Mill BRIKETTEN. Voordiachten met Lichtbeelden HUISUOUDGROEKTEH. GLOBE gelijk hier afgebeeld NAAMKAARTJES, VOLKSBOND. Vraagt slechts Fritz Schub Jun. Buitenlandsclie Lerichteii. Laatste Berichten. Marktberichten. Advertentiën, ïereeniM tegen Drankmisbruik. ZALM 45 cent per blik. NAMAAKSELS MtiespieHscMt, Leipzig. in diverse kwaliteiten en prijzen, worden aan concurreerenden prijs, spoedig en net geleverd, ter Snelpers drukkerij van F. YAN DE YELDE Jr., Kleine Markt. Beleefd aanbevelend. van een bespuiting met Bordeauxsche pap (bouillie bordelaise), bestaande uit 1V3 kilo kopervitriool en Vj% kilo kalk, elk opgelost in 50 L. water. Men heeft dus 100 L. kalkmelk, waarmee door middel van een pulverisateur of spuit- maohine de twijgen worden bespoten. Aanbeveling verdient het de behande ling 3 maal te doen geschieden, n.l. in bet vroege voorjaar, vóór den bloei na het zetten der vrucht, en voor de laatste maal, wannier de vruchten zoo groot zijn als walnoten. Wordt do be spuiting het volgende jaar herhaald, dan zoo was althans in genoemde tuinbouwstreek de ervaring wijkt de ziekte geheel en is een krachtiger werk zaamheid van den boom merkbaar. De kosten dezer bestrijdingswijze behoeven niet af te schrikkenvoor een kilo kopervitriool betaalt men 35 k 40 ets. In de boomgaarden van de Bangerd werd in één jaar niet minder dan 2000 kilo vitriool gebruikt. BE OÖELOS. Terwijl aan de Sliaho alles wonderlijk rustig blijft en zelfs de artillerie van weerszijden heeft opgehouden de vijan delijke posities te bestoken, schijnt om Port Arthur het oorlogsbedrijf weder met vernieuwde energie te zijn aange vangen. Uit Sjanghai wordt zelfs aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat verleden Dinsdag weder een algemeene aanval op de belegerde stad is begonnen. Dit bericht wordt echter van geen enkele andere zijde bevestigd. Wel wordt gemold, dat het bombardement in hevigheid is toegenomen en thans voornamelijk wordt gericht op de for ten, huizen en arsenalen, op het Tijger staart-schiereiland en de schepen en booten in de nabijheid daarvan. Het torpedo-depót werd verleden Dinsdag in brand geschoten en vier schepen worden vernield. Ook trachten de Ja panners zoowel van de land- als van de zeezijde het laatstovergebleven schip de „Sebastopol" buiten gevecht te stellen. Het bombardement van de landzijde moest echter worden gestaakt wegens slecht weer, gedurende Maandag en Dinsdag mislukte tot vijfmaal toe een aanslag van Japanschetorpedobooten van welke er een door de kanonnen van de „Sebastopol" buiten gevecht werd gesteld, terwijl drie andere tor pedobooten eveneens werden geraakt. Sedert meldt Reuter echter, dat de „Sebastopol" getorpilleerd is. De Japanners houden zich inmiddels bezig met het droevig werk van het begraven der dooden, die bij bet ver woede gevecht om den Hoogen Heuvel zijn gevallen. De noordelijke helling is reeds vrij gemaakt, op de zuidelijke liggen de gevallenen nog bij honderden begraven onder de ruines van schansen en batterijen. De correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat de uitwerking van de bommen en bandgranaten, die in het gevecht zijn gebruikt, vreeselijk is. Den soldaten werd in do meeste gevallen do kleeding van het lichaam gescheurd, hun huid werd geschroeid, hun ledematen afgerukt, hun gezichten vreeselijk misvormd op een gruwelijke wijze, zooals zelfs de beruchte dum dums niet ten gevolge hebben. De lange rijen van dooden, neergelegd alvorens begraven te worden, zijn vreeselijk om aan te zien. Allerlei griezeligheden zijn vervat in een beweerd geheim rapport van een geheim agent yan Rusland in de om geving van den Japanschen gezant te