Gemengd Nieuws. zo Deen, uöu - scnrijver er met minder duidelijk om bewezen, dat de begeerte naar de definitieve oplossing van liet electoraal vraagstuk meer en meer bij den Nederlandschen werkman doordringt. Het staat vast, dat er naast de 6 of 7000 socialistische betoogers van de Ilaagsehe demonstratie, misschien tien maal zoovelen zijn van andere richting, liberalen en christelijk democratischen, die oven vurig naar het algemeen stem recht verlangen. Nu kan de tegenwoor dige regeering, sterk in 't besef, dat zij, de meerderheid in de beide Kamers achter zich hebbende, alles kan doen en laten wat haar goeddunkt en in 't be lang van kaar partij of partij-groepeering, voor het verschijnsel het oog sluiten maar op den duur zal dat zelfs on mogelijk blijkenhet is steeds een verderfelijke politiek gebleken, om tegen den wassenden stroom in, de ontwikkeling der staatsinstellingen van een vrij land te belemmeren. Men mag zich er dan ook stellig op voorbereiden dat, hetzij bij de in 't ver schiet liggende behandeling van de Voorstellen-Drucker c.s. en Troelstra c.s, tot Grondwetsherziening, hetzij bij een ander zich daarvoor wellicht nog eerder voordoende gelegenheid adres van antwoord op de troonrede of algemeen begrootingsdebat de quaestie van het algemeen kiesrecht met ernst op den voorgrond zal worden gebracht. En mocht dat geschieden, dan hoop ik, dat heel de linkerzijde, die zich bij een vroegere gelegenheid eenparig voor het beginsel heeft uitgesproken in de Tweede Kamer, heseffen zal dat, ook wanneer volgens sommigen om utiliteits redenen het onderwerp wellicht beter verschoven ware tot na de stembus van 1905, zich solidair te toonen op dit hoogst gewichtig punt van vrijzinnige staatkunde plicht is een eisch van een verstandige oppositie. De liberale partijengematigden, ge- avanceerden,radicalen zij hebben zich in de bestaande omstandigheden voor alles rekenschap te geven van de eischen eener beleidvolle tactiek. Het woord van den oud-minister Pierson, dat naar liberale concentratie moet worden ge streefd, is, nu meer dan ooit, een be- hartigingswaavdige wenk, waaraan allen, die de ernstige gevaren van het heer' schend regime gevoelen en inzien, waardehebben te hechten." tekst gekozen Domeinen 8 vers 34, Een zeer groote schare van belangstel lenden woonde deze intrede bij. Den 23 October a.s. hoopt ds. A, Scholte, sedert den 3 Juni 1888 predi kant te Oostburg, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaren als predikant de evangeliebediening te Zegveld aan vaardde. Van 1861 1862 was ds. Schol- te als hulpprediker teBlokker werkzaam Voorts stond hij nog te Stavenisse en te Hontenisse. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep te den Ham door ds. N. G. Kerssies te Biezelinge. Vlissingen, 15 Sept. Men schrijft ons uit Middelburg De gemeente-begrooting voor 1905 is gisteren verschenen. Zij wijst in totaal een cijfer van f616.003.43 in ontvang en uitgaaf aan. De inkomsten zijn ge raamd als volgtinkomsten wegens vroegere diensten f inkomsten uit bezittingen f 34858.88 heffingen, in komsten uit nijverheid en belastingen f 356.392.87 Yj (hierbij is de hoofdelijke omslag uitgetrokken op f105.000 en de opbrengst van het voorgestelde straat geld op f 20.000)inkomsten van ver schillenden aard f 123.326.67Ya 5 bui tengewone inkomsten f 101.415 en in komsten niet tot de voorgaande beh. f 10. De uitgaven worden geopend met een nadeelig slot der rokening over 1903 ad f2193.50. Verder zijn geraamd: bestuur der gemeente f 26224.45 inuing der belastingen f4384.16y,; politie, brandweer, straatverlichting, schutterij en gezondheidsdienst f 54916.25 open bare werken f33173.70; inrichtingen van nijverheid f 123.210; onderwijs, kunsten en wetenschappen f 