dam. Roggebloem Woensdag 14 September. 1904. FEUILLETON. waarte, voor gbaar. Telephoonnummer 10. plaatselijke belastingen. ii. De in werking treding dezer ver ordening te bepalen op 1 September a.s. Binnenlandsclie berichten p- 1*0. Z1«. 4Ze Jaargang. 1904 Parijs. cent per K.G HAMEL ROOS én VA, J. GOETHEER, DE MÜNCK en Coö. ler-Vsrkoop»! IJ BLËEKËEIJ ,De Zoora," JF-EOGM. 141 VAHCIttR IQFFSN. nz., worden op i s verstrekt bp 3SELBERGS Co. s t e middel tegen ia? het voortdurend ÊSiE let ontbijt, en wordt onderzocht dig Bureau te M i d- komen zuiver be- patjea van 5 ons de Wed. WEGËLTNG IINDERHOUT alhier. HATKHBIB1HT. vm 0— 6 20 7— >0 10— 10 20 10 40 2— 12 35 1-* 125" 155 4 20 5- 6 15 10 9 50 10 45. sluiavm 6 10 6 30 L5 9 50 10 10 10 30 0. Nm 12 10 12 45 3,10 3 40 4 05 4 35 I? 25 8— 8 80 10 10 vallen Zoiiisga uit. ilBlElSS es SOSBK&BCas ».V EN (Remise:) v.m. ivertdagsn) 5.50. - tv.m. 7.55, 9.S0, m. 12.80, 2.—, 3.30, 10.20. Van B a d- 5, 2.45, 4.15, 5.50, RG (naar Remise:) Naar Z e i 1 m a r k t 11.45, n.m. 1.20, 7.55, 9.35. - Naar 12.35, 2.05, 3.35, Naar Remise: 5. 3-3 3ïHï*aa: LING, f.904, t van 1 Maart tot b) nm. 8 23 en 8 10 f) 3 50 en 6 40 5 nm. 1 55a) en 4 45 a)b) nm. 3 23 en 6 lOf) minuten na het vertrek m. 8 10 8 50 Bresksna, Boruelsn en Mogen naar Borsseien aar Brasten», Borsseien ÏLISSIMSME CIIIRAST. Prijs per drie maanden 30. Franco per post 150. Afzonderlijke nummers 5 cent. M >n abonneert /.ich bij alle Boeit» handelaren, Postdirecteuren of reshtetreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr.. Kleine Maikt, L 187. ADVERTEN'TIËNvan 14 regefe ƒ0.40. Voor ehsn tegel raeer 10 cent. - Bij directe opgaaf van driemaa' plaatsing dtneKUe advertentie wordt de prijs slechts tosanaal berekend. Groubc in cliché'a naar plaatsruimte. Versekijnt dageljjks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeel 1st voorwaarden. Gem eentebestuiir Wijziging der verordeningen op de hef fing en op de invordering van school geld op de openbare lagere scholen in de gemeente Vlissingen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te weten dat door den Baad dier gemeente, jn zijne vergadering van den 14en Juli 1904 is genomen het navolgende besluit De Raad der gemeente Vlissingen overwegende, dat het in verband met de voorgenomen reorganisatie in het schoolwezen noodzakelijk is om de ver ordening op de heffing van schoolgeld op de openbare lagere scholen te wij zigen gelet op eene missive van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 8/12 Juli j.l. no. 31, le afdeeling gelet op het advies zijner commissie voor de financiëngelet mede op de artikelen 232 tot 239 en 254 der gemeentewet Besluit: I. Vast te stellen de navolgende Verordening tot wijziging der ver ordening op de heffing van school geld op de openbare lagere scholen in de gemeente Vlissingen. Art. I. Art. 1 dezer verordening te lezen als volgt het schoolgeld bedraagt voor ieder schoolgaand kind a. op de scholen A, B en F f 4.80 6. op school D f 9.60 c. op school C f 18 d. op school E voor de 6 laagste leerjaren f 30 e. op school e voor de 7e en volgende leer jaren f 51 per jaar. Art. ii. Artikel 4 dezer verordening wordt gelezen als volgtleerlingen van de scholen A, B, C, D en F, die zelve of wier ouders niet in staat zijn om het gevorderde schoolgeld genoemd onder de letters d en e in artikel I dezer ver ordening, te betalen, kunnen voor zoover zij dat onderwijs hegeeren en met vrucht kunnen volgen tot de 5e en volgende klasse van school E toegelaten worden, kosteloos of tegen betaling van school geld dat voor hen verschuldigd was op de scholen, die zij