16 Februari. 1904. Dinsdag Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. iilje te boodscliappen-Trottf. No, 39, 42e Jaargang. Teleplioonnummer 10. VUNSlNGSdlU COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageiyksj uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer roordeelige voorwaarden. Sa Rijksmiddelen. De maand Januari levert weinig; of gaon groad op voor het maken van een gissing omtrent da opbrengst der Rijksmiddelen voor het gehsele nieuw ingetreden jaar. Ware dit het geval, dan zou men reden hebben om over de afgeloopen maand niet zoo bijzonder tevreden te zijn. Januari 1904 bracht toch slechts f 9,444,276,60' op, tegen f 10,231,872,19' in Januari 1903, terwjjl de raming voor één maand bedraagt f 12,085,567,01. Wjj zullen daarom, zonder in verdere beschouwingen te treden, slechts nagaan welke cijfers van 1904 verschillen met die in 1903. De grondbelasting gaf ruim f8000 minder, de bedrijfsbelasting f 10,000 meer en de vermogensbelasting ruim f 35,000 minder, terwijl omtrent het personeel niets valt op te merken. De invoerrechten leverden f 15,000 minder op, de suiker- accijns f 165,000 minder, de wjjnaccjjns f 8000 minder, het gedistilleerd f 120,000 minder en het geslacht f 30,000 minder. Op de zegelrechten werd f 73,000 min der ontvangen en op het successierecht f 546,000 minder, terwQl de registratie rechten f111,000 meer opbrachten. Voorts waren minder de posterijen met f26,000, en da telegraaf met f20,000. Da loodsgelden gaven echter bijna f 14,000 meer dan in Januari 1903. Uit deze opgaven laat zich het nadeelig vatschl van maer dan f 787,000 met Januari 1903 nagaan. Mogen da volgende maan ten van het jaar gunstiger resul taten geven I („N. Ct.®) Onze neutraliteit in Xndië. Naar aanleiding van het telegram uit Batavia aan het „Hbl." waarin gezegd wordt, dat men zich daar zeer ongerust maakt over de mogelijkheid van hand having onzer neutraliteit, deelt da Haag- scha correspondent van genoemd blad mede, dat men daar ter stede in des kundige kriDgen een geheel andere op vatting van den tosstand heeft. Men weet daar niet alleen dat wij vast besloten zijn onze onzijdigheid te hand haven, maar vertrouwt ook ten volle dat wfj, althans voor eenigermate denkbare gevallen, de middelen daartoe bezitten. De strandbatterijec bQ Soerabaja bijvoor beeld beheerschen den toegang tot dis haven geheel. Te Eoamabaven z(jn de verdedigingsmiddelen voldoende om te beletten dat meer kolen ingenomen wor den dan geoorloofd zou zjjn, een trouwens haast ondankbaar geval met het oog zoowel op den grooten afstand van de Russische en Japansche kolenstations, alsook op de omstandigheid dat de kolen- voorraad te Emmahaven thans gering is. Te Sabang eindelijk, het eenige punt dat uit een oogpunt van neutraliteit inderdaad van onmiddellijk belang is te achten, z(jn de gemaskeerde batterijen, die reeds na- Eene herinnering uit mflna jeugd DOOR ZOË VON REUSZ. 3.) Da doos ia z0ne hand was echter tene tastbars herinnering aan zijne bood schap en nu was de joegen loos genoeg om bij al de banketbakkers in het stadje achtereenvolgens na te vragen of zijne grootmoeder, de welbekende Antje, daar niet zoo'n diDg besteld had het zag er ongeveer uit als een slijpsteen, maar smaakt daarbij heel lekkerEn hoewel wjj op deze w|jze, ondanks Antje's afwezigheid nog in hot bezit van het gebak kwamen, waren wij toch blijde toen de oude eeniga dagen later, hoewel bog niet volkomen hersteld, haar werk genoeg voltooid en in elk geval van gescbut en munitie zfjn