42e Jaargang. Donderdag 27 October. MAw 1904. Van week tot week. FEUILLETON. n o. üü'f, Binnenlandsche berichten. VLISSIKIGSCIE COVRAWT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephöoniiummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Men noemde onlangs de zich thans op weg naar do Gele zee bevindende Russische vloot, eene verzameling spook schepen, omdat hare bewegingen zoo onbestemd en de berichten er over zoo duister waren. Terwijl als het groote doel van de reis werd voorgesteld, in het Oosten de aandacht der belegeraars van Port-Arthur zoodanig af te leiden, dat die stad, of de puinhoopen er van, opnieuw van proviandeering kunnen worden voorzien, is er nu een tweede en heel wat bedenkelijker doel bijge komen, namelijk het houden van een soort van oefeningstooht, die werkelijk ook is aangevangen en waarhij proeven worden genomen op hoogst onschuldige voorwerpen, die met de heele zaak niets te maken hebben. Wj moeten verklaren dat de Russen al heel slecht de kunst verstaan om zich vrienden te maken en men had zeker niet gedacht, toen de vloot Zon dag middag tusschen Dover en Calais doorvoer, dat zoo juist zulke ernstige dingen waren gebeurd, waardoor aan de Humber alles op zijn achterste bee- nen stond. Een tooneel zonder voorbeeld moet het Sint-Andrews Doek te Huil hebben opgeleverd, toen de twee twawlers „Moulmein" en„Mino" daar aankwamen. De eerste met de aan flarden geschoten vlag halverstok geheschen. Bij mistig weer schijnt de visschersvloot met de Russische flottielje in aanraking te zijn gekomen. Zoeklichten werden op de rustige schepen gericht. De Russen be gonnen op de visschers te vuren, zetten dat spelletje een twintig minuten voort en vervolgden toen hun weg, wel we tende waarschijnlijk dat zij schade had den aangericht, maar overigens zich daarover niet bekommerende. En toch waren van één vaartuig de kapitein, van een ander de stuurman gedood, werden verschillende mannen zwaar gekwetst en werden de vaartui gen zeiven in ontredderden toestand te Huil binnengesleept zoo er nog niet erger dingen gebeurd zijn Dat zulk eene handelwijze, met alle recht en reden in strijd, ongetwijfeld aanleiding zal geven tot een krachtig op treden van Japan's bondgenoot, kan men denken, en nu moge de oorzaak liggen in de zotte instructie die de admiraal moet meegekregen hebben, om onderweg geen vaartuig op torpedeer-afstand te laten bewerkt door AMO. 7.) „En geloof je werkelijk, dat bij den dood van ons lichaam ook de geest sterft, zoodat wij geen gevoel van vrees of berouw meer hebben zullen vroeg de oude. „Hoe zou 't anders mogelijk zijn, wat wij ervaren antwoordde Leopold. „In het hoofd zetelt de denkkracht, die dooi de hersenen en de zenuwen wordt voort gebracht. Als men begint te vervallen, lijden daaronder ook de hersenen en zenuwen. Is men alzoo dood, dan houdt alle denken en gevoelen op „Maar er staat toch geschreven wij zullen het oog Gods zien antwoordde de oude. „Yermoedens, niets dan vermoedens sprak Leopold schouderophalend. De oude streek langs zijn langen, grijzen baard, sohudde het hoofd en zei „Door do boeken ben je een vrijden- naderon, teneinde gevrijwaard te zijn tegon vermomde Japansche torpedoboo ten, het was dan in ieder geval toch gekkenwerk, om te doen alsof derge lijke vaartuigen zich onder de rustige visschersvloot van den bondgenoot zou den hebben bevonden. Ligt inderdaad deze leidende gedachte aan het gebeurde ten grondslag, dan is hierin eene zeer zware beleediging voor Groot-Brittanje gelegen. Waarschijnlijk zijn de Russen nu al in den Atlantischen Oceaan. Ware dat niet het geval geweest, dan zou de Engelsche vloot in het Kanaal althans wel zorg gedragen hebben, dat geen verdere molestatiën plaats hadden. Thans gaat de zaak natuurlijk den diploma- tieken weg op, waar wel dikke woor den worden gebruikt, maar de zaken langzaam genoeg behandeld worden om den eersten indruk wat te laten af koelen. 