anden. WEELE. Speculaas. Maandag* 10 October. oodjes, K. Daalhaijzen. 8 nnr BAL 42e Jaargang. 1904. Gemeentebestuur. fttaattrt if b FEUILLETON. Ou grenskommies. Vlissingsche Courant tttt Seïll. Zondagsblad o Jticnwe JMiUii, ƒ1.30, j.-3r«af.-55M*. J K S LGS janstraat 134, orkest, •ijsdansen ijzen. 13 oent. fifij, Cleii cis erferii RDIKti", JGEN bat laveren van ■e en natte was- aricht voor uit- wasschen er, artikelen. IrHELQH. Q, L 1 Maart tot .3 23 en 6 10 0 3 50 en 6 40 1 55a) en 4 45 .3 23 en 0 lOf) n ns bet vertrek 10 sf) 6a, Borasalen 8S naar Bor?sei<an ifoma, Bonsalsa 10. VLISSIN«S€HE COURAIT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADYERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephoonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Büte Courant Moert oen tipopel. LANDWEER. Oproeping verlofganger tot den werke- lijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van den binnen deze gemeente woonachtigen verlofgan ger der lichting 1904, JOHANNES, FRANCISCUS DE MEIJER, dat hij door het Departement van Oorlog we gens overtreding van art. 24. der Land- weerwet op grond van art. 28 dierzelfde wet, voor den tijd van acht dagen onder de wapens wordt geroepen en dat hij daartoe Maandag 31 October 1904 vóór vier uur namiddag bij het 3de Kegiment Infanterie te Vlissingen aan wezig moet zijn. Vlissingen, 8 October 1904. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. NATIONALE MILITIE. Tweede kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. en Wethouders van gelet op art. 26 en volgende der militiewet brengen ter kennis van belang hebbenden dat de loting der in dit jaar voor de militie ingeschrevenen in deze gemeente zal plaats hebben ton Raadkuize op Vrijdag 2S October 1904, des voor middags ten 10 ure dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag. waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden in gediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, onder teekend door hem die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht tegen bewijs van ontvang (jat op de navolgende dagen, telkens des voormiddags van 10 tot 1 ure, ten Raadhuize zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, bedoeld in art. 53 van bovenbedoelde wet, als op Maandag den 31 October 1904 Uit het Fransch van G. Iiamor. 3,) „Ik weet dat Ragot met een paar zijner kameraden er dezen naeht om streeks twee uur met smokkelwaar door zal trekken." „Goed succes dan Maar wees voor zichtig „Stel u gerust, Madeleine, ik zal voorzichtig zijnhet geldt hier immers het behoud van uw bruidegom. Adieu Daarop verdween de kommies in de huisternis. Nauwelijks was hij weg, of een man, hie zich achter een hoop takkebos- ®en verscholen had gehouden, sloop voorzichtig te voorschijn en naderde, na eerst zorgvuldig in het rond te hebben gezien, het venster, waartegen het jonge ■ueisje nog steeds geleund stond. „Hebt gij het gehoord?" zeide zij op huisterenden toon. „Hij gaat naar Gorge- ftux-Moiaes." jDaar ga ik ook heen, antwoordde voor hen wier geslachtsnaam begint met dé letters A tot en met G op Dinsdag den 1 November 1904, idem als voren met de letters LI tot en met R op Woensdag den 2 November 1904, idem als voren met de letters S tot en met Z dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd ten Raadhuize zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen, terwijl op broederdienst reclameerenden zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van hen zeiven en de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of' ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst van den broeder of de broeders, op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8 October 1904. Burg. en Weth. vqornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BRANDWEER. Loting voor de ingeschrevenen bij de Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat de loting der in dit jaar voor de brandweer ingeschrevenen zal plaats hebben ten Raadhuize op Maandag 17 Oct. 1904, des namiddags ten 2 ure; dat zij, die verlangen den dienst niet in persoon waar te nemen, een plaats vervanger kunnen stellen of hun dienst kunnen afkoopen, wanneer zij, inge volge artikel 420 van bovengenoemde verordening voor den dienst worden opgeroepen en dat bewijzen tot het bekomen van vrijstelling binnen 8 dagen na de loting, ter Secretarie der gemeente (Bureau Bevolking) moeten ingeleverd worden. Vlissingen, 8 October 1904. