalde punten van staatsburgerlijk en strafrecht in de Openbaring steun en voor lichting zoekt, de meeningen dan juist blijken uiteen te loopen. Het blad wijst o. a. op de verschillende meeningen omtrent de doodstraf, den eed en de loterij, terwijl ook omtrent de theolo gische faculteit aan de rijksuniversitei- tein, den leerplicht en den verzekerings- dwang uiteenloopende inzichten aan de rechterzijde bestaan. De „N. R. Ct." besluit daarom Overvloedige stof, zouden wij meenen, om het onhoudbare van de vlag, waar onder het ministerie is opgetreden, de onwaarheid van de stelling, dat over eenstemming van godsdienstige overtui ging, altijd nog met belangrijke afwij kingen, eenheid van staatkundige over tuiging omtrent de inrichting van den Staat en zijn velerlei bemoeiingen zou waarborgen, en de ongerechtvaardigde usurpatie van het monopolie der chris telijke beginselen door de regeerings- coalitie, in het licht te stellen. Aan stof om daartegenover de ge meenschappelijke beginselen der libe ralen te doen uitkomen en het vrije ruilverkeer tegen staatsbescherming met haar hooge invoerrechten te verdedigen, zal 't niet ontbreken.Wat liberale Kamer leden van verschillende groepen bij de be- grootingsdebatten daarover gezegd heb ben, zal daartoe goede diensten kunnen bewijzen. Standhouden, handhaving van onze beginselen bij de naderende ver- i kiezingen, daaraan, waar het mogelijk is, de overwinning te bezorgen, en, waar dat onwaarschijnlijk blijkt, den j teruggang te voorkomen en voor ver- breiding in ruimer kring te ijveren, is onze plicht. Hoe dan de uitkomst moge zijn, dit reeds zal niet zonder beteekenis wezen, dat men, als La Fayette op de vraag wat hij onder bet Keizerrijk had tot stand gebracht voor de zegepraal der liberale beginselen, zal kunnen ant woorden „Je me suis tenu debout". j Ik ben staande gebleven. Directe belastingen. In „Do Ned." besluit de beer J. P. A. de Man uit Hilversum de ontwikke ling van zijn plan over een nieuw soort inkomsten belasting. In bijzondi rheden werkt schrijver dc wijze van inning en i de inrichting van het aanslagbiljet uit en vervolgt dan j Is f0.10 per week de laagste aanslag, j de praktijk zal leeren, dat vrij spoedig j een hoogere aanslag per week de draag- j kracht niet te boven gaat. Tot aan de i onderste grens, waar met bet vigeerende j stelsel nog belasting wordt geheven, kan de opklimming langzaam aan bij f 0,0272 per week opklimmen boven j die grens zal de progressie veel sneller i kunnen gaan en met grootere bedragen te gelijk. tersche machten, toen het bericht van de inname van Sebastopol kwam, keerde, de goede Thomas eerst tegen den mid dag naar huis terug en dat wel met wankelende schreden. Toen zijne mees teres nu een kleine strafpredikatie over de veronachtzaming van dienstplichten tegen hem hield, gaf Thomas haar niet ten onrechte zijne verwondering te kennen, hoe zij op zulk eene nietigheid acht kon slaan, op het oogenblik waarop geheel Europa zoozeer in spanning was, dat het dreigde te barsten. Zoo was Thomas dus de eenige in dit van de wereld uitgesloten huis, die door het verkeer met de buitenwereld in staat was om de overige huisbewoners op de hoogte te houden van de eerste nieuw tjes. Zoo had de nederlaag bij Sadowa zulk een sterke uitwerking op het huis van mevrouw von Gt., dat Thomas bij deze gelegenheid onder hot tafeldekken drie borden braken uit droefenis en verstrooidheid over de gevangenneming van Napoleon III te Sedan keerde hij met de couranten en de broodjes, die voor de thee bestemd waren, eerst thuis, toen reeds