voorzien, op zicbzolven reeds volkomen in staat de kolendepots ta beschermen. Maar boven dien ligt daar, om met alle gebeurlijk heden te kunnen rekenen, een aarzlen- lök deel van het auxiliair eskader. Da „Friesland" heeft Sabang verlaten, doch er liggen thans drie andere schepen van hst auxliair eskader. Eu zonder nu de kracht van onze moderne vaartuigen te genover de veel grootere Russische of Japansche slagschepen te overschatten, mag men toch wel aannemen dat geen enkele vlootvoogd licht een tweeden an tagonist zich op den bals zal halen behalve den vijand dien hg reeds heeft. De vrees voor veel kans op verwikke lingen schgnt dus ongegrond. De ontvangst door Koningin Emma van vertegenwoordigers van Naderland- sche instellingen te Londen aan het gezantschap, had Zaterdagavond plaats in het met bloemen versierde salon der legatie. Ruim veertig bestuursleden van bekende instellingen maakten H. M. hun opwachting. De kamerheer, ridder Pauw van Wieldrecht, introduceerde de voor zitters, die daarop hua respectieve mede bestuursleden aan de Koningin voor stelden. Drze droeg een zwart fluweelen kleed met git afgezet. Zg onderhield zich langdurig en allervriendelijkst met vele bestuursleden. Belangstellend informeerde H. M. naar hunne instel lingen, de armenzorg voor behoeftige Nederlanders te Lmdan, enz. De Koningin-Moeder verklaarde met groot genoegen het. adres van buide dar Nederlandscha kolonie ontvangen te hsb- ben, hetwelk Zjj beschouwde als evenzeer voor Koningin Wiihaimina bestemd. Ia 't bizonder onderhield H. M. zich nog met den heer van Praagh, directeur van een instituut voor doofstommen te LondeD, waarby de Koningin er Haar be vrediging over uitsprak, dat die instelling geschoeid was op de leest van de Rot- terdamsche en vertelde hoe Zij nog on langs het Groningschs instituut voor doofstommen had bezocht, wier lotsver betering Haar zeer ter harte ging. H. M. voegde er aan toe, dat H aar tegenwoor dige staatsplichten Haar meer tyd tot reizen lieten en dat Zij misschien eer lang zou terugkomen in Engeland. Zy zou alsdan ook gaarae een bezoek aan het doofstommen-instituut van den heer van Praagh brengen. Se Drankwet. „Mr. A. P. Ta. Eyssell bestrydt in den „Tydspiegel" hat nieuwe Drankwetont- werp. Hij spretkt van „gswurm van den wetgever-zadenmeeatsr op drankgebied" en zegt, dat men de wet nog veel on vruchtbaarder en kwaadstichtender gaat maken, dan zy nu reeds gebleken Is. De slotsom van den schryver luidt „Indien gy, Hollaudsche wetgever I niet genoeg hebt aan uw eigen onver- kwikkeiyke ervaringen sinds 1881, laat weder opvatte. Ik alleen wist, wat haar thuis niet met rust Het. Ik had vernomen, dat zö eiken dsg aan het postkantoor ging vragen, of er geen brief van „Frits uit Amerika" gekomen was en dat zy olken dag een ontkennend antwoord kreeg I Zoo stapte zy een maand lang byna dagelijks door weêr en wind naar de stad. Ia het begin van Maart begon het te dooien en daarby brak de lastigste tyd aan voor ons bergbewoners. Hat weder was slecht en de wegen onbegaanbaar. Na veel moeite gelukte het mij Antje over te halen eènige dagen thuia te bijj- ven. Wy waren er reeds aan gewoon om dezen tyd «enige dagen van het verkaer met de buitenwereld uitgesloten te zyn: Zelfs de postboden listen ons dan gewoonlijk in den steek, zoodat wy ons die dagen moesten tevreden stellen mat onze eigen bibliotheek. Zoo zat ik op zekeren middag in myae lectuur verdiept en verheugde my, by het naar buiten zien, sr over, dat. da dwarrelende sneeuw vlokken jraeds