tijdens de aanvraag daartoe bezochten. Hetzelfde is ook van toepassing op die Jeerlingen der 6e klasse van school E, die geheel onder dezelfde omstandig heden verkeeren, als die, in de le zin snede van dit artikel bedoeld en voor wie toelating tot de 7 e en volgende klassen van school E wordt verzocht. Art. iii. Art. 5 te doen vervallen. Art. iv. Deze verordening treedt in werking op den 1 September 1904 be houdens Koninklijke goedkeuring. II. In te trekken het raadsbesluit dd. 22 Juni jl. no. 2a. III. De verordening op de invorde ring zooals deze is gewijzigd bij raads besluit van 22 Juni jl. no. 2b. hierop van toepassing te verklaren. llö Vrij bewerkt door M. J. K. 45.) „Heb ik mijn ziel ongelukkig gemaakt om nu als een hond met een schop weggejaagd te worden Minachtend keek de Amerikaan hem aan hij was niet gewoon veel woorden 'e verspillen aan iemand dien hij niet gebruiken kon. „Als je dat zaakje be hoorlijk had opgeknapt, zou ik niet op een paar duizend thaler gezien hebben, maar nu - blijft het, zooals ik gezegd heb." Daarmede verliet liij de kamer, zonder naar de vloeken en verwenschin- gen van Störrhagen te luisteren. In de gang ontmoette hij Sabine, die juist van haar boodschap terugkeerde. hebt een braven vader, daar beleef a sekar vaal vreugde van 1" voegde hij Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Vlissingen den 14 Juli 1904. De Gemeenteraad voornoemd, De Voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Goedgekeurd bij Kon. besluit van 17 Augustus 1904 no. 42. Mij bekend, De min. van Binnenl. Zaken, (get.) KUYPER. Overeenkomstig het oorspronkelijke. De Secretaris-Generaal van Binnenlandsclie Zaken, (get.) DIJOKMEESTER. Verordening regelende de in vordering van schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in de gemeente Vlissingen. Art. 1. De invordering der school gelden geschiedt door of vanwege den Gemeente-Ontvanger, overeenkomstig de artikelen 258 tot en met 262 der Ge meentewet. Art. 2. Het schoolgeld op de scholen A, B, D en F is verschuldigd bij voor uitbetaling, in 12 gelijke termijneu, iedere termijn vóór den 15en van de loopende maand te voldoen. Het schoolgeld op school C en E is verschuldigd, bij vooruitbetaling in 3 gelijke termijnen, verschijnende den le Januari, den le Mei en den 1 September telkens vóór den 15e der genoemde maanden. Art. 3. Het schoolgeld voor het her- halingsonderwijs, wordt in eens voor den geheelen cursus betaald vóór den 15e November. Art. 4. De verordening treedt ia werking met den le September 1904. Aldus vastgesteld door deu Raad der gemeente Vlissingen den 6 October/24 November 1899, gewijzigd den 22 Juni 1904. De Voorzitter, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13en Sept. 1904. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. SCHOOLWEZEN. Wijziging der verordening regelende de jaarwedden enz. van het ouderwij zend personeel aan de openbare lagere scholen in de gemeen te Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten dat door den Raad dier gemeente is genomen het navolgende besluit De Raad der gemeente Vlissingen overwegende, dat het in verband met de reorganisatie van het onderwijs aan school O (hoofd de heer G. Jurry) haar met bitteren spot toe. Het meisje werd nu rood, dan bleek, maar zij bedwong zich en antwoordde met edele waardigheid „Het is mijn plicht als kind, dat ik den ouden mail liulp verleen." Daarop keerde zij White den rug toe en spoedde zich naar haar vader, die lag te razen en te tieren als een bezetene. Terwijl Arthur White den Rinkenpoel verliet, stond zijn gelaat somber. Blijk baar had hij een