meel, lilies. NO EE. Woensdag 21 December. ander? de Lge. No. 301. 42e Jaargang. 1904. Gemeén tebestuur. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. raarte, voor baar. .N ooms. SKST IDÏENST. 05. Teleph oonnummer 10. een hu wslijkaad ver- tentie vermag. p am. I ®t per «4 K.Q :MEL ROOS en J. GOETHEEB, MUNCK en Coö. Verkooper S. iO cent, Jams pond. Salm, jovis, Cibils eschextracten, Kindermeel nanas, Curry, rerpastei, Ge- Champignons, tine, enz., enz. straat. elend, een flinke lis. Te bevra- ETSEN, St. )fd te kunnen ijner zooeyen yolgtprima 3d cent per ct. p. 5 ons. reiend, lelburg t.t. n i s e:) v.m. 5.50. -■ 7.55, 9.3(1, 1.15, 2.-, 7.—, 7.50, 111 m s r k t <140, 10.15, 2 05, 2.50, 7.55, 8.4b. 5 20 7— 10 20 1040 1-" 125* 5- 6 15 6 10 6 80 0 10 10 30 2 10 12 45 4 05 4 35 8 80. mlsss rit. I. 8 2Sc) 8 50 1 55f) 3 23c) ;rei vaj. mzen tin jchisn. Bergse] a 5 i Neuzis Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt dé prijs slechts twee maal berekend. Groote letter» en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen; Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. KaïnerS van Arbeid voor de Metaalbe werking en voor de Bouwbedrijven te Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen gelét op art. 11 van het kiesreglement voor de Kamers van arbeid herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven, vertegen woordigd in de Kamer van arbeid voor de metaalbewerking het bewerken van metalen met uitzon dering van het lood- en zinkwerkersbedrijf het scheepmakersbedrijf het laden en lossen van schepen en en de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven, vertegenwoordigd in de Kamer van arbeid voor de bouw bedrijven het timmerlieden-, metselaars-, stuka doors-, lood- en zinkwerkers-, schilders- en aardwerkersbedrijf het leggen van electrische geleidingen of van gas- en waterleidingen het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouw plannen aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari e.k. eene lijst of zoo noodig lijs ten op te maken van de namen en de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamers van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatsverloopen kalenderjaar, waarvoor wat het bouwvak en aardewerkersbedrijf betreft, het laatste tijdvak van 7 maanden en wat het laden en lossen van schepen betreft, het laatste tijdvak van 6 maanden, dat in dia be drijven gewerkt is, geldt en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari e.k. te zenden aan Burgemeester en Wet houders of in te leveren ten raadhuize (Griffie). Op de lijsten mogen niet vermeld wor den zij. die gedurende den boven aange geven tijd met binnen het gebied der Kamera van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam j weest. Op de lijsten behoeven niet vermeld te worden zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 Februari e.k. den leeftijd van 25 jaren niet zullen bereikt hebben. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar of wat het bouwvak en aard werkersbedrijf betreft, gedurende net laat ste tijdvak van 7 maanden en wat het laden en lossen van schepen betreft gedu rende het laatste tijdvak van 6 maanden, dat in die bedrijven gewerkt is niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of den zelfden bestuurder werkzaam zijn geweest en die aanspraak kunnen maken om op eeue kiezerslijst voor de Kamers van arbeid geplaatst te worden, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. De formulieren der lijsten en der aan giften zijn van af 3 Januari e.k. ter j in door ARNOLD SMILDEKS. meente-secretarie (Griffie) kosteloos ver krijgbaar. Vlissingen, 20 December 1904. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. j De Secretaris, i WITTEVEEN. 10 L „Wel Poes, wat hebt ge u prachtig gehouden van avond, ik was er werkelijk een oogenblik de dupe van en dacht wat drommeïsch lieve meid 1" „Ja, ge hebt allen goed gespeeld, maar Poes spande de kroon, boor „Wat een bevalligheid en gratie 't Was om er verliefd op te worden „Ja, ik maak je mijn compliment lilet deze en dergelijke uitroepen iverdén eenige studenten begroet, die na afloop der tooneelvoorstelling, door hen dien avond ten voordeele der armen gegeven, naar hunne sociëteit waren gegaan, om als gewoonlijk nog wat na te praten. der bïnnetttredenden, nam deconipHmen- tjea laohend aan. Zijn tengere gestalte» Tweede Kamer. j Gisterenavond werden algemeene be schouwingen gehouden over