allen in diepe rust lagen. Mevrouw von GL duldde nn eenmaal deze politieke zwakheid yan haren die- Waarschijnlijk zal de praktijk leeren, dat degenen die reeds thans directe belastingen betalen, verkiezen zullen vóór 1 Mei geheel af te betalen. De regeering bereikt daardoor het voordeel, dat zij in het begin van het belasting jaar beschikt over bedragen, waarvan zij bij het vigeerende stelsel eerst op het laatst van het belastingjaar het genot heeft. Afgezien van de mogelijke rente-kweeking is op deze wijze voort durend kasgeld aanwezig. Wanbetalers zullen zeer weinig voorkomen, de aard van dit betoog onderstelt dit. Een be- belasting, geheven volgens dit schema, geeft een werkelijke methode aan de hand om op logische wijze de gemeente- financiën te herstellen.' Q-esteld, de be lasting wordt van rijkswege geïnd en een belangrijk percentage aan de gemeeni afgestaan, niet berekend naar bet in de betrekkelijke gemeente geïnde be drag, doch verdeeld in evenredigheid van het zielental. Dan is het voor een gemeentebestuur onverschillig of een gegoede bewoner zich metterwoon elders (mits niet buiten het Rijk) vestigt immers keert een passend deel van dien aanslag aan de gemeente terug. Er zal geen belasting zijn, die zich meer leent tot het verevenen van een sluitpost, als deze de tekorten in een vijfjaarlijkscbe periode bijv. zullen uiterst gemakkelijk door evenredige opcenten gedekt kunnen worden, waarbij elk verwijt ontzenuwd wordt, dat de druk ongelijkmatig werkt, wijl zij bij den primitieven aanslag zoo gelijkmatig mogelijk verdeeld werd. Wellicht geeft de toepassing van deze directe belasting aanleiding tot een logisch en bevredigend kiesstelsel, door namelijk aan elk betaald aanslag biljet het stemrecht te verbinden voor het daaropvolgend jaar. Immers hebben dan stemrecht alle niet-bedeelde Nederlanders zoowel man nen als vrouwen. Eclitgenooten kunnen dan te" samen slechts één stem uit brengen. Soldaten zullen uit den aard der zaak niet aangeslagen worden. Het zou immers geen zin hebben eerst aan soldaten weekgeld te geven en ze het dan ten behoeve derzelfde kas weder at te nemen. Kloosterorden, diaconen-stichtingen met inwonende diaconen of diaconessen zullen als stichting één aanslagbiljet kunnen ont vangen ten name van het hoofd, dat dan ook slechts als stichting één stem kan uitbrengen. Het zal nl. wel doen lijk zijn de draagkracht van de in stelling als geheel te bepalen, doch niet van elk der samenstellende deelen afzonderljjk, die dan ook blijkens het samenwonen hun recht als eenling in beginsel hebben opgegeven. Groepen waarvan kan ondersteld worden, dat zij eenstemmig zijn en die door hun aantal een gevaar zouden kunnen op leveren, wordt op deze wijze niet meer invloed op den gang van zaken gegeven als in het Staatsverband wenschelijk naar met het oog op zijn veeljarigen diensttijd hij was reeds bij haar huwelijk, dus voor meer dan vijf en twintig jaar bij haar in dienst getreden. Daarbij bracht hij behalve zijn politieke ook nog dikwijls stadnieuwtjes mede, wat er al zoo was voorgevallen, wie overreden was, wie zich het leven be nomen had, wien men bestolen had, en bovendien meldde hij trouw elke weers verandering te voren aan. (Het dient vermelding, dat hetgeen hieraan nog ontbrak, werd aangevuld door de koop vrouw Feigele, die met hare waar van het éene huis naar het andere trok). Mevrouw von G. stelde meer belang in al deze berichten dan inen van een tachtigjarige vrouw verwachten kon, die in de tegenwoordige maatschappij veel geleek op een vergeten wachtpost uit lang