smolten voordat zy nog den groud bereikt hadden dit was het eerste teeken van de nade- dan de veelzijdige E ïgelscb-Amerikaan- schs ondervinding u leeren, dat gy, wal verre van uw drankwet aan te dikken, daarin groote matigheid zult moeten aanbrengen, om een weinig by te brengen tot matiging van het drankgebruik. Yermoedeiyk echter versmaadt hy die leering-en zal hy ongeneigd wezen, om zyn werk van 1881 in deze richting te herzien. In dat geval ware wys, dat by zich bepaalde tot bet ééniga, hetwelk hem tot nieuwe bemoeiing met het onderwerp in dit voorjaar dwingtby moest slechts de overgangsbepalingen der Drankwet wijzigen op dan thans voorgesteiden grondslag van de uitster ving der overcomplete vergunningen. Dan komt hy primo zelf uit de voet angels en klemmen, waarin de ontwer pen Smidt en Borgesius zyn biyvan steken en dan wordt secundo ontgaan de plotselinge preraieverhooging voor hot clandestiene tappen, die het wettelijk doodslaan der overcomplete met aan staanden Mei anders met zich brengt. Aldus behandelend, zal de wetgever van 1904 d j toestanden althans niet erger maken, dan die van 1881 ze, helaas I gemaakt heeft," Draadlooss telegrafie, Bij gelegechsid van da inwydiog van een nieuwen dra leloozan telegraafdienst van de Marconi-iuaatschappö tusschen Engeland en Nederland over Chelmsford (bet bekende station van den Great Eas tern Spoorweg) heeft da hear Maas, Nederlandsch consul-generaal te L molen, den Hen dezer aan den Nader'andacben minister van buiteniandsche zaken het volgende 'celegram gezonden „Vernomen -hebbende, dat de Draadlooze Telcgraafmaatschappy van Marconi heden een nieuwen depechanlienst met Neder land heeft ingesteld, en uitgenooöigd geworden synde, om een der eerste dépêches langs deze nieuws route af ie zanden, wensch ik Uw Excalieotie mijn baste gulukwenschen aan te bieden, by deze verdere ontwikkeling der gemeen schapsmiddelen tusschen beide landen, met de betuiging myner byzonder6 hoog achting," Van baron van Lynden heeft da heer Maas Zaterdag het navolgende antwoord bekomen „Ik dank u voor uw gelukwanschen by de verdere ontwikkeling der gemeen- schapsmiddeien tusschen Engeland en Nederland, door de opening van een Dieuwen déjêjhsdisnstcloorde Draadlooze Teiegraaf-maatschappy van Marconi. Ik ve. zaek u by die maaischappy myn beste wenscben te willen overbrengen voor het bestendige welslagen hareroaderneming". Velen in de Nederlandschs kringen te Londen geven wel de vrees te kennen dat, wanneer dat welslagen Inderdaad bestendig wezen mocht, het naaste ge volg wezen zal, dat er vooreerst wel geen sprake meer zal wezen van da uitvoering dar laag aanhangige telefoon- plannen tusschen EDgsland en Nederland. ran.de lente. Eensklaps trad Antje's kleinzoon doodeiyk verschrikt zonder eenigo plichtpleging binnen en riep my toe„Juffrouw,grootmoeder gaat sterven, kom toch eens gauw by haar I" Van schrik liet ik het boek op den grond vallen en greep naar hoed en mantel. Binnen weinige oogenblikken was ik Antje'i woniDg geDadard, die zy met hare schoondochter en kleinkinderen deelde. Binnentredend zag ik Antje bij den haard zitten, terwy! hare kleederen doornat waren rati de gevalien sneeuw. Een doodskleur lag over haar gelaat verspreid, teiwyi hare borst hygengd op en neer ging Hare schooudochter zeide mfj, dat Antje ondanks het slechte weder an da onbegaanbare wegen, öoor inneriyke onrust gedreven, dezen mo'gen toch nog naar het postkantoor was gegaan. Het moederlijk verlangen en de moeder- ïyke liefde, de eenigo liefde