't Ware misschien te wenschen geweest, dat de niets ontziende Rus sische zeehelden eens eene gevoelige les in de beleefdheid hadden gekregen, die ze dubbel verdiend hebben. Yoor het overige schijnen de Russen bijzonder in hun schik, dat zij er in den jongsten zesdaagsehen slag zoo genadig zijn afgekomen. Nu is het waar dat het er met een verlies van zestig dui zend man nog mee door kan maar toch, indien dit drio of viermaal ge beurde, zou men met den treur speldichter kunnen zeggen „le combat finit faute de combattants". Niettegen staande de in die streken zoo verschrik kelijke winter al zijn felheid doet ge voelen, schijnt dan ook een nieuw tref fen aanstaande, misschien ook wel om dat het daar tusschen Mukden en Liao Yang van de koude niet uit te houden is. Het debat in de Fransche Kamer over de kerkelijke politiek, in het laatst der vorige week aangevangen, is na tuurlijk zeer interessant geweest, hoewel het aan gewaagde stellingen niet ont broken heeft. Het is best te begrijpen, dat er vele gematigden zijn, die, ofschoon den staat do hand boven het hoofd willende hou den, toch aarzelen om den sinds zoo lang bestaanden band met de kerk te verbreken. Yandaar dan ook dat aan de regeering wel een votum van ver trouwen is gegeven, doch slechts met eene meerderheid van 88 stemmen. De bekende oud-president Dechanel had eene merkwaardige rede gehouden, waarin hij aandrong op volkomen neu ker geworden, Leopold Je bent niet door het ongeluk beproefd, anders zou je geloovig zijn. Denk je ook niet dat er een gericht is, een goddelijk gericht, om alle zonden die wij begaan hebben, te bestraffen Weder antwoordde de zoon met een spottend schouder-ophalen op deze ont boezeming zijns vaders. Die twijfel scheen den oude echter niet onaange naam te zijnhij vreesde wellicht het Goddelijk gericht, dat alle daden be oordeelt en naar verdienste bestraft of beloont. Esther mengde zich nu ook in het gesprek en zei„Als er werkelijk een hoogere Rechter bestond, welke straf zou er dan zijn voor hem, die het ge loof zijner vaderen verloochent Yerder kon zij niet spreken, on willekeurig sloeg ze de oogen neer. Als door een adder gebeten, voer Nathan uit „Ik weet, wie dit geldt niemand anders dan je zelf. Je verzwijgt nog iets je wilt het geloof onzer vaderen afzweren om hem te volgen als vrouw, dien tuchthuisboef, die zeker een slecht einde zal hebben, zoo jong als hij is." traliteit van den Staat en eene regeling verzocht die de vrijheid van den Staat en der godsdiensten waarborgt en tevens in het algemeen de rede en het recht. Maar dan moet dat ook van weers kanten komen en de president-minister betoogde juist, dat de ondragelijke in menging van den Heiligen Stoel in Frankrijks binnenlandsche aan gelegenheden in de quaestie der bis schoppen haar toppunt had bereikt en de voortdurende weigering om het bur gerlijk gezag boven het geestelijke te erkennen, eene schending van het Con cordaat was. Daarmede verviel dan ook het ge opperde bezwaar, dat het Concordaat niet dan met goedvinden van beide partijen kan gewijzigd worden. Intusschen heeft de Paus eene oom missie van kardinalen aangewezen, om een onderzoek in te stellen naar de middelen ter oplossing van de Fransche quaestie. Wij vreezen, dat de commissie wel wat te laat met haar rapport zal komen om de scheiding van Kerk en Staat te voorkomen. De aangelegenheden van Thibet hou den nog steeds niet op de aandacht te vragen, inzonderheid naar aanleiding van het eerst later bekend geworden feit, dat de Engelschen, krachtens een gemaakt beding, het land niet zullen ontruimen, maar het tot beveiliging hunner belangen gedurende een tijdvak van vijf en zeventig jareu zullen bezet houden. Wie dan leeft, die dan zorgt De bezetting zou zich bepalen tot de aan Britsch-Indië grenzende Ghumbi- vallei Intusschen zou de Engelsche regee ring het met Thibet gesloten verdrag op verlangen van Rusland weer willen wijzigen doch wij vreezen dat de poli tieke gebeurtenissen daaraan thans niet veel goed zullen doen. Van meer belang is het misschien dat groote ontevreden heid heerscl^ onder de Muzelmansche bevolking van Britsch-Indië. In de schending van de heilige stad der Mon golen zien zij een gevaar voor hun eigen godsdienst en met zulk een wan trouwen mag eene koloniseerende re geering wel terdege rekening