Uacao. 12 Mei. 1904. Donderdag 1 No. 112. 42e Jaargang. NBXJRG. I i? I Gemeentebestuur. ïaoao Yanwiêk tot week, FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. II1LST. leeren idem Banden en CD elijk de besle 3 eenvoudige, nteering. er Machines Telephoonnuininer 10. aarne gratis ind' 3 Wegens den Hemelwaarts- dag verschijnt morgen, Don derdag de „Vlissingsche Ct." NIET. Mailleiis ï-SCifHLQS. 90 f, en begunstigers bekend 5-ARTIKELEN lieeftl LAMYKADE, G EVELEND, VlISSIRIfiSCHE COUKAIVT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieli bij a le Boe k handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE TELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaa' plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleehts fcoeemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. *"l CD CD 3 CD 3 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. SINGEN g imsatiaat. CD 3 aachinaal gebied, verbe.l ïste gTondstoffen, garan-" jrdenda aan den inhoudl schreef do Accadeiüiel ïère classe en const I >oolat. boabons variésl onfiseurs, Banketbakkers! •land RAMDIEN8T li? .3? mi Dmti.'kttx - Remise: vm 4 50(alle>m 55. Van Zeilmarkt: vm 11 45 am 12 SO 1 15 4 15 5 - 5 55 6 65 0 15. naar Zeilmarkt Vlissin- alleen op werkdagen) 1150 nm 12 35 1 20 4 20 5 05 6 7 .0 20 11 HAVENDIENST. vm 6— 6 20 7— 30 10— 10 20 1040 12— 12 35 1-* 1 25' 3 55 4 20 5- 6 15 20. sluis: vm 6 10 6 30 15 9 50 10 10 10 30 >0. Nm 12 10 12 45 3 10 3 40 4 05 4 35 25 8— 8 80. vallen Zondags uit. ING, van 1 Maart tot 0 nm. 3 28 en 8 10 f) 3 50 en 6 40 nm. 1 55a) en 4 45 Onm. 3 23 en 6 lOf) nuten na het vertrek 810 8 50 O eskens, Borsselaa en ngen naar Borsselen Breskens, Borsselen spteirw9jst»tt«a smm m wieiexoy. üitnoodigir g tot aanvraag van Jacht en Vischacten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen, die voor het dienstjaar 1904/6 eene Jacht- of Visch- acte mochten verlangen, uit, zich daar voor in den loop dezer maand ter Ge meente-secretarie aan te melden. Vlissingen, den 11 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. OoefeDingea met de Brandspuiten. De Opperbrandmeester te Vlissingen brengt ter kennis van de pjjpvcer- ders en inzstters der handbrandspuiten alhier, dat de oefening in de behandeling der spulten, bepaald by art. 439 der al gemeens verordening van politie, zal plaats hebben op Maandag 16 Mei a. s. met die van de spuiten A en B en op Woersdag den 18den dier maand met die van de spuiten O en D dat zy zich tot dat einde op de voor hun bestemde dagen, telkens des namid dags ten 5 45 uur, zullen moeten bevin den aan het brandspuithuis D, staande atn het z.g. Prinsenboschje dat by engunstige weersgesteldheid op die dagen des namiddags tusachen 4 en 5 uur een roode vlag van den stadstoren zal worden uitgestoken ten teeken van uitstel tot den volgenden dag en hetzelfde uur. Vlissingen, den 11 Mei 1904. De Opperbrandmeester voorrosmd, D. KRUG. Bjj de hardhandigheid, waarmede de 'tegenwoordige Pransche regeering, naar buiten overigens zoo gematigd, in het binnenland optreedt om de republiek van hare vyanden en tegenstanders inwendig te ontdoen, heeft da uitslag der Fran- ache gemeenteraadsverkiezingen ons wei aenigszirs verwonderd. Het ging in den laatsten tyd bard tegen hardgetuige b.v. da voorgenomen manifestatie tegen het standbeeld van Ré aan, waarbij een groot nationaal protest zal worden op touw gezet legen de verwydering der beelden uit de rechtzalen. Dat geeft na- tuuriyk weer aanleiding tot contra-pro testen en wellicht tot ongeregeldheden. Inderdaad moeten we nu en dan de binnenlandsche politiek van Combes we! eens