Londen gepubliceerd iu de „Echo de Paris". Langs dezen langen bochtigen en onveiligen weg vernemen wij dan, hoe een jouk uit Port Arthur ouder de Fransche vlag door de Japansche vloot is beschoten en in den grond is geboord, toen bleek, dat er de twee sedert ver miste marine attache's aan boord waven, waarvan de Duitscher al bezweken was onder het Japansche vuur. Verder wordt gemeld van een aanval dien Japansche torpedobooten of als zoodanig uitgeruste visschersvaartuigen op de Russische schepen in de Noordzee zouden gedaan hebben. De Russische agent moet in een brief aan Delcassé en generaal Hesse te Pe tersburg hebben trachten te bewijzen, dat 4 torpedojagers door Japansche matrozen bemand en met Noorweegsche en Engelsebe loodsen aan boord uit Engeland zijn vertrokken op den dag, dat de Tsaar Rodsjestveuski's eskader te Kroonstad inspecteerde. Twee posteer den zich in de nauwe Deeusche watereu, de twee anderen wachtten de Russische vloot op in de Noordzee op den grooteu weg naar het kanaal. Vijf dagen voor de aankomst van Rodsjestvenski's schepen sloten zich 7 stoomtrawlers daarbij aan, allen yan torpedolanceerbuizen voorzien en met mijnen aan boord. De Japanners deden 's nachts een aanval, maar deze mislukte. Een van de torpedojagers zonk, de an dere werd beschadigd. De equipage van het gezonken schip werd door de vis- sehersbooten opgenomen. De twee andere torpedojagers kregen order om naar Portsmouth te gaan en schepen met ammunitie naar Japan te brengen. "Wij worden dus verzocht om te gelooven, dat er eerst vier en later drie torpedojagers met Japansche be manning, waarvan één door granaten gehaveud zich in Engelsebe wateren en zelfs havens bewogen hebben, zonder dat er ook maar één oogenblik iets van is uitgelekt Het feit, dat de correspondent een slag om den arm houdt certifieert trou wens voldoende de onbetrouwbaarheid van deze praatjes. Een telegram van gisteren uit Tokio aan het Japansche gezantschap meldt „De gezagvoerder yan bet derde es kader bericht dat twee torpedo-flottiljes te half vier in den ochtend yan 14 December een aanval ondernamen op de „Sebastopol" en een ander schip tijdens een zwaren sneeuwstorm. Een torpedoboot wordt vermist, de overigen zijn ongedeerd. Van bet observatie- en piket-schip werd in den ochtend van denzelfden dag gemeld dat de boeg van de „Sebastopol" drie voet gezonken is. „Zes torpedoboot-afdeelingen en nog eehige zelfstandig manoeuvreerende tor pedobooten vielen van des avonds half twaalf tot drie uur in den ochtend van den 15de onafgebroken de „Sebastopol", de „Okvarny" en een derde schip aan. Omtrent dezen aanval zijn geen bijzon derheden bekend, doch van het obser vatie-station wordt gemeld dat de boeg van de „Sebastopol" nog dieper is ge zonken en haar torpedo-buis geheel onder water ligt". Een van de belangrijkste factoren in de kansberekening van den afloop van den oorlog is altijd geweest de capaciteit van den spoorweg, die de eenige ver- bindinglijn vormde tusschen de troepen in het ver verwijderde Oost-Azië en Rusland. Deze weg was uitermate lang en over den aanleg zijn van het begin af vreemde dingen gezegd. Hetgeen niet heeft weggenomen, dat deze zelfde spoorweg tot nu toe buitengewone dien sten heeft bewezen en althans naar openbaar geworden is, voortdurend vol komen iu staat is geweest om de noodige voorraden naar Oost-Azië over te bren gen niet alleen, maar ook om vrij snel te zorgen, dat de noodige versterkingen naar het oorlogsterrein gevoerd werden. Zoo verrassend waren de diensten, die vooral ook door den buitengewonen ijver en volhardende pogingen van den ver keersminister Chilkow van den spoorweg gevorderd konden