110.643.09 (hooger onderwijs f22.266.40, middel baar f8911.60 en lager onderwijs f 71895.24y2)armwezen f49783land bouw, handel en nijverheid f1119; beheer en onderhoud van bezittingenf 1767.23V3; gemeenteschulden f 172.509 geld belegging f25250 pensioenen enz. f9007.64y2; uitgaven van verschillen den aard f 1313.48; onvoorziene uit gaven f 508.91 ya. Door den burgemeoster wordt aan den raad een uitbreiding dor politie voorgesteld met 2 adjunct-inspecteurs, 4 agenten en 1 agent-bode, waardoor het korps dan, behalve den commis saris zal bestaan uit 1 inspecteur, 2 adjunct-inspecteurs, 3 agenten le klasse, 8 van de 2e en 16 van de 3e klasse benevens een agent-bode. Er is hier ter stede een voorloo- pig comité gevormd tot oprichting van een afdeeling Middelburg van de Zeeuw- sche vereening tot christelijke verzor ging van krankzinnigen. Het comité bestaat uit do heeren ds. A. Littooj, ds. N. M. de Ligt, dr. L. "Wagenaar, D. Wisboom Verstegen en P. J. de Kruijter. Kerk- en Sehoolnleuws. Ned. Herv. Kerk. Gisterenavond te 7 ure deed ds. Chr. Hunningher zijne intrede in de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Ds. Hunningher had tot Uit het onderzoek der justitie gebleken, dat hij den brand in de Korte Wagenstraat te Rotterdam een gruwe lijke misdaad in het spel is geweest. Men heeft bloed ontdekt op den vloer in een ander gedeelte der kamer dan waar het lijk der vrouw gevonden werd. Ook op het behangsel bij de deur waren afdrukken van bebloede vingers, terwijl de vrouw een bloedende verwonding aan het achterhoofd had, zoodat het vermoeden bestaat dat de vrouw reeds bewusteloos of dood was, voordat de brand uitbrak. Haar man, wiens klee deren ook met bloed bevlekt waren, wordt van misdaad verdacht, doch hij ontkent. Het behangsel en een plank uit de vloer zijn in beslag genomen. Nader wordt omtrent deze zaak f meld dat een inspecteur van politie de man der vermoorde vrouw tot bekente nis heeft weten te brengen. Zijn ver klaring kwam, naar de „N. R. Ct." meldt, op het volgende neer Maandagavond was hij voortdurend in gezelschap geweest van zijne vrouw en zijn huisvriend G. P. H. Küchler, waarbij zooveel gedronken werd, dat allen beschonken werden. Men begaf zich ter ruste, en des morgens ontwa kende, bemerkte Dehrer dat zijne vrouw, in plaats van zich hij hem te bevinden, lag bij den huisvriend Küchler op diens matras, recht tegenover het echtelijke bed. Dehrer werd woedend en liep na oen korten twist des morgens te 8 uren de deur uit. Een uur later keerde hij terug. Hij vond zijne vrouw bezig het haar te friseeren en Küchler was weg. Deze had zich naar den Duitschen con sul begeven om te monsteren. Natuur lijkerwijs kwamen man en vrouw, nu alleen, op het voorgevallene terug. Zj schold hem voor een leoglooper en hij wierp haar allerlei beleedigende woorden naar het hoofd. Zij werden handgemeen hij sloeg de vrouw en duwde haar met het hoofd door een ruit, en toen in eens, steeds woedender wordende bij het te rugdenken aan hetgeen gebeurd was, nam hij zijn mes en sneed haar den hals af. Bij de korte worsteling, die daaraan voorafging, trachtte do vrouw, heen en weer door het vertrek loopende, te vluchten vandaar de bloedsporen op het behangsel bij don uitgang en bloed vlekken hier en daar op don vloor. En toen de vrouw ten laatste door bloed verlies neerzeeg en den laatsten snik had gegeven, legde hij haar lijk op de matras. Onder de worsteling was eene met petroleum gevulde lamp omgevallen en had de brandstof zich over den vloer verspreid. Drie getuigen zagen Dehrer 's avonds, een kwartier voordat de brand uitbrak, in zijne woning, die hij na het plegen van den moord ontloopen was, terug- keeren, en toen heeft hij waarschijnlijk don boel in brand gestoken, hoewol