plan gehad met den ouden matroos en het mislukken daarvan baarde hem zorg. Störrhagen was niet tot bedaren te brengen. Hij balde de vuist tegen den Amerikaan, die vertrokken was, schold hem uit voor een schoft en verwenschte hem duizend malen. Sabine kon niet begrijpen, wat haar vaders woede zoo had gaande gemaakt. Op haar vragen kreeg zij geen antwoord, de oude rukte haar de jeneverfleseh uit de hand. „Ik zal zoo dom niet wezen, om je te ver tellen, wat mij hindert," mompelde hij. „Je zoudt je vader graag uithooren, maar dat zal je niet gelukken." Sabine was sinds lang gewoon, door haar vader ruw behandeld te worden. Ook nu schikte zij zich geduldig in haar wenschelijk is om de jaarwedde van het hoofd dier school met f 200 te verhoo- gen voor het geven van lessen in de Fransche en Engelsche talen, alsmede dat het billijk is te achten aan de leiders van de cursussen voor herhalings- onderwijs naast hunne veranderlijke be looning eene vaste belooning toe te kennen gelet op het voorstel van B. en W. gelet mede op het advies zijner Com missie voor de financiën Besluit. I. Vast te stellen de navolgende W ij z i g i n g der verordening regelende de jaarwedden en ver dere inkomsten van het onderwij zend personeel aan de openbare lagere scholen in de gemeente Vlissingen. Artikel 1 dezer verordening wordt gelezen als volgt De jaarwedde van de hoofden van scholen, met uitzondering van de hoof den der seholon C en E bedraagt f 1200 die van het hoofd van school C be draagt f 1400 die van het hoofd van school E bedraagt f1700. Bij een diensttijd als hoofd der school hetzij binnen of buiten de gemeente, bij het openbaar of bijzonder onderwijs doorgebracht, van 4 tot 8 jaren, kunnen deze jaarwedden worden verhoogd met ƒ100 en bij een diensttijd van 8 jaren of meer met f 200. Bovendien worden deze jaarwedden zoodra eene school twaalf klassen telt met f 100 verhoogd. Artikel 9 dezer verordening wordt gelezen als volgt De onderwijzer, die belast is met de leiding van hcrhalingsonderwijs geniet eene vaste belooning van f 25 per cur sus en bovendien f 1,25 voor elk door hem gegeven lesuur de helooning van de overige onderwijzers bedraagt f 0,75 voor elk door hen gegeven lesuur. III. Dit besluit te onderwerpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Aldus vastgesteld door den gemeen teraad van Vlissingen in zijne vergade ring van den 30 Augustus 1904. De Gemeenteraad voornoemd, (w.g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE, Voorzitter, (w.g.) WITTEVEEN, Secretaris. Goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland bij hun besluit van den 9 September 1904, no. 28, le Af deeling. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13 September 1904. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. lot. Bij den ongemanierden man was zr ongelukkigalleen plichtsbesef weerhield haar van weg te loopen. Al kon zij hem niet achten of liefhebben, bij was toch haar vader. Zij was vroom en deemoedig van aard, maar als zij er aan dacht, welk een rampzalig leven hare geduldige, goede, moeder bij den dronken matroos had gehad, tot de dood haar verloste dan klopte haar hart onrustig van toorn en verontwaardiging. Dan moest zij zich zelve overwinnen om den ouden man niet liefde te verplegen. Telkens echter kwam er weer een gevoel van verbittering bij haar op, als zij hem aanzag. Het was voor haar een afschu welijk leven bij den man, die zoo aan den drank verslaafd was, te midden van het gespuis van den Rinkenpoel. Sedert den dood van haar moeder was zij in het ziekenhuis als pleegzuster werkzaam. Zoo was zij van haar vader vervreemd, slechts zelden had zij hem gezien. Sedert jaren was Störrhagen matroos op de „Atlantic." De weinige dagen, dat hij te New-York of te Ham burg aan den wal was, besteedde hij aau het opmaken van zijn zuur verdiend loon. Had Claus zijn dochter soms op gezocht, dan was dat, om haar eenig Opening der Staten-Generaal. De „St.