onwillekeurig vergeiyken met die van den bekenden markies Fombai in Portugal. Maar het moet toch erkend worden dat de democratische gevoelens in Frankrijk V9ld winnen, terwijl de nationalisten of koningsgezinden hun terrein beginnen te verliezen. De Parysche gemeenteraad heeft eene republikeinsche meerderheid verkregen en datisnatuur- iyk een belangryke steun voor de re giering. Het incident met den Paus, ter zake van Loubet's bezoek aan het Italiaansche koningspaar schijnt ons niet van groote beteekenis toe, en wanneer wy in aan merking nemen dat ook da nationalisten of koningsgezinden met het protest van den Pauseiyken Stoel slechts matig in genomen zyn, dan gelooven wy dat men in het Vaticaan wyzer had gedaan, niet den schijn op zich te iaden van den president der Fransche republiek in zyn vryhaid te willen belemmeren. Het ge volg van de zaak zal, na het scherpe antwoord der Fransche regeericg, wel zyn dat de betrekkingen van Frankryk met den Heiligen Sioel losser worden, om eindeiyk geheel te worden verbroken. Wy zyn er benieuwd naar, te verne men of de Russische legerhoofden zich na de jongsie gelukjes der Japanners, nog zoo groot zullen houden als in het begin. Het zal, dunkt ons, den Japanners al heel weinig deren dat hun overtocht over de Jaiu hun operatiebasis heeft verlengd, en de bewering van Russische zyde, dat men vooreerst geen ernstigen veldslag zal accepteeren, voor men een half millioen manschappen byeen" heeft, mag ook niet te hoog worden gelaxeerd want het is aliyd nog da vraag of de Japanners Rusland den tyd zullen laten om zich op zyn gemak voor te bereiden. Hce dit zy, de Russen trekken zich nu alvast op Mukden terug een terug tocht waarvan zy by den aanvang van den oorlog ook wel niet zullen hebben gedroomd, Zy ontruimden het schierei land Liao-Tong. Niu-Chwang, de plaats halfweg tussch8n Port Arthur en Mukden zal worden ontruimd en van de verde digingswerken ontdaan, opdat zy den Japanners geen voordeal biede, en Port Arthur zeil wordt aan zyn lot overgelaten en is vermoedeiyk nu van de land- en Z9ezyde geheel ingesloten in welk geval 72.) ,M haar aandacht gold een nieuw toe komstplan, aan welks uitvoering zy on- verwyid in alle stilte begon te arbeiden Uiteriyk droeg zy met een veelbetes- kenende onverschilligheid Clarence's ver trek. Zoo behendig wist zy van de algemeens meening gebruik te maken, die in haar de aanleiding daartoe zag, dat zy da meesten warkaiyk misleidde eo by na ieder geloofde, dat zy het aanzoek van den jongen de Bracy had afgeslagen. Tot deze iichtgeloovigen behoorde ook baron Steinecken, en Ricorda deed al het mogetyke óm hem in dit geloof te ver sterken. Meer nog, zy liet hem vermoe den, waarom zij de wenschen van haar vader niet beantwoord had. Steinecken's IJdelheid maakte haar dit spel makkeiyk en de jonge dwaas gevoelde zich over gelukkig in den waan bevoorrecht te worden en onverwachts snel zyn doel naby te zyn gekomen. Hy was dan ook voornemens het ijzer te smeden, terwyi het heet was en niet tevergeefs lonkte Ricorda hem verliefd tos. Weidra waren beiden het volkomen eens. Vivian Carre, in zyn eenzaam vertrek, had er geen vermoeden van, dat, terwyi by ongeduldig naar de komst zijner dochter verlangde, opdat zy hem de lange avonduren van de voor hen toch al zoo treurige dagen wat zou verkorten, de jonge slotvrouw spottend met alle betameiykheid, rendez vous met den Duitschen baron had in het donkere park. In de dienstbodenkamer lachte de sluwe kamenier al in haar vuistje en wisselde veelbeteekenende knipoogjes mat den koetsierzQ wist wel niet, waar hare meesteres was, doch zy