Dinsdag 29 November. MW* ijke Stand. I Binnenlandsclie berichten. No. 282. ,42e Jaargang. 1904. FEUILLETON. evallene in de GajoelaJ nen. Je heer Yan Karne^e) icialisten had opgemerkt uzerein in Indië ovem' len betoogde de het dergelijke nieuwe ultri theoriën Tan het rech§ ste op stuk van zaken is voor onze eigen oni oell en Bos handhaafden, i tegen 's ministers stsl.l (eening. erklaarde zich pertinent 1 e stelsel tot eenhoogerl niet dadelijk de volle land legt. debat is gesloten. Vlissingen tot 26 Nov. T E O U W D jm. 21 j. en P. C, ,3 j. tO U WD: Ioten, jm. 24 j. en J. 1. 25 j. G. Timmer en N. Sehouwenaar, iLLEH; m Uijen, geb. Sohrij. fumée, geb. Krahmer, Kemeling, geb. Er. iEDES: van L. Paap, 58 j. VLISSIJlfiSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. YAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letter» en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Staatsbegroting 1905. Aan het regeerings-antwoord op hoofd stuk justitie der Staatsbegrooting voor 1905 ontleenen wij het volgende uit treksel De minister is ten zeerste erkentelijk voor de waardeerende wijze, waarop van verschillende zijden zijne werkzaamhe den en de tenuitvoerlegging van zijn werkplan werden besproken. Als tweeslachtig kenschetsten enkele leden 't beleid van den minister eener- zijds modern, anderzijds reactionnair doch den minister komt het voor, dat symmetrie dezer tegenstelling hare in nerlijke onjuistheid slechts kwalijk ver mag te bedekken. De wetsvoordrachten betrekkelijk de regeling der administratieve rechtspraak verkeeren in zoodanig stadium van voor bereiding, dat niet wel mededeelingen omtrent haren inhoud kunnen worden gedaan. Opheffing van hoven of recht banken heeft nimmer in de bedoeling van den minister gelogen. Met de sa menstelling van het ontwerp betreffende de regeling der rechtspositie der amb tenaren zal een aanvang worden ge maakt, zoodra de voor dien arbeid ge schikte werkkrachten vrij komen. Dat de regeling tegen den tijd van de in voering der administratieve rechtspraak gereed zal zijn, is op goede gronden te verwachten. De minister is voornemens te bevorderen, dat de inwerkingtreding der Kinderwetten plaats hebbe met in gang van 1 September 1905 en behou dens onvoorziene omstandigheden zal dit kunnen geschieden. Op de eerstvolgende conferentie voor internationaal privaat recht zal gestreei'd worden naar eene definitieve oplossing der vraag betref fende rechtskracht van tractaten. Wijzi ging van de rechtsbepalingen op het gebied van het pachtwezen kan de minister vooralsnog niet toezeggen. Voorziening in de bepalingen omtrent het in bijzondere gevallen toekennen yan schadeloosstelling aan ontslagen preventief gedetineerden, komt den mi nister niet zoo dringend voor, om daar voor eene afzonderlijke wet in het leven te roepen. Ben wijziging voor te stellen der wet op het Nederlander- en het ingezetenschap, in dien zin, dat de in die wet gestelde termijn van tien tot vijf jaren zou worden verkort, ligt niet in 's ministers voornemen. Bene vereenvoudigde afzonderlijke regeling voor onteigening terzake van ontginning kan de minister niet toe zeggen. Het ligt in 's ministers voornemen, een regeling tot stand te brengen, waardoor nauwkeuriger dan tot nu toe de taak van de Rijks- en gemeente politie wordt afgebakend en die van het gemeentelijk politietoezicht meer uit voerig wordt omschreven. bewerkt door AMO. 35.) Een nieuw leven was voor hem be gonnen, bet verleden joeg hem het schaamrood op de wangen. Hij had veel genoegen gehad en menig vroolijk uur hij had veel geld, tijd en krachten verspild en ,moest op de vraag „Wat heb je goed gedaan, wat heb je tot stand gebracht zichzelven antwoor den„Niets, niets!" Hn wachtte