vervlogen tijden. Ondanks hare hooge jaren was haar verstand volko men helder gebleven, en daarbij was zij van natuur nieuws- of liever weetgierig. Hieraan heb ik het te danken, dat mijne bezoeken haar welkom waren zij on dervroeg mij omtrent allerhande nieuws, zoowel 'op letterkundig gebied als op het veld van ontdekkingen en uitvin gen, over welke laatste zij dikwijls en geoorloofd is. De meest radicale algemeen-stemrechtman zal, dunkt mij, in zijn idealen zoover niet hebben kunnen gaan en toch wordt de gezonde regel hersteld „die niet betaalt ook niet mede spreekt," en voert de veel gesmade census nog tot een stemrecht zou algemeen als mogelijk is. Een eisch zal zijn om eiken financieelen maatregel van den Staat uit te drukken in opcenten op deze belasting bij de wetsvoordracht. Het publiek zal dan naast ideale en zakelijke argumenten nog te overwegen hebben is mij dat, wat voorgesteld wordt, elke week zoo veel waard Daardoor ontstaat een juistere indruk wat eigenlijk de schat kist wel is, niet het legendaire „Ezeltje geefgeld," maar het gemeenschappelijke eigendom waar alleen wat uit betaald kan worden als er eerst door allen te zamen wat is in gedaan. Daardoor ont staat vanzelf die meerdere belangstelling in de regeeringszaak die velen ^Is een ideaal wenschen. Lager Onderwijswet. Op den Woensdag te Amsterdam ge houden provincialen landdag der chris- telijk-historische partij werd een be spreking van het wetsontwerp tot her ziening der Lager-Onderwijswet, ingeleid door den heer Yan der Smit, hoofd der Chr. school te Hilversum. Er was vrij debat toegelaten, waarvan de heer Bigot, voorzitter van het Ned. Onderwijzers genootschap, en de heer Meyer, direc teur der Amsterdamsche kweekschool gebruik maakten. Het merkwaardigste moment van het debat was een verklaring van jhr. rur. A. F. de Savornin Lohman, dat wij door dit wetsontwerp eigenlijk de open bare school krijgen, wijl het oprichten van neutrale scholen even gemakkelijk wordt gemaakt als van christelijke, en omgekeerd. Thans krijgen wij zei spreker de eehte nationale school daarom is de ckrist.-hist. partij, zijnde nationaal, voor het ontwerp. De nationaal-historischo partij. De „Christen-Democraat" begroet de Nationaal Historische partij niet zeer vriendelijk. Zij schrijft„Een nieuwe Partij Zie daar het nieuws van den dag. Intusschen geen nieuws dat de politieke wereld van ons land in beroe ring brengt. Het geval wordt tamelijk kalm opgenomen. En geen wonder. De heeren die zich aandienen als de for meerders dezer nieuwe groep, zijn niet anders dan aartsconservatieven in col- bert-costuuin. Ze maken zoo den in druk van ouwe jongeheeren. Met een mr., dr., jhr., baron, graaf, en misschien nog kooger op hun visi tekaartjes zullen zij het volk te ge- moet treden. Wij kunnen niet zeggen, dat het oogenblik voor de visite practisch ge- geheel verbaasd het hoofd schudde, terwijl zij uitriep: „Wel, zie eens aan, wat bedenken de menschen al niet wie heeft in mijn tijd van zoo iets ooit gehoord Met dezelfde belangstelling luisterde zij toe, wanneer ik haar vertelde van bals, comedies en voorlezingen, welke zij altijd vergeleek met die uit hare jeugd, zoodat ik weldra bekend geraakte met vele bijzonderheden uit het leven ten tijde der republiek. Deze kennis making met den ouden tijd moest ik echter duur betalen, daar de dame hard- hoorig was en het gemis van de tanden haar het spreken moeilijk maakte ik moest mijne ooren dus goed spitsen en bij het spreken mijn borst bijzonder inspannen. Ondanks dit alles mocht ik er gaarne heengaan, want