-Ct." 214 bevat het gewone programma voor de opening der Staten- Generaal te 's-Gravenhage op Dinsdag 20 Sept. e. k. Des middags te twaalf uur zullen de leden der Staten-Generaal zich begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en in vereenigde vergade ring te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koningin be noemden voorzitter van de Eerste Ka- Naar de „N. R. Ct," uit Apeldoorn verneemt, zal de Koninklijke familie, na haar bezoek aan de hoofdstad en de residentie, naar Mecklenburg gaan, en in het begin van November op het Loo terug keeren. Een nieuw gezichtspunt. De schrijver in de „Prov. Gron. Ct." betoogt thans inzake de Overijselsche quaestie, dat de voorzitter, de Commis saris der Koningin in Overijsel, de vergadering der Staten had behooren te verdagen, toen de bekende 23 leden, nadat hun rechtmatig voorstel tot ver daging dor vergadering door de reclit- sche 23 was afgewezen, den aftocht bliezen. Dat hij dit niet deed, maar te kwader ure de zitting in naam der Koningin sloot, daarin ligt de oorzaak van de ellende. Uitvoerig wordt dit nieuwe gezichts punt door don schrijver toegelicht. Hij wijst erop, dat volgens liet reglement van orde de voorzitter, toen gedurende den loop der zitting het aantal leden tot op de helft was verminderd., de vergadering van dien dag had moeten sluiten, maar tegelijkertijd krachtens datzelfde reglement dag en uur had moeten bepalen, waarop zij zou worden hervat. Dit laatste heeft hij niet gedaan en hierin ligt de fout. De voorzitter der vergadering heeft derhalve het reglement van orde onjuist toegepast. Eerst als de regeering de zaak van dezen kant bekijkt, als zij in aanmer king neemt, dat een verklaarbare, maar daarom niet minder stellige, fout van haar orgaan in de provincie de moeilijk heid heeft geschapen, dan ligt het op haar weg die fout van haar ambtenaar hoe eerder hoe beter ongedaan te maken. Als de regeering thans nog de ver kiezing mogelijk maakt, laat zij zich „niet door een partij de wet stellen," maar zorgt zij dat het het grondwettig recht van alle deelen van het rijk wordt geëerbiedigd. „Is als tegenwicht van het wassend ongeloof een vereeniging van het Katho licisme en Protestantisme gewenscht Zoo ja, hoe zou dit kunnen tot stand komen Vele roomsch-katholieken bleken een terugkeer van de protestanten tot de „Moederkerk" voor te staan, maar de protestanten, die hun antwoord inzonden, achten allen de „vereeniging van beide deelen ondenkbaar, zoolang bet katho licisme onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan hot Pauselijk gezag handhaaft." Ook dr. A. Kuyper, onze minister president, is over de quaestie geraad pleegd zijn antwoord luidde„Neen, ik geloof niet aan de eenmaking der verschillende Christelijke kerken. Ik acht dit volstrekt onmogelijk. Het eenige doel, dat men zou kunnen hereiken, misschien, zou wezen een federatieve coöperatie om, als vrije eenheden, op maatschappelijk en staatkundig gebied te werken tegen de omverstootende be ginselen die de stabiliteit van den Staat en de zedelijke ontwikkeling der maat schappij bedreigen." Katholicisme ei Protestantisme. Onlangs heeft het Fransche tijdschrift „La Revue" aan een groot aantal theo logen en andere geleerden in verschil lende landen deze vragen