hem een leven van armoede en ontbe- ring en van strijd. Zou hij overwinnaar zijn in dien strijd Ben blik op Marie - Was genoeg om zichzelven trotsch ten Sotivoord te geven „Ik zal De we reld scheen hem op dat oogenblik dub bel schoon; het leven honderdmaal de tooeite waard van te leven. Zoo had de 'etste goede daad, die hij volbracht, van cm een goed mensch gemaakt 1 De indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp, regelende de verhouding tusschen het burgerlijk en het militair gezag, kan eerstdaags wor den verwacht. De schrijver van de Haagsche Kro niek in de „N. Gron. Ct." zegt, dat minister Knyper ernstiger lijdend is dan men wel weet. „De neuralgisehe aandoening, waarvoor hij in verandering van omgeving onlangs baat zocht, is niet 't ergste, maar vooral een keel ziekte, waarmee het hoofd van het kabinet ook een jaar of vijf zes geleden was geplaagd en die hem niet slechts het spreken, maar zelfs het openen van den mond bemoeilijkt,veroorzaakt eenige ongerustheid. Niet dat -er dadelijk of ernstig gevaar zou bestaan voor serieuse complicaties, maar de aandoening is van een vrij hardnekkigen aard en dreigt van langen duur te zullen zijn." Hst lsgsr-onlsrwijs-sntwsrp. De „Nel." zegt, dat aan de zijde van de vrije school, die zonder eenige vreeze durft zeggen wij schuwen geen staats toezicht, gaarne zal worden nagegaan, of wellicht nog meerdere „voorwaarden" aan de uitkeering der bijdrage kunnen worden gesteld, dan nu het geval is. Niet slechts, zoo schrijft het blad, zal zij daartegen geen bezwaar hebben, zij zal het veeleer verlangen, omdat ook zij niet begeert, dat soms kortzichtige schoolbesturen dp ontwikkeling van de kinderen onzes volks tegenhouden, onder de vrij domme bewering, dat onze ouders toch wel met veel minder onder wijs hebben toegekund. Onze kinderen zullen moeten leven in hun tijd, niet in dien hunner ouders. Het hlad wenscht intusschen een paar opmerkingen te maken, waarvan de voornaamste deze is. De openbare school heeft uiteraard haar eigen organisatie zij staat en kan alleen staan onder de macht van pu blieke lichamen en onder het toezicht van openbare ambtenaren. Ook do vrije school heeft haar eigen bijzondere organisatie niet alleen haar, meestentijds door haar begunstigers ge kozen besturen, maar ook allerlei onder linge organisaties, die zich van liever lede ontwikkelen, zoodat nu reeds sprake is van invoering van een eigen inspectie, iets dat wij zeer zouden toejuichen. Nu verwart men organisatie en waarborgen en meent, dat wie waar borgen wenscht voor goed onderwijs, trachten moet ook de vrije schooi zoo veel mogelijk te brengen onder de organisatie van het openbaar school wezen. Als gij geld wilt hebben uit de rijkskas, zoo roept men ons toe van de overzijde, dan moet gij u ook onder werpen aan de waarborgen, die in onze organisatie van het openbaar onderwijs zijn gelegen. Dat op die wijze bet bijzondere een- X. In zijn kabinet zat graaf Ilardenberg nabij den haard, die een behagelyke warmte verspreidde. Zijn grijs hoofd rustte tegen een zacht kussen, terwijl het onderste gedeelte van zijn lichaam bedekt was met een kostbaar Derzisch kleed. Het matte licht van een lamp viel op zijn ingevallen gelaat, dat reeds den stempel des doods droeg. Het anders zoo levendig oog stond afgemat en glansloos. Bij den stervende bevonden zich slechts Vollmar en de oude huis knecht. Er werd geen woord gesproken, alleen het tikken der pendule op den schoorsteenmantel deed zich hooren. Reeds in den voormiddag hadden de doctoren alle hoop opgegeven. Hij adem de zwaar nu en dan nam hij een la- venden dronk, die de levensgeesten weer wat opwekten. Het was negen uur, toen de grijze dienaar nog eenmaal dezen