hoofdstuk justitie. De heer Van Wijnbergen besprak het gebeurde met de Noordbrabantsehe Bank. Hij meende dat er alleszins aan leiding bestaat om alsnog een strafver volging in te stellen. Door den heer Hugsnboltz werd het celstelsel besproken en bij beval bet Elmira-stelsel aan, de voordeelen van welk stelsel door spreker in het licht werden gesteld. De heer van der Vlugt besprak de bescherming van den artistieken eigen dom. De heer Troelstra voerde verschil lende punten aan, ook de quaestie der Noordbrabanlsche bank werd door hem weder in alle details gereleveerd. Do slappe houding van de justitie in deze zaak werd door hem gequalifieeerd als klassen-justitie. De hooge traktementen die aan curatoren in faillisementen worden uitgekeerd werden door spreker eveneens gecritiseerd. De heer Marchant dankte den mi nister voor de wijze waarop hij zich heeft uitgesproken over den kosteloozen rechtsbijstand aan onvermogenden. Hedenavond 8 uur wordt de begroo ting voortgezet. zeiven begeven en hem er aan herin neren, dat hij slechts een deel van het gebod heeft aangehaald. De Bijbel zegt immers„Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen." Slechts als rust na al dat werken wordt de zevende rustdag voorgeschreven. Indien de heer Van Asch van Wijk dwingen wil tot rust, dan moet hij zeer zeker beginnen met ieder to dwingen tot zes dagen arbeid. Want waarom zou uitsluitend aan het tweede deel van het gebod door Mozes aan het volk overgebracht de hand wor den gehouden en niet aan het belang rijke eerste deel („Ilbld.") Zas dagen zult gij arbeiden. De heer Van Aseli van Wijk is een voorstander van Zondagsrust. Wij ook Doch wij gevoelen ons niet aangetrok ken door de Zondagsrust welke de afgevaardigde van Amersfoort wenscht, een dag zonder arbeid maar tevens zonder ontspanning en afwisseling te slijten in een overal rustende, doode wereld, waarin de man die zes dagen lang hard gewerkt beeft geen muziek, of licht of kleur vinden kan, geen ver keersmiddelen die hem ver van de stad naar zee en hei en bosch zullen voeren. De heer Van Asch van Wijk ver dedigt zijn meening op theologische gronden, plaatst zich op het oud-testa mentische standpunt omtrent de Sab- bathsrust, en do zuivere „rede" kan ons dus niet helpen om den heer Van Asch van Wijlc's meening te bestrijden. Het zal ons weinig baten aan te toonen hoe onmogelijk het is consequent een oud testamentische Sabbath na te leven. Wij moeten daarom ons op het ter rein van den heer Yan 4ack Tan Wijk fijn besneden gelaat, door geen knevel of baard versierd, en zijn blond krul haar maakten hem bijzonder geschikt om in een vrouwenrol op te treden. Hij had dan ook werkelijk talentvol gespeeld. Nadat allen plaats hadden genomen en onder een glaasje St. Julien zijn spel en dat der anderen bespraken, stond qp eens een student, die aan een zijtafeltje eene oourant zat te lezen, op, trad naar hen toe met de opengevouwen courant in de hand en zeide op pleohtigen toon „Luistert allen eens met aandacht „Welgemeende huwelijksaanvraag. Een heer van middelbaren leeftijd, ge zond en sterk van gestel, een fatsoenlijke betrekking bekleedende, maar weinig in gelegenheid om met dames in aanraking te komen, wenscht langs dezen meer en meer gebruikelijken weg in kennis te bomen met een jonge dochter of weduwe, om na wederzijdscb goedvinden een hu welijk aan te gaan.Reflecteerenden gelie ven zich met toezending van portret en liefst met opgave der plaats van bijeen komst te vervoegen aan het bureau van dit blad, onder het motto: Beter laat dan nooit. Gehëimhoudidg gevraagd en Veirzófeferd." Dat ia zeker een oude, trouwlustige Nuchtere cijfers. Om een denkbeeld te geven van de ontzaggelijke hoeveelheid bedrukt pa pier, die in deze maand December de Landsdrukkerij verlaat en van de daar aan direct evenredige hoeveelheid arbeid die van het personeel geëischt wordt, heeft de „N.Ct." de Kamerzitting van 1.1. Vrijdag genomen, waarvan het ver slag Zaterdag verschenen, 16 vellen, ieder van acht kolommen, in de Han delingen beslaat. Elke kolom bevat 74 regels, die ge middeld elk samengesteld zijn uit 48 letters. Wij hebben daarbij rekening gehouden met de nieuwe regels waar mede alineas-eindigen. De drie factoren 16, 8, 74 en 48 met elkaar vermenigvuldigende, verkrijgt men dat Zaterdag ter Landsdrukkerij gezet zouden zijn 454,656 letters. Daar moet echter van afgetrokken x/2 kolom blanco van do eerste bladzijde, 3 kolom blanco