Donderdag 22 December. No. 302. 42e Jaargang. 1904. Van week tot week. Gemeenteraad. VLISSINfiStlE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco psr post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli jonnuininer 10. Abonnem cnts-Ad verten t.i dn op zeer voordeeüge voorwaarden. Onze lezers hebben zeker met groote belangstelling de berichten gevolgd om trent de bijzetting te Pretoria van het stoffelijk overschot van den laatsten president der voormalige Zuid-Afri- kaansche republiek. Het was een merkwaardige rede, die Louis Botha aan die plaats des doods hield voor dat publiek, Chamberlain noemde een volkomen onafhankelijk Transvaalde droom van'Krugers leven. Juister heeft Botha het bij deze ge legenheid gezegd, wat eens Krugers ideaal waseen groot volk aan de Vaal, zich uitstrekkend van zee tot zee, levende op goeden voet met Engeland. En, met Krugers laatsten brief in de hand, het testament van een groot man, zeide Botha dat ideaal nog voor ver wezenlijking vatbaar te achten. Wan neer men leest tusschen de regels dezer voorzichtige verklaring, dan ziet Botha in de verre toekomst ongetwijfeld een onafhankelijk land in Zuid-Afrika aan de zee, door Britten en Hollanders be woond, maar waarin liet Hollandseh element meer en meer het winnende wordt en de Hollandsche taal de meest gebruikte. En wanneer de schatten van Zuid-Afrika, die er de vloek van ge weest zijn, niet langer de begeerigheid der Britten zullen opwekken, en de vreemde elementen niet langer zullen stroomen naar de plaatsen waar het goud en de diamanten te vinden zijn, dan zullen die omstandigheden wel het meest tot de verwezenlijking van dat ideaal bijdragen. Terwijl het laatste woord van den grooten, ouden man, van uit zijn laatste rustplaats door de wereld vernomen wordt, trekt zijn politieke tegenstander, tegen wiens sluwheid oom Paul niet opgewassen was, het grondgebied van den Britschen Staat door, om vrienden te maken voor zijne beschermingsplan nen. De groote man zoekt nu voorna melijk propaganda te maken onder de werklieden, waarvan hij er in de vorige week in Oost-Londen een veertig dui zend om zich vereenigde in Lime-House. 'Spoedig wenschte Chamberlain nieuwe verkiezingen voor het parlement te houden, opdat hij dan de natie kunne stellen voor de dubbele vraag, of zij wflde volharden bij eene verouderde fiscale politiek, en hoe zij meende de koloniën aan zich te hechten. En wanneer de meerderheid uitspraak mocht doen in des heeren Chamber lains geest, dan weten wij alvast wie voorloopig het roer van het Britsche schip van Staat in handen zal nemen. Maar het komt ons niet waarschijnlijk voor dat deze nieuwe levensdroom van den heer Jozef in vervulling zal gaan. Als een bewijs dat van hooger hand in Rusland een mildere geest waait, haalt men de begenadiging aan van den moordenaar van den minister von Plehwe, Sassonoff, die tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld en wiens straf veranderd werd in een van veer tien jaar. Men vermoedt dat in den jongsten Kabinetsraad de groote zaak der her vormingen ernstig ter sprake is geko men. Mirski wil een adviseerenden raad samenstellen, waarvan de leden gekozen worden uit de provinciale raden, en wdlk lichaam dan zeker ongeveer de rol van Raad van State zal moeten yervullen. Wat de hervormingen betreft heeft zich thans een mond opengedaan, waar voor de regeering wel een beetje respect zal hebben, de mond van den raad van Moskau, en het moet gezegd worden dat, hetgeen dit lichaam te zeggen had, wel gezegd mocht worden. Zeer zeker is het een allertreurigst bewijs van achter lij kheid, dat de burgers van een Staat door ambtenaren kunnen worden ver volgd, in plaats van terecht te staan voor een wettig aangesteld en naar vaste voorschriften handelend rechter lijk college. Zeer zeker is het een drin gende eisch van den tijd, dat er waar borg zij voor vrijheid van geweten, drukpers, vereeniging en vergadering. Zeker is geen moderne Staat denkbaar zonder vrijgekozen volksvertegenwoor digers. Yan 'dit alles was in Rusland tot dusver geen sprake. Maar het is toch al aardig, dat men dit nu durft te zeggen op een manier, die er wel van zal terughouden om de zaak ge woon weg in den doofpot te stoppen. Ook de provinciale raad van het