liefdedienst bewees. De graaf gaf hem nu een wenk, waarop hij de kamer verliet en de lijder met zijn secretaris alleen bleef. Toen moest Vollmar hem de hand geven. „Niet waar, mijn vriend!" sprak de stervende met zwakke stem en zichtbare voudig onderwijs zou worden, springt in het oog. De organisatie der openbare school past niet op die der vrije, is daarvoor niet geschikt te maken. Maar het overbrengen van die orga nisatie op de vrije school is dan ook geheel onnoodig. Erkend moet worden, dat het openbare gezag en de publieke lichamen, indien ze zich in werkelijkheid met de school bemoeien, daarop goeden invloed kunnen uitoefenen. Maar men hechte daaraan niet te veel waarde. Tal van gemeenteraden zijn er, die zich al hitter weinig om de gemeenteschool bekommeren, en ook het schooltoezicht beteekent op vele plaatsen weinig, ook omdat het met betrekkelijk weinig macht is bekleed en te veel scholen onder zijn toezicht heeft, terwijl het met administratieven arbeid wordt overladen. Dat de besturen der vrije school overal aan hun roeping voldoen, beweren wij niet, en het zal nog wel lang duren, voordat in elk bestuur ten minste één zit, die liefde voor en verstand van onderwijs heeft. Maar de vrye school heeft iets dat de openbare mistde prikkel der concurrentie. Yerioopt zij, dan gaat zij te niet en wordt haar onderwijzerspersoneel broodeloosiets wat niet, althans niet in die mate, ge beuren kan met de gemeenteschool. Bij een bestuur der vrije school zal het veel minder dan bij een gemeenteraad, vooral bij kleine gemeenteraden, voorkomen dat bij benoemingen persoonlijke vriend schap den doorslag geeft. Houdt men het bovenstaande in het oog, dan zal men toegeven, dat bij het stellen van voorwaarden elke voorwaarde op zich zelve en in verband met bet vrije onderwijs moet worden beschouwd, zonder dat uit hetgeen geldt voor het openbaar onderwijs gevolgtrekkingen voor de vrije school mogen worden ge trokken. Rpspostapaarbank. Gedurende de maand October werd in de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 4.498.972,96Ya en terug betaald f4.434.845.65, w.o. 1'28.963.59//,, wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiën of certificaten van inschrijving, zoodat f 64.127.31 y, meer werd ingelegd dan terugbetaald. Het tegoed ten name van de verschil lende inschrijvers ingeschreven bedroeg op ultimo October 4' 116.554.979,27x/a. In den loop der maand zijn 9844 nieuwe boekjes afgegeven, 3882 geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 1.099.062 boekjes in omloop waren. Tot ultimo Oct. is voor een bedrag van f 1.665.493.33 aan inschrijvingen in een Grootboek der nationale schuld, obligatiën ten laste van den staat of certificaten van inschrij ving ten behoeve van 2108 inleggers aangekocht. Blijkens bij het departement van inspanning, „niet waar, ge zult getrouw volbrengen, wat ge mij gezworen hebt en wat mijn testament van u vordert „Dat wil ik, zoo waar God leeft I" sprak Tkeodoor. „Mijn testament geeft u drie jaren volledige volmachtspaar geen midde len om mijn kinderen op te sporen. Och, waren zij nu kiei, dat ik in hun armen kon sterven het zou mij deze ure lichter maken Het heeft niet mogen zijn. Zoo brengt gij dan mijn ware vriend 1 breng gij dan mijn vader lijken zegen aan hen over. Zeg hun, hoe ik in dit uur naar lien verlangdezeg ook, dat alles anders had kunnen zijn, als het noodlot mijn huis niet zoo ver volgd had. Zoo worden de zonden der vaderen aan de kinderen gewroken, want ik zondigde toen ik buiten haar weten met een ander trouwde God moge mij vergeven Diep zuchtend zonk de zieke in zijn kussens terugeen zachte rilling voer hem door de leden. Vollmar zag dat het met hem ten einde liep. Zjn hart gloeide