worden, dat de lange verbindingslijn als een bezwaar voor de Russische krijgsvoering niet merkbaar op den voorgrond getreden is. Men ont ving zoo nu dan berichten, speciaal over de „missing link", het Baikalmeer, maar dat is nu ook voorbij, nu men er in geslaagd is den reeds onderhanden zijn- den aanleg van den spoorweg rondom het meer de twee afzonderlijk helften aaneen teknoopen op een degelijker wijze dan met een, hoe uitnemend ook inge- richten stoombootdienst. Over den spoorweg schrjft nu echter in pessimistischen geest de Petcrsburg- sche correspondent van de „Temps", dus niet de eerste de beste. Volgens hem heeft men het in officieele kringen druk over een klacht van Koeropatkine dat de spoorweg thans geen voldoende capa citeit meer heeft. Het kan zijn, dat dit reeds eerder voelbaar was, maar dat men het met kunst en vliegwerk, terende op aanwezige voorraden heeft weten te verbergen. Misschien ook is het steeds in aantal toenemende getal soldaten daarvan de oorzaak. In ieder geval zou de Russische opperbevelhebber verklaard hebben, dat hij, zoo bet aantal treinen niet belangrijk vermeerderd werd, niet in s taat zou zijn het leger in het vervolg van liet noodige te voorzien en dus de verantwoordelijkheid van wat daaruit zou voortvloeien, afwees. PRANKRIJK. Men is liet er nu tamelijk wel over eens, dat Syveton door zelfmoord eeu eind aan zijn leven gemaakt heeft. Het is zeer waarschijnlijk, dat een van de leden van zijn familie in hechtenis zal genomen worden. Nie mand neemt op bet oogenblik nog aan, dat gas de oorzaak der verstikking ge weest is. De geruchten doen de ronde, dat Syveton in de badkamer een opiumpijp gerookt heeft, daar gas ingeademd beeft en toen in zijn studeerkamer gedragen is. De woude aan het voorhoofd zou .ontstaan zijn door een toevallig stooten tegen de deur. Syveton was in 1864 geboren, had aan de universiteit gestudeerd en was bij bet uitbreken der Dreyfus-agitatie leeraar aan een gymnasium in Versailles, Hij kon zijn politiek niet uit de school houden en werd daarom voor eeu jaar geschorst en toen naar Rheiras verplaatst. Intusschen was in Parijs de liga van het „Patrie Frangaise" gevormd en Syveton was haar secretaris geworden. Hij stond nu voor de keus, deze bezig heid voort te zetten of tot de school terug te keeren, en koos het eerste. Syveton's gezin was klein de vrouw, die uit Antwerpen kwam, had uit haar eerste huwelijk een dochter, die voor eenige maanden in het huwelijk trad niet een Parijsch koopman, Menard. Vanaf dit huwelijk zou in het gezin hevige twist zijn uitgebroken; de jonge mevrouw Menard werd plotseling zwaar ziek en haar echtgenoot geloofde, dat deze ziekte te wijten was aan den invloed, dien haar stiefvader op haar uitoefende. De „Petiy Parisien" vertelt, dat op den avond vóór den dood van Syveton in^ diéns woning een verschrikkelijke scene plaats had. Syveton, diens vrouw en Menard hadden hevigen twist. Menard zou zulke verschrikkelijke beschuldigin gen tegen Syveton gedaan hebben, dat mevrouw Syveton, in haar gevoelens als vrouw en moeder ten zeerste gekwetst, onmiddellijke echtscheiding zou hebben aangevraagd. Syveton zou na deze scène verklaard hebben dat er voor hem niets anders overbleef, dan te verdwijnen. Niemand heeft hem verhinderd zijn voornemen uit te voeren. De „Ilumanité" zegt, dat een naaste bloedverwant een aanklacht tegen Syveton gedaan had en besloten geweest zou zijn in het proces, waarin hij als getuige voorkomen moest, een groot schandaal teweeg te brengen. De „Action" zegt, dat de nationalis ten door deze onthullingen over Syveton, die door hen nog voor weinige dagen als een hunner flinkste leiders