die ons on- verworven en onverdiend (en deel wordt en die wij ons, ais iets dat van zelf spreekt, meestal zonder ecnigen dank laten aanleunen, was haar in de Laatste dagen te machtig geworden en had haar half ziek de deur uitgedreven. En waarlijk Jongens bij de Marine, Door dsn minister vac. marine is be paald, in verband met de gebrachte wyrigiog in den termyes van het eerste dienstverband voor jongens dat aan schepelingen, die volgens de vroegere bepalingen een verbintenis voorl2jaien hebben gesloten mits die termyn nog niet door reëngagement ia verlengd vervroegd ontslag uit den dienst kan worden verleend, wanneer zy in eenige rijksbetrekking wenschen over te gaan en daarin kunnen worden geplaatst. Ia den regel zal hun niet meer dan drie jaren van het eerste dienstverband wor den geschonken. Aan schepelingen, die in eene particu liere betrekking wenachsn over te gaan, kan vervroegd ontslag worden verleend tot 8 weken vóór eindiging van het dienst verband. Da minister van oorlog, gevolg wil lende geven aan de wenken en voor- Stellen van de Volksvertegenwoordiging ea de militaire autoriteiten om de be pakking van den infanterist zooveel mogeiyk te verlichten en gsmakkeiyk te maken, heeft bevolen, dat een proef zal worden genomen met ransels, kop pels en sabeldragers, vervaardigd van chroomleder. Te Amsterdam werd gisteren een vergadering gehouden van door de min derheid van net Comité van Verweer bijeengeroepen organisaties. Na een breedvoerig debat ward de volgende motie aangenomenUit de antwoorden op de viagen, door de com missie van onderzoek aan de verhoorden gestold, is overvloedig gebleken le. dat door da sociaal-democraten, tevens be stuurders der spoorweg-organisaties, ver raad is gepleegd, door buiten het Lm- deiyk Comité van Verweer om, onder handelingen met de spoorwegdirecties aan te knoopan, terwyi het Landelijk Comité van Verweer nog isezig was de staking uit te breiden, en door deze handeling het aantal slachtoffers aoodsloos is uit gebreid 2e. dat bij de S. D. A. P. nimmer de meaning voorzat, dat oüge- sraagd de stand van zaken de staking bij afhandeling der muilkorfwetlen in de Tweed. Kamer direct moest worden op geheven, en dusaaagenomenmoet worden, dat van die zijde pogingen in het werk werden gestald om het hierheen te leiden 3a. dat Oudegeest opzetteiyk wegbleef van de vergadering van hoofdbesturen en vertrouwensmannen, die wel degeiyk om 5, in plaats van om 8 uur was uitge schreven, waardoor in tal van plaatsen en vooral in Leeuwarden, de zaak in het honderd liep, mat 't gevolg, dat de beweging in hat geheels Noorden fusco maakte 4e. dat hat alarmeeren van den slechten staat van zaken, als b.v. in Den Haag, maakwerk wss, om redenen voor het plotseling opheffen der staking bö de hand te hebben, en 5a. dit het onkundig laten van degenen, die niet van meedog waten, dat by beëindiging met welk sen verrukking bracht zy heden een brief mede, die rykelIjk voorzien was van roods eu blauwe teekens en cijfers I Ztj hield den schat nog ongeopend in de hand Bij mtjn binnentreden reikte zy my den brief over, want zij had my herkend, hoewel hare oogen wozenloos rondstaarden. Hare kinderen, die den brief van haar hadden willen overnemen, had zy met 6en zeker wan= trouwen afgewezen. Haastig greep ik den brief on verbrak bat couvert. Myn eigen brief viel rny in de handen. Op het omslag stond in hst Eagelsch ge schreven „Geadresseerde gestorven." Hat duurde eenige oogenblikken vóór ik myn moed bijeen verzameld had en toen stamelde ik half in gebed „Ik ben in een heeriyk land, lieve moeder, kom by mij I" Wat ik verder zou lezen, wist ik zelf nog niet, vol angst keek ik de oude in het galaat. Zy had hare oogen strak ten hemel gericht, doch het iicht was er uit verdwenen ik be hoefde niet verder te lezen. De zooa had, door myn mand, da moeder niet te vergeefs geroepen. EINDE. der muilkoifwst-debaUea in de Tweede Kamer de staking moest worden opgehe ven, van bovenomschreven plan der soc.