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wensehen toegelaten te zien tot een de man met een boosaardigen lach. „Doch ik ben niet alleen. Het is ge vaarlijk om des nachts alleen naar die plek te gaan. Kom, Madeion, doe het venster nu weer dicht, het is koud. Tot morgen Na deze woorden sloeg hij ook den weg in, waarlangs de kommies verdwe nen was, Intusschen speelde in de sociëteit de notaris met zijn vriend, den rechter, die eindelijk ook gekomen was, een partij piket, terwijl zij daarbij druk praatten over kommiezen, smokkelaars en vecht partijen. „En dan gevoelen wij ons dikwijls zoo ongelukkig, omdat wij hier voor een paar maanden begraven zitten," zeide de notaris, „maar wat zoudt ge er wel van zeggen, als wij eens ter wille van een premie van een paar ellendige francs, door alle weer en wind er op uit moes ten, om er misschien half dood af te komen „Kom!" riep de rechter uit. „Dat gebeurt alleen maar in de boeken. De smokkelaars denken er veel eerder aan om te vluchten dan om zich te verde digen, vooral hier in deze streek. Maar wat scheelt u toch Ge speelt geheel verkeerd „Waarlijk? Dat komt omdat mijn der beide herhalingscursussen in deze ge meente dat van af heden tot en met Zaterdag 22 Oct. e.k. uitsluitend ter gemeente-secretarie (Griffie) iederen Werkdag van des voormid- daga 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden, zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen den len November a. s. en eindigen den len April d.a v. Zij vestigen voorts de aandacht op de na volgende artikelen der: „Verordeningtot regeling van het herhalingsonderwijs in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. In deze gemeente worden ten minste twee afzonderlijke herhalingscursussen in ver schillende openbare schoolgebouwen gehou den, één voor jongens en één voor meisjes, teneinde hen, d'e het gewoon lager onder wijs hebben doorloopen in de gelegenheid te stellen tot bevestiging en voortzetting van het geleerde in de vakken, die voor het maatschappelijke leven van groote waarde zij n te achten. Indien daaraan behoefte blijkt te bestaan kan het getal cursussen worden vermeer derd. Artikel 3. De vakken waarin onderwijs wordt gege ven, zijn J a.voor jongens de Nederlandsche taal, het rekenen, de kennis der natuur en de handelaaardrijks- kunde. b. voor meisjes de Nederlandsche taal, het rekenen, de kennis der natuur en de nuttige handwer ken. Artikel 6. Het onderwijs wordt gegeven a. aan den cursus voor jongens op Maandag, Dinsdag, Donderdagen Vrij dag, des avonds van 6 tot 8 uur b. aan den curcus voor meisjes op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. Vlissingen, den 6 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Wijziging dsr wat op da brisvenposterlj. Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der poatwet, dat, zonderling genoeg, met de goheele brievenposterij niets te maken heeft. De posterij wordt d(|or die wijziging gebruikt als middel om zeker doel te bereiken, dat niet is do regelmatige en behoorlijke uitvoering van hot brie venvervoer te verzekeren. De bedoeling is namelijk om een nieuw artikel aan de postwet toe te gedachten bij dien armen Jean Niot zijn, die dezen nacht zulk een moeielijke post heeft." „Laat dien maar begaan dat is een kloeke jongen, die voor geen kleintje vervaard is. En daarbij wordt het ook gewoonteKom, laat ons een glas bier nemen, notaris En zoo werd het spel weder voort gezet, terwijl buiten de wind nog heviger begon te loeien, en de regen aanhoudend tegen de vensterruiten kletterde. Zonder het zelf te weten, stelde Geor ges belang in den knappen kommies, dien hij toch nog slechts twee of drie keer had gezien. Onze jonge notaris was afgetrokken hij vergooide gedurig zijn spel en luisterde maar half naar de opmerkingen en de verwijten van zijn tegenpartij. Zelfs toen hij alleen op zijn kamer was, hielden zijne gedachten zich nog steeds met Jean Niot bezig en beletten hem uren lang den slaap te vatten. Eerst tegen den morgen viel hij in slaap. Nauwelijks had hij echter eenige oogenblikken in Morpheus' armen doorgebracht, of hij werd gewekt door een luid gerucht onder zijn vensters iets heel ongewoons op dit vroege mor genuur. Hij hoorde kreten, verwensckin- gen, krachtige vloeken, kortom, een leven zooals men hier in het stille Hé- voegen, dat de administatie der poste rijen maakt tot een middel van controle. Het voert een soort van censuur in. Het overbrengen van niet gesloten stukken (dat zullen dus in hoofdzaak drukwerken zijn), kan volgens dat ar tikel worden geweigerd of gestuit, wan neer hun inhoud in strijd wordt ge acht met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Is de afzender bekend, dan zullen hem de stukken worden teruggezonden, onder mededeeling van de reden der weige ring of stuiting en, is hij niet bekend, dan worden de stukken gedurende drie maanden beschikbaar gelaten en kunnen daarna worden vernietigd. Volgens de regeering heeft zich hier in den laatsten tijd de wenschelijkheid voorgedaan om de wet tot regeling der brievenposterij aan te vullen ten opzichte van het verzenden van drukwerken, afbeeldingen en andere stukken, van zedekwetsenden aard. Aangezien de post administratie het recht niet heeft om bedoelde stukken van de verzending uit te sluiten, wil het aangeboden wetsont werp nu in die leemte voorzien. Met allen eerbied voor de meening der regeering, meenen wij dat in hare redeneering toch een kleine fout schuilt. Wij willen niet tegenspreken dat zich vooral in den laatsten tijd de