van dankbaarheid voor den man, die voor hem een tweede vader was gewor- don, toen hij uit de maatschappj ver stoeten. was j hij boog zich voorover en marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee A. H. Hoekwater, 25 dezer van Napels ver trokken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië, terwijl door genoemden commandant by het passeeren van het fort Spuria aan de oostkust van Sicilië, door middel van draadlooze telegraphie, is medegedeeld, dat aan boord van zijn onderhebbenden bodem alles wel Statistiek van marktprijzen, pachtsom man en palderlasten op Walcheren. Yanwege het Centraal Bureau voor Statistiek is als no. XLYI der Bijdragen tot de Statistiek van Nederland versche nen, een „Overzicht van marktprjzen van Granen te Middelburg, Pachtprjzen van Landerjen en Polderlasten in den Polder "Walcheren in de jaren 1801 1900." Deze historisch- statistische bij drage dankt haar ontstaan aan de inzen ding aan het Centraal Bureau door den heer J. A. Zip, secretaris-penningmeester van het Bestuur der Godshuizen te Middelburg, van een drietal door hem vervaardigde tabellen op bovengenoemde onderwerpen betrekking hebbende, waar aan door mr. A. Heringa, adjunct-com mies bj genoemd Bureau, een toelich tende „Inleiding" werd toegevoegd. De eerste tabel bevat voor de jaren 18011900 een' overzicht der pryzen van een aantal op de markt te Middel- bnrg aangevoerde landbouwproducten, te wetentarwe, rogge, gerst, witte boonen, paardeboonen, groene erwten en koolzaad. De gegevens werden geput gedeeltelyk uit marktberichten, in de oude exemplaren der „Middelburgsche Courant," gedeeltelyk uit de gemeente verslagen. De oude prjsopgaven werden herleid tot hare tegenwoordige gelds waarde per H. L., by welke omzetting van maat en munt in de inleiding enkele historische by zonderheden worden mede gedeeld. In een afzonderijk staatje worden de vjfjaarljksche middenpryzen vermeld, waarin tevens de Arnhemsche markt prjzen van tarwe, rogge en gerst (Bj- drage XXYI) zijn opgenomen. Yerge- ljking der cjfers doet zien, dat de pryzen der landbouwproducten in de jaren 18011821 nagenoeg geljk zjn gebleven of slechts weinig zjn gedaald in het daarop volgend vjtjarig tjdvak treedt een daling der prjzen in tot op meer dau de helft, nl. voor tarwe van f 15,41 tot f6,401/,, (te Arnhem van f 12.60 op f5.78'/,,), voor rogge van f 11,08 op f 4,27 (te Arnhem van f 8,38y, tot f3,90), voor gerst van f 8,97 '/a tot f 3,56 (te Arnhem van f 6,50 op f 2,98), voor witte boonen, van f 19,80 op f6,86 en voor groene erwten van f 16,30 tot f' 4,83. Hoewel de pryzen zich in den loop van het tydperk 18261881 lang zamerhand, doch niet dan met schomme lingen, eenigszins herstelden, bereikten zj niet meer de hoogte van het begin kuste innig de klamme hand van zjn weldoener. „Ik wil drinken!" verzocht de zieke. Nadat ky gelaafd was, ging hj voort „Mjn zoon, in de geheime lade van inju schrijftafel bevinden zich papieren en aanteekeningen, die u zeer nuttig kunnen zjn bj het opsporen van mjn rechtmatige erfgenamen. Laat geen ander daar inzage van nemen en vernietig ze als ge ze niet meer noodig hebt. Als ge mijn zoon vindt, wees dan voor hem een trouw vriend, zooals ge voor mj geweest zijt. Spoor hem aan tot het goede en zeg hem, dat ik hem alles heb vergeven. „Ik heb altjd zjn welzijn bedoeld, daarom moest ik onverbiddeijk streng zjn moge lij mj in liefde gedenken." Het ratelen van een rj tuig klonk van de straat tot in het kabinet. Het hield voor de deur stil en eenige oogenblikken daarna klopte de oude huisknecht aan en gaf Vollmar een brief. Deze brak hem open en las hem met een spottenden lach op de lippen. De graaf had iets van het kloppen gehoord. „Wat verlangt