een der redders van Frankrijk genoemd werd,ge heel en al verpletterd zijn. HONGARIJE. De zitting n de Kamer werd gisteren geopend onder groote agitatie. Graaf Andrassy verklaarde dat het tijdelijk reglement van nul en geener waarde is. Gedurende dit tijdperk van anarchie, voortgekomen uit de geweld daad van 18 November, zal hij het zich ten plicht rekenen te zoeken naar een vredige oplossing van den hache- 1 ijken toestand. De afgevaardigde Kos suth sloot zich bij deze verklaring aan. Graaf Apponyi riep uit dat de afge vaardigden het voorloopig reglement nooit moeten erkennen. Op dezen grond slag is geen verzoening mogelijk. De minister-president kon.zich nau welijks verstaanbaar maken te midden van het rumoer. Zijn rede werd onop houdelijk door de oppositie onderbro ken. Toen graaf Tisza zeide dat het de plicht van het parlement is de ob structie te onderdrukken ging er een geweldig geschreeuw op. Do afgevaar digden verlieten hun zetels. De zitting werd geschorst. Na de hervatting begon de vice-pre sident aldus: „Krachtens het gewijzigde reglement..." Hij werd met getier in de rede ge vallen. Vele afgevaardigden der oppo sitie beklommen de presidents-tribune. De zitting werd voor de tweede maal geschorst. Zij werd te half twee hervat. De vice-president liet tot stemmen over gaan, waarbij de regeering een meer derheid van 76 stemmen kreeg. Toen graaf Tisza wilde spreken werd dit hem door een verschrikkelijk ru moer belet. De vice-president was on machtig de orde te herstellen. Men riep maar steeds „Aftreden". De mi nister-president slaagde er niet in zich verstaanbaar te maken. De zitting werd daarop voor de derde maal verdaagd. RUSLAND. De Petersburgsche cor respondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat in Rusland mismoedigheid heerscht door het vooruitzicht, dat de regeering slechts zeer ondoeltreffende hervormingsmaatregelen zal aankondi gen, waardoor de hervormingsbeweging uit de handen dor gematigde vreedzame partijen in die van een gansch andere soort van hervormers zal overgaan, die heel wat minder vreedzame middelen zouden bezigen om hun doel te bereiken. De bestraffing van het zeer gematigde weekblad „Pravo", voor een artikel, dat zeer onschuldig werd geoordeeld, wekt algemeene verwondering. De correspondent kan verder mede- deelen, dat minister Mirsky voorgoed heeft opgeborgen een wetsontwerp, dat het magnumopus van zijn voorganger had moeten worden, en de lijfeigenschap in Rusland wederom zou hebben inge voerd, voor zoover dat met de bestaande toestanden ware vereenigbaar geweest. In plaats daarvan wil minister Mirsky een agrarisch hervormingssysteem vau den oud-minister Witte doen nemen, wiens invloed zich thans weder merk baar doet gevoelen. De deputatie uit de Petersburgsche en Moskousche orde van advocaten is naar „Central News" meldt, door mi nister Mirsky ontvangen, dqch haar verzoek om politieke hervormingen, zeide de minister niet te zullen aan vaarden. MACEDONIË. De lijst geeft voor de vorige week o. a. de volgende helden daden aan In de eerste plaats een hees tialen moord op den Griekschen koop man Dimitrioe Konstantinoe, een alge meen geacht man uit Saloniki. Op een rit van Konstantinoe van Saloniki naar Goemendsje in het district Gevgeli volgden' hem een Bulgaarsch priester en twee Bulgaarsche boeren. Later vonden de gendarmes het verband uit dat tusschen beider bewegingen be stond De Bulgaren hadden den koetsier van Konstantinoe bewusteloos geslagen en dezen zelf met behulp van eenige in de nabijheid geposteerde handlangers ontvoerd. Konstantinoe werd aan een boom gehangen en met messteken dood gemarteld. Op het lijk vond men den volgenden