hij dit ontkent. Wel geeft hij toe, 's mor gens, dadelijk na het plegen van de misdaad, brand gesticht tc hebben, maar toen heeft het niet doorgebrand. Na zijne bekentenis is J. H. Dehrer naar hat huis van bewaring over gebracht. Hij is een forscho robuste kerel, werd in 1867 te Barchfeldt in de vervulling van zijn militieplichten te Doesburg in 1902 zich er over ver wonderd heeft, dat het mogelijk was, dat door een geheel bataljon, in tegen woordigheid van meerderen van allerlei rang, uit volle borst den socialisten- marsch en dergelijke liederen werden aangeheven, zonder een syllabe van protest. „Nu is" naar bekl. verder schrijft „naar ik verneem, bedoelde bat.-commandant muzikaal, en heeft hij wellicht uit een muzikaal oogpunt geen bezwaar tegen dergelijke liederen toch geloof ik, dat men verstandiger zou doen, waar 't zingen van socialistische liederen betreft, alle muzikaal gevoel op zijde te zetten en de zangers daarvan ernstig te bestraffen, hoe meesleepend hun tonen ook voor een muzikalen bataljons-commandant mogen klinken. Naar aanleiding van gevraagde in lichtingen aan den minister van oorlog bij de behandeling van de Staats-be- grooting, schreef de minister in zijne memorie van antwoord o.a. dat bij het ingestelde onderzoek gebleken is, dat hier op onwaardige wjjze een smet wordt geworpen op het leger. De anteceden ten van den onderteekenaar van dat stuk wijzen er op, dat hier meer gedacht moet worden aan rancune over eene opgelegde straf, dan wel aan eene po ging om uiting te geven aan een recht matig gevoel van ergenis. Te meer valt dit te betreuren, nu dit komt van iemand, van wien men, afgaande op zijne opvoeding, dergelijke handelwijzen niet had mogen verwachten. Op dit stuk antwoordde jhr. Brantsen met te zeggen, dat het onderzoek niet getuigde van de waarheidsliefde van hem, die het geleid heeft. Hij consta- teerd, dat de bat.-comm. te Doesburg zich door minder edele gevoelens je gens hem heeft laten leiden om een slecht getuigenis van hem af te leggen, wat, op zijn zachtst uitgedrukt, niet netjes genoemd mag worden. Bekl. beweert, dat, als er sprake van rancune is, deze hij een ander dan bij hem gezocht moet worden. Een 24 jarige vrouw te Rotterdam brandde vet, toen de vlam in de pan sloeg. Bij de pogingen tot blusschen bekwam zij zulke ernstige brandwonden dat zij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Te Berkel vatten, terwijl de moeder even afwezig was, de kleertjes van het 3 jarig dochtertje van don schoenmaker J., doordat het kind met lucifers speelde, vl? n, waardoor hot zulke brandwonden bekwam, dat het aan de gevolgen overleed. Gisteren morgen is de hovenier L. K. te Bloe- mendaal, bij hot snoeien, door het breken van een der takken, naar bene den gestort, met het noodlottig gevolg dat hij kort daarna aan de bekomen wonden is overleden. Te Haarlem is een wielrijder onder het rijtuig van een trouwstoet geraakt, door verkeerd uithalen van den koetsier. De man werd zwaar gekneusd opgenomen en naar het gasthuis gebrachtzijn toestand is zorg wekkend. Uit de Oudesehans bij de Koningstraat te Amsterdam is gisteren ochtend het lijk opgehaald van èen onbekende vrouw. - Uit de Willems vaart nabij Borkel is opgehaald het lij li van een 7 0 jarige man, die door de duisternis te water is geraakt en ver dronken. Toen de moeder even af wezig was, heeft de 31/, jarige J. van der G., in do ouderlijke woning in de Frederikstraat te Rotterdam, met lucifers gespeeld. Toen de moeder terugkwam stonden de kleertjes van het knaapje in brand en bleek het geheele lichaampje uadat met de hulp van buurvrouwen de kleertjes gedoofd waren, met brand wonden overdekt. Het kind i3 naar het ziekenhuis gebracht. De vergiftigiugszaakin de Haar lemmer