vermoedde hst. Zy alleen zag haar met het onschuldigste gezicht der wereld in Ricorda's kamer. Deze stond voor haar spiegel. „Spoedt je wat, lady," zside zij kortaf, „en steek m8 eon roos in het haar. Ik wil naar het salon gaan. Mya vader za! my zeker al wachten." Zeker, de arme man wachtte dan ook al langby was er eindeiyk gevoelloos over geworden. Nu zyn vurigste wensch het groote woord der Russen, dat zij de plaats onneembaar hebben gemaakt (want geweest is zy hst niet) ook wel naar het ryk der dickteriyke vry- heden zal kunnen verwezen worden. Het zal nu de vraag wezen of d« legermacht van generaal Koeropatkine, die aan drie kanten door een Japansch leger van ongeveer vyftig duizend, te zamsn dus honderd vijftig duizend man wordt bestookt, te Mukden zal stand houden, dan wel of zy trachten zal, zich op Karbin, het groote verbindings punt, terug te trekken. By de bekende vlugheid en zekerheid der Japanners, die op dezen oorlog al by zonder goed scbyaen te hebben gestudeerd, is het trouwens nog twijfelachtig of hun terugtrekken, dat toch niet in een vlucht ontaarden kan, hun zal baten. Het moet gezegd worden dat de Russen toch al heel ongelukkig zyn in dezen oorlog. Allerlei ziekten woeden in het leger, en wat dit beteekent hebben onder anderen de Krlm oorlog en de Zuid- Afrikaanache oorlog ons geleerd. Maar er komt ook heel veel eigen schuld by anders zou het niet moge'yk wezen dat thans te Mukden, nota bane de plaats waar alles op aantrekt, schaarschte aan levensmiddelen hesrscht. Aan de regeeriug te Sint-Petersburg schryft men het voornemen toe, eene algemeene mobilisatie te gelasten. Afsot men met een grootsn hoop ODgedrtss8«rde men- sehen de Japanners wegkreeg I Kolonel Lsutwein, da gouverneur van Duitsch-Weat-Afriks, schynt ineenscho ven aan de keizer!, regeering den toestand aldaar ais allesbehalve rooskleurig te heb- bon voorgesteld on op by zondere maatrege len te heblsD aan gedrongen. Dat daartoe aanleiding bestond mag wei worden akelei! uit da besprekingen daarover in eece conferentie onder voorzitterschap des keizers met verschillende autoriteiten gehouden, waarvan het resultaat was, dat aanzieniyke versterkingen onder bevel van generaal Von T atha naar het toonesl der woelingen zullen vertrekken. Duitschland zal dus nu op zijn beurt In een wezerjyken kolonialen oorlog worden gesleept en men wi! dat keizer Wilhelm dit persoonlijk heeft doorgedre ven. Vandaar dan ook dat, met behoud evenwei van hst burgeriyk gezag van den gouverneur, Trotha de handen vol komen vry krijgt. Hy moet h3t plan hebben, eerst de Herero's te onderwerpen en zich vervolgens ie keeren tegen den machtigen stam der Ovambo's in hit verydeld was, hield hy verdere pogingen voor doelloos. Ricorda kon voor zyn part doen, wat zy wilde. En toch toen zfl nu binnentrad, lachend en vriendelijk tegen hem zooals maar zelden, toen smolt wedar zijn zwak hart, en zyn mismoedigheid -verloochenend, zeida hy vriendeiyk„Wat zio ja er bleek uit, myn kind Ja neemt te weinig bewoging. Gevoel ja jo onwel „O, volstrekt niet, vader. Alleen vind ik dit huis hier verschrikkelijk vervelend en het levan, dat wy hier leiden geest- doodend. Ik verlang vurig naar een wei nig verstrooiing, welks gelukkigerwijze een brief van mrs. Bowe my belooft. Sinds zy met ons van het vasteland naar Londen teruggekeerd is, heeft zy geen betrekking meer aangenomen, maar zich daar buiseiyk ingericht. Zy heeft my nu uitgeuoodigd, haar eens te komen opzoeken. Ik denk dit dan ook over een paar dagen te doen, en heb haar daarom geschreven, of zij morgen hierheen zou willen komen, om my af te halen, Voor