houden. Verkiezingen in Amsterdam VII Het Amsterdamsche district VII was tot nog toe het eenige vaste district in „Tuchthuisboef?" met fonkelend oog en de armen gekruist op de horst stond Esther voor haar vader. Een prachtig model van een Judith met haar schoo- nen zwarten haartooi „Tuchthuisboef en wie heeft hem daartoe gebracht Wie heeft zich altijd bijtijds in veiligheid teruggetrokken, terwijl Golinski boeten moest vier lange jaren. Lange jaren waren het, ik heb ze geteld bij maanden, dagen, mi nuten en seconden. Ais ik mij 's avonds te rusten legde, heb ik God gebeden, den God mijner vaderen, dat Hij mij den beminden Christen mocht weder geven Nathan Ehrentraut wrong de handen en sloeg zich voor het hoofd. „Oh, ik domme manriep hij, zich zeiven beschuldigende, „mijn gansche leven heb ik opgeofferd voor mijne kinderen, arbeid heb ik van den vroegen morgen tot in den nachtgerekend en gespaard voor hen, voor hen alleen. Ik heb een slechten naam gekregen onder de men- schen en ben de deur des gerechts voorbijgegaan op gevaar at, dat zij mij zouden nemen en vrijheid en gezondheid ontrooven. Met schurken en dieven heb ik mij ingelaten, eu voor wie de hoofdplaats voor de clericalen. Hun candidaten werden daar de laatste jaren geregeld gekozen met een 400 tot 500 stemmen voorsprong. In Juni echter bleven bij de Staten-verkiezingen de liberalen slechts 80 stemmen achter en gisteren werd bij de verkiezing voor de Prov. Staten de heer J. ter Haar (chr. bist.) slechts met 18 stemmen meerder heid gekozen. Iiij verkreeg 1847 van de 2658 geldige stemmen, terwijl zijn liberale tegencandidaat, de heer R. van Rees, 1311 stemmen behaalde. Zelfs werd in dat district de lib. prof. mr. J. P. Houwing gekozen met 1327 stemmen tegen 1322 die zijn katho lieke tegenstander, de heer B. J. M. de Bont behaalde. Tegen deze laatste verkiezing werd echter protest aange- teekend, wijl er in de stembureau's verschil van meening zou hebben bestaan over de al of niet van onwaarde-ver klaring van stembriefjes. Accijns op het gedistilleerd. Aan de Tweede Kamer is dd. 22 October 1904 navolgend adres met nota toegezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen. Het hoofdbestuur van de „Nederland- sche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken," ver. goed gekeurd bij Kon. besl. dd. 4 April 1844, No. 62, dat het met leedwezen heeft kennis genomen van de indiening van het ont werp van wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, dat het zich had gevleid met de ver wachting, dat de ernstige bezwaren van verschillende zijden uitgesproken tegen een wetsontwerp van gelijke strekking in December 1902 bj de Staten-Gene- raal aanhangig gemaakt, doch door de regeering teruggenomen, deze zouden hebben doen afzien van het indienen van een ontwerp als boven bedoeld, dat het met nadruk blijft ontkennen, dat de sterke drank geschikt zou zijn als belasting-object, dat het immers duideljk is, dat naar mate de baten uit het alcoholgebruik voor de schatkist stjgen, de kans des te geringer is, dat van regeeringswege krachtig zal worden opgetreden tot beteugeling van het alco holkwaad, dat de opmerking van den minister in de memorie van toelichting als zou de nu aangenomen Drankwet het bewjs zijn, dat ook waar de schatkist belang heeft bj het alcoholgebruik, de regee ring ernstige maatregelen tegen het misbruik van sterken drank kan treffen, voor tegenspraak vatbaar is, daar het oordeel van vele drankbestrjders over den inhoud van de Drankwet een af keurend is, en velen hunner niet onge neigd zjn aan te nemen, dat juist het feit, dat jaarljks bjna zeven-en-twintig millioen uit den drank in de schatkist vloeit, één van de redenen is van de God in den hemel daarboven Gj weet het voor de kinderen. Nu heb ik mjn doel bereikt, ben ik een rjk man geworden en kan ik ieder vermaak of genoegen smaken, dat er op de wereld is. Ik kan hun aanzien verschaffen, want geld geeft aanzien. En ik wil mjn oude dagen bj mjn kinderen doorbren gen in vreugde en welstand Daar keeren ze zich af van het geloof onzer vaderendaar lachen ze om m j en zeggen Onze wegen loopen uit elkan der je