dag 22 wonden. In het dorp Gradobor bij Saloniki zijn den 5den een onderwijzer en een onderwijzeres vermoord. Den volgenden dag drongen eenige komitadsji's een herberg in het dorp Aja Wassil binnen, vermaanden de bezoekers zich rustig te houden en schoten twee personen, naar men beweert Bulgaren, neer vermoe delijk omdat dezen niet mee wilden doen aan de „vrijheidsbeweging." De overval door een Grieksche bende te Aetos bij Eksjisoe uitgevoerd heeft 40 slachtoffers geëischt. Naar verluidt, zijn 23 Bulgaren gedood en 17 gewond. Te Sorowitsj zijn de priester en de onderwijzer door komitadsji's vermoord. Verschillende plaatsen in het wilajet Monastir vragen om meer militaire be scherming en, naar het heet, zullen zij die krijgen. In de eerste plaats is deze bescherming na die van men- sclienlevens wel noodig voor hand having van het verkeer ten platte lande, want alles staat op sommige punten stil tengevolge der jongste gebeurtenissen. Winkels moeten dagen lang gesloten blijven en markten worden niet meer gehouden. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. Tweede Kamer. De waterstaatshegrooting werd heden voortgezet. Bij de spoorwegafdeeling werden talrijke wenschen geuit. De heer Melchers beweerde dat de uitslag van de enquête aantoont dat de klachen vau het personeel, dat het vorige jaar in verzet kwam, gegrond waren, en criti- seerde de houding der liberalen, die wel door de dwangwetten te steunen, mee hielpen om het proletariaat te verslaan, maar thans niet opkomen voor de be langen van dat personeel, niettegen staande de ten vorigen jare aan dat personeel gedane beloften tot dusver zoo goéd als onvervuld bleven. Tegenover den heer Melchers consta teerde do heer Talrna dat de enquête commissie juist concludeert dat de spoor- wegdirectiën hare zedelijke verplichtiu gen tegenover het personeel niet hebben verwaarloosd, ook oordeelde spreker dat een doeltreflende verbetering voor het personeel niet in art. 113 maar in art. 113bis behelzende sociaal-economische onderwerpen, gezocht moet worden. De minister van waterstaat erkende dat het plicht is dat zoo eerlijk en nauwgezet mogelijk het Kon. besluit van 9 April 1903, ter bescherming van het personeel, behoort te worden uitgevoerd. Bij de reeds in verren staat van voorbereiding zijnde Zondagswet is wellicht in het belang van de Zondags rust de besteldienst op Zondag te ver bieden. Vlissingen, 16 Dec. Boter f 1.20 a f 1.10 per K.G. Eieren f 7.20 a f 0.p. 104 st. iHsUr" Een ieder wordt gewaar- schuwd niet» aan mijn vnuw te leveren zonder contante betaling, daar ik niet meer voor haar betaal. D. BUURMAN, Souburg. Afdeellng Vlissingen. door den Heer Chr. NIESSINK, te Heemstede, op DINSDAG 20 DEC. 1904, des avonds te 8 uur, in de zaal van den Heer STOFKOPER. Toegankelijk voor belangstellenden in de zaak van den Volksbond. HET BESTUUR. WOUTERLOOO's GROENTE. heele blikken 271/, ct., halve dito 15 ct. Dokkade en Walstraat. Aanbevelend, N. ZANDEE. Per 1/l. blik 27 cent, per >/j blik 15: cent uitgewogen. Sporsieboonen (zond. water) 20 ct.p.5 ons Snijboonen en Spinazie 15 Aanbevelend, JOZ. OVAA, Firma K. Blonk Zn. '"MÊÊsT" Duitscher verlangt on der richt te geven in zijne moedertaal. Adres Hotel BUUSE, Bellamykade. Dokkadi en, Walstraat. Aanbevelend, N. ZANDEE. Hij nadert de donkere winter Met sneeuwjacht en vinnige vorst, Die stroomen en meeren doet stollen En d'aarde verstijft tot een korst. Hoe somber en kil is het buiten.... Maar heerlijk is binnen in huis De gloed van de BRUINKOOL BRI- [KETTEN Brengt zomersehe weeld' in uw kluis. daar vele waardelooie verbocht worden.

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1