mee r. Het onderzoek in deze zaak duurt nog steeds voort, meldt het „Haarl. Daghl." De schuld van vrouw Datema staat volgens de justitie vast, en men hooft daarvoor bewijzen. Met den mede-verdachte, den landlooper Van 't lloff, is dit niet' het Duitschland geboren, is messenmaker van beroep en was laatst te Berlijn in j geval. Wel heeft men voor zijn schuld de Prutzelstraat woonachtig. Daar was vermoedens, doch de definitieve bewijzen hij inspecteur van een rijtuigmaatschappij. - - - - Te Rotterdam was hij reeds als trem- mer op het stoomschip „Finland" aange monsterd en hij stond op het punt om met dit stoomschip naar zae tc gaan. Voor de rechtbank to Arnhem komt Zaterdag 17 dezer in behandeling de aanklacht van luitenant-kolonel J. H. Koek, thans te Bergen op Zoom, tegen jhr. Vivian Brantsen, te Rheder- steeg. Aan laatstgenoemde wordt ten laste gelegd, dat hij in twee door hem in den loop van September en December 1903 in De Steeg (gemeente Rheden) geschreven en op zijn verzoek in de „N.R.Ot." geplaatste artikelen opzettelijk de eer en den goeden naam van den luitenant-kolonel J. H, Koek, destijds bataljons-commandant van het le batal jon van het 8e regiment infanterie te Doesburg heeft aangerand. In het eerste stuk in de „N.R.Ct." schreef de beklaagde, dat hij gedurende of aanwijzigingen ontbreken nog steeds. Ook da oproeping met de belofte van belooning van den officier van justitie, onlangs gedaan, heeft, naar men ver neemt, geen resultaat gehad. Hierdoor ondervindt de behandeling der zaak veel vertraging, en vandaar dat zij nog niet naar de openbare terechtzitting is ver wezen. Krijgt de justitie niet spoedig eenige bewijzen tegen Van 't lloff, dan zal wellicht zijn invrijheidstelling moeten volgon. Zondagnacht is er in de gemeente Molenbeersel een vreeseljk drama af gespeeld. Een onverlaat heeft, zegt de „L. K,", zijn woede gekoeld aan twee jongelingen, waarvan hij een den hals heeft doorgesneden en die spoedig het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Een tweede heeft hij een steek in de zijde toegebracht, zoodat deze onmid dellijk van de H, Sacramenten is moeten voorzien worden. De politie schijnt den dader op het spoor te zjju. Te.Ciireghem (België) is een 6jarig meisje verbrand. Het had met andere kinders om een vuurtje gedanst, waarbij haar jurkje vlam vatte. Er schoten wel heel gauw groote menschen te hulp, maar het kind was niet meer te redden de brandwonden waren zoo ernstig, dat zij kort daarna bezweek. Destaking teMarseille. De onderhandelingen zijn plotseling weer gestaakt. De reeders hebben het voornemen te kennen gegeven, nog maals hun eischen aan de dokwerkers kenbaar te maken. Een van hen zond een brief, bevattende hun eischen, aan den secretaris der dokwerkersvereeni ging. Die eischen werden echter ver worpen. De reeders te Marseille hadden den heer Roux, hun gemachtigde, vol macht gegeven om zooveel mogelijk consessies te doen. Toen echter vernam de heer Roux, dat de secretaris van de vakvereeniging der matrozen ter koop vaardij in een meeting een heftige redevoering gehouden had, waarin hij hem persoonlijk aanviel en beleedigde, De heer Roux is toen uit Marseille vertrokken, weigerend te onderhandelen met personen die, tot dank voor zijn bemoeiingen, hem persoonlijk lasteren en beleedigen. Hij stelt zich echter nog ter beschikking van goedgezinden. De prefect heeft gisteren de belang hebbende partijen ontvangen en aan een delegatie der meesterknechts de volgen de voorwaarden der reeders meegedeeld lo. vrijheid van arbeid voor de niet- stakers2o. vrijheid om individueele contracten te sluiten, opheffing van het boyootten, direct of indirect4o. in stelling van een lichaam dat in arbei dersgeschillen uitspraak zal doen. Een