- dam. door de vertegenwoordigers dezer party in het Landeiyk Comité van Verweer verraad is gepleegd. Nederlandschs Scheepsbouw. Man meldt aan het „H.blad" Ds Koninklijke Nederlandschs Maatsch. tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Iodië, directeur-generaal de heer H. W. A. Deterding, te Londen, en de heeren mr. A. Capedoss en jhr. H. Loudon, directeuren te 's Gravenhage, bestelden ln de afgeloopen week twee petroleumtankstoomschepen aan de Neder- landsche werven, en wel een schip aan üe Nederlaudsche Ssheepsbouw-Maatscts. te Amsterdam, hot tweede aan de My. voor Scheeps- en Werktuigbouw Fyen- oord te Rotterdam. Het verdient vermelding dat, waar eerstgenoemde directie er prSJa op stalde deze schepen, waarvoor echter ook ia Engeland aaabiedingen gevraagd waren, in Nederland ta bestellen, zy, doer gun stige aanbiedingen van de zyde van de Hollandaehe bouwmeesters, daartoe kon overgaan. "VUmaiEtgau, 15 Febr. Wy maken den feuilleton-lezers er op msrkzaam op dat wy morgen zullen beginnen met de opneming van een boei end ea Ifjvig feuilleton, getiteld „Het Kind van den Yagenbond." Gisterenmorgen zyn. met de nacht- maüboot „Koningin Regentes" alhier aangekomen de Prins en Prinses von Wied, die met den aanaluitenden mail- trein hun reis naar Beriya voortzetten. Door Burg. en Weth. is tot schatter voor de Drankwet alhier benoemd de heer A. Huson, Naar wy vernemen moet het voorna men bestaan dezea zomer op het kanaal alhier een roeiwadstryd te houden. Da baggermolen „Schelde IH", welke aan de werf der Kon. My. „De Schelde" alhier van nieuwe ketels wordt voorzien, ia heden in het droogdok opgenomen om onder de waterlijn geïnspecteerd ta worden. By beschikking van den minister van marine is aaa den binnenloods ter stand plaats Vlissingen, F. van der Vies, op diens verzoek, met ingang van 1 Maart a.s., eervol ontslag uit den loodsdienst verleend. Mede met den 1 Maart a.s. is de ma troos by het loodswezen alhier, C. de Poorter, bevorderd tot loodskweekeling dec 2e klasse. Van den uitgever den heer J. Bakker Rzn. ta Drieborg, ontvingen wy de tweede druk van een historisch tooneel- spel, in vier hedryven, getiteld „Een stoute daad". Dit stuk handelt in den tachtigjarigen oorlog (1573) en speelt to dezer stede in de maand Januari 1573, ten huize van kapitein Bouwen Ewoudsz. Waar „Een stoute daad" dus voor onze stad historische beteakenia heeft vinden misschien een of meer der hier bestaande rederykers-vereenigingen er wei aanleiding ln het hier eens op te voeren. De Middelburgsche Bastuurdersbond had eenigen tyd geleden het plan opgevat een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den woningtoestand te Middelburg. Da voor dit doel benoemde commissie heeft thans den uitslag van haar onder zoek het licht doan zien in een boekje getiteld„Arm Middelbuighoe bet woont I hoe het leeft!" De commissie heeft in het geheel 79 verschillende wo ningen bezocht. Uit het rapport blfjkt ten duideiykste dat ook te Middelburg in de woningen van de armen nog zeer veel

Vlissingse Courant | 1904 | | pagina 1