van het slotvel en 82 regels voor de ruimten wit tusschen de ver schillende sprekerste samen dus 3Yj X 74 X 48 82 X 48 12,432 letters -f- 3936 letters of in 't geheel 16.368 letters. Deze afgetrokken van 454,656, ko men wij tot een totaal ter Landsdruk kerij op Zaterdag 11. gezette lettertee- kens van vier honderd acht en dertig duizend twee honderd en acht en tachtig. Let wel behalve de „Staatscourant" met haar bijvoegsels en de overige Kamerstukken, die in den loop van den dag nog van de pers kwamen. Al die duizende letters zijn in die korte spanne tijds niet slechts ge zet, maar zij zijn door de correctoren en de revisoren stuk voor stuk bokeken en zoo noodig gecorrigeerd, wat, bij slechte handen, vaak nog wel het meeste hoofdbreken kost. Als men dan nagaat, dat deze enorme arbeid, die dagelijks terugkeert, nog slechts het naspel is en dat het voor spel bestaat in het stenografisch op- teekenen en het verwerken van de stenogrammen in de gewone schrijftaal, dan vraagt men zich af, of de opzet, het uitspreken van al die redevoeringen, wel zooveel arbeid en hersengymna stiek waard is. gek, dien we eigenlijk een poets moesten spelen. Geachte vriend Poes, ge hebt van avond zoo velen door je spel in verrukking gebracht, kunt ge die rol nog niet wat langer volhouden en dien ouden dwaas een rendez-vous geven P" Dit voorstel werd met luide toe juiehingen begroet en met acclamatie aangenomen. Onder de noodige op- en aanmerkingen werd er spoedig een brief opgesteld, maar hoe aan het vereischte portret te komen De voorsteller van het mooie plannetje, de jur. cand. Kra mer, nam echter op zich daarvoor te zorgen. Hij heeft een rijke verzameling portretten en er zal wel één bij zijn, die er voor gebruikt kan worden. Door zijne vrienden vergezeld, hij naar zijne kamer, neemt zijn voorraad portretten uit eene lade en spreidt ze op de tafel uit om hen te laten kiezen, Er waren echter zooveel bij, die afgestemd werden, omdat het familie en kennissen waren, dat eindelijk het portret van de dochter van zijn hospes als het eenige geschikte overblijft. Het is een aardig portretje, dat zij hëirl in het begin van zijn verblijf in eene opwelling van vriendschap had gegeven, maar dat door den ondankbare Bronzen pasmunt. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat hij bezig is de indiening voor te bereiden van een wetsvoorstel tot invoering van bronzen of nikkelen 5-eentstukken. Reeds zijn van beide soorten proef stukken geslagen, maar een beslissing is nog niet genomen. Dit nieuwe stuiver stuk zal het in onbruik geraakte zilveren 5-centstuk moeten vervangen en dan tevens de gebrekkige circulatie van de 21/?-centstukken minder doen gevoelen, een gebrek dat aan het toenemend ge bruik van muntgasmeters is te wijten. Yoorraad van deze specie is er vol doende. Yan de f 183,000 daarvan bij dë Ned. Bank in voorraad, kon van 1 Nov. 1903 1 Nov. 1904 slechts voor f 110,000 in omloop worden gebracht. Met de aanmunting voor f 100,000 in 1905, zal aan de vraag ruimschoots kunnen worden voldaan, meent de minister. Ofschoon de hulp der postkantoren is ingeroepen en ook de directiën der gasfabrieken in den regel tot krachtige medewerking zijn bereid gevonden, is het nog niet gelukt aan de ophooping in gasmuntmeters geheel te gemoet te komen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat een ambtenaar, die zonder goed gevolg aan een examen voor het post- of telegraaf- radikaal heeft deelgenomen,niet opnieuw tot een volgend examen wordt toep laten dan na verloop van twee jaren. Deze maatregel is genomen omdat vele klerken, die hij de exam.ens niet geslaagd zijn, zich dadelijk weder aan het volgende examen onderwierpen, kennelijk zonder zich voldoende te heb ben geoefend, en dan opnieuw werden afgewezen. Er zijn klerken die onvol doende voorbereid, op die wijze 3, 4, zelfs meermalen aan achtereenvolgende examens met ongunstigen uitslag hebbeu deelgenomen. Jongens-telegrambssteilars. Naar wordt gemeld, is het de be doeling van het hoofdbestuur der post en telegrafie, om den jongens voor den telegrambesteldienst, indien zij den leef tijd 19 jaar waarop zij als tele grambesteller ontslagen moeten worden, hebben bereikt, den voorrang te geven bij de plaatsing als hulpbrievenbesteller. De eischen van bekwaamheid, waaraan zij bij indienststelling als telegrambe steller hebben te voldoen, zullen zooveel mogelijk verband houden met die voor brievenbestellers. Yerder is