gou vernement Jaroslaw heeft een hartig woordje in dergelijken geest gesproken. Het is inderdaad te betreuren, hoe natuurlijk het dan ook zijn moge, dat zeker deel van het publiek zich thans niet rustig weet te houden, zooals Zon dag j.L te Sint Petersburg weer is ge bleken. Wij willeu hopen dat dit tot geen nieuw terugkrabbelen zal leiden, als ten minste van wezenlijke plannen der regeering sprake is. In Port Arthur meent men, wel niet het leger van Koeropatkin, maar dan toch de Oostzeevloot in de verte te hooren aankomen. Wij vreezen dat de arme drommels zich hard zullen vergissen in de meening dat de schepen er binnen een dag of tien kunnen zijn. Hoogst waarschijnlijk zullen de Japanners ze niet ongemoeid laten. De Japausehe regeering heeft besloten de Pescadores- eilanden (dat zijn die welke, met For mosa, in den jongsten oorlog op China werden veroverd), gelegen in de straat van Formosa, als basis van actie tegen het Russisch eskader te gebruiken. Ja- pansche oorlogsschepen kruisen er reeds om de eilandengroep en er moeten ook aanzienlijke voorraden van steenkolen en ammunitie, benevens zware stukken geschut gebracht zijn. Het zijn juist vijf en twintig eilandjes, waarvan zes onbewoond de oevers zijn door koraalriffen ingesloten. Feite lijk wordt door deze eilandengroep de ongeveer twee honderd kilomefersbreede straat van Formosa beheerscht. Dat de Russen zich zullen wagen aan een binnendringen van deze zeestraat is echter hoogst onwaarschijnlijk. Het menschenslachten om de beleger de stad gaat nog altijd zijn gang, maar het schijnt toch vast te staan, dat de Russen alleen dan vuren, wanneer zij er zeker van zij n, daarmede eenig doel te kun nen bereiken. De commandant moet zoo overtuigd zijn van de goede bedoelingen zijner dappere tegenstanders, dat hij den Japanschen generaal aanwijzing heeft la ten doen van de plaatsen waar zich de hospitalen bevinden, opdat deze zoo min mogelijk aan het vuur worden blootgesteld. Het zijn nog niet de laatste tonen van het concertmaar dat men aan de finale bezig is schijnt toch buiten kijf. Onder anti-revolutionairen Er is een tijd geweest herinnert „de Ned." dat in de anti-rev. partij nagenoeg geen verschil van gevoelen werd geduld. Het hoofdorgaan zette den afwljker al spoedig in een verdachten hoek. Week hij af van het officieel ge voelen, dan week hij ook af van de beginselen. Men hield hem in het oog. Er lag in dit stelsel eenige schijnbare kracht. Op den duur moest het zwakte brengen. Er bleef geen plaats voor de ontplooiing dier invidueele denkkracht, welke de beste levenssappen aan een partij toevoert. Het zelf-bestudeeren der quaesties werd onder de leden der partij niet aangemoedigd. Men voelde zich als vogels op een kruk, als zwemmers aan de lijn. Wanneer thans nu en dan geklaagd wordt over schaarschte aan personen van hoogere vorming binnen eigen anti-rev. kring, dan wreekt zich hier, ten deele althans, deze fout. „De Ned." acht het een gunstig ver schijnsel dat daarin verandering komt. Het ontstaan der Christ.-IIistorische partij is er al een der eerste gevolgen van. Het optreden van den vroegeren leider als minister schijnt tot die ver andering mee aanleiding gegeven te hebben. Wij zien nu bijv. prof. Eabius bezwaren opperen omtrent een belang rijk onderwerp als de verplichte ziekte verzekering en een anti rev. blad als de „N. Gr." meent dat zoodanige be zwaren onbevangen moeten aangehoord en beoordeeld worden. Ook op andere punten wordt iets dergelijks waargeno men en aldus behoort het ook te gaan. Maar laat „de Ned." er op volgen -daarom behoeft men nog niet, gelijk het „Vaderland" doet, te spreken van eene dreigende breuk en een kiem van wijziging in de politieke constellatie een opvatting, die „de Nederlander" vrij curieus acht, omdat zich onder de libe ralen herhaaldelijk dergelijke geschil punten voordoen, soms zelfs van bree deren omvang. „De Ned." geeft echter toe dat de anti-rev. partij, die het publiek te weinig gewend heeft aan het vrijmoedig uitspreken van verschil van gevoelen onder geestverwanten, zelve eenigszins de schuld draagt van de op vattiug van het „Vad." Laatstgenoemd blad kan deze opmer king niet naast zich neerleggeD. De „Ned." heeft ons misverstaan-schrijft het „Yad." zoo zij