wensche- sehelijkheid heeft voorgedaan, om het verspreiden van stukken van zedekwet senden aard tegen te gaan maar het is onjuist dat zich ook de wen schelijkheid heeft geopenbaard om er de administratie van de brievenposterij bij te halen. De waarheid zal wel wezen, dat men er een gemakkelijk middel in ziet, om een doel te bereiken, dat wij volstrekt niet afkeuren, maai' dat toch uitsluitend behoort te worden bereikt langs den weg van rechten. In ons wetboek van strafrecht wordt hij strafbaar gesteld (art. 240) die eenige voor de eerbaarheid aanstootelijke af beelding, of vliegend blaadje, waarvan hij den inhoud kent, verspreidt, open lijk ten toon stelt, aanslaat of ter ver spreiding in voorraad heeft. Maar, zegt de regeering, stukken waarvan de inhoud in strijd wordt ge acht met de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden, rimont, slechts zelden hoorde. Georges kleedde zich haastig aan, ten einde te gaan zien, wat de reden van deze drukte was, toen er aan zijne deur werd getikt, llij opende en zag juffrouw Josephine schreiende voor zich staan, terwijl zij met eene door snikken afgebroken stem zeide Ga toch spoedig mee, mijnheer de notarisHij is gewond, hij zegt, dat hij gaat sterven en hij verlangt u nog bij zich „Gewond wie „Onze arme Jean NiotEr is tusscken de bergen gevochten en nu heeft hij een kogel in de borst gekregen." Georges volgde de diepbedroefde vrouw naar een huisje, voor welks deur een groep menschen bijeen stond. Allen, mannen zoowel als vrouwen, schreiden. In een laag vertrek lag de arme kom mies op een matras uitgestrekthij zag doodelijk bleek, terwijl zijne kleederen gescheurd en met bloed bedekt waren. Bij hem stond de dokter, die op de vraag van Georges naar den toestand van den gewonde, treurig het hoofd schudde. Foorts bevond zich hier nog Madeleine, Jean's verloofde, die roerloos met de handen voor het gelaat zat. De jonge notaris trad nader. Op het gelaat van den kouunies was een flauwe moeten kunnen worden geweigerd, Ver zending van boekwerken van den zelf den aard als bedoeld in art. 240 straf recht, moet kunnen worden belet. Die verzending behoort te worden tegenge gaan, ook dan, wanneer van inbeslag neming of strafvervolging geen sprake kan zijn. Maar wie moet dan beoordeelen of van zoodanige stukken sprake is Tot dusver was flet de rechtereen naar onze meening behoort het de rechter te blijven en niet de postadministratie te worden. Wij hebben heelemaal niets op met de censuur, die tot dusver in Nederland niet bestond. Het is absoluut niet de taak der regeering of van eenige administratie, welke ook, om voor zede- meester te spelen. De taak der regee ring is het om te zorgen voor een goeds wetgeving, ia dit geval een goede straf wetgeving, en verder om de zaak aan den gewonen rechter over te laten, wanneer door de ambtenaren, met de opsporing van misdrij ven en overtredin gen belast,, een misdrijf of een overtre ding is geconstateerd. Wij ontkennen beslist dat deze zaak administratief behoort te worden ge regeld, omdat wij dan geheel worden overgeleverd aandepersoonlijke meening of het inzicht van het tijdelijk hoofd van zekere administratie. Waarschijnlijk zal men de zaak wel niet overlaten aan heeren postdirecteuren en brieven gaarders. Denkelijk zullen deze instruc ties van hooger hand moeten vragen in elk voorkomend geval. Ambtelijke voorschriften daaromtrent zullen nader worden, gegevenmaar tot de zaak zelve doet dit niets af. Van ambtswege zal dan toch worden uitgemaakt, wat al of niet als strijdig met de zeden of het staatsbelang moet worden beschouwd. Dat is bureaucratie en niets anders. Bovendien is de maatregel onpractisch want het artikel ziet alleen en kan ook alleen zien, op ongesloten stukken. Welnu, als dat eenigszins mogelijk is, met het oog op de kosten, zullen on gesloten stukken doodeenvoudig door gesloten stukken worden vervangen, zoodat van weigering of stuiting dei- verzending geen sprake is. Er is nog iets anders in dit schijn baar zoo onschuldige wetje. glimlach zichtbaar, toen hij fluisterend zeide „Kom dicht bij mij, mijnheer de no taris, ik ga sterven. Al wat ik bezit wilde ik gaarne aan Madeleine nalaten. Wilt gij dus mijn testament opmaken Terwijl Georges schroef, rustten de oogen van den stervende op zijne ver loofde. Toen de acte was opgemaakt, had hij nog zooveel kracht, om zich een weinig op te richten en te onderteeke nen. Daarna viel hij weder achterover en wenkte Madeleine met .de hand. Zij kwam bij hem en keek hem wezenloos aan. Jean verzocht, door een teeken, de omstanders het vertrek te verlaten en fluisterde daarop het arme meisje in het oor „Madeleine, Ragot heeft mij gedood, doch niemand weet het. Ik laat u allea na wat ik bezit. Neem Ragot tot man gij bemint hem hij heeft mij dit dezen nacht gezegd, toen hij mij eene doodelijke wond toebracht. Neem hém tot man De stem bleef steken. De kommies had den laatsten adem uitgeblazen. EINDE,

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1