geld is ons lief, maar wj willen handelen naar eigen verkiezing. Bevalt het je niet, stoor ons dan niet door je tegenwoordigheid. Ga heen, oude man! en sterf dat is het beste Heete tranen rolden langs de inge vallen bleeke wangen van den oude en parelden in zjn grjzen baard. Esther wendde zich af en ging voor het venster staan om op straat to zien. Z j gevoelde niets voor haar vader haar hart was vervuld met liefde voor den blonden Frans, ofschoon zj wist, dat hj een dief en inbreker was. Al had hj ook een koning vermoord en de wereld ten gronde gericht, toch wilde zj hem, toe behooren als zjne vrouw, zijne hulpe, zijn slavin. In haar aderen stroomde gebrekkigheid en onvoldoendheid der Drankwet, dat het eon feit bij ft, dat de kleine luyden, die de geringste draagkracht hebben, deze indirecte belasting voor het grootste deel moeten opbrengen, dat het zich grooteljks verwondert, dat de minister meent, dat dit bezwaar nu niet kan worden geopperd „omdat de meergegoeden volgens de voorstellen der „regeering, bovendien zullen worden getroffen door opcenten op de beide deelen der Rjksinkomstenbelasting," dat hiertegen kan worden aangevoerd: lo. dat het toch waar is, dat de groote heffe des volks een aanzienljker deel van de indirecte belastingen betaalt, dan de meergegoeden, 2o. dat de regeering zich voorstelt dat de verhooging van den accjns 2l/3 millioen zal opbrengen, en de opcenten op de beide deelen der Rjksinkomstenbelasting f 750,000, dat dus de financieel sterkeren 1/i van de noodig geachte 3 millioen zullen be talen, de geldeljk zwakkeren in hoofd zaak s/4, dat, afgezien van bovenstaande over wegingen, de accjns op sterken drank is een geldslaan uit een volkszonde, waarvan dr. Kuyper eens terecht zeide „geld te slaan uit een volkszonde is een diep-onzedeljke gedachte, en die, eens postvattende, geheel den blik van onze financiën benevelen moet", dat het toch niet op den weg van eon Ohriste- ljke regeering mag liggen, „diep-onze deljke" gedachten in wetsontwerpen ta belichamen, terwjl het allerminst ge- wenscht is, dat daardoor de blik onzer financiën wordt beneveld, dat ten slotte de ervaring bewjst, dat nimmer verhooging van don accjns ecu middel was tot beteugeling van het alcoholkwaad, zoodat niet alleen da drinker, maar veelal ook zjne onschul dige vrouwen en kinderen financieel het slachtoffer der verhooging. worden, dat ontduiking van de wet, verval- sehing van den alcohol, het in kleiner hoeveelheden tegeljk toedienen eerder de gevolgen van een maatregel als da voorgestelde zjn geweest,, dan afname van de verbruikte hoeveelheid, dat het tot staving van bovenstaande meeningen verwjtt naar de nota reeds vroeger toegezonden (29 October 1902), redenen waarom het in het belang der drankbestr jding dringend verzoekt, het wetsontwerp te verwerpen. Ex klerk der post. en tol. In Febr. 1905 zal een vergel jkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der poste- rjen en telegraphie. Het aantal te ver vullen plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. Zj die op grond van bedoeld verge- ljkend onderzoek voor aanstelling in aanmerking komen, worden voorloopig slechts voor een jaar benoemd, op eene zuideljk bloéd, dat koortsig voortjoeg sedert het oogenblik dat Golinski half ernstig, half schertsend den gloed eener eerste liefde in haar maagdeljk hart had doen ontbranden. In Leopold had z j een trouwen hond- genoot gevonden. De jonkman had geen vast karakter. Sedert zjn prilste jeugd verwend en vrj in zjn doen en laten, had h j reeds vroegtijdig de genietingen des levens leeren kennen, die in zjn ziel en in zjn lichaam haar onverdelg- baar vergif hadden achtergelaten. Leopold was voor inspannenden arbeid onbruikbaar, want zjn zenuwstolsel was verzwakt, zjn lichaamskracht verloren gegaan. Zoo zat hj dan bj zjn boeken en overlaadde zjn hoofd met ballast, die hem meer kwaad dan goed moest doen. In de oogen van vader en zuster gold hj voor een geleerde. Esther beminde hj met ware vereering, in haar vond hj deugd, goedheid en verstand ver- eenigd. Wordt mnolgd.)

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1