meent, dat wij in prof. Eabius oppositie tegen het ziek- teverzekerings - ontwerp een kiem zagen van wijziging in de politieke constellatie in dezen zin, dat die kiem zich vrij spoedig zou kunnen ontwikke len. Dat meenen wij inderdaad niet. Maar aan den anderen kant schijnt ons prof. Fabius gedrag toch wel van groote symptomatische beteekenis. Wanneer immers in één partij van meeningsver- schil blijkt overeen zoo gewichtige vraag van sociale wetgeving als dezeof Staatsdwang op vrije burgers geoorloofd is, en wanneer verder dat meenings- verschil zich uit in zoo krassen vorm als waarvan zich prof. Fabius bediende, die staande hield, dat dr. Kuypers wetsontwerp in vierkanten strijd is met de antirevolutionaire beginselen, dan is zeker de stelling niet te stout, dat hierin de kiem ligt van partijsplitsing, van gewijzigde politieke constellatie derhalve. Intusschen, niet elke „kiem" komt tot ontwikkeling. Er zijn kiemen, die dood gedrukt worden ook die sterven aan eigen levenskrachtof die te gronde gaan doordat haar het daglicht onthou den wordt en zij in den donker niet groeien willen. „DeStand." die nog altijd van prof. Eabius' artikelen geen gewag maakte, schijnt het toe te leggen op dit laatste middel van verdelging. En het is mogelijk, dat dit lukken zal. Al is dit een tactiek, waarmede het blad „ziehzelven niet eert." Afleslingsverslagen. Over het algemeen was men blijkens het algemeen verslag der Eerste Kamer ingenomen met de voorgestelde wijzi gingen in de wet op het notarisambt, in de hoop, dat zij een meer algemeene herziening niet zouden terughouden. Men prees 'smin. houding, die nog voor het notariaat bezoldigd staats ambt is te vinden. De eischen voor het voorbereidend notarieelexami n werden alge neen toegejuicht. Yan ver schillende zijden werd het tegenwoor dig notarieelexamen vooral het derde gedeelte, te moeilijk genoemd. De voor gestelde wetswijziging nopens de plaats vervanging werd in het algemeen goed gekeurd, evenzeer als van het nieuwe toezicht veel goed werd verwacht. Met de afschaffing der aanbeveling voor bewaring van het protocol was men ingenomen. Ter verheffing van het notariaat achtten verschillende leden het tegengaan der zaakwaarnemerij nood zakelijk, algemeen tarief voor notarieele verrichtingen werd zeer aanbevolen. Verschillende leden begroetten met genoegen de toezegging door den mi nister van Justitie, om een wetswijzi ging voor te stellen van deze strekking, dat, wie ten gevolge van niet nakomen van de bepaling van art. 7 5o. der wet zijn Nederlanderschap verloren heeft, alsnog binnen zeker termijn, dat Neder landerschap kan terugbekoraen door kostelooze naturalisatie. Sommige leden zagen in de boete een middel tot uit sluiting van mingewensohte elementen, Banken van leening, Tot uitvoering van een in 1900 dooi de algemeeno vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen ge nomen besluit werd in dat jaar eene commissie benoemd, die in opdracht had een onderzoek in te stellen a. zoowel naar de organisatie en werking van de gemeentelijke banken van leening als naar de wijze van werken der particu liere beleenbanken en huizen van koop met recht van wederiukoop ia ons land b. naar hetgeen gedaan zou kunnen worden, om de misbruiken bij die be leening in ons land te beteugelen en een doeltreffende regeling der beleen banken voor behoeftigen te bevorderen. Tot leden dezer commissie werden door bet hoofdbestuur benoemd de hee ren mr. J. Kruseman, mr. Ant. van Gijn, dr. D. Bos en mr. J. G. Schöl- vinck, en tot secretaris mr. Joh. M. Jollesterwijl de commissie zich nog als deskundige assumeerde den heer Th. L. J. van Banning, directeur der bank van leening te Rotterdam. Het rapport der commissie is thans in druk versohenen. De conclusies, waartoe de commissie komt ten aanzien van de wenschelijke verbeteringen onder de bestaande wet geving, zijn de volgendea. De Bank zij zoo geriefelijk mogelijk ingericht, b. Het voorschot zij zoo hoog mogelijk, o. Rente en administratieloon zij zoo laag mogelijk, d. De geleidelijke lossing moet gemakkelijk worden gemaakt, e. De staantijd worde verkort, f. De verkoo- pingen moeten onder betere conditiën geschieden, g. Het bedrijfskapitaal worde zoo goedkoop mogelijk verschaft. Bij eventueele