men van mij vroeg hij. „Is het een verzoek het worde i toegestaan 1" der vorige eeuw. Sinds 1881 valt een voortdurende daling te constateeren. Vergeleken met het begin der vorige eeuw zjn de tarwepryzen te Middelburg met 59 pet., te Arnhem met 50 pet. gedaalddie van de rogge op beid» markten met 50 pet., die van gerst te Middelburg met ruim 44 pet., van paar deboonen met 27 pet., witte boonen met 14 pet., van groene erwten met 30 pet. en van koolzaad met 28 pet. De tweede tabel geeft den loop der pachtprjzen van een 16tal perceelen wei- en bouwland, waarvan de meeste reeds in 1605 by testament van den toenmaligen burgemeester van Vlissin gen, Johan Matens den Ouden, aan het Middelburgsche gasthuis zjn. opgekomen. De gemiddelde prys per H.A. bouw land steeg van 1804 tot 1825 van f3ö tot f 42, daalde daarna tot f 26 in 1839 steeg wederom tot f 46 in 1853, welke stjging na 1860 aanhield tot 1881, toen de pachtprys f75 bedroeg, terwijl hjj na dit jaar terugliep lot f56 in 1902. Vergeleken met het begin der vorige eeuw is dus de pachtprys van bouwland op Walcheren met f20 per H. A. ge stegen. De pachtprys per H.A. weiland steeg van f 44 in 1804 tot f 49 in 1825, daalde vervolgens in den termijn 1825— 1832 tot pl. m. f40, steeg tot ruim f 49 in 1846, keerde in den daarop volgenden paohttermjntot f 40 terug en liep sinds dat jaar voortdurend op, totdat hy in de jaren 18741881 het bedrag van f108,50 bereikte, waarna hj daalde totf 68 in 1902 zoodat ver geleken met 1804 de prjs is gestegen met f 22. In de derde tabel wordt een overzicht gegeven van het bedrag van het djkge- sehot per H.A. voor het schotbare land en het vryland in den polder Walcheren. De hieraan in de Inleiding toegevoegde beschouwingen vormen een bjdrage tot de geschiedenis der calamiteuse polders in Zeeland. Na een uiteenzetting, wat onder d jkgeschot moet worden verstaan en waarvoor de opbrengst dient, wordt de verschillende aard dér cóntribuee- rende landen historisch verklaard uit het ontstaan van het eiland Walcheren uit de talryke in zee opgekomen en langzamerhand inged jkte eilandjes ter- wjl de afwisselende bedragen der polder- lasten, oudtjds dyk- en waterpenningen genoemd, aan de hand der provinciale polderreglementen en de latere bepalin gen nader worden toegelicht. Het bedrag van het djkgeschot is sinds 1801, toen het voor schotbaar land f9,70, en voor vrjland f1,16 bedroeg, in den loop der jaren herhaaldeljkgewjzigd. In de jaren 18121814 bedroeg het f 10.96 resp. f2,72, in 1815—1825 f 11,13 resp. f2,85, in 1825—1835 f 10,77 resp. f 2.75, in 1835—1839 f 11,14 en f2,85, in 1839 1870 f 10,96 en f2,80, terwjl het na de wet op de calamiteuse polders van 1870 jaarljks door het bestuur van de polders wordt vastgesteld en by af- „Een verzoek is het, maar een, dat u al reeds driemaal hebt afgewezen. Het is de handelsraad van Reichenau, die vraagt om uw invloed uit te oefenen om het besluit der commissie te vernietigen die zjn aanvrage heeft afgewezen. Ik meende, volgens uwe bedoeling te han delen door hem af te wjzen. De graaf knikte toestemmend en een triumfeerend lachje vertoonde zich op Vollmar's gelaat. Op één zjner vjanden had hj wraak genomen. Maar zjn hart dorstte naar meer wraak op een andere, die heette Dora Burghausen. In de kamer werd een half uur lang geen woord gesproken. Bindeljk kwam de dokter. Hj ging zwjgend naast den graaf zitten en Vollmar greep de rech terhand van den stervende. Op een wenk van den ouden dienaar kwam het geheele dienstpersoneel in de diepste stilste binnen om den ouden graaf nog eenmaal levend weer te zien. Alleen de zuchten en het geschrei der vrouwen onderbrak de plechtige stilte. Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1