het streven om bij voorkeur jongens in dienst te nemen, welke reeds een ambacht verstaan. Een commies zal op elk kantoor be last worden met de intellectueele ont wikkeling der jongens, die overigens weinig wordt gewaardeerd vooral nu hij spoedig de stad denkt te verlaten. Brief en portret worden nu onder het opgegeven motto aan het adres bezorgd in het Nieuwstraatje, onder den eersten lantaarn zou de eerste samenkomst plaats hebben, terwijl als herkennings teeken een bloem in het knoopsgat werd opgegeven. II. In eene ouderwetsch gemeubileerde kamer zit een bejaard heer, die, hoewel reeds dicht bij de vijftig, toch nog grooten lust gevoelt om in 't huwelijks bootje te stappen. Het eenzame leven was hem in den laatsten tijd zoo on dragelijk geworden, het verlangen naar eene levensgezellin zoo groot, dat hij zijn toevlucht tot eene advertentie had genomen, daar hij als schrijver op de secretarie in 't geheel, niet met dames in aanraking kwam. Een pakje brieven ligt vóór hem en met zenuwachtigen haast begint hij ze te lezen. Maar welke te kiezen Alle dames beweren lief en zacht te zijn, de portretten zien er allen aardig uit en de leeftijd is bij allen even onnauwkeurig opgegeven. Hij leest en herleest de brieven, maar kan geen onder nauwkeurig toezicht van een hoofdbesteller zullen komen te staan. De miliciens der lichting 1900 van het wapen der infanterie, zullen in de maand September 1905 voor 26 dagen voor herhalings-oefeningen onder de wapenen worden geroepen. Vlissingen, SO Deo. Bij gelegenheid van het aanstaande Kerstfeest zal door de stoomvaartmaat schappij „Zeeland" geen vleesch ver scheept worden op Zaterdag 24 en Zon dag 25 December a. s. In verband daar mede zal de snelgoederentrein 1000 Leeuwarden Groningen Vlissingen gewoonlijk niet loopen op Vrijdag 23 en Zondag 25 dezer. Op Zaterdag 24 dezer zal die trein w e 1 loopen, opdat, het daarmede ver voerd wordende vleesch op Maandag 26 dezer te Vlissingen verscheept kan wor den. Maandag 26 dezer zal de bedoelde snelgoederentrein loopen en zal voor de aanbieding ten vervoer voor dien trein op dien dag op de gewone wijze gele genheid bestaan. "Wegens te laat vertrek uit Engeland kwam de nachtmailboot „Koningin Regentes" hedenmorgen ruim een uur te laat aan. De Hollandsche post werd vervoerd met den sneltrein van 7 uur. Het Engelsche stoomschip „Sea Ser pent," komende van Gent, bestemd naar Londen, is heden namiddag wegens lekkage in den ketel alhier op de haven gekomen. Men schrijft ons uit Middelburg Morgenavond vergaderen zoowel de vrijzinnige als de anti-revolutionaire kiesvereeniging, ter bespreking van de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten. Eerstgenoemde vereeniging komt bijeen in de Kegelbaan, terwijl „Nederland eu Oranje" in het Militair Tehuis vergadert. Van anti-revolutionaire zijde wordt naast den heer L. C. Breebaart, die in 1901 candidaat was, nog genoemd de heer J. II. Blum te Vlissingen. Enkele dagen geleden meldden wij, op gezag van onzen correspondent te Aardenburg, dat aldaar een poging was gedaan om de tram BreskensMalde- ghem te doen ontsporen door een zwaren steen tusschen een wissel te plaatsen. Dit bericht werd als onwaar tegenge sproken wij namen daarvan van die zijde geen notitie. De ondervinding heeft ons nl. geleerd dat men, wanneer van de door ons bedoelde zijde een bericht wordt gecritiseerd, voorzichtig moet zijn. En wat blijkt nu In het „N. v. d. D." keuze doen. Voor de derde maal neemt hij den brief der studenten ter hand^ die hem bij de eerste lezing reeds aan trok en hij besluit zich bij dezen te bepalen, daar het de eenige is, waarin tijd en plaats der samenkomst is opge geven. Het lieve portretje trekt hem ook bijzonder aan en de Nieuwstraat is niet ver van zijne woningmaar de bloem in het knoopsgat, dat is wat anders Hoe zal hij, die nooit aan bloemen denkt, aan eene bloem komen? Maar wacht daar valt zijn oog op een paar ouder- wetsche vazen onder een stolp hij gaat er met een verheugden blik naar toe en zoekt er de grootste roos uit. Een vuurroode, die valt het meest in 't oog. Lang voor dat het bepaalde uur is aangebroken, begeeft hij zich, uitge- doscht in zijn beste pak en met een jeugdig rond hoedje op de dunne lokken naar het rendez-vous, het eerste dat hij in zijn vijftigjarig leven zou hebben. Inmiddels waren de vrienden van den vorigen avond ook reeds bijeengekomen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1