deel der arbeiders nam genoegen met deze voorwaarden, mits er nog een reeds sterk grijzend, vond de journalist de prinses nog vol gratie en van waarlijk vorstelijke statigheidzj volgens hem nog steeds schoon en posant tegel ijk. Zij woont heel be. scheidentjes op de tweede verdieping van het verre van weelderige West- minster Hotel, terwjl Mattasitsj een eenvoudige kamer in het Grand Hotel heeft. Zondag kon de prinses den vjfde wordt bjgevoegdopnieuw dienst nemen der onslagen meester knechts. De staking der tramweg-beambten te Gette duurt voort. De hoofddirecteur der maatschappj is uit Parjs aange komen en heeft een onderhoud gehad met den burgemeester, dat echter geen resultaat had. De vakvereeniging der transportarbeiders heeft Dinsdagavond vergaderd en een motie aangenomen waarbj het publiek en de departemen tale autoriteiten worden uitgenoodigd de administratie der -tramlijnen te ver zoeken aan de eischen der arbeiders te voidoen. De directie had den niet-sta- kenden beambten bevolen de wagens Dinsdagmiddag toch te laten rjden. De stakers vielen daarop den eersten tram wagen, die de stad binnenreed aan en wisten de te hulp snellende politie de baas te bijven. Zj versperden de rails en ontnamen den wegwerkers, die de versperringen op wilden ruimen, hun werktuigen. De hoofddirecteur moest voor de vervolgingen der stakers de vlucht nemen in een hotel. De koetsiers weigeren hem in hun rj tuigen te ver voeren. Een dronkaard door vrou wen doodgeslagen. In de Brusselsche voorstad Anderlecht woonde een voddenraper, Jean Deloor genaamd een onverbeterljke dronkaard, die, als hj beschonken was, de geheele rue du Sel, waar hj bedrjf hield, in opschud ding bracht, door met iedereen twist te zoeken,voornamelijk met vrouwen.Dezen besloten daaraan een einde te maken dezer dagen, toon Deloor weer kenueljken staat stond te razen en te schelden, stormden alle vrouwen uit de buurt met stokken, schoppen, tangen en alles wj zj verder kondon vinden, op hem aan. Hj wilde in huis vluch ten, maar de terugtocht was hem af gesneden en de vrouwen sloegen zoo fel op hem los, dat hj bewusteloos naar het hospitaal moest worden gebracht, waar hj kort na aankomst overleed. Eenige vrouwen zijn in verband hier mee gearresteerd. Uit Weenen wordt door „Central News" geseind, dat prinses Louise in haar onderhandelingen met den prins van Coburg harerzijds verlangt opheffing harer curateele, toestemming om met Mattasitsj te mogen leven en eenjaargeld. Tegen den eersten en don derden wensch zou prins Philip geen over wegende bezwaren hebben, maar niemand zal het hem euvel duiden, als lij don eiscli betreffende Mattasitsj want anders is het nietvierkant zou weigeren, wat dan ook zjn vaste voornemen moet zjn. Men voorspelt dat om die reden de onderhandelingen op niets zullen uitdraaien. Aldus het verhaal van „Central News," aan welks waarheid zeer valt te twijfe len, juist om dien eisch betreffende Mattasitjs, die in den grond der zaak niets minder dan onbeschaamd of een werkeljk gestoorden geestestoestand zou zjn. De „Petit Bleu" weet dan ook heel wat anders te vertellen. Een zjner medewerkers is gisteren te Parjs in het Westminster Hotel door de prinses ontvangen, die zich zeer verheugd toonde over de voor haar ook in België 1 aan den dag gelegde sympathie. Hoewel journalist niet ontvangen, omdat zj naar de mis in de Notre Dame was, en later in een automobiel naar Saint Germain was uitgereden. De man van de „Petit Bleu" heeft allerminst den indruk gekregen van met een zielszieke te hebben gesproken integendeel, lang nadat hj de prinses verlaten had, kwam hem weer de be weerde krankzinnigheid in de gedachte en zj leek hem monsterachtig en schandeljk. Maar wat in verband met het bericht van „Central