mijne gast vrouw was een levende kroniek uit Krakau's verleden en in het huis zelf was elk stuk eeue antiquiteit, van af den grooten spiegel in zwarte lijst, waarin juffrouw Eva, hare nicht, de weinige overblijfsels van hare bekoor lijkheden bestudeerde, tot de schilderijen van Stachowicz en Pesche. De kleine, verouderde, verwelkte vrouw, die voor - over gebogen in haar grooten rooden kozen is. De heeren maken veel kans op straat gegooid te zullen worden, want de nationale stemming is er in den laatsten tijd niet beter op gewor den tegenover al dat soort beunhazen." Dat „De Ned." van mr. Lohman de heeren min of meer welwillend tege moet is getreden, is voor „De Christen- Democraat" een ernstige waarschuwing- Personeel marinewerven. Met ingang van 1 Januari is door den minister van marine eene, bij Kon. besluit van 21 November 1904 goed gekeurde nieuwe regeling getroffen voor de mindere geëmployeerden en werk lieden van de Rijks marinewerven. Ver schillende categorieën van arbeid zijn in maximumloon verhoogd, terwijl op 35-jarigen leeftijd een minimum dagloon is vastgesteldverder het verleenen van 4 dagen verlof per jaar aan de werklieden met behoud Van loon en instelling bij elke wert van eene com missie van vertegenwoordigers van het werkliedenpersoneel. Eruger's nalatenschap. De heer Eloff, te Kaapstad, geïnter- viewd met betrekking tot de nalaten schap van president Kruger en de in omloop gebrachte berichten, dat Z.H.Ed. legaten zou vermaakt hebben, heeft ver klaard, dat de president wel tijdens zijn leven eenige schenkingen heeft gedaan aan godsdienstige en liefdadige instel lingen, maar bij testament over zijn goederen had beschikt ten bate van familie alleen. („Z. A. P.") Vlissingen, 30 Deo. Men verzoekt ons opname van het volgende Maandagavond 26 December gaf de Dames-toeristenclub op verzoek van den heer J. Daalhuizen eene uitvoering. Deze uitvoering moest dienen als af scheid van den heer Daalhuizen van zijne beide vereenigingen, nl. De Dames Touristen-club en de Burgersociëteit „Wilhelmina". Als nummer een op het programma kwam voor „Voorstellen der leden." Toen deze schaar van leden voor onze oogen stond, bood de heer Daalhuizen Jr. namens zijne ouders en hem zelf de vereeniging een prachtig vaandel aan. De presidente nam het vaandel namens de vereeniging aan en dankte de schen kers voor dit blijk van sympathie. Nummer twee was „zaalrijden". Dit was wel het moeilijkste, maar zeker het best uitgevoerde gedeelte van het programma, en de instructeur, de heer P. Paasse, heeft alle eer van zijn werk, terwijl ook de dames voldoende blijk gaven van haar vaardigheid op het rijwiel. leunstoel zat, was voor mij een soort kinwen, waarvan zich de dikwijls schril- gekleurde daden en gebeurtenissen af wikkelden van het vrije, streng neutrale Krakau, dat vooral met het oog op de kleine schandalen, de ijdelheid en de hofetiquette veel overeenkomst had met de voormalige microscopische souvereine staten van Duitschland. Zij was reeds eenige jaren gehuwd, toen het Krakauer plantsoen werd aangelegdj uist van deze jaren mocht zij gaarne vertellen en wanneer haar een aangename her innering in de gedachten schoot, kon zij soms een paar uur onafgebroken zitten praten. Op zekeren dag, toen zij juist druk aan het vertellen was, weerklonk de bei, die naast het ijzeren hek hing, dat de trap afsloot, en kort daarop sloop het naaistertje met haar gevlekt gelaat, van wie ik reeds melding maakte, de kamer binnen en meldde den heer en mevrouw N. aan... Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1