voorgelegd '-vfflasK3a33SSg®BBSS geld af te persen van haar klein loon. Zoodra hij het geld in handen had, lachte hij haar uit en ging zijns aveegs. Sabine had er nog nooit over nage dacht, wat haar vader deed, als hij aan den aval was. "Wel had zij vorwonderd opgezien, toen zij bij den ongelukkige geroepen werd en kern in het bezit vond van een groote som geld, die hij onmo gelijk van zijn matrozenloon kon over gespaard hebben, maar tot heden had zij haar vader niet durven vragen, hoe hij aan dat geld was gekomen. Door het bezoek van mijnheer White kwam zij nu tot nadenken. Wat had die man met haar vader uit te staan Hij kende een verloopen matroos, die vol strekt niet bij hem paste. Dat konden nooit eerlijke zaken zijn, dacht zij. Op dat oogenblik ontstelde zij nog meer zij schrikte op door den klank van goudstukken, die op den grond in haar kamer vielen. Door het woelen van haar vader was het bloedgeld over de bed- deplank geraakt en rolde nu naar alle kanten heen. Sabine sprong op eu raapte in de grootste verbazing de goudstukken op, die zij nu aan haar vader teruggaf. Hoe kwant de eudq aan dat geld? Een uur Een federaties van vrijdankers- vereemgingen. Op de Zondag te Utrecht gehouden vergadering, bijgewoond door afgevaar digden van tien verschillende vakVer- eenigingen en groepen uit het land en waarop van nog vier vereenigingen sympathie-betuigingen waren ingekomen, is met algemeene stemmen besloten pogingen in het werk te stellen tot het stichten eener federatie van alle Ver eenigingen, die uitsluitend of naast andere doeleinden, de vrije gedachte willen bevorderen. In den loop van dit jaar zal een nieuwe bijeenkomst worden belegd tot vaststelling der statuten voorde federatie. Het hoogs onderofficierskader bij de infanterie. Volgens de ontwerp-organisatie, die hij de straks in te dienen oorlogsbe- grootiug zal worden behandeld, zal per bataljon infanterie voortaan maar één adjudant-onderofficier zijn. Alle bataljons worden daarbij over één kam geschoren, niettegenstaande een ieder, die op de hoogte is, weet, dat er een groot verschil (wat de hoe veelheid werk betrefthaast een con trast) bestaat tusschen een bataljon in Amersfoort b. v. en een te Doesburg. Liggen meerdere bataljons bijeen bij den rigimontsstaf, dan kan één adju dant-onderofficier per bataljon het werk wel af. Maar is een bataljon z.g. „zelf standig", dan zijn twee zulke onder officieren, geholpen door een sergeant, nauwelijks toereikend om, steeds maar doorwerkende, de enorme hoeveelheid papier te behandelen, die dagelijks het rapport passeert, en bovendien nog al die kazerne-functiën te verrichten, die geleden had hij haar de les gelezen örn met het weinige voorhanden gold zuinig te wezen en nu raapte zij verscheidene honderden marken in goud van don vloer. Niemand dan de Amerikaan kon dat geld gegeven hebben. Maar waarom Daar moest toch een reden voor zijn Ondanks haar zelve kwam er oen vreeselijke verdenking bij haar op zij rilde er van. Ten spijt van alle naspo ringen, was de man niet ontdekt, die getracht had den ongelukkigen Ameri- kaanschen jonkman te vermoorden. Zij twijfelde nu niet meer, of Arthur "White had er belang bij gehad zijn reisgezel uit den weg te ruimen. Arthur White kon zelf de dader niet zijn, want hij was gedurende den geheelen nacht in het hotel geweest, hij moest dus eeu handlanger gehad hebben. Doch wie kon dat zijn Tot heden had Sabine tevergeefs hierover nagedachtdie poging tot moord was haar een raadsel geweest. Doch nu geloofde zij alles te doorzien. Wordt verooldg.)

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1