News" de hoofdzaak is prinses Louise verklaarde niet met Mattasitsj te willen trouwen en zelfs niet naar echtscheiding te stre ven haar wenschen bepalen zich tot de verkr jging, dat z j gezond van geest is en vervolgens de toekenning van een apanage, die haar in staat stelt rustig, verre van vorsteljke hoven, veilig tegen, haar vervolgers haar verder leven te si j ten. Het interview van de „Petit Bleu" met de prinses maakt den indruk, dat men in prinses Louise inderdaad te doen heeft met een diep beklagenswaardige vrouw, wier hooge geboorte, gepaard met een krachtig temperament, de vlook haar levens is geworden, terwjl 's we relds zueht om kwaad te spreken de rest heeft gedaan om haar levensgeluk aan flarden te scheuren. Er broeit weer wat in de bootwer kerswereld van Amsterdam. Namens hun organistaie „Recht en Plicht" is nl. onder de beursbezoekers en bootwerkers een circulaire verspreid, waarin een aantal grieven worden opgesomd tegen de berekening van den inhoud der houtbooten, kolen- en ertsbooten, tegen geringe verdiensten, werkwjze, enz. Zij willen een controleur zied aangesteld, door henzelf gesalarieerd, die de papieren van alle houtbooten moet onderzoeken. Dezen controleur „zullen zj bij ven eischen, ook al zou te gelegener tjd de geheele Amsterdamsche haven stop moeten worden gezet." Het manifest besluit dan aldus Men ga zjn gangwanneer men met alle geweld een herhaling wil van Januari '03, ga men op den ingeslagen weg voort, tot het oogenblik, dat ons gelegenheid zal geven, met andere middelen dan met pen en papier op te treden. In het bassin van de Londensche watermaatschappj Great Junction Com pany, heeft men het Ijk gevonden van een vrouw, die zich een week ge leden daarin verdronken had. Hoewel het water daardoor niet onbruikbaar is geworden heeft de directeqr toclj de watervoorraad van 50 njillioen gallops laten wegstroomen. Het publiek, dat men bedient, heeft deze maatregel zeer op prijs gesteld. Prof. Neisser heeft in het derma tologen-congres te Berljn een belang wekkende verhandeling over de lepra gehoudenhj noemde baecillen als oorzaak der ziekte, die aanstekeljk is maar niet zóo besmetteljk als andere ziekten van soortgeljken aard. Alleen voortdurende lichamelijke aanraking zou de ziekte, volgens hem' overbrengen. Üij zag in afzondering 't eeuig afdoende middel om de ziekte, waarvan mon in het Duitsche district Meinel nog eon besmettingshaard vindt, te bestrjden en zelfs gaheel uit te rooien. Het gisteren medegedeelde roman tische verhaal omtrent de dreigende waarschuwing, door Koning Peter van Servië in zjn soep gevonden, moge waar zjn of niet, ook van andere zjde wordt bevestigd, dat do Koning doof qanhou- dend ontvangen van ougeteekeude dreig brieven in de hoogste mate zenuw achtig is. Men spreekt er van dat de kronings plechtigheid uitgesteld zal worden. De Koning heeft zeer onrustige nachten en hj slaapt met een revolver ijinnen het bereik van elke hand, Luitenant Peary, de wolbekende Amerikaansche Poolreiziger, is bezig met toebereidselen voor eene nieuwe expeditie naar de Noodpoolstreken. Het geld daarvoor is bjeen en het schip, hetwelk 300,000 dollars kost, zal tjdig gereed wezen voor den tocht, welke Peary in Juni a.s. denkt te ondernemen. Uit Rowno, gouvernement Woly- men, komt opnieuw bericht van eene jodenvervolging. Twee dronken Russische soldaten hadden ruzie gekregen met een joodsche fruitvrouw, uit wier winkeltje zj een peer hadden genomen zonder te betalen. Andere joden kwamen de fruitrrouw te hulp, terwjl eenige boeren de soldaten hielpeu. Bj de kloppart j, die volgde, werden er ongeveer 20 'personen gekwetst en eveneens ver scheidene winkels geplunderd. Eerst

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 2