u toch is rust maar het boste en zoo doende zult ge m-s ook niet missen". „Ik dacht, dat je later met lady Fiavia naar Londen zoudt gaan, Ricorda 1" zeida de oude man, haar droevig aanziende. noorden, die ook al gemeene zaak met de eigeniyke opstandelingen scbynen te hebben gemaakt, 't Zal dus een com plete opruiming onder de boscbjes- mannen worden. Als de grap maar niet tegenvalt Er is nog een ander expeditionair nieuws, natuurlijk betreffende den inval der Engeischen in Thibet, waar men nog volstrekt niet van plan schynt om zich rustig by het zaakje neer te leggen. Eogelacha pionniers schieten op een troep van wel vijftienhonderd Thibetanen, en deze hebben ook weer eens een bergpas bezeten bedreigen mogeiyk de verbindings- iyo der Britten, wier barometer in deze hocge streken dus weer aan het dalen is, terwyi de Thibetaansche aangelegenheden voorloopig op het repertoire biyven staan. Wot Eooger Onderwijs, Door het bestuur van den Vryzinnig Demoeratischen Bond is een verzoek gericht tot de by den Bond aangesloten vereenigingen, om aan de Ejrate Kamer een adres van instemming te zenden met de strekking van een adres door de vereeniging „Volksonderwys" tot de Eerste Kamer gericht, houdende verzoek bet wetsontwerp tot wyziging der Hooger Oaderwyswet niet aan te nemen. Do politiek van kot esgenblik. Voor een goed bezochte vergadering van leden der vryzlnnige kiesvsreeniging „Vooruitgang" uit de negen districten van Amsterdam, trad sidaar a's spreker op de heer J. T. Cremer, cud-miaister, lid der Tweede Kamer, die het had over de politiek van het o jgei blik. Spreker zag geen verschil tusschen de werkwyze in hst openbaar van dit en het vorige ministerie, somde op, wat hy van dit kabinet had verwacht, laakte de lotery en de Drankwet, meende dat vele leden van rechts sleehls uit politiek voor de Hooger-Onderwyswet hadden gestemd, zc-ide dat het ministerie zooveel aan den kapstok van „commissies" ophing en besprak ten slotte de Tariefwat, die tot nadeel van den werkman zal zijn, terwyi daartegenover in deze periode niets in diens voordael meer kan gadaan worden. Na nog heel wat grieven te hebban ge noemd wees spreker op dan ernstigen politiebron toestand. Vooral zy.die tusschen de huidige regeering en de liberale aar zelen, mogen denken aan het gewicht der verkiezingen voor da Prov. Staten en de Tweede Kamer. Hun, die voor dure liberale wetten vreezen, beval de heer Oremer aan na to denken, want „indien zy meenen met roeden gageessld te worden door de liberalen, zy zullen kennis „Och, dat zal voorloopig toch niet gaan, geiyk u zelf zult moeten inzien, vaderBovendien is mrs. Bowe een vol doende bescherming voor my. U koos baar zelf ais zoodanig by onze reizen op het vasteland. Eu bovendien is hier geen sprake van het bezoeken dar gezelschap pen in Londen. Ik wenechte alleen een kykje te nemen in de s.ad en in het leven aldaar, waartoe de uitnoodiging van de goede Bowe ray de gelegenheid aanbiedt. Gun my dus sarrige dagen genoegen." „Zeker, doe zooala je wilt, kindlief, antwoordde mr. Carre gedwee, want dat hij toch zou moeten toegeven, dit wist by. »Doch doe me pleizier, papa, en spreek Mercedes niet over de komst vau mrr. Bowehare bespotteiyke jaloezie hin dert my." „Mercedes zal hier niet by my komen. Ik koester geen hst minste verlsDgen, om haar te spreken, want zy is het, die jou zoo onverantwoordelijk halsstarrig heeft gamaakt," voegde Vivian ar in gadaehten aan toe, terwyi by er zich mede vergenoegde om luid te zuchten. Ham was het volkomen onverschillig wat Ricorda deel. Met Ciarence was alles maken met de schorpioenen van het Kerkeiyk