nieuwe wettelijke re geling verklaart de commissie zich tegen algeheele vrijheid van leenbedrijf en tegen monopolie der openbare banken van leeniug met absoluut verbod van particuliere beleening, en voor openbare banken van leening met daarnevens toelating van gereglementeerde particu liere beleening. Verhooging van drankaccijns. De minister van Financiën handhaaft in zijn wetsontwerp de verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f 63 tot f 70. Het adres van den Branders- bond te Schiedam heeft hem geen aan leiding gegeven het voorstel te wij zigen. De verhooging van het accijnsbedrag brengt geen wijziging in de voorschrif ten, welke de fabrikanten moeten na leven. Grond voor het vragen eener uitvoerpremie van f £>50 per H. L. kan allerminst in deze wetsvoordraoht wor den gevonden. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt de aandacht van het publiek op de wenschelijkheid om op de achterzijde van de brieven en andere stukken, welke ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woont plaats des afzenders te vermelden, opda- die stukken, om eenige reden niet uit gereikt zijnde, aan de afzenders kunnen worden teruggeven. Zitting van "Woensdag 21 December des namiddags 2 uur. Voorzitter jhr. mr. van Doorn van Kondekerke. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Blum en van Raalte met ken nisgeving en verder de heeren Jaoobze en Geelhoed zonder deze. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens werden enkele mededee- lingen gedaan, o. a. van de heeren H. A. Kamermans, J. de Vries én A. Cevaal en de dames J. J. Holm en L. D. J. Steketee, dat zij hun benoeming bij het openbaar onderwijs te Vlissingen aan nemen en van den heer J. Klinkenberg, meldende dat hij zijn benoeming tot leeraar aan de Burger Avondschool aanneemt. Verder goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbestuiten en Kon. goedkeuring van de heffing van belas ting op het gedistilleerd tot 31 Decem ber 1905. Nog werd medegedeeld dat per cir culaire besloten is om ter tegemoetko ming aan bezwaren van Ged. Staten enkele wijzigingen, welke geen van allen van ingrijpenden aard zijn, aan te bren gen in de onlangs vastgestelde verorde ning op de heffing van een hoofdelijkén omslag. Deze wijziging zal alsnog in de no tulen van deze zitting worden opge nomen. Van het bestuur van de Vlissingsche Turnvereenging was bericht ingekomen dat het op de door den Raad gestelde voorwaarden geen gebruik wensoht te maken van een schoollokaal voor hare turnoefeningen. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Nog wordt medegedeeld dat B. en W. aan den minister van waterstaat hebben verzocht over het eiland een weg te mogen aanleggen ter breedte van 3 '/a Meter en te verharden met steenbeslag. De beslissing hierover zal natuurlijk moeten worden afgewacht. Overgelegd werd een brochure van den heer P. K. Dommisse, predi kant te Lage Zwaluwe, getiteld „on derzoek naar de eerste omwalling en omgeving der stad Middelburg." Den schrij ver is bereids den dank van het gemeentebestuur overgebracht. Van het bestuur van de Zeevaart school alhier was een adres ingekomen van den volgenden inhoud „dat naai hunue meeniug in de naaste toekomst op den Noordzeeboulevard een gebouw voor de Zeevaartschool zal moeten op gericht worden, omdat het onderwijs in de zeevaartkunde voor zijn observation noodig heeft een vrije kim, en omdat het onderwijs in de practische zeevaart kunde zeer gebaat zal worden door het studiemateriaal, dat de aldaar óp korten afstand voorbijvarende schepen van de meest verschillende soort opleveren, voordeelen, die het gebouw, waarin thans de school gevestigd is, niet aanbiedt dat zij uit de dagbladen vernomen hebben, dat de mogelijkheid bestaat, dat de gemeente Vlissingen den beschik baren bouwgrond langs den geheelen Noordzeeboulevard zal verkoopen dat zij zich mitsdien bescheidenlijk veroorloven Uwen raad te verzoeken om wanneer te eeuiger tijd tot een dergelijken verkoop van die gronden zon worden besloten, te willen reser veeren ten behoeve van een gebouw voor de zeevaartschool een stuk grond,, breed twintig strekkende meters, ten zuid-oosten van de sociëteit „üuitas" en daaraan grenzende j

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1