Bewind." Als het roode tegenover het zwarte gevaar gesteld wordt, kiest men soms liever het zwarte, bedenkende hetgeen in 1903 is gebeurd. Maar toen (spreker doelde op de spoorwegstaking) zouden de zaken niet zoo'n ernstigen keer hebben genomen, als een krachtige liberale hand had ingegrepen. De liberale regeeringen beëindigden spoedig de staking te Amster dam en te Rotterdam en de spoorweg staking in Hongarye. Op den bloei en vooruitgang van den handel onder het liberaal bewind werd dan gewezen. De Nederlandsche handel en industrie wenschen geen staatshulp. De lib, party, dit erkende apr., heeft ook fouten begaan, heeft te lang geringgeschat en geïgnoreerd de macht van de kerkeiyken, maar zy is hst toch, die een onbevangen oog heeft voor alles en alles, die in staat is ganach ons voik materieel en moreel te ver beteren en daardoor juist is de liberale party, meer dan een kerkelijke geschikt om aan de partyen der ontevredenheid haar kracht, haar grondslag en haar reden van bestaan te ontnemon. Ten slotte wekte spr. op zich krachtig te verdedigen tegen de aanvallen, zoo tegen da demagogische tyrannie als tegen kerkeiyke heerachzucht. Onze financiën. Wy namen earst uit „da Standaard^ een driestar over onder dit opschrift en doelden onzen lezers ook mede wat het „Vad." hierop had aan te merken. De „Stand." dient nu het vooruitstrevend liberaal orgaan ook weer van repliek en wy meenen goed te doen ook hiervan melding te maken. Het anti rev. hoofdorgaan geeft slechts antwoord op een der door het „Vad." gedane vragen. Als hierop komt de bedoelde vraag van het „Vad." aan uw tariefverhooging het gewansehte gevolg heefc, dat meer dere Indus'.riëen hier meer arbeid kunnen aanbieden en zoodoende nationale wel vaart bevorderen, is het dan niet duideiyk dat zulk een tarief den invoer dost krimpen, en zoodoende uw fiicaal doel, om de schatkist te stijven, very lelt? De vraag lag voor de hand, merkt de „Stand" naar aanleiding hiervan op, ze ia een oude kennis. Het antwoord, vervolgt het blad, is dan ook niet ver te zoeken, het ligt ia de feiten. Uit het eerste het beste statistieks Duitsche Jahresbericht bi ijkt toch, dat het veihoogde tarief tegeiyk ten gevolge had vermeerdering van eigen productie op industrieel gebied èi vermeerdering van opbrengst. De uitbreiding en vermeerdering van eigen industrie bracht natuuriyk teweeg, dat de tariefop'arengit slonk voor dta ar tikelen, die thans meer uit de Duitsche fabrieken, dan als vreemd fabrikaat in Duitschland zalf gebruikt werden. Dit voorby, en het verkeer mat de cottage natuurlijk voor de eerste tyden een. weinig gestoord. HOOFDSTUK XXV. Door Clarence's vertrek was aensklhps een stilstand in het vrooiyke, bewogen leven inde cottage gekomen. De zijnen misten Clarence te zeer om niet vooreerst die rust te zoeken, die een vyandin van uiteriyke verstrooiingen is. Wellicht ge voelde baron Steinecken dat, ondanks alle ham betooade gast vry held mogeiyk ook, dat deze zelve hem onbehageiyk werd by de rol, welke hy was beginnen te spelen, want hy verklaarde tameiyk or bewimpeld, dat ook voor hem de tyd was gekomen, om Engeland te verlaten. Niemand, zelfs de kolonel niet, hield hem terug. En zoo varlist reads drisdagen na Clarence, baron Theodor diens ouderiyk huis. Vivian had zyn afscheidsbezoek zslfs niet eens aangenomen, hy verklaarde zich hiertoe te onwel. Ricorda ontving den gast slechts voor eenige opganblikken en nam vin hem ia Mercedes' tegen- woordighrid afscheid met een koeien handdruk en eenige onverschillige gezeg den. i Wordt vervolgd^

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1